Burgemeester kondigt tien geboden af voor vakantie-fotografie Geen gewest vorming van bovenaf Koninklijk zilver voor J. C. Schouten Bewoners Papegaaienlaan wijzen reconstructie af Inbraken bij Zoeterwoudse supermarkten Boeiende expositie in Noordwijkse B. en W. Ter Aar: Veertig jaar bij Singer N.V. Brandweer verlost ingesloten meisje uit bankgebouw ISf OENSDAG 5 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 fOORDWIJK Onder auspiciën EN: van de culturele commissie 24 Noordwijk heeft de bekende fo togroep ,,X 65" in de Kapel aan 311 de Hoofdstraat een tentoonstel- zaling ingericht, waar een boeien de selectie van ongeveer zeven- tig door de leden vervaardigde werkstukken te bezichtigen valt. Het geëxposeerde ligt aanmer kelijk boven het gemiddelde amateursniveau en overfreft in kwaliteit dat van uitstallingen in de voorgaande jaren. 'e» gast-exposant neemt burge- toi meester mr. J. M. Bonnike met een aantal door hem gemaakte foto's aan de tentoonstelling iinJoeel. Zij leveren het bewijs, dat '53 Noordwijks eerste burger tijdens zijn vakanties in het buiten- land de lens voortreffelijk weet richten. De inzender zelf had een meer kritisch oordeel: ,,Er staat mij nog teveel op". Dit gold naar onze mening beslist niet voor de adelaars op de bergtop, een opname in groot formaat, welke zeker niet on derdeed voor het werk an de ie. meer geroutineerde amateurs, ^fotografie is een ontspannende ggi hobby en het werk in de donke re kamer geeft rust, vindt de Noordwijkse burgemeester. „Ik erger mij steeds aan die vakan- tiekiekjes van „moeder in de helm" en dergelijke. Van een 50, verblijf dn de badplaats is veel 'Si meer te maken". Dit bracht .g! mr. Bonnike op de gedachte tien geboden voor de fotografie vast te stellen, die hij beschei- denhe'dshalve aan „X 65" heeft overgedragen. De geboden wor- 2 den door de fotogroep, al naar wens in het Nederlands of in het Duits, aan de bezoekers van de expositie uitgereikt. Voor hen, die tijdens de vakantiemaanden met een camera op pad gaan, zijn de wenken van de burge meester van Noordwijk, onge twijfeld zeer waardevol. Van het door de leden geëxpo seerde werk noemen wij Zuider- duin's „Scheve toren van Noordwijk-Binnen", sublieme bosgezichten van Barteld de Jong, imposante, in Thailand gemaakte opnamen van Tim Boyenk en de van innige devo tie getuigende „Greep naar de a rede" van Fons Schumacher. Van Marco Admiraal vonden wij de bladeren boven het ven netje de beste. Jagtenberg stel de bizarre abstracten ten toon en Hessel van Westhoek bracht vrouwenfiguren in betoverende abstractie in beeld. Uiteraard is het genoemde een bescheiden bloemlezing uit het tentoonge stelde werk, waarvoor het mate riaal van de niet-genoemde in zenders in een geval onder doet. Als lid van de culturele commis sie leidde burgemeester mr. J. M. Bennike de opening in door ir. J. M. van de Wetering, con sul van de Bond van Nederland se Amateurfotografenverenigin- gen. De burgemeester sprak zijn bewondering uit over het hoge niveau van het door de le den van de fotogroep „X 65" tentoongestelde werk. De bedoe ling van de expositie is de toe rist te attenderen op iets anders dan de gebruikelijke vakantie- In de Hervormde Kapel van Noordwijk is een boeiende selectie te zien van het werk van amateurfotografen kiek. Ir. Van de Wetering wees op de vele mogelijkheden, die de vrije- tijdsfotografie biedt waardevolle bron van inspiratie. Vrijetijdsfotografen gaan name lijk dingen zien, waarvan ande- ren geen weet hebben. tief bezig te zijn. Meedoen aan De bondsconsul voor Zuid-Holland De expositie is tot en met maan- een club als „X 65" vormt een sprak verder zijn voldoening uit dag 17 juli a.s. dagelijks voor over de goede samenwerking tussen de culturele en de fotoclub. het publiek te bezichtigen en wel van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Op 5 en 12 juli a.s. is de tentoonstelling alleen toegan kelijk van 14 tot 17 uur n.m. De toegang is geheel gratis. Noordwijk De tien ge boden van burgemeester Bonnike voor de betere (vakantie) foto's; 1. Fotografeer niet de zee zon der de branding en de vloed lijn. 2. De horizon nooit in het mid den van de foto (maar wel horizontaal). 3. De zon behoeft niet altijd achter u te staan, van opzij is dikwijls levendiger. 4. Als u mensen laat poseren, laat ze dan iets doen, b.v. een kaart lezen. Fotografeer zittende mensen niet recht van voren (de voeten en be nen worden dan zo groot!). 5. Ga door de knieën, fotogra feer kinderen op „Kinder- hoogte". Ga dichtbij het object staan, zodat ongeveer driekwart van het beeld bestaat uit datgene wat u wilt fotografe ren. 7. Probeer wat voorgrond op uw foto te krijgen, b.v. bo men, maar geen kale stuk ken straat of plein, let op de achtergrond (staan er geen vuilnisbakken?). 8. Een negatief is niet duur, maak van interessante objec ten nog eens een extra opna me uit een andere hoek. 9. Laat de vakantiefilm niet tot Kerstmis in het toestel, maak de resterende foto's in en om uw huis. 10. Neem langere belichtings tijden dan 1/60 seconde niet uit de hand. zoek steun op een muurtje of iets derge lijks (een statief is nog be ter). Voor alles: houd de ca mera stil, druk het toestel tegen uw gezicht, houd de adem in en druk zo rustig mogelijk af. Wat u ook moet weten Wassenaar Met als scriptie „Een validering van de Am sterdamse biologische vra genlijst voor kinderen" heeft mejuffrouw H. Elout, doch ter van het raadslid aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam met goed gevolg het doctoraal examen psychologie afgelegd. Ter Aar Het gemeentebestuur van Ter Aar is van mening dat de gewestvorming niet door de wetgever geregeld dient te worden. „Zonder de grondslag van het noodzakelijke vertrouwen zal de ge westvorming tot mislukking gedoemd zijn", aldus b. en w. die de raad voorstellen in deze geest Gedeputeerde Staten te antwoorden op een reeks vragen over de gewenste gewestvorming. B. en w. van Ter Aar zijn ook eigenlijk heel niet voor een gewest met verreikende taken en bevoegdheden. Maar omdat men „geen eiland kan en wil zijn in de Nederlandse leefgemeenschap" voelt men er het meeste voor ondergebracht te worden in een zgn „licht ge west". Het Ter Aarse gemeentebestuur denkt aan samenwerking met de gemeenten die ook aangesloten zijn met het Inter Gemeente lijke Overlegorgaan Noord-Oostelijk Zuid-Hólland, en de gemeenten Alkemade, Boskoop en Bodegraven. Rechtstreekse verkiezing van de eventueel op te richten gewstraad vinden b. en w. van Ter Aar verwerpelijk. Men wil wel de invloed van de kiezer vergroten door hem t.a.v. de gewestraad het actieve kiesrecht toe te kennen, maar het passief-kiesrecht te beperken tot de bestuurders van zijn ge meenten. B. en w. zullen een en ander met de raad aanstaa'nde vrijdag bespre ken. Dan komt ook aan de orde de verkoop van industrieterrein voor een ton aan de heer Th. Koeleman; de benoeming van burge meester Van de Poel tot ambtenaar van de burgelijke stand;, verle ning van subsidies aan de Kruisverenigingen (15 gulden per lid per jaar) en aan de avondvierdaagse (400 gulden). LEIDEN „Omdat uw werk- Singer N.V. te Leiden, zaamheden ook in het belang zijn van de gemeenschap, heeft Het feestelijk gebeuren had plaats het Hare Majesteit behaagd koninklijke onderscheiding te geven". Met deze woorden speldde burgemeester Vis giste ren de eremedaille in brons, be horende bij de Orde van Oranje Nassau, op bij de heer J. C. Schouten, omdat hij 40 jaar trouwe dienst had verricht bij Haag. Op het ogenblik is de ge ridderde (58 jaar) hoofdmonteur en bezoekt in die functie vooral scholen en bedrijven, waar Sin- ger-apparatuur aanwezig is. Bo vendien leidt hij leerlingen op tot vakbekwame monteurs. de werkkamer van de bur gervader ten stadhuize in aan wezigheid van de echtgenote, fa milieleden en vrienden van de jubilaris. Do heer Schouten muaktc zijn entree bij de firma Na afloop van de officiële bijeen- Singer als leerling-monteur. In komst op het stadhuis vertrok de oorlog ruilde hij zijn stand- het gezelschap naar Den Haag plaats Leiden tijdelijk voor Den voor verdero feestelijkheden. Commissie Verkeerscontact:tegen doorgaand verkeer ÏOETERWOUDE— Gisternacht is er ingebroken in twee super markten. Postbesteller W. K. v. Bohemen ontdekte dit aan het Burgerlijke stand Ldertrouwd: C. W. E. AI (Den Haag) en C. L. Bolhui M. Gransjnan en J. V. A. Iioogd; A. J. B. Tettero AI. V. J. Alot B C. AI. Looljiuird en C. G. vun Veen: G. J. Schoor en AI. F. T. Schutte Fischediek. H. II. Aloormun en I. Walesou: A. Ros en J. W. H. Bodcvvos; P. Koster en E. G. T. AI, van Veen; A. van Vliet en D. P. Gyaon1'. J. Hai der Llndei Aluller; A. Verhoef! venson; C. de Jung en 1. Tol: T, II. J Al Borgem E. J. Ste- Watertje toen hij omstreeks 9 uur achter het pand kassaladen e.d. vond. Hij waarschuwde de politie die bij een nadere inspectie binnen de familie Roeleven is zondag morgen op vakantie naar Frankrijk vertrokken consta teerde dat op diverse plaatsen naar geld was gezocht. Dit ech ter zonder resultaat omdat dit niet aanwezig was zo verklaar de één van de famili leden die de sleutels onder beheer heeft en zo nu en dan de zaak zou controleren. Ook de supermarkt van de familie Janson. aan de Dorpsstraat, die wel aanwezig was, is in dezelfde nacht door inbrekers bezocht. Zij kwamen binnen na een ruit te hebben vernield. Ook hier werd de kas sa meegenomen welke buiten werd teruggevonden. Dat echter1 zonder resultaat omdat ook deze geen geld bevatte. De politie heeft in samenwerking met de rijksrecherche een onderzoek in gesteld. WASSENAAR De Commissie „Verkeerscontact", enige tijd geleden ingesteld door de Ver eniging van Vrienden van Was senaar, heeft dezer dagen een werkbespreking gehouden. Bur gemeester en wethouders van Wassenaar hadden de commis sie gevraagd haar standpunt te mogen vernemen over twee ac- m tuele verkeersvraagstukken: de doortrekking van de Jagerslaan I en de aanleg van de Randweg. I De commissie sprak zich, voor het geval de Jagerslaan zal worden doorgetrokken, unaniem uit voor een „smalle" doortrek- king van niet meer dan 4 5 meter breedte. Wat de Randweg betreft bleek dc commissie het niet eens te zijn met het standpunt van burge meester en wethouders, dat drie afslagen naar de Oostdoi per- weg, de Van Duivenvoordelaan en de Deyierweg noodzake- j lijk zijn in verband met de „verdeelfunctie" van de weg. Als namelijk aldus Verkeers contact het doorgaand,- ver- j keer volledig via de Randweg i wordt afgewikkeld, zullen de i „binnenwegen" in het noordelijk I deel van Wassenaar ontlast worden. Op deze binnenwegen zal dan het plaatselijke verkeer snel zijn doel kunnen bereiken, zodat geen aansluiting- n op de Randweg nodig zijn. Zou het plaatselijke verkeer wel op de Randweg worden gebracht, dan zou het doorgaande verkeer be lemmeringen ondervinden. Dan zouden immers verkeerslichten moeten worden geplaatst en snelheidsbeperkingen en inhaal- verboden moeten worden inge voerd. Op die wijze zou de Randweg niet aan zijn primaire functie kunnen voldoen en zou het doorgaande verkeer toch weer zijn weg over de Wasse- naarse binnenwegen gaan zoe ken. „Verkeerscontact". pleit dan ook voor een Randweg zon der aansluitingen, waardoor deze weg aan zijn primaire doel kan beantwoorden, namelijk het SCHOONHEID IS ONZE ZAAK! Maak er ook de uwe van - word Avon Consulente U deelt zelf uw tijd in en werkt in uw onmiddellijke omgeving. Uitstekende verdienstenmogelijkheden Befaamde produkten, gedekt door een volledige garantie. Vraag vrijblijvend inlichtingen AVON BENELUX b v Vijzel straat 2-18, Amsterdam-C. Tel. 020 - 648.41 - 648.42. buiten de bebouwde kom omlei den van het verkeer. De com missie sprak zich nogmaals uit voor het verlenen van de hoog ste prioriteit aan de aanleg van de Randweg. De commissie „Verkeerscontact" heeft zich tenslotte ook nog be ziggehouden met een zojuist be kend geworden plan van burge meester en wethouders tot re constructie van de Papegaaien laan. De commissie toonde zich teleurgesteld over het plan tot verbreding van de weg en de daarmee gepaard gaande ver nietiging van 15 monumentale bomen en 7 lijsterbessen en aantasting van het laaneffect. De commissie wijst deze plan nen dan ook ten stelligste af. Ook de bewoners van de Papc- gaaicnlaan hebben, desge vraagd, te kennen g g^ven iede re wijziging in de huidige situa tie af te wijzen. Wat het kruis punt Papegaaienlaan/Schou- weg/Groot Haescbroekseweg be treft ook daarin behoeft thans, volgens de commissie Verkeers contact, geen verandering door een reconstructie ie worden ge bracht, omdat dit kruispunt, zoals het nu is, werkt als een natuurlijke drempel. Te bezien ware nog in hoeverre op dit en andere kruispunten het aanbren gen van een eenvoudige ver keerslichteninstallatie de ver keersveiligheid zou kunnen ver beteren. LF.IDEN Je moedwillig laten insluiten in een bankgebouw heeft meestal ietwat minder correcte bedoelingen. Toch komt het nogal eens voor met alle gevolgen van dien. Je on vrijwillig laten insluiten in een bankgebouw en dan zelf nog de brandweer bellen om ver lost te worden Is een zonder linge zaak. Toch overkwam dat gisteren-na middag mejuffrouw De Poor ter. Zij is sinds kort werk zaam op het Japanologisch In stituut, dat zetelt onder het dak van het gebouw van de Slavenburgs Bank aan het Kort Rapenburg. Toen zij zich omstreeks een uur of half zes naar een afspraak op het sta tion wilde begeven, bemerkte zij dat zij zat opgesloten. Geen nood, zij had een sleutel. Deze bleek echter niet als zodanig te gebruiken en het slot wilde niet de verfoueildb klik lattn horen. De brandweer is, je op één na beste vriend (politie is nummer een) en kun je dus best in een dergelijk geval bellen. Er verscheen alras een heuse ladderwagen, di» even later verlangend omhoog reikte. Een gehelmde brandweerman heklom hem kloek en blijmoe dig in de hoop dc juffrouw te mogen verlossen. De oplossing was echter veel eenvoudiger. De sleutel bleek namelijk wel van buiten af naar binnen te gebruiken. De jonkvrouw gooi de de opener fiuks naar bene den en werd even luter be vrijd door een haastig nader bij gesnelde collega van de ladderman en een agent van Carnaval in Loiilschendam LEIDSCHENDAM Een negental (wuarom eigenlijk geen elf?) Leidschendammers hebben het initiatief genomen te komen tot de oprichting van een Leld- schendamsc Carnavalsvereni ging. Zij menen dat na het succes van de carnavalsviering van dit jaar al weer met spanning nuar Car naval 1973 wordt uitgezien en dat heel wat mensen graag lid willen worden van de vereni ging. Bij voldoende aanmelding aiI zo spo-dig mogelijk een op richtingsvergadering worden georganiseerd. Aanmeldingen zijn mogelijk bij H. Bruljnzeels, Graaf Janlaan 35. tel. 4658, J. Remmerswoal. Graaf Junlaan 28, tel. 5504 of W. Zaat, Prins Frederiklaan 286.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5