Breekpunt lag bij loon- en prijsmaatregel Paus steunt beleid bisschop Gijsen Demetrius opvolger Athenagoras KRITIEK VAN PRAVDA OP MCGOVERN Toch geheime besprekingen VS-N.-Vietnam Zorgen over Nederlandse kerk Ontslagreden van 2 ministers: Belasting ongehuwden niet alleen omlaag Platenmarkt in onderzoek 30 miljoen schade bij brand in drukkerij Aanslagen op warenhuizen in Hamburg Nieuwe Libië in regering gevormd Gangster in New York vermoord 1972 lANDAG 17 JULI 1972 LEIDSF. COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ME Paus Paulus VI heeft zich volledig ak- oord verklaard met het beleid, zoals dat tot nu ge door de nieuwe bisschop van Roermond, mgr. Gijsen, is gevoerd. De paus zou de bisschop ebben gevraagd op de ingeslagen weg voort te aan. Volgens mgr. Gijsen, die een en ander aan KRO-correspondent in Rome meedeelde, zou paus zich nog steeds grote zorgen maken over ontwikkeling in de Nederlandse kerk. „Maar het diocees Roermond ziet hij de toekomst vol oop tegemoet", aldus mgr. Gijsen. bisschop van Roermond heeft zaterdag een bij drie kwartier durend onderhoud gehad met de aus, waarin de moeiljkheden rond hem uitvoe- de orde konden komen. In het onderhoud net de paus heeft mgr. Gijsen erop gewezen dat oedwillende gelovigen en priesters hem overal leun hadden toegezegd, toen hij enkele vormrei- Limburg maakte. Ook vertelde hij de paus at het persoonlijk contact met de priesters in imburg zeer goed is. Gijsen ontkende na afloop van de audiëntie itdrukkelijk dat de paus hem zou hebben ge raagd gedurende de komende maanden enige matiging te betrachten. „Integendeel," zo ver zekerde mgr. Gijsen, „de paus wil dat wij op de ingeslagen weg voortgaan." Oplossing Mgr. Gijsen verklaarde verder dat het gesprek met de paus hem het duidelijke antwoord heeft gege ven waarvoor hij naar Rome was gereisd. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat met deze krachtige steun de oplossing bijna in zijn geheel gegeven De bisschop sprak ook de verwachting uit dat het kapittel van Roermond spoedig een antwoord krijgt over het dossier dat hij over de kwestie Gijsen naar het Vaticaanse staatssecretariaat heeft gebracht. Waarnemers In Rome zeggen overigens dat het dossier niet bijzonder welwil lend is ontvangen. Volgens het KNP wensen voor- en tegenstanders van bisschop Gijsen strikte reserve in acht te ne men tegenover de verklaringen van de bisschop, aangezien het als zeer ongebruikelijk wordt be schouwd een gesprek met de paus zonder meer publiek te maken. Ook kardinaal Alfrink wenste geen commentaar te geven. Drie mededingsters naar de tiltel Miss Universe, de mooiste van het heelal. Van links naar rechts Claudine Ctnsse- reau, miss Fran ce; Liana Goren, miss Israel: Roopa Satyan, miss India. Spoorboekje voor lange afstand UTRECHT (ANP) Speciaal voor de lange-afstands-reiziger heett de NS een mini-spoorboekje uit gebracht met de dienstregeling van de belangrijkste Intercity- Zuld-Nederland, Brussel en Pa rijs. In een aparte tabel staan de rechtstreekse en overstapverbin- dingen van Nederland op het Duitse intercity-ntt naar Zuid- Duitsland en Bazel. Het boekje is verkrijgbaar bij de loketten van de stations en NS-Jnlichön- genbureaus. Het kost niets. Nederlandse alpinist maakt dodelijke val BERN (SDA/k'eUTER)In het Zwitserse Beroer Oberland heeft een Nederlandse alpinist bij de beklimming van de Frtie- denhorn, in de buurt van Kan- dersteg, een dodelijke val ge maakt. Drie landgenoten, met wie hij door een torw verbonden was. werden bij het ongeluk gewond. Zij zijn per helikopter naar be neden gebracht en m een zie kenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde bij de be klimming var. een steile helling. ISTANBOEL (AP) Demetrius, metropolitaans aartsbisschop van Imbros en Tenedos, is gisteren gekozen tot oecumenisch patriarch van Konstantinopel en opvolger van Athenagoras I. De 58-jarige Demetrius is de jongste onder de metropolieten en werd pas enkele maanden geleden tot metropoliet aartsbisschop benoemd. Hij zal morgen tijdens een plechtigheid In Istanboel officieel wor den geïnstalleerd. Aangenomen wordt dat Demetrius de steun heeft gehad van een pro gressieve groep onder leiding van metropoliet Meliton van Chalce don, wiens naam voor de stemming door de Griekse regering van de lijst van kandidaten is geschrapt. De Heilige Synode van de oosterse kerk had drie dagen nodig om een opvolger voor de overleden patriarch Athenagoras te kiezen. De blonde Wendy Fisher trok zaterdag haar kleren uit voor de voordeur m de ambtswoning van de vrijgezelle Engelse premier Edward Heath. Downing Street nr. 10 in Londen. In bikini gaf zij een brief af, waarin zij zichzelf aanbood als echtgenote vbor de premier. „voor het welzijn van mijn vaderland". Volgens haar zou de econo mische situatie in Engeland verbeteren als de premier een goed thuis een gezinsleven had. IOSKOU (AFP) In het Russische partiblad Pravda heeft zich za terdag kritisch uitgelaten over het programma van de democrati sche presidentskandidaat George McGovern. Het blad noemt het programma van de Amerikaanse senator „onsamenhangend" en „tegenstrijdig". Pravda heeft er met name kritiek op dat McGovern zich in het Vitte Huis wil wijden aan verbetering van de binnenlandse situatie, terwijl de Verenigde Staten ook hun militaire macht moeten hand haven. McGoverns heeft zijn eerdere voorstellen over vermindering van de militaire uitgaven niet geconcretiseerd, spreekt zich uit voor de voortzetting van de militaire hulp aan Israël en zijn plannen op binnenlands gebied gaan niet verder dan enkele bourgeois-hervor- mingen, aldus de Pravda. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG —De ontslagaanbie ding van de D.S.'70 ministers Drees en de Brauw kwam van morgen aan het slot van op nieuw een lange nacht vergade ren in de begrotingsmarathon, die dinsdag j.l. van start ging. Het besluit was des te verras sender omdat zaterdag reeds overeenstemming was bereikt over het uitgavenniveau in het algemeen. Ook had men toen een redelijk uitgangspunt voor het dekkingsplan geformuleerd. Er was toen echter nog geen beslissing gevallen over de ver- doling van de uitgaven over de diverse departementen. Zondag meende men dat de groot ste problemen zich zouden voor doen bij Defensie, omdat de drie confessionele partijen ener zijds en V.V.D. en D.S.'70 an derzijds daarover tamelijk uit eenlopende visies koesteren. K.V.P., A.R. en C.H.U. wilden' Defensie even hard laten delen in de bezuinigingen als andere departementen, terwijl w.V.D. en D.S.'70 dit departement we gens bestaande achterstanden enigszins wilde sparen. Het is niet duidelijk of dit obstakel uit eindelijk werd opgeruimd. Het bleek namelijk dat de moeilijk heden toch het grootste waren bij minister Drees, bij wiens ministerie van Verkeer en Wa terstaat de grootste besnoeiin gen zouden plaats vinden. In zijn kielzog nam hij bij zijn ont- Het grootste knelpunt zal echter de loon- en prijspolitiek ge vormd hebben. Bekend was dat met name de voorzitter van D.S.'70 prof. Polak en diens frac tieleider Berger het kabinet reeds geruime tijd geleden graag een loon- en prijsmaatre gel hadden willen zien afkondi gen. De drie confessionele par tijen hebben zich daar echter onder aanvoering van minister Boersma (Soc. Zaken) steeds met hand en tand tegen verzet, om de verhouding tot de vakbe weging niet te frusteren. minister Nelissen geëist, dat de ministers Drees (Verkeer en Waterstaat) en de Koster (De fensie) nog voor 400 miljoen gulden zouden bezuinigen. Het totale bezuinigingsbedrag zou daardoor circa 2300 miljoen gaan bedragen. Ook was er overeenstemming bereikt over belastingverzwaringen tot een bedrag van circa 1800 miljoen. De confessionele ministers hielden er aan vast dat de bezuiniging van 400 miljoen doorgang zou vinden, omdat huns inziens vooral minister Drees er tot op dat moment nog vrij redelijk was afgekomen. De onbereken bare Drees weigerde echter en bleek niet te vermurwen. Dit leidde ertoe dat uiteindelijk niet Defensie het breekpunt werd, zoals zondagmiddag nog het meest aannemelijk was, maar Verkeer en Waterstaat. Voor dr. Drees moet het een moeilijke beslissing zijn ge weest. Z'n verrassende stembus overwinning in april vorig jaar, die zijn nieuwe partij ter stond tot regeringspartij maak te, was gaandeweg het kabinets optreden verbleekt. Opiniepeilingen wezen uit. dat D.S'70 snel aan populariteit had ingeboet. De frustraties die dit met zich meebracht zullen zeker hun invloed hebben gehad bij de opstelling van minister Drees, die in de toekomst niet meer op eeft terugkeer in het regerings kasteel lijkt te kunnen rekenen. DEN HAAG (ANP) - De belas tingplannen van minister Nelis sen houden niet voor alle onge huwden een belastingverlaging in, zo heeft de Nederlandse Vrijgezellenbond berekend. Er zijn twee categorieën die meer gaan betalen: De jongere ongehuwden met een ir,komen tot ca. 11.000, de ongehuwden boven 35 jaar die tussen de 8.250 en 12.000 verdienen. De Vrijgezellenbond is het om deze reden niet eens met de toe lichting van minister Nelissen dat met het nieuwe tarief niet meer van een achterstelling van ongehuwden kan worden gespro ken. De bond wijst er ook nog op dal ongehuwde bejaarden, die nu in tariefgroep II vallen, omdat ze langer dan vijf jaar getrouwd zijn geweest opeens door het nieuwe tarief voor een aanmerkelijk hoger bedrag wor den aangeslagen. „Een tarief- verhoging die er niet om liegt". democratische presidentskandidaat in de Verenigde Staten, George McGovern presenteerde een dezer dagen Jean Westwood (links) i Basil Patterson (midden), die werden benoemd aan het hoofd vi het democratische nationale comité, respectievelijk als voorzitter en vice-voorzitter. 'Woensdrecht' uit de nood SCHIPHOL (ANP) Staatssecre taris A. van Es van Defensie, heeft besloten het grote onder houd van de Atlantic vliegtuigen van de Koninklijke Marine toe te wijzen aan de Avio Fokker fabrJek te Woensdrecht. Met dit onderhoud kunnen con stant 40 tot 50 man aan het werk worden gehouden. Het be drijf weet zich bovendien voor tal van jaren verzekerd van 1,5 miljoen aan inkomsten voor dit onderhoud. Aangezien de eerste Atlantic reeds op 15 oktober voor een grote onderhoudsbeurt naar de fabriek zal komen, hoopt men dat na die datum geen ontslagen zullen behoeven te volgen. Ï>EN HAAG (ANP) De Euro- pese commissie stelt een onder zoek in naar de grammofoonpla- 'enmarkt, naar aanleiding van volger.s het tweede Kamerlid ir. H. Vredeling (PvdA), „merk waardige praktijken" van mu ziekuitgevers. zegt antwoord op v.agen die ir. Vredeüng als lid vnn het Europese parlement heeft gesteld, kennis te hebben genon en van het aanmerkelijke verschil tussen de prijzen van sommige platen in Nederland en Duitsland. Ook in andere lar.den van de Gemeenschappe lijke Markt komen dergelijke verschillen voor. Hippies worden gestraft BEIROET (AP) De Libische politie heeft op het strand bij Tripoli een aantal hippies, jon gens en meisjes, aangehouden niet gearresteerd en de mannen gedwongen het haar te laten kn.ppen en de vrouwen hun nauwsluitende blouses en broeken te vervangen door con servatiever kledij. De gouverneur van Tripoli zal voortaan mannelijke hippies in lijven bij het leger of de burger lijke verdediging. WASHINGTON De aanvallen vaw de Amerikaanse regering op de vooirstellwn vin senator McGovern om de oorlog In Viet nam te beëindigen versterken de indruk dat er tertis aan het gebeuran is. In Washington is iniemand bereid te zeggen of de geheime besprekingen binnen kort hervat zullen wordein of dat ze al begoaaen zijn. Maar de in druk bestaat dat dc zeer rustige houding die de Noordvietname- zrjn donderdag op de opnieuw begonnen opjibare onderhande lingen fn Parijs artnamen en de terugkomst van Le Due Tho naar Parijs als hoopvolle teke nen uitgelegd kusneti worden. Maar als de besprekingen geen resultaat zullen hebben dan zal de Amerikaanse regering onge twijfeld proberen de schuld op senator McGovern te schuiven, omdat hij het kleed onder de voeten van de onderhandelaars zou hebben weggetrokken. Bij het verslag aan Nixon drukte de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken, William Rodgers zich met voorzichtiger optimisme uit dan de adviseur van de president, Henry Kissin ger. De laatste verklaarde vori ge week tegenover verslagge vers dat er enige reden is om aan te nemen dat de communis tische onderhandelaren een nieuwe benaderingswijze zouden gebruiken als de besprekingen hervat zouden worden. Ontvoeringsplan Kennedv jr ATHENE (UPI) De Griekse regcr ng heeft zaterdag de ar restatie bekendgemaakt van acht Grieken d e volgens haar plannen hadden beraamd om de zoon te ontvoeren van wijlen president John F. Kennedy en mevrouw Jacqueline Onassis, de U-jarige John. In de bekendma king worden geen bijzonderhe den onthuld. In het Westduitse plaatsje Müden werd deze ongewone huwelijks foto gemaakt. De vier broers Breilmann, Heino, Wolfgang, Mi chael en Manuel, brachten tege lijkertijd hun respectievelijke bruiden naar het altaar. In het midden schilder-vader Heino Breilmann en zijn echtgenote, die op dezelfde dag hun zilveren hu welijksfeest vierden. Na de ker kelijke plechtigheid werd het feest voortgezet in een grote tent voor de driehonderd gasten uit het hele land. Laboratorium voor heroïne ontdekt MARSEILLE (UPI) De Franse politie heeft zondag meeg. 4r?'d dat ze in het stadje S nt-C"-- su. Mer nan de Middel -Te Zee een herolnelaboratorium heeft ontdekt. Ze arrestee!'! .wee mannen. Het is het derde laboratorium van deze aard dat dit jaar in de om geving van Marseille is ontdekt. Ook .n Turijn is een druglabora torium ontdekt. Haarlem (ANP) Een brand die een geweldige omvang had, heeft vannacht het grafisch be drijf van Henkes Holland in Haarlem grotendeels verwoest. De schade is, volgens voorlopige schattingen, ruim dertig miljoen gulden, waarbij nog komt de schade voor het niet kunnen verschijnen van tijdschriften zo lang die nog niet elders kunnen worden ondergebracht. Henkes Is een van de grootste drukkerijen van ons land. Er werkt ruim 250 man personeel De brand werd ontdekt door de Nachfvciligheldsdienst. Het vuur breidde zich door de grote hoe veelheden opgeslagen materiaal, onder andere inkt, zo snel uit, dat er voor de brandweer geen redden aanwas. Panda weer energiek LONDEN (UPI) Chl-Chl, de vijftien jaar oude reuzenpanda in die Londense dierentuin waar van de oppassers drie maanden geleden zeiden dat hij van ou derdom aan het sterven was, is aan een tweede jeugd begonnen. „Het is blijkbaar een taaie rak ker en hij verdient het nog eens dunnetjes te mogen overdoen", zei een der oppassers. HAMBURG (DPA) De politie van Hamburg maakt jacht op de daders van bomaanslagen die in de nacht van vrijdag op zaterdag op vier warenhuizen in de Hanzestad zijn gepleegd. Zij zoekt deze in anarchistenkrin gen en vermoedt dat de aansla gen verband houden met het feit dat op 15 juli vorig jaar het 2f)-jarige meisje Petra Schelm tijdens een jacht op leden van dc Baader-Meinhofgroep in Hamburg door de politie werd doodgeschoten. De brandbom men ontploften kort na midder nacht, maar veroorzaakten wei nig schade. Mevrouw was negen jaar KOEWEIT (AP) Bij toeval heeft de politie in Koeweit ont dekt dat een man van 60 jaar kortgeleden was getrouwd met een meisje van negen. De brui degom is gearresteerd evenals de Moellach (moslim-geestelij ke) die het huwelijk had vol trokken en de twee Syrische ge tuigen. TRIPOLI (RTR) De revolutlo- naire raad van Libië heeft giste ren de vorming van een nieuwe regering bekend gemaakt. Ma joor Abdesselem Jalloud, die was aangewezen als kabinets formateur wordt premier. Deze post werd vroeger bezet door kolonel Gadafi, die wel zijn voorzitterschap van de revolu tionaire raad behoudt. Volgens politieke waarnemers blijft Ga dafi daarmee de „sterke man" In Libië. Het kabinet Is gls- ren beëidigd. De afgelopen dagen deden hard nekkige geruchten de ronde dat Gadafi door rebellerende mili tairen was afgezet en gevangen genomen. Volgens andere be richten waren er diepgaande meningsverschillen binnen de revolutionaire raad en zou Ga dafi hebben willen aftreden. Het gezaghebbende Libanese dag blad Al Nahar meldde dat Ga dafi vooral burger-technocraten in de nieuwe regering wilde zien, terwijl andere officieren een sterke vertegenwoordiging van het leger voor stonden. Ga dafi behoudt het opperbevel over het leger. NEW YORK (Rtr) - De 61-Jarige Thomas Eboll. in Amerikaanse onderwereldkringen en bij de politie bekend als Tommy Ryan, een topfiguur in Cosa Nos- stra. is zondagmorgen vroeg doodgeschoten aangetroffen op een straat in Brooklyn. Eboli, die door een voorbijganger gevonden werd. was 'wee of drie keer in het hoofd gescho ten. Hij gold als een van de voornaamste handlangers van ..boss" Vito Genovese, die in 1969 in een gevangenia in Mis souri overleed. Universiteit beïnvloedde bouwplan niet LEIDEN Het gebied Mors- kwartier-Pesthuispolder is nooit voor de woningbouw bestemd geweest. De universitaire uit- breiding in dat gebied heeft de gemeente Leiden voor huar wo ningbouw derhalve nooit voor de keuze geplaatst tussen dat gebied en de Meren wijk. De bouw van het b-faculteits-com- plex is daarom niet van Invloed geweest op dc grondprijs in de Merenwljk. Aldus minister De Brauw in een antwoord op vragen, die de ka merleden Van der Stoel en Franssen (beiden PvdA) op 30 maart van dit jaar gestold had den. Hij heeft de vragenstellers verder laten weten, dat het grootste stuk van het terrein in de Pesthuispolder 60 ha. aan dc gemeente Leiden werd verkocht door een eigenaar voor wie de universitaire bestem ming een belangrijke rol hecff gespeeld. De gemeente Leiden verkreeg aldus een deel van het gebied binnen de toenmalige ge meentegrenzen in privaat-eigen dom. Om tot een regeling te komen van het geschil dat tussen Leiden en de universiteit rees over de ver goeding voor de over te dragen terreinen, ging de universiteit in op een voorstel van b. en w. om ten aanzien van de prijs bin dend advies in te winnen. Hoe wel de adviseurs zich bereid verklaarden, hun last te aan vaarden, heeft de gemeenteraad een besiuit terzake nog steedj met genomen. „Daargelaten, dat een „algemeen geldende g:or.dprijs" geenszins vaststaat aidus de minister volgt uit het verloop van de procedure n'sook uit het feit, dat de kosten voor het bouwnjpmaken voof een uitzonderlijk groot deel ten laste van de universiteit ko men. dat een „algemeen gelden de grondprijs" in dit geval niet gehanteerd zou kunnen worden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5