Vier ontwikkelingswerkers voor ontwikkeling van ontwikkelingswerk Verbetering milieu kost i nat. produkt Bejaarden in tehuizen dank zij bijstandswet Pompidou: Gelen besluit EEG-top Federatie bejaardenbeleid: Schiller treedt af Patriarch Athenagoras gewond bij val WOENSDAG 5 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne schat dat de totale kosten voor het terugbrengen van de milieuver ontreiniging gedurende de komende vijf tot tien jaren zullen liggen in de orde van grootte van twee tot drie procent van het bruto nationale produkt. (twee tot drie miljard gulden per jaar). Dit staat in de Urgentienota Milieuhygiëne die minister Stuyt (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) gistermiddag heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. In deze nota wordt een opsomming gegeven van een groot aantal mi lieuvraagstukken, die dringend om een oplossing vragen. Daarvoor zijn in de nota een groot aantal maatregelen voorgesteld die be doeld zijn als een eerste aanzet voor de binnen vijf tot tien jaar te bewerkstelligen sanering van de milieuverontreiniging. De nota be vat nog niet de allesomvattende regeringsvisie op de milieuhygiëne, heeft minister Stuyt in een toelichting op zijn nota gezegd. Deze nota bevat alleen de urgente zaken. Zoals uit de samenvatting van de urgentienota blijkt, komen hierbij aan de orde: de verontreiniging van het oppervlaktewater, de open bare watervoorziening, de luchtverontreiniging, de behandeling van afvalstoffen, de bodemverontreiniging, de vernietiging van dierlijk afval, de bestrijding van de geluidshinder, de kernenergie en ionise rende straling, de milieuhygiënische aspecten van de recreatievoor zieningen, de woonhygiëne, de bestrijdingsmiddelen, de ongedierte- bestrijding en de dierveredelingsbedrijven. Uit de nota blijkt dat op korte termijn voorstellen door minister Stuyt zullen worden gedaan tot invoering van een maximaal loodgehalte in de benzine van 0,4 gram lood per liter benzine. Samen met het ministerie van verkeer en waterstaat worden plannen voorbereid om te komen tot periodieke keuringen van auto's op de samenstel ling van de uitlaatgassen, te beginnen met auto's van tien jaar en ouder. Minister Stuyt hoopt eveneens op korte termijn maatregelen aan te kondigen, die de door bromfietsen geproduceerde geluidshinder ef fectief kunnen bestrijden. Gedacht wordt aan de verlaging van de huidige normen voor geluidshinder met 5 decibel. De bewindsman onderzoekt voorts of het mogelijk is maatregelen te nemen tegen wasmiddelen, waar veel fosfaten in voorkomen. Dit om bij te dragen in de ontharding van hard water. BONN Aan het einde van de besprekingen tussen presi dent Pompidou en bondskan selier Brandt is de vraag of de EEG-topconferentie in ok tober zal plaatsvinden, on beantwoord gebleven. Wel heeft Pompidou in bedekte maar duidelijke termen ver zocht dat het Engelse pond- sterling zal terugkeren naar een vaste wisselkoers voor Groot-Brittannie op 1 januari tot de EEG toetreedt. In een korte verklaring aan het einde van de Frans-Duit se besprekingen in Bonn, zei de president dat „ons" voornaamste doel bleef de Europese economische en monetaire eenheid. De leer daarvoor was vastgelegd in de overeenkomst van 21 maart (waarbij de EEG-lan- den overeen kwamen, dat de wisselkoers slechts twee en een kwart procent mochten schommelen). Knaselier Brandt zei, dat er reden was om tevreden te zijn met de resultaten van hun ontmoeting. Hij ver klaarde, dat hij deze keer met president Pompidou spe ciale aandacht had geschon ken aan de opbouw van Eu ropa. Wat de moeilijke mo netaire vraagstukken betrof, had er tussen hen twee hech te overeenstemming bestaan. Tegen alle verwachtingen in heeft Pompidou nog niet zijn veto uitgesproken over de komende EEG-topconf eren- President Pompidou en kanse lier Brandt tijdens hun pers conferentie in de tuin van de kanselier. Geheel rechts de Franse premier Chaban Del- tie. Wel waren hij en Brandt het eens over de wenselijk heid van deze topconferentie. Na zijn vertrek naar Parijs is in Bonn het gevoel ont staan, dat als het topberaad doorgaat, men zich niet zou houden aan de datum van half oktober. Later deze maand zullen de ministers van buitenlandse zaken van de EEG-landen plus de kan didaat partners bij elkaar ko men om hun agenda voor de EEG-top samen te stellen. UTRECHT (ANP) Ongeveer 70 procent van de bejaarden, die In een bejaardentehuis worden verzorgd, moet voor de kosten hiervan een beroep doen op de algemene bijstandswet. Verwacht wordt dat over vijf jaar vrijwel Iedere bejaarde, die verzorging geniet in een bejaardenhuis, de kosten daarvan zelf niet meer zal kunnen dragen en een beroep zal moeten doen op de bijstandswet. Dit blijkt uit een discussienota van de Nederlandse federatie voor bejaardenbeleid, waarin de vraag aan de orde is gesteld of het wel gewenst is ver goeding van verzorgingskosten nog langer te doen plaatsvinden via de algemene bijstandswet. In de kringen van de bejaardenbonden komt men meer en meer tot de conclusie dat dit ongewenst is. Steeds meer valt ook bij de tehuizenorganlsaties te beluisteren, dat men zich afvraagt of deze wijze van financiering nog wel zo geluk kig is. Een discussie over mogelijke alternatieven, bijvoorbeeld door onder brenging van de bejaardenoorden in het voorzieningenpakket van een volksverzekering (bij de algemene wet bijzondere ziektekosten, ABWZ), is op gang gekomen. De federatie voor bejaardenbeleid (NFB) heeft daaraan een bijdrage verleend met haar nota. Argumenten voor financiering via een volksverzekering zijn volgens de NFB-nota o.m. het algemeen verspreide risico, de relevant grotQ. groep betrokkenen, een rechtvaardiger verdeling van de lasten, con tinuïteit, zekerheid en meebeslissingsrecht van de premiebetalers via de ziekenfondsraad. De Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid becijfert, dat een premieverhoging met een half procent nodig zal zijn als financie ring van de verzorgingskosten in bejaardenhuizen bij de ABWZ wordt ondergebracht. MINISTER SCHILLER BONN (DPA) De Westduitse minister van Economische za ken cn financiën Karl Schiller heeft zijn ontslag aangeboden Schiller heeft zijn ontslag in het weekeinde per brief Ingediend bij bondskanselier Willy Brandt aan wie hij tevens de redenen uiteenzette. Schiller verzette zich vorige week tegen de maatregelen waartoe het kabinet besloot om de toe vloed van buitenlandse valuta in te dammen. De Duitse supermi nister is voorstander van een vrije markt economie. Hij wei gerde zelfs zijn handtekening onder de berl'iiten te zetten. Tenminste vier ontwikkelings werkers zullen waarschijnlijk nog dit najaar plaatselijke kerkelijke groepen in Neder land, die zich met ontwikke lingssamenwerking bezig houden, gaan begeleiden. Dit wordt mogelijk, doordat de (nationale commissie ontwik kelingsstrategie 1970—1980 en minister Boertien voor een oecumenisch project van twee jaar zes ton hebben toege kend. Voor de uitvoering van het project is onlangs de stichting voor interkerelijk vormingswerk ontwikkelings samenwerking '(IKVOS)) op gericht. Deze stichting gaat zich met de ontwikkelings werkers bezighouden. In het bestuur van de nieuwe stichting hebben vertegen woordigers van het kerke lijk Vredesberaad, de katho lieke commissie Justitia et Pax-Nederland, de Nederlands hervormde raad voor de zaken van de overheid en sa menleving en de gerefor meerde commissie voor kerk en ontwikkelingssamenwer king zitting. Een aantal kleinere kerken zal gezamenlijk nog een verte genwoordiger aanwijzen. De ontwikkelingswerkers zullen beschikbaar zijn voor kerke lijke verbanden, die zich tot doel hebben gesteld zichzelf en hun omgeving bewust te maken van de knelpunten in internationale samenleving in het bijzonder op het punt van de onrechtvaardige ver deling van welvaart en macht. Zij krijgen ook tot taak de mensen te helpen hun eigen mogelijkheden be wust te worden om onrecht en ellende in de wereld te verminderen. Ook ontwikkelingswerk kan niet zonder thuisfront Uit ervaring is gebleken dat bij plaatselijke groepen, dii zich met ontwikkelingssa menwerking bezig houden een groeiende behoefte be staat aan deskundige bege leiding. De ontwikkelingswer ker zal contacten leggen tus sen de reeds actieve groepen en de kerken en zal samen werken met plaatselijke groepen die zich bezig houden met missie, zending, wereld- diakonaat, caritas en vasten actie. Het is de taak van de door de ontwikkelingswerker gesteunde groep om de on verschilligheid en het ver lammende gevoel van on macht in de omgeving te doorbreken. De ontwikkelingswerkers zul len zich op verschillende pun ten van het land vestigen. Het secretariaat van het IKVOS wordt gevoerd door drs. Jan Terlaak en Wil Rikman- spoel van het Interkerkelijk Vredesberaad, Celebesstraat 60, Den Haag. Prof. v. d. Ploeg: Echtscheidingen Roermond niet volgens Rome De Nijmeegse hoogleraar in de bijbelwetenschappen, prof. dr. J. van der Ploeg O. P. heeft verklaard over bdwij- zen te beschikken dat er in het bisdom Roermond tot nu toe echtscheidingen doorheen gejaagd zijn tegen de bepa lingen van Rome in. Mgr. Gijsen gaat daar nu het mes inzetten, aldus de hoogle- De officiaal van het bisdom Roermond, dr. P. J. B. Coe- nen, die de echtscheidingen behandelt volgt daarbij vol gens prof. Van der Ploeg ge ruime tijd geen juridische procedures meer, maar han delt ze administratief af. „Coenen ziet nu zijn einde naderen", aldus de Nijmeeg se hoogleraar in een inter view met het dagblad De Limburger. In Roermond zijn Duitse huwe lijken ontbonden. Volgens prof. Van der Ploeg mag de Duitse bisschop Fittkau, die bezig is met een boek over de Nederlandse kerk, waar mee hij de Duitse bisschop penconferentie wil behoeden voor de fouten die in Neder land gemaakt zijn, daarom wel eens de schijnwerper op het bisdom Roermond zetten. Het enige commentaar van of ficiaal Coenen op de uitlatin gen van prof. Van der Ploeg was gisteren: „Op vuilspuite rij antwoord ik niet. Van der Ploeg heeft wel meer de ge woonte om over dingen te schrijven waar hij niets van weet". De vaste commissie van de Spaanse bisschoppenconfe rentie heeft geklaagd over een klimaat van wantrouwen tegenover de Spaanse hiërar chie. Volgens de commissie komt dat vooral tot uitdruk king in bepaalde theologische tijdschriften en publikaties. Kerk en Wereld Niet alleen dienstweigeraars hebben recht op pastoraal advies, zo is de sectie voor politieke vraagstukken van het centraal comité der Duit se katholieken van mening, maar ook degenen, die in zicht willen hebben in het verplichte karakter van de militaire dienst en die dat persoonlijk willen verant woorden. De sectie heeft aangedrongen op een gewe tensonderzoek binnen de kerk naar de vraagstukken van dienstweigering en dienstplicht, vooral ook om dat in steeds grotere male KORTE METTEN aan de vrede, de militaire dienst daarentegen als een dienst aan de oorlog. In de etalage van een boekwinkel in Sydney staat een bordje met de tekst: „Bijbels met kleine gebreken halve prijs." In de Joegoslavische volks republiek Slowenië zijn dezer dagen 51 nieuwe priesters gewijd, onder wie zeventien reguliere geestelijken. Het aantal nieuwe priesters in Slowenië, dat anderhalf -mil joen katholieken telt, is in vergelijking met andere lan den opvallend hoog. PATRIARCH ATHENAGORAS De gezondheidstoestand van de bij een val In zijn residentie ern stig gewond geraakte oecumenische patriarch Athenagoras is volgens zijn doktoren krltic. De 86-jarige patriarch is met een dijbeenbreuk op genomen in de kliniek van Baliki in Istanbul, waar hij direct door bekende Turkse orthopedische specialisten werd onderzocht. In een me disch bulletin is meegedeeld, dat het niet uitgesloten moet wor den geacht dat de bejaarde orthodoxe hoogwaardigheidsbekle der na een noodzakelijke operatie, die dezer dagen verricht zal worden, een prothese moet gaan dragen. Paus Paulus heeft de patriarch inmiddels een telegram gezon den, waarin hij zegt te bidden voor een senne genezing. Vertegenwoordigers van ruim vierduizend theologiestuden ten aan twaalf Duitse univer siteiten hebben ernstige kri tiek geuit aan het adres van het Duitse episcopaat wat betreft haar houding tegen over de Katholieke Duitse Studentenvereniging (KDSE). Het protest richt zich met name tegen een door de bis schoppenconferentie benoem de commissie, die zonder overleg en zonder opgaaf van reden het grootste deel van de honderdvijfentwintig projecten van de studenten vereniging heeft afgevoerd van de lijst van gesubsi dieerde projecten. De studenten krijgen, als het voorstel van de commissie door het episcopaat bekrach- Studenten boos op Duits episcopaat wegens inhouden van subsidie tigd wordt, geen financiële middelen meer voor onder meer hulp aan buitenlandse arbeiders, de Derde Wereld, de dienst aan de vrede en het vredesonderzoek. De theologiestudenten op hun beurt vrezen ook dat ver schillende bijeenkomsten in het kader van theologie en kerk ernstig in gevaar drei gen te komen. Een en ander De zou betekenen dat de samen werking op het boven-reglo- nale vlak praktisch stil zou komen te liggen. theologiestudenten ver klaarden zich üitdrukkelijk solidair met het werk van de Katholieke Duitse Studenten vereniging. De KDSE belegt van 13 tot 17 juli in Padcr- born een algemene vergade ring voor vertegenwoordigers van de verschillende onder afdelingen. Deze vergade ring staat onder het thema: Democratisering en in spraak-ontwikkeling of uit holling van de democratie in de Bondsrepubliek. Tijdens die vergadering zal men zich ook bezig houden met jong ste ontwikkelingen in het conflict tussen de KDSE en het episcopaat. GEESTELIJKEN IN ZUID-AFRIKA MET OPZET IN OVERTREDING Twee Zuid-Afrikaanse geeste lijken hebben het regerings- vonnis genegeerd, dat hen praktisch uitsluit van deelne ming aan het openbare leven door een godsdienstoefening in een Anglicaanse kerk in Johannesburg bij te wonen, zonder daarvoor officieel toe stemming te hebben. Een van hen was pater Cos- mos Desmond, de bekende katholieke priester die een boek schreef over de om standigheden in een Afrikaans kamp voor gedeporteer den, en wie nadrukkelijk toe stemming is geweigerd om zelfs ook mnnr de mis in zijn eigen kerk bij te wonen. De andere geestelijke was D. de Beer, tegen wie vorige week een vonnis werd uitgespro ken. Door een dankdienst bij te wo nen voor de „betoonde moed en het gegeven getuigenis" van christenen die van het openbare leven waren uitge sloten, riskeren de twee mannen arrestatie en als ze schuldig worden bevonden, gevangenisstraf. Tot nu toe heeft de politie nog geen ac tie tegen de twee onderno men. Dit is de eerste keer In Zuid-A- frika dat met opzet de ver oordelingen tot uitsluiting van het openbare leven over treden zijn. Er zijn duidelij ke aanwijzingen dut bepaal de kring n van de kerk me nen, dat nu de tijd is aange broken voor de christenen een standpunt in te nemen. De Anglicaanse deken van Kaapstad, E. L. King, ver klaarde vorige week in een interview dut de kerken in Zuid-Afrika wellicht spoedig gedwongen zouden zijn een geloofsbelijdenis af te leg gen. zoals de Lutherse ker ken dut in Nazl-Duitsland ge daan hebben. Deken King vreesde dat de Anglicaanse kerk in een positie zou wor den g dwongen waarin zij de wet zou moeten overtreden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7