Vitesse zocht ZIAN om de kosten te drukken GROOTSTE ZWEMFUSIE IN NEDERLAND Kees Douze leverde met nieuwe boot schitterende prestatie Leo Duyndam won in Harvey Smith mag niet naar München Rob Meijer kampioen waterskieën NOS-trofee voor Hansje Bunschoten Kanovaarsters eindigden als tweede in Polen Ben Pon haalde NOC-limiet Fransman wint rally in Polen SPORTBIJLAGE MAANDAG 17 JULI 1972 DEN HAAG Met het oog gericht op de toekomst werd verleden week ook de laatste hindernis opgeruimd, die een fusie tussen ZIAN en Vitesse nog in de weg stond. Eenstemmig verbonden de leden op de buitengewone ver gadering van Vitesse hun jawoord aan de fusie, waarna het ontstaan van de grootste zwemvereniging van Neder land een feit was. Aan het toch al respectabele aantal van ZIAN (1500) voegden zich de 500 leden van Vitesse. Alleen de goedkeuring van de Bond, die binnen twee weken wordt verwacht, ontbreekt nog om de Combinatie onder de naam ZIAN/Vitesse officieel door het leven te laten gaan. De fusie is nog maar het begin in de Haagse zwemwereld, waar al geruime tijd vele verenigingen de meest uitgebreide vorm van samenwerking hebben 'gevon den. Het is alleen nog een kwes tie van tijd, voordat een groot deel van de nu nog 41 verenigin gen ook het laatste stapje onder nemen. Doel van de grootscheep- se samenwerking is het bestrijdx van de kosten, die steeds hoger worden. Een uur in het bad Morgenstond bijvoorbeeld, dat bovendien uil drie kwartier be staat, kost liefst 120 gulden. Daarbij neemt het schoolzwem men een grote vlucht, waardoor een belangrijke bron aan in komsten (bij Vitesse tachtig procent) langzaam maar zeker wegebt. .Overal werd verbrokkeld ge zwommen. Gooi de uren op een grote hoop e:i begin aan een verkaveling." Charles Razoux Schulz, de zwemsecretaris en trainer van ZIAN een van de initiatiefnemers voor de specta culaire fusie, is gelukkig met de nieuwe vereniging. .,We worden er alleen maar beter van. De trainingsmogelijkheden worden beter, het diplomazwemmen kan nu geregelder plaatsvinden en ook het kader wordt ster ker." Vooral dat laatste vormt een hechte basis voor ZIAN/Vi tesse. Immers, hoeveel vereni gingen kampen niet met een enorm gebrek aan bestuursle den. Dat was de reden voor aansluiting bij de mammoetfu- sie voor de miniverenigingen NHTM en RAS. Vitesse en voor al ZIAN hadden (nog) geen ge brek aan kader, maar het be stuur blikte in de toekomst. Rationeel Razoux Schulz: „In onze vereni gingen was geen enkel bestuurs lid, die op zijn stoel wilde blij ven zitten. Voor het nieuwe be stuur gold de vraag: wat is ra tioneel en wie is te gebruiken? En de anderen stelden zich vol ledig beschikbaar." Dat was het succes van de totstandkoming van de grootste vereniging van Nederland. „Bovendien moest je ervoor wa ken, dat zo'n fusie synchroon ontstaat. Niemand moet zich in een vreemd pakhuis voelen. Dat proces is bij ons nog al snel verlopen." De samenwerking tussen beide Haagse zwemver enigingen ontstond dan ook al drie jaar geleden. David Schad- dehorst, de voorzitter van Vites se en de nieuwe combinatie leg de de nadruk op het groeiproces dat voorafging aan de fusie. „Wij trainden altijd al bij de grote verenigingen, sinds drie jaar bij ZIAN. Dan go je je afvragen: waarom aparte tramingsuren? Vooral onze zwemtop had te weinig gelegenheid en daarom zoek je naar mogelijkheden. Daaruit groeide de fusie." Het bestuur van Vitesse, waarbij de nadruk lag op het recreatie ve zwemmen zag de toekomst somiber in. Schaddehorst sr.: „Je moest je afvragen, wat er te wachten stond. De gemeente komt met meer baden, waar door het schoolzwemmen toe neemt. Nu beginnen ze al in de derde Idas. Voor elementair zwemmen wordt de belangstel ling steeds minder, waardoor je minder leden krijgt. Tenslotte is de zwemtop er voor een groot deel afhankelijk van." Voor de voorzitter zal naast fusies het brevetzwemmer de toekomst voor de verenigingen zijn. „Na diploma's kunnen de zwemmers verder gaan in een nog hogere graad: de brevetten." Structuur Door de al grote vorm van sa menwerking verandert de fusie eigenlijk weinig aan de struc tuur bij beide verenigingen. „Er is nu één bestuur en het gebruik van het zwemwater wordt beter gecoördineerd. Dat zijn de enige wijzigingen." David Schaddehorst ondervond bij Vitesse, dat 44 jaar bestaat (te gen ZIAN 50) geen oppositie te gen de nieuwe naam. „We zijn uiteraard niet over een nacht ijs gegaan. Eerst is er geïnfor meerd bij het kader en de leden van verdienste. Niemand had bezwaar". Ook de leden, van wie velen elkaar door de geza menlijke wedstrijd- en polotrai ning al goed kenden, zagen geen aanleiding een fusie in de weg te staan. Op beide afzon derlijke ledenvergaderingen, die door de KNZB verplicht waren gesteld, stemde iedereen voor. Voor ZIAN, dat door het enorme ledenaantal voorlopig (nog) niet in moeilijkheden zou komen, was het verkrijgen van meer ruimte ook een belangrijke drijfveer tot de fusie. Bovendien wordt al (zeer voorzichtig) ge dacht aan een eigen accommo datie. Als ZCR, waarmee al lang besprekingen gaande zijn de samenwerking uit te breiden tot een fusie, zal toetreden tot de mammoetvereniging, telt de combinatie nog eens duizend le den meer. Charles Razoux Schulz: „Je moet eerst beschik ken over de mensen en de mid delen. Met geld, dat je normaal aan badhuur besteedt, zou je bij voorbeeld een lening af kunnen lossen. Maar die plannen zijn nog in een beginnend stadium." De eerste fusie in de Haagse en begin aan de verkave- zwemwereld is er eindelijk. Het zal niet de laatste zijn. Charles Razoux Schulz, met de gedachte aan een eigen bad, redeneert: „Misschien komen er wel ande re clubs, die zien dat het goed gaat. Ze komen maar, er is ge noeg werk te doen." KEES KOOMAN NIEUW-LOOSDRECHT Met een stevige bries in de zei len is de eenendertigste Nieuw-Loosdrecht week van start gegaan. Op de openingsdag leverde de Olympische afge vaardigde Kees Douze een voortreffelijke prestatie, door in de voor hem nog vreemde polyester fir.n, een kopie van de Olympische finnjoll, een tiende plaats om te zetten in een eervolle tweede positie achter de Utrechtse sportle raar Hans van Eist. Van Eist stak op de eerste dag in grote vorm en dwong het geheie veld van vijfentwintig zeilers van start tot finish achter zijn „Staartfinn" te zeilen. Douze nam voor het eerst met de nieuwe Olympische finn aan een race deel en was zelf optimistisch over de resultaten. Douze: „Deze boten zijn veel slapper en boller aan de boeg dan de hou ten boten. Op het meestal vlakke water van de plassen zijn de nadelen hiervan niet zo erg, maar op zee is het verschil tussen een houten en deze polyester finnjoll aanmerkelijk. Tijdens de Olympische spelen zullen alle deelnemers deze handicap moeten overwinnen". Behalve van Van Eist had Douze weinig tegenstand, want Binkhorst, en Kruyer, de Olympische reserve, zijn nog niet verschenen. Spannend eveneens de race in de vrijheidsklasse. De strijd om de eerste plaats ging de gehele race tussen Peter Ossendorp en Jack Aarts. Bij het ingaan van het laatste kruisrak maakte Ossendorp de onvergeeflijke fout zijn opdringerige tegenstander Aarts los te laten. Bovendien koos Ossendorp de verkeerde zijde van het kruisrak en Aarts kwam door een draaiende wind steeds in betere positie. Het luttele verschil bij de laatste boei veranderde plotseling in een forse voorsprong voor Aarts. Ossendorp werd teleurgesteld tweede. Come-back John Hofland heeft zijn comeback in de Regenboogklasse dit jaar op waardige wijze bezegeld met de nationele zeiltitel. De Rotterdam mer won op het Alkmaardermeer met een ruime voorsprong op Van Wijk en Hof. Door de krachtige wind eindigde de titelstrijd bijzonder sensationeel. Er moest hard aan boord worden gewerkt om de kolossale schepen in bedwang te houden. Hofland won het titelgevecht met de indruk wekkende score 1-1-2-3. Zondag, met uitschieters tot windkracht acht, zakte Hofland iets terug en behaalde 12—6. Jan van Staveren, die aanvankelijk met zijn nieuwe regenboog tot driemaal toe dicht achter Hofland eindigde, moest wegens materiaal-breuk de strijd staken. Zijn titelkansen werden toen overgenomen door Van Wijk (5-2-1-2-5), die echter toen al een te grote achterstand had op Hof land. De enige Friese regenboogzeiler die met de westerse cracks kon meedoen, was Luut Hof. De Sneker eindigde met gering punten- verschil op Van Wijk, als derde. De eindstand: 1. Hofland, 6024 pun ten; 2. Van Wijk 5103 punten; 3. Luut Hof 4845 punten. Verlies Joop van Werkhoven handhaaft zich uitstekend aan de kop van het klassement om het Europese 470 meter-kampioenschap. Ondanks het teleurstellende verlies van een tweede plaats door een protest en een gescheurde spinnaker, toen een harde bries (windkracht ze ven) golven met een diepte van ruim een meter veroorzaakte, hield Van Werkhoven keurig stand op een tweede plaats. Een knap staal tje zeilweek van de gebroeders Joop en Robert van Werkhoven uit Bloemendaal. Vooral het verlies van de tweede plaats in de derde race was voor de Van Werkhovens een harde mentale klap. Door een samenloop van omstandigheden moest Van Werkhoven uitwijken voor een onbe dachtzaam varende Spanjaard en kwam toen in conflict met de Fransman Devillard. Van Werkhoven kon niet voor 100 procent be wijzen, dat het door de schuld van de Spanjaard gekomen was. Van Werkhoven: „Dat is nu bijzonder jammer, want als ik nog een on gelukje heb ben ik er geweest". Wel blijkt in dit kampioenschap dat de gebroeders Van Essen, die vorig jaar een dominerende rol in de 470-klasse speelden en toen ook de wereldtitel veroverden, de min: deren zijn van Van Werkhoven, die van de Nederlandse equipes in dit Europese kampioenschap zeker de sterkste is. Tegenvaller Een onverwachte tegenvaller voor Van Werkhoven is dat de Franse favoriet Follenfant ook met harde wind een geduchte tegenstander blijkt te zijn. Zaterdag met een stevige wind won Follenfant de race van Van Werkhoven. Zondag, toen het Van Werkhovens favo riete weer was, werd de Nederlander gehandicapt door de aan flar den gescheurde spinnaker. De Fransen Fontaine en Follenfant sto ven met hun ballon in top Van Werkhoven voorbij. Later versloeg Van Werkhoven nog wel Follenfant, maar Fontaine won tenslotte de race. Van Werkhoven finishte als tweede gevolgd door Follenfant, Conan (Frankrijk) en Auffred (Frankrijk). Hoewel de positie van Van Werkhoven aan de top van het klassement er gunstig uitziet, is zijn positie wankel omdat Follenfant (tweede in totaal) nog een steek mag laten vallen. Vandaag is voor de deelnemers aan het Europese kampioenschap een rustdag. De zeilers in de 470-week bleven giste ren door harde wind aan de wal en zullen vandaag deze race inha len. -* Om zoveel mogelijk van de wind te profiteren gebruikte dit schip vlak boven het water hangende zeilen. Deze methode werd, na in onbruik te zijn geraakt, gisteren weer getoond op de Oosterschelde. KALMTHOUT Leo Duyn dam, die vorige week twee dagen na zijn etappe-over winning in de Ronde van Frankrijk de strijd staak te, heeft zaterdag in de Belgische plaats Kalmt- hout een wedstrijd voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 177 kilometer af in 4 uur en 27 minuten. Jos van Beers eindigde in dezelfde tijd als tweede, de Belg Noël van Tyghem ein digde als derde. Cees Koe ken werd 19e, Matthijs de Koning 25e, beiden op 2 mi nuten en 30 seconden van de winnaar. De equipe van Ketting heeft za terdag in h t derde en laatste onderdeel, een criterium op <le Coolsingel in Rotterdam, het Nederlands merkenkampvoen- schap behaald. Het team, dat onder leiding stond van Bert Romein, bestond uit Alinf, Schdr, Schuiten, Scheffer, Lenfe- rink en Van der Hoek. Keting vergaarde in totaal 89 punten, Tricot Noble 77 en Mars-Gazelle 7L Harm Otenbros heeft gisteren de profwielerronde van Woens- drecht gewonnen. Hij legde de 104 küomter af in 2 uur, 38 mi nuten en 11 seconden. Ottenbros slaagjde er in in de laatste ron de tien seconden op medevluch ter Roger de Vlaeminck uit te lopen. Fedor den Hertog heeft gisteren in het Belgische Waasmunster fjen amateurwegwedstrijd over 100 km gewonnen. Hij had een voorsprong van 20 seconden op de Belg De Valckeoeer. Er wa ren 132 deelnemers. De Fransman Daniël Moreion, Olympisch en wereldkampioen, heeft zaterdag tijdens de sprint- wodstrijd van de Grote Prijs van Hanover de laatste 200 me ter afgelegd in 10,8 sec. In de finale versloeg hij Peter van Doorn. Peter van Doorn, eerder deze week nog verrassend verliezer in de finale om het Nederlands Loeaenburg gooit zijn rechterarm omhoog ten teken van zijn triomf in het hartje van Rotterdam, waar een wielerwedstrijd werd gehouden. kampioenschap tegen Klaas Balk, heeft gisteren de grote sprintersprijs van West-B -rlijn gewonnen. Hij versloeg in de fi nale de Westduitser JUrgen Barth gedecideerd. In de acht ste finales verloor de Franse wereldkampioen Daniël Moreion verrassend van de onbekende Belg Henry Wats, die overigens niet verder zou komen dan de achtste plaats. Commentaar van de Fransman: „Ik nam de ritten niet zo se rieus op. Ik dacht dat er nog herkansingen volgden". Moreion ondernam nog een poging het baanrecord overd e laatse 200 meter te verbeteren en slaagde met een tijd van 11,3 seconden, twectiende seconden sneller dan' het oude record van Barth. De Nederlander Rini Langkruis ein digde als zevende. HICKSTEAD Harvey Smith, de populairste Britse sp ringruiter, ook in Nederland, is niet opge- nomen in de equipe voor de Olympische Spelen Ut München. De 33-jarige Smith its buiten de ploeg gelaten-, omdat zijn paard Summertime, niet goed genoeg wordt geacht. De Britse springequipe zal be staan uit David Broome met Manhattan, Alèsorv Dawes met The Maverick, Ann Moore met Psalm en Mike Saywell met Hi-'grt deawaij. Zondag is deze bekend ,.j gemaakt na een laatste selectie- wedstrijd te Hackstead. De te-J1 leur ges telde Smith over de be- ge slissing: „Summertine had eenjt 1 betere prestatielijst in de Olym pische selectiewedstrijden dan zij die wel gaan, maaT het is de keuzecommissie die oordeelt e zij heeft haar keus gemaakt". BRIELLE Tijdens de water skiewedstrijden om de Neder landse aspirantenkampioen schappen zijn de titels zondag op de Brielse Maas gegaan naar Berna Van Rossum bij de meisjes en Rob Meijer bij de jongens. De uit vier leden bestaande ploeg voor de Europese jeugdkam pioenschappen, die 13, 14 en 15 augustus in de Westduitse plaats Sasbach worden gehou den, zal uit de volgende kandi daten worden gekozen: Meisjes: Berna van Rossum, Els Roerade, Mariet Slot en Fanny Meijer. Jongens: Rob Meijer, Robbie Ramsey en Teddo Peeren. VEENENDAAL Hansje Bun schoten heelt zaterdagmiddag in het Valleihad te Veenendaal het Nederlands aspirantenrecord op 50-meterbanen 400 meter wissel slag persoonlijk verbeterd en gebracht op 5 min. 18,3 sec. De zwemster van Naarden was met 5 min. 25,3 sec. al houdster het record. Ze leverde haar prestatie in de laatste van de serie NOS-zwemwedstrijden. Te vens werd Hansje Bunschoten met 949 punten algemeen winna res van deze wedstrijdenreeks, hetgeen haar de NOS-trofee op leverde. De zweminterland wedstrijd Ne derland - Tsjecho-Slowakije, die zaterdag en zondag 5 en 6 au gustus a.s. in Zeist zou worden gehouden, gaat niet door. De Tsjechische zwembond heeft de wedstrijd geannuleerd. BYDGOSZCZ (POLEN) Mieke Jaapies en Maria van der Holst-BIijlevens, ingeschreven voor de Olympische kano wedstrijden, zijn zaterdag in Bydgoszcz tweede geworden in een K2-wedstrijd over 500 meter in 2 min. 3,0 sec. De zege ging naar de Oostduitsers Grabowski-Kaschube in 2.01,2. In de Kl-klasse 500 meter werd Mieke Jaapies derde in 2.20,03, achter de Westduitse Irene Pep- pinghüger en de Oostduitse Setzcorn, SENBACH De reële kans is aanwezig dat Nederland met twee schutters op de Olympische Spelen in München aanwezig zal zijn. Nadat Wil Hille (klein kaliber geweer) een maand geleden reeds was aange wezen, voldeed Ben Pon uit Laren zondag tijdens inter nationale schietwedstrij den in de Westduitse plaats Senbach aan de NOC-li* miet, die op 193 punten was gesteld. Pon, enige tijd geleden bekend als au tocoureur, won de wed strijd met een totaal van 194 punten. Het was de laatste kans voor Pon om de limiet te halen. WARSCHAU Fransman t internationale autorally die i Zuid-Polen is verreden, lengte 2.600 kilometer en tijdsduur drie dagen, is gewonnen door de Fransman Rafael Pinto in een Fiat 124 spider. Tweede werd de Westduitser Wal ter Röhl in een Ford Capri en derde de Rus R. Brundza die samen met de Hongaar A. Fer- jancz reed in een Renaulrt van niet nader genoemd type.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12