Schaaktweekamp hangt weer aan zijden draad Zeiltifel met nasmaak voor Rodney Pattison Theo Timmer profiteerde van uitvallen De Vries en Nieto Succes voor waterpoloërs Joegoslaaf won zwemmarathon MAANDAG 10 JULI 1972 A-tf Het Het plotselinge vertrek aftellen tot aan het lang verbeide be gin van de twee kamp Spasski-Fi- scher om het we reldkampioen schap schaken, morgenavond, ver loopt niet zonder complicaties. Za terdagmorgen keerde plotseling hoofd-scheids- rechter Lothar Schmid naar huis terug. Zijn zoontje Bernhard is bij een verkeersonge luk gewond ge raakt. Schmid, die in Bamberg een uitgeverij bezit, zal wellicht niet voor morgen in Reykjavik terug zijn. De tienjarige Bernhard raakte aan het hoofd ge wond, toen hij op een helling van zijn fiets viel. Hij onderging een ope ratie en maakt het thans tamelijk goed. van Schmid maakt de zaken des te gecompli ceerder, omdat nog steeds niet is beslist op wat voor bord zal worden gespeeld. Schmid had wereld kampioen Spasski en uitdager Fischer uitge nodigd gisteren naar de schaakzaal te ko men om dè faciliteiten dn ogenschouw te ne men. In de zaal staat een kolossaal wit groen schaakbord van IJslandse stenen. Men neemt aan dat Fischer liever op een houten bord zal spelen. De taak van Schmid zal gedurende zijn afwezig heid worden overge nomen door de IJslan der Gudmundur Arn- laugson. „Dat kan kri tiek worden", aldus Fred Cramer, de vice- voorzitter van de Ame rikaanse schaakbond, ,,de keuze van het bord en de stukken is veel moeilijker dan het leiden van de hele Fischer heeft zich dn de worden uitgesteld tot aan de terugkeer van Schmid. De beide schaak-groot- meesters gaven geen aanleiding tot moeilijk heden. Fischer, heeft inmiddels zijn riante villa, die hem door de IJslanders ter beschik king was gesteld, ge ruild voor de vier ap partementen op de vierde verdieping van het Loftlaithir-hotel, waar de Amerikaanse delegatie is onderge bracht. De kieskeurige Amerikaan vond de omgeving van de villa te rumoerig. Het is niet de eerste keer dat Fischer zoiets doet. Hetzelfde gebeurde in Vancouver, toen hij te gen Taimanov speelde. In Buenos Aires, waar hij uitkwam tegen Pe trosjan, verhuisde hij nadat hij in de lift van wedstrijd". De Amerikanen sluiten de mogelijkheid dan ook niet uit dat de eer ste partij van de tweekamp al negen dagen vertraagd zal openbaarheid gewaagd zonder dat iemand hem herkende. Samen met Cramer dineerde rant. „Wij hebben het erg fijn gehad", aldus Cramer. „Fischer vindt de vis op IJsland erg lekker. Vooral de gerookte zalm." Zijn tegenstander Boris Spasski is inmiddels per vliegtuig afgereisd naar Noord-IJsland om de zalm, waar Fischer zo van houdt, te van gen. Hij deed dat op uitnodiging van de IJs landse schaker Froeys- tein Thobergson, die ook Fischer vroeg om mee te gaan. De Ame rikaan sloeg de uitno diging echter af, we gens de sabbath-rust. Als aanhanger van een Californische sekte, de kerk van God, neemt Fischer van vrijdag middag 6 uur, tot za terdagmiddag 6 uur volstrekte rust in acht. De hem omringende schaakboeken maken dan plaats voor zijn stereo grammofoon-in stallatie. zei bij zijn vertrek dat hij zich niet zou be moeien met de prakti sche gang van zaken, de keuze van het bord en de lichtinval. „Dat laat ik over aan Bob by. Voor mij maakt het geen verschil", al dus de 35 jarige we reldkampioen. MüNCHEN Nederland is als eerste geëindigd in het interna tionale watcrpolotoemooi te Landshut. In de laatste wedstrijd werd West-Duitsland met 3-2 verslagen. De tussenstanden 2-0, 0-0, 1-2, 0-0. De Ne derlandse doelpunten werden gescoord door Parrel, Bras en Hoogveld. maakte daarbij een achterstand goed van 5-2. De doelpunten werden gemaakt door Bras (4), Buunk (2), Schmid, Hersen en Hoogveld. Voor Spanje scoorden Jane (4), Soler en Sanf. De eindstand is: 1. Nederland 4 gesp. 8 punten; 2. Verenigde Staten 4-6; 3. West-Duitsland 4-4; 4. Spanje 4-1; 5. Australië 4-0. In Wetteren zijn dit weekeinde twee waterpolowedstrijden speeld tussen de jeugdploegen van België en Nederland. Zater dag, zegevierde Nederland met 9-1, gisteren viel de overwinning nog hoger uit: 16-3. Bobby Fischer vertoonde zich het afgelopen weekeinde in het openbaar in Reykjavik. Hij ging in en restaurant zalm eten. Spasski ging zelfs verder. Hij nam de boot en viste. op zalm. MEDEMBLIK Rodney Pattisson sloeg zijn team genoot Chris Davis enthou siast op de schouders. Voor de zesde maal had het En gelse team de Europese Flying Dutchman-titel ver overd. Zij waren de snel- sten in dit kampioenschap, dat echter een bittere smaak nalaat. Het gevecht om de Europese titel heeft zich niet alleen door zijn zeilcapaciteiten, maar ook door onhandige beslissin gen van de internationale jury voor Pattisson zeer gunstig ontwikkeld. Voor het Nederlandse team Im- hoof Korver waren deze be slissingen de nekslag die het moreel op de slotdag knakte. De langdurige discussies op vrij dagavond. waarna uiteindelijk 22 zeilers die eerst door de jury op een dood spoor waren gemanoeuvreerd, onder druk van vele protesten weer hun finishplaats terugkregen, kreeg nog een vervolg met de behan deling van een protest van o.a. de Hamburger Ulli Libor, die donderdag met vijf andere zei lers te vroeg was geweest bij de start. Op het starschot had de wedstrijdleiding een misleidende st een vlag ge maakt. Libor greep deze kans aan om zijn diskwalificatie on gedaan te maken. Na urenlang heen-en-weer-gepraat nam de jury een tweede onbegrijpelijke beslissing: de drie van de zes zeilers die te vroeg waren ge weest en hadden geprotesteerd, kregen hun finishplaatsen weer terug. Libor, Kolni en Hüttner waren tevreden, maar de con currentie was woedend over dit besluit, dat alleszins aanvecht baar was. Door deze ontwikkelingen raakte het duo Imhoff-Korver zijn eer ste plaats in het klassement kwijt. Vooral Imhoff wond zich enorm op over deze beslissingen van de jury. Voor hem was de lol van het kampioenschap er af en bovendien hadden deze be slissingen het moreel van de Nederlandse Olympische afge vaardigden aangetast. Daar kwam nog bij dat de slotrace op zaterdag met heel weinig wind werd gevaren. Ook dit paste niet in het straatje van Imhoff. De Hagenaar finishte kansloos op een 24e plaats. Imhoff: „Wedstrijdzeilen doe je voor je plezier, maar dit kampioen schap is vermoord door de jury, die uitspraken heeft gedaan, waarover iedereen in de lach schiet". Insiders waren het er eigenlijk wel allen over eens dat winnaar Pattisson, ondanks de woelige strijd, die hoofdzakelijk op de kant werd gestreden, toch de sterkste van het gehele veld was. In het klassement was het Pattisson, die een duidelijke voorsprong had op de volgende vier tegenstanders. Pattisson liep slechts 24,4 strafpunten op. tegen Libor 43, 1, Imhoff 44. Hüttner 45,4 en de Deen Hash Fogh 48. de 3 .•en de race was: 1 Rodney Pattisson (GB) 2. Uil Libor fWDld) 3. Peter Rut/. (ODlcl); -1. Yves Pajollc (Kr.) 5. 0- rold Cudmore (Ier)': C. Kurt Prentz- ler (WDld)7. Rapnar Fjoeran (Noor) S. C'hristos Unnas (Griek) 9. Kurt Seidl (Oost): 10. John Truett (GB) 13. Guus Bierman (Ned): 24. Fred Imhoff (Ned). 2. l.ibor (Ned) 44.0. 4. Hüttner (Odld) 45.4: 5 Hans FoKh (Deni 48.0; 6. Pajolle (Fr) 57.0; 7. Rütz (Odld) 71.1: S. elmeer voor Modem meien. Bethwalte. de zegevierde zaterdag 4. Noël (Wdld) J6. Kreldel (Wdld) (Nodi 8. Hughes (Can) (Can.) 33.1; 3. Bllgcr (Nu 39; 4. Hughes 54.7: 5. Hellemans 64.2: 6. Krciderl (Wdld) 69.7; 7. Da- nllou (Fr.) 70.7: 8. Noel (Wdld) 81.0; 9. Wolf (Wdld) 94.0; 10. Ger- Kampioen 1971 Lodewijk Mecter van Huizum heeft zaterdagmid dag p de Fluessen de eerste week van de Friese skutjes- strijd met een zege afgesloten. Daardoor wist Lodewijk Meeter tevens de leiding in het alge meen klassement te veroveren, al is het onderlinge verschil tus sen de grote vier maar uiterst gering. Het publiek rond de Fluessen zag zaterdag de meest boeiende ont moeting tot nu toe, waarin be- halvè Lodewijk Meeter ook de titelkandidaten Klaas van der Meulen en Ulbe Zwaga voor heldenrollen zorgden. In de steeds wisselende en keiharde strijd wisten deze beide schip pers hun aanvankelijk matige posities tijdig in te wisselen voor klasseringen in de top. Daarin slaagde klassementslei der Tjitte Brouwer van Heeren veen niet. Hij maakte daardoor in het algemeen klassement een forse duikeling. (Hul I 2. Slet Met (Heer Akker (Leci :en); 11. Tea 12. Alder v 13. Hfitt Dat een rally-cross, ook in de zomer, niet altijd een pretje is, toont deze foto duidelijk aan. De hoog opspattende modder doet vermoeden dat deze coureur niet lang zal verder ploeteren. Toch haalde hij de eindstreep. Het lijkt haast niet mogelijk. Zwerver (Eèrnewoude) Lodewijk Meeter heeft nu met 20.8 punt de leiding genomen. Op 1.1 punt staan Klaas van der Meulen en Ulbe Zwaga nu sa men op de tweede plaats, ter wijl Tjitte Brouwer vierde is met 23.3 punt. NAPELS De Joegoslaaf Rogo- slc Veljki heeft gisteren de ne gentiende editie van de wed strijd Capri - Napels, die mee telt voor het officiële wereld kampioenschap lange afstand- zwemmen, gewonnen. Hij legde de afstand af in zeven uur, 32 minuten en 50 seconden. Veljki had bijna elf minuten voor sprong op de Argetijn Horace Iglesias en een kwartier op de Egyptische amateur Madi Man- dour, de krokodil van de Nijl". Hoewel de tijd van Veljko tien mi nuten beter was dan zijn tijd van vorig jaar. bleef hij juist drie seconden onder het record dat met zeven uur, 32 minuten en 47 seconden staat op naam van de Italiaan Giulio Trava- glio, die ditmaal niet aan de start kwam. Aan de race deden negen amateurs en zeven pro fessionals mee uit elf landen. Twee van de deelnemers waren dames. Nederland was in deze race niet vertegenwoordigd. i omhoog ten teken van zijn victorie. Weer v - een zegepraal „binnen" in de strijd om het die reeds in de voorgaande wed strijd zijn kampioenschap zeker stelde en door de concurrentie niet meer in te halen was. be haalde op zijn Bultaco in Maas tricht de eindoverwinning door in de eerste manche als tweede te eindigen achter de kampioen van vorig jaar, Jo Lammers, uit Schiindel en ooor in de twee de manche als eerste ae finishen. Lammers, die ook in de tweede manche lange tijd de leiding gaf, moest met ontste kingsmoeilijkheden vier ronden voor het einde opgeven. Het zelfde overkwam de onfortuinlij ke coureur ook al in de voor laatste kampioenswedstrijd toen in de laatste ronde zijn ketting brak. Tot overmaat van ramp reed hij onderweg naar Maas tricht ook nog zijn auto met aanhanger total-loss. Als tweede klasseerde zich in de wedstrijd Tini van Erp uit Sint Oedenro- HOHENSTEIN-ERNSTTHAL De grote prijs van Oost-Duits- land in Hohenstein-Ernsttha! stond voor vele coureurs in het teken van motorpech. En het waren niet de eersten de besten. Zo moesten in de 50-cc klasse de Spanjaard Angel Nieto, lei der in het klassement om het wereldkampioenschap en de Ne derlander Jan de Vries, de hui dige titelhouder en Nieto's naas te belager, wegens machinepech de strijd voortijdig staken. Eenzelfde lot trof de Italiaanse multiwereldkampioen Giacomo Agostini in de 350-cc klasse. Nieto viel voorts uit in de 125 cc klasse, waarin hij nu in het klassement om het wereldkam pioenschap derde staat achter Mortimer (GB) en Jansson (Zwe.). De 350-cc klasse ging naar de Engelsman Phil Read, de 500-cc klasse uiteraard naar Agostini. Er viel evenwel ondanks het uit vallen van De Vries toch een Nederlandse overwinning te no teren. doordat Theo Timmer op Jamathi zegevierde in de 50-cc klasse, met grote voorsprong op de Oostduitser Hummel, die een Kreidler bereed. In het klassement staat Timmer nu derde met 33 punten. Nieto en De Vries hebben resp. 66 en 54 punten. Motorcross De laatste motorraces uit een se rie van vijf selectiewedstrijden, die dit jaar verreden werden voor het Nederlands kampioen schap in de 250 cc-klasse en die gisteren op een circuit op de Sint Pietersberg te Maastricht plaats had, is geëindigd in het voordeel van de nieuwe kam pioen Stef van der Sluis uit D: - ren, die de titel reeds eer er i 1970 behaalde. Van der Sluis. Emerson Fittipaldi glimlacht de, die op zijn Maico eenmaal tweede en eenmaal derde werd. Beiden malen werd hij gevolgd door Wim van der Brink uit Eerbeek, die totaal beslag legde op de derde plaats. Voor een in ternationaal startbewijs komen in dit jaar Tini van Erp, John Vink uit Amsterdam en Jos Klumper uit Apeldoorn in aan merking. Terwijl eveneens drie coureurs dat verloren en tot se nior degradeerden. Een achttal rijders degradeerde van senior tot junior. Winst De Braziliaan Emerson Fittipaldi heeft gisteren in een Lotus de race gewonnen voor het Europe se kampioenschap voor formule 2-wagens. De tijd van Fittipaldi was 59.23.51, hetgeen neerkomt op een gedmiddelde snelheid van 203.07 km. per uur. Tweede werd de Engelsman Mike Hail- wood in Surtees. Hailwood staat nu in het klassement om de Eu ropese titel op de eerste plaats. Fittipaldi kan als formule-1 cou reur niet meedoen aan het Eu ropese kampioenschap. Hail wood heeft nu 28 punten. Verde re stand Carlos Reutemann, Brazilië, 23. Jean Pierre Jas- saud, Frankrijk, 21, David Mor- gan,'Engeland, 19. Gewond De Nederlandse wereldkampioen motorboot races Cees van der i Velden liep gisteren een wond i aan zijn been op toen zijn boot I over de kop sloeg en een vaar tuig raakte tijdens een interna tionale wedstrijd in Bristol. De strijd in de klasse boven de 1.000 cc werd gewonnen door de Engelsman James Beard. Twee de werd de Italiaan Carlo Ros sini en derde de Engelsman Gi ve Curtis. r het publiek, terwijl zijn vrouw Maria bewonderend toekijkt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14