Cursus voor ouders van schoolkinderen Deze week in de Leidse bioscopen Lucky Primeur in programma Oud Poelgeest luck Zwolse Elbertsschool staat model voor een betere relatie Bijbel ontdekken met creativiteit in plaats van saaie verhaaltjes Samen uit samen thuis City under the sea PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 JULI 1M LEIDEN Ook de Leidse bioscopen richten zich deze week op het vermaak voor jong en oud. In elke bioscoop draait er wel een amusementsfilm. STUDIO is deze week gekomen met de al eerder in Leiden vertoonde film „Samen uit. samen thuis", een onvolpre zen Franse lacher, 's Morgens is er de prolongatie van „Sjors en Sjimmie en de rebellen". LUXOR vertoont deze week de legenda rische film van „Dik en Dun" en 's avonds een spannende film: „City under the sea". Dat Lucky Luck in elke boekhandel van Leiden te zien is, is zo langzamerhand heel gewoon, nu is hij er ook in kleur op het filmdoek van LIDO. CAMERA geeft voor de derde week „De tien geboden", als matinee „Nischko, de zoon va nhet Indianenopperhoofd" en de nachtvoorstelling is „I love you, Alice". Een sexcomedie „Slaapkamer Mazurka" in TRIANON blijft ook een lust voor het oog van het Leid se bioscooppubliek, evenals de „voorlichtingsfilm" „Wat ouders niet voor mogelijk houden" in het REX-theater, die respectievelijk hun derde en hun tweede week ingaan. Voor de jeugd heeft Trianon nog „Pippi Langkous" en Rex voor de ouderen de thriller „The Menhisto-Waltz". Lucky Luck, „the poor lonesome cowboy", in gevecht met een van de onruststokers in „zijn" stadje Daisy Town (LIDO) LIDO De Belgen, van ouds bekend om hun stripverhalen hebben zich gestort op de pijlsnelle revolverheid „Luc ky Luck". In een film die gisteren in Lido in première is gegaan komt onze cowboy naar voren als de snelle vechter voor het recht, die alleen maar moeilijkheden schijnt te hebben met zijn paard Jolly Jumper, omdat het beest allergisch is voor kruitdamp. De film is van de Belg Morris, met enkele Astérirfilms. Het was daarom niet ver wonderlijk dat hij zich ver volgens op Lucky Luck stort- tel De grote heid van de prairie is in de 25 jaar dat hij in strip uitkomt bijzonder populair geworden. Al komt het geklapper van saloon deurtjes niet zo best tot uit drukking evenals het ge-uch van Indianen, heeft Morris een goede komedie van kun nen maken. Iets wat van de „collega's" van Lucky Luck, John Wayne, James Steward en Lee van Cleef niet altijd kan worden gezegd. OEGSTGEEST Voor de eerste ker in zijn bestaan organiseert Vormingscentrum „Oud Poel geest" een zomercursus, die wordt gegeven voor ouders van lagere schoolkinderen. De cursus begint 31 juli en duurt tot 4 augustus. Het thema van de week is „Waar willen wij met het onderwijs naar toe?" „Voorheen gaven we alleen maar cursussen op aanvraag. Daar be gon we mee van september tot half juli. Deze cursus hebben wij zelf geor ganiseerd en het is dus maar afwachten of er mensen op ko men", zegt cursusleider Oege v. d. Weij. Dat kan nog moeilijk worden omdat de cursus pas eind mei rond was, tot belang- centrum zich wedt tot belang stellenden in de omgeving van Leiden. Wij hebben het thema zo gekozen naar aanleiding van het afgekeurde wetsontwerp voor het basisonderwijs vorig iaar," zegt cursusleider Oege van der Weij. „Alom hoor je dat de ouders meer betrokken willen worden bij het onderwijs van hun kinderen en wij willen met de deelnemers nu eens gaan bekijken hoe je dat het beste kunt verwezenlijken". Als grote voorbeeld in Neder land zijn de cursusleiders uitge gaan van het systeem, dat hal verwege het jaar is ingegaan bij de Elbertsschool in Zwolle waar ouders gewoon samen met de onderwijzers lesgeven en ook meedenken bij veranderde on derwijssituaties. Volgens onder zoeken van de Groningse Uni versiteit is hierdoor veel veran derd. De manier van de Elbertsschool is een van de mogelijkheden om de ouders iri het onderwijs te betrekken. Over het algemeen weten de ouders niet hoe zij hun interesse moeten tonen. Ze staan bovendien huiverig tegenover het bezoeken van oudervergade ringen. De ouders kunnen na afloop goed geïnformeerd naar huis gaan. Er is in de cursus een ruimte ingebouwd om interviews te houden met hoofdonderwijzers van allerlei schooltypen in Oegstgeest. Er wordt gediscus sieerd met onderwijsdeskundi gen en er worden films ver toond over „hoe het allemaal zou kunnen". Een zomercursus zou geen zomer cursus zijn als ook de kinderen niet aanwezig zijn op „Oud Poelgeest". „Wij hebben wat kleuterleidsters, die zich met de kinderen kunnen bezighouden. Het nodige spelmateriaal lis al aanwezig. Maar het liefst zagen wij dat de ouders hun kinderen er bij zouden willen hebben, dat je een verband krijgt tussen discussies en werkelijkheid. In welke vorm dat geschiedt, moe ten we echter helemaal aan de ouders overlaten Zodra ze bin nenkomen zullen we er een ge sprek over beginnen. Het kan dan best zo uitpakken, dat de kinderen op eigen manier i den beziggehouden", rot nu toe heeft Oege van Weij nog maar twaalf aanvra gen voor de cursus. Maar zelfs met deze twaalf mensen gelooft Oege, dat de cursus een steentje kan bijdragen tot een betere latie ouders-schoo! in Neder land. „Het is toch niet ondenk baar, dat een cursus als deze verder doorwerkt, omdat de ders er met elkaar overgaan doorpraten en de gedachten bij andere ouders propaganderen" De cursisten rond de tafel in het eerste Discussie over de binnenstad in Praethuys LEIDEN Volcnde week donder dagavond zullen in het Prae thuys, Vrouwenkerkkoorslraat 9, de heren J. Wolfslag (Leidse middenstander) en de heer C. Schepel (academicus) met el kaar discussiëren <ver „Hoe houden we Leiden leefbaar, be reikbaar en bewoonbaar?" Aan vang 20 uur. Leefbaarheid vn Leiden en daar mee samenhangende problmen als verkeer, parkeren en dem pen van grachten, zijn een heet hangijzer. Voor iedere Leidse burger, maar vooral voor de binnenstadbewoners en met name de middenstanders leidt het onderwerp tot felle discus sies, soms tot polemieken via de plaatselijke pers. Zoals bekend is er een adviesraad voor de binnenstadsproblemen in het leven geroepen, die nog geen maand geleden haar eer ste, nog onvolledige rapport pu bliceerde en ter discussie stelde. In deze adviesraad en daarbui ten .vindt langzmerhand een steeds grotere polarisatie plaats. Er lijken nog slechts twee standpunten te zijn in deze kwestie. „Aan de ene kant de winkeliers, die van de binnen stad een parkeerplaats willen maken, aan de andere kant de mensen van Oud-Leiden, die er een openluchtmuseum van wil len maken", zo stellen de men sen vn stichting gesprekscen trum Leiden (de Praethuysbe- woners). Zij zeggen er wel on middellijk bij, dat deze stelling wat zwart/wit is. In werkelijkheid liggen de beide standpunten wat genuanceerder en dichter bij elkaar. „Een ge brek aan communicatie bevor dert het wederzijds begrip voor eikaars ideeën niet Wij hopen dat dit debat zal bijdragen tot een betere verstandhouding". Overigens is et Praethuys ie dere avond open vanaf 18 uur en 's zaterdags vanaf 12 uur. MARKTEN l 10—16. G. J. SI Arthur. Esperence. Princes -13. Shocking 13—17, Le Rèt .10, Charmeur 17—36. Curnnv 25. Yellow Dusty 1-1—19, Roze ecu ra 26—37. Mot reu. Prominent, llnda 1421 Alstracmertu ti25, lies 20—39. Cenlaurla 16—22. Gn- ra's 17—23, Violieren 9—17 p. st jsonjers 75-1.40, Chrysanten- arrond 1.85—2.20. Wirrals Supre- 47-95. Irissen 1.30—1.70. C< - - GIL_ Broden 19—39. -hoon 21—55. Stallce 90—95. csia's 40—1.S0. Scablosa 1.40. mdsblnemen 20—42 per. bos. LEIDERDORP Donder dagmiddag rond 2 uur ver leende een fietser geen voor rang aan de auto van de Lei- denaar A. A. H. A. op de kruising Zijldijk-Spanjaard- laan. De fietser moest na het ongeval door de GGD naar het Academisch ziekenhuis vervoerd worden daar hij zijn been gebroken had. ZOETERWOUDE De KPJ-ers gaan a.s. zondag een dag uil. Zij vertrekken per bus om 10 uur vanaf Het Centrum, drinken onderweg koffie en brengen daarna een bezoek aan het kasteel „De Haag" te Haarzuilens. Dominee Aalbers OEGSTGEEST Er zijn veel be langrijkere dingen dan verhaal tjes vertellen op een zondags school", zegt dominee Aalbers. Hij is vormingsleider op Oud Poelgeest, en leidt deze week 'n cursus voor zondagsschoollei ders. Hoewel de cursus eigenlijk is bedoeld om de leiders in con tact te brengen met allerlei vor men van creativiteit, die zij op de zondagsschool in praktijk kun nen brengen, is het grootste deel van de cursus ingeruimd voor het zich zelf ontdekken. ,;Het een hoeft hef ander niet uit te sluiten, pas als je je bewust bent van jezelf kun je een zon dagsschool goed leiden". Het zondagsschoolwerk is zeer bloeiend. „In Nederland zijn er zo'n 10.000 leiders, die allen moeten wennen aan een ver nieuwd systeem. Vroeger werd er gedurende anderhalf uur een verhaal verteld en daar was het mee afgelopen. Nu is het zo, dat we de Bijbel als gegeven ne men, maar dat gegeven moet ieder op een eigen manier pro beren te interpreteren. Dat kan deels door een vertelling, deels door creativiteit zijn", aldus ds. Aalbers. Een klein percentage van die 10.000 leiders is deze week in Oud Poelgeest: 16. Dit houdt wel in, dat de heer Aalbers te maken heeft met de grootste enthousiastelingen voor het „nieuwe systeem". „Het is een zeer fijne groep om mee te wer ken. Ze doen graag aan alles mee. Een van de slechtste erva ringen heb ik gehad met een groep afgestudeerde Duitse theologen. Er was niets met ze te beginnen. Pas op de laatste middag vertelden ze, dat ze bang voor mij en voor elkaar waren". Dat dit een afschuwelijke erva ring voor een vormingsleider moet zijn bestrijdt de heer Aal bers assistente: „Het feit alleen al, dat ze de laatste middag tot deze bekentenis zijn gekomen is heel positief." „Maar over het algemeen zijn de groepen heel enthousiast en met deze groep heb je het voordeel, dat ze al een bepaalde ervaring met creativiteit hebbed en dat ze wisten wat hen te wachten stond. Tekenend is het natuur lijk wel dat er maar zo weinig zijn gekomen". Bovendien schijnt r het dat toch nog heel vaak gebeurt dat er om negen uur zondags eens wordt gekeken wat er die dag met de kinderen gedaan moet worden. „Logisch dat er dan een of andere vertelling uit rolt". Heel belang rijk van creativiteit tijdens de zondagsschool vindt dominee Aalbers, dat de kinderen met hun andere zintuigen kennis maken met wat er nu eigenlijk staat in de bijbel. Dat maakt dat ze er ook beter bij betrok ken zijn, dus dat het ook meer effect heeft". Fietser door auto gegrepen ALPHEN AAN DEN RIJN Een 21-jarige inwoner van 's-Graven- zande is gistermiddag om streeks 4 uur levensgevaarlijk gewond bij een ongeval op de Oostkanaalweg. Hij werd aanvankelijk opgenomen in ziekenhuis Rijnoord, later werd hij overgebracht naar het Leidse Academisch Ziekenhuis. De heer B. reed op de fiets naast zijn echtgenote. Een auto wilde het echtpaar inhalen. Een achteropkomende automobilist had dit niet in de gaten. Zijn wagen greep de fietser en smakte hem tegen het plaveisel. Daar bleef hij bewusteloos lig gen. Zij zullen dan ook de komende week de volle zalen moeten afstaan aan de stripheld zijn eeuwige tegenstanders, de gebroeders Dalton. Studio de grootgeprezen top- STUDIO Deze week heeft per van het duo Bourvil—De Funès „Samen uit samen thuis". De film is opgezet om het publiek te amuseren zonder zwaartillende proble men. Al zou het gegeven de film aanleiding kunnen geven tot moeilijkheden, Bourvill en zijn collega ma ken er een dolle boel van. Het verhaal dat geschreven i door Oury, de regisseur, gaat over de bemanning a een boven Parijs neerge schoten Britse bommenwer per. Met behulp van aantal Fransen worden zij door 'n route van hindernissen uit bezet Frankrijk geloodst, over de moeilijkheden die de bemanning in werkelijkheid zouden moeten ondervinden wordt volkomen luchtig heen gestapt. Dat deze film bij het grote publiek enorm aanslaat blijkt wel uit het feit dat „Samen uit samen thuis" na in het hele land te zijn geweest, voor de tweede keer in enkele jaren in Lei den is teruggekomen. LUXOR „City under the sea" is een film naar het ge lijknamige boek van Edgar Allan Poe, de schrijver grote griezelverhalen. Deze film is hier geen uitzonde ring op. Het grootste deel van de film speelt zich af i de griezelstad van een oi derzeese kapitein met blik- semogen. Naar deze stad v dwijnen successievelijk de advocaat van Jill Tregelis, zij zelf en twee vrienden a haar, Ben en Harold. In de stad wonen half vissen half mensen, die niets goeds met deze vier mensen in de hebben. Aanvankelijk weten ze even de boot af te houden. De bewoners van de stad dreigen te verdrinken door dat de volkaan, waar ze vlak bij zitten nogal aan het wer ken is. Harold maakt hen nu wijs dat Ben h°hoorlijk veel van AOilkanen afweet en hij deze vulkaan wel aan kan. Wanneer de kapitein merkt dat hij bedrogen wordt stuurt hij hen de zee i om te verdrinken. Het mii schien niet zo interessant ge geven van „City under the sea" wordt zeer goed uitge werkt door regiseur Jacques Tourneur. Samen met „zijn" acteurs en gesteund door het bijzonder goede boek van Edgar Allan Poe heeft hij er één van het begin tot het eind spannende film van maakt. Blikseminslag in Leiderdorp LEIDERDORP In de nacht van woensdag op donderdag is de bliksem ingeslagen bij dok ter v. 't Hout aan de Hoofd straat. Waar de bliksem insloeg in het dak ontstond een gat ter grootte van circa 50 60 dak pannen. De slag kwam zelfs zo hard aan, dat een stuk dakpan van een af stand van 50 meter werd wegge slingerd en door de etalageruit van bakkerij Engelbert vloog. Kortsluiting oorzaak van hooibrand HAZERSWOUDE De vrijwilli ge brandweer van Hazerswoudf is gisteren onder leiding van W. R. Soeters tussen 8.00 en 17.30 uur druk doende geweest mei het blussingswerk van een hoof brand op de boerderij van W. A. Dijkman aan de Stations straat aan de Rijndijk. Een grote schuur werd zeer' zwaar beschadigd; het grootste; gedeelte van de hooivoorraad, die dezer dagen na het fraaie weer was aangevuld, ging tq- loor. Het tegen de schuur ge bouwde huis liep waterschade op. De familie Dijkman is verzekerd! tegen brandschade. Aanvanke lijk heerste de mening, dat er sprake zou zijn geweest vanj hooibroei, maar later won toch meer de gedachte veld, als zou er van kortstuiting moeten wor den gesproken. Omdat zich tus* sen de schuur en de woning een brandwerende muur bevond, kon de rode haan (lange tijd) victorie kraaien in schuur en hooiopslag. )e Hazerswoudse spuitgasteni kwamen gisteravond, omstreeks' 22.15 uur, weer in actie, omdafl er een brandmelding kwam van: de zijde van De Jong's Machi' nefabrieken aan de Rijndijk. Et bleek overigens sprake van een J communicatiestoornis, want hel j vuur woedde bij Durisol te Lei'( derdorp aan de overzijde vati de Oude Rijn, nabij De Jong.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4