Bij de boerin van de Schilkhoeve kan er ltijd nog een dier bij Leidschendam laat zich nog niet met probleem opschepen Politie wil meer burgers in sport betrekken POLDERMOLEN VOORLOPI IN SLECHTE STAAT Voorburg wil woonwagens kwijt A i pONDERDAG 13 JULI 1972 LEIDSE COURANT Mevrouw Van der Hul: „En mijn man komt ook niets te kort. rin v. d. Hul dit voorjaar start- zorgd worden dan hoor je ze te. Je hoort ze niet. Mevr. v. d. nooit. Behalve dan natuurlijk Hul: ,,Daar moet u niet van op- wanneer er een vreemde komt, kijken. Als dieren goed ver- dan willen ze nog wel eens te keer gaan." Een boerin zit al de hele dag tus sen de dieren. Waarom dan ook nog eens een pension? Mevr. v.d. Hul: „Ik ben dol op dieren. Van huis uit ben ik een burger meisje. In mijn omgeving zeg gen ze weieens: zij is met een boer getrouwd om de dieren". Ze lacht, haalt voor de zoveelste keer een van haar honden aan, krijgt een forse lik terug en zegt dan: „Dat is natuurlijk wat ongelukkig uitgedrukt, mijn man komt heus niets tekort." Het is toch wel prettig voor de kleine boerin, dat ze op de hoe ve de ruimte heeft voor haar dieren. Ze heeft alleen al tien honden. „Ik begon tien jaar ge leden met een pincertje. Bij mij is er nooit een grens. Er kan er altijd r.og wel eentje bij." Ze neemt een kalf van een beest op schoot. Ze wordt er bijna onder bedolven Dit is Smokey, een Deense dog. Zijn baas ging trouwen en wou Smokey toeh laten af maken. De dierenarts zei daar begin ik niet aan. Breng hem maar bij mevrouw v. d. Hul". De boerin van de Schilkhoeve heeft vaak contact met de plaatselijke dierenarts. Hij was het ook die haar aanraadde een Mevrouw Van der Hul en haar tweelingzus. dierenpension te beginnen. „Toen ik me in die richting uit liet zei hij: U heeft er aanleg voor, begin er maar mee". We komen bij mevr. v. d. Hul in de drukke tijd, midden in de va kantie. Het pension zit vol. Te kenend voor het feit, dat steeds minder mensen hun huisdier in de vakantie aan hun lot overla ten. Toch zijn er nog steeds, die hun hond of kat in een bos of aan de weg afzetten en hard wegrijden. Mevr. v. d. Hul: Daar heb ik geen woorden voor, dat vind ik afschuwelijk". Haar tweelingzuster die bij haar de vakantie doorbrengt en zo mogelijk nog „gekker" is op dieren, heel fel: ..Die mensen zijn zelf het doodrijden nog niet De dieren van mevr. v. d. Hul lopen in en rond de hoeve vrij rond. De pensiongasten, voorna melijk honden en katten, soms ook wel vogels, zitten in ruime schone hokken. De honden in de kennel. De katten in de catterie Drie maal per dag worden ze uitge'aten. Op eigen land. Dan heeft niemand er last van. Zijn de pensionhonden een beetje gewend en rustig van aard, dan mogen zij vrij rondlopen. Met katten kan mevr. v.d. Hul daar niet aan beginnen. De reden: honden hechten aan een baas, katten aan huis. Katten lopen dan ook hoe best ze het ook hebben, eerder weg. De honden die constant om mevr. v.d. Hul heendraaien, dingen stuk voor stuk naar haar gunst. Allemaal krijgen ze evenveel aandacht, „ik vind ze allemaal even lief. En gelukkig zijn die ren niet zo jaloers als mensen. Daar kan ik nog een sterk staaltje van vertellen. Ik had laatst een hond drie weken als gast. Daarna komt zijn vrouw tje hem ophalen en bij het af scheid geeft die hond me een lik over de wang. Zegt die me vrouw: dat doet hij bij mij nou nooit. Ik zeg: u moet niet ver geten mevrouw, ik heb drie we ken met die hond opgetrokken. Zo'n beest gaat aan je wennen. Wordt die mevrouw toch kwaad. Ze stapt in de auto en rijdt heel hard weg. Snapt u dat nou? Die vrouw was gewoon jaloers". Boerin v. d. Hul brengt ons naar de kennel en de catterie. „Van morgen was hier nog een die renarts uit Alphen. Hij zei: wat heeft u prachtig ruimten voor die oeesten. Hij boekte meteen voor zijn eigen hond voor wan neer hij met vakantie gaat". Met de opbrengsten van 't pension bekostigt mevr. v. d. Hul kos ten van haar eigen dieren, die dagelijks voor een klein vermo gen verorberen iemand die zijn kat tjidens vakantie bij mevr. v. d. Hul kwijt wil. is daar een rijksdaalder per dag aan kwijt. Een joekel van een hond, la de Deense dog Smokey kost wel 6 7 per daf. Mevr. v. d. Hul verdient er mets aan. Dit dage lijks bestuurslid der Alphense afdeling van de Vereniging tot Berscherming van Dieren en er kend kynologe is het er altijd om te doen dat het dier niets te kort komt. Ze heeft er veel werk aan. Bestuur Altior bezocht jeugd DEN BOSCH De jeugd van Al tior heeft zich op het kamp in Den Bosch beziggehouden met penaltyschieten. De uitslag is als volgt: A.S.V. Altior 11 6-3, SVLV—Altior II 7—7, NSV—Al tior II 7—4. Basketbal: Altior I—Bataven 10-2, Altior 1—K.D.O. 6-0, Altior 1— D.E.O. 12-0, Altior 1—S.V.L.V. 4-4, Altior 11—Bataven 2-0, Al tior 11—Verburch 0-4, Altior II—D.E.O. 10-0, Altior 11— S.V.L.V. 4-2, Altior 11—S.V.L.V. 0-6, Altior 111R.A.C. 2-2, Altior III—N.S.V. 4-2, Altior 111 K.D.O. 4-0. Gisteren werd even eens de voecbal-finale gespeeld tussen Altior I, Altior II en SVLV De uitslagen hiervan zijn Altior 11S.V.L.V. 0-3. Altior 1—Altior 11 4-1, Altior 1—S.V.L.V. 0-1. Als winnaar van de voetbal is geworden S.V.L.V., op de twee de plaats Altior 1 en als 3e ein digde Altior II. Een bijzondero attractie was. dat in het zomer- programma een wintersport was ingelast. De jongens waren nl. in de gelegenheid de schaatssport te beoefenen op de kunstijsbaan, die vlakbij het kamp was gelegen. Anderen gingen naar het zwembad. Tij dens het sporten kregen de jon gens bezoek van de voorzitter van ae vereniging, de heer Koolman in gezelschap van de Heer Otta, 2c voorzitter, de voorzitter van de jeugdcommis sie de heer J. v.d. Pijl en de aalmoezenier van de vereniging Pater Coks. ALPHEN In Alphen loopt er momenteel een maniak rond die telefonisch bestellin gen doet en het bestelde laat bezorgen bij mensen die hiervan niets weten en uiter aard niet betalen. De politie raad de middenstand aan zich bij eiefonische bestellin gen kritisch op te stellen. JDEN „Een politiesportver- ch i eniging heeft wel en geen be staansrecht", zegt de heer Westbroek, sportinstructeur van de Leidse Politie Sport Vereni ging, die dit jaar haar 43-jarige bestaan viert. „Natuurlijk is het onregelmatige diensten, zodat het vaak ondoenlijk is aan wed strijden deel te nemen." Bij de Politie-sportvereniging wordt wel rekening gehouden met de tijden van werken. Vaak staan er meer mensen in een elftal opgesteld dan elf plus twee invallers. „En ook wordt er vaak op fifty-fifty basis gele genheid gegeven aan wedstrij den deel te nemen. „Wij hebben bijvoorbeeld met twaalf man aan de Laura meegedaan, dat duurt vier volle dagen. De deel nemers kunnen nu twee dagen vrij nemen en twee dagen ge woon doorbetaald." Dit neigt enigszins naar professio nalisering. „Ach, men moet goed bedenken dat dit een com pensatie is voor de overuren die een politieman vaak maakt." Het is weer niet zo dat er voor elk wissewasje op sportgebied vrij gegeven wordt. „Meestal kan er op één tak van sport com pensatie worden gevraagd, an ders zou het uit de hand lopen met mensen die in alle takken van sport goed zijn." Aanvankelijk waren zowat alle takken van sport in de Leidse Politie Sport Vereniging verte genwoordigd: zwemmen, scher men, gymnastiek, boksen, atle tiek, voetbal en wandelen. Later werd voetbal („Wij spelen in de hoogste afdeling van de Neder landse Politie Sportbond") ei schermen („Hoofdinspecteur Verzijden was captain van de NSPD-ploeg die in 1963 het Eu ropees Politiesabelkampioen- schap veroverde") het meest beoefend in de vereniging. Elk lustrum wordt er door de ver eniging iets bijzonders georgani seerd. „Bij het 20-jarig bestaan werd een zevenlandentoernooi ropees Politiesabelkampioen- Sportinstructeur Westbroek bij een van de Oranjestrandlopen, georganiseerd door de LPSV. Naast hem loopt Jan i startschot loste en Stien Baas-Kaiser die deelnam aan de tocht. beoefend in de vereniging. Elk lustrum wordt er door de ver eniging iets bijzonders georgani seerd. „Bij het 20-jarig bestaan werd een zevenlandentoernooi gehouden." Dit bleek zo'n suc Beveren die toen het ces, dat bij het 30-jarig be staan het Europees politievoet- balkampioenschap onder auspi ciën van de USPE in Leiden werd bevochten. „Het is overi- Waar het de politie-sportvereni- gens ook zo, dat de USPE is op- ging op de eerste plaats om te gericht na het geslaagde zeven- doen is. is de burgerij wat beter landentoernooi." bij haar sportactiviteiten te be trekken. „Zo organiseren wij veel sportevenementen waaraan ook burgers mee kunnen doen. Bijvoorbeeld de zwemwedstrij den, die overigens in het kader van de lustrumfeesten nog ge houden moeten worden. Alles bij elkaar genomen stonden er zo'n 18 activiteiten op het pro gramma over het hele jaar." Maar ook in competitieverband zoekt de politie-sportvereniging zoveel mogelijk contact met burgers. „Zo spelen wij in de Nevobo en tafeltennissen wij in de gewone competitie. Bij voet ballen gaat dat wat moeilijk, want je zit met versterkte poli tiebescherming bij de voetbal wedstrijden in het week-einde." De LPSV is er alles aangelegen om een behoorlijke prijs voor hun Oranjestrandlopen te vra gen. „Niet dat we er iets op verdienen, maar de opbrengsten worden gestort in een fonds voor sport voor gehandicapten." Dit jaar had de vereniging niet zo'n succes met het bepalen van de datum van de strandlopen. „We hebben er twee gehouden maar net op bijzonder slechte zaterdagen. Dan mis je natuur lijk de aansluiting bij de mooi- weer-wandelaars." Het gevolg: Er is aan de laatste strandlopen niet ai te veel overgehouden. Maar ook met het geld voor de lustrumactiviteiten zit de LPSV erg slecht. Vandaar de eenmali ge subsidie van 21.365 die het college van B en W onlangs heeft voorgesteld. Van dit voor stel blijkt de heer Westbroek nog niets af te weten. „Als se cretaris van de vereniging ben ik natuurlijk wel al een paar keer opgebeld over de kosten die ik met dit lustrum zou ma ken, maar ik had nooit gedacht dat we voor subsidie in aanmer king kwamen." ™i J; ASSENAAR-LEIDEN - De ikki Rijnlandse Molenstichting heeft Zuidwijksemolen gekocht. zou de molen gaarne wil- restaureren maar dat zit er gezien de zorgelijke financiële positie van het Rijk niet in. Er wordt de eerstkomende jaren geen subsidie voor deze Wasse- naarse molen verstrekt. Voorlo- A pig zal de Molenstichting dan ook moeten volstaan met conso- i- ^lidatie van de molen. molen is sedert het najaar van 1960 wegens het breken van een Toede in slechte staat. Vroeger .ui p» het een juweel van een mo- lentje, sierlijk van vorm, fraai ,4S geschilderd en gemetseld. >usD Schaatsenrijdende molenliefheb bers zullen vroeger ongetwijfeld lse" bij het berijden van de Vecnwa- liflering - de traditionele ijsroute Den Haag-Galgewater-De Vink - even hebben gestopt om het mooie molentje rustig te kunnen aanschouwen. De molen staat 'ets ten zuidoosten van het in geboomte schuilgaande Huis te Zuidwijk", eens een machtig kasteel van de Van Wassenaars. een kleine, ronde stenen bovenkruier met houten as, hou ten roeden en een bijna geheel gesloten houten schep rad. De l Opvoerhoogte bedraagt slechts Ongeveer vijftig centimeter *aaruit blijkt dat hot verschil tussen boezem en polderpeil ge- is, hetgeen verklaarbaar is als men bedenkt dat de polder aan de noordwestelijke zijde wordt begrensd door hoge boe- zemgronden, waarop eeuwen ge leden de weg Den Hacg-Hanr- lem werd gelegd. Het is hier het grensgebied tussen hogere geestgronden en niet diep gele gen polderland. Het hoogheemraadschap van Rijn land verleende op 20 maart 1632 consent voor de bouw van een nieuwe „bekwame" molen voor de toen te stichten polder, waar bij het te bemalen gebied als volgt omschreven werd: „Van 't Huys te Santhorst, oostwaert aen binnen de Veenwateringe ende Geest totte Nieuwe wech toe", Dru en Broekhuyzen tekenen op de kaart van 1647 een poldermo len en wel een wipmolen. Begin 1700 zal die molen teniet zijn gegaan en zijn vervangen door de tegenwoordige stenen molen. Hij behoort tot de oudste stenen molens van Zuid-Holland. Dat een Rijnlands kasteel in vroe ger eeuwen in open verbinding met het boezemwater stond be wijst de situatie in de Zuidwijk- sepolder. Deze polder wordt nl. over de gehele breedte doorsne den door een vanuit de Veenwa- tering noordwest lopende boe- zemvaartsloot, aansluitende op de grachten rondom het terrein van het „Huis te Zuidwijk": een grondduiker onder de boezem- vaartsloot onderhoudt de water gemeenschap in de polder. De Zuidwijkermolen te midden van het Wassenaarse landschap. LEIDSCHENDAM „Leidschen dam is buiten Den Haag de eni ge gemeente in de Haagse ag glomeratie die toegestemd heeft straks alle woonwagenperikelen in de agglomeratie op zich te nemen. Wij weigeren dan ook nu tijdelijke problemen van an deren over te nemen. Als Leid schendam straks de volle portie krijgt te dragen is het redelijk te verwachten dat andere ge meenten, zeg Rijswijk, Zoeter- meer, Nootdorp of Loosduinen, Voorburg, indien nodig, uit de Impasse te helpen". Aldus burgemeester Kolfschoten naar aanleiding van de berich ten dat Voorburg de omliggende gemeenten hulp heeft gevraagd voor de oplossing van haar woonwagenproblemen. De Leidschendamse burgemeester is overigens van mening dat de mogelijkheden van Voorburg be slist niet uitgeput zijn. „Het is mijn zaak niet maar als Voor burg zegt dat er nergens meer plaats is in de gemeente, is dat maar betrekkelijk waar. Er is bijv. nog het tracé van rijksweg 14 langs Essesteijn, die rijks weg daar dat duurt nog wel en kele jaren". Als wij opmerken dat de bouwers in Essesteijn gedreigd hebben het werk te zullen neerleggen als het.kamp in de onmiddellij ke nabijheid blijft zegt de heer Kolfschoten tja. bezwaren maakt iedereen, dat is wel ge bleken in de Einddorpstraat. „Voorburg is door het konink lijk besluit niet ontheven van de verplichting ergens anders "plaats voor het kamp vrij te maken. Als wij 'n plaats voor het kamp zouden aanwijzen zou den er ook direct planologische, sociale en politiële problemen ontstaan. Bovendien is het maar de vraag of het kamp tijdelijk zou zijn zoals door Voorburg ge zegd wordt". Dat het regionale woonwagen kamp nog steeds niet in Leid schendam gerealiseerd kan wor den is volgens burgemeester Kolfschoten niet de schuld van het gemeentebestuur. „Dat is force majeure, Leidschendam wacht op een definitieve beslis sing en zal zijn verplichtingen tegenover de agglomeratie dan zeker nakomen". Presentiegeld voor commissie wordt 100 WASSENAAR Het presentie geld voor de leden van de Schoonheidscommissie bedraagt sinds 1 januari 1964 1 56,— per bijgewoonde vergadering. Bur gemeester en wethouders stellen de raad voor, dit presentiegeld voor de eenmaal per twee we ken te houden vergaderingen te verhogen tot f 100,

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5