Show van Cuba bleef zonder een slotakkoord COME BACK DUBBEL TWEE DDS VOLKOMEN GESLAAGD Sasquatch' zocht laat de aanval in spannende derby SPORTBIJLAGE MAANDAG 10 JULI 1972 Af HAARLEM De Cubanen hebben hun show niet kunnen volvoeren. Het team van de wereldkampioenen, dat aan de zevende honkbalweek in Haarlem een ongeëvenaard cachet gaf, was gisteren in het duel tegen Nicaragua op nieuw op weg naar een spectaculair resultaat. Maar na een innings bij de stand 64 voor Cuba had de re gen het veld veranderd in een modderpoel. Na overleg met de coaches van beide teams werd aanvankelijk be sloten het duel een half uur te staken om de grootste plassen zo veel mogelijk te dichten, maar dit uitstel bleek tevergeefs. De regen zette zijn hinderlijke activiteiten voort en er restte het organisatiecomité slechts een oplos sing: Het toernooi beëindigen. Het betekende het trieste einde van een evenement dat in Euro pa zijn gelijke niet heeft. De deelneming van de Cubanen stond er van te voren al vrijwel borg voor dat er honkbal van wereldniveau zou worden ge speeld. Die verwachting is vol strekt bewaarheid. De Ameri kaanse semi-profteams, de Grand Rapid Sullivans en de Alaska Goldpanners, hebben de wereldkampioen niet van de overwinning kunnen afhouden. De Cubanen werden royaal win naar van de A-poule. In de af deling voor de „tweede keus" zegevierde het team van de An- tillianen, dat voor deze groep ei genlijk te sterk was en waar schijnlijk beter de plaats van het gehandicapte Nicaragua had kunnen innemen. Het nationale negental herstelde zich van een zwakke start en behaalde in het laatste weekeinde nog twee overwinningen. Zaterdag werd tussen de regen door met 93 van Italië gewonnen en giste ren versloeg de equipe van Ron Fraser de Antillianen met 4—2. Scheidsrechter Van de Klauw lijkt zich te verontschuldigen als hij zijn besluit om de wedstrijd tussen Nica- Daarmee revancheerde het Ne- ragua en Cuba aan de beide coaches meedeelt. derlandse team zich gedeelte- De besten van de Haarlemse Honkbalweek. V.l.n.r. Isasi (meest waardevolle speler), Huelgaf beste werper, per, N.-A.), Pieters (home-run-king, N.-A.), Montejo (beste slagman, Cuba), organisator Gerard Voogd en de teamprijs van de gemeente Haarlem. lijk. De door interne strubbelin gen niet optimaal sterke ploeg, waarin op het belangrijke eer ste honk geen beschikking was over Boudewijn Maat en Hud son John, waardoor achtervan ger van origine Wim Crouwel deze positie moest innemen, dreigde een desastreus toernooi te gaan spelen. Pas in het slotweekeinde nam Ne derland enigszins afstand van Italië. Maar deze zeges hebben niet kunnen verdoezelen dat Ne derland ten opzichte van vooral Amerikaanse landen een zeer grote achterstand heeft. Door ditmaal gekozen toernooivorm van twee poules is Nederland een directe confrontatie be spaard gebleven, maar het is geen gewaagde speculatie te zeggen dat het nationale team door Cuba zou zijn weggevaagd. De honkbalbond mag zich na dit overigens-ondanks de slechte weersomstandigheden succes vol verlopen evenement opnieuw afvragen of het geen tijd wordt een beter beleid uit te stippelen. De bond trok wederom ondanks de slechte ervaring vorig jaar met Hal Smeltzly slechs voor een korte periode een coach aan in de persoon van Ron Fraser. Hoewel deze zijn capaciteiten ondubbelzinnig heeft bewezen slaagde ook hij er niet in van het heterogene groepje honkbal lers een compleet Nederlands team te maken. Dat wreekte zich vooral in de eerste ontmoe ting van deze Haarlemse honk balweek. In de slotwedstrijd tegen de Ne derlandse Antillen, die op het veld aan het Badmintonpad werd gespeeld, liep de nationale formatie in de tweede innings een achterstand op van 20. Twee Nederlandse veldfouten brachten Rafael Josefa en Hols- man over de thuisplaat. In de vierde slagbeurt kwam Neder land langszij. Wim Crouwel sloeg de bal over het hek en kon met Rasmijn een ongehin derde tocht langs de drie kus sens maken. Twee innings later stelde Hamilton Richardson de zege veilig door met Charles Urbanus aan boord eveneens voor Jwee punten te tekenen. In de zevende innings maakte de regen het onmogelijk verder te spelen, waardoor Nederland met 4—2 won. Nol Beenders, die later tot de meest waardevolle Nederlandse speler zou worden uitgeroepen, werd de winnende werper met de cijfers 3-0-4. Zaterdagavond moest het duel tussen de Sullivans en Goldpan ners worden afgelast wegens de regen. Vandaag komen de Gold panners al weer uit in de Ame rikaanse competitie. FRANK WERKMAN Uitslagen: Italië: 0-1-0-0-0-0-2-0-is 3. Nederland: 0-1-1-3-1-0-0-3 is 9. Werpersresultaten: Nederland: Leurs 5-2-9, twee veldfouten. Italië Bertoni 3-4-5 (3 2/3 inn) Mazarinni 1-4-4 (3 1/3 inn) Glo- rioso 1-1-0 (1 inn). Twee veld fouten. Nederland 0-0-0-2-0-2-X is 4. Ned. Antillen 0-2-0-0-0-0-0-0 is 2. Werperscijfers: Nederland: Nol Beender 9-0-4. Nederland maak te 2 fouten. Ned. Antillen: A-Poule: Cuba 5 gespeeld, 10 pji.P ten; Sullivans 5 - 6; Goldp^ï ners 5 - 2; Nicaragua 5-2: .1 B-Poule: Ned. Antillen 6 - 10; l f derland 6 - 6; Italië 6-2. I De ereprijzen die traditiegetroujd na afloop van de honkbalw«£< worden toegekend, waren ti' - volgt verdeeld: A-Poule: Beste werper: Jose Ht|' gla (Cuba): beste slagman: vio Montejo (Cuba); maH waardevolle speler: Felix I<$H (Cuba). Home-run koning: |K| dro Selva (Nicaragua). B-Poule: Beste werper: Ron Briezen (Ned. Antillen): be| slagman: Rafael Josefa (N i Antillen): meest waardevo speler: Aluin Vleming (Ned landse Antillen): populaifl®: speler: Rafael Josefa (Ned. A* tillen): home-run koning: Wf fried Pieters (Ned. Antilletëf Meeste waardevole Nederland^ speler: Nol Beenders. Bejv coach: Bob Sullivan. Ongeltfsi kigste speler: Antonio Herradpan ra (Nicaragua). j st AMSTERDAM Coach Bas van der Meer had van zijn ploeg ei genlijk niets anders verwacht. Geheel volgens zijn plannen ging tijdens de nationale kam pioenschappen roeien voor da mes, die zaterdag op de Bos baan werden gehouden, de dub bel twee met Truus Bauer en Toos van Akkeren-van der Ende als eerste over de finish lijn. Pas na vele seconden kon de jury de tijd noteren van de als tweede binnenkomende ploeg. De dubbel twee van DDS was weer de sterkste, hetgeen voor niemand een verrassing betekende. Mevrouw Veenstra van de Koninklijke Nederlandse Roeibond: „Deze dubbel twee is de sterkste die Nederland ooit heeft gehad. Enkele jaren gele den behaalden zij op de Europe se kampioenschappen nog een zilveren medaille. Het is daar naast vrijwel de enige ploeg die op internationaal niveau mee telt. Het peil van het dames roeien is hier vrij laag". Het succes van de DDS dubbel twee is vooral het werk van trainer/coach Bas van der Meer. Nadat dit dubbel in 1968 uit elkaar was gevallen, slaagde hij er vorig jaar weer in om tot een hecht geheel te komen. „Beide dames waren op een ge geven ogenblik gestopt met roeien. Na veel moeite slaagde ik er in om eerst Toos van Ak keren weer te bewegen aan een wedstrijdje mee te doen en na veel praten zwichtte gelukkig Truus Bauer ook. Nadat de eer ste wedstrijd eenmaal achter de rug was, kregen zij er plotseling weer. zin in". Om weer aan de oude top terug te komen was een harde trai ning een eerste vereiste. „Het is beslist onvoldoende om op je routine te blijven teren", zegt Bas van der Meer. „Daarom was het ook een gok of de hele opzet wel zou slagen. Maar bei de dames toonden zo'n ver schrikkelijk grote inzet en inspi ratie dat die angst al spoedig tot het verleden behoorde". Minderwaardig Het dames-roeien wordt ten op zichte van het heren-roeien nog altijd als minderwaardig be schouwd. Niet alleen door het publiek worden de prestaties minder hoog aangeslagen, maar ook binnen de Bond, blijkt men dikwijls te vergeten dat niet al leen de heren roeien. Bas van der Meer: „De begeleiding van de Bond laat dikwijls erg te wensen over. Niet zozeer voor de top, maar wel voor de „lage re" roeiers. De jeugd, waar op den duur toch weer de nationale top vandaan moet komen wordt over het algemeen maar aan zijn Jot overgelaten. Voor heren-jeugd zijn er trainingen, de dames moeten zich maar zien te redden". Het zijn harde woorden uit de ploeg schept voor een man bij zondere problemen. Bas van der Meer daarover: „Onwillekeurig zal je tijdens een training nooit helemaal tot het uiterste gaan. Bij een herenploeg ligt dat an ders, dan ga je tot het einde. Al ga je als trainer dan niet over de rode streep, de mensen in de boot doen wei hun uiterste best, daar ben ik van overtuigd." De begeleiding van een dames- ploeg stelt eveneens zijn specia le eisen. „Dames zijn veel meer geneigd om alles op te potten. Als heren een wedstrijd slecht hebben geroeid, staan ze in de kleedkamer waarschijnlijk te gen elkaar te kankeren, van da mes hoor je zelden een woord. Dat is veel gevaarlijker, als de uitbarsting komt is er meestal niet veel meer aan te doen. Als coach moet je precies weten wanneer je moet ingrijpen". Inspraak Inspraak bij de te volgen taktiek is een punt dat Bas van der Meer als vanzelfsprekend aan vaardt. „Zij moeten de wed strijd roeien. Als zij ideeën heb ben, zijn die van harte welkom. Zij moeten echter wel weten, dat ik als coach het laatste woord heb. dat ik de verant woording draag. Kortom, zij moeten je kunnen vertrouwen". Dankzij hun goede resultaten zijn Toos v. Akkeren en Truus Bauer door de KNRB aangewezen om Nederland tijdens de Europese kampioenschappen, die in au gustus in Brandenburg worden gehouden, te vertegenwoordigen op het nummer dubbel twee. Bas van der Meer: „Over inter nationale krachtsverhoudingen is niet veel te zeggen, omdat vooral het zeer sterke Oost- Duitsland geen enkele tijd be kend maakt. Het feit dat dit koppel al eerder een medaille veroverde zal echter een zware last betekenen. Op deze leeftijd, 26 en 27, zijn zij wel op hun sterkst, nu staan zij op het top punt van hun kracht". Dan werpt Bas van der Meer een blik op zijn horloge. Het is al laat, de ploeg wacht weer, op weg naar een nieuw succes. PAUL HOVIUS Dr ploeg, die zal deelnemen aan het Europees roelkamploenschap voor da mes (van 11 tot en mot 11 Juli ln Brandenburg). Ost-Duitsland) be staat uit: Skif: Ingrld Dusseldorp (Gvas). Dubbel twee: Truus Bnuer- Toos van Akkeren-v.d. Ende (DDS). Vier met stuurvrnuw: Nereus/Am- stel combinatie (Llesbeth Vosmacr. Mirjam Steenman, Paullen Luynen- burg, Yvonne Jacobl. Stuurvrnuw: "»t: NJord mond van een man, die weet wat hij zegt en waarover hij praat. Ruim vijftien jaar be weegt hij zich nu al in de roei- wereld. „Heel vroeger heb ik nog wel eens zelf aan enkele wedstrijden deelgenomen, maar al spoedig voelde ik mij meer aangetrokken tot een functie als coach". In de loop der jaren heeft Bas van der Meer vele Problemen ploegen onder zijn hoede gehad, Het coach-zijn dames en heren, jeugd en elite, De dubbel twee van nu is echter wel de meest succesvolle ploeg. <C. F. Marrenga. B. Mulder. A. M. Voetellnk. H. Nepperus. H. F sen, C. Frederlkse, M. C, Kulpei L. Costense. stuurvrnuw E. G. jes). De dubbel vier van DDS (M. P. Cnrree. A. A. v.d. Velder Jongenelcn. M. G. J. een dames- Brandenburg). igenelen) krijgt iog een laatste kans zich vla een ;oede prestatie bij de Int. wedstrij- ~mplaatsen voor De jinish van de Nederlandse derby. Rechts voorop de uiteindelijke winnaar Sasquatch met jockey Dun nog fel gevolgd door White Clover met Henk van der Kraats. 1 Van onze sportredac tie WASSENAAR In de druilerige re gen, die hij in ei gen land vaker wél dan niet op zijn weg ontmoet, heeft Frankie Durr gis termiddag op Duin- digt met zijn vos hengst Sasquatch verrassend de vier enveertigste Der by gewonnen. Durr en Sasquatch vormden een voor treffelijke combi natie, die er op de kletsnatte Wasse- naarse renbaan in slaagde favoriet White Clover, die gereden werd door Henk van der Kraats, achter zich te laten. Frankie Durr heeft de koers rustig bekeken. De al wat oudere En gelse jockey bleef lang in de groep van veer tien, die tot in de laat ste bocht werd aange voerd door Patati Pa- tata. Maar deze moest toen de tol betalen voor de te grote krachtsinspanningen. Hij werd overvleugeld door een groot aantal honderd meter van de eindstreep ging Sas quatch in de aanval. Durr kon zijn paard, dat pas éénmaal in ons land aan de start is geweest (vorige week debuteerde Sas quatch met een over winning in een ren over 1800 meter) goed aan kop houden. White Clover, hoe dapper ook aan de buitenkant doorgaand, kon Durr niet meer achterhalen. De zege van Sas quatch was des te meer verrassend om dat behalve White Clo ver ook een van de an dere favorieten Storm- klee, gemakkelijk ver slagen werd. Dit paard gereden door de be kende Engelse jockey Geoff Lewis, speelde geen rol van beteke nis. De derde plaats was voor Snowboy, be reden door alweer een Engelsman, Raymond. Hij bleef juist voor Persian Darling en Pallieter. Henk van der Kaats nam zijn tweede plaats met White Clo ver sportief op: „Het was een eerlijke koers. Die Sasquatch is vrij wel een nieuweling en dan weet je nooit hoe wat die kan uithou den". Annemiek Beis- sel, trainster van de winnaar, zat op Duin- digt wel bijzonder goed: vier van de eer ste zes aankomende paarden kwamen uit haar entrainement. Sasquatch bracht voor zijn eigenaar bijna ze ventienduizend gulden in kas. ZEGE PESSOA AKEN De Braziliaan Nelson Pessoa heeft gistermiddag met „Nagir" het laatste onderdeel van het in ternationale concours hippique van Aken, een springconcours over twee manches om het kampioenschap van Aken, gewonnen. Hij bleef als enige over van het bijzonder- zware parkoers twee maal foutloos. Als tweede eindigde de in eigen land onlangs fel omstreden West duitser Hans Günther Winkler, die met „Tro phy" in de tweede manche de toegestane tijd met èèn seconde overschreed en een kwart strafpunt opliep. De Westduitsers Hartwig: Steenken met „Der' Lord" en Karl Heinz j Giebmanns met „The Saint" deelden zater dagavond de eerste, plaats in het puissan ce-springconcours. Bei de combinaties maak ten in de vierde barra ge één fout. Een Nederlandse jeugd- ploeg heeft zaterdag tijdens een internatio naal junioren-concours hippique in de Belgi sche plaats Haagboom een landenwedstrijd gewonnen. De equipe bestond uit Emilc Hen- drix met „Palatln'V Frank Sloothaak met „Sarno" Rob Eras met Sandy Way" en Henk Nooren met „Gondelier". Het totaal aantal strafpunten be droeg 13 1/4. De beste prestatie kwam op naam van. Eras, die in de eerste manche foutloos bleef en in de tweede man che 3/4 strafpunt kreeg. Groot Brittan- nië eindigde als twee de met 16 3/4 straf punten en België A werd derde met 26 strafpunten. (Zie voor gedetailleerde uitslagen de resulta- tenpagina)

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12