André van Duin heet voortaan mister Mazzel MEXICAANSE SPELEN IN SUBJECTIEF FILMDOCUMENT ,/fe heb een verbond met Vrouwe Fortuna gesloten TERUGBLIK Joost de Draaijer krijgt eigen show op Hilversum III Hou het scherm in 't oog PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 JULI 197J (Van onze radio- en tv-redactie) ROTTERDAM 24 juni 1964. Via Nederland I brengt de AVRO-televisie de finale van het talentenfestijn „Nieuwe Oogst". Na een aantal half-wasjes komt een spichtige, bleke jongeman van zeventien jaar aan de beurt. Ogen schijnlijk weer een zanger, die tevergeefs zal proberen de reeds gelouterden naar de kroon te steken. Uit de luid sprekers klinken echter uitlatingen van bekende persona ges, geknipt tot een uiterst Humoristisch geheel. De bleke jongeman blijkt een parodist in spé, begiftigd met een - volgens insiders - unieke „gummi bek". De jury barst in schaterlachen uit, in de Nederlandse huiskamers vindt dit initiatief welwillend gehoor. De bleke jongeman wint. André van Duin heeft de eerste stap naar het succes ge zet. Zomaar een zomeravond bij de TROS-televisie. Van zeven tot acht paraderen in „op losse groeven" typisoh Nederlandsta lige talenten over het scherm. Presentator Chiel Montagne kondigt bij de top-vijf op de eerste plaats een Nederlandse vertaling van Del Shannon's „Swiss Made" aan: „Angeli- que". De ampex-band start. Een quasi-Oostenrijkse boeren jongen met vetlederen broek brengt en ode aan een foeilelij ke meid in 's-lands kleder dracht. Beide personages wor den uitgebeeld door André van Duin. Nederland barst opnieuw in een schaterlach uit. Tussen de beide perioden zit een tijdsverschil van acht jaar. De bleke jongeman van zeventien is uitgegroeid tot een rasartiest, die met een handomdraai iedere zaal aan het lachen krijgt. De eenzijdige parodist heeft plaats gemaakt voor een all-round ar tiest, die zich even gemakkelijk beweegt op het terrein van de welbespraakte conferencier, als op het gebied van de acteur. Onlangs bracht André van Duin zijn eerste langspeelplaat op de markt. Razendgek met schitte rende grapjes tussen de songs door. Daarmee zijn positie als zingzanger versterkend. Mazzel „Je zou me eigenlijk mister Maz zel moeten noemen. Ik heb al tijd vreselijk veel geluk. In de acht jaar, dat ik nu in de busi ness zit, heb ik eigenlijk nog nooit echt pech gehad. Neem nou die talentenjacht in '64. Die won ik en hup, daar was mijn naam gemaakt. Voor hetzelfde geld ga je de boot in en wil nie mand meer van je horen. Dan was André van Duin nu hoogst waarschijnlijk een keurig bur germannetje, dat 's morgens om kwart over acht op het fiets je stapt met het geijkte brood- Echt, ik heb donders veel geluk gehad. Als ik een mop vertel, klapt iedereen dubbel, omdat ik André van Duin ben. Als je buurman hem zou vertellen, zou de helft wezenloos blijven kij ken. Zie je het verschil? Puur geluk. Mazzel is de belangrijk ste faktor in mijn vak. Het maakt 60 procent van je succes sen uit. Zonder geluk kun je be ter gelijk in dit vak stoppen". Bagatelliseert Van Duin zijn eigen inbreng nu niet al te veel? „Misschien, maar ik wil strikt eerlijk zijn. Ik kan je best ver tellen dat ik op mijn terrein het bittere einde ben. Dat is overloop van talent. Maar wat schiet ik er mee op? Je zou waarschijnlijk dwars door me heen kijken en me in de krant genadeloos laten afgaan. Dan heb je nog gelijk ook. Nee, mis schien heb ik wel meer talent dan een andere parodist of hu morist. Maar zelfs dat is geen bewezen zaak. Het kan best zijn, dat er in Nederland veel betere vogels rondhuppelen. Die hebben dan toevallig geen ver bond gesloten met Vrouwe For tuna". Dorus „Ik heb altijd artiest willen wor den. Toen ik jong was had ik een waanzinnige verering voor alles wat met Dorus te maken had. Wat een artiest was dat.. Die man hoefde maar een büh ne vol mensen op te komen en je zag die anderen niet eens meer. Een magnetische toneel persoonlijkheid. Als jongen imi teerde ik hem braaf in alles. Tussen de schuifdeuren thuis voor 'n bezoekende oom en tan te. Op schoolavondjes, waar het kleine rode knaapje dan zo ver tederend bij de ouders over kwam. Ik deed mijn „act" com pleet met druipsnor en bolhoed. Het begon met een bandrecorder en een aantal tapes. Zo is het eigenlijk begonnen. Het was mijn grote hobby. Ik was idolaat van alles wat met artiest - zijn te maken had. Min vader had indertijd een per soneelsfeest, waar het crème-de- la-crème van de Nederlandse artiestengarde optrad. Ik smul de die avond gewoon en hoopte ooit nog eens een van hen te zijn. Het is me gelukt en ik kan je niet vertellen hoe blij ik er mee ben. Ik zou trouwens niet weten, wat ik anders had moe ten worden. Op een gegeven moment deed ik mee aan een talentenjacht van het dames blad „romance". Dat bestond toen nog. Ik ging met de eerste prijs strijken. Puur geluk. Voor hetzelfde geld geeft de jury geen rooie cent voor het optre den van een parodist. Datzelfde geluk had ik bij die talenten jacht van de AVRO. Half Ne derland deed het in de broek van het lachen, maar er was ook een groot gedeelte, dat mijn optreden nauwelijks waarderen kon. Zal je in de jury maar een paar mensen van die laatste groep hebben zitten. Ga je toch mooi de mist in. Bandrecorder In het begin werkte ik uitsluitend met een bandrecorder. Ik luis terde uren naar de radio en pik te er een aantal liedjes en con ferences uit, die me wel ge schikt leken voor de band. Dan pakte ik de schaar en knipte de beste gedeelten eruit, die ik aan elkaar plakte. Zo kreeg ik ten slotte de band waarmee ik de zalen in ging. Na verloop van tijd kreeg ik een onbevredigend gevoel. Voor het publiek is er zo weinig inbreng van jezelf. Na tuurlijk weet je zelf wel, dat je ontelbare uren in de weer bent om zo'n band te perfectioneren, maar het publiek weet dat niet. Die denkt, dat je een makkie hebt en je geld op eenvoudige wijze sta te verdienen. Je bent als parodist - pur sang - teveel afhankelijk van anderen. Die anderen moeten tenslotte het materiaal leveren voor je band. En je hebt zoveel mate riaal nodig. Als je het goed wilt doen tenminste. Kijk, het is stom eenvoudig om een volledi ge witz van Kan of Hermans over te nemen. Succes is altijd gegarandeerd. Maar op zo'n moment schiet je je doel als pa radist voorbij. Dan degradeer je je tot een soort bar-humorist, ofschoon ik niets onaardigs over die mensen wil vertellen. Ze voorzien duidelijk in een behoef te, kijk maar naar een man als Harry Touw. Voor een man in mijn vak is het geweldig, dat die Nederlandse liedjes zo'n enorme vlucht hebben genomen. Platen van mensen als Jacques Herp en Corry van de Rekels, om er maar een paar te noe men, zijn uiterst dankbaar ma teriaal voor een parodist. Je kunt er de gekste dingen uit ha len. Zo'n liedje als „Manuela" bij voorbeeld zit boordevol aan- gevertjes voor een uitstekende grap. Conférence Toen ik dat onbevredigende ge voel krpeg, ben ik naar moge lijkheden gaan zoeken om mijn werkterrein uit te breiden. Het eerste waar je oog dan op valt, is natuurlijk de conférence. Voor mij gemakkelijker dan die band. Kijk, als die band in de zaal blijkt tegen te vallen, kun je er niets meer aan verande ren. Je zit er gewoon aan vast. Bij een conférence kun je van minuut tot minuut improviseren. Je komt op, peilt met een enke le opmerking je publiek en past de conférence aan de stemming aan. Voorwaarde is natuurlijk wel, dat je bespraakt moet zijn, maar gelukkig ben ik niet op mijn mondje gevallen. Van het een kwam het ander. Vooral doordat ik met Ria Valk en Frans van Dusschoten een eigen show in elkaar stampte. In die show doe ik een half uur met daarin ook een aantal liedjes. Dat viel zo goed, dat mijn pla tenmaatschappij besloot me ook als zanger te lanceren. Nou ja, zanger is een erg groot woord, temeer als je weet dat ik het spontaan verkeerd doe. Het pu bliek schijnt er echter niet om te malen. Kijk maar naar „An- gelique". Daar zijn er intussen toch ruim 40.000 van verkocht. Gek eigenlijk, want vordat die plaat op de top-30 stond, ben ik er nooit mee voor de televisie geweest. Zo zie je maar. dat de macht van dat medium toch niet onbeperkt is. Hoewel ik er gelijk aan moet toevoegen, dat „Angelique" twee maal zo snel liep, toen ik er eenmaal mee op de buis kwam. Een knotsgekke act, toegegeven, maar niet nieuw. Ik heb die travestierollen al eens eerder gedaan in mijn show. Toen ik de „Hearts of Soul" imiteerde". Film Wat gaat er nog meer gebeuren? „Ik doe in het najaar mee in een nieuwe NCR V-serie, „Het meisje met de blauwe hoed". Een knettergek programma, waarin ik in feite debuteer als acteur. Niet zo'n moeilijk debuut want ik ben een humorist en vermits ik een knotsgekke kerel moet uitbeelden, is die rol me op het lijf geschreven. Verder doe ik begin volgend jaar weel een eigen televisie-show. Ja, ik weet wel dat ik altijd bij de AVRO zat, maar omdat ik zo prettig bij de NCRV werkte, ben ik er blijven hangen. Ge woon een kwestie van sfeer. In september beginnen we ook weer met onze eigen theater show. Ditmaal met Conny Vink TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS: 18.25 uur 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.50 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.25 uur Tour de France Brigadier Dog Journaal Van gewest tot gewe( Toeristische tips Journaal Stichting Socutera Amerikaanse presidentschap Spel zonder grenzen Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Nancy 19.35 uur Zomeromnibus 20.00 uur Journaal 20.21 uur De Olympische Spelf in Mexico IKOR: 22.05 uur Kenmerk 22.30 uur Journaal MORGEN NEDERLAND NOS: 18.25 uur 18.45 uur 18.55 uur TROS: 19.05 uur 19.10 uur 20.00 20.21 in plaats van Ria Vlak. Ja en dan natuurlijk de „schnabbel- toer", al is dat werk stevig uit gedund de laatste jaren. Vroe ger gaf iedere zaak wel jaarlijkse feestavond voor personeel. Met zo'n beetje alle bekende artiesten, die er te krij gen waren. Tegenwoordig is het wat dat betreft behelpen gebla zen. Een kwestie van teruggang in de economie. Het eerste zo'n directeur er uit gooit, neer het iets minder gaat, is zo'n feestavond. En je kan het hem niet kwalijk nemen ook. Jammer, ronduit jammer Je kunt zulke mooie avonden i kaar draaien. Om nu nog even op die eerste langspeler terug te komen, ook dat was een geluks-kwestie. Voordat de plaat uitkwam, heeft mijn platenmaatschappij alle in siders overspoelt met mini-sing- letes, waarop ik zelf de elpee knotsgek aankondigde. Een stunt, die erg goed gevallen is. Het resultaat was, dat mijn el pee op twee piratenzenders „troetelschijf" werd. Pure maz zel. Voor hetzelfde geld, zeggen de platenbonzen: „Van Duin is aen aardige vent, daar niet van, maar het geld kunnen we wel beter gebruiken". Begrijp je nu, dat mazzel een be langrijke faktor in mijn vak is? Noem me voortaan maar mister 21.10 uur 22.10 22.35 22.40 uur Schaken Tour de France Brigadier Dog Journaal Calimero Op losse groeven Journaal De dief van Washington Studiozomer Wereld op water Journaal NEDERLAND II RADIO HEDEN HILVERSUM 1 HILVERSUM n Sedert Leni Riefenstahl in 1936 met een twee-avon den-vullende documentaire de lof van de Berlijn- se Olympische spelen (en die van het Nationaal socialisme) bezong, schijnt dit evenement niet meer compleet te zijn zonder een uitvoerig film verslag van de geleverde sportieve prestaties. Uit de duizenden meters filmmateriaal wordt dan na afloop een keuze gemaakt en het hangt van de samenstellers af wat zij het belangrijkst vinden. Tijdens de Olympische Spelen trad de turnster Vera Caslavska in het huwelijk. NCRV en VARA verdienen erken telijkheid om wat zij presteer den in de berichtgeving rond de kabinetsmoeilijkheden. Beide hadden geen nieuwsbegeleiding geprogrammeerd, maar zowel „Hier en Nu" en „Achter het Nieuws" gaven acte de présen- ce. Hier en Nu bracht Aantjes, AR- fractievoorzitter, en Jongeling, opnieuw bezetter van de sleutel positie, voor de camera. Beiden hadden iets te zeggen en het werd derhalve een goede afleve ring, zij het dat de NCRV-ru- briek hinderlijk eigen commen taar opdrong waar dat vol maakt overbodig was. Dat deed, merkwaardigerwijs, de VARA-rubriek niet. „Achter het Nieuws" trad op volle sterkte aan (prestatie in vakantietijd! en had in de Haagse studio een groot gezelschap verzameld van wie ieder evenveel recht van spreken kreeg. Prof. Steenkamp was vooraf on dervraagd in een gesprek waar in de uittredende DS-70'ers een brandend Dante-citaat werd voorgelegd. De uittredenden herhaalden nog eens wat ze de vorige dag hadden gezegd en dat was uiteraard geen nieuws. Maar daarna kwamen inderdaad boeiende verduidelijkingen los van fractieleiders der regerings partijen en van de oppositie. Ook van de vakbeweging die bij monde van NVV'er A. de Boon nogal onwillig leek te staan te gen afspraken die de inflatiespi raal eindelijk een beetje zouden kunnen indammen. De uitzending gaf als totaalbeeld dat de politieke kaarten ge schud lijken, dat het (al dan niet nieuwe) kabinet Biesheuvel voorlopig aanblijft en dat zelfs de oppositie daar een niet-uitge- sproken vrede mee heeft. Goed objectief werk van de VARA-ru- briek! Verder valt er eigenlijk weinig te melden, de VARA'se zomer avond viel vooral in het eerste gedeelte weer goed uit, o.m. met een voortreffelijke gooche laar. Na achter werd de rubriek als meestal wat gezapiger. Ook al omdat „komponist van de week" Jules de Corte er was. Jules heeft voortreffelijke lied jes gemaakt, maar de enige die ze optimaal kan uitvoeren is De Corte. Dat bleek gisteren weer bij de selectie waar Martine, Frits en vooral The Secrets dui delijk te kort schoten. Vooral jammer voor die leuke zang groep die zo geslaagd mee pleegt te neuriën. Zelfstandig optreden kan ze ongetwijfeld meer, maar uitgerekend niet in de Corte-repertoire, dachten we. Vg. Joost den Draaijer (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Willem van Kooten, beter bekend als Joost de Draaijer, de man van de onverbiddelijke hits. krijgt vanaf 1 oktober een eigen programma op Hilversum III. Joost op het ogenblik druk met zijn aandeel aan radio Tour de France zal zijn zeer hitgevoelige show vol dolle grappen waarschijnlijk van zes tot zeven uur de uhiskamers in doen schallen. Neder lands populairste discjockey is gecontracteerd door de NOS. Voorheen was hij o.m. werkzaam bij radio Veronica, Radio Nordsee en Hilversum III (VPRO). Natuurlijk blijft Joost naast zijn bezigheden als platen-prater hard werken voor zijn pla tenmaatschappij Red Bullet. Een filmkunstenaar als Kon Ichi- kawa concentreert zich dan zoals in zijn film over de Olym pische spelen in Tokio anno 1964 op de mens, die voor de op gave staat een topprestatie te leveren en een man als Claude Lelouch speelt zoals in zijn film over de winterspelen 1968 met kleurtjes, terwijl hij Jean Claude Kily als nationale held bejubelt. De heren Alberto Isaac en Walter Lassaly, die in Mexico de taak van een film verslag op zich namen, raakten de draad kwijt. Zij werden overspoeld met een zo grote hoeveelheid filmmateriaal, dat zij de proporties uit het oog ver loren. Vandaar dat hun Olympi sche film maar zelden een afge rond beeld van het gebeuren geeft. Dat gelukt dit tweetal met het damesturnen, met de cross country opgenomen door onze landgenoot John Cor- poraal en met de marathon, maar voetbal, wielrennen, zwemmen en roeien, om maar een paar voorbeelden te noe men, zijn duidelijk de stiefkin deren van de heren Isaac en Lassaly. Hun selectie uit het materiaal, dat de honderden ca mera's opleverden, is ook zeer subjectief waar het de verschil lende nationaliteiten betreft. Sommige landen komen on danks hun prestaties, gewoon niet aan bod. Een derde be zwaar tegen dit filmverslag is de censuur die alleen de mooie zijden van dit sportevenement liet zien en angstvallig de sport- verdwazing die er ook was in de doofpot stopte. Een nogal vertekend beeld dus, al zullen vele sportbeoefenaars toch van avond zo nu en dan hun hart kunnen ophalen aan fraaie op namen in slow-motion. Ned. II 20.21 uur. Van gewest tot gewest Redakteur Jan de Roode maakte voor het programma „Van Ge- nië, Italië en Zwitserland. Het programma wordt geproduceerd door de Franse omroep, de ORTF. Commentator is Barend Barendse. Ned. I 21.05 uur. Noney De huwelijksreis van Nancy en Adam schept enige problemen. Abby heeft voor het gelukkige paar een reis uitgestippeld langs een aantal kastelen in En geland. Het loopt echter alle maal wat anders. Ned. II 19.05 uur. NOS: 18.45 uur igadier Dog 18.55 uur urnaal 1 19.05 uur .ensenkinderen VPRO: 19.30 uur Betty Boop 19.37 uur Popeye 1 i 19.43 uur VPRO-jazz 20.00 uur Journaal 20.21 uur Met je eigen tandi het graf in 20.55 uur La mort dans ce jardin 22.30 uur Journaal Er op uil? Oké. Er op u._ Neen! NOS: 22.30 Nieuws. 22.40 f| Horizon: Indiase muziek in het H: land Festival 1972. 23.55-21 listen. 20.00 Nieuw: cal-muzlek (gr). 20.25 Geen mak len voor Donny Murd. hoorsp 21.15 (S) Popsmuk: licht platenp oude lieder Mededelingen. 23.00 Nleu\ 23.10 Aktuallteiten. 23.20 (S) Ra Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nleui BRl'SSEL 324 (NEDERLANDS) I m 18.00 Nieuws. 18.05 Voor de soldata Grammofoonmuzlek. 19 dualiteiten. Aansl iziek. (19.40 Keu MORGEN HILVERSUM I west tot Gewest" in Limburg een portret van Tim Dzuuraws- ki, een stukadoor die beeld houwwerk maakt. Tim Dzuu- rawski werd geboren in St. Odi- lienberg. Na de lagere school volgde hij de 3-jarige opleiding voor mijnwerker, maar hij koos uiteindelijk voor het bouwvak. In zijn vrije tijd sneed hij hou ten beeldjes en die hobby kreeg vaste vorm toen de zusters van het H. Graf in St. Odilienberg een handenarbeidclubje opricht ten, waar Tim een gretige leer ling werd. Het clubje viel uit een, maar Tim Kreeg in het klooster de beschikking over een tuinhuis, waar hij vier jaar vrij werkt maakte. Tegen woordig heeft hij een eigen ate lier in een leegstaande bakkerij. Ned. I 19.05 uur. Presidentschap Dit programma over de strijd om het Amerikaanse presidentschap is een analyse van de gebeurte nissen in Miami en de reporta ges die via de Amerikaanse te levisie op het Nederlandse scherm te zien waren. Ned. I 20.26 uur. Spel zonder grenzen In het „Spel zonder Grenzen", wordt de 5e ronde gespeeld van de internationale serie. Dat ge beurt in de Franse stad Nice. Behalve het Nederlandse team, dat uit Zelhem komt. nemen deel de teams uit België, Duits- Barend Barendse presenteert het land, Frankrijk, Groot Brittan- spel zonder grenzen. NCRV: 7.00 Nieuw Preludiumklassieke muziek S.30 Nieuws. 8.41 (S) Podium de vrouw. 9.10 (S) Klassieke muzl (gr). 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Vo ririeerd programma. (12 .Mededelingen t bv. land- en tu bouw: 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 H Nu). 13.30 Zingen met Cecil 14.05 Jazzmuziek (gr). 14.25 (S) P norecltalklassieke en moderne n ziek. 15.00 Protestantse middi dienst. 15.30 Nieuws. 15.33 Lichte gelklanken (gr). 15.45 (S> Kind koor met planobegeleiding: gccste ke liederen. 16.00 (S) Poptati jeugdprogramma. 17.00 (S) El[ Pop in stereo. 17.30 Nieuws. HILVERSUM II RO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgy nastiek. 7.20 (S) Dag r je: lichte grammofooi om 8.00 Nieuws en on journaal. 8,50 Morgei Toppers van toen (gr. 9.35 Waterstanden. 10.00 Voor kleuters. 10.10 Arbeidsvitamine pulair verzoekplatenpn.gramni 11.30 Rondom gen) 17.55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2