SPANJAARD NIETO VIEL EN DUWDE MOTOR OVER FINIS Broederhulp bezorgde Fittipaldi zege in GP Laatste plaats volleybaldames DUITSE LOTTO Zwemmarathon stuit op vele moeilijkheden Gevangene wil naar München Met 'n superieur glimlachje op de lippen neemt Eddy Merckx na de aankomst in Briangon de felicitaties in ontvangst van groene trui-drager Cyrille Gui- mard (foto linksboven). Dat de etappe zwaar was blijkt wel uit het feit, dat Luis Ocana na zijn aan komst in een ambulance belandde die hem naar zijn hotel bracht. Hij be nutte de rit voor een dutje (foto linksonder). Voor Harry van Leeuwen was deze etappe echter té zwaar. Hoewel hij op de foto nog een hapje neemt, legde hij gisteren zijn laatste Tour-kilo meters af (foto rechts). MüNCHEN In het pre-OIym- plsch volleybaltoernooi hebben de Nederlandse heren afgelopen weekeinde twee kansloze neder lagen geleden. Tegen de Bulga ren werd zaterdag nog een set veroverd, de tweede. De set standen waren: 11—15, 1513, 8—15, 11—15. Tegen wereldkampioen Oost- Duitsland konden de Nederland se heren slechts in de eerste set redelijk verzet bieden: 12—15. De overige sets waren met rui mer verschil voor de wereld kampioenen: 4—15 en 7—15. Bij de dames zegevierde Olym pisch kampioen Rusland. In de laatste wedstrijd wonnen de Russinnen met 3—0 (15—6, 15— 8, 15—12) van Tsjechoslowakije. De Nederlandse damesploeg eindigde zonder setwinst op de vierde en laatste plaats. West- Duitsland (15—8, 15—12, 15—11) en Tsjechoslowakije (158, 15 —5, 15—6) wonnen gemakkelijk. Overige uitslagen zijn: HEREN: Oost-Duitsland—West-Dults- land 3—1 (15—6, 12—15. 15—12. 15— 7). DAMES: Rusland—Wcst-Dultsland l (15—11, 14— IC. 15—3. 15—9). Eindstand: 1. Rusland G punten. HAMBURG De winnende getal len in de Duitse Lotto zijn: 13, 15, 27, 35, 40, 46. Reservegetal: 18. Olympianummer: 9321. MAANDAG 17 JULI 1972 A 2 Den Haag De vierde zwem marathon van Stavoren naar Enkhuizen, die de Haagse vereniging DES af gelopen zaterdag in het IJsselmeer wilde houden, is niet doorgegaan. Belang rijkste reden daarvan is volgens mede-organisator, de VVV van Medemblik, de watertemperatuur. De heer Nannes van DES daarover helemaal niet te spre ken, want hij had alles voor de 25-kilometer-marathon in kan nen en kruiken. Voor elke zwemmer, twaalf in totaal, er een volgboot en er was voor zeker 500 gulden aan prijzen. Als nieuwe datum kreeg de heer Nannes van de Zwembond nu 26 augustus aangewezen. Tegen deze beslissing tekende de Enk- huizer Zwemvereniging onmid dellijk protest aan, omdat zij op die datum haar lange baanwed- strijden heeft. „Zaterdag was het water van het IJsselmeer zeker 16 graden", zegt de heer Nannes. ,,In zestien graden kan gezwommen worden, wedstrijden werden dinsdag al afgelast". Maarten van Bergen, zwemcom- missielid van de KNZB, vond het ook niet prettig, dat de wed strijd geen doorgang vond. „Bij de profs is het gebruikelijk dat er in water van een graad dertian gezwommen wordt". Voor de 26ste augustus ziet hij als enige oplossing dat DES EZV de handen ineen slaan beide wedstrijden combineren. De heer Nannes is zelfs bereid om de EZV al het startgeld te vergoeden, als zijn marathon maar plaatsvindt FRANKFORT De mogelijkheid dat de Amerikaanse bokser Lee Hunter, zou kunnen gaan doen aan de komende Olympi sche Spelen te München houdt velen bezig. Want Hunter zit in Amerika in de gevangenis. Hij werd wegens doodslag veroor deeld tot 18 jaar. Als hij naar München mag heeft de voorzitter van het organisa tiecomité der O.S. Willi Daume zaterdag voor de t.v. gezegd, dan moet hij alleen komen, zon der bewakers. BRANDS HATCH Emerson Fittipaldi heeft zaterdag met zijn Lotus op het cir cuit van Brands Hatch bij Londen zijn positie in de competitie om het wereld kampioenschap der coureurs verbeterd door de Grote Prijs van Groot-Brittannië, dit jaar onderscheiden met de eretitel van „Grote Prijs van Europa," te winnen voor zijn grote concurrent, wereldkam pioen Jackie Stewart. Dat de Braziliaan won dankte hij onder meer aan de pech die de Belgische Ferrari-rijder Jacky Ickx in leidende positie trof. Transmissiemoeilijk heden maakten hem kansloos. Van de start af voerde Ickx 45 ronden het veld aan, op korte af stand gevolgd door Fittipaldi en de Tyrrell Ford van Stewart. De Lotus-coureur scheen uiteindelijk op een ge makkelijke zege af te gaan. Te meer daar Fitti paldi steun kreeg van zijn oudere broer Wilson 1 die een ronde achter lag en Stewart de grootste moeite gaf hem te passeren. Emerson Fittipaldi leidde daardoor in de 62e van de 70 ronden met ruim twee seconden. Tweemaal zorgde Stewart in zijn achtervolging voor een snelste ronde. Hij bracht het verschil in de 67e ronde terug tot een enkele seconde. Daarna viel de „vliegende Schot," die wegens maagklachten zijn wedstrijd programma al drastisch heeft moeten beperken, terug. De Braziliaan zegevierde met meer dan vier seconden voorsprong. Stewart zei na de wed strijd dat hij Fittipaldi niet had kunnen „pak ken" omdat zijn remmen niet naar behoren werkten. De Zweedse Ronnie Peterson (March) die tot in de laatste van de 76 ronden als vierde reed, raakte van de baan af toen de finish al in zicht was. Hij kwam er goed van af maar verspeelde zijn posi tie. jiVierde werd nu de Nieuwzeelander Chris Amon (Matra) gevolgd door zijn landgenoot Dennis Hulme (McLaren) en de Italiaan Arturio Merze- rio (Ferrari). Dit was de eerste Grand Prix-wed- strijd van Merzerio, die in de plaats reed van de Zwitser Clay Regazzoni, die een pols had ver stuikt. Al in het prille begin van de race werden de nieuwe veiligheidsvoorschriften op hun deugdelijkheid beproefd. In de zesde ronde raakte de Politoys- Ford van Henri Pescarolo betrokken bij een bot sing. Terwijl de andere deelnemers met een snel heid van 160 km per uur naderden, kon de Fransman zijn wagen verlaten, waarna de brandweer het wrak onmiddellijk met schuim af dekte om te voorkomen dat het zou uitbranden. Tevoren was bij de sportwagen-race een begin nende brand in enkele seconden bedwongen. Ook bij dit ongeluk bleef de rijder ongedeerd. De uitslag: 1. Emerson Fittipaldi (Braz.) met Lotus, de 324,12 km (70 ronden) ln 1.47.50.2 (gem. 180.34 km per uur): 2. Jackie Stewart (G.B.) met Tyrrell-Ford 1.47.54,3 3. Peter Rovson (V.S.) met McLaren 1.49.02,7; los Reutemann (Arg.) met B de Stewart 1.24,0 (1S2.773 km Brabham-Ford. Snel .and ln het 1 ialdl (Braz 43 pnt.; 2. Stewart (G.B.) 27 pnt.: (NTZ.) 21 pnt 4. Ickx (Belg.) 16 pnt.; 5. P.evs - <-x en Am HOCKENHEIM De Fin Leo Kinnunen heeft in een Porsche 917—10 de eerste series gewonnen van het Europese equivalent van de Noordameri- kaanse Can-Am races. Het monster van Kinnu nen, dat 12 cilinders heeft die een vermogen zou den hebben van 900 pk, zou in 15 seconden een snelheid, na stilstand van 300 km bereiken. De inhoud van de motor is 4,5 liter. Tweede werd de Westduitser Willi Kauhsen in een zelfde Porsche en derde zijn landgenoot Helmut Keileners in een 8,3 liter McLaren M8F. WOENSDRECHT De meest teleurgestelde deel nemer aan de nationale autoraces van de NAV op de vliegbasis Woensdrecht was gisteren onge twijfeld Jaap Luyendijlc. Hij finishte in de wed strijd voor Formule Vee-wagens met een voor sprong van zeker 400 meter als eerste, maar mocht zich toch geen winnaar noemen. Door een ongelukkige manoeuvre belandde hij een keer in de strobalen waardoor een tijdstraf van een minuut reglementair onvermijdelijk was. Hierdoor zakte Luyendijk in de eindrangschik king naar de vierde plaats en kon Maarten van Ginneken lachend de eerste prijs in ontvangst gaan nemen. Michael Bleekemolen werd nu tweede en Arie Luyendijk, zoon van de onfortuinlijke Jaap Luyendijk, eindigde als derde. De kennismaking met de vliegbasis Woensdrecht is gunstig verlopen. Het was dit jaar niet mogelijk gebleken om de wedstrijden volgens traditie op de vliegbasis Welschap te houden. BRNO De Spanjaard Angel Nieto is er gisteren in de Grote Prijs van Tsjechoslowakije op het circuit van Brno niet in geslaagd zijn positie in de competitie om de we reldtitel 125 cc-klasse te verbeteren. In leidende positie werd de wereldkampioen door pech uitgeschakeld. Hij moest zijn Derbi over de streep duwen. De zege ging naar de Zweedse Maico-renner Boerje Jansson. Nieto had ronden lang de kop in de 125 cc en hij zou ongetwijfeld zijn gaan winnen als hij enige km voor het einde niet was ko men te vallen. De Nederlander Cees van Dongen (Yamaha) kwam ook te vallen in de vijfde ie ha,ve ,itcrklasse ronde toen hij op de achtste plaats reed. Ook hij kwam er heelhuids vanaf. De favorieten waren trouwens he lemaal ongelukkig. Giacomo Agostini, de elfvoudige wereld kampioen in de zware klassen, kwam met zijn MV-Agusta in de 350 cc-klasse in leidende positie ten val. Hij bleef ongedeerd doch kon de race niet hervatten. Jarno Saarinen, die in het voor-seizoen verraste door de ti telhouder twee maal te ver slaan, boekte daardoor zonder moeite een zege. Agostini had zijn pech in de vier de ronde. Hij reed toen voor aan, gevolgd door de Brit Phil Read. In de tiende ronde reed Saarinen Read voorbij maar deze moest kort hierop opgeven wegens motorpech. De wedstrijd in de 250cc klasse werd ook gewonnen door Saa- inen die de negen ronden (125.5 km.) op zijn Fin-Yamaha afleg de in 49 min. 42.3 sec. Tweede werd de Itliaan Pasolini op Ar- macchi en derde Phil Read op Yamaha. In deze race werd de Nederlander Marcel Ankone op zijn Yamsel elfde. Agostini sedert staanbaar is, duldde de Italiaan ook nu geen tegenstand. De MV-Agusta won met een kleine drie minuten voorsprong. De strijd in de zijspanklasse werd overschaduwd door het ongeval, dat de Westduitser Jürgen Cus- nig het leven kostte. De race voor de zijspannen leverde een overwinning op voor de Duitse ploeg Enders/Engelhardt met BMW. De Westduitsers hadden ruim een minuut voorsprong. GP Duitsland De Belg Roger Decoster heeft op Suzuki de gisteren voor 15.000 toeschouwers te Beuern bij Gies- sen gehouden Grote Prijs van Duitsland motorcross in de 500 cc-klasse, de achtste wedstrijd voor het wereldkampioenschap 1972, overtuigend gewonnen. In beide manches finishte Decoster Gerrit Wolsink was op het keihar- die met 87 punten ook de rang- de stoffige circuit van Beuern de grote pechvogel. De Neder lander, die in een grote vorm stak en in de eerste manche van veertig minuten plus twee ronden als derde finishte achter Decoster en Friedrichs, streed ook in de tweede manche in het voorste gelid. Bij het ingaan Aanvankelijk leidde Cor den Big zijn Norton-Wasp-combinatie eindigde Van Heugten op circuit „Het Rommelgebergte" te Winterswijk in de eerse r che als tweede achter het Jan en Theo ten Thije. van de laatste ronde, terwijl hij in tweede positie lag, trof hem echter het noodlot. Een „vastlo per" schakelde hem uit. Dit kostte Wolsink, die op een zeke re tweede plaats scheen af te gaan, twaalf punten voor het wereldkampioenschap. Indien hij de tweede plaats had kunnen verwezenlijken, had hem dit met Friedrichs op een gedeelde zesde plaats in de rangschik- D= tweede manche bracht na eei gelaar, maar na een met een andere coureur waarbi Den Biggelaar zijn achterreni verspeelde, moest deze een tal plaatsen prijsgeven. Peel trof in de eerste manche Broer Dirkx uit Valkenswaard die op de tweede plaats liggent door een lekke band moest op geven. 9m i i De tweede Nederlander, Pierre Karsmakers, lag in de eerste manche lange tijd in vijfde posi tie, maar ging tenslotte als tien de over de eindstreep. In de tweede omloop moest hij met machinepech de strijd staken. Zege Van Heugten WINTEI JWIJK De vierde weastrijF uit de serie van zes voor het Nederlandse kampioen* schap motorcross in de zijspan- klasse is geëindigd in een over winning voor Tor van Heugten met passagier Sjaak Wery. Op chaotische start, waarbij aantal equipes over de 1 ging. Ton van Heugten aan dc Jl leiding. Zijn voorsprong was dermate groot, dat geen enkele' rijder hem nog kon bedreigen Achter hem eindigde de huidij kampioen Rikus Lubbers tweede. Jan ten Thiie kwam de tweede manche tot de zes< nlaats. Lubbers heeft ziin L dersoositie in de strijd nationale titel verbeterd thans met 111 punten, gevolg - door Ton van Heugten (99), dkj in het klassement drie plaat: klom. en Jan ten Thije (95) eveneens zijn positie met di plaatsen verbeterde.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10