Boskoop wil historie van boomkwekerij conserveren Reparatie van walmuren was funest voor de lindebomen PASTOOR VESTER IN NIEUWVEEN GEÏNSTALLEERD Strijd om roeititel Rietveld staat voor haar tweede lustrum Leidse ploeg Tour de Frats T uinbou wschool in nieuw pand Zwembad Katwijk stroomde leeg Markten MARKTEN MAANDAG 17 JULI 1972 LEIDSE COURANT BOSKOOP li» het verleden heb ben de Boskoopse boomkwekers lang moeten vechten voor goed- gerlcht tuinbouw-vakonderwijs. Toen in 1893 bekend werd dat de regering een reorganisatie van de Rijkslandbouwschool te Wageningen overwoog ten be hoeve van de tuinbouw en te vens de stichting van een Rijks tuinbouwschool in Apeldoorn, wendde de Polomogische Ver eniging zich met een adres tot de minister om tot oprichting van een soortgelijke school in Boskoop tc komen. Er w.~s n al een grote buitenlandse handel gaande in boomkwekerijproduk- ten en Boskoop bezat ongeveer 450 ha boomkwekerijen. Men kon derhalve wijzen op de drin gende noodzaak voor tuinbouw- onderwijs. Het heeft echter nog vijf jaren ge duurd eer een en ander zijn be slag kreeg. In 1898 was het ein delijk zover. De Rijkstuinbouwschool startte met een wintercursus in de raadzaal, tijdelijk ter beschik king gesteld door het gemeente bestuur dat tevens f 25.000, voteerde voor de aankoop van een flink terrein voor schooltuin en de bouw van een school. Op 9 september 1899 werd de school geopend in tegenwoordig heid van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland Mr. C. J. Sickers door burgemeester E. C. de Groot van Embden, die de wens uitsprak dat de school aan de verwachtingen zou voldoen. Nu na bijna vijfenzeventig jaar is de toen. zo feestelijk geopende school afgedankt. Het gebouw staat weliswaar nog stevig over eind onze voorouders bouw den degelijk maar de school i® veel te klein. Zij heeft haar nut en onmisbaar heid wel bewezen. Vanuit het gehele i'and, kwamen de leerliiv gen zelfs van ver over de gren zen. Na jaren, succesvol werken is het tuinbouwonderwijs nu verhuisd. Het in de vorige eeuw met zo veel moeite gestiohtte gebouw staat leeg en verlaten. Met weemoed zullen de vele voor al Boskoopse oudleerlingen dit ervaren. Niettemin is de nieuwe school een grote verbetering. De laatste jaren werd het tuin- bouw-onderwijs verspreid over verschillende lokaliteiten het geen de coördinatie niet ten goede kwam. Geleidelijk zijn de verschillende klassen naar de nieuwe school aan de A. P. Van Neslaan geko men. Deze school is gebouwd in opdracht van de Rijksgebouwen dienst en ingericht naar de ei sen des tijds. Speciaal voor les in onderhoud en reparaties van land- en tuinbouwmachines is een lokaal beschikbaar. Dit omdat ook in de kwekerij-be drijven de mechanisatie snel toeneemt. Ook het antal leerlin gen neemt van jaar tot jaar toe. In 1973 als de RMTS 75 en de ver eniging van leerlingen en oud leerlingen Arbori Cultura 65 jaar bestaat wordt de nieuwe school officieel in gebruik geno- Het oude gebouw aan de Reijers- koop wordt waarschijnlijk inge richt voor leerlingen-huisvesting waaraan in Boskoop groot ge brek is. LEIDEN Dc grote schade, die de oude lindebomen van het Steenschuur onlangs hebben op gelopen Is mede een gevolg van de herstelwerkzaamheden aan de walmuren, die in 1964 wer den uitgevoerd. De 80 jaar oude linden werden toen, om het werk te kunnen uitvoeren, uitgegraven waarna de wortelstelsels enige tijd heb ben bloot gelegen. Deze ingreep heeft wellicht tot een verzwak king geleid, aldus schrijft het Leids college van B. en W. aan het gemeenteraadslid A. Leeu- wenburgh. Bij het stormweer van 26 mei knapte een boom af, terwijl de overige zes bomen tussen de Hoogewoerdsebrug en de Groe- nebrug aanzienlijk schever kwam te staan en scheuren in de stam gingen vertonen. Drie van deze bomen zijn inmid dels verwijderd, terwijl ook de ■resterende linden; die zo karak teristiek voor het Steenschuur zijn, binnenkort zullen moeten worden gekapt. Het wondt met het oog op de veiligheid niet langer verantwoord geacht de bomen te laten staan. De moge lijkheid wordt nu onderzocht nieuwe bomen te planten op het Steenschuur. Leiden Nu de Trekvliet is gedempt zal het verkeer in de binnenstad aanzienlijk worden ontlast. Zuidelijk zal de nieuwe weg aansluiting gaan geven op de Telderskade. Zuid-west en noordelijk op een nieuw te bouwen brug over het Galgewater en het Stationsplein (via Morssingel). Voor het einde van het jaar hoopt men alle werkzaamheden aan de nieuwe weg gereed te hebben. NIEUWVEEN - In een eucharis tieviering zaterdag heeft de de ken van Alphen, de heer Smit de nieuwe pastoor van Nieuw- veen, dc heer L. Vester als pas toor geïnstalleerd. Velen waren aanwezig bij de eucharistieviering, waarin pas toor Vester voorging. Bij het betreden van de kerk werd de pastoor toegesproken door de heer Burgmeijer, pen ningmeester van de parochie raad en lid van het comité voor ontvangst van de nieuwe pas toor. Nadat het welkomstlied geklonken had dankte pastoor Vester het comité van ontvangst voor hun hartelijke woorden. Na de eucharistieviering werd er in café Lelieveldt een kleine re ceptie gehouden. Ook hier werd de pastoor toegesproken. Nu door wethouder Fransen en de burg. van Maassluis, die een speciale vriend van pastoor Vester is geworden. In de tijd dat hij daar bouwpastoor was. KATWIJK— Een defecte afsluiter in het Katwijkse zwembad heeft dit weekend een lekkage veroor zaakt waarbij meer dan 1000 m 3 water is weggestroomd. De brandweer moetst uitrukken om de onder water staande kel der, waarin de zuiveringsmoto ren staan, leeg te pompen. Van daag was het zwembad weer open voor bezoekers. Gevonden Leldse politie: Roeiboot, uurwerk van een polshorloge, tas inhou dende gereedschap, kinderporte- momee, autoreservewiel, schou dertas, damesvest, jack, dames- polshorloge, portefeuille met in houd, colberjasje, bankbiljet, loonzakje, damesportemonnee, handtas, herenpolshorloge, werphengel, herenportemonnee, herenpantalon, trui, sleutels, sjerp, herenbril, damesschoe nen, rijwieltas, damesparaplue, wasmand, boekenbon, kinderde ken, trouwring, filmcamera, au tocontactsleutels, goud tientje, armband, gympakje, handdoek, badbroek, kinderringetje, ball point, overgooier, handbalhand schoen, ring, legertas, autostep, damesbri'l, studieboek, ballet- pakje, balletschoenen, regen- broek, schuifmaat, sigaretten aansteker, kinderjasje, dames mantel, zonnebril, kussen, vul pen, ketting met hanger, regen jas, diploma, smalfilm. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uiir. Telefonische inlichtin gen kunnen niet worden ver strekt. VOORHOUT De zwemstich- ting heeft vanaf 2 augustus weer een secretaresse. De nieuwe secretaresse, me- .vrouw A. Wijling-Schellinger hout volgt hiermee mevr. E. van Geldermalsen-de Jongh op. Pastoor L. Vester. Begin voetbal seizoen voor „Foreholte" VOORHOUT— Voetbalvereniging Foreholte begint 25 juli weer met de training. De eerste oe fenwedstrijden worden op 29 juli gespeeld. Het eerste en tweede elftal gaan daarvoor naar .Katwijk". Op 6 augustus speelt het eerste om 15.45 u. in Den Haag tegen „De Postduiven". De eerste thuiswed strijden worden op 13 augustus gespeeld om half drie tegen T.Y.B.B. Zondag 20 augustus gaan de eerste drie elftallen naar „Alphen". De jubileum wedstrijden Ou Foreholte tegen Oud Hillegom en Foreholte— Teylingen 1, worden op 27 au gustus gespeeld. De competitie begint weer op 2 en 3 septem ber. Foreholte is ingedeeld in de 4e klas A West 11 met Altior, •Concordia (Delft) Hillegom, Van Nispen, Randstad Sport, Rijpwetering, SJC, UDO, WSB, Warmunda en VTL. tATWIJK, 15 Juli, groente: Waspeen A I 520650. A II 240—650. B I 700—840. Bloemkool 6 I 53—91. 6 II 23-32. 8 I 37—54, Bospeen II 5S—62, Snijbonen 2—3. Spitskool 17—23. Uien 9.70. Andijvie 17. Tuinbonen 27—29, Uien 20. Aanvoer waspeen 19.000 kg. Evergold, Sonora, Carlm 6—10. Sonla 14—20, Promn Gynt. Super Star 11—15, Esther Ofarlm 11—18, Baccara 22— 29, Carla 1520. Lelies 161.30 p.st. Trosanjers 60—1,10, Colvlllels 30—90, Chrysanten-jaarrond 1,20—1,80, Wlr- ral Supreme 3069, Irissen 70—1,70, Kreesla 50-1.15. Scablosa 70. Dah lia's 55-70, Llatris 2,00-2,70, Gla diolen 1,00—1,85 per bos. Burgemeester mr. K. Staab van Wassenaar voltrok zaterdagmorgen zelf het huwelijk van zijn stief dochter Marguerite van Eeghen in het Wasse- narrse raadhuis De Pauw. Zijn docter trad in het huwelijk met de Franse jurist Didier Terlez. Za- terdagmidag werd het huwelijk in een Rotter damse kerk bevestigd. Op de foto van links naar rechts: burgrmeester Staab. mevr. Terlez. mr. Didier Terlez. Margue rite Terlez-Van Eeghen, sous prefect Terlez ci mevr. Staab. II'v. nieuwe pastoor veel geschenken aangeboden. BOSKOOP In Boskoop wordt sinds enige tijd geijverd voor de totstandkoming van een mu seum annex boomkwekerij zoals die in de loop van vijf eeuwen is gegroeid. Men is al begonnen met de grondbewerking; er is gespit en er zal grond moeten worden aangevoerd om de laag liggende kwekerij op te hogen. Later kan men verder uitbrei den omdat het terrein naast het pand Reijerskoop 56, dan vrij komt. Het zal veel tijd en zorg vergen om de „opstand" van de antie ke kwekerij zo samen te stellen dat dc kwekers-historie daarin duidelijk naar voren komt. Er zullen zelfs sierteelt gewassen opnieuw worden gekweekt. Het tuinloodsje dat nu bij de Bos koopse inzending op de Floriade prijkt en waarin antieke boom kwekersgereedschappen geëxpo seerd zijn, zal na sluiting van de tentoonstelling een plaatsje krijgen op de kwekerij bij het museum. Het loodsje wordt daarvoor nog uitgebreid en verbeterd. De schouw, het typische Boskoopse vervoermiddel voor Boomkwe kerij produkten, krijgt een lig plaats in het museumcomplex. Er wordt zelfs gedacht aan een ouderwets boomkwekerijtje dat vroeger nuttige diensten bewees halverwege de kwekerij Het huisje Reijerskoop 56 moet eerst geheel gerestaureerd wor den. Hiervoor is advies ge vraagd aan het „Openlucht Mu seum". Vooral de verwarming vraagt veel overleg en zorg. Het is no dig dat de inventaris op de juis te temperatuur gehouden wordt. Er zijn al veel antieke gebruiks voorwerpen en gereedschappen bijeen gebracht. De mensen die zich inzetten voor de oprichting van het Boskoopse museum doen een beroep op de bevol king vooral geen oude dingen weg te gooien. Er kunnen waar devolle zaken bij zijn. Zelfs al ziet het er op het eerste gezicht onooglijk uit. Heeft u ergens iets ouds, dan kunt u dit laten weten aan de heer A. S. P. Ver- jaal Rozenlaan 20. HAZERSWOUDE De Rietvcld- se roeikamploaïnschappen, die op woflnsdag 26 juli worden ge houden, zijn dit ja/ar „open". Juist nu dit roeifestlj/n voor de tiende maal zal plaatsvindein, hebben dc organisatoren beslo ten, dat Iniet all erin de Inwoners va)i de Haa&rswoudsc vlek 't Rietveld de roeistrijd op de Rietveidse Vaart moen uitvech ten, maar ook zij, die ïn hun dagelijks levan bepaalde bindin gen hebban met dit waterrijke gebied. Hazerswoudes wethouder P. A. Th. v.d. Werf tekent, evenals de vorige negen maal, voor de or ganisatie van het Rietveidse feest, samen met Gijs van der Lip, „eeuwige" favoriet voor de roeititel van zijn woonplaats 't Rietveld, én met R. van Vliet, eigenaar van restaurant „Klein Giethoorn", in de omgeving waarvan het waterevenement zal plaatsvinden. Van de Werf, geboren en getogen in dat Riet veld, is na zijn verhuizing naar Hazerswoude-dorp door zijn buurtgenoten uitgeroepen tot „ereburger van 't Rietveld", vanwege de activiteiten die hij heeft ontplooid inzake dat jaar lijkse roeigebeuren. Maar waarom nu wedstrijden," waaraan ook niet-Rietvelders kunnen deelnemen? Van de Werf: „Och, er gaan nogal wat mensen weg uit 't Rietveld. Om de wedstrijden zo attractief mo gelijk te maken, stellen wij het als organisatie op prijs, dat mensen die er werken, ook mee doen. Ik denk in dit verband aan de mensen, die hier hun boomkwekerij bezitten, aan de bakker, aan de postbode". Voordeel van dit alles is overi gens wel, dat de Rietveidse roei kampioenschappen een open strijd worden. Immers, tot nu toe waren de favorieten bij de dames en heren op de vingers van één hand te tellen. Bij de dames bijvoorbeeld stond de kampioene 1971, Corry van der Lip, in de afgelopen jaren heel hoog genoteerd. En bij de heren was het weer ieder jaar weer de vraag: Sjaak van de Neut, titelhouder 1971, of Gijs van der Lip? Het enige dat de Rietvel- ders wel op de van buiten 't Rietveld komende concurrentie vóór hebben is, dat zij nog da gelijks de riemen (moeten) han teren, woonachtig als ze zijn in een waterrijk gebied. En daar om is het ook een gewone zaak, dat er vanaf 19.00 uur wedstrij den plaats vinden voor juniores. Want die meisjes beneden de twaalf jaar en de jongens bene den de zestien, die in het Riet veld wonen, kunnen er namelijk ook een roeihoutje van! Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de roeistrijd krij gen alle Rietvelders overigens de gelegenheid, om op diezelfde zesentwintigste juli hun beste beentje voor te zetten. Immers, na de roei-match en de prijsuit reiking wordt op de Rietveidse Vaart een gondel-vaart gehou den. De Rietvelder met de mooiste roeiboot zit natuurlijk gebakken wat de hoofdprijs aangaat! In deze „bijzonder mooie hoek van Zuid-Holland met een prachtig waterrijk en visrijk ge bied" (woorden van burgemees ter J. ten Heuvelhof) vormt het voor de organisatoren nimmer een probleem om de eindjes fi nancieel aan elkaar te knopen, wanneer het roeifestijn weer voor de vaart staat. „De Riet velders zelf dragen enorm veel bij", aldus Van de Werf, „en na de prijsuitreiking gaan we nog wel eens met de hoed rond". Zelf bij-passen is voor hem, of voor de twee organisatoren, nle{ nodig. Maar dat financiële iS voor hen echt niet het belang rijkste. „Als het maar weer leu ke en spannende wedstrijden worden", vindt Van de Werf. „Want ook al zijn er favorieten, je staat toch steeds bij iedere serie te kijken hoe het keerpunt op de 150 meter baan wordt ge nomen. Want keren is in deze wedstrijd toch wel het belang rijkst! Hazerswoudes wethouder Van der Werf had graag een stuntje uit gehaald bij de organisatie van de tiende roei kam pi oenschap pen. Begin dit jaar liep hij al met de gedachten rond, om het pas opgerichte muziekkorps in het Rietveld te laten debuteren. Helaas voor de Rietvelders zijn de vorderingen van het gezel schap nog niet zo, dat van een verantwoord optreden gesproken mag en kan worden. Daarom tijdens de wedstrijden: muziek van de draaitafel. En Rietvclds enige „ereburger" P. A. T. van de Werf staat weer achter de microfoon. Want dat heeft hij - op een keertje na, want toen was hij ziek - altijd al ge daan LEIDEN - Ook een contingent jongens uit Leiden en omgeving zal deelnemen aan de Tour de Frats, die van 31 juli t.m. 9 au gustus wordt gehouden. De ploeg van de speeltuin „Groen- oord", die door de matrassen- fabriek Olga werd geadopteerd, hoéft zelfs al meer aanmeldin gen gekregen dan voor een ploeg noodzakelijk is. Niettemin kunnen er sportieve jongens van 9 t/m 14 jaar mee. Zij moeten zich dan wel snel melden bij J. Vervoorn, Prin senstraat 20 en N. Vermeer, Floresstraat 31. Ook enkele gro tere jongens, die zich onderweg nuttig kunnen maken als tour- mecano, zijn welkom. De deelnemers komen 30 juli bij elkaar in Ulft. De 31ste gaat het dan richting Arnhem en vervol gens naar de volgende etappe plaatsen Overloon, Den Bosch, Tilburg, Rotterdam en Lelden. In Leiden wordt de rustdag ge houden. Men heeft de beschik king over de grote zaai van dc Zevensprong aan de Bernhard- kade. Na Leiden komen nog Amsterdam en Driebergen waarna de laatste etappe voert naar Arnhem. Daar worden de diploma's uitgereikt aan de jon gelui, die deze prestatietocht uit rijden. i

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3