Bragina brak wereldrecord Francoise Sagan schrijft ,om de wereld te veranderen Prestigeduel Van Elst-Douze nu al beslist 6 LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 JULI 1 In „Who's Who" staat: „schrijfster." In Frankrijk kan die titel nog steeds zonder aanhalingstekens geschreven worden. De vraag blijft of dit komt doordat de Fransen, vergeleken met bv. de Engelsen, formeler zijn of doordat de schrijver en intellectueel in deze twee culturen een andere positie en status hebben. Voor Francoise Sa gan, nu 37 jaar oud, zou het een versterking kunnen zijn van de spottende profetie die zij in haar nieuwe boek „Des Bleus k l'Ame" .Blauwe plekken op de ziel) geeft. Zij blikt naar het jaar 2010 en ziet zichzelf als eerbiedwaardig, bont-dragend, met veel juwelen en geflankeerd door haar collega-schrijvers en schrijfsters. Marguerite Duras en Francoise Mallet-Joris, op een lunch bij Drouant of Maxim om de winnaar van een literaire prijs aan te kondigen (on dertussen zou de gezamenlijke leeftijd van het trio tegen die tijd be hoorlijk kenmerkend zijn voor een vrouwelijke literaire jury In Frankrijk). Het Is een groot verschil met het schoolmeisje dat met de publicatie voor haar eerste roman in een klap een cultusfiguur voor haar eigen generatie werd, het Europese antwoord op James Dean, zoals iemand eens gezegd heeft. Maar het lijkt een onover- koombaar noodlot dat het boek toen even volmaakt was als „Bon jour Tristesse" dat in 1954 de kritiekprijs kreeg, alsook dat daar door verhaaltjes in de wereld kwamen die even hardnekkig waren als onkruid. Francoise Sagan Club? Mademoiselle Sagan kijkt verbijs terd. „O ja? Ik heb geen flauw idee. U hebt steeds de publiciteit gelezen." Nu, op 37-jarige leeftijd ziet ze er nog steeds zo uit als vroeger: slank, klein, donkere wenkbrau wen en een puntige kin. Haar gezicht is sterker en rijper ge worden, maar niet harder: haar gelaatstrekken hebben hun be weeglijkheid behouden. In het begin vond ze de publiciteit vervelend en onthutsend. Ze kwam uit een redelijk rijk en degelijk gezin. Haar vader was ingenieur: de familie had gene raties lang in het Vercors ge bied gewoond. Maar voor een meisje van 19, dat net van twee Parijse kloosterscholen kwam. het uiterst sjieke „les Oiseaux" en de „Sacré Coeur", was de volslagen vulgariteit van public relations werk een walgelijke ervaring. Natuurlijk is ze daar tot op zekere hoogte, bijna onvermijdelijk, ingegroeid, eer der dan dat ze zich daaraan be wust heeft willen aanpassen. Achttien jaar geleden, toen ver vuiling nog geen probleem was voor de jongeren, wie van haar leeftijdsgenoten zou toen niet in een snelle wagen gereden heb ben als ze zich dat hadden kun nen veroorloven? En whisky be gon er toen pas in Frankrijk in te komen. (Aan het begin van het interview had Mademoiselle Sagan een glas whisky in haar handen. Een uur later was het peil in haar glas nog geen centi meter gedaald.). Drie jaar na dat het boek gepubliceerd was - en tegen die tijd had ze al een tweede boek op haar naam staan - werd alles in glorieus Technicolor uitgevoerd en kreeg zij een auto-ongeluk in een As ton-Mart irv toen ze met een groep vrienden aan het toeren was. Ze'was zwaar gewond, had onder meer een dubbele sche delbreuk en dagenlang lag ze in een coma terwijl niemand ge loofde dat ze het zou overleven. Een jaar daarna trouwde ze met haar eerste echtgenoot. Guy Schoeller, een directeur van Hachette, 20 jaar ouder dan zij zelf, op de plaatselijke mai- rie en in een beige pakje. Ondertussen waren de critici, meestal ook 20 jaar ouder als het er geen 40 waren, druk be zig haar werk te analyseren en kwamen tevoorschijn met fra sen over verveling en eenzaam heid en verrukking en malheur de vivre en cynisme en obsessie over lichamelijke liefde en steeds weer met verbazing over de verbazingwekkende wereldse wijsheid van iemand die zo jong was. „Bonjour Tristesse", was op eigen schaal, inderdaad een wonder, maar niet vanwege de wijsheid van de schrijfster. Ne gentien is een schitterende leef tijd om dingen te weten: het is alleen maar dat alle wetenschap zuiver is, eerder dan toegepast. Het wonder was dat het boek zo duidelijk en beknopt was, en een van de verdiensten van dit boek was zeldzaam, namelijk dat het precies de lengte had die bij het onderwerp behoorde. „Ik deed alleen maar wat ze me op school verteld hadden," legt de schrijfster uit, netjes maar met een veelzeggende blik. „Ze zeiden altijd: „Wees kort, wees precies." Dus was ik dat." Sinds die tijd zijn er nog zes ro mans en vijf toneelstukken bij gekomen, plus een ballet en sa menwerking met Claude Cha- brol over een filmscript over Landru. Zij hebben alle beves tigd dat de verblindende start echt was. Niemand heeft tot nu toe geprobeerd iets aan de le gende af te doen. Nu komt er „Des Bleus k l'Ame," waarin de schrijfster voor de eerste keer haar eigen stem laat ho ren. De truc is de vaak en met wisselend succes gebruikte me thode waarbij de schrijver een roman/toneelstuk schrijft over een schrijver die een roman/to neelstuk schrijft. Het verhaal is echt Sagan: de twee hoofdfigu ren zijn trouwens al eens eer der, tien jaar jonger, versche nen in Sagans toneelstuk „Cha teau en Suède": Eléonore en Sébastien. In dit heldere ver haal over frivoliteit, die - voor een derde partij - in tragedie eindigt, zijn hoofdstukken te vinden uit het dagboek van de schrijfster en de critici zijn ver bijsterd - net zoals de toekom stige lezers van de eerste editie van 100.000 exemplaren dat zul len zijn - over de toon en het onderwerp. Daar is de walging over de middelmatigheid van onze tijd, en specifiek over het huidige regime in Frankrijk, men vindt er overwegingen over leeftijd en eenzaamheid, over racisme, over momenten van geluk, over zelfmoord: zowel als een verleiding voor jezelf als. - en dit is het kwellendst - een beschuldiging als ie vriend of vriendin daarvoor bezweken is. De verbijstering is het bewijs van de blijvende kracht van de le gende. Ge terug naar de ro mans en het is gemakkelijk om het met mademoiselle Sagan eens te zijn die „Bonjour Tris tesse" niet als stuk cynische virtuositeit ziet, maar als een protest, een soort persoonlijk 1968, tegen het eerste begin van die consumen-tenmaatschappij die later de jongeren tot verzet zou brengen. Toen wisten aleen de bevoorrechten dat, dus kon je alleen maar als marginaal geval je standpunt innemen. Er bestaat geen tegenstrijdigheid tussen dat boek en de daarop volgende, waar de smaak van as onrustbarend door de whisky en de ideeën uit het dagboek naar voren komt. De reputatie van luchtigheid komt misschien gedeeltelijk voort uit de weige ring van mademoiselle Sagan om een officieel geëngageerd schrijfster te zijn, met alles wat daarbij hoort. Het is van haar bekend dat zij maar twee mani festen ondertekend heeft. Het eerste was het beroemde mani fest van 121 wat het recht van opstand erkende tijdens de Al gerijnse oorlog. Het tweede was een betrekkelijke recente ten gunste van legale abortus. Ken merkend voor mademoiselle Sa gan was dat zij. terwijl ze van mening was dat de zaak vlekke loos was, al was het alleen maar op grond van elementaire rechtvaardigheid voor arm en rijk, ontzet was door de vorm die het aannam, eèn verklaring van een aantal vrouwen dat zij zelf een abortus hadden gehad. Er bestaan nu eenmaal dingen waar je niet over spreekt. En als je sommige van die namen leest, zou je het eenvoudig niet kunnen geloven Ze vindt bepaald dat zij, zoals soms wel gezegd wordt, geen autobiografische romans schrijft. Zij zijn eerder een waarschuwing. Twee keer heeft ze meegemaakt dat dingen waar zij over geschreven had, later ook gebeurd zijn. „Helder ziendheid - het zou eeo alterna tieve loopbaan kunnen zijn..." In haar huidige loopbaan, terwijl ze haar geluk erkent, lijdt zij misschien meer dan de meesten van haar soort onder de voort durende spanning tussen de roe ping voor de maatschappij en de noodzaak van eenzaamheid, tussen van het leven willen ge nieten en het zich verplicht voe len te schrijven. Het leven houdt een grote groep vrienden in, reizen naar Kashmir of naar West Cork met paard en huif kar, muziek, vooral Mozart, het verzamelen van schilderijen,- niets doen in haar huis in Nor- mandië of in het flat op de eer ste etage dat uitziet op de Jar- dins de Luxembourg, waar de luxe, die ruimte heet, hen die gedwongen zijn in de benauwde kwartieren in Parijs te wonen, in een extase van ruimtevrees brengt. Maar dat alles is in te genspraak met het schrijven, waar je alleen bent met het lege papier en je eigen ellende. Mademoiselle Sagan is geen uit zondering op de regel dat wei nig schrijvers graag „schrij ven." Het is net als met een koud bad of de biecht, op het moment zelf is het verre van leuk, maar daarna voel je je heel wat beter. Of het nieuwe boek een water scheiding zal zijn weet ze even min als wat ze over tien jaar zal doen. Haar eerste huwelijk is op een scheiding uitgelopen. Uit haar tweede, met een Ame rikaan, Robert V/esthoff. vijf jaar ouder dan zijzelf, dat ook op een scheiding uitliep, heeft ze een zoontje van tien jaar dat ze vastberaden uit de publici- teitscircus houdt. Als ze een nachtmerrie heeft is dat er een van isolatie, wat erger is dan eenzaamheid, het afgesneden zijn van het individu van zijn medemensen, en van hele klas sen of naties van elkaar. Maar ze gelooft rotsvast in de moge lijkheid van geluk, privé of openbaar. Er zijn tijden dat je iemand ontmoet, je doorbreekt allebei je isolatie en wat er dan gebeurt is, of het nu veertien dagen of drie jaar duurt, ^en stralende zekerheid. En het is walgelijk als je in deze wereld alleen maar aan je eigen zorgen denkt, en niet aan Biafra, Boe- roendi en Vietnam, maar als je daar de hele tijd aan bleef den ken zou je gek worden. Je her innert ze, maar er zijn momen ten, dan is er de geur van gras .en de hond die met een stok speelt. Waarom schrijft ze? vraag je je af. Niet het waarom waarop het antwoord is: om de huur te be talen, of omdat schrijvers be horen te schrijven, maar met welk doel. „Om de wereld te veranderen", antwoordt mademoisele Sagan, die een zeldzaamheid onder de beroemdheden is, iemand die vragen behoorlijk beantwoordt, of die beleefd afwijst als ze niets echt belangrijks over het onderwerp te zeggen heeft. Dat is, om een deel van het leven te veranderen of opnieuw te pre senteren zodat het levendiger, duurzamer, vrolijker en van meer betekenis is. in de eerste plaats voor -haarzelf, en dan voor haar lezers. NESTA ROBERTS MOSKOU. Tijdens de Russische atletiekkkampioenschappen, die in Moskou worden gehouden heeft Valeri Bortsov het Europese record op de 100 meter geëvenaard met een tijd van 10.0 sec. Bortsov zorgde voor de tweede opvallen de prestatie tijdens de Russische atletiekkampioenschap- pen. In de morgenuren had Loedmilla Bragina het we reld en Europese record op de 1500 meter (dames) aan merkelijk scherper gesteld door een tijd van 4 min en 6.9 sec. te laten afdrukken. Valeri Bortsov, de Europese kam pioen op de 100 en 200 meter, liep voor de vierde maal in zijn carrière de 100 meter in 10.0 Bortsov vei diende met zijn over winning eei. plaats in het Russi sche Olympische atletiekteam. Alexander Korneljoek, die in de series 10,2 sec. had gelopen, werd tweede. In de series had Bortsov ook nog 10,1 laten afdrukken. Fen ander hoogtepunt was de 10.000 meter, waarin drie lopers binnei de 28 min en 10 sec. ble ven. Het tempo was tot de acht ste kilometer zo hoog, dat een tijd van onder de 28 minuten mogelijk was. In de slotfase zakte het tempo echter iets. dens de Europese kampioen- Rashid Sharafetdinov, die tij schappen in Helsinki derde werd (27.56.4), won dankzij eer. laatste ronde in 59,5 sec in 28.05,2. Pavel Andrejev werd tweede (28.08.8) en Anatoli Ba- drankov derde (28.09.0). Valen tin Zotov (28.21.0) en Vadim Masjolov (28.23.0 bezetten de vierde en vijfde plaats. Veteranen beheersten 'het ver springen. Leonid Barkovski (32) werd kampioen met 8,06 m voor Igor Ter Ovanesian (33), die in zijn eerste sprong tot 7,94 kwam. De bronzen medaille was voor Valeri Podioezny 7.S7 m. Nina Marakina won het speerwer pen met 60,12 m. Vera Kornis- sar, een van de grote favorieten voor de titel die in de kwalifica tie 58 96 had gegooid, bracht het in de finaJe niet verder dan de achtste plaats. Jan is Loesis, die het wereldrecord speerwerpen vorige week verbe terde tot 93,80 m, kwam in de kwalificatie tot 89,74 m. Een verrassing was de nederlaag van de Olympische kampioen hinkstapsprong, Viktor Sanejev. De geroutineerde Rus, Europees recordhouder met 17.39 m, moest de overwinning laten aan Michael Bariban (16,79 m). Sa nejev noteerde 16,75 m. De voornaamste uitslagen zijn verdei: dames: 100 m: 1. Bes- familnaja 11.4 sec. 100 m hor den: 1. Anisimova 13,3 (halve finales) hoog: 1. Lazareva 1.82 m. Heren: Kogelstoten: 1. Ba- rasnikov 19.68 m., 2. Ploenge 19,59 n.„ 3. Voikon 19,21 m. LOOSDRECHT De slotdag van de nieuw Loosdrechtweek kan in de Finnjollen-klasse geen verrassing meer bren gen. Het prestigeduel tussen Hans van Eist, die als reser ve voor de Olympische Spelen werd gepasseerd door Kees Kruijver, en Olympisch afgevaardigde Kees Douze, is op de voorlaatste dag al tot een ontknoping gekomen. Douze beging een onbedachtzame overtreding tegen Oskamp en is nu praktisch kansloos voor de hoofdprijs. Overigens was de dagprijs voor de ex-solokampioen Bart Jan Wilton. Wilton legde de basis voor zijn overwinning op de startlijn toen hij enkele meters eerder weg was dan de rest. Douze lette even niet op en maakte een stuurboord-bak boord overtreding met Oskamp. Douze besloot zelf zonder pro test het strijdperk te verlaten. Oskamp werd verrassend twee de en Van Eist derde. Douze is door deze diskwalificatie uitge sloten voor de hoofdprijs. Deze zal op de laatste dag worden verdeeld onder Van Eist (1-2-3), Wilton (4-3-1) en Oskamp (3-5- 2). Ook geheel uit het beeld is Piet Besseling dn de pampus klasse. Na een eerste indrukwekkende zege bracht de Amsterdammer er weinig van terecht en werd bovendien door een protest van de ranglijst verwijderd. De krachtsverschillen aan de top eijn in dit veld moeilijk te bepa len. De derde race «werd een on verwachte overwfcining voor Leo de Wit, nadat teerst Hennie Scholtz en ook Rinus Rozendaal een enorme voorsprong hadden gehad. André van Galen zeilt nog het meest constant en heeft met 3-1-5 de leiding voor de hoofdprijs. Joop en Robert van Werkhoven hebben weer een enorme pres tatie geleverd, in de strijd om de 470-titel. Ondanks de derde zege hangt de beslissing wie de Europese titel zal krijgen, Van Werkiioven of de Fransman Fol- lenfanl, af van de laatste race. Van Werkhoven werd zaterdag gediskwalificeerd en is hierdoor uiterst kwetsbaar. Ook al zou Follengant vandaag de titel in de wacht slepen dan blijft het feit dat de gebroeders tot de Europese top behoren, opmerke lijk. Jammer van de tweede plaats, die zaterdag verloren ging want anders waren de Bloemendalers nu al niet meer te vei slaan. De vijfde race werd door de Van Werkhovens „gemaakt". Het Nederlandse duo zeilde op veilig om maar geen overtreding te begaan. Bij de zeer voorzichtige start raakte de Springkikker ver achterop. Het eerste merk teken werd echter al in de vierde positie gerond en Van Werkhoven zette de opmars voort. Joop van Werkhoven: Er was zoveel wa terdamp in de lucht dat je de volgende boei niet kon zien en dus moest je op kompas varen. De meesten zeilden te hoog en daar profiteerden wij van. Tege lijk met de beide Fransen Fol- lenfant en Devillard ging Van Werkhoven rond de twèede boei. In het tweede lange kruisrak veroverde de economiestudent de eerste plaats. Follenfant die met Van Werkhoven was mee gegaan en aanvankelijk zesde lag, finishte als tweede. Uitslagen Hilversum HILVERSUM De uitslagen i gisteravond in Hilversum geb draverijen zijn: Dlependaal-prljs (eerste m: 1. Kon In gsn rend B ,wen) 2.56.5 1.28.3 2 I broek 3. Katrlen Axki 1.70 4.90 3,00 kop 9.40 Klevltsdal-prijs 2400 m: (J. van Dooyoweerd) 3.23.6 1 Jap 3. Java win 4,60 pl 1.70 1,1 kop 8,40. Spnnderswoud-prljs 2040 m: 1. berly Kid J (.1. Celukï 2.53.5 2 K.irlna D.-or 3 Knrslina. wa pl 1.40 2.90 2.10 kop 7.80 trio j Hoogt van Kruls-prijs 2000 m: 1 Mac (M. Vergay) 2.48.2 1.24.1 cob D 3. Jax Dwin 2.40 pl 1.^ *oge Vuurse-prljs 2040 m: Vlgrlano (G. v d. Wal) 2.48.5 2. Ilea Alkestis VE 3. Georg Bouwhuis) 2.47.6 1.21.4 2. Ir loge Vuurse-prljs 2040 (2e afi Gert Jan Plulo (C. Berglsch) 1.21.8 2. Happy First. 3. Foxtri 2.20 pl 1.10 1.10 1.60 kop 4.S 17.50. gay) 2.54.0 1.21 rel Volann 3, Jldoe win 2.1 3.30 1.60 kop 6.50. Suske en i/Viske De gekke gokker

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6