De handel bestaat uit een berg kleinigheden J. Verplanke lééft voor de Leidse markt SOLGLYTT" VIERT 25-IARIG BESTAAN 4 De „act" is ook geld waard OUD-DIRECTRICE LEIDSE MEISJES- HBS OVERLEDEN WOAenhet jeugdkamp Markten GRANDIOZE OPRUIMING Burgerlijke stand Tliom Thompson zoekt voor Thei Bona Stars in Amerika WOENSDAG 19 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 T. 1 «LEIDEN „Koop- man" Verplancke houdt zich dor zijn activiteit in de Leidse binnenstad ewfl en als lid van de Adviesraad voor de a Binnenstad inten sief bezig met het denken over de lzen toekomst van het stadshart. Zijn vi- j sioen is: ,,Ze moes ten de warenmarkt zoals vroeger— weer langs de „marktenroute hou den. De kraampjes op de 'Pe'j rijbaan, zodat de bezoekers tussen de kramen en de winkeletalages door lopen. De stands zouden dan ook moeten staan op het Gangetje en langs de hele Nieu we Rijn tot aan de Watersteeg, want de Leidse markt is groter geworden dan ze vroeger was. Dan waren we van die Hoog landse Kerkgracht af. Dat zou prach tige parkeerruimte zijn tijdens markt dagen. Heb je dat wel eens gezien: de mensen, die naar de markt ko men, sjouwen er zoveel weg en la den hun wagen vol zodat je soms denkt, dat ze een winkel hebben. Men zegt: we moe ten wel de markt in het centrum hou den, maarhet ver keer moet uit de stad. Welja! Als het verkeer dan maar dicht langs de binnenstad komt, anders gaat de markt ook hard- stikke dood". Hoe staat Verplancke dan tegenover de markt op de Hoog landse Kerkgracht als gezellige ver binding tussen Nieuwe Rijn en Haarlemmer straat? „Die Haarlemmer straat is op zich genomen aantrek kelijk genoeg. Als je in de toe komst iets zou willen doen om het voetgangersgebied in de binnenstad aantrekkelijk te maken, dan zou je de markt op de Breestraat moeten houden: twee rijen tenten met de rug tegen elkaar en in het smalste stuk aan het begin één rij... J. Verplanke: de act is ook geld waard. LEIDEN De markt is niet uit Leiden weg te denken. Ze is eeuwen oud maar nog steeds een van de levendigste, zo niet meest toonaan gevende van de Nederlandse warenmarkten. Ook in de toekomst nde heeft ze zeker reden van bestaan omdat ze - wanneer het grootste deel van de Leidse binnenstad eenmaal voetgangersgebied is - be langrijk zal kunnen bijdragen tot de aantrekkelijkheid van enkele straten die nu alleen door het verkeer levendig lijken. Dat is de mening van de heer J. Verplancke, „in koek". Hij is twee de voorzitter van de Centrale Vereniging (voor de Markt,- Straat- en Rivierhandel). oud-bestuudslid van de KAB en hartstochtelijk I amateur-tonelist. Hij leeft niet alleen van maar ook vóór de markt en wat Verplancke niet weet over die zo heel eigen vorm van han- del, dat is het optekenen nauwelijks waard. »,Ik ben als kind op de markt gekomen. Met een veel oudere broer. Eigenlijk ben ik dus geen echte marktkoopman maar - wat ze noe- !kp.| men - een „burger." Ik was elf jaar toen ik fruit ging venten. M'n mzll broer stond met een handwagen bij de school. Als ik naar buiten e j kwam nam hij m'n tas met huiswerk over - wat meestal niet ge- A'j maakt werd." De Leidse markt bestaat al vanaf elf-twaalfhonderd. Het was toen een „kruis-markt." Op de markt werd een kruis opgericht en als dat stond kon de handel beginnen. Als je maar een beetje gelovig bent of geweest bent, dan kan je de bedoeling daarvan wel begrij pen: er kon alleen maar zegen rusten op de handel als ze gedreven werd onder het teken van het kruis. De markt was er toen voor de taillist èn consument: Er waren een kaasmarkt, botermarkt, vis markt en er werd koren verhandeld op de Korenbeursbrug. Er was ook een graanbeurs in de huidige grote Burchtzaal. m| Op Boommarkt en Aalmarkt werd tot voor kort - zover ik weet nog in de oorlog - gehandeld in groenten, fruit, bomen en planten. Daarbij mp werd mondeling gemijnd: dinsdags, donderdags en zaterdagsmor- gens. 's Zomers begon het om half vijf, 's winters om een uur of zeven. Dèèr heb ik de handel geleerd. ier< De eerste keer dat ik wat kocht was goed mis. Er was een koopje - ev een paar bennen pruimen en een partijtje bliemkool - waar m'n ivj broer Paul mei snuit op had. Hij moest even weg maar hij had me gezegd, wat ik ervoor mocht geven. De vraag was niet groot en de vandaag markt hier, morgen daar... dan kan ik op die en die datum prijzen bleven laag maar toen het koopje aan bod kwam riep ik nog net in X terecht." meJ;,m,n„h,?ge Tstemmetie ons bod. De verkoper: „Wie blaat daar Sinds 1950 heeft Verplancke zijn eigen kraam. Tegenwoordig is dat zo? - „Ik Jongetje daar zal Paul niet zo blij om zijn: je kan ffDe Poorter", in de bocht van de Burchtsleeg. Daar laat hij zijn nog terug. „Nee, hield ik vol, ,,Ik moet dat hebben. Paul was klanten niet alleen gul genieten van een bitterkoekje, een nogatine inderdaad niet zo blij maar iedereen stond toen nog dichter bij ie- of een bokkepootje maar ook van zijn brede glimlach, zijn zotte in- dereen en de prijs werd na de koop ook wel geregeld." valen en de grimassene die de dialoog met zijn publiek extra krui- Iedereen had nog z'n bijnaam: Kukler heette „de boord" en Dirksen - den. die ook een pindabranderij had - „de geit." Hij had een sikje. Pas- „Wat een pestweer, mevrouw" ma, dat was de meest populaire fruitkoopman met de grootste om zet. Elke grossier had ook z'n eigen roep. Daar was Moos Schellevis, een jodenman met 'n hoog stemmetje, die riep: „overaloveraloveral".. Ik heb me later wel eens afgevraagd, of hij misschien bij de Mariniers geweest was. En de gebroeders niet af want dat werden van die zuinigen genoemd, niet af want dat werden van diezuinigen genoemd. Een goede koopman praat veel met z'n handen. Ze zeggen wel eens: ,Hij zou doofstom zijn, als hij geen handen had." Het is jammer, dat er steeds minder standwerkers op de markt komen. Die lui zijn vaak zo goed, joh! Maar als je er een paar bij elkaar wilt hebben dan moet je een concours uitschrijven. Hoe dat komt? Ze worden vaak aangetrokken door de grootwinkelbedrijven, die een speciale aanbieding hebben. Het vak sterft uit want een goede standwerker kan ook een goede vertegenwoordiger worden. Hij is meestal goed onderlegd, is zeer btespraakt, weet wat van inkoop en van planning: - Mevrouw beaamt dat. „En dan nog die regen." Of: „Wat een rotzomer, hè?" - Instemming. Verplancke weer: „Gelukkig is 'ie gauw voorbij." Aan een nog heel jong mevrouwtje met drie kinderen, die na gedane zaken een koekje krijgen: „Hoeveel kinderen heeft U? Drie? Nou, neem ze volgende week maar alle negen mee: geeft niets hoor." Valt dat soort opmerkingen nou altijd goed? „Bij alles wat je doet" - zegt Verplancke - „is het belangrijk, dat je mensenkennis hebt. Dat je die hebt, weet je eerst zelf niet. Ik was 16 toen ik voor mezelf begon. Ik heb het amateurtoneel als grote hobby. Bij het toneel heb ik voordeel van de mensenkennis, die ik langs de weg heb opgedaan. Maar als je diep genoeg op het toneel ingaat, heb je daar weer steun aan bij je werk. Je moet eerst de mensen „afgelegd" hebben. Dat is ze taxeren op hun peil en op de manier, waarop ze waarschijnlijk behandeld willen worden. De een .zegt: .koopman." Die neemt afstand. Een tweede zegt .meneer" daar kan je al heel wat meer mee doen. Dan zijn er ook. die zeg gen „bakker." Kijk. die zien je als kenner, vakman, adviseur. An deren staan voor je kraam en als je ze vraagt wat ze wensen zeg gen ze: „Ik kijk alleen maar" en dan lopen ze weg zonder zelfs te groeten. Of een vraag: „Zijn die koekjes wel vers?": Wat moet je daar nou op antwoorden. „Nee, mevrouw", zeg ik, „maar we stoffen ze drie maal daags af. Dan lijkt het nog wat." Zo'n klant blijkt dan over rompeld en koopt waarschijnlijk méér, dan ze zelf bedoeld had. Zonder je klanten te drukken, kan je overwicht hebben. Dat moet je niet misbruiken. Wel moet je klaar staan met een grimas: óf om te onderstrepen wat je zegt, óf om te kunnen terugtrekken als het toch niet zo lekker valt. Want wat de een zegt, kon de ander nog niet zeggen."' Het is belangrijk dat de koopman zich verdiept in de klant. Want de tijd dat de klant niets te zeggen had, heeft maar heel kort ge duurd. Hij vraagt een menswaardiger behandeling en wat meer vriendelijkheid. Er is een betere relatie nodig tussen baas en knecht maar ook tussen leverancier en klant want we hebben el kaar nodig. En door die verhouding wint de markt het op den duur. Want daar kan geen grootwinkelbedrijf tegenop; zolang daar drie verkoopsters eikaars huar zitten te doen en er één - da's echt ge beurd in een Leids warenhuis - met een paar haarspeldjes in de mond aan een klant vraagt, even geduld te hebben... Ik vind het heel erg, als mensen aan een koopman moeten vragen: „Wat zegt De handel zit in een berg van die kleinigheden: dat witte laken in mijn stand, die schone weegschaal, duidelijk zichtbaar, geen grote bakken vol koek die dan onder in nooit vers kan zijn en vol breuk moet zitten. Het duidelijke spreken, laten zien, wie je bent en het groeten bij het weggaan van een klant. Dat alles verkóóp je. Dat is geld waard ook de „act", die je maakt. Ik maak m'n teksten zelf. Daar blijf je mee bezig want je moet wel uitkijken, dat niemund dezelfde mop driemaal hoort!" LEIDEN Op 82-jarige leeftijd is overleden mej. J. L. van Hoorn, oud-directrice van de ge meentelijke meisjes-hbs in Lei den. Haar stoffelijk overschot zal donderdag op Rhijnhof wor den begraven. De rouwdienst begint om 12.30 uur in de aula van de begraafplaats. Mej. drs. Van Hoorn heeft de meisjes-hbs, die is uitgegroeid tot de Louise de Colignyscho- len gemeenschap. 26 jaar ge leid. Zij was officier in de orde van Oranje Nassau. Bij haar af- scheid in 1954 kende de gemeen te Leiden haar de zilveren ere penning toe. Op de school zal haar naam blijven voortleven in het Tine van Hoornfonds voor sociaal-culturele doeleinden. Zij gaf het stamkapitaal door bij haar afscheid geen geschenk te aanvaarden. WASSENAAR De door de gemeenteraad ingestelde Commissie Maatschappelijke Voorzieningen zal op maan dagavond 31 juli a.s. te 20 uur worden geïnstalleerd, tij dens de eerste, openbare vergadering van de commis sie. Er zal daarna nog een agenda worden afgehandeld waarop voorkomen: de toe treding tot de gemeenschap pelijke regeling „Werkvoor zieningsschap 't Heem; het beschikbaar stellen van een krediet voor mobilofoonappa- ratuur voor de GG en GD en het huisvestingsbeleid. Marktberichten Hoclofarcndg Bloemenveiling, 18 juli 1072 jers Sim Rose, Wit, Arthur. Sim. Esperencc. Pr. Ann, Shocking 46. Sim Rood. Reefer. Lena, Car naval 48. Sim Alice, Le Revc 6— 10. Charmeur 34—36. idem rose 10 —11. Yellow Dusty 8—13, Rozen Garnette. Carol. Zorlna. Jr. Miss, Faberge. Marimba, Prominent. Ca rina. Nordia. Spanish Sun. Sonora 3—7. Belinda. Esther Ofarlm, Super Star. Carla 13—18. Sonla. Baccara 2585. Chrysanten-Jaarrond 85-1.30. Wirrals Supreme 2242. Llatrls leis 22—S3. Stat lee 45—51. Phygoste- (ADVERTENTIE) met vele aantrekkelijke prijzen HéfUMCOetfGCTM HAARLEMMERSTRAAT 149 - TELEFOON 21075 - LEIDEN Een toast op de markt LEIDEN - Het Leids City Centrum heeft zaterdagmid dag jl. zijn waardering voor de Leidse markt op originele wijze tot uiting gebracht. Ie dere marktkoopman ontving een kaart waarop het LCC liet weten, de markt te zien ais „een bloem in het knoopsgaat van Leiden." Dat feestelijke aspect wilde het Citycentrum verhogen met een „plak" (cake) en een toast koffie). Alle marktkooplieden en hun hel pers ontvingen even later koffie met cake, die voor hen méér betekenden dan al leen een lichamelijke ver- kwikking. De erkenning van de Leidse markt spreekt behalve uit de goede relatie met het LCC ook uit het feit dat de marktkooplieden sinds enige tijd ook zitting hebben in de Kamer van Koophandel. LEIDEN verpleeginrichting „Solglytt" viert 1 augustus haar 25-jarig bestaan. Voor de pa tiënten Is er die dag een heel feestprogramma samengesteld. Tussen half elf en twaalf komt ©r een draaiorgel spelen voor het huls aan het Plantsoen, 's Middags kunnen de patiënten bet cabaret van G. Franken stein zien. „Een groot feest maken we er niet van", zegt de directrice mevrouw Tesink-Bruins. „Mijn man is een jaar geleden overleden." Een kwart eeuw ge leden begon het echtpaar Tesink een particulier rusthuis aan de Hooigracht. Het rusthuis had een capaciteit van elf bedden. „Toen we op het plantsoen kwa men hebben we er langzamer hand bedlegirige en en demente patiënten bij genomen." ALKEMADE. - Gehuwd J. 1 Jansen en M. G. T. Witjes: J. V\ Wessellus en C. J. van der Meer. De verpleeginrichting heeft nu 65 patiënten. „Vlak voor de brand in 1968 hadden we 89 patiënten. Dat was de absolute top. Bij de restauratie werd ons „bedrijfje" geheei volgens de voorschriften opgebouwd er. mochten we nog maar ten hoogste 69 bedden hebben". Over verdere uitbreiding (de ver pleeginrichting) beschikt al over drie panden aan het Plantsoen) denkt mevrouw Tesink voorlo pig met. „Mijn zoon zit momen teel nog in de opleiding, daarna kan hij hier komen en altijd nog zien wat hij doet." Leids meisje geslaagd als gastvrouwe Vijf Nederlandse meisjes zicht baar gelukkig met het diplo ma, dat zij zojuist hebben gehaald aan de French Aca demy van Trans World Airli nes in Kansas City. Met Rome als standplaats vliegen zij thans als gastvrouwen mee aan boord van de TWA-vliegtuigen in Europa en op de lijnen naar het mid den- en Verre Oosten. Het zijn (van links naar rechts) de 25-jarige Monique Pel uit Leiden, de 21-jarige Kirsten Bcotsma (Rotterdam) de evenoude Maria Blaauw (ge boren in Singapore), Jose Melai en de 25-jarige Toety Rijntjes (Amsterdam). LEIDEN Thom Thompson zal het contract gaan onderhouden tussen Bctu Stars en dc Ver enigde Staten, wutur de vereiste „lengte" vandaan moet komen voor de Leidoflaars. Voorzitter André de Jong: „In Voorschoten zou Ik eens infor meren bij een Amerikaan over het aantrekken van basketbal lers. Ik trof het niet. De man was niet thuis. Wat moest ik doen? Ik was ten einde raad. Wilden we weer mee gaan tel len dan zouden wij Amerikanen erbij moeten hebben. Terwijl ik in die stemming terugreed naar Zoeterwoude zag ik plotseling voor mij uit een wagen rijden met een Amerikaanse nummer bord. Zonder me te bedenken reed ik hem de kant in. ,,1'm looking for American basket- ballplayers", vertelde ik. Wij zoeken de Jan Albert de Gra- venlaan. zeiden zij op hun beurt in vrijwel perfect Nederlands. Tegelijkertijd stopte een andere Amerikaanse wagen naast ons. Toevallig familie. Een neef van de Amerikanen, die ik zo abrupt had laten stopen. Het hele ver haal vertelde ik hem. Dat Bona Stars naar versterking zoekt, dat het liefst Amerikanen in zijn ploeg wil hebben. Ik trof het. De neef is één van de top- speleers van het sterke Fairmont State Collegeteam uit West Vir ginia". De Jong, die een verou derde adreslijst in bezit had van Amerikanen, die de overtocht naar Europa wel wilden maken, had zijn bemiddelaar gevon den. De in Voorburg tot eind au gustus woonachtige Thom fhompson, die aan een scriptie werkte over „Immigratie" wees de voorzitter van Bona Stars de weg in het basketballand bij uit stek. Nu ruggespraak Rchou- den te hebben met Ton Menken (één van de „drie" achter Bona Stars) bracht De Jong kort na de kennismaking met Thompson het contact met de VS tot stand. „De basketballers die interesse tonen zullen niet langer dan acht maanden lid kunnen blijven, heeft toegezegd dat hij ook de Maar dat is niet erg. Thompson komende jaren voor ons als contactpersoon zal blijven wer ken". Wanneer Bono Stars er inderdaad in slaagt „beslag te leggen op een Amerikaanse cen ter van 2.06—2.10 m. en een for ward van 1.942.00 meter dan zal de naar opwaardering stre vende Leidse vereniging zijn aanwinstens tijdens een grootse openingsavond presenteren. Die kennismaking zal half augustus ongeveer plaats hebben. WEERT-OUD ADE De B-junio ren van Oud Ade zijn momen teel op het NKS-kamp dat ge houden wordt in Weert. Men boekte de volgende resultaten: Voetbal WOA-WSE 0-4). WDA/LVSJ 2-0, Volleybal, WOA—LVSJ 48—14, VVOA- Rohda 32—27, VVOA-UDO 47- 22. Handbal: WOA-WSE 4—1, WOA-Rohda 5-3, WOA-UDO 4-2.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3