Merckx profiteert weer van ongeluksdag Ocana Kees Koeken de volhouder Ocana woedend op „profiteurs" Eerste bergen eisten meteen zware tol w j i m Rennersveld versplinterd op Aubisque De Vleut en Schepers verdienden nog niets Nederlandse uitbreiding arbiterslijst Leo de Wolff (64) overleden Z0RA FOLLEY OMGEKOMEN SPORTBIJLAGE MAANDAG 10 JULI 1972 A3 (Van een speciale verslaggever) PAU Weer heeft het domme ongeluk Luis Ocana in de Pyreneeën getroffen. Twee minuten bijna verloor de Franse Spanjaard in de eerste bergrit van de Tour 1972 op Eddy Merckx, Cyrille Guimard, Yves Hezard, Felice Gimondi en de zich zelf overtreffende Joop Zoetemelk. Het genadeloze gevecht van gisteren, dat het veld ver splinterde, maar de posities tussen Guimard (tweede) en Merckx (vijfde) ongewijzigd liet in de beklimming en de afdaling van de Aubisque, speelde zich af in zondvloed- achtige regenbuien. Net als op Ocana's ongeluksdag vorig jaar. Op door de stromende regen in de bergbeekjes ge transformeerde wegen, kreeg Ocana een lekke achter band, zoals zoveel andere coureurs op deze helse zondag. Het overkwam de Spanjaard kort na de top van de Aubis que waar hij aan de zijde van Merckx was bovengeko men in het spoort van de vroege vluchters Wilfried David De wlnnaar van de eerste zware Pyreneeën.etappe, Yves Hezard, heft en Alain Santy. triomfantelijk de hand bij de huldiging. PAU „Voor de rit van Pau naar Luchon is er maar een vraag: wie wordt er tweede na mij", snauwde een woe dende Luis Ocana gistermiddag op het autocircuit van Pau. „Wat vandaag is gebeurd, de aanval inzetten als ik mijn kansen niet kan verdedigen door een lekke band, noem ik schandalig. Anderen hebben van mijn pech ge profiteerd". Vervolgens vluchtte Ocana naar het Hotel des Pyrenées in Pau, begroette zijn vrouw vluchtig en draaide onmiddellijk zijn kamerdeur op slot. Hij wilde niemand meer spreken. Eddy Merckx bevestigde dat hij had aangevallen toen Ocana pech had gekregen, „maar ik heb niet geweten dat Ocana was gevallen", vulde hij aan. ,,In de komende dagen zullen meer renners terugvallen, maar de strijd gaat door. Ik heb het ook niet cadeau gekregen". ,,Ik ben", verontschuldigde Gui mard zich min of meer, „mee- De tegenslag brak Ocana niet, maar dwong hem in de mist wat meer risico te nemen om Eddy Merckx weer terug te vin den. Want Merckx was meteen na de tegenslag van Ocana in 1 de aanval gegaan, met Guimard, Poulidor, Hezard, Zoetemelk en 1 Gimondi in zijn spoor. Sleeptouw Eddy Merckx probeerde het groepje op sleeptouw te nemen om maar winst op Ocana te kun nen halen. Ocana op zijn beurt verzette zich met al zijn macht en sleepte Santy, Thevenet, Van 1 Impe en Janssens met zich I mee. Luis Ocana was aan de winnende hand en had het i groepje met Merckx weer bijna i binnen bereik toen het onfortuin i hem opnieuw'trof. In zijn val i sleept hij de hele groep mee. I Het kostte hem de kans Merckx i en de anderen nog te achterha- I len. Hij zette door. Santy bleef Iachter en werd per ambulance I naar het ziekenhuis vervoerd, Thevenet was uitgeschakeld, Janssens en Van Impe werden door de Spanjaard losgereden na weer te zijn opgestaan. Maar Ocana kon de strijd niet win- nen. Zijn verlies, veroorzaakt door een lekke band en een val, alsof één keer pech voor hem 1 niet genoeg was, groeide in de i laatste twintig kilometer tot bij- i na twee minuten. 'Gevecht Het eerste gevecht tussen Merckx en Ocana is dus door de Belg ge-' wonnen, maar Joop Zoetemelk i veroverde zich een plaats tus- sen de groten. Zoetemelk uit Rijpwetering - vlak ker land bestaat er niet in Ne derland - viel al onmiddellijk na de start aan en pikte achter Thieu Pustjens en voor Rini Wagtmans een paar puntjes voor het bergklassement op de Cote de l'Hoste van de derde ;ven kilometer, niet alleen zijn ook de durf om zijn voortreffe- categorie r Zoetemelk i kracht mae aan te vallen lijke conditie. Hij heeft het tot het einde van de i rit, die ook hem bijna tot pech- t slachtoffer maakte, volgehouden, i Want waar Ocana er niet in slaagde om de door een lekke ■j band verloren gegane tijd goed te maken, lukte het Zoetemelk wel, in de laatse dertig kilome- ter. Alleen joeg Zoetemelk op de wagons, die in het spoor van J Locomotief Merckx voortraas den op de bochtige wegen Pau. De jacht Zoetemelk hfad finale kon hij in de kopgroep weer een gedeelte van het werk opknappen dat anderen als Gui- mard, Hezard en Gimondi met opvallende graagte aan Merckx overlieten. Het moment van de waarheid. De Fransman Yves Hezard rijdt ver voor de anderen uit als eerste over de finishlijn in Pau. door en doornat. beeld Wilfried David en Alain Santy. Nadat de actie van PusP- jens, Zoetemelk en Wagtmans niet meer dan twintig seconden concrete winst had opgeleverd, ontsnapten David en Santy. Hun winsf groeide, doordat de mach tigen in de groep het echte ge vecht wilden uitstellen tot de klimmende wegen naar de pas van de Aubisque, tot meer dan zeven minuten, achtige David hield de strijd redelijk vol en pedaleerde lang voor de zwaarste beklimming begon, moeiteloos weg van Santy. Da vid zou de strijd niet hebben kunnen volhouden tegen een man als Merckx maar hij had wel op een prominente plaats teriaalwagen van hem had weg gehaald om de grotere kanon nen Pingeon en Thevenet te „dekken". In de afdaling van de Ausbique kreeg hij een lekke band. Terwijl hij nog stond te repareren zag hij tientallen cou- ceurs, Alain Santy als eerste, PAU Voor Kees Koeken is de Tour zondag af gelopen. De ren ner uit Acht maal kwam in Pau binnen met een achterstand van 1 uur en 22 minuten op win naar Yves He zard en dat was lang, ruim een half uur, na het sluiten van de tijdscontrole. Koeken werd uit de strijd geno men na een dag, die hij praktisch in eenzaamheid heeft doorge bracht, uitzicht loos ploeterend voor de bezem wagen, die na een dertigtal ki lometers al Leo Duyndam en Bernd Rasing en later ook Daniel van Rijckegehm net als alle ke ren daarvoor, dat hem aange raden werd uit de regen de of had opgenomen. Toen de kopgroep al bijna een uur binnen was, ploeterde Koeken nog op zestien kilome- comfortabele be zemwagen te stappen. Van daag zal hij toch naar huis moe ten. Net als Kindt, Plane - kaert en Poppe, die twaalf minu ten eerder, maar ook na het sluiten van de controle binnen kwamen. Ercole Gualazzini, die betrokken bij van de streep. De bege leidende politiea genten raadden hem opniuw aan de strijd te sta ken, maar Koe ken weigerde partij voor de beklimming van de Aubisque, en de etappe in een ziekenauto vol tooide, en Alain Santy zullen ook niet meer star ten. Bewusteloos ligt Alain Santy. knecht van Luis Ocana langs de weg. Santy, een van de gang makers van de zevende etappe, werd per heli kopter naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn verwondingen bleken mee te vallen. Dalzelfde was het geval met de Italiaan Ercole Gualaz zini, eerder deze week winnaar van de derde etappe. Voor hem stond een ambulance klaar. voorbij flitsen. Zijn vier minu ten winst op de grootsten op het hoogste punt van de Ausbique veranderde in een verlies van tien minuten. Het ongeluk frof Alain Santy nog harder. Het fortuin had geen be grip voor de dapperen van deze verschrikkelijke dag. Meege trokken door zijn ploeggenoot Luis Ocana, jagend op Herckx, werd hij ook tegen het gladde asfalt gesmakt, toen Ocana als eerste, onderuit ging. Santy kon de strijd niet voortzet ten. De verwondingen, die hij bij zijn val had opgelopen, le ken zo ernstig dat de politieheli- copter te hulp werd geroepen om hem zo snel mogelijk naar het ziekenhuis van Pau te trans porteren. Daar bleek dat hij een groot aan tal verwondingen aan zijn gezicht had opgelopen, waarvan die op zijn voorhoofd en onder zijn rechteroog moesten wor den gehecht. Het oog zelf bleek niet geraakt, hij had niets ge broken. Zijn toestand viel ach teraf nog mee. De eerste dag in de bergen heeft zijn tol gevraagd. De strijd is begonnen, het aantal verliezers is groot. Het gevecht is genade loos geweest. Merckx heeft ge profiteerd, opnieuw, van de pech die Ocana heeft getroffen. (Van een speciale verslaggever) PAU De Col d'Aublsque, heeft de krachtsverschillen In de ronde van Frankrijk echt duidelijk ge maakt. Tussen ritwinnaar Yves Hezard en nummer laatst Kees Koeken gaapte een gat van meer dan tachtig minuten. De ouverture tot de grote slag, of slachting, werd ingezet door Wil fried David en Alain Santy, die na 37 kilometer aanvielen. De reactie op de aanval van David en Santy was niet hevig. Binnen twintig kilometer veroverden zij anderhalve minuut. Zij lagen na 123 kilometer 7 minuten en 45 seconden voor. Bij de beklim ming van de Aubisque gingen de groten zich werkelijk met de ontwikkeling van de rit be moeien. David zette door, reed weg van Santy en kwam een zaam als eerste op het hoogste punt, 1710 meter. Hij had drie minuten winst op Santy, vier minuten op Merckx en Ocana. die herhaaldelijk had aangeval len. Vlak achter Merckx volg den Poulidor en Thevenet, Zoete melk en Hezard. In de gevaarlijke afdaling namen Merckx, Ocana, Zoetemelk en Thevenet minder risico's dan de renners, die kort na hem over de top waren gekomen. Er vormde zich daardoor een kop- groepje dat een succesvolle jacht maakte op Santy en Da vid, die door een lekke band tot langdurige stilstand werd ge dwongen. Later ontstond een kopgroep van zeven man: Merckx, Poulidor, Zoetemelk, Guimard, Hezard, Gimondi en Ocana. Na een lekke band van Ocana, ruim zestig kilometer voor de finish verdubbelde Merckx zijn ijver. Ocana ging jagen op het zestal met Merckx. Hij bracht het verschil terug tot 100 meter. In een scherpe bocht in Arthez- d'Asson, op 37 kilometer van de finish viel Ocana. Hij zette de strijd onmiddellijk voort, tever geefs. gegaan om in de eerste plaats mijn groene trui te verdedigen. Merckx zie ik daarvoor als mijn gevaarlijkste concurrent. Na vandaag lijkt het mij dat ik ook een redelijke kans heb hoog in het persoonlijk klassement te eindigen". „Guimard", vertelde Poulidor, ,,heb ik nog nooit zo goed zien rijden als vandaag. Hij kan niet alleen de groene trui behouden, hij kan de Tour winnen". Merckx: ,,Ik zie Ocana als mijn gevaarlijkste concurrent. Niet Guimard. Ocana heeft op de Au bisque een paar keer gepro beerd weg te springen. Het kostte mij niet de minste moeite weer bij hem te komen". In de strijd tussen Merckx, Ocana en Guimard meent Joop Zoete melk ook weer een rol te kun nen spelen. „Ik voelde mij ver schrikkelijk goed. Ik heb mijn slechte dag gehad. Iedereen krijgt zo'n dag. Vandaag was het Thevenet, ik weet nog niet wie het morgen zal zijn". Joop Zoetemelk vertelde verder dat hij geen enkele moeilijkheid had gehad bij de beklimming van de Aubisque en dat hij na zijn lekke band snel weer was teruggekomen in de kopgroep. „Ik heb misschien twintig se conden verloren voor het nieu we wiel er in zat en toen moest ik even alles geven. Niemand wacht tenslotte op je. Vooral toen heb ik voor mijn gevoel bewezen dat ik voor niemand bang hoef te zijn. Niet iedereen komt terug na een lekke band. Het is natuurlijk wel zo dat Merckx meer heeft gegeven toen Ocana wegviel dan op het moment dat ik door een lekke band eraf moest". Wilfried David sprak aan de streep over de domme pech die hem getroffen had. „Het was erg, maar het is onmogelijk achter iedere renner een wngen te hebben. Plaud koos voor Pin geon en Thevenet. Dat is zijn zaak. Ik vraag mij overigens af of Thevenet er morgen weer bij zal zijn. Na zijn val hebben wij even samen gereden. Hij wist niet eens dat de Aubisque al was geweest. Maar dat zal wel door zijn val zijn gekomen". Bernard Thevenet werd per zie kenauto naar het ziekenhuis van Pau gebracht. Gele trui-drager Cyrille Guimard gebruikte zijn rustdag om op het strand van Biarritz mat enkele jeugdige bewonderaars wat oefe- ningen te doen. PAU Dagelijks worden er in do ronde van Frankrijk een paar premies uitgereikt, waarvoor de simpele aanwezigheid van de renner voldoende lijkt te zijn. Een daarvan Is de prijs van de meest beminnelijke renner, groot 250 francs. Rini Wagtmans verdiende dat bedrag zondag. Hot was meer dan voldoende compensutie voor de'boetes van Harings, Kre kels, Prinsen en Van Katwijk, die omdat zij geduwd wqrden, ieder 15 franc moesten betalen. Van Leeuwen moest om die zelfde reden ook 15 franc betalen plus nog een vijf weger* het zich afzetten tegen een auto. De totale lijst van verdiensten van de Nederlandse deelnemers ziet er nu als volgt uit: Duyndam 2026 franken, Vianen 1620, Wagtmans 1001, Koeken 580. Van Katwijk 457, Harings 412, Krekels 471, Van Leeuwen 239, Tabak 204, Prinsen 20, Van der Vleuten 0. Goudsmit-Hoff in ploegenklassement 2400, Karstens 1898, Zoele- melk 2035, Dolman 217, Schepers 0, Pustjens 117. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vier Nederland se scheidsrechters zjjn voor het komende voetbalseizoen voor hel eerst op de Internationale Hjst geplaatst. Het zijn C. Cor- ver (Voorburg), J. Keizer (Vo- lendam), H. Pijper (Vluardln- gen) en J. Vervoort (Benne- kom). Zij zijn In de plaats gekomen van dc heren Boogaerts, Brouwer, Van Ravens en Dorpmans, die niet meer actief zijn. Op de in ternationale lijst komen voorts nog de heren Th. Boosten (Hoensbroek), A. van Gemert (Dordrecht) en L. van der Kraft (Den Haag) voor. DEN HAAG Zaterdagmorgen Is in het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag uan de gevolgen van een hartaanval overleden de sportjournalist Leo de Wolff. Als sportredacteur van het bureau Vu? Dias (1926—1935), chef- sport van het Algemeen Neder lands Persbureau (1935—1956), publiciteitsfunctionaris van de Nederlandse Sportfederatie en laatste lijk hoofdredacteur van Neerlands Voctbal/publiciteits-1 chef van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond was de heer De Wolff een mensenleeftijd met de sportbeoefening in Ne derland verbonden. Hij was ere lid van do Nederlandse sport pers. De heer De Wolff is 64 jaar geworden. TUCSON Zora Folley, do Ame rikaanse cx-zwaargewicht bok ser, die de laatste tegenstander van Cassius Clay wus, voordat deze van zijn wereldtitel verval len werd verklaard, Is zaterdag In Tucson op 41-jarige leeftijd overleden. Folley, die op 22 maart 1967 in New York door knock out in dc zevende ronde van Ciay verloor, kwamt ijdens een stoeipartij met een vriend in het zwembad van een motel in Tucson met het hoofd op een betonnen rand t Vecht.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11