Minister Engels voert persmoties niet uit Sleep-ins behoeven geen subsidie meer REIS- DEVIEZEN Landelijke Pastorale Raad nu compleet Diocesane bedevaart naar Beauraing ribunaal |kanvaardt eken ten in kamoto Militairen moeten op vierdaagse haarnetjes dragen Arnhem ventileert zijn bomen LACUNES OPGEVULD Korte metten iiwNDERDAG 13 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Minister P. J. Engels van CRM zal twee loor de Tweede Kamer tijdens het persdebat aanvaarde moties niet uitvoeren. Hij heeft de Kamer gisteren mede gedeeld, dat hij zijn eigen verdeelsleutel voor steun aan de dag- en nieuwsbladen zal handhaven en dat hij de in- Minister Engels stelt in zijn brief schijnen. Een motie van de KVP-er P. van der Sanden, door de Tweede Kamer met meerderheid van stemmen aan vaard, sprak voorkeur uit voor een 60—40 formule. komsten van de STER-reclame niet wil aantasten ten be hoeve van het steunfonds voor de kranten. i e minister had eerder al te ken- nen gegeven, dat hij de 30 mdl- joen gulden, die hij voor de kranten beschikbaar wilde stel len, zou gaan verdelen volgens de 50—50 formule: de helft als compensatie van gederfde ad vertentie-inkomsten (als gevolg van de invoering van etherre clame) en de andere helft op ba sis van het aantal redactionele pagina's dat een krant laat ver- aan de Kamer, dat hij op grond van zijn tijdens het Kamerdebat reeds geformuleerde overwegin gen zijn standpunt handhaaft. Hij wijst erop dat de verdeel sleutel ongeveer gelijk is aan die in het recente verleden en toen ging de Kamer er wel mee ak koord. De tweede motie had betrekking op ZRIFFIN (Israël) (DPA) Het Israëlische militaire tribu naal te Zriffin heeft gisteren besloten, de verklaringen van de wegens massamoord aangeklaagde 24-jarige Japanner Kozo Okamoto bij het politieverhoor op 6 juni als beken tenis te beschouwen. De Japanner heeft overigens zijn mede-schuld aan de op 30 mei ge pleegde moord op 27 mensen op de Israëlische luchthaven Lod reeds bij het begin van het proces ten volle toegegeven. De beslissing van de rechtbank volgde op een protest van de verde diger, Max Kritzman, volgens wie de verdachte bij het politieverhoor door „een valse overeenkomst" om de tuin geleid werd. Op de tweede dag van het proces verklaarde Kritzman dat zijn cliënt een mogelijkheid tot zelfmoord was toegezegd met het doel een bekente nis te verkrijgen. De president van de rechtbank zei daarop, dat de rechtbank ervan overtuigd is geraakt, dat de overeenkomst tussen Okamoto en de Is raëlische generaal-majoor Rechavan Seevi „van geen enkele vloed op het politieverhoor van de Japanner geweest is". Nu het hof de bekentenis van Okamoto heeft aanvaard zou het proces snel kunnen eindigen. De aanklager zal dan geen getuigen meer op roepen. De verdediging had al gezegd dit niet te zullen doen. Dfeamoto's advocaat Max Kritzman neemt een kruisverhoor af van gen.-maj. Rehavan Zeevi (r.) over het zelfmoordpact met Okamoto. Eerder had hij Zeevi ervan beschuldigd de militaire rechters buiten de rechtzaal te hebben ontmoet. de voeding van het bedrijfsfonds voor de pers. Minister Engels wil een opslag van 5 procent op de STER-tarieven leggen. Een motie van het AR-kamerlid J. N. Scholten wilde een deel van de huidige STER-inkomsten over hevelen naar het fonds. Deze motie verwierf eveneens een meerderheid in de Kamer. De minister wil ook deze motie niet uitvoeren. Hij stelt opnieuw, dat de omroepen mi al geld tekort komen, reden waarom de om roepbijdragen omhoog moeten. Zou men gaan knabbelen aan de STER-inkomsten dan zouden de omroepbijdragen nog meer moeten worden verhoogd. Luchtlijn Rotterdam- Aberdeen DEN HAAG (ANP) Air Anglia te Norwich zal met ingang van 1 november een nieuwe lucht- verbinding tussen Aberdeen en Noordoost-Schotland en Rotter dam openen. UTRECHT (ANP) Volgens de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft de legerlei ding besloten dat langharige militairen volgende week alleen aan de Vierdaagse van Nijmegen mo gen meedoen als zij een haarnetje dragen. Op een ledenvergadering van de VVDM in Utrecht is beslo ten dat de vereniging via „speelse acties" protest te gen deze maatregel zal gaan aantekenen. De legerleiding ming aan dit eve- heeft het besluit nemeirt op vrijwil- genomen omdat lige basis, dus zij de Vierdaagse min of meer bui- beschouwt als ten de dienst om. „dienst te velde". Het is de zoveel- En tijdens de ste betuttelende velddiensten moe- beknotting van de ten uit veiligheids- individuele vrij- overwegingen net- heid van de mili- jes worden ge- tair, zo zei een dragen, aldus de WDM-woord- WDM. De solda- voerder, tenvereniging vindt het besluit Langharige deelne- van de legerlei- mers aan de Vier ding echter paald niet netjes. „Wij vragen ons af wat veiligheid met de Vierdaag se heeft uit te staan. Bovendien geschiedt deelne- daagse zullen nu bij wijze van pro test massaal bij hun legercom mandant tegen de maatregel van de legerleiding in be klag gaan. Voorts zal de WDM een brief sturen naar de organisatoren van de Vierdaag se in de hoop dat die er nog iets aan kunnen doen. Voorts gaan de WDM-afdelin- gen rond Nijme gen tijdens het wandelevene ment pamfletten onder het publiek uitdelen. Ook ligt het onder meer in de bedoeling dat de langharige landsverdedi gers bij start of finish massaal de netjes afzetten en zich scharen on der één groot net. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse jeugdhotels vin den het niet nodig dat de sleep-ins in de hoofdstad nog langer gesubsidieerd worden. In een telegram aan de wet houder van Jeugdzaken zeggen zij dat Amsterdam vol doende accommodatie biedt voor jeugdige toeristen en aat de sleep-ins door de hotels ervaren worden als oneer lijke concurrentie. In hetzelfde telegram, verzonden na een vergadering van jeugd- hotelbestuurders, vraagt men ook de toeristenbelasting te be perken tot 2 procent van de oviernachtingsprijs, omdat de voorgenomen heffing van een gulden per overnachting toeris ten zal weren. De jeugdhotels hebben dit seizoen bijna allemaal minder gasten gehad dan vorig jaar. Dat wordt geweten aan het slechte weer, aan de te vroeg geopende sleep-ins en aan de illegale slaapboten die met evenveel bedden (4000) „toch zeker 20 procent van onze potentiële klanten afzuigen", Mijnwerkers weer gered FIGOLS (AP) Gisteravond is de laatste van negen mijn werkers die dinsdag opgesloten raakten in een mijn in het Spaanse Figols levend naar bo ven gebracht door reddingsploe gen. Twee mijnwerkers zijn bij het ongeluk omgekomen. Hun stoffelijke overschotten werden gisteren geborgen. ARNHEM (ANP) De gemeente Arnhem neemt maatregelen om zoveel mogelijk te voorkomen dat bomen zullen sneuvelen door bodem- en luchtverontrei niging (o.a. aardgas). Vorig jaar eeft de gemeente 540 zogenaamde ventilatiekanalen aangebracht bij bomen die veel hebben te lijden. Deze methode blijkt zoveel succes te hebben, dat men heeft besloten hiermee dit jaar door te gaan. Op veel plaatsen, voornamelijk langs singels en op pleinen, gaat de gemeente nog meer ventilatie- kokers aanbrengen. Voor reisdeviezen en alle verzekeringen LEIDSE SPAARBANK Wisseltruc met Oost duits geld ALMELO (ANP) Een Almelose winkelier Is het slachtoffer ge worden van een wisseltruc, die volgens de recherchecentrale in Den Haag de laatste tijd vaker wordt toegepast. Een Duitssprekende man kocht in de winkel voor vijf of zes gul den aan kruidenierswaren en betaalde met een bankbiljet van honderd Mark. Hij ontving het wisselgeld in Nederlandse gul dens. Achteraf ontdekte de win kelier dat de man had betaald met een biljet van honderd Oostduitse Marken. De waarde hiervan is ongeveer 25. De Duitssprekende man is weggere den in een donkergrijze Merce des. De recherchecentrale weet te mel den dat deze wisseltruc met name in Nederland en België wordt toegepast. Men vermoedt dat het gaat om Westduitsers die in Oost-Duitsland zwart geld kopen. De actrice Melina Mercouri heeft gisteren in Athene de begrafc- nis bijgewoond van haar moeder. Het was de eerste keer sinds vijf jaar dat Melina Mercouri haar geboorteland bezocht. Enke le jaren hebben de bewindvoerders in Athene haar Griekse natiqnaliteit ingetrokken wegens de hevige kritiek die zij uit oefende op het militair regiem. Voor de begrafenis heeft Mer couri speciale toestemming gekregen. Zij mocht slechts twaalf uren in Griekenland verblijven. De samenstelling van de Lan delijke Pastorale Raad is compleet. Nadat al eerder de 56 diocesane afgevaardigden werden gekozen heeft nu het landelijk kiescollege 25 leden aangewezen ter aanvulling van de 56 diocesane afge vaardigden. Deze aanwijzing is gebaseerd op het aanvul lingsbeginsel: daar waar dui delijk waarneembare lacunes waren heeft men getracht deze op te vullen. Het landelijk kiescollege had de beschikking over een groslijst met 389 kandidaten, waarvan er 37 rechtstreeks aangemeld waren bij de lan delijke postbus. De rest was overgebleven uit de diocesa ne verkiezingen. Om na te gaan wat de lacunes in de groep van de diocesane afgevaardigden waren is na gegaan hoe de leeftijdsop bouw, de samenstelling naar geslacht, de beroepsindeling, e.d. van de groep eruit zag. Wat de leeftijdsopbouw betreft: er waren weinig jongeren en zeer weinig afgevaardigden boven de 50. Dat was zo bij de leken, alsook bij de priesters en religieuzen. De diocesane afvaardigingen telden slechts negentien tegenover 37 man- Op de 56 leden telde men vijf vrouwelijke religieuzen en 13 priesters, waarvan zes uit het basispastoraat en zeven uit de categoriale zielzorg. Wat de beroepsindeling van de lekën-leden betreft kwam men tot de volgende verde ling: uit de industriële sector twee arbeiders, twee re search medewerkers en drie ingenieurs. Uit de landbouw sector twee ingenieurs, uit de handel een inkoopleider en uit de sector van de ver zorgende beroepen acht huis vrouwen, een medicus, een verpleegkundig directrice en drie maatschappelijke werk sters. Verder telde de dioce sane afvaardigingen een hoogleraar, twee weten schappelijke medewerkers, drie docenten, twee vor mingswerkers, twee studen ten, een burgemeester, een vakbondbestuurder en een rechter. Bij de keuze van de 25 aanvul lende leden is men er van uit gegaan, dat met name nog gezocht moest worden naar meer arbeiders, boeren en middenstanders, naar meer priesters uit het basis pastoraat, naar een broeder religieus, naar deskundigen op de terreinen van liturgie, katechese, missie- en ontwik kelingswerk, charitas, orga nisaties van jongeren en vol wassenen, enz. Voor zover dat mogelijk was heeft het kiescollege onder leiding van de bisschop van Haarlem mgr. Th. Zwart kruis in het totale bestand ook gelet op schakeringen in wat men „kerkelijk denken" zou kunnen noemen. De definitieve „lijst van 25" ziet er nu als volgt uit: J. A. F. Bentvelzen, Delft (25), student electro-techniek; mej. H. Birkhoff, Roermond (51), directrice prov. biblio theek centrale; G. Bongers, Roozenburg (45), werkne mer, Br. Th. Broelman, Maastricht (24) broeder, on derwijzer, student theologie: C. P. M. Dirkx, Prinsenbeek (25), kantoorbediende) P. P. J. M. Erens, Hilversum (58), gepensioneerd bedrijfsdirec teur; A. W. T. Gijsbers, Steenwijk (48), kolonel kon. luchtmacht; W. Jansen, Hoofddorp, alg. procuratie houder; drs. A. J. Kramer, Den Bosch (43) docent ge schiedenis, adviseur missie ontwikkelingswerk; A. Leu- sink, Zutphen (30), diaken, pastor-districtskatecheet; L. Moons, Leeuwarden (65), gep. adj. directeur; mej. R. Okken, Groningen (24), stu dente klinische psychologie; mevr. E. Nelissen-v. d. Heerde, Germert (22) huis vrouw, kath. werkende jon geren; G. de Ruyter, Veghel (21) student academie maatsch. werk; mevr. H. Schlebusch-Sloot, Zeddam (55) huisvrouw; M. v. Schijndel, Esch (49) smid; mevr. M. Settels-Dekker, Heiloo (44), huisvrouw, dio cesaan pres. KVG; mevr. M. A. P. Smulders-Heyman, Til burg (55), huisvrouw, doe. volwassenen-katechese; A. C. J. v. d. Ven, Heemskerk (31) hoofdinstructeur, technicus; G. P. H. L. Verkuilen, Et- ten-Leur (24) onderwijzer; mevr. E. Verminnen-Haver, Groningen (47) huisvrouw) M. A. Vos Putte (68) eme ritus-pastoor; drs. A. M. E. Th. Vreeburg, Leiden (48), priester, rector religieuzen, classicus; A. G. Weersink, Duiven (32), werkzaam bij Landbouwschap en agrar. voorl. dienst; S. Zaiczes, Spaubeek (46), werkzaam bij staatsmijnen. de Werken aan ontwikkelings samenwerking gehonoreerd De Nationale commissie voor ontwikkelingsstrategie onder voorzitterschap van prins Claus, heeft positief gerea geerd op een subsidie-aan vraag van zeven landelijke jeugd - en jongerenorganisa ties. Zij zullen gemeenschap pelijk ruim twee ton ontvan gen om in de komende twee jaar in hun organisaties de ontwikkelingssamenwer king centraal te stellen. Het gaat hier om de landelijke hervormde jeugdraad, het landelijk centrum voor gere formeerd jeugdwerk, het christelijk jongerenverbond, de vrijzinnig christelijke Jeugdcentrale, de doopsgezin de jeugdcentrale de luther se jeugdbond en de katholie ke jeugdraad. Voor de duur van twee jaar zullen twee medewerkers worden aange steld die deze organisaties gaan helpen bij het realise ren van hun plannen om ver band te leggen tussen hun evangelisch uitgangspunt en de noodzaak van ontwikke lingssamenwerking. R.K. kerk in Zuid-Afrika in opmars In een publicatie van Noord-Transvaalse synode van de calvinistische Neder duitse gereformeerde kerk wordt melding gemaakt van het feit dat de rooms katho lieke kerk in Zuid-Afrika een opmerkelijke groei mee maakt. Volgens dezelfde pu blicatie verliezen daarente gen vooral de grote Afri kaanse kerken, maar ook de Anglicaanse kerk onder de blanke bevolking nogal wat leden. Hoewel de grootte van de r.k. kerk en ook van de meeste sekten de laatste jaren is toe genomen, is de Nederduitse gereformeerde kerk toch de grootste christelijke gemeen schap van de Zuidofrikaan- se republiek gebleven. Bijna veertig procent van de totale bevolking is daar lid van. Sinds 1926 heeft deze kerk volgens de Noordtransvnal- se S>node bijnu tien procent van haar leden verloren. De toename van de katholieke kerk is volgens de synode te danken aan het feit dat zich onder de blanke immigran ten die tussen 1961 en 1970 naar Zuid-Afrika kwamen, een groot aantal katholieken bevond. Ondanks de poging van pre sident Micombero van Boe- roendi om de rust te herstel len blijven de moordpartijen door gaan. Omdat de autori teiten niet durven af te reke nen met degene die verant woordelijk zijn voor de moordpartijen, blijft de spanning en angst onder de bevolkingsgroep van de Ba- hoetoe voortduren. Men krijgt de indruk dat vele sol daten niet zullen ophouden, voordat iedere Bahoetoe, die enige ontwikkeling heeft, is omgebracht. Het toezicht op lijn en in houd van de Spaanse radio en tv wordt van nu af aan bepaald door een raad, be staande uit vijftien „wijzen." Onder hen is een vrouw en een bisschop. De leden van de raad behoren bijna allen tot de oude fascistische groep, die met Franco de overwinning heeft behaald. De bisschop in deze raad is mgr. Guerra Campos, die door de bisschoppenconferen tie vanwege zijn conservatie ve en Franco-gezinde menta liteit van het secretariaat van de bisschoppenconferen tie ontheven is. 9 Volgens de vice-president van het Vaticaanse secreta riaat voor de niet-gelovigen is het aantal overtuigde atheisten in Italië ongeveer vijf procent van de totale be volking. De vice-president, mgr. Mauro beroept zich daarbij op een onlangs ge houden enquête, die heeft uitgewezen dat ongeveer de helft van de Italiaanse bevol king onverschillig staat te genover de godsdienst. Onder leiding van het Neder lands Beauraing Comité Pro Maria gaan van 29 juli tot en met 1 augustus een en tach tig zieken en gehandicapten, waaronder eenentwintig kin deren, uit het bisdom Rotter dam op bedevaart naar Beauraing. Een groep verpleegsters uit 't Elisabeth Ziekenhuis te Lei den heeft de verzorging van de zieken op zich genomen. Een EHBO-groep uit Berkel verzorgt de brancadiers-dien- sten. De geestelijke begelei ding van de groep berust bij kapelaan C. Paardekooper uit Delft. Tevens zullen de diocesaan voorzitter en de landelijk voorzitter van het Beauraing Comité deze bede vaart begeleiden. De bisschop van Rotterdam, mgr. A. Simonis, zal op 30 juli in Beauraing zijn om te- samen met de zieken en de andere aanwezige Nederland se pelgrims de eucharistie te vieren, 's Middags is er een ziekenlof, 's avonds een kaar senprocessie. Cl- Op de derde dag is er 's mid dags een uitstapje naai ney, naar het klooster var de Broeders van de Christe lijke Scholen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7