VAN DER SPIEGEL HAD GEDULD BIJ .VOORZICHTIGE' DOORBRAAK Poppe rechtvaardigde met zege in Dorpenomloop keuze van Middelink 'Overstapje' rugslag van Enith Brigitha met zilver bekroond Haags wielerfanaat imponeerde in Avondzesdaagse MAANDAG 10 JULI 1972 A SCHEVENINGEN Koele bere kening. Die eigenschap is een van de wapens van Anton van der Spiegel, waarmee hij de (amateur)-wielertop wil verove ren. Voor zichzelf had het Haagse talent berekend de door- braak dit seizoen tot stand te brengen. „Nu pas" verduidelijkt Van der Spiegel na zijn triomf in de Avondzesdaagse, „Langza mer dan iemand anders". Re den is ook precisie waarmee hij zijn sportieve carrière heeft uit gestippeld. Het nemen van risi co's heeft hij daarbij niet inge calculeerd. „Ik ben voorzichtig, me kapot rijden doe ik niet. Ik doe er liever wat langer over om aan de top te komen". Na .inwerkperiode" van vijf jaar begon de 20-jarige Hage naar aan het seizoen, waarin hij de sprong wilde maken. Succes volle tests in de voorjaarklassie- kers (met onder andere een derde plaats in de ronde van Zuid-Bofiand) beloofden veel. De manier, waarop Anton van der Spiegel zegevierde in de Avondzesdaagse bewees, dat hij niet blufte. Zes dagen duurde het wielerevenement, zes dagen reed de kopman van Delbana in de rode leiderstrui. De vergis sing die In 't Veld zaterdag voor het begin van de laatste etappe maakte, was dan ook be grijpelijk. Ondier hilariteit be merkte de organisator nog op tijd, dat hij de rondemiss de verkeerde trui die van de eindwinnaar had overhandigd om Van der Spiegel mee te hul len. Herhaald De ceremonie zou later herhaald worden, dat was vooraf al ze ker. De leider had nog slechts twee concurrenten ploegge noot Cor Schuuring en Edward Kroon die alleen door een wonder de grate puntenachter- stand nog goed zou kunnen maken. In de zware slijtageslag op de Boulevard bleef de heer sende Hagenaar overeind. Voor het eerst in zes dagen beperkte hij zich tot verdedigen. Op im ponerende wijze weliswaar. Op de bult, die de organisatoren tot „berg" hadden omgedoopt. Er was zowaar een bergklassement - was hij de enige, die in een groot verzet klom om op elke aanval direct te kunnen reageren. Toen Edward Kroon met aan zijn wiel Schuuring in de slotfase nog een poging on dernam naar de kopgroep van zes De vluchten aarzelde Anton van der Spiegel niet. Met een minimum aan krachtsinspan ning maakte hij een einde aan Al halverwege had zich de groep geformeerd, waaruit de latere winnaar Ted Blom te voorschijn kwam. Onder aanvoering van tempobeul Janus van Tol na men de vluchters een voor sprong van vijftig seconden. Slechts één dappere, Smit, pro beerde neg de sprong tie maken maar het parkoers en het weer Hofstede en Vos voeren het nog grotendeels compacte peloton aan in de beklimming van de heuvel, die een „berg" heette. Toch was dit obsta kel voor de meesten nog te zwaar. Maar ruim dertig renners bereikten de finish. waren te zwaar voor een suc cesvolle solo-actie. In de slijta geslag bleven alleen de sterke ren over: van de honderd ge starte renners haalden tenslotte ruim dertig de finish op de Bou levard. Al slonk het tempo in de slotfase door de demarrage van Edward Kroon en Cor Schuu ring r.og angstvallig, op dit zwa re oarkoers betekende een ont snapping als die van „de zes van Van Tol" de beslissing. Behoudend Pas op dat moment was Anton van der Spiegel, die „behou dend" reed, gerustgesteld. „Ik vond het we! goed, dat er een groep ontsnapte. Daarns moest ik er alleen maar voor zorgen, dat degenen die „vlak"blj ston den in het algemeen klassement niet weg konden". En zoals In alle voorgaande ritten sloeg het Haagse talent alle aanvallen simpel af. Het teken- dt de klasse van de renner, die zich nog verder wil ontwikkelen. Doel is selectie voor een natio nale ploeg. „Voor dit jaar wordt dat heel moeilijk, er zijn meer beteren dan ik. Maar ik blijf vechten, tot ik er kom. Zonder me te forceren. Om zijn ideaal te realiseren heeft Anton van der Spiegel gezocht naar de gunstigste trainingsmo gelijkheden. Hij vond die bij sponsor Delbana: halve dag werken en halve dag tramen. „Als je een beetje wil komen, moet dat wel. Bovendien, een wedstrijd als de Avondzesdaag se sloopt je". Voor amateur Van der Spiegel is geld een bij komstigheid: „Als de onkosten er maar uit komen". Professio nalisme verfoeit hij. „De do- pingsfeer lijkt me niet zo pret tig. Want „naturel rijden" zal bij de profs niet zo gtmakkeldjk zijn". Wrak Sport betekent veel voor het jonge wielertalent, maar niet alles. „Voorzichtigheid" is zijn parool. ,,Tk wil er alles voor doen. maar dan wel op gezonde basis. Met mijn dertigste wil ik geen wrak zijn. Daar is het leven te fiijn voor". Anton van der Spie- gel, de denker berekent zijn mo gelijkheden niet alleen in een koers. Hij is er altijd mee be zig. Die nuchterheid en de aanwezige klasse zijn de pij lers voor een succesvolle wieier- carrière. Bovendien bezit Anton van der Spiegel die eigenschap noodzaak voor elke renner. „Ja ren geleden probeerde een scait me n»ar de jeugd van ADO te halen. Ik zag een kapotte knie al voor me en heb daarom ge weigerd. Als ik me inzet, doe ik dat voor honderd procent. Daar om zocht ik naar een sport, waar ik alleen was. Waarin, als ik iets deed, het voor mezelf Ik ben een individualist". KEES KOOMAN ASSEN Op overtuigende wijze heeft Henk Poppe zaterdag de kritiek op zijn verkiezing in de Olympische selectieploeg gelo genstraft. De renner uit Nijver- dal, die ongeveer drie maanden uit de roulatie is geweest maar toch door Joop Middelink in de fcelectieploeg was opgenomen heeft in de Drentse Dorpenom loop, een klassieker over 150 ki lometer, laten zien dat zijn ver kiezing ongetwijfeld gerecht vaardigd is. lij maakte deel uit van een kop- greeo van vijf renners, die zich bij Laaghaler., ongeveer zes ki lometer voor het einde van het sterk verbrokkelde peloton had losgemaakt. De afscheiding ont stond door een demarrage van Jan Almg, die daarvoor al ette lijke vluchtpogingen had onder nomen en terecht tot de strijd lustigs te renner werd uitgeroe pen. Ie sterk rijdende Aling nam vijf tien seconder, maar kreeg spoe dig gezelschap van Henk Poppe. Arie Hass'nk. Cees Priem en Fedor den Hertog, die daarna het tempo aangaf. Dit lag zo hoog, dat Henny Kuiper en Jan Lenferink, die ook nog' uit het peloton waren weggevlucht, net geen aansluiting meer konden krijgen bij de vijf vluchtelingen, van wie Don Hertog het eerst de eindsprint inzette met Henk Poppe aan zijn wiel. ♦oor de rappe Nijverdaller was het toen geen probleem als eer ste weer in Assen terug te ke ren. Met duidelijk verschil liét hij Arie Hassink, Jan Al.ing en Cees Priem achter zich. Fedor den Hertog kwam twee secon den achter dit viertal binnen. Een groot succes dus voor Joop Middelink, want allen behoren tot zijn selectieploeg. De uitslag Is: 1. Honk Poppe (Nijver dal) de 100 km In 3.25,26. 2. Arlc Hlsslnk (Needc; z.t. 2. Jon Allng (Roden) z.t. 4. Cecs Priem (Goes) z.t. 6. Fedor den Hertog (Ermelo) Albert Huizebosch (NIJeveen) z.t. 20. Wim Alberscn (Wierden) z.t. 11. Pe ter van den Donk (Rosmalen) z.t. 12. Herman Snoelnk (Denckampt z.t. 13. Jan Huisjes (Kloosterhaar) z.t_ 14. Cees Swlnkels (Galrle) z.t. 15. Theo van de-- Leeuw (Echt) z.t. 16. Frlts Schur (Hoogezand) z.t. Ottenbros derde Roger de Vlaeminck heeft giste ren in Schinnen een internatio nale profwegwedstrijd gewon nen. De Belg reed de 100 kilo meter in 2 uur 22 minuten en 17 seconden. Hij had twintig secon den voorsprong op zijn landge noot Marien en de oud-wereld- kampioen Harm Ottenbros (Ned) die respectievelijk tweede en derde werden. (Belg) op 20 sec. 3. Ottenbros (Ned) z.t. 4. E. de Vlaeminck (Belg) z.t. 5. Plntens (Belg) z.t. 6. Serpent! (Ned) z.t. 7. Bracke (Belg) z.t. 8. Stoegmans (Belg op 36 sec. 9. Planckaert (Belg) op 38 sec. 10. Claes (Belg) z.t. overtuigende zege in de Drentse Dorpenomloop de kritiek op zijn Olympi- De Russische amateurwielrenner Joeri Lavroesjkin is winnaar geworden van de wielerronde van Joegoslavië. Op de tweede plaats in het algemeen klasse ment eindigde de Rus Sarafoe- lin voor de Pool Laboha. De beste Nederlander "was Cees van Dongen, die met een ach terstand van bijna vier minuten beslag legde op de zesde plaats. Hoewel de Nederlanders in de eindrangschikking niet in de prij zen vielen, waren dit weekeinde voor hen toch enkele successen weggelegd. Cees van Dongen werd in de negende etappe, een tijdrit over 26 kilometer van Je- senice naar Vrsic, derde met slechts acht seconden achter stand op de Russische winnaar Sjarafoelin. De tiende etappe, een rit van Kobarid naar Triest over 156 kilometer eindigde in een zege voor Sjef van der Burg. De etappe van gisteren bestond uit twee delen. Een wegrace over 121 km werd gewonnen door de Joegoslaviër Plesko. ter wij de tijdrit van gistermiddag andermaal een zege opleverde voor de Rus Sjarafoelin. In het ploegenklassement eindigde de Nederlandse ploeg op de vierde plaats. Enith Brigitha stapte over van vrije slag (foto) ZWIJNDRECHT Het vertrou wen van de Olympische zwemkandida- ten in hun trai ners en begelei ders wordt deze dagen allengs zwaar op proef gesteld. Men wil hard gaan, maar het komt er niet uit, zoals zaterdag bij de NOS-wedstrij- den in Zwijn- drecht weer bleek. Voor de clubtrainers, die hun pupillen da gelijks zo'n tien k vijftien kilo meter door het water sleuren is dat een volstrekt logische zaak. Duurtraining gaat nu eenmaal niet samen met snelheid. Maar de Olympische kandidaten, die in middels weten wel ke coniroletijd er tijdens de nationale kampioenschap pen van hen ver wacht wordt, na dert München on heilspellend snel. Ze willen voor zich zelf het bewijs leve ren hard te kunnen gaan. En elke keer als dat weer niet lukt geeft dat een deuk in het zelfver trouwen, die de clubtrainers alleen met veel overre dingskracht en pra ten kunnen wegwer ken, de één lukt dat beter dan de ander, maar men kan wel zeggen, dat veel van het succes afhangt van de re latie zwemmer- trainer van nu. Topsterren Een goed voorbeeld is de 100 meter rug slag dames, waar topsterren als An- nemarie Groen en Marianne Vermaat niet onder de 1.10.0 kwamen en Enith Brigitha, haar gele- g enheidsovers tap je, bekroond zag met een tweede plaats voor Marian ne Vermaat. Op de langere afstan den heeft de duur training een minder negatief effect. Dat bleek op de 400 me ter wisselslag, waarop Gerda Las- sooy het Neder lands record van Hennie Penitermann (5.17.2) tot op 1.1 seconden benaderde (5.18.3). Henny Pentermann zelf bleef na honderd meter liggen. Last van de ademhaling. Tweede werd nu Wijda Mazereeuw, één van de kans- hebsters, die bij de winterkampioen schappen buiten de Olympische Selectie bleef. Haar tiijd van 5.20.8 toont aan dat zij bij de zomer- kampioenschap- pen in staat moet worden geacht zich alsnog voor Mün chen te kwalifice- De ultsla- 100 meter vlinderslag meisjes onder 16: 1. Anke RIJnders (AZPC) 1.06.7: 2. Yolanda Ag- genbach (Zeemacht) Ellgh (Baronie) Mark' .7. rugslag da- Annemarle 1.10.6: 2. Enith Brigi tha (IJ) 1.10.9: 3. Ma rianne Vermaat (VZC) 1.12.1: 4 Maria Schol- tes (Excelsior) 1.12.5. 100 meter schoolslag he ren: 1. Rob Spijker man (Octopus) 1.13.2; 2. Ronald Hond (IJ) 1.13.8. (Zeemacht) 5.35.2. 100 meter vlinders» Jongens onder 14: Jes onder 12: 1. Hlndrlks (ZPA; (Naarden) Klooster Astrid Verver heeft de derde lange- baanwedstrijd, die zaterdag in Sluis is georganiseerd, ge wonnen. Zij legde de 3000 meter vrije Bij de heren zege vierde Rob v.d. Noll van HPC in 37.55,09. De uitslagen zijn: Dames: 3000 meter vrije slag: 1. Astrid AZ/HDZ) 40.17.-: 3. LotUe ten Veen (Vechtstreek) 41.04.-: 4. Theo van E.vk (HPC) 43.16,-; 5. Leoni Ple- ters (Vechtstreek) 44.09,-. 3000 meter schoolslag 1. Joke Gobes (Het Y) 53.55,6: 2. Els van Wijk (ZAR) 55.55.-: 3. Klaas v.d. Bos (PSV) 37.59,-; 3. Fred Eef- ting (Vechtstreek) 38.39,-; 5. Bas Smalle- gange (HPC) 41,07.-. 3000 meter schoolslag 1. Frans v. Grlensven (HZC Robben) 49,38.7: 2. Peter v, Oorschot (Dnphnia) 51,51,-: 3. Schaap (ZIAN) 52.12.-. De zwemgala van Los Angeles, die door de meeste deelnemers wordt beschouwd als de warming up voor de Amerikaanse Olympische selec tiewedstrijden, heeft in tegenstel ling tot de traditie geen enkel wereld record opgeleverd. Wel werden tijdens deze driedaagse wedstrijden drie béste seizoenpresta ties behaald: Frank Heckl 1.57.0 op de 200 meter vrije slag; Gary Hall 2.09.7 op de 200 me ter wisselslag, en Claudia Clevenger 2.43.2 op de 200 me ter schoolslag. gen zijn: 200 vrije slag: 1. Fran> 1.57.0: 2. Steve Genter 1.57.0. 200 meter rug slag: 1. Mlke Stamm 2.10.2: 2. Charles Campbell 2.10.5. 100 meter vlinderslag: 1 Russ Wales 57.2; 2. Mike Bottom 57.7. 400 meter wisselslag per soonlijk: 1. Gunnar - 4.42,8. Stevt -nlss 4.44.1 100 i slag: 1. Llnda Stimp- si>n 1.07.5; 2. Nancv Klrkpatrlck 1.08.8. 200 'IJe slag vlinderslag: 1. Dana Schrader 1.04.6; 2. Sara Wylle 1.05.1. 400 meter wisselslag per soonlijk: 1. Jenny Barcz 5.10.5; 2. Lynn Vldaii 6.12.1. In Leipzig zijn dit weekeinde de Oost- duitse zwemkam- pioenschappen be gonnen, die tot woensdag zullen du ren. Evenals in Ne derland is de Oost- duitse Olympische zwemploeg reeds gekozen in de win termaanden en be hoeven de zwem mers en zwemsters alleen hun vorm- handhaving te de monstreren. Deson danks kwam Ro land Matthes met enkele voortreffelij ke verrichtingen voor de dag. De wereldrecordhou der won de 100 me ter rugslag in 56.8 seconden en zater dag de 100 meter vrije slag in 53.6 seconden. Nationale records zwommen Brigitte Schuchard (100 meter school slag in 1.16.4), Pyt- tel (200 meter vlin derslag in 2.06.9) en Sperling (400 meter vrije slag in 4.09.4). De meest waardevol le prestatie van de eerste dag was de 2.26.2 van Europees kampioen Klaus Katzur op de 200 meter schoolslag. De uitslagen: Damps: 100 meter vrije slagGebrlele VVetzko 1.00.2; 2. An drea Eire 1.00.6; 3. 400 meter wisselslag: 1. Evelyn Stolze 5.11.9; 2. Pohl 5.13.1 100 meter schoolslag: 1. Brigitte Schuchardt 1.16.4; 2. Sylvia Lan ger 1.17.0 Heren: 100 meter vrije slag: 1. Matthes 53.6; 2. Flöckner 54.1; 3. 3. Pyttel 54.1. 400 meter vrije slag: 1. Sperling 4.09.4: 2. Dockhorn 4.11.9: 3. Relhs 4 17.9. 200 meter schoolslag: 1. Katzur 2.26.2: 2. Hra- detzky 2.29.7; 3. Ap- Slee ïe\ Oostduitse zwemkampioenschappen tot voortreffelijke

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10