'Bij Odiliapeel moet tweede Nederlandse circuit komen' I „GEEN GELUIDSHINDER EN ^AANTASTING VAN NATUUR" De heer D. Aarden voorzitter commissie Stemming onder bevolking van Uden verdeeld Burgemeester Sehampers van Uden: ZATERDAG 8 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Nog grazen de koeien in de uitgestrekte weilanden. Straks zullen zij moeten wijken. ESBEEK. Nog altijd schudt de heer D. Aarden treurig het hoofd als hij terugdenkt aan die voor hem zo rampzalige dag in 1970. Na vele jaren hard werken kreeg hij te horen dat alles ver geefs was geweest, dat hij zich alle inspanningen niet had hoe- ven getroosten. Die dag werd duidelijk, dat alle plannen, die op het punt stonden om verwe zenlijkt te worden, slechts dro men zouden hlijven. Op het mo ment dat Gedeputeerde Staten van Noord Brabant geen toe stemming gaf voor de aanleg 1 van een circuit rond het recrea tieoord „Beekse Bergen," ont bond de „commissie circuit Beekse Bergen" zichzelf. G.S. fundeerde zijn weigering op de mening, dat door de aanwezig- heid van een circuit het leefmi lieu in dat gebied te zeer zou worden aangetast. De deceptie was groot, echter niet voor lang. Onder het motto „uit huilen en opnieuw beginnen" startten de autoren-sport-enthou- siasten voor da tweede keer met het werk. De naam van de nieu we werkgroep werd „commissie nieuw circuit in Nederland." Nu, twee jaar later, lijkt deze commissie wel te slagen. De plannen voor de bouw van een circuit in de gemeente Uden hebben al zeer vaste vormen aangenomen. De heer Aarden, ook voorzitter van de huidige commissie: „Toen Beekse Bergen van de baan was, zijn we onmiddellijk gestart met het zoeken naar een andere plaats, ergens in Neder land. De plaatsen waar aan de drie factoren, ruimte, bevol kingsdichtheid en bereikbaar heid werd voldaan zijn zeer be perkt. Heel West-Nederland valt onmiddellijk af, het noorden hefet de motorcrossbaan in As sen, Zeeland ligt te veel gede centraliseerd. Blijven over Gel derland, Noord-Brabant en Lim burg. Toen wij bekend maakten dat wij ruimte voor een nieuw circuit zochten, hebben wij van geen enkele gemeente reacties ontvangen. Conclusie: niemand had interese om zich kandidaat te stellen. Daarom gingen wij zelf op zoek. Uit misschien toch iets chauvinistische overwegingen werd het zoeken voornamelijk tot Brabant beperkt." Rentmeester Deze provincie is ook het gebied waar men het beste mee bekend is. Dankzij zijn beroep, hij was 24 jaar rentmeester op het land goed „De Utrecht" en sinds vo rig jaar is de beer Aarden di- recteur van de „Beekse Ber gen," onderhield de commissie nauwe betrekkingen met de pla nologische dienst, iets wat hun taak aanzienlijk verlichtte. Nu zijn het nog zandpaden zover het oog reikt. Straks slingert hier n P I De heer Aarden, die ook vice- 1 voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Motorsport Ver eniging is, vertelt: „Ik heb op een gegeven ogenblik een jeep genomen en ben met de kaart op mijn schoot door heel Bra bant gaan rijden. De commissie, die bestaat uit de heren Aarder (voorzitter en vertegenwoordiger KNMV), Corsmit (KNAC), Donk, (NAV), Swart (NAV), Jansen (KNWU) en Jacobs (VVV Eindhoven), kwam al spoedig tot de conclu sie dat er slechts twee plaatsen geschikt waren. De gemeente Someren, een klein plaatsje ten zuid-oosten van Eindhoven en het gebied in de buurt van het dorpje Odiliapeel, dat onder de gemeente Uden ressorteert. Door gunstiger ligging van de grondbezittingen van Uden viel op deze plaats tenslotte de defi nitieve keus. „De gemeente Uden is bij monde van burgemeester Schampers erg enthousiast voor dit circuit. Voordat echter met de aanleg isschien een asfaltlint. begonnen kan worden moeten aHe plannen nog door de diver se ambtelijke instanties, mét a* hoogste orgaan, de G.S., goed gekeurd worden. Wij als com missie kunnen bijGedeputeer de Stiien nie'. met een voorstel aankomen, dat is de taak van de gemeente," vertelt de heer Aarden. Hij gaat verder: „In de eerste plaats moet ér een aan wijzing komen in het bestem mingsplan van de gemeente te Uden. Ik geloof dat dit van de kant van Burgemeester en wet houders niet op veel bezwaren zal stuiten, maar het voorstel is nog niet in de raad behandeld. Goedkeuring Keurt de raad de wijziging goed, dan gaan alle rapporten naar de G.S., die het op haar beurt weer uitbesteedt aan de palnolo- gische dienst. Deze brengen een advies uit, waarna door G.S. een beslissing wordt genomen. Verwacht wordt dat deze gang van zaken over een klein jaar achter de rug zal zijn." De heer Aarden is wat betreft zijn kansen zeer optimistisch. „Het terrein ligt werkelijk ideaal. Odiliapeel, het dichtstbij zijnde dorp ligt nog drie kilome ter weg, de grond ligt aan de toekomstige rijksweg E 3, dus gemakkelijk vanuit België en Duitsland te bereiken. Geluids overlast zal ook vrij we 1 niet voorkomen, tenzij misschien de wind een keer in de verkeerde richting staat. Het bos dat het terrein omzoomt, vormt een pri ma geluidsbuffer." En over het lawaai zegt hij rog: „Het zal ie dereen meevallen, vooral als je bedenKt dat men al in de aan vliegroute van basis Volkel zit. Dan zijn gespitkken in de verre omgeving onmogelijk." Toestemming r -tfat G S. toestem- zal het werk 1 in8e' .ieursbure menwerking met enige circuit bouwers en de topografische dienst de tekeningen in orde zal moeten maken. „Een van de ei sen bij de aanleg -is, dat alle bo men blijven staan. Wij hebben al gezier. dat ei een circuit met zeer veel verrassingen aange legd kan worden, daar de grond zich uitrtekend voor heuvelvor ming etcetera leent. Door de aanwezigheid van bos sen kan je de toeschopwers het verrassingselement garanderen. Daar de wagens bepaalde tijd aan het oog onttrokken zijn, is niet te zeggen wie bij het uitko men van de laatste bocht aan kop ligt." Het circuit zal aan de allerlaatste veiligheidsmaatregelen voldoen. De heer D. Aarden, vice voorzitter van de KNMV en voorzitter van de „commissie nieuw circuit in Nederland". „Uden is na lang zoe ken de meest geschikte plaats voor de nieuwe racebaan." TEKST: PAUL HOVIUS FOTO'S: MILAN KONVALINKA De breedte van de baan, waar op zowel door auto,- motorcou reurs als wielrenners gereden zal worden zal waarschijnlijk vijftienv meter bedragen. Aan beide zijden van het asfaltlint komt dan nug een zandstrook van dertien meter. De heer Aar den: „Wij mccten de veiligheid van de toeschouwers voor 100% kunnen garanderen. Stuurfouten van de renners kan geen enkele organisator voorkomen, wel' voor een zo spoedig mogelijke eerste hulp." Het slagen van het circuit bij het nu nog volslagen onbekende Odiliapeel stnnt voor de heer Aarden vast. Ook als Zandvoort binnenkort weer anderhalf mil joen krijgt op de baan naar een redelijke veiligheidsnorm „op te vijzelen." De geruchten over deze laatste fi nanciële injectie voor het door Jackie Stewart als „gevaarlijk" gedoodverfde circuit worden steeds, duidelijker hoorbaar. „Toch zijn wij niet bang voor de concurrentie, we doen het gewoon beter," verklaart de heer Aarden. Hij verklaart: „Dat is toch ook logisch. Wij kunnen beginnen met een maag delijk st'rk land, we hebben al les in eigen hund. Een attractie kan bijvoorbeeld een drive-in worden. Door een tunnel kan men met zijn auto het midden terrein oprijden, die langs de baan gpparkeerd kan worden. Vader gaat naar de races kij ken, terwijl de kinderen een speelterrein tot hun beschikking hebben." Kosten Over de kosten van het project, die zo rond Je 10 11 miljoen gulden komen tc liggen, maakt de heer Aarden zich gene zor gen. „Tegen die tijd moeten we tweeëntwintig sponsors vinden van elk een half miljoen. Voor een groet bedrijf als bijvoor beeld Shell is dit maar een schijntje. De heer Aarden droomt al weer van zijn circuit, dat overigens volgens hem in Nederland ook een noodzaak is. „Zandvoort is het niet meer. Er moeten twee topcircuits zijn. Assen voor mo tors, Uden voor formule 1." Het is te hopen dat Gedeputeerde Staten hem niet wakker schudt. UDEN De berichten over de eventuele bouw van een circuit op een afstand van tien kilome ter vun Uden houden de gemoe deren onder de bevolking van deze plaats en de 'in de omge ving gelegen dorpen danig be zig. Ook hier vormden cich al spoedig groepen van voor- en tegenstanders. De felste ..circuit-haters" zijn te vinden in het dorpje Odiliapeel, dat ongeveer drie kilometer van de baan zou komen af te liggen. Een inwoner: ,,Wij z'itten at heel de dag in het lawaai van die vliegtuigen van Volkel. ais daar dan ook nog al die auto's bijkomen, hoeft het van mij niet meer". Een passant kan zich echter niet zo druk maken over de hele geschiedenis. Waarom zou je je hoos maken", zegt hij schouderophalend tegen zijn dorpsgenoot. ,.Je doet er toch niets tegen, wont de mensen in Den Haag heslissen wel voor je". En oiyr de zo gevreesde geluidsoverlast: ..Die vliegtuigen maken je het praten onmoge lijk, die wagens kunnen nooit zo erg zlfn". Als het circuit aangelegd wordt, zullen er enkele boerderijen moeten verdwijnen. De grond is voor een groot deel van de ge meente. maar een aantal boe ren hebben hun landerijen in ei gen bezit. De boeren van deze bedrijven nemen over het alge meen een afwachtende houding aan. Hun mening is dat als het echt niet anders kan en de prijs is goed de grond maar verkocht moet worden. Een caféhouder in Uden is alleen maar blij als die plannen door gaan. ..Begrijp me goed, ik vind autoracen geen mooie sport. Maar al die mensen in het dorp is wel goed voor de omzet en van dc drukte moeten wij het hebben". Burgemeester Schampers laat van zijn kant horen, dat hij ook is geconfronteerd met minder opgewekte burgers: „Zodra cr iets bekend was geworden kwam een man mij tijdens het spi eekuur vertellen dat hij fel tegen was. De reden: de man was hang dat zich in de nacht voordfgaande aan de race tafe relen als in Assen zouden ajspe len. Ik ben echter geen moment bang voor ..een nacht van li Jen". Dit is niet iets wat plot seling ontstaat. Ook .'n Assen is dU ..spektakel" in de loop van dertig jaar gegroeid". Hoe de bevolking meeleeft blijkt ook wel uit de woorden van een redacteur van en regionaal dagblad. Wijzend op een grote krantenkop zegt hij: „Het aantal ingezon den brieven is nog nooit zo groot geweest als tegenwoordig, iedereen kl'rnt plotseling in de pen om zijn bezorgdheid te ui ten. Wordt dat gepubliceerd dan zijn er weer een heleboel voor standers". Toch zijn er in Uden ook nog mensen die van het circuit geen kwaad weten. Zoals dat oude vrouwtje, dat met een tas vol boodschappen de kruidenier uit komt. Verwonderd kijkt ze je aan terwijl ze nog eens vraagt: „Wat gaan ze doen?" En na een korte explicatie klinkt het berustend: „Oh, laat ze maar gewoon hun gang gaan hoor, die jongens". (Van onze sportredactie) i UDEN Burgemeester G. J. A. Scham- I. pers van Uden is een voorzichtig man, een n zeer voorzichtig man. In uiterst diploma- 1 tieke volzinnen weet hij elk antwoord op een concrete vraag betreffende het circuit te ontlopen. „In principe staan wij als ge- meente niet onwillig tegenover de aanleg van een circuit bij Odiliapeel. Maar dan moet er wel aan een aantal eisen voldaan worden. In de eerste plaats moet er een absolute garantie zijn, dat geluidshinder achterwege blijft. Een ander punt is dat het natturschoon niet mag worden aange tast". Ie heer Schampers geeft overigens niet te j kennen er al voor 100% van overtuigd te l zijn, dat de definitieve keus op Uden is ge- vallen. „Het gaat tussen Someren en onze gemeente. Wel is het zo, dat hier de ver houding gemeente-particulier wat het glrondbezit betreft een stuk gunstiger ligt. Van de benodigde 200 hectare hoeft hier i rpaar een klein deel van boeren te worden I ,ggkocht". •atér, tijdens de bezichtiging van het ter rein, laat de heer Schampers zich ontval len te hopen dat over een jaar met de bouw kan worden begonnen. 'an een ding is de heer Schampers al zeker. Mocht er in Odiliapeel een circuit komen, dan zal de gemeente Uden zeker niet bij dragen in de kosten. „Waarom, ik zie tot nu toe de nadelen zeer duidelijk afgebakend. Burgemeester G. J. A. Schampers van Uden, een zeer voorzichtig man. Tbch laat hij zich ontvallen te hopen over een jaar te kunnen beginnen met de aanleg. Wat de voordelen zijn moet nog maar blij ken", zegt bij heftig gesticulerend. De gemeente houdt ook nu al rekening met eventuele aanleg van een circuit. Op enige afstand van de plaats waar over enkele ja ren de wagens voorbijrazen, is men al be zig met de aanleg van een meer met een oppervlakte van 35 hectare. Op dit meer zal een roeibdan van vijfhonderd meter lengte worden aangelegd. Sport, waarvoor de gemeente Uden jaarlijks een post van 3 ton op de begroting uit trekt, neemt in dit Brabantse dorp al 'n be langrijke plaats ;n. Met de aanwezigheid van een circuit zal dit nog meer benadrukt worden. De natuur mag niet worden aangetast, de boom zal hef gezicht van het landschap blijven bepalen. VS-m. Uu# ■-*'* Uden, dat later blijkens de woorden van de heer D. Aarden, de voorzitter van de „commissie nieuw circuit in Nederland" de enige plaats is waar de baan zal wor den aangelegd, is een stad, waarin het sportleven een grote rol inneemt. Vrijwel alle takken van sport zijn in dit 25.000 in woners tellende plaatsje vertegenwoordigd. Voor de nabije toekomst staat misschien de uitbreiding van de tartanbaan in het ut- letiekstadion op het programma. Bekendste lid van atletiekvereniging „De Keien" is wel Wilma van Gool-van der Berg. Streekfunctie Uden vervult in dit deel van Noord-BrabanP een belangrijke streekfunctie, een feit dat de bouw van een circuit extra aantrekke lijk maakt.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15