Confessionelen ilechts akkoord met heffing Katholieke kerk en Wereldraad eens over lidmaatschap Schimdt volgt Schiller op CeidaeSotwa/tii Nederlandse bende verkoopt Belgische meisjes terug aan ouders de postgiro SCHOOLGELD Gasolie door anvaring op Waterweg voor de slanke speciaal g sinas Alarm- schel voor anato mische les Wessmer vormt nieuwe regering Prof. Polak: toekomst kabinet wankel Laird ontkent regen maken in Ïndo-Cliina Wie postgiro heeft goot rustig zonder wisselzorgen en -kosten naar het buitenland! 97 VRIJDAG 7 JULI 1972 LEIDSE COURANT -5 od Van onze parlementaire redactie idl)^EN HAAG De confessionele fracties in de Tweede Kamer KVP, ARP en CHU willen al leen akkoord gaan met het schoolgeldplan van minister Van Veen (Onderwijs) als het slechts tijdelijk van kracht wordt. Ook de VVD heeft be zwaren. De liberalen vinden dat de hoogte van het schoolgeld niet gekoppeld behoort te wor den aan de hoogte van het inko men. Dit blijkt uit de inbreng van de Kamerfracties voor het schriftelijk voorlopig verslag op het wetsontwerp van mr. Van Veen. Het plan zal in het najaar door de Kamer behandeld wor den. In confessionele kring heeft men zelfs de indruk dat de mi nister het erg moeilijk zal krij gen met zijn plan. Zij zouden hebben geprobeerd Van Veen het wetsontwerp te doen intrek ken, maar de minister zou daar nog niet aan hebben willen den ken. ïvenals de oppositie, die het wetsvoorstel zonder meer af wijst, vinden de confessionelen dat leerplichtig onderwijs schoolgeldvrij hoort te zijn. Minder moeite zouden de con fessionelen hebben als het hogere schoolgeld alleen zou gelden voor oudere leerlingen, die bui ten de leerplicht vallen, en die dus een begunstigde positie heb ben ten opzichte van hun al werkende leeftijdgenoten. Het de verhoging Van de tarieven van maximaal 200 tot maximaal 500 gulden hebben de confessio nelen geen moeite, wanneer het te betalen bedrag wordt gekop peld aan het ouderlijk inkomen. )e confessionele wijzen erop, dat in het regeerakkoord wel staat dat het schoolgeld omhoog moet, maar niet dat het ook voor leerplichtige kinderen moet worden ingevoerd. De leerplich tigen in het voortgezet onder wijs zijn thans schoolgeldvrij. Maar om budgettaire redenen willen de confessionelen wel over hun principiële bezwaar heen stappen. Het schoolgeldplan zou dan tijdelijk moeten worden. Als de toestand van de rijksfi nanciën eenmaal beter is ge worden, zou de schoolgeldzaak opnieuw bekeken moeten wor den. In tegenstelling tot zijn collega De Brauw en diens collegegeld plan heeft mr. Van Veen nooit het profijtbeginsel als een be langrijke reden voor zijn school geldplan naar voren geschoven. Naast de confessionele fracties zou ook DS'70 graag zien dat het schoolgeldplan voor beperk te duur wordt ingevoerd. Wanneer Van Veen slechts finan ciële redenen voor zijn plan blijft aanvoeren, hoeft hij ook geen last te krijgen met de con fessionele regeringsfracties in de Eerste Kamer. Daarin zit een grote groep die principieel tegenstander is van toepassing van het profijtbeginsel op het onderwijs. De VVD-fractie echter heeft ge heel andere bezwaren tegen het plan van Van Veen. Terwijl de confessionelen juist ingenomen zijn met toepassing van het draagkrachtbeginsel bij de schoolgeldheffing, is de VVD daar principieel tegen. De PvdA vindt het heffen van schoolgeld voor leerplichtigen het terugdraaien van de klok. De socialisten wijzen naar het kernprogram van de KVP, waarin staat: „Geleidelijk kos teloos onderwijs tot de leeftijd van 18 jaar". DS'70 vraagt zich af of schoolbesturen niet in de huidige financieel moeilijke tijd tot matiging zouden moeten worden aangespoord wat betreft schoolreisjes naar landen als Italië en Griekenland. Vliegen met geladen wapens verbieden DEN HAAG (ANP) De rege ring moet onmiddellijk het vlie gen van militaire toestellen met geladen wapens boven Neder land verbieden, zo vindt het PSP-kamerlid Van der Spek. Hij wil een herhaling voorko men van de gebeurtenis op woensdag, toen een Amerikaan se straaljager boven Drente een projectiel liet vallen. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek heeft schriftelijke vragen gesteld aan de ministers De Koster van Defensie en Van Agt van Justitie. Het Kamerlid wil weten of het projectiel kon ontploffen of op andere wijzie grote schade had kunnen veroorzaken. Hij wil we ten wat er wordt gedaan om het projectiel te vinden en onscha delijk te maken. Tenslotte vraagt hij op welke wijze de re gering de bemanning en de ver antwoordelijke meerderen straf rechtelijk wil laten vervolgen. Gromyko en zijn echtgenote bij het verlaten van het Mauritshuis. Gromyko vierde gisteren zijn 63e verjaardag. Belangstelling van de zijde van de Russische minister van Buiten landse Zaken Andrei Gromyko en zijn echtgenote voor de kunst schatten in het Mauritshuis. (Van een onzer verslaggevers) VLA AR DINGEN Doordat een van de tanks van het Westduitse tankschip „Robega 12" gister avond bij een aanvaring is lek- de Nieuwe Waterweg ge stroomd. Dankzij kordaat optre den van de betrokken instanties kon de verontreiniging van wa ter en wal beperkt blijven. Van morgen bevond zich uitsluitend nog gasolie in de haven van Vlaardingen. De aanvaring vond plaats op de splitsing Oude Maas-Nieuwe Waterweg. Het Westduitse vrachtschip „Frank Leonhardt" werd licht beschadigd en kon op eigen kracht afmeren. De „Ro bega 12" is aan de noordwal van de Waterweg aan de grond gezet. Het oliebestrijdingsvaartuig be streed met zijn sproeiinstallatie de uit de tank stromende gaso lie. Verdere vervuiling werd voorkomen door een scherm rond de olievlek aan te brengen. Slechts een vrij geringe hoe veelheid olie kwam in de haven van Vlaardingen terecht. Deze zou men vanmorgen afzuigen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Nog deze maand zal het werkrapport worden ge publiceerd van de werkcommis- sie die de mogelijkheden voor toetreding van de rooms katho lieke kerk tot de Wereldraad van Kerken heeft bestudeerd. Het rapport zal voorzien zijn van een positief voorwoord van kardinaal J. Willebrands, voor zitter van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid en van dr. E. C. Blake, secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken. In het rapport zou de gezamenlijke commissie stellen dat er geen overwegende be zwaren rijn voor de katholieke kerk, lid te worden van de We reldraad. De aanvraag zal waarschijnlijk nog lange tijd op zich laten wachten. Deze mededeling werd gisteren gedaan door dr. A. v.d. Heuvel van de Wereldraad van Kerken, tijdens een informatieve persbij eenkomst in verband met de vijfentwintigste bijeenkomst van het centraal comité van de We reldraad van Kerken, die in au gustus in Utrecht wordt gehou den. Het rapport zal in Utrecht worden besproken. Bij die be spreking zullen waarschijnlijk enkele vertegenwoordigers van het Vaticaan aanwezig zijn. Nieuwe koers Tevoren had prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar te Leiden de nood zaak onderstreept dat de We reldraad het veel te zwakke woord „dialoog" in de oecume ne moet vervangen door het be grip conciliariteit, dat vieren, samen samen besluiten overtuiging dat de H. Geest der gelijke bijeenkomsten zal benut ten om de kerk te vernieuwen. Hij merkte daarbij op dat de conciliariteitsgedachte binnen de katholieke kerk duidelijk verschilt van de opvatting, die de wereldraad van Kerken BONN (AFP/AP) Bondskanse lier Willy Brandt van West- Duitsland heeft president Heine- mann voorgesteld de huidige minister van defensie Helmut Schmidt de portefeuilles van economische zaken en financiën te geven als opvolger van Karl Schiller. Volgens Brandts voorstel zal Georg Leber, minister van ver keer, de taak van Helmut Schmidt op defensie overnemen en zal Lauritz Lauritzen, minis ter van woningbouw, zich te vens gaan belasten met verkeer. De drie betrokken ministers be- hoTen allen tot de SPD. De afgetreden Westduitse Schil ler heeft gisteravond in een tel- visieinterview gezegd dat hij is afgetreden omdat er essentiële meningsverschillen bestonden tussen hem en de rest van de regering. „Ik ga niet kwaad weg", zei Schiller. „Het was een belangrijk conflict dat de aanlei ding was voor mijn ontslagaan vrage". Schiller zei dat er „con flicten en meningsverschillen" waren geweest met collega's in de regering over voorstellen over belastinghervormingen, fi nanciële- en begrotingspolitiek en „tenslotte was er toen deze speciale verscherping van de monetaire politiek die ik niet had verwacht". De professor gaf te kennen dat de uitla van de stemming die de vorige week in het kabinet werd gehouden over zijn politiek zo overweldigend tegen hem was geweest dat hij daarover heeft. „Zolang deze twee modellen elkaar zullen uit sluiten, zal de rooms katholieke kerk naar mijn idee niet mee kunnen doen in de Wereldraad", aldus prof. Berkhof. De bijeenkomst van het centraal comité, die begin augustus al officieus begint wordt op zondag 13 augustus officieel geopend met een dienst in de Domkerk te Utrecht, die rechtstreeks op de televisie zal worden uitgezon den. Tot en met 23 augustus zal men daarna in het Jaarbeurs Congrescentrum discussiëren over verschillende rapporten en zullen er verschillende voor drachten worden gehouden. Het centraal comité zal bovendien een nieuwe secretaris-generaal moeten kiezen in de plaats van dr. Blake, die vijfenzestig jaar wordt. Ook zal men in Utrecht het thema van de vijfde assem blee die in 1975 in Djakarta wordt gehouden vaststellen. Dit thema zal waarschijnlijk „be vrijding" zijn. Uit impasse De Nederlandse Raad van Ker ken, die als gastheer fungeert, organiseert op zaterdag 19 au gustus een oecumenische ont moetingsdag, met een openbare discussie, en de mogelijkheid tot informele contacten via spea kerscorners, stands, films e.d. Met het houden van deze dag wil de Nederlandse Raad van Ker ken de oecumene, die in Neder land in een impasse is geraakt, weer wat op gang helpen. De le den van het centraal comité zul len op zondag 20 augustus, ver spreid over heel het land hun medewerking verlenen aan li turgische bijeenkomsten. Gromiko in Mauritshuis DEN HAAG De Russische mi nister Gromiko heeft op de tweede dag van zijn bezoek aan ons land het Mauritshuis in Den Haag bezocht. De buitenlandse gast verbleef met zijn vrouw gevolg ruim een half uur tussen de kunstwerken. Terwijl hij aandachtig naar het meester werk „de anatomische les" keek, trad in die zaal de alarm installatie in werking; een van de aanwezigen had het schilderij te ver opzij getrokken. Enkele tientallen voorbijgan gers hadden zich voor het Mau ritshuis opgesteld, toen Gromiko tegen vijf uur 's middags weer naar kasteel Oud-Wassenaar vertrok, waar hij logeert. De Haagse politie had voor een aantaj rechercheurs gezc en de luchtmacht voor een heli kopter die de route van de nister uit een andere hoek be keek. Eerder op de dag hebben ir ters Schmelzer en Gromiko ruim twee uur gesproken de agenda en procedure een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, en de toestand in het Midden oosten. Drs. Schmelzer heeft verklaard dat een conferentie over Europese veiligheid zodanig moet worden voorbereid, dat tij dens de voorbereiding blijkt dat een conferentie zinvol is. Hij heeft zijn Russische ambtge noot nadrukkelijk voorgehouden dat de beginselen van eerbiedi ging van de nationale soeverei niteit, territoriale onschendbaar heid en niet-lnmenging in bin nenlandse aangelegenheden moeten gelden voor alle landen, zonder enige uitzondering. Pleidooi Kamerlid voor toezicht op verkeersbrigadiers DEN HAAG (ANP) Het is vol gens het Tweede-kamerlid Van Thijn (PvdA) niet langer antwoord meer om jeugdver- keersbrigadiers of klaar-overs zonder toezicht de verantwoor delijkheid te laten dragen voor het veilig oversteken schoolgaande kinderen op de meest gevaarlijke verkeerswe gen. Met de schriftelijke vragen aan minister Drees jr. van Ver keer en Waterstaat heeft het Kamerlid aangedrongen maatregelen, die de veiligheid van overstekende kinderen op een meer eigentijdse wijze nen waarborgen. Het kamerlid wil voorts vai bewindsman horen of hij het niet onbillijk vindt dat bij even tuele ongevallen op plaatsen waar jeugdverkeersbrlgadiers zijn, niet de overheid maar vooral de ouders wettelijk aan sprakelijk zijn. Boersmas halve ei "[MINISTERS geven de burgerij vaak een half ei onder het motto dat iedereen daarmee in elk geval gelukkiger is dan met een lege dop. In gezelschap van enkele ministeriël ecollega's heeft de heer Boersma, bewindsman voor Sociale Zaken, van het bedrijfsle ven zelf zo'n half ei gekregen en hij bleek (of scheen?) het spreek woord indachtig een beetje gelukkig ermee te zijn. In principe voelen vakcentrales en werkgeversorganisaties wel iets ervoor om in 1973 de groei van het nationaal inkomen volledig ten goede te laten komen voor collectieve voorzieningen en dus af te zien van een reële loonsverbetering. Prachtig nieuws voor de infla- tiebestrijding! Maar het bedrijfsleven wil alvorens definitief ja te zeggen, weten wat in september troonrede en miljardennota voor nieuws zullen brengen. Is het verkeerd dit zo uit te leggen, dat het bedrijfsleven eerst nog wel eens wil zien wat er voor nieuwe plannen en lasten uit de rege ringsbus komt; de werknemersvertegenwoordigers of de profijtge- /dachte niet tot verdere onaanganame maatregelen gaat lelden en de werkgevers of de collectieve voorzieningen waaraan de regering wil gaan werken zelf geen sterke inflatoire gevolgen met zich mee gaan brengen. Maar waar is: minister Boersma heeft een voorwaardelijk „ja" ge kregen en dat is toch maar beter dan een vierkant „neen". BRUSSEL (ANP) Belgische rijkswacht en poli tie hebben het sterke vermoeden dat er in Neder land een bende opereert die Belgische minderja rige meisjes naar Nederland lokt en ze vervol gens terugverkoopt aan de ouders. Deze bende zou in Belgische dancings meisjes overhalen een trip door Nederland en met name naar Amster dam te maken. Als de ouders door het wegblij ven van de meisjes voldoende ongerust geworden zijn, zouden de Nederlanders contact opnemen met de ouders en aanbieden tegen een bepaald bedrag de meisjes op te sporen en terug te bren gen. Deze zaak is enkele dagen geleden aan het licht gekomen in de Belgische gemeente Liedekerke, een plaatsje even ten zuiden van Aalst. Daar meldde zich telefonisch een Nederlander die de ouders van een meisje, dat uit eigen beweging naar Amsterdam vertrokken wa.s, meedeelde dat hij er voor kon zorgen dat ze, tegen betaling van een bepaald bedrag, hun dochter zouden terug zien. De ouders die zich ongerust maakten dat hun doch ter in een hippie-milieu terecht gekomen was, r 1 naar Amsterdam, waar ze de Nederlan- d imoetten. De Nederlander, wiens naam di o Belgische politie niet bekend gemaakt wo. u., beloofde de ouders dat hij, zodra hij een spoor van het meisje had, de ouders zou waar schuwen. Enkele dagen later belde de Nederlander en zei dat hij het meisje gevonden had en terug zou brengen. Bij zijn aankomst, met het meisje, in Liedekerke, vroeg hij echter een bedrog van 700 gulden voor opsporings- en andere kosten. Dc man werd aan de tand gevoeld door de door de ouders gewaarschuwde rijkswacht. De rijkswach ters droegen de man over aan de Nederlandse politie. Ook uit de omgeving van Gent heeft de Belgische politie klachten ontvangen van mensen die vanuit Nederland het aanbod gekregen hadden tegen be taling van een bepaalde som hun verdwenen dochters terug te krijgen. Pamplona viert vandaag zijn jaarlijkse festival van San Fermin met de befaamde stierenloop door de nauwe straten van de stad. Duizenden Spanjaarden en vreemdelingen testen hun durf door voor de stieren uit te rennen naar het stedelijk stadion. (Van onze correspondent) PARIJS Legt men de twee re geringen, die van Chaban-Del- mas en die van Pierre Messmer naast elkaar, dan lijken zij op elkaar als twee broers van de zelfde vader Pompidou. Het nieuwe kabinet bestaat slechts uit 2U ministers, tien minder dan het vorige. Maar van die twintig zaten er 16 in de vorige regering. Op hun post zijn gebleven Schumann (bui tenlandse zaken), Debré (lands verdediging). Giscard d' Es- taing (tinanciën), Marcellin (binnenlandse zaken) en Pleven (justitie). De nieuwe figuur in het kabinet is Edgar Faure, onder De Gaulle minister van onderwijs en thans belast met een vergroot ministe rie van sociale zaken. De Parijse bladen van vandaag nemen een afwachtende houding aan. Zij leggen er de nadruk op, dat de nieuwe eerste minister Messmer goed moet begrijpen, dat er in Frankrijk maar één baas, een ongekroonde monarch is, die naar eigen willekeur en goedvinden ministers kon be noemen en ontslaan zonder re kening te houden met de volks vertegenwoordiging. Chaban- Deimas is dat tot zijn schade en schande aan de weet geko- HAARLEM (ANP) De voorzit ter van DS'70, prof. Polak, ver wacht dat de regering-Biesheu vel in leder geval tot de derde dinsdag van september (het In dienen van de begroting) zal blijven bestaan. De toekomst van het kabinet Is zijns Inziens echter „wankel." Prof. Polak zei dit gisteravond op een vergadering van zijn partij in Haarlem. De wankele positie van het kabi net is gebleken bij de behande ling van het wetsontwerp colle gegelden, aldus de voorzitter van DS '70. Er wachten nog be langrijker dagen, maar als er homogeen wordt samen en ver der gewerkt dan heeft prof. Po lak vertrouwen. Prof. Polak zou het betreuren als de regering aftreedt bij verwer ping van het wetsontwerp over het afbreken van zwangerschap pen. Deze wet is zijns inziens al verouderd voordat hij in wer king treedt. Toch zal DS '70 voorstemmen. o WASHINGTON (AFP-DPA-Rcu- (er) De Verenigde Staten hebben nimmer aan een me teorologische oorlogvoering" bo ven Indochina deelgenomen. Dit is op een persconferentie in Washington verklaard door de Amerikaanse minister van de fensie Mefvin Laird. Dit was Lairds antwoord op re cente Amerikaanse persberich ten volgens welke de Ameri kaanse luchtmacht boven Noord- en Zuid-Vietnam en Laos kunstmatige r genval zou heb ben veroorzaakt om de vijand in de wi len te rijden. De minis ter ontkende ook dat de Ameri kaanse luchtmacht of de Am ri- kaanse zevende vloot met opzet dijken in Noord-Vietnam be stookt om in dit land waterover last te veroorzaken. U reist rustiger zonder nodeloos veel geld op zak. Met de Postgiro kost u dat niets extra. En u vermijdt allerlei wisselproblemen. Want op een girobetaalkaart krijgt u - zonder bijkomende kosten- de hier vermelde vaste, ronde bedragen uitbetaald. Bij de meeste postkantoren. Op vertoon van uw geldig paspoort. De Postgiro is toch wel grenzeloos makkelijk 1 België: blr. 2000. Denomerken: dkr. 200. Duitsland: dm 100. Finland: fmk 100. Frankrijk: flra 200. Monaco: ffra 200. Luxemburg: Ifr. 2000. Nod. Anllllon: nat 100. Noorwegen: nkr. 200. Ooelenrl|k: ö.e. 1000. Spanje: pts 2000. Surlnamo: el 55. Verenigd Konlnkrl|k, Guernsey en Jersey: 115, Zweden: «kr 200. Zwllsorland en Liechtenstein: fr.s. 200. dds makkelijk!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9