£eidae Sommit BIESHEUVEL WIL NOG BLIJVEN VOOR BEGROTING 1973 Tijdelijke leiding bij vice-president Gevechtspauze in Lenadoon Regering moet in lonen en prijzen ingrijpen Na dood Franco: DATSUN Koppelingsplan in ruimte herzien Politici zoeken tussenoplossing voor kabinet Tour voor Luis Oeana ten einde ort Rapenburg Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M Heruer. dvertenties (excl. B.T.W. 0,-6 per mm. Telefoontjes ƒ2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,03; kwartaal 26,20; jaar 101,95. Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. Ned. II: 21.00 uur Mc Cloud; 22.15 uur Een extra-uitzending van Achter het nieuws over de rege ringsproblemen. Het oproer kraait komt te vervallen. 18.749 DINSDAG 18 JULI 197! VRIJ WARM Vrij zonnig en in het algemeei warm met een kleine kans oj onweer. Vannacht hier en daa> mist. Overwegend matige noord oostelijke wind. Minimum tem peraturen rond 18, maxima mor gen van 20 graden in het wad dengebied tot rond 28 in hei binnenland Volgens enquête: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste Nederlanders geven de afgetreden minister Drees gelijk, dat de problemen van lonen en prijzen moeten worden opgelost door ingrijpen van de regering en niet moeten worden overgelaten aan het bedrijfsleven. Dit blijkt uit het resultaat van een Nipo-enquête eind juni gehouden. Uit een eerdere enquête was gebleken, dat de Nederlanders niet zo wakker liggen van de inflatie. Tijdens de nieuwe opiniepeilingen werd de vraag gesteld: aan wie de inflatie moet worden geweten. Ongeveer de helft (48 pet) gaf de regering de meeste schuld, 22 pet wees de vakbeweging als de schuldige aan en voor 19 pet per onder vraagden zijn de ondernemers de schuldigen. Op de vraag, wie nu de inflatie moet oplossen, zei 61 pet dat de regering moet ingrijpen, terwijl 31 pet de zaak aan het bedrijfsleven (werkgevers en vakbonden) zou willen overlaten. de kabinetsvergadering van gisteravond kwam premier Biesheuvel buiten de poort van het Catshuis. om de wachtende journalisten en indere belangstellenden een verklaring te geven over de crises in het kabinet. Daarna ging hij weer naar binnen om van een welverdiende wchtrust te genieten. LDRID (AP) Gene- aal Francisco Franco leeft gisteren een be- angrijk besluit geno- nen voor het geval hij lotseling overlijdt vice-president zal dat geval het presi- entschap waarnemen. keen decreet, dat op de 36ste verjaardag van zijn opstand tegen de republikeinse rege ring in de officiële staatscourant is gepu bliceerd, wordt ge zegd, dat de vice pre sident het land kan lei den indien da. thans 79 jaar oude Franco er niet meer is. Deze vice-president is de 69 jaar oude Luis Car- rero Blanco, een con servatieve man, die al 36 jaar zitting heeft in de regering Franco. In het decreet wordt ge zegd, dat Carrero Blanco een deel van de macht kan overne men, die Franco dan 30 jaar lang heeft bekleed. Volgens het decreet kan Carrero Blanco het tij delijke presidentschap ten hoogste acht dagen bekleden. Dan neem de 34 jaar oude prin; Juan Carlos de Bour bon, die bijna drie jaar geleden door Franco tot zijn opvol ger als Spaans staats hoofd werd benoemd, de macht over. Prins Ju an Carlos kan volgens zijn eigen re geringshoofd of presi dent benoemen. Franco heeft ruin jaar de functies van staatshoofd, regerings leider, opperbevelheb ber van de strijd krachten en partijlei der in zich verenigd, j Vrouw hakt j echtgenoot in mootjes URENBERG (RTR) Een ■jarige vrouw heeft tegenover politie van Neurenberg be nd het lijk van haar Egypti- he echtgenoot in mootjes te. sbben gehakt nadat ze hem uit loezie had gedood. s de vrouw had ze haar een mes in de keel gesto- hem vervolgens met een 'al gewurgd en daarna het k in stukken gehakt. De stof- ijke resten bracht ze in pias- zakken naar verschillende milplaatsen. De politie heeft e delen van het lijk achter- ald op het hoofd na. iuw zei tot haar daad geko te zijn, omdat haar echtge- it haar met een ander be- >g en gezegd had dat hij al- i maar met haar was ge- iwd om een verblijfsvergun- te krijgen. (ADVERTENTIE) De grote winnaar n stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER lUTO HEEMSKERK De oud-president van de Verenigde Staten. Harry Truman, stapt in een auto na ontslagen te zijn uit het ziekenhuis van Kansas City. Truman verbleef vijftien dagen in het ziekenhuis wegens ingewands storrnissen. Uiterst links mevrouw Truman. itdbeSouïmvt VANDAAG UIT STAD EN STREEK jneente aanspra ak waterschade ikerkorfstraat pag. 3 ines verloor zijn -liwring pag. 3 •schoten haalt weer van pag- ier Claassen 10ste inwoner Leiderdorp pag. 4 dagje strand- pag- 5 mpwijk leeft harddraverij pag. 5 HOUSTON (Reuter) De VS heb ben gisOoren bekendgemaakt dat het plan voor de eerste koppe ling van een Sovjetrussische aan een Amerikaans ruimte schip in de ruimte is herzien. Het wordt nu zo dat een Sovjet russische Sojoez in juni 1975 twee dagen aan een Amerikaan se Apollo zal vastkoppelen op 210 km hoogte De Amerikaanse projectleider van dit programma, Glynn Lunney, maakte bekend dat twee Russi sche Sojoezi gereed staan voor dit proefproject. Een daarvan zal met twee ruim tevaarders aan boord worden gelanceerd, gevolgd door een Apollo. Aanvankelijk zou eerst een Apollo-ruimteschip worden gelanceerd. Lunney zei dat de kans op succes groter is wan neer de Sojoez in een baan om de aarde gaat. Wanneer de Sojoez is opgestegen zal zeven en een half uur daar na een Apollo van Kaap Kennedy omhoog gaan. Dat kan met suc ces eventueel ook 24 uur en 48 uur later gebeuren. Kan om een of andere reden de Apollo op een van de drie tijd stippen niet worden gelanceerd, dan staat een tweede Russisch ruimteschip kiaar voor de start. Ook het plan voor het wederzijds bezoek is gewijzigd. Eerst zou den de drie Amerikanen en de twee Russen elkaar in beide ruimteschepen opzoeken. Het nieuwe plan is dat slechts een van de Russen de Apollo be zoekt tijdes de twee dagen du rende koppeling. Twee van de drie Amerikanen zullen de So joez bezoeken. Zij keren daarna terug naar de Apollo met een Rus. Miss Griekenland Nancy Capetanati en Mies Italië Isabella Specia poseerden in New York met enkele jeugdige inwonertjes van die stad en dat allmaal voorafgaande aan de verkiezing van de allermooiste Mis der Missen. DEN HAAG Premier Biesheuvel wil met zijn confessio neel-liberaal kabinet als minderheidsregering aanblijven tot na de begrotingsbehandeling. Daarna is de kans groot, dat er vervroegde verkiezingen komen. Tenzij het parle ment het program van het minderheidskabinet-Biesheuvel zo goed ontvangt, dat er een meerderheid voor te vinden is. De minister-president liet dit vannacht al voorzichtig doorschemeren, nadat hij enkele uren met zijn ministers overleg gepleegd had over de politieke situatie na het ver trek van de ministers Drees en de Brauw. De minister-president, die van morgen een lang onderhoud ge had heeft met mr. J. Berger, fractievoorzitter van DS'70 heeft vanmiddag advies uitge bracht aan koningin Juliana. In politiek Den Haag naim men aan, dat de premier in zijn ad vies gewezen heeft op de kans m in ieder geval de begrotings behandeling ,,de grootste opera-1- tie sinds 10 jaren") in het parle-1 ment af te ronden. Daartoe zal hij echter twee nieu we ministers en twee staatsse cretarissen moeten aantrekken. De staatssecretarissen geen probleem, waarschijnlijk wel de politieke keuze van de ministers voor Verkeer en Wa terstaat en voor Wetenschap pen. De kans is verder aanwezig, dat de Tweede Kamer op kote ter mijn een debat zal willen hou den over de thans ontstane poli tieke situatie. Vooral oppositie leider drs. J. den Uyl - gisteren in allerijl teruggekomen van va kantie - heeft daarop aange drongen. Bovendien wees de so- cialistisohe fractieleider op het verlangen van de Proegressieve Drie - PvdA. D'66, en PPR - om een progressief minderheidska binet samen te stellen. Intussen zijn vandaag de Tweede Kamerfracties bijeen geweest, om een standpunt vast te leggen over wat hen en de regering te doen staat. Do VVD heeft al la ten weten haar ministers voor lopig niet uit het kabinet te zul len terugtrekken. Ook dit wijst erop. dat de overgebleven mi nisters van het kabinet-Biesheu vel voorlopig willen doorgaan. AIX LES BAINS Voor Luis Ocflftia is de Tour de Franse af gelopen. Vanmorgen ontbrak de Spanjaard aan de start van d vijftiende etappe, nadat hij gis- fareh van doktoren het advies had gekregen op te geven. Ocana die de laatste dagen door bronchitis vele minuten had verloren op Eddy Merckx, bleek bij een röntgenonderzoek in Aix les Bains een aangetaste linker long te hebben. Behandelende artsen achtten het niet verant woord Ooana nog langer aan de vermoeienissen van de Tour bloot te stellen. Het is de derde keer dat Luis Ocaa. die voor het begin van deze editie van de Ronde van Frankrijk gold als de groote concurrent van Merckx, de Tour de France voortijdmig moet verlaten. In 1975 zal. zo is de bedoeling, een ruimtelijk contact plaatsvinden tussen een Russisch Sojoez-ruimteschip en een Amerikaanse Apollo- cabine. De stand van de plannen werd aan de pers meegedeeld door (v.l.n.r.) technisch directeur K. D. Boesjoejev' en de president van het Interkosmos-profekt Boris Pjetrov uit de Sovjet-Unie en directeur Chris Kraft e ntechnisch directeur Glynn Lunney van het Ameri kaanse NASA. Wagen met hooi vernield bij brand LEIDSCHENDAM Op het ter- irein van de psychiatrische in richting Schakenbosch in Leid- schandam is gistermiddag brand uitgebroken waarbij een wagen met hooi werd vernield. De brand ontstond, toen perso neelsleden van de inrichting on- bruikbaar hooi verbrandden op een land dicht bij de spoorbaan. Een wagen met bruikbaar hooi werd te dicht langs het vuur ge reden en vatte vlam. Zowel de lading als de wagen kunnen als verloren worden beschouwd. De schade bedraagt drie- tot vier duizend gulden. Zelfs de Noordierse stranden zijn niet veilig. Britse mili tairen patrouilleren over het strand, tussen de ver koeling zoekende baders door. Die verkoeling zocht ook een van de soldaten, die zijn schoenen uittrok en zijn voeten het ruime sop liet kiezen. BELFAST (AP) De hoop op vrede in Noord-Ierland is gister avond iets toegenomen, nadat de militante „provisionals" binnen de IRA tegemoet zijn ge komen aan de eisen van de woedende bewoners van de wijk Lenadoon om een einde te ma ken aan de schietpartijen. Volgens doorgaans betrouwbare provisional zegslieden heeft het opperbevel in Belfast toegege ven aan de eisen van de bewo ners „om de wijk niet te gebrui ken voor aanvallen" op het En gelse leger. In de wijk Lena doon vinden al een v/eek hevige gevechten plaats tussen de pro visionals en het Engelse leger, nadat Engelse troepen de wijk stormenderhand hadden ingeno men. Het Engelse leger deelde gisteren de bewoners mee dat hel de wijk zou verlaten als de guerril lastrijders van dc IRA dat eerst zouden doen. Maar zegslieden van oe IRA zeiden gisteren dat er geen garantie bestond dat de gevechten in Lenadoon niet weer zouden beginnen als de provisionals ,,dat noodzakelijk zouden achten." nrin(|pie^boatejWtlPTf

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1