m Nieuwe Vaticaanse instructie over intercommunie VATICAAN BIJ BEGRAFENIS ATHENAGORAS Israël wijst beschuldigingen van de hand Ceid^e Somont Actiecomité vraagt sanering Westland Steeds meer auto's 's nachts opengebroken Verdeelde geloofs- getuigenis maakt ongeloofwaardig ij Politiek gewetens- 'j bezwaar 4 erkend Kinderen bij brand omgekomen Autofabriek in Hanoi vernietigd Dood Kanafani Tegen luchtvervuiling: I lrolAANDAG 10 JULI 1972 LEIDSE COURANT >ngei LitoME (KNP) Het Vaticaanse jen secretariaat voor de eenheid uurd heeft gisteren een nieuwe in- structie uitgebracht over de toe- lenaj la*ing van niet-katholieke chris- jing. tenen tot de communie in de ka tholieke kerk. Voorzitter kardi naal Willebrands en secretaris pater H. Hamer O.P. schrij ven nadrukkelijk dat deze in structie slechts de normen van het Vaticaans Concilie en van het oecumenisch directorium van 1967 wil verduidelijken om Kardinaal in Den Briel: lisck fc*DEN BRIEL „Deze bijeen- 11/ komst is geen protestbijeen komst of een bijeenkomst om wq elkaar verwijten te maken. Wij zijn bijeen om samen de ge- ■Moofsgetuigenis te vieren. Het is verheugend dat wij, katholieken spi en protestanten, dat na vier *8 eeuwen weer samen kunnen u doen". Aldus sprak kardinaal 8 Alfrink zondagmorgen tijdens v* de herdenkingsdienst, die in de :enW bedevaartkerk in Den Briel la8® werd gehouden in verband met de herdenking van de dood van odi» de negentien martelaren van wa* Gorcum, vier eeuwen geleden. lm*,Een verdeelde en een» elkaar be strijdend geloofsgetuigenis is lertf /etiHAARLEM (ANP) De minister van Defensie heeft de politieke gewetensbezwaren tegen de mi litaire dienst van oud-sergeant J Gerard Roovers erkend. De 5 zaak tegen Roovers, die op 19 Juli in hoger beroep dient bij het Hoog Militair Gerechtshof, zal nu vrijwel zeker worden af- V' gevoerd, aldus zijn raadsman, mr. van Wijk, Eerste Kamerlid voor de PSP. 1 De commissie, ingesteld dootr de minister van defensie, die de gewetensbezwaren moet onder zoeken, heeft de politieke be zwaren van Gerard Roovers nu erkend als gewetensbezwaren in de zin van de wet. Hij was eer- i ii der door de Krijgsraad veroor- ids deeld tot vijf maanden en ont- eef slag uit de dienst. Westduitse verkiezingen in december BONN (UPI) De Westduitse ai minister van Buitenlandse Za- e, ken Scheel heeft verklaard dat hij en kanselier Brandt willen voorstellen op 3 december alge- c[ mene verkiezingen .te houden. In een gesprek met Bild am Sonn- tag zei Scheel te verwachten dat de christen-democraten met "j die datum akkoord zullen gaan. Scheel gelooft niet dat de sociaal democraat Schiller, die enkele dagen geleden aft-rad, als minis ter van financiën, zal overlopen naar de christen-democraten. Heerlen - anp - Twee kin- deren zijn zaterdag bij een I brand in een crèche van een 1 pension in Heerlen omgekomen. De slachtoffers zijn twee broer tjes uit Kerkrade respectievelijk twee en vier jaar. I öe brand in het pension werd 's avonds om ongeveer acht uur ontdekt door twee pensiongasten en een 14-jarige babysit en hulp. De brand bleek te woeden in een j slaapkamer op de benedeneta- ge, waar de twee kinderen te slapen waren gelegd. De kinde ren konden niet meer worden gered, ook niet door de brand weer of de politie. Gewetens bezwaarde tL AVIV (AFP) De 31-jarige Roger Deerhy is door een bur gerlijke rechtbank in Beersjeba tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij ge weigerd heeft zich te melden voor het medisch onderzoek voor de militaire dienst. Hij verklaarde voor de rechtbank dat hij tegen elke oorlog gekant is en weigert te dienen ,,in een bezettingsleger". ongeloofwaardig. Dit geldt voor onze eigen gemeenschap, maar het geldt ook voor de verhou ding tussen de verschillende kerken", aldus de kardinaal. In zijn predikatie wees de kardi naal erop dat men de martela ren aan beide zijden van de scheidslijn, die door het chris tendom loopt, kan vinden. „Het tragische hierbij is, dat men beiderzijds in Christus naam ge weld gebruikte", aldus de kardi naal. Over de huidige toenadering van de verschillende kerken zei de kardinaal;,,Wat ons met elkaar verbindt is veel belangrijker en fundamenteler, dan wat ons nog van elkaar gescheiden houdt". De herdenkingsdienst werd bijge woond door de pro-nuntius mgr. Angelo Felici, de bisschoppen van Haarlem en Rotterdam, de bisschop van Gent, mgr. A.P. van Pethegem en verschillende vertegenwoordigers van de lan delijke, provinciale en plaatse lijke raad van Kerken. Het secretariaat gaat uit van twee beginselen voor intercom munie: de eucharistie dient de eenheid van de keek uit te druk ken en een middel te zijn tot genade. In 1970 herinnerde het secreta riaat aan de uitspraak van het concilie: „als symbool van een- hied is intercommunie meestal verboden, maar als middel tot genade verdient zij soms aanbe veling". Het secretariaat waarschuwt te gen iedere vanzelfsprekende in tercommunie. In de nieuwe instructie wordt een scherp onderscheid ge maakt tussen de toelating van leden van de orthodoxe kerken en de andere christenen. Vol gens de katholieke opvatting hebben de orthodoxe kerken echte sacramenten, met name priesterschap en eucharistie, zo dat het risico dat de kerkelijke en eucharistische gemeenschap worden verward, tamelijk ge ring is. De instructie herinert aan een brief van paus Paulus aan patriarch Athenagoras in februari 1971. Daarin schreef de paus dat „tussen onze kerken en de eerbiedwaardige ortho doxe kerken reeds een bijna volledige gemeenschap bestaat". Het nieuwe document beperkt de deelname van niet-katholieke christenen tot uitzonderingsge vallen, die als dringend om schreven kunnen worden. Hun wordt dan gevraagd persoonlijk te belijden dat hun geloof in het sacrament van de eucharistie overeenstemt met het geloof van de kerk, zoals Christus het heeft ingesteld en de katholieke kerk het overlevert. De nieuwe instructie wijst opnieuw op het oecumenisch directorium, dat het aan de plaatselijke bisschop overlaat om uit te maken of de voorwaarden vervuld zijn om te kunnen spreken van een uitzon derlijke noodsituatie. Nieuwe instructie kleine verruiming AMSTERDAM (KNP) - De instructie over de toelating van de niet-katholieken tot de communie bevat vol gens theologisch en oecu menische deskundige prof. dr. J. Groot slechts een kleine verruiming. Hij be treurt het dat het stuk zich beperkt tot de toelating tot de katholieke commu- Uit het document wordt vol gens prof. Groot duidelijk dat het Vaticaanse secre tariaat intercommunie voorbarig vindt zolang er geen officiële overeenkom sten tussen de kerken be staan. Prof. Groot ziet het als een kleine stap vooruit dat de nieuwe instructie de rol van de bisschop en bisschoppenconferentie on derstreept. Prof. dr. H. Fiolet, secreta ris van de Raad van Ker ken in Nederland, is van mening dat de nieuwe in structie de praktijk van intercommunie, zoals die in Nederland gegroeid is, billijkt. In de instructie bespeurt hij wel de ten dens van oecumenisch een richtingsverkeer naar Ro- Kersenteelt mislukt Geldermalsen (ANP) De Ker senteelt in de Betuwe dreigt dit jaar als gevolg van het aanhou dende slechte weer vrijwel ge heel verloren te gaan. Verschil lende kersentelers en pachters zijn genoodzaakt de kersen aan de bomen te laten hangen, aan gezien het niet meer de moeite waard is de oogst door dure plukkers binnen te halen. De hoeveelheid meikersen, die vo rige week op de veiling werd aangevoerd, was in verhouding met voorgaande jaren uiterst gering. Veel kersen waren door de regen gescheurd. Voor de bakken meikersen werd niet meer dan 1,80 per kilo be taald. Prins Richard van Gloucester, neef van koningin Elizabeth en tiende in de rangorde voor troonopvolging is zaterdag in Londen in het huwelijk getreden met de Deense Brigitte van Deurs, dochter van een advokaat. Prins Richard (27) heeft zijn 24-jarige vrouw zes jaar geleden voor het eerst ontmoet. Zij studeerden beiden in Cambridge. Twee van de drie leden van de Baader-Meinhofgroep, zaterdag gearresteerd in Offenbach. Links: I rm- gard Möller, rechts Klaus Jünschke. Weer leden Baadergroej) gearresteerd OFFENBACH (West-Duitsland) (AP) Zaterdag zijn drie le den van de Baader-Meinhof groep gearresteerd: Klaus Jünschke, 24 en Irmgard Möl ler, 25 en een derde nog niet geïdentificeerd persoon. Ze werden gearresteerd bij een kiosk in Offenbach, die grenst aan Frankfort. Een vierde per soon ontkwam. Alle drie de gearresteerden waren gewapend. o SAIGON (AP) Straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht hebben een van de grootste Noordvietnamese werkplaatsen voor reparatie van militaire voertuigen aan de rand van Ha noi vernietigd en drie Mig-21's neergeschoten die hen probeer den bij een luchtgevecht te on derscheppen. Een van de acht Phantoms die in gevecht raakten met de Mig- 21's, ging verloren. Noord-Viet- nam heeft verklaard dat er vier Phantoms bij de actie zijn neer geschoten. Hanoi verklaarde ook dat de Amerikaanse straal jagers veel woonwijken hadden gebombardeerd. Twee Amerikaanse onderzeeërs hebben zes bemanningsleden van een B-52 uit de Stille Oceaan opgepikt, een dag nadat zij zich per schietstoel hadden gered uit een B-52 bommenwer per die in zee is gestort. VATICAANSTAD (KNP/AP)— Paus Paulus heeft dit weekein de een r.k. delegatie onder lei ding van kardinaal J. Wille brands naar Istanboel gezonden voor de begrafenis van de or thodoxe patriarch Athenagoras I. In een telegram aan de H. Synode van Constantinopel heeft de paus zelf zijn grote medele ven met het overlijden van dt patriarch uitgesproken. In dit telegram noemt de paus Athe nagoras „de grote voorvechter van de verzoening van alle christened en van onze beide Patriarch Athenagoras wordt kerken". morgen op het Maagd Maria- kerkhof in Istanboel begraven. De Turkse regering heeft aarts bisschop Iakovos primaat van de grieks-orthodoxe kerk in Amerika de toegang tot Turkije ontzegd, waar hij de begrafenis van Athenogoras wilde bijwo nen. De Turkse regering noemt Suriname krijgt meer ontwikkeling- de aartsbisschop ongewenst en persona non grata. In een toespraak herinnerde paus Paulus gistermiddag aan het grote verlangen van patriarch Athenagoras om met „zijn oude re broer", de paus, samen de eucharistie te kunnen vieren als bekroning van het volledige her stel der eenheid tussen Rome en de orthodoxie. De paus ver klaarde dat ook hij daar zeer naar heeft'verlangd. Winnen om te gaan verliezen r zijn nog maar weinig landen in de wereld en laten we ons maar beperken tot het democratische westen waar de uitslag van verkiezingen vóór de stemlokalen sluiten al een uitgemaakte zaak is. En er zijn nog maar weinig landen waar de controverse ei echt helemaal een is tussen vooruitstrevende en conservatieve poli tiek. Ook in de vaak als modellen van duidelijkheid naar voren geschover staten als Engeland en de Verenigde Staten niet. Als er in een demo cratisch land flagrante tegenstellingen tussen arm en rijk bestaan dan toch wel in de V.S. Toch is het allesbehalve een uitgemaakt* zaak dat Nixon dit jaar het onderspit zal delven in de strijd om hel presidentschap. In tegendeel: zelfs de talrijke opinie-peilingen in Amerika doen ver moeden, dat de democraat die straks op de nationale conventie all winnaar uitgeroepen wordt, alleen maar gaat winnen om het daan na tegen de republikein Nixon te gaan verliezen. Amtrika is een goed voorbeeld, dat in een twee-partijen-stelsel dl diepste tegenstellingen de polarisatie zo ge wilt geen betrekkin gen hebben op een strijd tussen partijen, maar op een strijd in d« partijen. Onze gehele samenleving is dermate gecompliceerd geworden, dal zwart-wit tegenstellingen in de praktische politiek moeilijk te hante ren zijn. In Nederland liggen de kaarten al niet anders; de vraag i* dan ook of we er op die manier komen, wanneer we de scheidslijn socialistisch-liberaal gaan vervangen door progressief blok versus li beraal-democratisch blok. Binnen de kortste tijd splitst zich van het eerste een links volksfront en van het tweede een rechtse unie af. Ook in ons land kan dan winst spoedig tot verlies devalueren. DEN HAAG (ANP)— De Vereni ging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied heeft in een brief aan minister Stuyt (Milieuhygiëne) gevraagd ook het Westland aan te wijzen als saneringsgebied in het kader van de wet op de luchtverontrei niging. De saneringsplannen voor het als saneringsgebied aangewezen Rijnmond worden volgens de vereniging doorkruist door de toegenomen emissies aan zwavel- dioxyde en stof. die door de met olie gestookte kasverwarming in het Westland veroorzaakt wor den. In dit gebied en in Delft en Den Haag-zuid worden de laat ste jaren zwavel- dioxydeconcen- tralies gemeten die uit een oog punt van de volksgezondheid be slist ontoelaatbaar zijn. Statis tisch gezien is in deze gebieden een verhoogde sterfte bij zuige lingen en personen met adem halingsmoeilijkheden te ver wachten", aldus de vereniging tegen Milieubederf. De zwaveldioxyde-emissies van het Westland hebben volgens de vereniging duidelijk invloed in bepaalde delen van het sane ringsgebied Rijnmond. Bij aan wijzing van het Westland als sa neringsgebied zou op korte ter mijn een saneringsplan ge maakt moeten worden waarin met olie gestookte installaties in het Westland verboden worden, aldus de Vereniging tegen Mi lieubederf in en om het Nieu- we-Waterweggebied". hulp (Van onze correspondent) Jeruzalem De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Aba Eban, heeft Arabische be schuldigingen als zou Israël verantwoordelijk zijn voor de dood van Kanafani van de hand gewezen als „grote onzin". Has san Kanafani, de officiële zegs man voor het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, kwam zaterdag ln Beiroet door een bomontploffing in zijn auto om het leven. Het Palestijnse persbureau heeft meegedeeld dat een kandelaber, die het wapen van Israël voor-1 stelt, gevonden is op de plaats j van de ontploffing. Ook werd meegedeeld, dat een visitekaart- 1 je gevonden was met de tekst j „Met de complimenten van de Israëlische ambassade in Ko-1 penhagen". De Israëlische politie bracht de explosie in Beiroet voorlopig in verband met een hernieuwde dreiging om bommen in post pakketjes te sturen naar Israël I en andere landen. Daarvoor is vorige week al gewaarschuwd, i Waarschijnlijk houdt dit in. dat Kanafani ofwel door een onge luk om het leven kwam toen hij explosieven bij zich had of dat hij gewikkeld was in een inter ne twist over het sturen van bommen via de post. Wat het visitekaartje uit Kopenha gen betreft, herinnerde de Is raëlische politie eraan, dat de vrouw van Kanafani een Deense is en dat haar broer in Dene marken woont. Ontelbare van dit soort kaartjes worden door de Israëlische ambassades inge sloten bij uitnodigingen aan or ganisaties en personen met wie deze ambassades contact heb ben. PARAMARIBO (ANP) Surina me zal van de Wereldbank 200 miljoen gulden lenen met ga ranties van Nederland. Hiermee krijgt Suriname in de periode van het Tweede Vijfjarenplan (1972 tim 1976) de beschikking over 600 miljoen gulden ontwik kelingshulp. De lening van de Wereldbank zal moeten worden gebruikt voor economisch ver antwoorde projecten. De Nederlandse hulp zal volgens statenvoorzitter Lachmon, ver der bestaan uit 220 miljoen voor cultureel, sociaal en maatschap pelijk werk en 25 miljoen van de Participatiebank. Hierbij komt nog een bedrag van 50 mil joen gulden voor de overloop van het eerste naar het tweede Vijfjarenplan. Graan voor Rusland SAN CLEMENTE (Reuter) De Sovjet-Unie gaat in de komende drie jaar voor 750 miljoen dol lar aan Amerikaans graan ko pen, heeft president Nixon za terdag meegedeeld. Het is de grootste transactie van deze soort die ooit tussen de twee landen tot stand is gekomen. Een drie weken oude welp en een tweejarig Peki- neesje behoren tot de beste vrienden van de zes jarige bulldog Sean. Teza men treden zij op in een Brits circus. Ook buiten de werkuren kunnen de artiesten" goed met el kaar overweg. AMSTERDAM (ANP) In Am sterdam worden de laatste tijd - vooral in de nachtelijke uren - steeds meer auto's opengebro ken, waarbij zij worden beroofd van alles wat er in de haast uit meegenomen kan worden. Zo zijn gisteren bij'drie politiebu reaus in de binnenstad alleen al dertig aangiften van gedupeerde j eigenaars binnengekomen. In de tuinsteden en andere buiten- i wijken van de stad beperkten 1 de aangiften zich per bureau tot twee of drie. Verreweg de meeste wagens ble ken in de nacht van zaterdag op de annglfte van dertig gevallen blijkt, omdat zeker een nog gro ter aantal autobestuurders niet eens de moeite neemt om aan gifte te doen. Vader koning Hoessein overleden broken. Dat geschiedde door middel van valse sleutels, maar meestal door forcering j van de tochtraampjes of van de portieren en in een enkel geval i fbij een 2 cv) door opensnij ding van het linnen dak. In Berlijn wordt woensdag Miss-tienerprinses 1972 gekozen. Uit negenentwintig landen zijn kandidaten De politie wijst erop dat het euvel naar West-Berlijn getrokken waar zij zich bijzonder vermaken op d» Kurfürstendazn. nog veel erger moet zijn dan uit zondag op straat te zijn openg» ISTANBOEL (AP) Ex-konlng Akdoellah Bin r Ilal van Jorda nië, vader van koning Hoessein, is zaterdag op 58-jarige leeftijd in het ziekenhuis van Istanboel overleden aan een hartaanval. Hl| bevond zich in het Ortakoy ziekenhuis, sinds hij 19 jaar ge- deed

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5