Agressie vertoont zeer stijgende lijn Zomerdrukte op Schiphol niet te beveiligen Amerikanen bombarderen Z.-Vietnamezen fieldt SouAO/nt Onderwijsministers kunnen op nog meer moeilijkheden stuiten PATRIA Kerl eens gezind in discussie nota inter communie Kaapalarm na niet begrepen boodschap WOENSDAG 5 JULI 1972 LEIDSE COURANT AMSTERDAM (ANP) - De agressie in onze samenleving neemt hand over hand toe. Dit onderwerp heeft steeds een grote pu blieke belangstelling niet alleen in Neder land aangezien er een sterke betrokken heid bestaat bij dit verschijnsel. Helaas in de criminologie aan de universiteit van Amsterdam. Volgens hem is de cijfermatige informatie over agres sie in Nederland ui terst gering. Harde cijfers zijn er niet, omdat maar weinig re sultaten van onderzoek op dit gebied voorhan den zijn. doet de overheid te Hij constateert dat alle weinig om de gesigna leerde agressie tegen te gaan. Evenmin kun nen harde uitspraken op dit terrein worden gedaan, omdat men is aangewezen op veron derstellingen, vermoe dens en indrukken. Dit de mening van prof. dr. J. van We- ringh (38), hoogleraar delicten, die voortko men uit een soort fru stratie, het minst aan schommelingen onder hevig zijn. Daarnaast bestaat de zogenaam de instrumentele agressie, die zijns in ziens bewust wordt ge hanteerd om een an der doel te bereiken dan het toebrengen van letsel. Als voorbeelden hiervan noemt de hoogleraar de bezet ting van het Maagd-n- huis en de woning van de Indonesische am bassadeur in Wasse naar. „Ik verwacht, dat deze agressie in de komen- toonemen. Dit soort de jaren zal blijven zaken ligt ook duide lijk in het politieke vlak", aldus de Am sterdamse crimino loog. Naar aanleiding van het gesprek met prof. van Weringh heeft het ANP over het eerste halfjaar van 1972 alle berichten over geweld plegingen voor zo ver die bekend zijn ge worden verzameld. Zo blijkt, dat in deze periode 54 p?rsonen, 31 mannen en 16 vrou wen, op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen. Ver dacht van geweldsmis drijven werden in de eerste zes maanden van dit jaar 188 perso nen, onder wie 93 bui tenlanders. Het totale aantal geweldplegin gen bedroeg tot nu toe 172. Er werden tussen 1 ja nuari en 1 juli van dit jaar 124 cT/irvallen ge pleegd op personen, geldinstellingen, kanto ren en woningen. In de meeste gevallen waren de overvallers gewa pend. In totaal maak ten ze bijna anderhalf miljoen gulden buit. In de Rotterdamse Heinekenstraat vielen sloopwerkzaamheden gis teren wat vervelend uit. Een muur viel de verkeerde kant op en bedolf vier auto's, welke flink beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Aardverschuiving in Japan TOKIO (AFP) ln Kotsji op het Japanse eiland Sjikokoe is een trein van vier wagons door een aardverschuiving bedolven. Zes tig mensen worden vermist. [ven DEN HAAG (KNP) - „Er Is meer dat ons verbindt dan wat ons van elkaar scheidt". Dit is de conclusie van de commissie intercommunie en ambt. Deze commissie, waarin alle acht kerken, die nu lid zijn van de RaacI van Kerken, vertegen woordigd zijn, heeft nu, na zes tien vergaderingen in bijna twee jaar. een baanbrekende discussienota uitgebracht over de bijbelse achtergronden eucharistie en avondmaal. Dit rapport, dat in kringen va Raad van Kerken een unicum wordt genoemd, betekent belangrijke stap naar de officië- Het werk van de commissie is een vervolg op de gesprekken die leidden tot de dooperkenning tussen de verschillende kerken in ons land en de erkenning van het zogenaamde gemengde hu welijk als een huwelijk „in de Heer". De commissie intercom munie en ambt staat onder lei ding van de hervormde prof. dr. A. J. Bronkhorst, bisschop H. Ernst en de gereformeerde prof. dr. C. v. d. Woude. De discussienota beperkt zich tot de bijbelse gegevens. In het de finitieve rapport zullen ook het ambt en de relatie tussen woord- en tafeldienst aan de ordq komen. De commissie i£ niet uitgegaan van de histori sche tegenstellingen, noch var overeenkomsten in encyklieken en belijdenissen. Nu velen in de praktijk reeds tot intercommu nie zijn overgegaan, achtte men het zinvoller om de bijbelse ge gevens te onderzoeken dn het .licht van de nieuwere exegese. De nota is door de commissie aan een brede kring van belangstel lenden dn de kerken aangebo den. De reacties zullen terzij- nertijd verwerkt worderi in het definitieve rapport. Spanje in ban van „dodende snoeren" MADRID (AFP)— Spanje is ge troffen door de psychose van de „halssnoeren die doden". De laatste 48 uur zijn tientallen personen bij de politie, bij de gezondheidsautoriteiten en op de redacties van kranten versche nen die in paniek waren ge raakt en vroegen hoe zij de goedkope halssnoeren van Afri kaanse oorsprong konden kwijt raken waarvan zij de giftige werking en de „boze" eigen schappen vrezen. hiizenden snoeren en kralen of plantenknoppen, afkomstig uit Afrika, zijn in Spanje in om loop. Ze zijn er gebracht door handelaren of toeristen die van de Canarische Eilanden komen of uit Marokko. Enkele dragers van deze snoeren hebben beves tigd dat ze door slaap werden overmand als ze het snoer om de hals deden en dat deze staat van bedwelming verdween zo dra zij het snoer weer afdeden. Er is overigens nog geen enkel geval van vergiftiging geconsta teerd. SCHIPHOL (ANP) Al hebben Desalniettemin worden met name gisterochtend in verband met de toestellen van de Israëlische het bij de IATA ontvangen drei- luchtvaartmaatschappij El Al, gement alle beveiligingskorpsen waarvan er dagelijks gemiddeld op Schiphol de opdracht of al- twee op Schiphol landen, tot het thans het verzoek ontvangen op uiterste beschermd, deze dag extra goed uit te kij ken, van een waterdichte bevei- Ook elders wordt steeds sterker liging tegen extremisme kan toezicht op de luchthaven ge- nwezigheid van prinses Margaret en Lord Snowdon heeft sterdanser Rudolf Noerejev gisteren Londen de première bijgewoond van de film die aan zijn carrière is gewijd: ,,I am a dancer". Noerejev heeft dus niet zijn voornemen uitgevoerd om voor het theater te gaan posten uit protest tegen de hij het niet eens is. SAIGON (AP) Parachutisten den gedood en 30 andere ge- van de regeringstroepen zijn wond. doorgedrongen tot in de stad Gisteravond werd de oude kei- Quang Tri. Het succes werd zerstad Hué opnieuw door evenwel ontsierd door een onge- Noord-Vietnam. Dit is bekend lukkig uitgevallen Amerikaanse beschoten. Bovendien werd de luchtaanval, waardoor elf westelijke verdedigingsgordel Zuidvietnamese mariniers wer- van de stad De Zuidvietnamezen ontmoetten in Quang Tri vrijwel geen te genstand. De Amerikaanse advi seurs verwachten alsnog hevige gevechten met de 48.000 noorde lijken die zich in dit gebied be vinden. Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren tegen het middaguur opnieuw aanvallen uitgevoerd op delen van Hanoi en de bui tenwijken van de hoofdstad van Noord Vietnam. Dit is bekend gemaakt in een uitzending van radio Hanoi. Het officiële pers bureau van Noord-Vietnam maak te bekend dat Noordvietnamese strijdkrachten in Hanoi en de provincie Ninh Binh twee Ame rikaanse F4 jachtbommenwer pers hebben neergeschoten. nauwelijks sprake zijn. In deze zomerdrukte verwerkt Schiphol aan binnenkomende, vertrekkende en transitpassa- giers bijna 30.000 reizigers per dag en het is volkomen onmoge lijk die allemaal nauwlettend in de gaten te houden. Man gedood die door rood licht reed DUISBURG (AP)— Een 24-jarige arbeider is door de politie dood geschoten nadat hij door een rood licht was gereden op zijn motor. Volgens de officier van justitie ln Duisburg begon de politie aan een achtervolging omdat zij dacht dat de man op de vlucht was nadat hij een misdaad had gepleegd. De politie volgde de man over een ve'd en dreef hem in het nauw achter een vrachtauto. Zij beval hem twee keer tevoorschijn te komen met zijn handen boven ziin hoofd. Toen de man na het tweede bevel tevoorschijn kwam leek het of hij een hand uit zijn zak trok en een pistool voor de dag haalde. Een van de agenten schoot toen. Een onderzoek van het lijk toonde aan dat de man ongewapend was. Waterkaarten Veerse meer onjuist Den Haag (ANP) Watersport liefhebbers, die het Veersemeer bevaren en daarbij gebruik ma ken van een waterkaart van de ANWB of kaart 1805 (kaart voor motor- en zeiljachten) van de hydrografische dienst, kunnen de boot ingaan, omdat Rijkswa terstaat enige weken geleden de betonning in het Veerse meer heeft veranderd en de tonnen van nieuwe nummers voorzien. De ANWB was hiervan niet op de hoogte, ook de hydrografische dienst van de marine niet. Dit laatste was het gevolg van een interne communicatiestoornis, zodat deze dienst niet tijdig een verbeterd inlegvel ter beschik king van de watersporters had, aldus deze dienst. Bezitters van kaart 1805 kunnen van de hy drografische dienst gratis een inlegvel krijgen, waarvan ook voor de ANWB beschikbaar komen, zodat ook de toeristen bond bezitters van de kaart kan helpen en de nog voor radige kaarten van een inlegvel, kunnen voorzien. houden, want het gevaar dreigt niet alleen voor El Al. In sep tember zal het twee jaar gele den zijn, dat op een zondagmid dag vrijwel gelijktijdig op Schiphol kapers zich aan boord wisten te nestelen van een El Al-machine, die een geforceerde landing in Londen maakte, waarbij Leila Chaled gevangen werd genomen en haar mede kaper doodgeschoten, terwijl twee andere kapers een Jumbo van Pan American naar Cairo dirigeerden, waar zij het toestel opbliezen. Om zo verspreid mogelijk contro le uit te oefenen zijn voor Schip hol honderden bewakers nodig. Die zijn er tegenwoordig ook. Hoewel de verschillende korp sen geen officiële cijfers bekend maken staat wel vast dat met name de Amsterdamse bewa kingsdienst van de firma Hoo- geboom vele tientallen dames en heren op Schiphol heeft gesta tioneerd voor de fouillering, dat de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie, tot voor enke le jaren bestaande uit circa 20 man, nu met hulp uit allerlei di stricten de beschikking heeft over het vijf- tot tienvoudige aantal en dat Schiphols eigen luchthavenpolitie is opgevoerd tot circa 100 man. Niet op dit punt en niet op dit moment IJad het deel van het rege rings front in de Eerste Kamer de illusie dat zijn bezwaar tegen de collegegeldverhoging niet op een „onaanvaardbaar" van het kabinet zou stuiten? Dan had oud-pre mier De Jong die na dat „onaanvaardbaar" de omzwaai van de K.V.P.-oppositie kwam meedelen, vanuit zijn eigen praktijk toch wel beter kunnen weten. Bij het debat in de Tweede Kamer heeft de houding van minister De Brauw geen enkel misverstand kunnen wekken. Leuk is dit niet en twijfel blijft gerechtvaardigd of het van De Brauw c.s. verstandig is vrijwel geen concessie te doen. Maar wanneer de regering de kwes tie van de collegegelden stelt als een essentieel onderdeel van haar budgetaire politiek en onderwijsbeleid, moet de regeringsaanhang dit zwaar wegen. De Jong c.s. hebben een politieke crisis nu zwaarder gewogen dan hun zakenlijke bezwaren tegen het wetsontwerp - De Brauw en te recht. Want een politieke crisis op dit moment is bijzonder onge wenst en het omstreden punt weegt tegen de nadelen van een crisis niet op. Intussen weten de ministers individueel en het kabinet in zijn geheel, dat de schoten vóór de boeg die boeg dicht genaderd zijn. Bij wets ontwerpen die met meer reden fel door de oppositie bestreden wor den en door de politieke medestanders van vraagtekens voorzien, zal de regering daarmee meer rekening moeten houden. Afkijken door jongerenfederalie TXjie heeft eraan getwijfeld, dut het K.V.P.-bestuur positief rea geren zou op het akkoord tussen de topfiguren der drie chris ten-democratische partijen in de contactraad-Steenkamp bereikt? Niet idereen zal hebben staan trappelen van enthousiasme; bij voorbeeld voorzitter dr. De Zeeuw niet. Maar wie de Nederlandse politiek van dit moment reëel benadert, kan voor de K.V.P. c.s. tot geen ander verstandig advies komen dan een advies tot voortgaan naar een organisatorische eenheid. Verwacht nieuws is ook dat de samenwerkende jongerenorganisaties van K.V.P. en C.H.U. officieel Federatie van Christendemocrati sche Jongerenorganisaties geheten wat meer reserves hebben dan de senioren in hun partijbesturen. Dat zat er dik in. gezien de grote waardering van die jongeren voor het aanvankelijk standpunt van dr. De Zeeuw. De jongerenfederatie heeft trouwens gelijk, wan neer ze de nota van de contactraad op sommige punten duidelijker taal toewenst. Maar wat niet is, kan nog komen; de meest nuttige methode hiertoe vinden wij een kritische studie van het stuk door de achterban van de betreffende partijen. Tkit is in elk geval naar onze smaak meer zinvol, dan een suggestie welke de jongerenfederatie met zoveel aandrang herhaalt; niet- leden van meet af aan zo mogelijk bij de oprichting van de nieu we partij, de open C.D.U., te betrekken. Met die suggestie kunnen we het theoretisch wel eens zijn, omdat „zoveel mogelijk" en ui termate kneedbaar begrip is, maar wat zal het in de praktijk bete kenen? De indruk wordt gewekt, dat de jongerenfederatie op dit punt pro beert over te schrijven, wat ze bij het „progressief akkoord" afge keken heeft. Van Mierlo en Den Uyl hebben ook hun best gedaun om geïnteresseerde figuren van confessionele huize bij hun beraad te betrekken; natuurlijk ook handelend vanuit de gedachtengang dat op die manier in den lande de indruk versterkt wordt, dat er vanuit P.v.d.A. en D-'66 gewerkt wordt aan de oprichting van een nieuwe progressieve volkspartij die open staat voor elk burger met vooruit strevende politieke gevoelens. Het komend gesprek tussen „progressief akkoord" cn de N.K.V.-top is van de kant der politieke partijen ondubbelzinnig bedoeld als bijdra ge tot een nieuwe poging om na de echecs van 1945 en 1967 nu ein delijk succes met de „doorbraak" te hebben. \lfe zien dat succes nog niet in indrukwekkende omvang aun de ho- rizon opdagen. Maar nog minder geloven wc dat het veel zoden aan de dijk zal zetten, wanneer K.V.P., A.R. en C.H.U. niet-partij- leden gaan requireren om mee te helpen aan de stichting van een niuwe open partij. Beter is het met partijleden zo'n organisatievorm te vinden en zo'n politiek te voeren, dat kiezers van buiten de openheid van de nieu we partij metterdaad bevestigen. Die weg duurt wat langer dan wat de jongerenfederatie op het oog heeft; ze lijkt ons echter meer reëel en veiliger. Confessionelen in Eerste Kamer verbolgen In Miami Beach, waar volgende week de conventie van de democratische partij wordt gehouden en de democratische kandidaat voor het presidentschap wordt aangewezen, werd gisteren een ..uitvaart" ge houden voor Ngoeyen Thai Binh. een Vietnamees die zondag werd gedood toen hij een Jumbojet pro beerde te kapen voor een vlucht naar Hanoi. Anti-oorlogsdemonstranten lieten de kist symbolisch neer in een kanaal. „Hete lijn" tussen Noord- I en Zuid-Korea BRUSSEL (ANP) De piloot van een lijnvliegtuig van de Spaanse maatschappij Iberia kreeg gisteren op het Brusselse vliegveld Zaven- i tem de schrik van zijn leven toen hij, nadat hij zijn toestel daar aan de grond had gezet een groot aantal gewapende rijkswachters en jeqEL (AP)— Zuid brandweerwagens zijn vliegtuig zag omringen. Oorzaak van deze veiligheidsmaatregel was een waarschuwing van Schiphol aan Zaventem dat zich aan boord van dit vliegtuig een ka per zou bevinden. Tijdens een gesprek tussen.de piloot van het toestel en de Amster damse luchthaven had de vlieger een boodschap in code doorgege ven. Die was in Amsterdam misverstaan. Men had begrepen dat de piloot de code voor „kaper aan boord" had doorgegeven Amster dam waarschuwde Zaventem waar men in allerijl alle mogelijke veiligheidsmaatregelen trof. Bijeenkomst over de West in augustus PARAMARIBO (ANP) De ko ninkrijkscommissie zal van 28 augustus lot en met 3 septem ber in Suriname bijeenkomen. Volgens de afspraak die tijdens de eerste zitting ln maart in Den Haag is gemaakt zouden alle drie secties in Paramaribo bijeenkomen. Het is thans ech ter nog niet duidelijk of de Ne derlandse Antillen aan het over leg in Paramaribo zullen deel nemen. Zij geven namelijk de voorkeur aan bilaterale bespre kingen. Noord- Korea hebben een directe tele-1 patriaMaisk-zuiver plantaardige, foonverbinding. een z.g. „hot energie gevende mais-biscuit. line", geopend tussen de beide hoofdsteden Seoel en Pyong yang. De opening van de di recte verbinding was het gevolg van geheime onderhandelingen tussen de beide landen die maandag werden bekend ge maakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HASG De kamerleden van regeringsfracties waren al In het weekeinde ingelicht, dat minister De Brauw vorige weck vrijdag in de ministerraad van het hele kabinet toestemning had desnoods met omgaan. Dat vier kamerleden toch niet zijn gezwicht, wijit erop dat het toch nog een dub beltje op zijn kant is geweest. aftreden van het hele kabinet te dreigen bij de behandeling van de Intussen waren veen politieke vollegegelden, zo liet een regeringskamerlid in de wandelgangen kopstukken al komen opdi weten. Dat verklaart de verbolgenheid In het confessionele kampin de senaat, nadat De Brauw aan geen enkel bezwaar van de senato ren wezenlijk was tegemoetgekomen. De confessionele senatoren moeten het gevoel gekregen hebben dat de minister niet tegemoet wilde komen, omdat hij toch al van plan was de machtiging de ver trouwenskwestie te stellen gebruik te maken. Voor de toekomst kan dat betekenen dat De Brauw op nieuwe moeilijkheden In de politie ke verhoudingen met de Eerste Kamer kan rekeenen wanneer hij straks met voorstellen op andere terreinen komt. de toch al propvolle tribu nes in de hete vergaderzaal nog verder te vullen. Onder hen pre mier Bicsheuvel, oppositieleider Den Uyl en andere fractielei ders en leden uit de Tweede Ka- Twee ondergeschite toezeggingen deed De Brauw aan de Erste Kame: zijn plan voor een nieuw systeem van studiefinanciering zal hij al in het najaar van 1973 aan het parlement voorleggen, en bovendien zal het al vanaf 1973 aan het parlement voorleg gen, en bovendien zal het al vanaf zugustus 1973 voor stu denten, die geen toelage kunnen krijgen maar niettemin van hun ouders financieel onafhankelijk willen zijn, mogelijk worden bij de staat rentedragende lenfngen af te sluiten om hun studie te betalen. Toen tegen tien uur gisteravond De Brauw de vertrouwenskwes tie stelde en KVP-fractieleider De Jong uitdrukkelijk om schrorsing voor beraad" van minstens een uur verzocht, re- keneden politiek ingewijden er vast op dat de dwarsliggers In het regeringskamp onder druk van een regeringscrisis zouden Nieuw record paalzitten: 86 uur en 20 minuten ZIJPE (ANP) De Fries Wilt Veenstra uit Nleuwerhome mag zich de nieuwe recordhouder paalzitten noemen. Gisteroch tend stapte hij van zijn paal in de sloot tegenover het dorpshuis van Sint Martensbrug (Gem. Zljpe, NH) na er zesentachtig uur en twintig minuten te heb ben vertoefd. Hij brak daarmee het vorig jaar in Roelofarends- veen gevestigde record met vijf endertig minuten. Canada wil geen Concordes MONTREAL (AP)— Air Canada heeft bekend gemaakt besloten te hebben de vier Concorde toe stellen waarop het een optie had niet te zullen aanschuffen. De maatschappij maakte bekend dat het besluit het gevolg was van een uitgebreid marktonder zoek over de mogelijkheden van het supersonische verkeersvlieg tuig in Canada. Steun voor McGovern MIAMI BEACH (AP) Senator George McGovern heeft de steun verkregen van een vak bondsleider die eerder senator Edmund Muskle steunde. Jerry Wurf, de voorzitter van de bond van werknemers van de staat, de provincies en gemeen ten zei in Washington dat hij er bij de gedelegeerden op de de mocratische conventie waaron der 25 die lid zijn van de bond, op zou aandringen McGovern te steunen. Voor de Tweede Kamer was dc „1000 gulden" echter een zaak van politiek fundamenteel ge wicht, omdat er tot driemaal toe melding van wordt gemaakt in het regeerakkoord. De rege ringsfracties in de Eerste Ku- mer zijn echter slechts zijde lings betrokken geweewt bij het opstellen van het regeerak koord. En dr. Dc Zeeuw deelde gisteren tweemaal mee dat „een aantal" leden in de KVP- fractie in de senaat het profijt beginsel niet van toepassing acht op het onderwijs, en daar om tegen het verhoogde college geld is. Dat voorspelt weinig goeds voor de onderwijsministers, wanneer zij straks met andere plannen, al dan niet gebaseerd op he rc- geerakkoordl in dc Eerste Ka mer komen. Bijvoorbeeld het plan tot verhoging van de schoolgelden voor het middel baar onderwijs. Het wetsontwerp op de numerus fixus 'beperkte toelating van studenten tot een aantul studie richtingen aan universiteiten en hogescholen) keurde de Eerste Kamer goed. Tegen stemden PvdA. D'66, CPN, PPR cn PSP. Met dit wetsontwerp van De Bauw had niemand in het rege ringskamp veel moeite. Nadat de stemming was gehouden lieten studenten van dc publieke tribuns op de senatoren pam fletten neerdalen, ze ontrolden spandoeken met het opschrift „boycot duizend gulden" cn hie ven spreckkoen aan. Voorzitter mr. De Niet liet de tribuns on truimen. Op Het Binnenhof is het nog lange tijd rumoerig ge bleven.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9