Daar komen de schutters Comedy show met „echt" lachend publiek Abbott en Costello met Frankenstein in verkorte film Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK DONDERDAG 13 JULI Vandaag het tweede en laatste deel van de reportage die een onzer verslaggevers maakte over de Engelse tv-serie Hier komen de schutters. De produktie van iedere aflevering van „Dad's army" neemt verscheidene weken in beslag. Bepaalde sequenties worden vooraf gefilmd, wat uiteraard steeds het geval is met buitenopna- men. De rest is studiowerk, 's maandags beginnen de acteurs hun rol in te studeren. Ze gaan daarmee door tot de donderdagmiddag. Vrijdags vatten ze al heel vroeg een generale repetitie aan in studio 8 van het television centre van Shepherd's Bush. Die avond wordt het hele geval opgenomen op videotape, in aanwezigheid van 320 en- thousiaste toeschouwers. Pret „Iedere Comedy Show van de BBC wordt op de beeldband ge zet in een volle studio", zegt Jimmy Perry. „Wij gebruiken geen ingeblikte lachbuien. Het publiek maakt de inspanningen van de akteurs ook zoveel dank- baarder. Ze brengen een zeker rapport tot stand met de men sen in de zaal en akteren veel levendiger dank zij die extra prikkel". Wij vroegen ons die morgen in de Rehearsal Room wel even af of de acteurs van „Dad's Army" een dergelijke extra prikkel no dig hadden. Het was toen de derde dag dat ze de zesde afle vering (de 45ste sinds de aan vang van deze serie) instudeer den en het stuk scheen nog steeds een bron van veel plezier voor ze te zijn. Ieder grapje uit de tekst deed hen schaterla chen. De scenario's van Dad's Army" zijn humoristisch, maar als je een bepaalde gekke situa tie een paar keer doorgenomen hebt, is het leuke er toch wel af. Overigens is zo'n repetitie waarin de akteurs nog hun gewone kle ren dragen en geen toneelrekwi sieten gebruiken, wel een vreemde belevenis. De 45ste af levering van „Dad's army" be vat een scene waarin kapitein Mainwarring, die thuis een par ty organiseert voor zijn man schappen, bier schenkt in cham pagneglazen en een bord met minuscule sandwiches presen teert. In de Rehearsal Room stond wel een tafel voor de denkbeeldige party, maar er waren geen glazen, geen flessen bier en geen bord met lekkere hapjes. Toch deden de acteurs alsof er niets ontbrak op het feest. Tijdens deze party wordt de stad aangevallen door Duitse bom menwerpers. Iedereen zoekt dekking onder de enige tafel of onder ingebeelde meubels. Op een bepaald ogenblik moeten de camera's echter overschakelen naar een andere scene, die zich afspeelt in de parochiezaal. Daar zijn de dominee en zijn koster, respektievelijk gespeeld door Frank Williams en Edward Sinclair, onder een bureau ge kropen. In de repetitiezaal was dat een ta feltje, een eind vevwijderd van de plaats waar de andere ac teurs „feest" vierden. Frank Williams en Edward Sinclair za ten dicht naast elkaar gehurkt op de grond. Op een teken van regisseur Croft klaagde de do minee: „Onder dit bureau is er niet vol doende plaats voor ons beiden, koster dit is het hoekje waar in ik verstoppertje speel". „U wil mij toch niet in het vuur en de storm jagen, eerwaarde?" „Ik hou er niet van met andere mensen platgedrukt te worden in beperkte ruimten. Waar blijft kapitein Mainwarring? In om standigheden zoals deze moet hij hier zijn". Einde van scene 3. De akteurs kruipen grinnikend onder het ta feltje vandaan. Frank Williams is een struise kerel, half kaal en met een uilebril. „Hij speelt bij na niets anders dan satirische domineesrollen", zegt Jimmy Perry. Kapitein Mainwarring alias Arthur Lowe (foto Milan Konvalinka) Spaarzaam Druk aan het repeteren voor de volgende aflevering. V.l.n.r. John Le Mesurier als sergeant Wilson; John Laurie als Fraser en Arthur Lowe als kapitein Mainwarring, (foto Milan Konvalinka). Na de lunch in de BBC-kantine wordt de repetitie voortgezet. Er komen nu studiotechnici kij ken, die instaan voor de belich ting en de positie van de came ra's. Ze noteren verschillende punten en bespreken moeilijke kwesties met David Croft. De décors voor de 45ste aflevering en de gefilmde taferelen zijn al kant en klaar. De film werd tij dens de lente opgenomen op het platteland, ver van Londen. In de filmsequentie, die de zesde (of 45ste) aflevering van „Dad's army' afsluit, slaat een paard op hol. Het trekt een kar met het geld van kapitein Mainwar- rings platgebombardeerde bank. Mainwarring zit op de bok en klampt radeloos de teugels vast. De aflevering is afgelopen wan neer paard plus kar plus Main warring, per fiets nagezeten door soldaat Pike, verdwijnen aan de horizon. „We moeten onze acteurs spa ren", zegt Perry, „want op Ian Lavender na, zijn ze niet meer van de jon- sten. Voor taferelen waarin te veel fysieke inspanning van ze gevraagd wordt, maken we ge bruik van jongere plaatsvervan gers of studenten". Kathy, de regie-assistente, zelf nog zeer jong en mooi, verbaast er zich over, dat in die vijf jaar nog geen enkele van de acteurs de geest gegeven heeft. Vooral John le Mesurier wekt vaak de indruk dat hij gaat inslapen en nooit meer wakker zal worden. Maar dat is zo'n beetje zijn eigen, persoonlijke stijl. Alle akteurs van „Dad's army" verwerken een deel van hun persoonlijk heid in hun rol. De scenario's van Perry en Croft zijn kenne lijk volledig afgestemd op de karaktertrekken van deze ar tiesten. Beide acteurs worden volkomen vrij gelaten door de BBC. Nie mand controleert of censureert hun scripts. Het is allemaal een kwestie van vertrouwen en verantwoordelijkheidsgevoel. Pas wanneer het programma uitgezonden wordt, zien de grote bonzen van de BBC het. Als Jimmy en David er iets in ver werkt hebben dat niet netjes is, krijgen ze vanzelfsprekend ge donder in de glazen. Dat kan dan meteen het einde betekenen van hyn kontrakten. De populariteit van „Dad's army" wordt zorgvuldig geme ten aan de hand van opiniepei lingen onder een groot aantal kijkers. Tot nu toe gaat het best. Dit betekent dat er nog heel wat afleveringen op komst zijn. De vraag naar toegangs kaarten om de opname te kun nen bijwonen is voortdurend groter dan het aanbod. Opwarmen Vrijdagavond omstreeks kwart voor acht loopt de studio vol kijkers, die diep onder de in druk zijn van hun bezoek aan de ontspanningsfabriek van de BBC. De laatste repetities zijn om half tien begonnen. Om half vijf ruilt iedereen zijn burger pak voor een uniform van 1940 voor de generale die een uur la ter afgelopen is. Om acht uur wordt het publiek in studio's welkom geheten door Bill Pertwee, die niet alleen een knappe akteur, maar ook een uitstekende conferencier is. Hij brengt de toeschouwers handig op de gewenste temperatuur. Daarna introduceert Pertwee de scenarioschrijvers en de voor naamst® akteurs. Vooral Lowe en Dun oogsten een warm ap plaus. Clive, die weer doet alsof hij een heel oud mannetje is, tapt een paar mopjes en ver dwijnt met kleine dribbelpasjes. Overdoen Arthur Lowe heeft vandaag geen geluk. In scene 1 zit hij achter zijn schrijftafel in de bank te telefoneren met zijn vrouw. Al les gaat best tot een van de studiotechnici toevallig voorbij het raam van het „kantoor" loopt in de regiekamer heeft David Croft nog net een flits van zijn hoofd gezien. „Stom meling", mort hij. „Nu moeten we het even overdoen". De mensen in de zaal, die niets hoeven te betalen voor hun toe gangskaarten, krijgen dus wel waar voor hun moeite. In de scène tijdens de party bij kapi tein Mainwarring wordt de op name even verknoeid door Ar thur Lowe zelf. Hij begint te la chen wanneer door de luidspre kers zware voetstappen weer klinken die verbeelden dat zijn vrouw de trap afdaalt. Om 9 uur staat het hele geval op de beeldband. Nog een beet je montage en dan is de 45-ste aflevering klaar om uitgezonden te worden. Volgende week komt de 46ste aan de beurt. Daarna neemt iedereen vakantie tot in de herfst. Dan worden de over blijvende zes afleveringen inge studeerd en opgenomen. Als het cijfer 13 bereikt is, heeft de hele ploeg er weer voor een heel jaar genoeg van. Behalve Jimmy Perry en David Croft, die hun hersens blijven pijni gen om nieuwe dolle situaties te bedenken, waarin „Dad's army" in grote staat van pa raatheid gebracht wordt voor het geval „Mister Hitler" met zijn invasieleger naar Engeland - komt. ROGER SIMONS TELEVISIE HEDEN 18.25 uur Tour de France 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Democratische Conventie in Miara VPRO: jidE 19.30 uur Abott en Costello Ze ontmoeten Lach Frankenstein (tv-ijeie 20.00 uur Journaal pjSte 20.21 uur Abbott en CostelloLsh (vervolg) Ug 21.00 uur West (doc.-film) ^ent 21.35 uur De hulpverlener®. V; (rep.) Jffjci 22.30 uur Journaal js NEDERLAND II C tros;rei 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal 19.05 uur Calimero 19.10 uur Zorro 19.35 uur Het stokpaard (hobby's) 20.00 uur Journaal 20.21 uur De Spotvogels (filA 22.35 uur Van Boedapest New York (muziek 22.40 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS: 12.30 uur Democratische Conventie in 17.55 uur Tour de France 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal AVRO: 19.05 uur Ethiopië (rep.) 20.00 uur Journaal 20.21 uur Weekendfilm: huis dat niet sterven 21.35 uur Imperial Palace 22.20 uur Journaal NEDERLAND II 18.00 Nieuws, om 18.11 Radinjni. 19.00 (S) Licht ensemble met i soliste. 19.25 De gesproken I licc, IKOR19.30 Kleur: vragen m schrift en samenleving. AVRO: t Nieuws. 20.05 (S) Orkestm trial (opn.) 21.55 (S) Dichter bil <- ziek: liedjes, chansons of 22.15 (NOS) De Ronde van rijk. 22.20 Partners In Europa. Mededelingen. 23.00 Nieuws. ,.j, Radiojournaal. 23.20 Essay: lit ef"' programma gewijd aan gedichten. 23.55—24.00 Nieuws, fog s MORGEN U 2.30 Nieuws: 12.41-12.50 Echo: 13.05 Raden maar...). 14.00 D schermengel, hoorspel. 14.30 (S) day - Interlokaal: muzikaal \i tieprogramma. (15.30-15.32 NU 16.00—17.00 Vraaggesprek). Zonder grenzen: rubriek over n en zending. 17.10 (S) Metropo kest met zangsolist. 17.25 Voet kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 HILVERSUM AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtend nasUek. 7.20 (S) Dag i Je. (8.00 Nieuws; 8.11 Radii naai: 8.30 De Groer' Roemeense muziek (gr.) 9.35 standen. 9.40 (S) Speelmuzlek i 18e eeuw (gr.) 10.00 Voor ters. 10.10 Arbeldsvltamln lalr verzoekplatenprogran om 11.00 Nieuws). 11.30 (S) Vlj0^ vlug: klassieke en moderni muziek. 11.55 Beursbericht» 12.00 Blik op de wereld: gramma over ontwikkel' 12.30 Overheidsvoorlichting: Ujfefbi ding voor de landbouw. 12.-10 (S. Braad Banc. slecht. praatje. 13.00 NI VARA: 13.11 Aktualjtclten.^ JJ ttde Toen in 1948 de ideeën voor nieuwe avonturen van het duo Abbott en Costello opraakten, kwam iemand in de Universal studios, die het tweetal onder contract had, op het lumineuze idee de heren in aan raking te brengen met de monster-collectie, die deze filmmaat schappij op het publiek had losgelaten. Nog datzelfde jaar ontstond „Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein", vanavond vóór en nè het journaal op uw scherm, waarin de twee komieken niet alleen het monster dit keer niet gespeeld door Boris Karloff, maar door Glenn Strange, schurk uit talloze B-westems maar ook de échte, bloeddorstige Dracula Bela Lugosi afgezakt van griezel- tot kluchtwerk in een kist thuisgezonden krijgen. RADIO HEDEN HILVERSUM I 18.00 Country and Western rubi IS.24 Op de man af. 18.30 Nla 18.41 Wereldpanorama. 18.50 i Tijd vrij voor muziek In vrije I Gregory Peck als Atticus Finch, een bedachtzaam advocaat. Met de VPRO is het nu niet „De zenuwen gieren, maar lachen, brul len en gillen door mijn keel". Afgezien van het betreurenswaardige feit, dat na een half uur een film onderbroken wordt om twintig mi nuten later te worden hervat, móet er in geknipt zijn. De officiële speelduur is 83 minuten. Aangezien de televisie 25 beeldjes per se conde uitzendt, terwijl in de bioscoop 24 beelden per seconde wor den vertoond, wijst een eenvoudig rekensommetje uit, dat de speel duur op de buis bijna 78 minuten zou moeten bedragen. Net als des tijds in de door de VPRO uitgezonden griezelfilms is dus weer ruim tien procent spoorloos verdwenen. Nu is ,,A en C. ontmoeten Fran kenstein" wel geen meesterwerk, maar de kijkers hebben recht op een volledige film, tenzij anders aangekondigd. Als het slot er niet is uitgeknipt „ziet" u vanavond ook nog even „de onzichtbare man. Ned. I, 19.30 uur. KRO: 18.45 uur Brigadier Dog 18.55 uur Journaal tK 19.05 uur Voor een briefkaan de eerste rang 5 20.00 uur Journaal 20.21 uur Brandpunt 21.20 uur Songfestival Knok» NOS: 22.50 uur Uit de kunst 23.20 uur Journaal Jngeacht of Nixon dan wel McGo- vern de strijd wint om het Ame rikaanse presidentschap lijkt het een uitgemaakte zaak dat de oorlog in Vietnam zich in een eindstadium bevindt. Het is een afschuwelijke oorlog met van weerzijden weerzinwekken de methoden geweest. In het huidige stadium vonden we de Kenmerk-uitzending van gis teravond, De kerken en Viet nam, iets huichelachtigs heb ben. Er werd te duidelijk het standpunt ingenomen van de waarschijnlijke winnaar. Im mers: bij ee>n oorlog heeft de winnaar altijd gelijk. Ve vonden het programma boven dien teveel sentimentsgeladen. We kregen afschuwelijke beel den te zien van slachtoffers van de strijd die hun verwondingen opliepen door acties tegen de Vietcong. Jat diezelfde Vietcong stelselma tig de intelligentia in Vietnam uitmoordde als die niet op hun hand was werd niet in aanmer king genomen. tie partij valt bij de slachtoffers in Biafra, Soedan, Bangla Desj en zoveel andere verliezers Geen requiem voor de verlie zers. Wel een aan de kaak stellen van de partij die achteraf zo on verstandig was om niet te win nen. We vonden de Kenmerlk-uitzen- ding cp dit tijdstip even onsym pathiek als we deze stellingname pakweg acht jaar geleden moe dig zouden hebben gevonden. Nu werd slechts geconformeerd aan de feitelijke toestand en dat is achteraf-praten, derhalve kin derwerk. De AVRO verdient een verve- lingsprijs. Met het programma van Alphonse Daudet, Franse Jacob van Lennep, die voorna melijk befaamd bleef omdat Bi- zet op zijn „Arlesienne" fijne muziek maakte. De Franse t.v. maakte van zijn „Lettres de mon moulin" een t.v.-collage die even vervelend uitviel als een t.v.-collage van Vain I.ennep waarschijnlijk zou uitvallen. De AVRO had als concurrent op het andere net een kleurrijke speelfilm. In het besef dat „II" toch voor heel weinig kijkers draalde koos men waarschijn lijk voor iets heel goedkoops. Zomerse malaise? Eigenlijk wel. Er was gisteren bitter weinig eigen werk. Wel een film van het ministerie van Defensie over een vredelievende taak van „Marine". Wonderlijk hoe uitgerekend over een marine-on derwerp zo'n „droog" verslag kon worden gedaan. Vg. Kunst en Kunstenaars Het Roemeens Orkest van Radu Simion, dat door het slechte weer zondag j.l. niet kon optre den in het Openluchttheater Zui- derpark, heeft dit optreden uit gesteld tot zondagmiddag 16 juli a.s. Het orkest bestaat uit o.a. leider cn pansfluitist Radu Si mion: Beone Damian, viool en accordeon: Stinga Panthelimon, cimbaal: Mahai Gheorghe, bas en Ion Mihaiescu. fluier. caval, cimpoi, taragot, klarinet en oc- De tentoonstelling in het COSA- centrum, Oude Delft 183 b te Delft, van werk van FeHx van Beek en Wout Maters, die oor spronkelijk zou duren tot 16 juli, is verlengd tot 30 juli. West Hoe wild het er in het Westen aan toe kon gaan laat de VPRO zien in een nieuwe programmaserie van vijf delen die werden sa mengesteld door Jan Blokker en waarvan vanavond het eerste deel op de buis komt. Deze eer ste aflevering laat zien hoe de kolonisten in de jaren veertig van de vorige eeuw in lange rij en met huifkarren naar het wes ten trokken. Ned. I, 21.00 uur. Hulpverleners Een programma van Netty Rosen- feld en Charles Leeuwenkamp over alternatieve hulpverlening. Uit een onderzoek is gebleken dat vele hulpverlenende instan ties niet of slecht functioneren. Door onvrede met deze situatie zijn er nieuwe vormen van hulpverlening gekomen Ned. I, 21.35 uur. Zorro Juan Ortega besluit de mooie Ro- sarita Cortez te vermoorden omdat ze hem kent en rijn on gure praktijken zou kunnen ver klappen. Don Diego weet de aanslag op het leven van Rosa- rita te voorkomen. Ned. II, 19.10 uur. To kill a mockingbird In het stadje Maycomb in de staat Alabama woont in het be- De komiek Lou Costello is niet zo erg gecharmeerd van de lach van het monster van Frankenstein, deze griezelklucht gespeeld door de western „heavy" Glenn Strange. gin van de jaren dertig de rechtschapen advocaat Atticus Finch, een weduwnaar die zijn twee kinderen zo goed en zo kwaad mogelijk met wijze le venslessen volstopt, zonder daarbij rekening te houden met hun bevattingsvermogen. Als de neger Tom Robinson er ten on rechte van wordt beschuldigd een blank meisje te hebben aan gerand, laait de rassenhaat fel op in het stadje en keert zich óók tegen de verdediger Atticus, die onverstoorbaar en onbewo gen doet wat hij zijn plicht acht. Ziin kinderen worden er bijna het slachtoffer van. it is in grote lijnen het gegeven van de film van vanavond „To kill a mockingbird", een van de drie die in 1932 onderling de Os cars verdeelden. Gingen de Academy Awards voor de beste vrouwelijke rollen naar „The miracle worker" en sleepte Da vid Lean er met zijn „Lawrence of Arabia" ook de nodige in de wacht, Gregory Peck zag voor „To kill a mockingbird" zijn twintigjarige acteurscarrière eveneens bekroond met een Os car. Ook het scenario van Hor ton Foote en de art-direction werden onderscheiden. Regis seur Robert Mulligan had er ei genlijk ook wel een verdiend voor de subtiele wijze waarop hij de kinderen Mary Badham Phillip Alford in hun moeilijke rollen terzijde stond. Want To kill a mockingbird" is niet al leen een sfeervol beeld van leven in de zuidelijke staten Amerika gedurende de crisisja ren, maar groeit via een knap opgebouwde rechtszaalscène uit tot een regelrechte thriller vol geweld en spookachtige geheim zinnigheid. Na een gemoedelijk begin neemt de spanning de meter toe. Ned. II, 20.21 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2