Regeerakkoord moet gedeeltelijk gewijzigd WARE VELDSLAG WOEDDE IN NACHTELIJK BELFAST Regering weer terugbrengen tot het volk Meer burgers in Defensietop Werkgroep van vijf ministers zet mes in begroting inali^j/elt Vliegtuig- kapers Speedboot overvaart zwemmer geven zich over EeidoeGouAcwit DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND [ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur H. P M. Heruer. advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 per mm. Telefoontjes 2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2.03; kwartaal ƒ26,20; jaar ƒ101.95. Losse nummers 35 cent. 63e jaargang, no. 18.746 VRIJDAG 14 JULI 1972 Ned. I: 20.21 uur Weekendfilm: Het huis dat niet wilde sterven; 21.35 Imperial Palace. Ned. II: 20.21 uur. In Brandpunt dat vanavond vanuit Maastricht wordt uitgezonden, wordt de pro blematiek van Zuid-Limburg be licht. Het Brandpuntteam hield o.m. een enquête onder de Zuid- Limburgers over mgr. Gijssen. DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig weer. Overwe gend matige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen omstreeks 9 graden. Maximum temperaturen tussen 20 en 25 graden. Toeristen- kaart ook voor Spanje [(Van vers) DEN HAAG Reizigers, en vakantiegangers naar Spanje behoeven vanaf 27 juli a.s. niet meer in het bezit te zijn van een pas poort. Een toeristenkaart zal vanaf die datum vol doende zijn voor een ver blijf van maximaal drie maanden. Hiertoe is een overeenkomst bereikt tus sen Spanje en de drie Be- neluxlanden. Wordt ge bruik gemaakt van een paspoort, dan moet dit geldig zijn en niet verlo pen. Dode bij brand in vakantiehuis WOLVEGA (ANP) Bij een uitslaande brand in het vakantiehuis Vinkenhoeve in het Friese plaatsje Vin- kega (bij Wolvega) is van morgen een gehandicapte om het leven gekomen. De brand werd om kwart voor ze ven ontdekt door een van de lei ders van de 35 gasten, allen ge handicapt, en uit het hele land afkomstig. De brand is op de bovenverdie ping begonnen en verspreidde zich snel over de nok van de verbouwde en gemodernisteerde boerderij, die tot vakantiehuis was omgebouwd. Zakkenroller 1 verwondt achtervolger Amsterdam (ANP) Een Amsterdamse postbestel- ler heeft gisteravond een ooging om een wegvluch tende zakkenroller tegen te houden met een mes steek in de hals moeten bekopen. De zakkenroller ontkwam. De zakkenroller werd volgens de politie op heterdaad betrapt toen hij op de parterre van V. en Ln de Kalverstnaat, in de rug gedekt door twee handlangers, de portemon nee weggriste uit het hand tasje'van een meisje dat op deze koopavond aan het winkelen was. Prinses Paola van België is met haar gezin op vakantie op Cor sica. Met het prinselijk jacht Tifoglio V is zij in Ajaccio aan gekomen, Avaar zij met een van haar zonen op de fiets boodschap pen ging doen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het regeerakkoord moet ge deeltelijk op de helling. Dit is duidelijk geworden na het overleg tussen regering en fractieleiders van regeringspartijen, dat gisteravond begon en tot diep in de nacht voortduurde. Wat als een „informa tief gesprek" werd aangeduid, bleek een langdurige brainstorming over de manier waarop het kabinet met steun van de re geringspartijen uit de begrotingsproble men zou kunnen geraken. De fractieleiders Andriessen (KVP), Aantjes (AR), Tilanus (CHU), Wiegel (VVD) en Berger (DS'70) werden geconfronteerd met een werkstuk, dat in de voorafgaande 24 uur door een werkgroep uit de ministerraad was opgesteld. De werkgroep be stand uit premier Biesheuvel (AR), de ministers Nelissen van Financiën (KVP), Geertsema van Binnenlandse Zaken (VVD), Drees van Verkeer en Waterstaat (DS'70) en Udink van Volkshuis vesting (CHU) en voorts staatssecretaris Van der Stee van Financiën (KVP). Na veel hak- en snoeiwerk had de werkgroep in de nacht van woensdag op donderdag een pakket maatregelen op papier gezet, waarin elke rege ringspartij zich, deels kon herkennen. Op het punt van de dekking van de uitgaven bestonden echter nog hiaten. Het werkstuk werd toch door de vol tallige ministerraad als uitgangspunt aanvaard. Uit het werkstuk zou blijken, dat bijstelling van het regeerakkoord zou moeten plaatsvinden. Daarvoor heeft het kabinet vooraf toestemming van de regeringsfracties nodig. Bijstelling zal mogelijk plaatsvinden op de volgende punten: stijging belastingdruk, uitbouw sociale ver zekeringen, bevriezing kinderbijslag ook voor het tweede kind, om- van ontwikkelingshulp, groeipeil overheidsuitgaven, huurbeleid en woningbouwbeleid. Omdat het kabinet de steun nodig heeft van de regeringsfracties,, kreeg het overleg van afgelopen nacht het karakter van onderhan delingen. De confessionele vechten daarbij tegen te ver gaande be zuinigingen en voor verzwaring van belastingdruk, terwijl de VVD en DS'70 keihard het snoeimes willen hanteren om onder de belas tingverzwaringen uit te kunnen komen. De aanvankelijke verwachting dat het kabinet in de nacht van zater dag op zondag de begroting rond zou krijgen, zal naar het zich laat aanzien niet in vervulling gaan. - M- LEIDERDORP De Stich ting Jeugdwerk Leiderdorp organiseert vanaf 17 juli va kantie-spelen. De jeugd van 6-9 jaar kan terecht in „De springschans" en in clubhuis Hocus Pocus". water en doqk er zelf in. Eigen en buurkinderen zorgden Voor de nodige deining. Een advocaat uit München. de 27-jarige dr. Henning Huffer, heeft in zijn 2-per- so ons sportvliegtuig al 45.000 kilometer voltooid van de geplande 64.000 die hem rond de wereld moe ten voeren. Hij startte op 17 maart in Mitnchen voor zijn lange vlucht waarmee hij de Olympische gedach te wilde propageren. Erva ring had hij toen nauwe lijks: hij had er bij de start slechts 94 vlieguren opzit ten. Gisteren kwam hij aan in Kopenhagen. HEERENVEEN (ANP) 5e 50-jarige heer A. Heerkens uit Gouda is gistermiddag tijdena het zwemmen op de Langweer» der Wielen bij Heerenveen over- vartn door een speedboot die een waterskiër trok. De man werd een been afgerukt, het an dere been werd ernsti-g bescha digd. o j LAKE JACKSON (UPI-AFP) De twee kapers van een Amerikaan se Boeing-727 hebben zich gisteravond, op het vliegveldje van Lake Jackson in Texas aan de politie overgegeven. De drie stewardessen, die nog als gijzelaars aan boord waren, zijn ongedeerd In vrijheid gesteld. De twee kapers hadden eerst geweigerd zich over te geven en dreig den de drie stewardessen te doden. Ze eisten een klein vliegtuig, en een piloot, die alleen een zwembroekje aan mocht hebben, zodat hij geen wapns kon verbergen. In ruil daarvoor zouden ze de 600.000 dollar losgeld teruggeven. De gekaapte Boeing kon niet vertrekken omdat de politie de banden lekgeschoten had en het toestel te groot was om te kunnen opstijgen van het kleine vliegveldje. Uiteindelijk lieten de kapers drie stewar dessen, die ze nog als gijzelaars vasthielden, gaan. Daarna kwamen de twee mannen die met een pistool en geweer en mogelijk een bom gewapend waren, met de handen boven hun hoofd naar buiten (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravüre. De KONING der VERLOVINGSRINGEN Uw Juwelier v.d. WATER Verkiezingsthema McGovern: VANDAAG UIT STAD EN STREEK Discussie in het Praethuys tussen Wolfslag en Schepel pag. 3 Verkeersonderzoek ln Katwijk Lastige bijen in Leidschendam pag. pag. 4 pag. 4 Werkloosheid in Bollenstreek hoger Nieuwe roos in jHazerswoude [onthuld pag. 5 (Leidse bioscopen ...pag. 5 MIAMI (RTR/AP) Senator George McGovern heeft gister avond zijn benoeming tot Demo cratisch presidentskandidaa aanvaard met de belofte dat hi de deuren van de regering za openen voor het volk en de deu ren naar oorlog zal sluiten McGovern zei tot de partijcon ventie: „Ik sta hier vanavont als uw kandidaat grotendeels dat onder vier regeringen van beide partijen achter gesloten deuren een afschuwelijke oorlog op touw is gezet. Ik wil die deu ren openen. Eerder op de avond had de Conventie haar goedkeu ring verleend aan de benoeming van de 42-jarige Thomas Eagle- ton tot kandidaat voor het vice- presidentschap. Met de benoe ming van Eagleton, een katho lieke senator uit Missouri wil McGovern aanhang winnen on der de katholieken en de zuide lijke democraten. Hij heeft ook goede kontakten met de vakbe weging. Aanvankelijk steunde Eagleton de kandidatuur van Muskie. McGoverns toespraak vormde de opening van zijn campagne te gen president Nixon. In een rechtstreekse aanval op Nixons mededeling uit het verkiezings jaar 1968 dat hij een geheim plan had tQt beëindiging van de oorlog in Vietnam verklaarde de Democratische senator: Ik heb -;oen geheim plan voor vre de. Ik heb een openbaar plan. McGovern herhaalde dat hij de bombardementen op Indo-China zal stopzetten. Hij was er van qyeriuigd dat de oorlog in Viet nam kan worden beëindigd-en de Amerikaanse krijgsgevange nen zullen worden vrijgelaten op (k dag dat een datum wordt voor®steld voor de volledige te rugtrekking van de Amerikaan se .roepen. Volgens McGovern is de tijd aan gebroken dat Amerika een streep zette onder de oorlog, de verkwistende militaire uitgaven, de belastingvoordelen voor en kelen, werkloosheid en vooroor delen op het terrein van ras of geslacht. Maar tegelijk verze kerde de Democratische kandi daat dat hij America's militaire kracht zou handhaven. McGo vern voegde eraan toe dat na tionale veiligheid behelst even zeer scholen voor kinderen als opslagplaatsen voor raketten, evenzeer de gezondheid van de gezinnen als de omvang van de bommen, de veiligheid van de straten en toestand van de ste den. Inmiddels heeft president Nixon zijn adviseur voor nationale vei ligheid Henry Kissinger op dracht gegeven McGovern re gelmatig op de hoogte te houden van de stand van zaken in het buitenlands beleid en andere be langrijke vraagstukken. In de Sovjetpers is senator George McGovern, vandaag betiteld als een vertegenwoordiger van een aantrekkelijk nieuw tijdperk. Maar, zo werd erbij gezegd, beloften gedaan tijdens een voorverkiezingscampagne wor den nog niet altijd ingelost. De belofte van McGovern een einde te maken aan de oorlog in Vietnam, verklaart zijn popu lariteit bij veel Amerikanen die geloof hechten aan zijn beloften het leven beter te zullen maken. Het meest gezaghebbende orgaan in het land, het partijblad Pravda, heeft dé verkiezing van McGovern sober behandeld en zich oofdzakelijk toegelegd op et geven van de feiten uit Miami Beach. Senator Thomas Eagleton wuift naar aanhangers nadat hij door McGovern benoemd is tot Demo- (Van onze correspondent De Lenadoon is een gemengd ge- - Roger Simons) bied. dat grenst aan de katholic- j LONDEN Vannacht hebben in ke Andersonstown wijk. Sinds Belfast verscheidene grote veld- zondag is het er onrustig, slagen gewoed, die voortduur- Rond middernacht kon men in de den tot in de vroege ochtendu ren. Twee soldaten en drie bur gers werden doodgeschoten. El ders in Ulster werden opnieuw zware bomaanslagen gepleegd, die enorme schade aanrichtten. De zwaarste strijd werd geleverd in de Lenadoon-wijk van West- Belfast, waar zich zondagmid dag incidenten afspeelden, die leidden tot de opschorting van de wapenstilstand. Lagerhuis in derde lezing LONDEN (RTR) Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond met een meerderheid van zeventien stemmen in derde en laatste le zing het wetsontwerp goedge keurd dat Engelands toetreding tot de Europese Economische Gemeenschap regelt. De stemmenverhouding was 301 voor en 284 tegen. Het wetsontwerp moet nu nog door het Hogerhuis worden goedgekeurd en bekrachtigd door de koningin. De regering voorziet geen moeilijkheden in het Hogerhuis omdat ze er over een overweldigende meer derheid beschikt. Lenadoon zich zelf niet horen praten vanwege het lawaai van het geweervuur. Vijf uur na het begin van de schietpartij wijzig- de het Britse leger zijn taktiek. i Met toestemming van minister! Whitelaw werd de woonwijk be- j zet door meer dan 700 soldaten, die twee dagen geleden naar UI-1 ster gestuurd waren om er de orde te handhaven tijdens de protestantse optochten. Terwijl het leger de Lenadoon binnenrukte, werd een soldaat doodgeschoten. Ofschoon de mi litaire overheid vanmorgen ver klaart, dat de Lanadoon nu be heerst wordt door het leger weerklonken vanmorgen om streeks zeven uur nog geweer schoten. De Lenadoon zal een tijdlang be zet blijven, maar het spreekt vanzelf dat het leger deze situa tie niet lang kan volhouden. Op verscheidene andere plaatsen in Belfast kwam het vannacht eveneens t,ot gevaarlijke schiet partijen. De tweede soldaat werd doodgeschoten in de Ar1 doyne-wijk. Drie burgers met schotwonden stierven tijdens hun overbrenging naar een zie kenhuis. Het militaire opperbe- j vel meent, dat vannacht 26 ge-1 wapende burgers onschadelijk gemaakt werden. Fischer dient protest in na reglementaire nederlaag (Van onze sportredactie) DEN HAAG Aan de verwikke lingen omtrent de schaaktwee kamp in Reykjavik komt geen einde. Fischer, het Amerikaanse „enfant terrible", die niet van wijken weet, als het om „rech ten" gaat, heeft gisteren op nieuw voor opschudding ge zorgd. Hij liet Spasski alleen in de speelzaal, toen bleek dat aan zijn eis over de verwijdering van de TV-camera's niet was voldaan. Hoofdscheidsrechter Schmid wachtte het uur af, voordat hij de Rus reglementair als win naar van de tweede partij aan wees. Robert Fischer liet het daarbij niet. Binnen de regle mentaire termijn diende hij een protest in. Zijn vertegenwoordiger Cramer overhandigde het schriftelijke protest aan hoofdscheidsrechter Schmid. De Westduitser deelde daaroD mee het schrijven over te zullen dragen aan de commis sie van beroep, die bestaat uit twee IJslandse officials, een Rus sische en een Amerikaanse. In de vroege namiddag zal de com missie een uitspraak doen. Door de zeer eigenzinnige handelwijze van Fischer beslaan over het verdere verloop von de twee kamp sombere verwachtingen. FIDE-president Dr. Max Euwe bijvoorbeeld was zeer pessimis tisch gestemd „Het is een treu rige zaak dat Fischer steeds weer de tweekamp dwars boomt". Cholera in Indonesië DJAKARTA (AFP) Een chole ra-epidemic heeft in de streek van Ogan Komering, op Zuid- Sumatra het leven gekost aan 48 personen. Het hoogtepunt van de epidemie schijnt nu voorbij te zijn. DEN HAAG Defensie krijgt in de top meer burgers, die verant- I woordelijk worden voor de drie krijgsmachtonderdelen. Zij komen als directeur-generaal, of controleur-generaal aan het hoofd te staan van de centrale beleidsdirecties en moeten in onderling overleg zor gen vor de vorming van een geïntegreerd lange termijn beleid. Zij moeten bovendien zorgen voor eenheid in het personeels-, materieel- en financieel beleid. De nieuwe vorm in de top van Defensie die in 1973-1974 moet ingaan i betekent het vaarwel zeggen aan de verticale opbouw en het aan- vaarden van de horizontale verantwoordelijkheden. Doel ervan is te komen tot een besparing op de exploitatiekosten van zeker 10 pro cent, een besparing, die in 1975 tot uiting zal komen. Doel is tevens een betere bedrijfsvoering tot stand te brengen, zodat minister en staatssecretaris inderdaad de volledige politieke verantwoordelijk- neid kunnen dragen. Een en ander heeft minister de Koster van Defensie gisteren toege- i licht. Voordat de invoering van het nieuwe systeem dat een be- i perkingen met enkele honderden functies (onder meer de plv. secr. generaal) betekent ingaat zal de Tweede Kamer gelegenheid krij gen zich erover uit te spreken. OH»"0"* p «-sirv» principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1