Leidse Hofjes in De Lakenhal Twintig zieken in huize Bijdorp HARTEN VIJF-VAKANTIELAND lector v. d. Lans gehuldigd door e Bloemswaard Bijna sensatie in badgastentoernooi Circus kon niet tegen warmte op IKOR bij Alphense oecumene 1972 kSDAG 19 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN Met haar elf musea werd Leiden het vorig seizoen aan de inwoners en hun gasten gepresenteerd als een typische museumstad. Als het ot> de aantallen aankomt, is Leiden om haar 35 hofjes veel meer een hofjes-stad. Deze kwaliteit van Leiden krijgt van 28 juli tot 10 sep'ember alle aandacht door Het Sint Stevenshofje of Convent van Tetterode aan de Haarlem merstraat. Dit hofje, in 1487 ge sticht, werd in 1777 vernieuwd en verfraaid. een tentoonstelling in het stede lijk museum „De Lakenhal". De zomertentoonstelling in De La kenhal laat verschillende facet ten van de hofjes zien. Van de bejaardenzorg in de middeleeu wen naar de moderne bejaar- denhuisvesting. Van het ont staan en de vorm van de hofjes naar de veranderde vormen na de oorlog. Men ziet er de hofjes in de prentkunst maar ook fo to's van het hofje in het negen- tiende-eewse stadsbeeld. De stichters 'kijken er op de bezoe ker neer waarbij men hun testa menten en reglementen in de vi trines uitgestald vindt. Men genten c de portretten van re- :n hun namen op de re gen ten! ijs ten. Tenslotte wordt er veel aandacht gewijd aan ,,de Camp" met zijn groot aantal hofjes, in de vorm van luchtfo to's en maquettes. Kortom, de tentoonstelling geeft de1 geschie denis weer van 500 jaar hofjes dn Leiden. Bovendien wordt de expositie begeleid door een klankbeeld, bestaande uit dia's en tekst.De expositie „De Leid se Hofjes" wordt donderdag avond, 27 juli, 's avonds om acht uur geopend door de heer R. J. Spruit, secretaris van de stichting „De Leidse Hofjes". ichoten In huize Bijdorp Voorschoten zijn glstermor- twintig vakantiegasten aan- omen. Twintig mannen en uwen, die voor een week hun de vier bekende muren jen verlaten en opgenomen den in het gewone leven, ir deze twintig is het een ;k leven in Voorschoten en jeving. ïogelijk te maken is er jaarlijkse „Harten Vijfactie" de Zonnebloem, welke aktie financieel mogelijk maakt, ar daarnaast is er een team helpers en helpsters, die be- geloos fungeren als de han- benen en ogen van de zie- Teamleider in Voorschoten de heer B. van Santen in swijk, die met de zusters van ze Bijdorp en een groot aan- jongemannen een week in nst staan van deze aan het gebonden zieken. goed begin is het halve werk. j start gistermorgen ging irtreffelijk. De 177e compag- geneeskundige troepen uit Btflo hiëld een praktische oe- niig en haalde de vakantie- igers met de ambulancewa- van huis. De zieken komen Rotterdam, Den Haag en geving. Een tijdelijk bivak geslagen in het bos van dorp en onder de bomen in De twintig zieken die in huize Bijdrop hun vakantie doorbrengen in de luwte van de bomen. de schaduw volgde de eerste de muziek aan werd een optocht kennismaking. Gisteravond kwam gereden door het bos. de Laurentiusharmonie en achter De gehele week is er een pro gramma dat gericht is op het laten beleven van de normale zaken van het leven. De toneel groep Voorschoten verzorgt een toneelavond en ook nog enige Voorschotenaren zorgen voor ontspanning in de avonduren. Morgen is er een zware dag voor de begeleiderss. De zieken gaan winkelen in Leidsenhage en dat betekent minstens ander half uur lopen. Zowel de politie van Voorschoten als die van Leidschendam dragen zorg voor een goede overkomst. Bij dat winkelen hoort ook een bezoek aan de lunchroom in een groot warenhuis, 's Middags worden de zieken in de Gouden Leeuw onthaald door de zonnebloem af deling Voorschoten. Wanneer het weer goed blijft dan zullen de zieken zoveel mogelijk in de buitenlucht zijn, dat wil zeggen: tippelen en sjouwen voor het team van vrijwilligers. De „Harten Vijfaktie" bezorgt de zieken een week vakantie, maar ook de mensen, die 51 weken van het jaar de zieken thuis verzorgen. Zij krijgen de kans om er ook even uit te gaan. In Bijdorp is een week feest. Zeer uitbundig wordt er zelfs gefeest, de gasten zijn blij met alles om dat zij niet helemaal passen in de wereld van de gezonde mens. Met de hulp van al die vrijwilli gers kunnen zij een week deel nemen aan het dagelijkse leven en daarover zijn zieken en ver zorgers blij en maken feest. BOSKOOP Vice-voorzitter van de stichting Floriade, Baron C. W. van Dedem maakt een wande- lingtje met de kleine prins Mau- rits. Dit gebeurde tijdens een informeel bezoek van prinses Margriet aan de Floriade. BURGERLIJKE STAND WOUBRUGGE - Gebor ke, <1. v. A. Muljzert en J. M. i Lourier: Saskla P., d.v. J. Evers i J. P. Vis. Getrouwd: Theodorus Bouma 24 Jr. c NOORDWIJK In het damesen kelspel A van de internationale tenniswedstrijden van het bad gastentoernooi te Noordwijk heeft Joke Bos bijna voor een sensa tionele overwinning gezorgd. Helaas moest zij toch nog capi- tueleren op het allerlaatste mo ment, maar dat doet in feite Bij de heren Cornells J. CoUJn, 58 Jr. nauwelijks iets af aan haar prestatie. In een ruim twee uur durende partij wist zij de als vierde geplaatste Amerikaanse Cincaid danig in moeilijkheden te brengen. De eerste set wist Joke te winnen met G4 en ook in de tweede set hield zij goede grip op het spel. Zij kwam zelfs G—5 voor en kreeg zelfs een matchpoint maar deze kon zij niet benutten. Miss Cincaid be- -EGOM Rector P. C. van Lans heeft gisteren in het bejaardencentrum Bloems- ard zijn veertigjarig priester- lileum gevierd, er Van der Lans, die thans derhalf jaar het reotoraat Hillegam, werkte nage- eg zijn hele priesterleven in ganda. Niettemin wist father n der Lams zich bijzonder H weer aan te passen aan de Inbrekers vernielen HEN In Alphen zijn weer ee inbraakjes gepleegd. Bij ithandel Spreij in de Hoorn rden behoorlijke vernielingen ngericht, maar er wordt niets rmist. Vijftig gulden werd ge ilen uit het kantoor van de ide Mij. aan de Molenvliet, k daar werden vernielingen "gericht. Nederlandse situatie. Zowel aan de Afrikaanse tijd van rector Van der Lans als aan zijn hou ding in zijn huidige functie werd meermalen aandacht besteed tijdens de feestviering. Na de Eucharistieviering vond in de recreatiezaal een huldiging plaats waarbij vele cadeaus werden aangedragen. Namens alle bewoners werd een „huif kar" aangeboden met daarin een envelop met 400,-. Pen ningmeester Meskers bood na mens het bestuur een couvert aan, terwijl ook het personeel een geldbedrag schonk. De be woners van de nabijgelegen Bloemhof (bejaardenwoningen) waren ook aanwezig met een geschenk en spraken de hoop uit, dat rector Van der Lans nog menig bezoek zou brengen. De feestdag werd besloten met' een drukke receptie en een avond verzorgd door de feest commissie. Leidse teams in NKS- jeugdkampen Leiden/Borculo/Den Bosch Er zijn weer twee jeugdgroepen van Docos op kamp. Een groep ORdcr leiding van de heren onder leiding van de heren Driesson en v.d. Meel zit in Borcu'o, de andere onder lei ding van de heren Goosen zit in sportpark De Vliert in Den Bosch. In Borculo zitten ook Blauw Zwart uit Wassenaar, DIOS uit Nieuw Vennep en SJZ uit Zoeterwoude. In Den Bosch zijn ook vertegenwoordigd SJZ en Meerburg. In beide kampen heerst dus een echte derbysfeer, hetgeen wel tot uitign zal ko men in de diverse NKS-wed- strijden. Waterpolo op hoog niveau ALPHEN Iln zwembad De Hoorn heeft hedenavond een wedstrijd plaats tussen het nat. jeugdwaterpoloteam en het nat. team van Bulgarije. De wed strijd begint om 20.00 uur. Mor genavond heeft in De Dillen een wedstrijd plaats om de KNZB- beker tussen AZC en Zwemlust; aanvang 20.00 uur. VOORSCHOTEN In Voorscho ten is circus Roberti gistermid dag verslagen door de warmte. In de knusse tent waren welge teld maar zeventig jongens en meisjes en enige volwassenen om naar de verrichtingen te kij ken van de kleine artiesten in dit negen man tellende circus. Het werken met bokken, honden, ponies en kleine paardjes, vo gels en duiven mag dan minder spectaculair zijn dan het optre den met roofdieren, het spreekt wel aan. Er ging dan ook steeds een spontaan applaus op. Zelfs de kinderen konden begrijpen dat deze dressuur allerminst ge makkelijk is, omdat zij veelal thuis dezelfde dieren hebben, die alleen maar mooi kunnen zitten of iets dergelijks. Als is het jeugdcentrum minder spectaculair, het spreekt wel Ter Aaar Gisteren zijn Wiï van der Pijl (22) en Kees Bentveld (25) in het huwelijk getreden. Dat trok nogal al wat belangstelling van de kant van de voetbalvereniging Altior. Niet verwon derlijk, want Wil is al meer dan een jaar jeugdleidster bij de Ter Aarse voetbalclub. En dat is een te onalledaags verschijnsel om niet een fikse afvardiging te sturen vond men bij Altior. Het huwe lijk betekent voor Wil van der Pijl echter het afscheid van Altior. Maar omdat zij in de buurt, in de Anjerstraat in Papenvear, gaat wonen kan Altior eventueel een beroep op haar doen als dat nodig is. Het huwelijk van Wil en Kees die elkaar drie jaar geleden leerden kennen in een Leidse dancing, werd ingezegend door pastoor Van Rossum. ALPHEN Het IKOR zal zon dagavond een kwartier lang aandacht besteden aan de oeu- cumenische dienst die gehouden is in de gerestaureerde Rijn stroom-kerk. Dat gebeurt in het programma „Zingend Geloven". Deze dien sten worden eens in de maand gehouden onder leiding van ds. Walpot en zijn erop gericht het evangelie niet op de eerste plaats door het woord uit te dragei. maar vooral andere middelen tot expressie te ge bruiken, zoals zingen, mime, de clamatie, etc. Frits Mehrtens, samensteller van het program ma, was zo onder de indruk van dit gebeuren dat hij opnamen kwam maken. De teksten wor den tijdens de uitzending gele zen door de heer Sportel, de muziekgroep staat onder leiding van mej. W. Kret. gon in de tweede set echter toch wel meer vat te krijgen op het spel van Joke. Zij won de twee de set met 97 en In de derde set bleek dat zij een betere con ditie bezit dan Joke en won der halve ook de laatste set. i A zorgden Royap- Hornman voor een zeer aantrekkelijk schouwspel met veel spanning. Hornman wist de eerste set te winnen en kwam in de tweede met 5—3 voor, maar moest de set toch nog uit handen geven: 75. In de derde set ging de strijd weer gelijk op en pas na 77 wist uiteindelijk Royappa door te drukken naar de winst: 3—6, 7—5, 9—7. In de derde ronde zal hij uit komen tegen Laudin, die in drie sets van Visser won. Laudin startte wagt langzaam maar kwam in de tweede en derde set niet meer in gevaar. In de derde ronde zullen verschillende Ne derlanders tegen elkaar uit ko men. Piet Veentjer zal het na zijn winst tegen Koek met 62, 6—0 tegen Louk Sanders op moe ten nemen. Louk bereikte dit door een 6—4, 6—2 zege op J. Rau. Ook de derde ronde haalde Jan Hayer door overwinningen op Goyarts: 6—1, 6—0 en op Gaswani: 63, 63. Hij moet dan aantreden tegen de Zuid-A frikaan Van der Merwe, die van Lex Constandse won. In de eer-, ste set wist Lex goede tegen stand te bieden maar na een tie-break verlies van de eerste set was zijn weerstand gebroken en verloor hij met 76, 62. Voor een goede prestatie zorgde ver der G. Scholtes door Kenith de Koning in een knappe drie sets partij te verslaan: 63, 36, 62. De Indiër Amvithray had veel moeite met Dankelman en wist slechts met de hakken over de sloot de tweede ronde te be reiken. Toen trof hij echter Rolf Thung en die maakte korte met ten met de aspiraties van zijn tegenstander en dat betekende een 62, 61 nederlaag. Ook Paul van Min wist een ronde verder te komen door een duide lijke overwinning op Apporo: 6—1, 6—0. In het herenenkel B voltrok zich een „Leidse" titanenstrijd tussen Gerard Pasma en Jan de Groot. Het warme weer drukte het tempo danig en er ontspon zich een strijd van lange baseline duels. Jan won de eerste set met f1, maar Gerard kwam goed terug en won de tweede set: 64. Ook in de dferde set kwam Gerard even voor met 2—1 en toen gebeurde helaas dat de zon Jan de Groot te machtig werd en hij gedwongen werd de kleedkamers op te zoe ken. Gerard won hierdoor de partij. Ook de heer Blommendaal wist een overwinning te boeken. Hij versloeg Merkesteyn duide lijk met 64, 6—1. In het herenenkel C maakte Rash tegen Geelkerken zijn plaatsing waar, door hem duidelijk met '62, 61 naar de kleedkamers te sturen. Ook de als derde ge plaatste Hulsbeck wist zich goed staande te houden. Eerst won hij van du Buy: f4, 6—1, en daarna was de heer Paridon het slachtoffer met 6—3, 6—2. Bub van der Zee had een goede dag, hij won eerst op zeer goe de wiize van Ghafoerkhan met 16, 75, 63. Vervolgens trad hij aan tegen de als vierde ge plaatste F. Mey en gaf deze geen schijn van kans en ver sloeg hem met 6—1, 6—3.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5