Stan Smith: „Op het laatst dacht ik eer bruidsjonker e zullen worden" 1 Betty Stöve: 'Ik heb veel aan Billy Jean te danken' Suprematie van Susan Barker Wimbledon exhibitie afgelast V O .^1 MAANDAG 10 JULI 1972 A 1 GEHOORD Zaterdag van Wimbledon (N)iets (0)p (S)cherm. i ,ÓNDEN ,,Op het laatst was het tachtig procent door zettingsvermogen en de rest een beetje geluk. Het had net zo goed de andere kant op kunnen gaan. Ilie is ver schrikkkelijk taai en ik heb werkelijk een moment gedacht dat ik weer als bruidsjonker zou moeten optreden". Ter wijl de champagne die vrienden van de nieuwe Wimble- donkampioen Stan Smith over zijn hoofd hadden uitgego ten, nog uit zijn haren droop, gaf de Amerikaan in het be nauwde perskamertje verslag van zijn ervaringen uit een van de meest opwindende finales van de laatste jaren op Wimbledon. Het was een historische triomf, die een einde maakte aan de vijf jaar lange Australische hegemonie. zelf vond dat Nastase meer natuurlijke aanleg voor het spel heeft dan John Newcombe die hem vorig jaar in vijf sets ver sloeg. „Newcombe heeft niet zo veel mooie slagen als Nastase, maar hij mist er ook minder. let kritieke punt was voor hem .geweest de vijfde game van de vijfde set, to^n zijn backhand hem na eenvoorsprong diep adem. Het is een kwestie van concentratie, dat je alleen denkt aan het karwei waarmee je bezig bent en niet in de put zit over de missers, die je hebt gemaakt. Op die manier won ik vandaag en ook de vorige par tijen tegen Nastase. Toen lie zich druk maakte over beslissin gen van de lijnrechters en con stant van racket wisselde, ver stoorde hij zijn concentratie." de sleek liet. Nastase Smithi dle za,erdag het Wimble- had toen driemaal de kans zijn opslag te breken. „Op zo'n mo ment doe ik bewust langzaam aan en haal ik een paar maal AMSTERDAM De Engel se afvaardiging heeft op het sterk bezette interna tionale jeugdtoernooi van de Amsterdamse Lawn Tennis Club DDV gedomi neerd en vrijwel alle ti tels veroverd. Won de 16-jarige Susan van Nederland in de b- open internationale titel Barker zaterdag reeds de groep (tot en met IS jaar), gisteren won zij eveneens de titel in het enkelspel van de a-groep (tot en met 21 jaar). Bei de malen kwam zij in de finale uit tegen haar land genote Cherry Penton. Sa men wonnen zij ook de ti tel in het dubbelspel in de b-groep. Ook bij de heren viel de kwaliteit te roemen. De sterke tennissers uit In dia, Spanje en Australië konden ook hier de Engel se suprematie niet door breken. Michel Collins won in de a-groep de ti tel. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Ri chard Leslie. Temidden van dit buiten landse geweld kon alleen Paul van Min zich enigs zins handhaven. In de kwartfinales van het en kelspel moest zij echter het hoofd buigen voor de Indiër Chiradip Mukaljea 8-10, 4-6. Samen met Èlly Siemons, de verloofde van Fred Hemmes, drong hij door tot de halve finales van het gemengd dubbel spel, waar hem de weg werd gesperd door de In- diase-Australische combi natie Roy Appa-Robin Murphy: 6-8 en 3-6. don-bal meevierde, vertrekt woensdag met zijn Amerikaanse teamgenoten naar Santiago voor de Daviscupwedstrijd tegen Chi li. In oktober, waneer hij het Amerikaanse leger vaarwel hoopt te zeggen, breekt voor de 25-jarige Amerikaan naar men mag aannemen een zeer lucratieve tennisperiode aan. Bloedarmoede Evonne Goolagong, die in de finale verslagen werd door Billie Jean Op de dertiende toegevoegde King, ontspant zich na de wed- dag heeft Wimbledon zich her- strijden door een dansje met steld van de bloedarmoede die Christopher Price. Toch prijs voor llie Nastase. In het gemengd dubbel behaalde hij met Rosemary Casals een overwinning op Evonne Goolagong en Kim Warwick. Het befaamde Centre-Court. De flegmatieke Engelse toeschouwers ble ven ondanks de neerstromende regen zitten onder een dak van para plu's. Tevergeefs, de wedstrijden werden 24 uur uitgesteld. het wegblijven van de Hunt- profs in het heren-enkelspel had veroorzaakt. Specialist (Korpo raal) Stan Smith en officier Ilie Nastase maakten van de heren eindstrijd een memorabele twee uur en drie kwartier du rende affaire, die met 46, 6 3, 6—3, 46, 7—5 werd gewon nen door de Amerikaan. Toen Nastase, die drie matchpoints had gered, uit eindelijk een simpele backhand-volley in het net sloeg, snelde Smith op hem toe, gooide zijn racket weg en omarmde zijn Roemeense te genstander. De lange, wat stijf aandoende Smith, bracht de overwinnings- groet en wierp kushandjes naar het publiek terwijl Nastase te leurgesteld ineenzakte op de ijs- gekoelde ballen-kist. Toen Smith de beker ontving uit handen van de hertog van Kent, waren de toejuichingen oorverdovend. De overwinning van Smith bete kende, dat de Verenigde Staten voor het eerst sinds 1955 de bei de enkelspeltitels veroverden. In dat jaar waren Tony Trabert en Louise Brough succesvol. Nu waren het Stan Smith en Billy Jean King. Nederland was voor het eerst op de lijst van win naars vertegenwoordigd. In de finale van het dames dubbelspel wonnen Billy Jean King en Bet ty Stöve, de titelhoudsters van Parijs, met 62, 46, 63 van Judy Dalton en Francoise Durr. De overwinning van Smith was veertigduizend gulden waard, maar hij zal het geld niet mo gen behouden, omdat hij in mi litaire dienst is. Nu gaat het naar het Amerikaanse Davis- cup-fonds. Nastase ontving ruim 23.000 gulden. Smith en Nastase beloonden de toeschouwers rijkelijk. Ze wa ren en masse teruggekomen na de verregende zaterdag voor de allereerste Wlmbledon-finale, die ooit op zondag is gehouden. Het was een botsing van con trasterende stijlen, waarbij de als eerste geplaatste Smith in hoge mate vertrouwde op zijn sterke service en volleer-capaci- teiten. In het voordeel als hij was door zijn grotere reikwijdte aan het net. Nastase demonstreerde tot in perfectie de durf, virtuositeit en beweeglijkheid, die hem in één klap tot een populaire fina list hebben gemaakt. Tot 55 in de beslissende set ga ven beide tegenstanders elkaar niets toe. In de tiende game deed Nastase twee matchpoints teniet. Smith hield zijn service voor 6—5 en de R.wmeen scheen op het punt gelijk te ma ken, toen hij met 40—0 leidde. Maar de Amerikaan sloeg een cross-return en Nastase zelf maakte een dubbele fout de zesde in de vijf sets voor 40—30. Smith liet nog twee snij dende forehandreturns los en in eens stond Nastase voor de derde maal oog in oog met de nederlaag. Met een geplaatste volley bezwoer Nastase de cri sis. Smith, ijskoud temidden van de opwinding, tikte direct erna een korte bal kruiselings langs het uitgestrekte racket van Nastase. Weer matchpoint. Ditmaal was er geen ontkomen aan voor de Roemeen en Smith, de verliezende finalist van 1971 (tegen Newcombe) was kam pioen. Stan Smith in actie in zijn partij tegen de Roemeen Ilie Nastase, gespannen kijkt hij voor zich uit. I Betty Stöve in actie tijdens de finale achtergrond Billie Jean King. LONDEN Als gevolg van de regen op zaterdag waren de da mes, die de eindstrijd van het dubbelspel betwistten, verban nen naar baan één. Dat geb?ur- de tot groot ongenoegen van Judy Dalton en Bett Stöve. De Australische, die aan haar laat ste tennissoizoen bezig is, had graag op het centrecourt van Wimbledon afscheid willen ne- Ook Betty Stöve kon zich bij haar eerste optreden in een Wimble- don-fin le een betere entourage •(voorstellen dan de söeerloze - - baan één, waar de weinige toe schouwers eerder reageerden op het dames-dubbel. Op de de geluiden, die van het centre court overwaaiden, dan op het geen zich voor hun ogen afspeel de. Het spel van de dames had onder dat gebrek aan interesse duidelijk te lijden. Het Ne derlands/Amerikaanse dubbel Stöve/King won het onaantrek kelijke duel met 6-2, 4-6, 6-3. Vooral King speelde ongeïnspi reerd. Nadat Francoise Durr in de eerste set tweemaal haar service had weggegeven zonder een punt te maken, was het Bil ly Jean King, die tweemaal haar service verloor. De vier voudig Wimbledonkampioene maakte zich hierilver zo boos, dat zijop haar racket ging staan en het in tweeën brak. In de derde set herstelde zij zich en geholpen door Betty Stöve, die betrouwbaar serveerde en volleerde, pakte zij zowel de service van Francoise Durr als die van Judy Dalton. Aan Betty Stöve tenslotte de eer de partij uit te mogen serveren. Ze deed dat in de stijl van de groten van Wimbledon: Met een ace tot besluit. Het ziet er niet naar uit, dat de succesvolle combinatie King/Stöve nog lang gehand haafd zal blijven. Billy Jean had voor de Franse kampioenschap pen al met Rosemary Casals 'n afspraak gemaakt samen te spelen In de Amerikaanse tour nee. „Ik heb veel aan Billy Jean te danken", aldus Betty. „Zij houdt tijdens de partij geen moment haar mond en geeft heel wat nuttige aanwijzingen". Alles bij elkaar Is het voor Betty Stöve een succesvol Wimbledon geweest. Ze bereikte de laatste zestien van het dames enkel spel, de kwartfinales van het gemengd dubbelspel en won de eindstrijd van het dames dub bel. Ze verdiende en won de eindstrijd van het dames dub bel. Ze verdiende daarmee vier entwintig honderd gulden. „Maar het had meer moeten zijn", aldus Betty, „er is nog steeds veel verschil in beloning tussen het dames en het heren tennis". SIHEVENINGEN De jaarlijkse w:mb!cdon-ex- hibitie die zondag op de Mets-banen In Schcvenln- gen zou worden gehouden, ging niet door in verband met het naar die dag ver schoven programma op Wimbledon. Aanvankelijk waren uitgenodigd: De Roemenen Ilie Nastase en Ion Tiriac, de Spanjaard Manuel Orantes en de Au stralische veteraan Lew Hoad. Het is de eerste al gehele afgelasting in de historie van de Wimble- don-exhibitfe. Propaganda Tennis van het niveau van de Wimblcdonflnale heren is een brok onvergetelijke pro paganda. Maar dan ook geen enkel moment leefde in deze tot het einde toe zeer span nende partij de herinnering op aan de ontbrekende profs van de ambitieuze Lamar Hunt, die na onvrede over het prijzenschema besloot het toernooi te boycotten. Na gisteren lijkt het waarschijn lijk dat de Amerikaanse mil jonair een toontje lager zal zingen. Hij heeft kunnen er varen dat het publiek zich niet alleen bij zijn profcircus vermaakt. Vandaar, dat hij sip keek, maar de vele toer- nooiorganisatoren niet. Zij bespeurden ineens concur rentie voor Hunt en ten aan zien van de startgelden die de laatste seizoenen schrik barend waren opgelopen, kan deze ontwikkeling voor hen althans alleen maar gunstig zijn. Beleid Over Fischer—Spasski, de schaakmatch van de eeuw, heeft de sportwereld al een week lang de mond vol. Er schijnt geen einde aan de verwikkelingen, die deze tweekamp met zich mee brengt, te komen. Was aan vankelijk de eigengereidheid van Fischer de oorzaak van alle ellende, in Reykjavik be gint momenteel meer en meer een beschuldigende vinger gericht te worden op de FIDE, de internationale schaakbond. Deze heeft de laatste dagen een beleid van kalmte en doordacht heid gevoerd. Daardoor heeft men zich in alle bochten moeten wringen om uit cle impasse te geraken. En dat nemen de deskundigen de FIDE nu toch kwalijk. Slecht Cuba heeft voor een verrassen de ontknoping in de honkbal- week gezorgd. Het team, dat als propagandastunt van Castro's politiek de wereld afreist, heeft na afloop in Haarlem de prijzen niet In ontvangst willen nemen om dat ze beschikbaar waren gesteld door Amerikaans georiënteerde bedrijven. Als of ze dat niet van te voren wisten! Cuba mag dan een groot honkballand zijn, waar veel van valt te genie ten, toch heeft het een slech te beurt gemaakt ook al kwam het dan later op zijn beslissing terug. Afwachting Een slechte beurt heeft zater dag ook de Nederlandse Om- roepstichtlng gemaakt. Drie uur lang moesten de kijkers naar het beeld blijven kijken zonder dat de NOS muur ook een poging deed van enig Improvisatictalent blijk te geven. Beelden van finaio partijen uit voorgaande Ja ren zouden om maar een voorbeeld te noemen een welkome onderbreking zijn geweest. Ook archiefopna men van Europa-cupduel» zouden de verveling hebben kunnen wegnemen. Maar de NOS deed niets. Het liet dui zenden almaar In afwach ting. stunts De directie van Goudsmit-Hoff stuurt Tourbaas Kees Pelle- naars eerst een telegram waarin ze hem berispt voor zijn onbezonnen uitlatingen over een nieuw contract met de firma. Even later stuurt diezelfde directie de Bra bantse ploegleider een felici tatie-telegram In verband met de etappetriomf van Leo Duyndam. Goudsmit-Hoff mankt er zodoende wel een warboel van. De indruk, dat de directie deze stunts zoekt om maximale publiciteit uit de Tour te slepen, wordt daardoor wel erg groot.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9