België is verontrust over vergiftigde Nederlandse ham Okamoto wil terechtstaan in Jap an Wij leven gelukkiger dan onze ouders vroeger Britse minister treedt af Grootscheeps onderzoek naar vernieuwing kloosterleven Nederlandse straaljager neergestort Christenen en Islamieten samen voor betere wereld Boekensteun Korte metten CHRISTENDOM OVERZEE ONDER LOUP TWOENSDAG 19 JULI 1972 LEIDSE COURANT VBrandweerlieden blussen de restanten van de neergestorte straaljager. ■4 TEL AVIV (AFP/AP) - Kozo Okamoto heeft in een brief aan de Japanse ambassadeur in Tel Aviv gevraagd in Japan op nieuw terecht te mogen staan, aldus heeft de verdediger van de tot levenslang veroordeelde Japanse terrorist bekend ge maakt. De vader van Okamoto heeft ver klaard het te betreuren dat het leven van zijn zoon is gespaard. „Hij zou moeten sterven even als de andere daders van de aanslag op het vliegveld van Lod", aldus de 62-jarige vader tegen journalisten in zijn woon plaats Koematoto. De vader van de terrorist bood zijn verontschuldigingen aan aan de nabestaanden van de slachtoffers. Hij zei te hopen dat zijn zoon zou gaan inzien welke vergissing hij heeft be gaan door andere mensen te do den. Hij hoopte in de gelegen heid te worden gesteld naar Is raël te gaan om zijn zoon te ontmoeten. Elektricien redt vier brandblussers AKMAAR (ANP) LeD 22-jarifle elëctricien Cees Barhorst uit Opdam heeft in de nacht van maandag op dinsdag bij een brand in Alkmaar vermoedelijk het leven gered van vier brand weermannen. Er was brand ontstaan in de lich treclame van een autobandenbe drijf. Voordat de brandweer evenwel met de bluswerkzaam heden begon, klom de elektri cien die toetvallig passeerde op het dak en schakelde snel de hoogspanningsschakelaar uit. Topdrukte in fotocentrales AMSTERDAM (ANP) Na de terugkeer van de bouwvakkers van hun vakantie zijn de Neder landse ontwikkelcentrales als het ware bedolven onder de kleurenfilms. De drukte die al geruime tijd geleden begon, heeft nu wel zijn piek bereikt. Er komen aanzienlijk meer films binnen dan virug jaar. Opval lend is dat steeds meer foto-lief hebbers in kleur fotograferen, vooral met cassettecamera's. Piloot komt om BEUSTCHEM (ANP) In de buurt van Beusichem (Gld) is gistermiddag een straaljager van de Nederlandse luchtmacht van het type NF-5 verongelukt door tot nu toe onbekende rede nen. De vlieger, de 25-jarige 2e luitenant C.A.M. Stoke uit Haar lem, kwam om. Het vliegtuig was afkomstig van de basis Gil- ze-Rijen. De Northrop NF-5a heeft in een weiland bij Beusichem, (4,5 km ten oosten van Culemborg) een grote krater geslagen, waarbij de wrakstukken over het hele weiland verspreid werden. De straaljager was op weg van de vliegbasis Gilze-Rijen naar de schietbaan op Vlieland. Het toe stel had geen raketten of andere projectielen aan boord, wel was er munitie voor de boordmitrail- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Eten wij vergiftigde ham uit Nederland?" Zo luidde de verontrustende kop boven een artikel in het Belgische ochtendblad „Gazet van Antwerpen" van giste ren. De krant constateert bezorgd, dat Nederlandse ham die restanten van het schimmeldodend middel hexachloor- benzeen bleek te bevatten en die in de Verenigde Staten niet werd toegelaten, nu tegen lage prijzen op ondermeer de Belgische en Westduitse markt wordt gebracht. „Het Belgische ministerie van Volksgezondheid zou snel moe ten ingrijpen. Het blijft bedenkelijk, dat Nederland, we tend, dat deze hexachloorbenzeen in ham steekt, poogt de ham zo stiekum mogelijk op andere markten aan de man te brengen. Dat vraagt opheldering." Aldus de Gazet van Antwerpen. i nieuwe generatie dieren ko men" Hoe groot de schade voor de Nederlandse veehouderij en slachterijen is, kon men bij het produktschap niet zeggen. In Nederland werden vorig jaar rond tien miljoen varkens ge slacht, wat een hoeveelheid vlees opleverde van achthon derd miljoen kilo. Veevoeder met hbc wordt echter ook ge bruikt in de runder- en pluim veeteelt. volg gehad dat de uitvoer van Nederlands vlees naar de VS in het eerste half jaar van 1972 met drieduizend kilo afnam. ,,Een vrij kleine hoeveel heid". Hiervoor heeft Nederland een afzetmarkt moeten zoeken in andere landen. Dat dit „stie kem" gaat, wordt door een woordvoerder van het Produkt schap voor Vee en Vlees stellig ontkend. „Alle uitvoerregelingen worden normaal afgekon digd." Het zal waarschijnlijk Besprekingen met de Argentijnse Oorzaak van het kwaad is een mid del dat dient om te voorkomen dat afgekeurd zaaigraan gaat ontkiemen en schimmelen. Dit graan, voor een belangrijk deel afkomstig uit Argentinië, wordt dn Nederland gebruikt als voe der voor varkens. Hexachloor benzeen werd echter ook nog in het vlees van die varkens aan getroffen. De Verenigde Staten sloten in februari de grenzen voor Nederlandse ham die een te hoog percentage van het mid del bevatte. De Amerikaanse motivering was, dat het middel gevaar voor de gezondheid zoj opleveren. De deskundigen zijn het er nog niet over eens of dat gevaar in de Nederlandse ham werkelijk aan wezig is. De Verenigde Staten hebben als kwaliteitseis voor de ham een hcxachloorbenzeenge halte gesteld, dat hoger is dan de maatstaf van de Wereldge zondheidsraad Het Nederlandse Produktschap voor Veevoeder heeft per 10 juli wel het gebruik van veevoeder waarin het bewuste middel voorkomt verboden. Vorig jaar werd ongeveer 500.000 ton van dit voer in Nederland inge voerd. Volgens het produkt- tot begin volgend jaar duren voordat de Nederlandse var kensstapel vrij is van hbc. Zelfs In het vlees van biggen van zeu gen die van het „vergiftigde" graan hebben gegeten komt nog regering, in dit voorjaar, heb ben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Met de EEG-com- missie in Brussel is contact op genomen om tót een EEG-rege- ling te komen betreffende dit vraagstuk. tijd. Er moet Overigens is men bij het Produkt schap voor Veevoer van me ning, dat de Beigen wel de hand eerst in eigen boezem mogen steken, omdat zij ook het uit Argentinië afkomstige graan als varkensvoer gebruiken. Een controle op de aanwezigheid van hexachlooi benzeen zou er in België ook niet zijn, terwijl er geen controle is op veevoe ders die vanuit België in Neder land worden ingevoerd. Ook zou een ongerustheid over de eigen Belgische afzetmogelijkheden van varkensvlees meespelen. „Wij zijn er niet zo ongerust over. Er is weinig aan de hand," aldus de woordvoerder van het produktschap van Vee en Vlees. DEN HAAG Leven wij in deze tijd gelukkiger, dan onze ouders, toen zij onze leeftij hadden? Met deze diepzinnige vraag heeft de Franse tele visie zich bezig gehouden om stof te hebben voor een debat tussen dr. S. Mansholt, de Nederlandse voorzitter van de Europese Commissie en de heer A. Roux, vice-voorzitter van de Europese Commissie en de heer A. Royx, vice-voorzitter van de Franse werkgeversorganisatie. Dit debat, gisteravond gehouden, is een onderdeel van het Franse tv-programma „A armes égales" (op (of met) gelijke wapenen) De helft van de Nederlandse ondervraagden vindt, dat zij thans gelukkiger leven, dan hun ouders leefden toen zij de leeftijd van ons hadden. De Fransen van tegenwoordig vertonen hierbij een meerderheid met 52 procent. Het leven daar is blijkbaar nog gelukkiger. Bovendien menen 30 (Ned.) respectievelijk 25 (Fr.) procent, dat zij even gelukkig zijn. Eenzelfde beeld geeft de vraag naar de economi sche groei in beide landen. Moet de economische groei afgeremd worden of moet zij zo blijven. Zo blijven, zegt een lichte meerderheid van zowel Nederlanders en Fransen. Maar een groot deel van de ondervraagden vindt toch dat zij afge remd moet worden, omdat zij alleen maar la waai oplevert, vuile lucht, vuil water enz. enz. Logisch is dan ook, dat zowel in Nederland als in Frankrijk een groot aantal mensen vooral bang is voor de milieuvervuiling, voor de verstoring van de natuur. En toch meent een groot aantal mensen gelukkiger te leven dan hun ouders destijds. Corruptieschandaal (Van onze correspondent) LONDEN De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maudling (35, bekend wegens zijn liberale op vattingen) heeft gistermiddag ontslag genomen. Hij wordt opgevolgd door Robert Carr, die leider is van het Lagerhuis en deze functie behoudt. Men verwacht dat de opvolging door Carr slechts tijdelijk zal zijn en een defi nitieve opvolger in het najaar benoemd zal worden. De afgetreden minister is betrok ken in een corruptieschandaal dat onderzocht zal worden door de politie. Aangezien in Groot- Li nnië de minister van Bm- vooraanstaAr.de personen uit het openbare leven. De architect deed dit om belangrijke bouw contracten te kunnen bemachti gen. '"J Maudling streek MJ Paulson ech- ww tv» I» „is salaris op. In plaats daarvan werd in 1967 in zijn naam 22.000 pond uitgekeerd voor een liefdadig doel, name lijk een theater te East Grind- stead, in het graafschap Sussex, dat in ernstige financiële moei lijkheden verkeerde. Poulson deed deze schenking op verzoek van mevrouw Maudling, een ge wezen ba'letdanseres en actrice. lijk is voor de politie en justitie, heeft het besluit om dit onder zoek in tc stellen de positie van Mauóling onhoudbaar gemaakt. Z'n vertrek is de eerste grote te genslag in het tweejarige be staan van de regering Heath. Maudhng's politieke ondergang - weinig waarnemers geloven dat hij deze tegenslag nog te boven zal komen - werd veroor zaakt door een heftig verlangen om steeds meer geld op te etrij- Maudlings kinderen waren aan deelhouders van Poulsons fir- binnenlandse zaken Reginald Maudling, die Tijdens het vorige Labourbewind was Maudling directeur van verscheidene Britse maatschap pijen. Eén daarvan hoorde toe aan John. Poulson, een archi tect. makelaar en aannemer van bouwwerken uit het graaf schap Yorkshire, die inmiddels •bankroet verklaard is. Poulson heeft voor het gerecht gezegd, dat hij veel geld betaald had aan twee Lagerhuisleden, een hoge functionaris en andere ma. Ofschoon de afgetreden mi nister zelf niet beschuldigd wordt van corruptie, is zijn po sitie in deze omstandigheden volkomen onhoudbaar. Er zat voor hem niets anders op dan ontslag te nemen. Hij is de ge wezen minister van Financiën en bekleedde als minister van Binnenlandse Zaken tevens de functie van vice-premier en vi- ce-leider van de conservatieve partij. Om na te gaan In hoeverre er in de orde der Kapucijnen sprake is van een werkelijke vernieuwing wordt er op het ogenbli^ onder alle leden van de orde een enquête ge houden. De gegevens, die door het Centrum voor So ciaal Onderzoek in Genua verwerkt zullen worden, zul len de basis vormen voor een rapport dat begin van het volgend jaar zal ver schijnen. In het rapport zul len de gegevens gespecifi ceerd worden naar provincie. Het betreft hier de grootst opgezette enquête, die ooit door een orde is gehouden. In iedere provincie van de Ka pucijnenorde is een sociolo gisch deskundige aangewe zen om het onderzoek naar de basis te brengen. In Ne derland is dat de provin ciaal, dr. Alfred van de Weijer. Het onderzoek wil ook een ant woord op de diepere achter gronden die de houding rond de vernieuwing van het kloosterleven bepalen. Vragen waar men een antwoord op hoopt te krijgen zijn on der meer: ,In welke mate zijn de veranderingen in maatschappij, kerk en orde '-van invloed op de opvattin gen, houdingen en gedragin gen van de broeders, hoe verwerken deze de verande ringen, welke taak heeft de rde en hoe dient die ver wezenlijkt te worden, e.d. De enquête vraagt ook welke krachten tot vernieuwing, collectief of individueel, er in de orde aanwezig zijn en of ze sterk genoeg zijn om de orde aan te passen aan de tegenwoordige sociale en re ligieuze werkelijkheid. Ook wordt gevraagd welke toe komstmogelijkheden de orde heeft en langs welke wegen deze mogelijkheden verwe zenlijkt moeten worden. Het eindrapport, zal, zoals ge- med, de mondiale als ook de provinciale gegevens ver melden, zodat iedereen zich een goed beeld kan vormen van de hele orde en van de eigen provincie in die ord^. Het rapport kan dan ook die nen als uitgangspunt voor het beleid. Volgens het nieuwsblad van de Franciscaanse samenwerking houdt men er rekening mee dat ongeveer 77 procent van de broeders zal reageren. Er is reeds een aantal broe ders, die de enquête-formu lieren blanco hebben terug gestuurd, omdat ze het niet eens zijn met de opzet. Er zijn er ook die betwijfelen of de enquête-uitslagen bruik baar zullen zijn. Christenen en islamieten, af komstig uit twintig landen en vijf verschillende continenten zijn een week lang in de Li banese bergplaats Broemana bijeen geweest. Niet, zoals de secretaris-generaal van de wereldraad van Kerken, dr. Carson Blake, verduide lijkte. om een soort gods dienstig front te vormen te gen andere levensbeschou wingen of om een verbond van islamieten en christenen te vormen tegen andere godsdiensten, maar om er te spreken over een gezamenlij ke inspanning voor een bete re wereld. Het initiatief tot deze bijeen komst was afkomstigvan de Wereldraad van Kerken. On der dc vertegenwoordigers van de islam was onder meer prof. A. Mukti Ali, de Indonesische minister van religieuze zaken. Dr. Carson Blake herinnerde cr tijdens de bijeenkomst aan dat de Wereldraad reeds verschillende gesprekken heeft georganiseerd tussen verschillende godsdiensten om te proberen de scheids muren van verdenking, vrees en wantrouwen neer te ha len. Na een ontmoeting tussen hin does, boeddhisten, christe nen en islamieten in 1970 be legde de Wereldraad van Kerken kleinere samenkom sten met boeddhisten en isla mieten. Er zijn ook bespre kingen gaande met de joden. Actiegroep vraagt solidariteit met Solzjenitsyn Een aantal studenten en do centen van de theologische faculteit van de Rijksuniver siteit In Utrecht heeft een Actiegroep Solzjenitsyn opge richt, die van plan is tijdens de vergadering van het cen traal comité van de Wereld raad van Kerken van 13 tot 23 augustus In Utrecht acties te voeren met het doel de wereldraad tot solidariteit te bewegen met Solzjenitsyn. Deze heeft zoals eerder ge meeld een Vastenbrief ge schreven, waarin hij opkomt voor de vrijheid van de ker kelijke verkondiging en de vrijheid van de godsdienstige opvoeding. Over de reacties, die daarom gekomen zijn van de zijde van de Wereld raad van kerken wordt vol strekte solidariteit gevraagd met d? Vastenbrief van de Russische schrijver. Tot nu toe is daarvan niets geble- Bij het Boekencentrum In Den Haag is een originele studie over de preek verschenen onder de titel „Over preken gesproken". De studie is van de hand van dr. M. H. Bol- kestein, hervormd predikant en drs. J. Thoma gerefor meerd predikant. De schrij vers zijn beiden betrokken bij de universitaire opleiding van hun toekomstige ambts broeders. De samenstellers van de studie zijn niet tn het wilde weg gaan schrijven. Ze zijn be gonnen met zelf eerst naar de kerk te gaan, als gewoon kerkganger, luisterend naar de preek. Ze luisterden naar predikers vn verschillende pluimage: een gereformeerd- predikant, een hervormde, nogal hoogkerkelijk-liturgisch ingestelde dominee, een „zware" hervormde predi kant van .ie gereformeerde bond, een voorganger van de zeer vrijzinnige protestanten bond en een rooms katholiek priester. De betrokken preken staan volledig afgedrukt in „Over preketn gesproken". De twee auteurs hebben na elke preek, met toestemming van de predikanten met een aan tal kerkgangers over de preek nagepraat om die daarna zelf ook kritisch te ontleden. Ze stelden zich een aantal vra gen zoals „Hoe verwerken de luisteraars zo'n preek, werd er wel theologisch ver antwoord gepreekt, waren de preken zo dat ze een kans maakten bij de mensen van nu over te komen? De schrijvers komen tot de conclusie dat er vaak anders werd gepreekt dan men op theologische vooronderstellin gen zou verwachten, d.w.z. de gereformeerde preek was minder, .gereformeerd" dan men zou verwachten. Er werd in de preken ook min der aandacht van maat schappelijke zaken geschon ken, dan men zou verwachten. De wereldsituatie klonk maar heel weinig door in de vijf preken. SOLZJENITSYN solidariteit gevraagd ken. aldus de actiegroep. Zij dringt er op aan dat de We reldraad van Kerken, „zoals zij dat in het verleden heeft gedaan, ook nu opkomt voor de vrijheid van godsdienst, vrijheid van godsdienstige opvoeding en vrijheid van meningsuiting, waar ook ter wereld". De Nederlande Kutcchismus is in de Duitse deelstaat Ba- den-Württcmberg een offi cieel leerboek geworden voor middelbaar onderwijs en scholen voor beroepsvor ming. Dat blijkt uit de nieu we boekenlijst van het ordi nariaat van Freiburg en Rot tenburg. De Nijmeegse pastoraal- theoloog prof. dr. F. Haars- ma viert morgen zijn 25-jari- ge priesterfeest met een eu charistieviering in de Nij meegse Studentenkerk en een receptie. Prof. Haarsma heeft vooral bekendheid ge kregen door zijn publicistisch werk en zijn vele bestuurs functies. Hij wns nauw be trokken bij het Pastoraal Concilie en thans ook bij de Landelijke Pastorale Raad. Hij is, vanwege zijn oecume nische kennis, hoofdbestuurs lid van de St. Wlllibrordver- eniging. De tienduizend bezoekers van het Eucharistisch congres, dat volgend Jaar In Melbour ne gehouden wordt, zullen gemakkelijk onderdak kun nen vinden, zowel in hotels als bij particulieren. Het or ganiserend comité heeft, naar men zegt, een sensatio nele weerklank gehad op de oproep om bedden voor con gres-deelnemers beschikbaar te stellen. Elf katholieke Zuid-Vietna- mese priesters hebben on langs een manifest uitgege- ven, waarin ze de Zuid-Viet- namese regering ervan be schuldigen, dat deze de hui dige situatie uitbuit om met een zeker gemak mensen te arresteren en gevangen te nemen. De ondertekenaars dringen er bij de regering op aan dat de rechten vun de burgers, ook ten tijde van het oorlogsrecht of de natio nale noodtoestand, gewaar borgd blijven. Vnn de bijna 350 miljoen In woners van de gezamclijke Afrikaanse landen zijn er meer dan veertig miljoen ka tholiek. In heel Afrika wer ken 4809 seculiere priesters, 11.957 paters, 20.295 broeders en 36.602 zusters. De meeste katholieken wonen in Zaire. „We kunnen onze ogen niet sluiten voor het feit dat het christendom vandaag aan dc dag de godsdienst is van een geprivilegieerde minderheid, die minder dnn tien procent van de wereldbevolking re presenteert en meer dan tachtig procent van de goe deren bezit", aldus liet de Braziliaanse aartbi.sschop Dom Helder Camnra zich uit tijdens zijn verblijf In Lon den. Op kasteel Nijenrode In Breukelen zal op 26 augustus een con tactdag van Kerk Overzee worden gehouden. Deze dag, waarop iedere geïnteresseerde welkom is, is bestemd voor werknemers uit het Nederlandse bedrijfsleven In de ontwikkelingslanden en •voor iedereen met overzeese ervaring. Gezamenlijk zal op deze contactdag worden gesproken over de mogelijkheden en moei lijkheden van het christen-zijn overzee. De contactdag gaat uit van dc commissie Kerk Overzee van de Nederlandse Zendingsraad, welke commissie werkt namens ze ven kerken: de roomskatholieke kerk, de hervormde, de luther se kerk. de gereformeerde kerken, de doopsgezinde en de re monstrantse broederschap en de vrije evangelische gemeenten. Op de contactdag zul onder meer de rol van het bedrijfsleven in de ontwikkelingslanden ter sprake komen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7