Nederlandse en koel nuchter Knokke Begin snel met instructieve omroep Hoofse renais sancemuziek door Capella uit München Het Festival van een jury: Bont besluit Holland- Festival 1972 Advies Omroepraad: Onlusten in Pakistan LEIDSE COURANT MAANDAG 10 JULI 1972 De ploeg die het wél lukte De Engelse groep .Union Expi een karakteristieke pose. KNOKKE Anneke Konings, Frits Lambrecbts en de Blue Diamonds Om voor een zaal te zingen die het te druk heeft hebben hun biezen gepakt en arriveerden in de loop van vandaag in hun respectievelijke woonplaatsen. Zij zullen naar gelang hun pro gramma lekker eventjes vakantie vieren of er weer keihard tegen aan gaan. En dan zo vlug mogelijk alle negatieve Knokkefesti- val-dingen vergeten en het leuke onthouden. Want ondanks dat ze met een ontzettend laag puntenaantal (193) de schiftingsproeven, zoals de Belgen die selectiewedstrijden noemen, uitgejaagd werden is er toch niet een al te groot teleurgesteld gevoel overgebleven. Goed: zaterdagavond, nadat bijna heel Europa de verlichte cijfertjes en de zeer duidelijke einduitslag op het Casino-scorebord via de beeldbuis had kunnen zien, kregen de leden van de Nederlandse equipe ploegleider Nico Hiltrop incluis toch wel een figuurlijke klap. Er werd maar wat meewarig en enigszins ongelovig geglimlacht. Gistermorgen tussen al de katterig kijkende Knokke-mensen (de TPfr#»n drank vloeit en in Knokke schijnt iedereen per sé champagne te moeten drinken) stond de ploeg nuchter tegenover de feiten. Men had zich erbij neergelegd maar wilde wel graag enkele berispingen kwijt. Frits Lambrechts: het is gewoon belachelijk dat we lager beoordeeld werden dan een erbarmelijk slechte Franse ploeg. 197 punten. Ik had al veel bedenkingen tegenover de hele toestand hier en wilde eigenlijk niet meedoen. Maar Nico haalde me over met de nieuwe opzet en reglementen. Een lachertje overigens. Knokke blijft knokken tegen de commercie. Settlement en vreemde capriolen van een jury die misschien allen een capabele titel hebben maar voor de rest Erits en zijn drie lotgenoten voelden er niets voor herrie te schoppen zoals de Nederlandse ploeg in voorgaande jaren nogal eens graag deed. Dat kwam dan waarschijnlijk door die andere ploegbazen. Want Nico Hiltrop bekijkt het allemaal laconiek. ,,We hebben hard gewerkt, alles serieus aangepakt en gaan echt niet bekvechten. Daar bereik je niets mee. We hebben plezier gehad. De jongens hebben het ander geleerd, wat wil je nu nog meer? We zijn kr*eff elkaar en zich zelf te bekijken, te druk heeft met inschenken en een glas ledigen en al de aandacht nodig heeft om te bespeuren of iemand niet iets doet wat eigenlijk niet kan, is geen lolletje. Anneke Konings alias Andeane: ,,A1 die kitchtoestanden zijn ook niets voor mij. Maar toch heb ik mezelf deze dagen erg goed leren kennen. Ik weet nu dat ik dit ook kan zonder al te veel zenuwen. Zingen met een groot orkest en zonder de veilige tweede: de gitaar. Ik heb ervaring op gedaan hoewel mijn aangekondigde meedoen met het Poolse festi val in Sopot dit jaar niet doorgaat. Dat wordt pas 1973. Wel ga ik naar een Roemeens festival. Verder sta ik eind van deze maand weer op een Knokkes podium in het „Festival van de Humor." Frits komt daar ook, daar zal ik me overigens veel plezieriger voe len. Geen competitiestrijd en meer het folk cabaret-achtige genre." We hebben trouwens hier in Knokke alles tegen gehad: het weer, de repetities waarvoor de Engelse ploeg ontzettend veel tijd nodig had en trouwens ook zaterdagavond de tijdslimiet met 7 minuten over schreed (21 minuten waren toegestaan). Verder had Nico als een van de eersten arrangementen opgestuurd. Toen we hier kwamen waren ze verdwenen of zoekgeraakt. En dan die zogenaamde arties tenjury. Hoewel het leek dat Knokke relloos en gladjes zou verlopen maakte het optreden van de Belgische ploeg er gisteravond een eind aan. Niet dat het veel zal uitmaken. De uitspraak van de jury is bin dend. België kreeg namelijk gisteren 233 punten voor een goede ploeg, maar.... en dit werd veelvuldig besproken in de Knokke-wan- delgangen, de doorslag voor het hoge puntenaantal was wel het slot nummer dat als afkondiging diende en dus niet bij het eigenlijke program van 21 minuten inbegrepen was. De totaaltijd van de Bel- 24 minuten, en daar werd verder niet over gepraat. i de zangers een eigen piano toegewezen, iets wat n*t totaal geen verwachtingen aangekomen. Vandaar onze nuchter heid." Laconiek Frits wilde in Knokke maar een ding doen „lekker langs het stand k»peti zoals al mijn min of meer bekende Knokke-voorgangers. Dat heb ik nu gedaan. Daarom ben ik nu erg tevreden en ga in Neder- Of de KRO volgend jaar land weer serieus verder met keihard werken. Ik sta gauw met Ju- aan alle KRO-hoofden les de Corte in „zo maar een zomeravond" en ben ideeën aan het opdoen voor een Tour de Chant in oktober of zo. Misschien met een gitaar om de nek de fabrieken langs." Dit laatste met een lachje. onze Frits Lambrechts geweigerd was. Maar nefin, met die 233 pun ten maakte de ploeg wel de weg vrij voor de halve finale, waarin buiten onze zuiderburen ook Engeland (245), Spanje (220), Duitsland (214), Roemenië (214) en Portugal (208) zullen uitkomen. Neder land. Denemarken (178) met de in Nederland verblijvende Michael Elo en Frankrijk (1117) zijn uitgevallen. ;er een ploeg financiert en begeleidt blijkt regenachtig Knokke te zien bijna een on mogelijkheid. ANNELIES V. D. HOUTEN „Wer hat dies Liedein erdacht"? Gustav Mahleren Elly Ame- ling zong het, met alle eenvoud, met alle charme zo kenmerkend voor het feest, dat daarop zou volgen: He Hollandfestivalfinale, die een bont besluit moest vor men van het Holland Festival 1972. Enkele duizenden Rotter dammers hadden voor deze ge legenheid met volledige mede werking van de overheid dit maal, De Doelen „gekraakt" en ze voelden zich daar, tussen half negen en twee uur volledig thuis: in de grote zaal, in de feestzaal, op het Binnenhof, in de hal. Een opmerkelijke mededeling: wist u, dat met de naamgeving „Binnenhof" als een hommage aan ens blad bedoeld was....dit is var, bevoegde zijde ons uit drukkelijk medegedeeld. Neen niet regeringskwartier...de feest zaal heette immers niet „Rid derzaal"! Maar terug naar Elly Ameling, naar de grote zaal, waar we zaterdagavond onze wandeling begonnen. Het Rot terdams Philharmonisch Orkest begeleidde haar onder directie van de Tsjech Zdenek Macal, die te elfder ure Lorin Maazel verving. En deze zorgde nog voor een lang toetje, in de vorm van Rimsky-Korsakovs „Shehe- razade", waar het echt exotisch toeging. Onze kleindochter had gezegd, dat we echt de Sissies niet mochten verzuimen. Dus wij naar de Sis sies in de kleine zaal, waar we ons mateloos hebben geamu seerd: niet alleen met de Sis sies, maar ook met onze buur man. vooral met onze buurman, die ons telkens op de knieën sloeg met de uitroep: „Mijn heer, moet u die handen zien...die handen In de feestzaal nipten we nog even aan een cocktail van mu- zieken uit het nabije Oosten, om daa ma terug te keren naar gro te zaai, waar het orkest der or kesten ons wachte: Dolf van der I inden met zijn in prachti ge blauwe pakken geklede Me- tropole Ensemble. Hij stal de show: we hadden niet anders verwacht. Eén uur onaf gebroken spelen, voortreffelijk geserveerd vol bonte afwisse ling, vol rijke contrasten. En ge- disciplineeid, dat zijn mensen spee'Hen in de verrukkelijke rake arrangementen! Verschillende medewerkers: een groep noemen we Leidse Sleu teltjes, koortje van een veertig meisjes, verrassend door grote vertrouwdheid met het podium, door hen gedemonstreerd. Weet u, dat we daarna alle moeite gedaan hebben om met de merkwaardige combinatie Trio Louis van Dyk-Elly Ameling kontakt te krijgen? Het is ons niet gelukt: met tal van hoog waardigheidsbekleders" bleven we voor de eivolle zaal staan. B. R. DEN HAAG (ANP) De Omroep raad heeft minister Engels van CRM geadviseerd op korte ter mijn tot een eerste aanzet voor de „Instructieve omroep te ko men. De raad pleit voor een ho gere prioriteit voor deze nieuwe omroep in het regeringsbeleid en adviseert dat de regering in verband hiermee overgaat tot invoering van een derde televi sienet. Dit advies werd op 7 april j.l. vastgelegd en is in de Staats courant van 7 juli gepubliceerd. Het is uitgebracht n.a.v. de nota uit 1971 van minister Klompé en Veringa. De omroepraad be schouwt de „Instructieve om roep" als belangrijk middel om cultuurgoederen te brengen bij mensen die daarvan anders slechts moeilijk kennis nemen. Het ontbreken van een derde tv- net (bij het regeerakkoord is overeengekomen dat dit voorlo pig riet aan de orde is)' is vol gens de Omroepraad geen be zwaar. Op tv en radio is nu reeds voldoende zendtijd be schikbaar om met geleidelijke invoering van de „instructieve omroep" te beginnen. De gelden beschikbaar op de begroting van Onderwijs en Wetenschap pen voor onderwijsprojecten en voor vormings- en volksontwik kelingswerk kunnen voor de „instructieve omroep" besteed worden, aldus de Omroepraad. Verder wijst de nota op de uit gebreide en langdurige voorbe reiding, die nu ter hand geno men moet worden wil men klaar zijn als er meer geld en een derde net beschikbaar is. Belangrijkste punten van voor bereiding zijn: Samenstelling van een uitvoerend orgaan, een eerste coördinatie van deskundi gen op het gebied van instruc tieve programma's en het pre pareren van een wet op de in structieve omroep. De Omroep raad wijst voorts op de moge lijkheid van zowel een open als een gesloten net, terwijl boven dien aandacht aan de mogelijk heid van het gebruik van audio- visue'e hulpmiddelen voor de in structieve omroep moet worden gegeven. Broom- Hilda Vrienden nemen het op voor Jakir MOSKOU (UPI) Zeven vrien den van de politieke dissident Pjotr Jakir hebben de Sovjet-re gering verzocht Jakir op borg tocht vrij te laten. De zeven, allen lid van de kleine beweging voor burgerrechten in Moskou, zeggen dat Jakir niets heeft gedaan om zijn arrestatie op 21 juni te rechtvaardigen. Hij ijvert slechts voor de stalini- satie. De 59-jarige historicus heeft zelf veel van Stalin te lij den gehad. KARATSJI (RTR) - In vier ge bieden van Karatji geldt vanaf gisteren een volledig uitgaans verbod. Militairen hebben de or- debewaring overgenomen van de politie op de derde achtereen volgende dag van vernieling en plundering door Oerdoe-spreken- den die verbitterd zijn ove»r een wet waarbij het Sindhi de enige officiële taal wordt. Volgens onofficiële berichten wa ren er zondag almeer dan 20 doden. Overstromingen Japan TOKIO (DPA) Zware regenval en overstromingen hebben in het zuiden en noorden van Ja pan tot vandaag aan 152 men sen het leven gekost. Vijftig mensen werden toen bovendien nog vermist. Volgens de weer kundigen is het einde van de slagregens nog niet in zicht. Voor zover het Den Haag betrof, is het Holland Festival zaterdag besloten met een magnifiek con cert van renaissancemuziek door de Capella Antiqua uit München. Dit ensemble, in 1956 opgericht, bestaat uit zeventien voortreffelijke geschoolde voca listen. die voor het merendeel ook oude instrumenten kunnen bespelen. Welbewust laat men de wat schrale, soms wat scher pe vrouwenstemmen overheer sen door de prachtige mannen stemmen, maar Konrad Ruhland maakte er een uitzonderlijk ho mogeen geheel van. De donkere koorklank mengde ideaal met de laag gestemde instrumenten en vocaaltechnisch stond het koor Brazilië mini- wereldkam pioen voetballen RIO DE JANEIRO (ANP) - Bra- zillië heeft gisteren het toernooi om de mini-wereldbeker in ei gen land gewonnen. In de finale versloegen de Brazilianen het elf tal van Portugal met 1—0. Het enige doelpunt werd in de 89ste minuut gescoord door Jairzinho. op zeer hoog niveau. Het is helemaal verkeerd te den ken dat renaissancemuziek al leen mag worden uitgevoerd zoals ons eigen Sytagma Musi- cum dat doet. De vooral instru- mentall gerichte Otten culti-1 veert een intieme, ietwat jovia le huis-, tuin- en keukenstijl maar ae renaissance kende ook staats- en hofmuziek met bijbe horende pracht, praal en raffine ment. Grammofoonplatenlief- hebbers wisten allang dat de Capeiia van München juist daarin excelleert. Majesteitelijke statiemuziek hoor de men zaterdag in een feestelijk welkomsttrompet van Isaac, een ontroerende klaagzang van Mouton, een hemels engelenge- 1 bed van Mantua. Verrukkelijk klonken een 8-stemmige, instru mentaal gehouden canzone van Massaino, een dito sonate van Giussago. Een 5-stemmig vas- tenavondlded van Lasso mocht wat stijfjes overkomen, maar de aan Des Prez toegeschreven Cantio jiocosa met de partij van één toon voor de onmuzikale Lodewijk XIII was olijk genoeg. De Lutherse Kerk was gelukkig j vol en de slofovatie lokte twee toegiften uit. Voor ons eindigde het festival met een heel bijzon der hoogtepunt. Ks. Suske en Wiske De gekke gokker Tom en Marie Ann De vredes- spuitbus

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6