Opzoek naarhyge rente? ZWARE DAG VOOR MIN. SCHMELZER Intern beraad over nieuwe vorm van politiek samengaan SINATRA ONTKENT MAFIA-RELATIES £eidóc6omcuit Vijf personen verdronken APPELEN EN PEREN TE VEEL RIJKSWEG 12 GESTREMD PATRIA U krijgt tot 61% bij ge postspaarbank jli igj VOENSDAG 19 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - Dit jaar verwacht de gemeenschappe lijke Europese markt een structu reel overschot van driehonderdduizend ton appelen, zes- I honderdduizend ton peren en honderd duizend ton per ziken. De Euro pese commissie wil daarom dat de be staande EEG-rege- ling voor het rooien van boomgaarden verruimd wordt. De te verhogen rooi- premie zou honderd procent door het Euro pese landbouwfonds moeten worden be taald. Tot nu betaalden de lid staten zelf de helft van de premie. Be halve dit stelt de commissie ook en kele andere wijzi gingen van het ge meenschappelijke groenten- en fruit- reglement voor, dermeer om de uit voer van groenten en fruit te verge makkelijken.. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In verband met werkzaamheden aan de midden berm is de linker rijstrook van Rijksweg 12 tussen Zoeter- meer en Blelswijk over een bepaald gedeelte afgesloten voor het verkeer. Het verkeer uit de richting Den Haag heeft van 08.00 tot 16.00 uur slechts de rechter rijstrook ter beschikking. Er geldt een inhaalverbod en een snelheidsbeperking tot 70 km per uur. In de ochtendspits moet rekening worden gehouden met vertra ging. De werkzaamheden duren tot ongeveer 14 augustus. BRUSSEL (ANP)) De Neder landse minister van buitenland se zaken, Norbert Schmelzer, heeft het vandaag in Brussel moeilijk. Hij zit in het Brusselse Egmont-paleis het overleg tus sen de tien (de EEG plus de toetredende landen) voor over de komende topconferentie. Hij wordt geconfronteerd met elf dossiers, een van de Europese commissie en tien van tien an- den. De vertegenwoordigers in Brussel hebben uit al deze dossiers al een overzichtsdocument van dertig pagina's klaargemaakt, maar volgens diplomatieke krin gen in Brussel zal het vooral aan de voorzitter van het over leg liggen of er op grond van de gedachtenwisseling; n een docu ment van te maken is dat van Wijk Lenadoon in Belfast blijft bezet I0NDEN (DPA) - De Britse strïjd- I krachten zijn blijkbaar van plan voorlopig de rooms-katholieke I wijk van Belfast ,,Lenadooin" te K blijvenbezetten. Zij willen er i absoluut zeker van zijn dat deze ^wijk niet opnieuw door de IRA operatiebasis wordt ge- #bruikt. rooms-katholieke priester Jack Fitzsimons, die al de evacuatie van drieduizend bewoners van deze wijk had verzorgd, zei gis teren na een onderhoud in het ministerie in Belfast: „Er is niets veranderd. De evacuatie gaat voort". Outlaw en het Britse opperbevel staan in Lenadoon voor een zelfde situatie als vorig week einde in Londonderry, toen het leger onder politieke druk een •militair noodzakelijk geachte maatregel het bouwert van muur" tussen rk wijk Bog- side en de binnenstad weer ongedaan moest maken, ■e soldaten moesten toezien hoe huisvrouwen het voor de muur aangevoerde cement weg schop- Door de megafoon spreekt pater Jack Fitzsimmons in Belfast de katho lieken toe die deelnemen aan een grote protestmars. Met enkele andere leiders had de pater gisteren een gesprek met de Engelse staatssecretaris voor Noord-Ierland Whitelaw. Er werden echter geen vorderingen gemaakt, zei pater Fitzsimmons na afloop en de demonstratie ging door. Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG— In de KVP zijn stemmen opgegaan om te gaan praten met PvdA, D'66 en PPR over mogelijke samenwerking na de verkeizingen van komend voorjaar. De KVP-fracti heeft hierover gisteren wel gepraat, maar nog geen- besluiten eno- men. Wel wordt door de KVP uitdrukkelijk bedongen dat de VVD uit de voortgezette samen werking met de KVP in het Documenten ook geheim voor president OS ANGELES (Rtr) Enkele Amerikaanse militaire docu menten waren zo uiterst geheim dat zelfs de president van de Verenigde Staten en zijn minis ter van defensie geen toestem ming kregen ze te lezen. Deze verrassende stelling vormde de kern van de verdediging in het proces tegen de twee mannen die beschuldigd worden van het stelen van uiterst geheime docu menten over de oorlog in Viet nam de zogenaamde Penta- gon-documenten en het vrij geven voor publikatie. iniel Ellsberg en Anthony Rus- so. oud medewerkers van de Rand in 1969, het fotokopiëren Zoekinstituut op hoog niveau, Worden beschuldigd van het ste len van de documenten van Rand in 1969. het fotokooieren en het publiceren ervan. De pu blikatie in de New York Times, de Washington Post en andere bladen vorig jaar veroorzaakte een publieke rel over de om vang van de Amerikaanse in menging in de Vietnamese oorlog, oorlog. tweede kabinet-Biesheuvel niet mag afleiden dat de KVP ook na de verkeizingen met de VVD zou willen doorgaan. Es samen werking na de verkeizingen blijft een open zaak, aldus KVP-fractieleider Andriessen. PvdA-leider den Uyl en D'66-lei- der van Mierlo hebben gister avond hun eis herhaald dat zij alleen met de confessionelen in zee zullen gaan als er afspraken worden gemaakt vóór de verkei zingen. Beiden willen zo snel mogelijk verkeizingen, zonder dat eerst onder een tweede ka binet-Biesheuvel de begroting voor volgend jaar door het par lement wordt aangenomen. Dat eerst een begroting voor '73 door het parlement wordt ge loodst alvorens het parlement naar huis wordt gestuurd en de verkiezingen worden gehouden, is volgens de regeringsfracties een essentieel vereiste. Enkele belastingwetten lopen eind dit jaar af. De regering zou wette lijk met regeren en uitgeven ook zonder begroting kunnen doorgaan. Dan moeten de mi- Drees weer Kamerlid (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De afgetreden mi nister en oud-lijsttrekker van Ds '70 Drees jr., zal spoedig weer in de Tweed Kamerfrac tie van zijn partij terugkeren. Het Kamerlid Schuitemaker, dat al eerder dacht aan bedanken vanwege gezondheidsredenen, heeft nu besloten uit de Kamer te gaan. De heer Berger blijft fractieleider, maar voor het lijsttrekkerschap bij de eventue le verkiezingen van volgend voorjaar heeft Drees jr. zich ook beschikbaar gesteld. nisters zich houden aan de be grotingsbedragen die voor het voorgaande jaar goden. Als dat echter zou gebeuren, zou het door minister Nelissen be cijferde gat van 3 tot 4 miljard gulden ontstaan. Er zullen dus door het parlement in het na jaar enkele nieuwe belastingen moeten worden goedgekeurd, omdat anders een grote chaos ontstaat. De vier regeringsfrac ties hopen nu dat de oppositie zich in het landsbelang niet bij voorbaat negatief zal opstellen tegenover de begroting voor '73 die het kabinet-Biesheuvel op prinsjesdag zal indienen. SGP-fractieleider ds. Abma zei desgevraagd dat sijn fractie van drie man zich in het najaar niet bij voorbaat afwijzend zal opstellen tegenover de begro tingsplannen van het kabinet. „Als de vertrouwenskwestie zal worden gesteld, zit er een be hoorlijke mogelijkheid in dat wij dit kabinet niet zullen afwij zen", aldus ds. Abma. Ook de heer Jongeling (PPV, twee ze tels) zal zich „als het even kan" constructief opstellen. Voor de ploeg van mr. Biesheuvel zou deze steun voldoende kun nen ziin om de regeringsmin derheid van 79 om te zetten. Het kabinet zal dan SPG en GPV niet voor het hoofd moeten stoten met voor hen onoverko melijke plannen, bijvoorbeeld op gebied van abortus, drugs of roulette. Vanuit het regerings kamp was ds. Abma tot gister avond overigens nog niet ge polst. Over eventuele steun aan oen vierpartiienkabinet van KVP, WD, ARP en CHU. Wanneer op korte termijn verkei zingen zouden worden uitge schreven, moet het onwaar schijnlijk worden geacht, dat de 18-jarigen reeds kunnen deelne men. Een wetsontwerop om de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar te verlagen staat namelijk nog pas aan het begin van de behandelingsprocedure. werkelijke waarde voor het ko mende topoverleg zal zijn. In Brussel's diplomatieke kringen meent men dat, als in oktober de topconferentie werkelijk doorgaat, het van het grootste belang is dat er duidelijke be slissingen worden genomen over een aantal zaken. Een daarvan is dat de Europese Economi sche en Monetaire Unie (EMU) daar duidelijk gegrondvest wordt. Volgens de Belgische vi sie zal dat inhouden dat bijv. de „voorzichtingheidsclausule", een Duits denkbeeld, uit het EEG- denken verdwijnt. Deze clausule houdt in dat de EMU feitelijk geschorst zou kunnen worden bij een toene mende onevenwichtigheid van de economieën van de EEG-lid- staten. Het tweede punt van de topconfe rentie waarover duidelijke be sluiten zouden moeten vallen is dat van de externe betrekkingen van de EEG. In Belgische diplo matieke kring meent men dat de EEG met een diplomatieke stem zou moeten spreken, bij voorbeeld tot de VS en Japan. Deze Indonesische moeder met haar kind zitten op het dek van landingsvaartuig van het Indonesische leger tijdens een reis drie weken om haar man, een politiek gevangene, op het eiland Boeroe te bezoeken. Op het eiland zitten 10.000 gevangenen, na de mislukte communistische staatsgreep in 1965. Van correspondent WASHINGTON Het leek op een scène uit de mafiafilm „The Godfather" toen Frank Sinatra gisteren bin nenstormde in de zaal van de onderzoekscom missie voor misdaad van het Amerikaanse huis van afgevaardig den. Een horde foto grafen en televisieca- meralieden had Sina tra tot in de zaal ach tervolgd, waar de zan ger uitriep dat de hele gebeurtenis een moord op zijn goede naam was. „Ik ben geen tweederangs burger laten we dat duidelijk voorop stellen". De bekende ster was ge vraagd voor de com missie te verschijnen om vragen te beant woorden waarom hij 55.000 dollar had geïn vesteerd in een ren baan die door de ma fia beheerd wordt. De onderzoekscommissie voor misdaad van het huis van afgevaardig den, was ook geïnte resseerd naar Sina tra's verweer tegen beweringen van Jo seph „de baron" Bar- boza, op het moment in de gevangenis wegens moord, dat hij zaken had gedaan met Ray mond Patriarca, „een nieuwe figuur in de georganiseerde mis- A1 maanden lang voi de Sinatra de grote tractie in de hoorzittin gen het dat een onderzoek doe naar de invloed v mafia in de paarden werd gezegd dat Sina tra in Engeland was (hij heeft twee aan klachten wegens smaad tegen de BBC lopen), toen in Monaco en daarna in Rusland. Zijn fans waren bang dat hij zich nooit meer zou laten zien. Toen hij daarom tenslotte gisteren opdook was er een menigte van 300 mensen. Velen van hen hadden vier uur ge wacht in de propvole gehoorzaal om zeker te zijn van het schouwspel. Sinatra herinnerde zich overigens niet veel, en ook zijn advocaat was niet veel duidelijker. Volgens hem werden aan Sinatra om de ha verklap allerlei duiste re voorstellen gedaan. De complicaties waren teveel voor de com missie. Na twee uur verdaagde zij de zit ting. Sinatra aldus overlatende aan de ge nade van de camera- lieden die uit de hoor- zaal waren geweerd. Vervroegde verkiezingen thans geen hoofdzaak A AN de Moezel of Costa del Sol, in camping of hqtel, zal het nieuws over de plotselinge crisis in Nederland minder schokken teweeg gebracht hebben dan in Den Haag. Maar de grotere afstand van het centrum van de brand heeft wellicht het voordeel rustiger te kunnen beseffen dat meer het moment waarop de hoek waaruit ze kwam, dan de crisis zelf verrassend is. Het kabinet-Biesheuvel kwam vorig jaar meer als noodhuwelijk dan als spontaan resultaat van een duidelijke verkiezingsuitslag tot stand. De „anti-inflatie'-moraal van DS '70 plus de VVD en die van de christen-democraten anderzijds werd als noodzakelijkheid, zelfs in bredere kringen dan die van het regeringsfront, erkend: maar deze moraal is van meet af aan het voorwerp van uiteenlopende exegeses geweest. Voor onze krant heeft het standpunt van DS-'70 „voor een doeltreffen de inflatiebestrijding moet Nederland zelfs een loon-én-prijsstop voor lief nemen" meer aanvaardbaar geleken dan nu politiek voor oppositie en een deel der regeringspartijen aanvaardbaar lijkt. Want ook sociaal is de loonontwikkeling der laatste jaren voor dege nen die het meest geholpen moeten worden, geen succes geweest. Maar weer staan ons het moment en de manier waarop Drees jr. de bom liet barsten niet aan. Het lijkt of partij-politieke redenen de doorslag hebben gegeven. Bijvoorbeeld de overweging dat het nuttig kan zijn vóór vervroegde verkiezingen die onvermijdelijk lijken, een poosje de oppositierol te kunnen spelen. Dubbelzinnige lioop l/OOR zulke vervroegde verkiezingen roert drs. Den Uyl sinds maan dagmorgen opvallend de trom. Maar meent hij het? Het liefst lijkt hij als leider van een linkse minderheidsregering zulke verkie zingen te willen uitschrijven. Maar als dat niet lukt, zou ook een rompkabinet of interim-regering het mogen doen. Den Uyl's hoop heeft iets dubbelzinnigs. Hij weet natuurlijk, dat poli- tiek-programmatisch voor hem de verkeerde partij uit de regerings boot gevallen is. Gaat het om sociaal-economische of financieel-eco- nomische vraagstukken, dan is de kloof tussen Den Uyl en Berger groter dan die tussen de socialisten en christen-democraten. Een unieke situatie om bij verkiezingen de Nederlandse kiezers op te roepen „progressief akkoord" aan de macht te brengen? Diep in zijn hart moet de oppositieleider wel hopen, dat de gevraagde vervroegde verkiezingen niet al te snel zullen plaats vinden. Bij voorbeeld niet vóór het moment waarop een regering erin geslaagd is voor het kritieke jaar 1973 zodanig orde op zaken te stellen, dat hij Den Uyl een leuk verkiezingsprogram niet gepaard hoeft te laten gaan aan de erkenning dat om het waar te maken een flink stuk van het beleid-Biesheuvel moet worden voortgezet. Eerst saneren FkENKT Den Uyl zo, dan is hij ergens toch weer reëel. Want de financieel-econoraische situatie in Nederland laat geen trimester of half jaar toe, waarin alleen maar „wat lopende zaken" afgehan deld worden. Afdoende controle op lonen en prijzen, het onder druk houden van overheidsuitgaven, voldoende dekkingsmogelijkheden die als het kan ook bestedingen wat afremmen, het zijn allemaal zaken die in ur gentie en impopulariteit weinig voor elkaar onderdoen. Maar het zijn onmisbare taken om perspectief te scheppen; voor de maat schappijhervormingen welke het politiek program der drie confes sionele partijen op het oog heeft, maar ook om Den Uyl c.s. kans te geven hun beloften waar te maken. Daarom vinden wij momenteel de vraag of en wanneer er vervroegde verkiezingen moeten komen minder belangrijk dan het optreden van een regering tussen nu en het voorjaar van 1973. Na het antwoord van mr. Berger aan de premier was het lijmen van de gebroken vaas uitgesloten; dat een prof. Steenkamp van hetzelfde materiaal een nieuwe vaas kan maken, is dubieus. Dan maar een minder heidskabinet dat steunt op wisselende meerderheden in de volksver tegenwoordiging. Wanneer het overgebleven rompkabinet enige scherpe punten in zijn planning bijvijlt, kan het wellicht zijn hoofd taken wat niet meer het hele regeerakkoord behoeft tc zijn voor een hoog percentage uitvoeren. Rolling Stones in arrest Warwick (Rhode Island), (AP) Mick Jagger en Keith Ri chard van de Rolling Stones zijn dinsdagavond gearres teerd na een rel met 'n foto graaf. Zij verklaarden zich niet schuldig aan een poging tot verzet tegen een poli tieambtenaar en werden te gen borgtocht op vrije voe ten gesteld om te kunnen deelnemen aan een uitver kocht concert in Boston. Jag ger en Richard behoorden tot een groepje van vijf per sonen dat op het vliegveld van Warwick werd aange houden. Hun vliegtuig was daarheen uitgeweken omdat de luchthaven van Boston ten gevolge van mist dicht zat. Op de foto twee leden van de groep rond de Stones in discussie met een politie- (Van eeno nzer verslaggevers) DEN BOSCH Bij het zwemmen zijn gisteren zeker drie kinde ren, verdronken. In Den Bosch verdronken twee Joegoslavische gastarbeidsters, 20 en 21 jaar oud. De meisjes waai*van er een niet en de ander slechts kon zwemmen, waren in een voor zwemmers verboden gedeelte van de Oosterpias te water ge gaan. - Uit het verhoor van omstanders krijgt de politie de indruk, dat een van de meisjes in moeilijk heden is geraakt en dat de an der geprobeerd heeft haar vriendin te redden. In Borger verdronk de 3-jarige Popkc Duursema uit Nieuw Bui- nen bij het spelen op het terrein van de camping Hunzcdal. In een onbewaakt ogenblik viel hij in een kanovijver. De 15-jarige Hendrik Beijer uit Wildervank verdronk bij het spelevaren met een zelfgemaak te boot, bestaande uit een auto band en een wastobbe. Hij raakte de pijler van een brug, verloor het evenwicht en raakte te water. Duikers van de brandweer van Den Bosch hebben vanmorgen in de plassen van het recratie- centrum De IJzeren Man in Vught het lijkje gevonden van de 9-jarige Mari van Abeelen uit Tilburg. De jongen was sinds gistermiddag drie uur zoek. De duikers hadden gisteren reeds tot half tien 's avonds gedregd, maar tevergeefs. (ADVERTENTIE) Patria Maisk- zuivor plantaardige, enorgie gevendo mais-biscuit. jsföé Huis-aan-huis gevechten in Quang Tri SAIGON (AP) In de hoofdstad van de provincie Quang Tri woeden op het ogenblik gevech ten van huis tot huis de rege ringstroepen banen zich uiterst langzaam een weg naar de om muurde citadel, die zich nog steeds in Noordvietnamese han den bevindt. Het opperbevel te Saigon meldt, dat in het noordoostelijke deel van de stad in gevechten, die gisteren van zonsopgang tot zonsondergang woedden, 163 Noordvietnamese soldaten sneu velden. Bovendien werden 59 wapens buitgemaakt. Directeur Metropolitan Opera verongelukt OLBIA, Sardinië (AP) Goran Gentele, de nieuwe directeur van de Metropolitan Opera in Ncw- York, is dinsdag bij een auto ongeluk op Sardinië om het leven gekomen. Twee dochters van Gentele kwamen eveneens bij het ongeluk om. Zijn derde doch ter en zijn echtgenote werden gewond. De 55-jarige Gentele was een maand geleden Ru dolph Bing als direkteur van de Metropolitan Opera opgevolgd. altijd safe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9