Spellen voor jeugd en volwassenen fit Goed bewegen is een weldaad voor het leven Zomerse schoonheid MAANDAG 17 JULI 1972 LEIDSE COURANT I PAGINA 7 t Zeg het met bloemen Wie zal niet vreemde ogen op zetten als hij een meisje met zulke vreemde ogen ont waart! Ze zijn aldus beschil derd met vloeibare oogscha duw uit een smal kokertje en, naar de bedenkster van die schaduw (Helena Rubin stein) verklaart, met die ogen ga je naar Êen vrolijk tuin feest of je zet ze op als je een ongewoon kledingstuk aantrekt. Wij vragen ons al tijd af in welke kringen toch zulke interessante tuinfeesten gegeven worden... helaas mochten we nooit van de partij zijn. Maar intussen weten we weer dat er oog schaduw bestaat in smalle kokertjes waarmee je fijne lijntjes trekken kunt. Bruid Dit mooie meisje met angstige herteoogjes is de bruid van nu. Wat kijkt zij verschrikt om het jawoord uit te spre ken. Heeft zij geen vertrou wen In de toekomst of ont breekt haar zelfvertrouwen? Vertwijfeling en de neiging nog snel weg te glippen voor het deurtje van de val toe slaat. staat op haar beeldig gezichtje te lezen. Was zij nu maar overtuigd van haar on- overtreffelijke schoonheid, tot het toppunt opgevoerd door Hubbard Ayer met een goud-beige base ultra fine die de huid laat ademen, een transparant blosje „crystal", cvpresgroene mascara en sa tijnen oogschaduw. Voor deze spannende momenten heeft zij een rituele (gelaats) reiniging ondergaan met Aquafacial en ook nog elk spoortje vermoeienis wegge wist met masque Flor Ayer. Kom kind, kop op. Televisie, radio en auto hebben een stempel gedrukt op de vrije-tijds- besteding. De avonden worden door anderen ..gevuld" en et be- I zoek aan en van kennissen en familie heeft zich krachtig ontwik- I keld. Het spelletje voor de lange avonden en voor vakantiedagen is I wat op de achtergrond geraakt. De pogingen van enkele ondernemende firma's, om het amusement i kleine kring te stimuleren, hebben in wezen pas goede kansen, wai neer het materiaal, dat zij op de markt brengen, van zeer goede kwaliteit is. De laatste tijd worden vooral vanuit Duitsland deze po gingen gedaan. En vele daarvan verdienen succes, omdat de keuze van de spelen en de zorg aan de uitvoering verrassend goed zijn. Het Otto Maier Verlag te Ravensburg (vertegenwoordigd in Neder land door Otto Maier Benelux N.V. te Amersfoort) brengt een serie spellen op de markt waarvan de nieuwe representatieve uitvoering tegemoet komt aan de wens van volwassenen naar een eigen - niet kinderlijke - spellencollectie. Deze spellen worden begeleid door een duidelijke Nederlandse handleiding. In het „Spellenmagazijn" zijn maar liefst 35 mogelijkheden in een handige verpakking samengebracht, geschikt voor kinderen en vol wassenen. Verder verscheen het spel „lingua", het spel Tric-trac, gecombineerd met Surakarta. Van de bordspelen noemen wij spe ciaal „Reversi" en „Isola". In de nog resterende vakantiedagen en gedurende de wat langere avonden, die toch echt al in aantocht zijn, kunnen deze spelen vele uren genoeglijk vullen. Voor moeder de vrouw met flinke eters 4- b Bij het koken van melk een LJ glazen deksel dat hitte kan ver dragen - bijvoorbeeld van een inmaakglas - op de koker of pan leggen. De melk kookt dan QS niet ineens over omdat de dek- jöl sel gaat klepperen zodra het kookpunt is bereikt en u dus gealarmeerd wordt. „Ouderwets" gezellig met moderne spellen 50 MILJOEN VOOR WITTE TANDEN In 1970 smeerden de Nederlanders voor in totaal 49.8 miljoen aan tandpasta op hun gebit, zo meldt de Utrechtse Jaarbeurs waar van 28 augustus tot en met 1 september de Indo-parfumeriebeurs wordt gehouden. Dit bedrag komt, hoofdelijk uitgesmeerd neer op een jaarlijkse uitgave van nog geen vier gulden per gebit. Dat zijn ongeveer twee tubetjes. Vorig jaar besteedden wij naar schatting voor ongeveer 650 miljoen aan reukwerken, cosmetica, babyverzorgingsmiddelen en andere at tributen die de uitwendige mens wat opfleuren. In 1970 gaven wij aan deze artikelen 595 miljoen uit, in '69 489 miljoen, in '68 474 miljoen in '67 424 miljoen en in '66 340 miljoen. In 1950 was het nog maar 45 miljoen. In 1970 bedroeg de omzet aan parfum, reuk- en toiletwaters ongeveer 72 miljoen. Ten bedrage van 62 miljoen spoten wij haarlak op ens hoofd en aan shampoo gaven wij bijna 34 miljoen uit. Aan huid en gelaatscrèmes besteedden wij in 1970 43 miljoen, aan aerosols 41,7 miljoen en aan oog- en wenkbrauwmake up 34 miljoen. De omzetcijfers van tandpasta spreken voor zich zelf. Er blijkt uit hoe weinig het begrip mondhygiëne nog tot ons Nederlanders is doorgedrongen en dat terwijl het eigenlijk een vanzelfsprekende zaak zou moeten zijn, aldus de Amsterdamse tandarts dr. G. J. Sol- lewijn "elpke, woordvoerder van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde, in een commentaar op de Jaar- beurscijfers. In aanvulling op deze gegevens kon hij nog meedelen dat er in Nederland eigenlijk vier keer zo veel tandenborstels zou den moeten zijn als nu het geval is. De maatschappij tot bevordering der tandheelkunde vindt dat vooral de basisscholen bij de gezondheidsvoorlichting en opvoeding een be langrijke taak zouden kunnen vervullen. Deze opvatting wint steeds meer veld, maar het gaat nog veel te langzaam, aldus dr. Solle- wijn. Alles-snijder, elektrisch of met handaandrijving Verlichting van huishoudelijk zor gen is in een gezin dat nogal wat „aan kan", een goed ding. Veel gemak zal de huisvrouw hebben van een snijmachine die er wel winkelachtig uitziet, Populair maar echt voor keukengebruik is bedoeld. Het apparaat werkt met een speciaal geslepen roest vrij stalen mes, is in te stellen op elke gewenste dikte en heeft een slede met restenhouder. Het vrij snel draaiende mes snijdt brood, vlees, worst, kaas maar ook kool, prei, komkom mer. uien, wortels, vruchten j j en diepvriesproducten. In popu- l laire-, standaard-, luxe- en elee- trische uitvoering vanaf 39,50 1 tot 169,- toe. Van Brabantia. Maxlbus De courante voorraadbussen in de keuken hebben maar een inhoud van ca 2 liter. Dat is altijd goed genoeg geweest voor de welbe kende benodigdheden zoals kof fie, thee, suiker en zo meer. Maar niet alleen zijn onze wen sen wat uitgebreider geworden (dtenk aan de zakken chips of pinda's) maar bovendien be zwijken wij nogal eens voor voordelige gezinsaanbiedingen daarop zijn deze bussen niet Baden in zinnias Baden in zeep uit schildpad olie is het toppunt van schoonheidszorg voor de huid. Onthoudt het! Ba den in een, op even voor treffelijke basis samenge steld schuimbad, en daar na talk en lotion op het lijf laten regenen, is niet minder weldadig. Dit al les biedt de bekende zeep fabrikant Bronnley ons aan met de nieuwe zo- merserie die Zinnia heet, naar de lichtende zomer- zonnekleuren van de zeep en de bussen waarin de andere spullen verpakt zijn: oranje wit-geel, bru taal en tóch liefelijk waarom ook de levende zinnia's beroemd zijn. De geuren van deze budserie werden ontleend aan ro zen, jasmijn, lelies en mi mosa, teder genoeg om alle brutaliteit te laten Smelten als sneeuw voor de zomerzon. De prijzen vallen mee. De aanblik en kwaliteit maken er uit gelezen geschenken van. van 5 liter. Brabantia maakt ze in de bekende oranje kleur van gelakt staalplaat met ver- 1 chroomd deksel, met en zonder decoratie. Mèt voor ƒ13,50 en ƒ12,50; zónder voor 9,50. Hypermodieus koffiemachien Pierre Cardin, mode-ontwerper bij uitnemendheid, heeft belangstel ling voor de keuken. Eerst mocht er een chocolade met zijn naam verschijnen, thans is in Parijse zaakjes met kunstzin nig huishoudgoed een koffiezet apparaat te krijgen, ontworpen door dezelfde Pienre. Het is na tuurlijk exclusief van vormge ving, uit gelakt metaal en verchroomd staal, het werkt electrisch en men kan er de koffie mee zetten thuis of op kantoor, al naar uw wensen! Zelfgemaakte breiwerken laten zich gemakkelijker aan elkaar stikken als u de losse delen eerst met veiligheidsspelden aan elkaar zet. We zijn nog altijd van die hobbezakken (Van een onzer verslaggevers) Den Haag „We zijn vreselijk bewegingsarm. We jagen en jakkeren veel te veel. Vroeger gingen we eenmaal per jaar een dagje-uit. Nu nemen we ook de verjaardag van tante Jet in Leeuwarden even mee. Ik kan het zien bij de bushalte voor mijn deur. De jongere generatiè gaat od de stoeD zitten wachten en heel wat ouderen heb ben duidelijk moeite met staan. Ze saan ook als een hobbezak, er- wijl je rechtop met alle gewrichten goed uren vol kan houden. Om niet te spreken van het feit dat heel wat jongeren op hun zestiende op een bromfiets stappen. Nu werkt het klimaat met al die wind die gebogen schouders stevig in de hand. Maar om daar iets aan te doen hoef ik geen trimbaan te hebben. Alleen een grote leskamer met spiegels. En twintig kniebuigingen na het opstaan voor het open raam zijn ook nergens voor nodig. Mensendieck doe je gewoon al als je je beweegt, je goed beweegt". Mevrouw C. Westpalm van Hoorn, voorzitst r van de Nederlandse -Mensendieck Bond laat me haar eigen houding en bewegin gen niets aan dadelijkheid te wensen over omtr nt de wijze waarop dit volk zich langs 's Heren wegen beweegt. De oe fen-therapeuten Mensendieck hebben dezer dagen de wettelij ke erkénning van hun beroep kunnen begroeten, een erken ning waarvoor al sinds het be gin van de dertiger jaren wordt gestreden. Die erkenning kan e:n doorbraak betekenen voor deze bewegingsmethodiek die een zo funchtioneel mogelijke houding en wijze van beweging van het lichaam wil bevorderen. dings-afwijkingen, vooral kinde ren, maar ook kantoorbedien- dn, VVV-informatrices-in-wor- ding, operatiepatiënten en onge valsslachtoffers komen in aan merking voor deze therapie. Niet alleen mensen met hou- Een aanraking, die in alle geval len heeft betekend dat men in een grote l:ge kamer, waarvan één wand in beslag genomen wordt door spiegels eigenlijk op nieuw heeft moeten leren hoe te lopen, zitten, staan, tillen, buk ken en zelfs ontspannen. „Zelf doen, zelf voelen, zelf zien, vormt het kernthema van de methodiek. We oefenen niet domweg. We trachten de men- sen zelf te tonen en te laten merken hoe hun lichaam in el kaar zit", aldus mevrouw West- palm. „Het lichaam is een groot stelsel van hefbomen en ge wrichten en die moet je goed elren belasten en gebruiken. Eenmaal geleerd wordt het ge woon 'n onbewuste zaak. Je hebt opnieuw en beter leren be wegen". „Maar als iemand met een knieafwijking bij mi) komt dan oefen ik niet alleen de knie. Het hele lichaam moet geoefend worden en niet alleen de onder delen. Wij doen ook nooit iets voor. Aan nadoen hebben we niets. Men moet het zelf voelen en doen". Mensendieck werd ontworpen door de arts Bess Marguerite Mensendieck in Duitsland rond 1905, aanvankelijk als gymna stiek voor de vrouw, die in die tijd in de noordelijk landen in- gesteven in rokbanden en cor- setten bijna niet aan gezonde beweging toekwam. Hoe vitaal je met de methode kan blijven werd getoond door mevrouw M nsendicck op haar negentig ste toen ze kaarsrecht staand een uur lang lesgaf aan haar leerlingen. „Maar laat ik één verhaal uit d<* wereld trachten te helpen", stelt mevrouw Westpalm. „Mensen dieck is niet alleen voor kinde ren en vrouwen. En het is ook geen vrijetijdsbesteding van een aantal drammende vrouwen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7