Conventie geeft lijnen voor McGovern richt- fieldde (2ow*mt strijd tegen Nixon Braziliaanse bisschop vraagt Europese hulp OLIE EN AARDGAS ZEKER DUURDER Fractieleiders regeringspartijen praten vanavond met Biesheuvel Bloedige nacht na rustige Oranjemarsen Groetplicht bij militairen volop in discussie VOOR POLITIEKE GEVANGENEN MEERDERHEID Markten Man trapt vrouw doocl I.EIDSE COURANT PAGINA, 9 MIAMI BEACH (RTR) De Amerikaanse democratische De stem van de V.S. laten horen partijconventie heeft gisteren een program goedgekeurd, in Noord-lerland tegen geweld- dat de belofte inhoudt van onmiddellijke en volledige te- Plfg'^S ®n terreur en tegen dis- rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Indo-China aangaat'h« het in en handhaving van de Amerikaanse macht in het Mid- het program o a. <]at de kern den-Oosten. Het program bevat een stel politieke richtlijnen voor senator George McGovern voor zijn strijd tegen president Nixon in november om het Amerikaanse presidentschap. door de Conventie goedgekeurde buitenlandse beleid zijn een voorstel, dat de volgende demo cratische regering het peil van de Amerikaanse troepen in Eu ropa dient te verminderen in nauw overleg met de bondgeno ten, in het kader van een pro gram om de NAVO aan gewijzig de omstandigheden aan te pas sen. ,,Wat essentieel is in onze betrekkingen met de andere NAVO-landen is niet een bepaald Het punt omtrent de Amerikaanse aanwezigheid in het Midden- Oosten is een amendement op een reeds opgesteld program voor het buitenlandse beleid, dat intact gelaten werd tijdens een tweede marathon conventie bijeenkomst, die 12 1/2 uur heeft geduurd. De bedoeling van het aangenomen amendement is, kritiek to: zwijgen te bren gen op vorige verklaringen van McGovern, die een verzwakking zouden suggereren van de Ame rikaanse aanwezigheid in het oostelijk deel van de Middel landse Zee, ter. nadele van Is raël. In het amendement dat Andere punten zijn door de Conventie is goedge keurd en de steun heeft van McGovcrn's aanhang heet het, dat de V.S. een politieke gebon denheid en een militaire macht in Europa moeten handhaven, alsook op de Middellandse Zee, die ruim voldoende is om de Sowjet-Unie ervan te weerhou- van de Afrikaanse politiek de strijd is tegen racisme en kolo nisatie in Zuidelijk Afrika. Er mag geen misverstand bestaan over de vraag aan welke zijde de V.S. staan. „Wij zijn voor volledige poiitieke, burgerlijke en economische rechten voor negers en andere nietblanke volkeren in Zuidelijk Afrika", aldus het program. Over Latijns Amerika zegt het program, dat de volgende de mocratische regering opnieuw een interamerikaans bondge nootschap in het leven moet roepen van gelijkwaardige soe vereine landen, die samen naar ontwikkeling streven. troepenpeil, maar een vaste Na dertig jaar, aldus het pro verplichting van de kant van de gram, is de tijd gekomen de Verenigde Staten tot collectieve Amerikaanse betrekkingen met verdediging," aldus het program. Cuba opnieuw te bestuderen en een weg te zoeken uit de koude zegging van dc V.S. om meer oorlog tussen de beide landen, samen te werken met de Euro- De democratische conventie ver- pese Economische Gemeen- wierp een voorstel tot erkenning schappen om ervoor te zorgen van abortus als een gewetens dat integratie in Europa niet zal dienen als een formule voor dis criminatie ten nadele van Ame rikaanse crtikelen en onderne mingen. den, ondragelijke druk op Israël Het staken van Amerikaanse uit te oefenen steun voer het Griekse militaire Andere belangrijke punten uit het bewind. zaak, een voorstel tot het instel len van een gegarandeerd inko men van 6.500 dollar voor een gezin van vier mensen, een voor stel tot afschaffing van het stel sel van inkomstenbelasting en een voorstel tot aanvaarding van homoseksualiteit. Gemeentelijke autoriteiten van Ro me hebben de ruïnes van het fo rum van Trajanus verboden voor toeristen. Het gevar is te groot dat delen van het forum op de toeristen vallen. De fundamenten zouden volgens Romeinse autori teiten ernstig zijn yan de democratie pleegt gezegd te worden, dat ze van alle politie ke stelsels het minst slechte is. Men zou dit zo kunnen opvalirn dat er aan de democratie, ook aan de parlementaire democrape, fouten kleven, welke evenwel in onze menselijke samenleving prak tisch niet weggenomen kunnen worden, of men vervalt in veel e(je- re fouten. Een der eigenaardigheden van het democratisch stelsel is het praöi- sche gevolg van wat men onder het recht van de meerderheid verstaat. Wanneer bij landelijke of plaatselijke verkiezingen een partij of groep van partijen 51 procent van de te vergeven zefêls behaalt, kan ze haar eigen program gaan uitvoeren zonder zich v€el aan te trekken van de inzichten van de andere 49 procent. ]^og vreemder is het, dat zo'n meerderheid soms behaald kan wor den met minder dan vijftig procent van het aantal uitgebrachte stemmen. In die situatie krijgen de „winnaars" kans om van ;de nood een deugd te maken; wat lang niet altijd gebeurt. Natuurlijk wordt in verschillende gevallen geprobeerd ook rekening te houden met de rechten van de minderheid. Maar naarmate de te genstellingen zich toespitsen, wordt de bereidheid hiertoe minder. Uit de geschiedenis is bekend, dat er dan op den duur een conflictsi tuatie ontstaat waarbij de democratie de kans loopt zelf op fiet schavot terecht te komen. Qm deze redenen zijn er dan ook ernstige bedenkingen in te brén gen tegen het streven ook bij plaatselijke verkiezingen te komen tot besturen welke zich tot taak gaan stellen onverkort het politiek verkiezingsprogram van één partij of één groep van partijen tot uit voering te brengen. Deze kanttekening maken we, nu in Rotterdam ernst gemaakt gqat worden met het op zichzelf toe te juichen streven om wijken .of stadsdelen hun eigen bestuur te geven. Gaat men daar uit van de polarisatie-gedachte, dan kan er in een gemeente gemakkelijk een bizarre toestand en als gevolg hiervan chaos ontstaan. DEN HAAG (ANP) Als reaktie op de ho gere olieprijzen, die over een jaar wacht worden zullen Nederland kende nog omdat er een accijns- worden met een forse reactie tot gevolg zal akkoord gesloten is verhoging. hebben is nog onzeker, tussen de Beneluxlan- De Nederlandse oliehan- Men vreest van wel. den. delaren vrezen, dat de De oliehandelaren zullen ook aardgas en elektri citeit duurder worden. De olie voor verwar ming van woningen en instellingen als bejaar dentehuizen wordt 30 tot 40 procent duurder, geen accijns voor huis brandolie, omdat hier voor een uitzondering gold. Deze uitzonde ring vervalt per 1 ja nuari '74 zodat reke ning gehouden dient te Nederlandse gezinnen een wat zij noemen ongewoon hoge prijs moeten gaan betalen voor aardgas en wel licht ook voor elektri citeit. Of deze verho gingen ook een ketting- zich in geen geval zon der meer neerleggen bij de komende ac cijnsverhoging, omdat zij de concurrentiepo sitie van de huisbrand olie sterk verslechteren, menen zij. Astronaut overgeplaatst HOUSTON (UPI) Astronaut Al fred Worden, die is berispt om dat hij gestempelde enveloppen heeft verkocht die hij en twee andere astronauten hebben mee genomen naar de maan, zal van het corps ruimtevaarders wor den overgeplaatst naar een an dere functie bij de NASA, zo deelt het bureau voor ruimte vaart mee. Een andere van het drietal, Irwing, heeft aangekon digd predikant te worden. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De fractieleiders van de vijf regeringspartijen gaan vanavond naar het Cats- huis om met premier Biesheuvel over de begroting voor 1973 te praten. Het kabinet vergadert reeds sinds dinsdagmorgen zeer intensief over de nieuwe begrn- wingen, die ieder van de minis ters over hun eigen werkterrein hielden. Vrijdag en zaterdag moeten de werkelijke beslissin gen genomen worden en knopen worden doorgehakt. Dan zal ook de omvang en verdeling van de komende belastingverzwaringen, die men ter dekking van de nieuwe begroting noodzakelijk acht, vastgesteld worden. ling. Men hoopt nog steeds de gjhee] moe, ,eiden De eerste dagen van deze begro tingsmarathon stonden in het te ken van de algemene beschou- GROENTEVEILING LEIlJK»-.Cham pignons 1.25-2.3U. Pruimen 1.10-l.ao. Knde bessen oo. aardappelen doree 23—31. kriel 14—31. andijvie 10—15. doperwten 1.34—2.16. Peulen 1.60— 3.30. snijbonen 3.U0—3.60. stambonen 3.30—3.4u. tuinbonen 1316 kroten 1548, rode kool mers C 15—17. Sla i 57—63. kroten 1 Selderij 6—10. stuks 8084, 60 Komkom- 65—94. bloemkool Bloemkool 10 stuks mers AAA 23—24. K< 21—23, Komkommers A 20—22. 19—21,. Komkom- V 615, bospeen peterselie 59, 8—12. per 100 -a kwal. 4,38—4,50; 2e kwal. 4,26—4,37: zware kwal. 4,82, handel: zeer lui. VEEMARKT DEN BOSCH - totaal 6673: runderen 1371: 192: vette kalvei 725. Prijzen (In guldens per sti ki.llkt.eiei, 1550-2.-::,,i. i 1236—1700; kaltvt melk te koelei (rood) 1926, (zwart 1540—2000: klam vaarzen 1675—1876: gulste 1325; graskulvi re kalveren v G00; weldeschapen 125—165: 1: pinken 1050— 675—925nuchte- •ij 400— 5.50. 3e kwal. 4,654.95; stieren per kg gesl. gew. Ie kwal. 6.20—6.50. 2e kwal. 5.906.10; worstkoelen per kg gesl. gew. 4.50—4.80; vette kalveren gew. Ie kwal. 4.55—4.80. 2e kwal p. kg lev. row. Ie kw. 4.55—1.80; 2e kw 4.30—4.50. 3e lav. 4,05—4,25: nuch tere kalveren per kg lev. gew. 1.30—1.80 slachtzeugen per kg lev. gew le kwal. 2.10 2.16. 2e kwal 2.04—2.09. 3e kwal 1.98—2.03: slacht- varkens per kg lev. gew. 2.20—2.30; kt'elen normaal - redelijk goed - stijl duur: gulste koelen beperkt - tndering; jongvee tot een „pakket van maatregelen, waarin iedereen zichzelf her kent", zoals minister Boersma (Sociale Zaken) het onlangs uit drukte. Dat betekent in dit ver band: een begroting waarin d( christelijke partijen, de WD er DS'70 een deel van hun verlan gens kunnen terugvinden. Het is op -dit oment nog onzeker of de begroting 1973 op bepaalde punten afwijkingen zal gaan vertonen van het regeerakkoord dat tussen de vijf partijen vorig jaar gesloten werd. Als het ka binet wijzigingen wil, dan moet daarvoor de instemming van de vijf fractieleiders verkregen worden. Als het daarbij om be langrijke, omstreden zaken zou gaan, dan kan dit gemakkelijk het plan om zaterdag de zaken rond te krijgen gaan doorkrui sen. De fracties van PvdA, D'66 en PPR hebben premier Biesheu vel schriftelijk gevraagd de Ka mer niet later dan drie weken voor Prinsjesdag gelegenheid le geven zich uit te spreken over eventuele wijzigingen van het regeerakkoord. Zulke wijzigin geen zijn volgens de oppositie niet alleen maar zaak van het kabinet en de regeringsfracties, maar van de gehele Kamer. even minder - slepend - slachtzeugen minder - stil L. ten Cate bij ongeval zwaar gewond Leeuwarden (ANP) De heer Laurens ten Cate, een van de drie hoofdredacteuren van de „Leeuwarder Courant" is gis teravond bij een auto-ongeval vlakbij zijn woning in Heeren veen. ernstig gewond geraakt. De heer ten Cate raakte, waar schijnlijk door te hoge snelheid, van de weg en sloeg met de auto over de kop. Zijn toestand is kritiek. De heer Ten Cate is enige tijd lid van het partijbe stuur van de P. v.d. A. geweest. Hij was een van de nieuw-link- sers in de partij, die destijds een nieuwe koers bewerkstel ligden. Later raakte hij politiek meer op de achtergrond. IONDEN - Noord-Ierland heeft weer een bloedige nacht achter de rug. De trieste balans is vijf doden: twee soldaten vermoord in Belfast, twee burgers doodge schoten in een café van Porta- down en het lijk van een andere burger neergelegd in een zij straat van de hoofdstad. Acht soldaten werden gewond toen een vrachtwagen ontplofte op een mijn, die verborgen was op een landweg in de omgeving van de grens met de republiek. De ongeveer 100 protestantse op tochten var. 12 juli waren rustig verlopen, dankzij het waakzame toezicht van het leger, dat 17.000 manschappen ingezet had in Belfast. In het hart van Londonderry ont ploften echter vijf zware bom men, die een van de bel-angrijlc- ste winkelstraten, Waterloo Pla ce, bijna compleet verwoestten. De protestantse winkeliers van Londonderry klagen, dat het Een aantal jongeren wordt in Bel Britse leger niets gedaan heeft jast onder schot gehouden, terwijl om deze aanslagen te verhinde- Britse militairen op zoek gaan ien. naar wapens en munitie. Een verwonderde prinses Anne van Engeland wordttijdens haar bezoek van een dag aan Flintshire in Wales onverwacht omarmd door een vrouw uit de menigte. Onder het oog van haar adjudant moet zij zich de begroeting laten welgevallen. 'Bless you', voegde de vrouw haar toe. Luchtoorlog VS en Engeland WASHINGTON (DPA) Concur- rentienijd op de winstgevende route van Londen naar Miami I dreigt de Verenigde Staten en j Engeland in een luchtoorlog te storten. De Amerikaanse rijks-1 luchtvaartdienst nam gisteren de eerste tegenmaatregel tegen de Britse staatsluchtvaartmaat- schappij BOAC, omdat de rege- i ring in Londen de Amerikaanse maatschappij National Airlines I in juni heeft gedwongen haar vliegaanbod tussen Londen en i Miami te beperken. De Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart heeft Boac op gedragen binnen een week een vliegplan van zijn dienst op Amerika voor te leggen. Als tussen Londen en Washington geen overeenkomst zou worden] bereikt, kunnen de Amerikanen de Britse maatschappij opdra-1 gen bij wijze van voorbeeld hun I vluchten van Londen naar New II York in te krimpen. Achtergrond van de moeilijkheden is dat 80 procent van de passa giers op de omstreden route Amerikanen zijn. Londen vreest waarschijnlijk dat bij groter vliegaanbod deze passagiers lie ver een Amerikaanse maat schappij nemen. Puin in de straten van Londonderry na de zoveelste bomexplosie. Utrecht (ANP) Evenals de minister vorige week tegenover Vereniging van Dienstplichtige vertegenwoordigers van de mill- Militairen (VVdM) willen ook taire belangenverenigingen, een de Verenigingen van Beroeps- plan voor versoepeling van de korperaals en onderofficieren in huidige regeling, het algemeen van de groetplicht De onderofficieren en korporaals af, aldus de heer H. J. J. Hoog- zijn evenminerg gelukkig met enboom, voorzitter van „St Martinus", de katholieke vereni ging van militaire ambtenaren beneden de rang van luitenant. e ledenvergadering van de VVdM besloot gisteren in Utrecht protestacties te gaan ondernemen als minister de Koster (Defensie) niet voor 1 het ministeriele plan zoals het nu is gepresenteerd. De heer Hoogenboom zei gisteren dat de onderofficiers- en korporaalsver enigingen de minister vorige week hebben verzocht zijn voor stel terug te nemen omdat het naar hun smaak onvoldoende was gefundeerd en te summier was toegelicht. augustus met een nieuwe groet- Volgens de heer Baas van de plichtregeling op tafel komt, die voor de VVDM aanvaardbaar is. Naar gemeld ontvouwde de SAO PAULO (KNP) Bisschop Mgr. Paulo Everisto Arns o.f.m. van Sao Paulo heeft een hartstochtelijk beroep gedaan op Euro pese instanties om zich het lot aan te trek ken van de politieke gevangenen in zijn land. Hij vraagt met name hef Rode Kruis om te bemiddelen en zonodig ter plaatse een onderzoek In te stellen. De bisschop besloot deze hulp in te roepen, nadat de minister van Justitie hem had ge weigerd om de zesendertig politieke ge- vangnen te mogen bezoeken, die nu réeds een maand in hongerstaking zijn. De gevan genen, onder wie drie paters dominikanen, gingen 9 juni voor de tweede maal in hon gerstaking uit protest tegen de slechte be handeling en tegen het wegvoeren van ge vangenen te mogen bezoeken, die nu reeds dat men vermoedt dat ze zijn omgebracht. Ook protesteren ze tegen het feit dat ze on der de misdadigers worden gemengd en dat ze geen bijstand krijgen van een advo caat en nauwelijks een proces over de hun aangewreven „subversieve aktiviteiten te gen de veiligheid van de staat". Om de hongerstaking te breken werden som migen van de gevangenis van Tiradentes naar elders overgebracht. Andccen zijn naar een militaire hospitaal vervoerd in de plaats President Wenceslau Braz, 600 km van Sao Paulo. Daar heeft bisschop José Goncalvez met de gevangenen gesproken en bisschop Arns gealarmeerd. Mgr. Arns, die ook bij een vorige staking door de ge vangenen gevraagd wrrd bemiddelend ap te treden, wordt echter niet meer in de ge vangenis toegelaten, omdat hij de pers steeds bericht over de folteringen. Bisschop Arns doet een beroep op het gewe ten van het westen om zich dit onrecht ac tief aan te trekken, nu de Braziliaanse kranten volledig monddood zijn gemaakt. Over de moedige verklaringen van de Bra ziliaanse bisschoppenconferentie komt geen woord in de pers van Brazilië. Nederlandse vrienden van de Braziliaanse gevangenen hebben een beroep gedaan op de pauselijke commissie „Justitia et Pax" om gehoor te geven aan de noodkreet van bisschop Arns. christelijke ouderofficieren heb ben de bonden van korporaals en onderofficieren overigens al eind vorig jaar de minister in een vertrouwelijke nota meege deeld dat ze van de groetplicht af willen. Woorden Luns over Cyprus uit verhand gerukt BRUSSEL -RTRNAVO-secre- tarls-generaal Luns had niet de bedoeling zich In de aangelegen heden van Cyprus te mengen, toen hij deze week in een grieks programma van de BBC werd geïnterviewd. Dit heeft een woordvoerder van de NAVO In Brussel meegedeeld. De woordvoerder antwoordde op vragen na beschuldigingen van President Makarios, dat mr. Luns onverantwoordelijke opmer kingen had gemaakt die inmen- ging in de binnenlandse zaken van Cyprus zijn. „De opmerkin gen die aan de secretaris-gene raal worden toegeschreven, wer den uit hun verband gerukt. De heer Luns sprak eerder in ter men van mogelijkheden dan van werkelijke feiten". De Amerikaanse ambassade in Nicosia heeft verklaard dat de opmerkingen van Luns „niet dc politiek van de VS of de NAVO weerspiegelen". EINDHOVEN (ANP) - Dc 33-|a- rlge metselaar J. N. die z(ch dinsdag bij de Eindhovense ptjli- tie meldde omdat hij de 33-jari- ge gescheiden vrouw A. Jansen met wie hij samenleefde, Rad gedood is naar Den Bosch over gebracht. De sectie op het lijk heeft giste ren uitgewezien dat dc vrouw aan zware inwendige bloedingen in het onderlichaam is overle den. De vrouw werd door de man doodgetrapt. Uiterlijk waren er op het lijk geen tekenen van geweld te be speuren zodat de politie aanvan kelijk een hartverlamming nog voorm ogelijk had gehouden. Weerbericht Het droge en zonnige weer. dat na lang wachten nu toch is ge komen. houdt voorlopig aan. Bo ven West-Europa is een krach tig gebied met hoge barometer standen tot ontwikkeling geko men. Hierdoor buigen oceaan- storingen al vroegtijdig af npor IJsland en ook is er de eerste dagen uit het oosten nog geen storing te verwachten. Dc land genoten in de vreemde hebben niet overal zulk fraai weer. de Britse eilanden Is het Wel droog, maar vooral in het wes ten komen nogal wolkenvelden voor. In Zuidoost-Duitsland. Tsjecho-Slowakije. Noordoost I- talië en op de Balkan bliift het weer nog onvast. Vrij veel he- wolking met regen- of onweers buien. Zon: 04.370.54. Maan 09.10—22.16. Hoogw. Schev- 5.17. 17.43. Laagw. Schev.: 1.05. 13.29. Voor uitzichten voor za terdag: droog, vrij zonnig en gematigd warm. Aantal uren zon: 516. Min. temp: om streeks normaal. Max. temp van ongeveer normaal tot 3 gra den boven normaal. Kans cp een droge periode vnn minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. W eerrapporten van hedenmorgen 7 uur temp. temp. dotf Amsterdam onbew. 20 10 0 De Bilt onbew. 21 8 0 Deelen onbew. 20 10 0 Eelde onbew. 20 5 0 Eindhoven onbew. 21' 7 0 Den Helder onbew. 18 12 0 Luchth. Rtd. mist 19 9 0 Twente l.bew. 20 6 0 Vlissingen onbew. 20 13 0 Z.-Limb. onbew. 21 9 0 Aberdeen zw.bew. 16 6 2 Athene onbew. 29 22 0 Barcelona onbew. 26 15 0 Berlijn onbew. 26 IS 0 Bordeaux onbew. 26 11 0 Brussel l.bew. 22 10 0 Frankfort onbew. 21 11 0 Genève h.bew. 18 12 0 Helsinki h.bew. 28 18 3 Jnnsbrück regen 11 9 3 Kopenhagen l.bew. 19 10 0 Lissabon onbew. 18 0 Locarno h.bew. 24 14 0 Londen onbew. 24 11 0 Luxemburg onbew. 21 10 0 Madrid onbew. 32 14 0 Malaga onbew. 27 17 0 Mallorca onbew. 27 14 0 Ménchen geh.bew. 12 10 7 Nice l.bew. 24 17 0 Oslo zw.bew. 24 12 0 Parijs onbew. 24 10 0 Rome h.bew. 21 15 1 Split onbew. 19 18 1.8 Stockholm zw.bew. 26 18 0 Wenen geh.bew. 14 13 2 ZUrich h.bew. 15 11 0.1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9