Minister De Brauw sleept 1000 gulden collegegeld erdoor Ambtelijk apparaat wordt onderzocht op doelmatigheid Spasski eist straf Fischer IN 1973 GEEN RUIMTE VOOR BETERE LONEN 'f r BANKROVERS BESCHIETEN BLOEMIST Machteloze Eerste Kamer zivicht voor dreigende kabinetscrisis Gromiko 3 dagen in Nederland V. en D. wil wasautomaat komen testen Sociaal contract in discussie: £eidóc Soii/tci/nt 63e jaargang, no. 18.738 WOENSDAG S JULI 1*72 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ned. I: 20.26 uur Three hours to '.till, wild-westfilm; 21.40 uur Holland Festival met Laborin- thus II. Ned. II: 18.25 uur Tour de France; 19.05 uur Eddy Ready go; 21.05 uur Spel zonder grenzen. ENKELE BUIEN Zonnige perioden en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 15 gra den, maxima ongeveer 22 graden. r //V/V/>ró j J i tV Nos; seen verbetering werkloosheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG— Eind juni was er nog steeds geen verbetering in de werkloosheid te bekennen. Eind mei bedroeg de geregi streerde arbeidsreserve 98.000 personen. De verwachte daling in juni vanwege de seizoensin vloeden is echter uitgebleven. ,.De voorspelde stabilisatie zie ik nog steeds niet", aldus minis ter Boersma van Sociale Zaken gisteravond. DEN HAAG (ANP) De Sovjetminister van buitenlandse zaken An- drej Gromiko is vandaag voor een officieel bezoek van drie dagen in Nederland aangekomen het eerste sinds de Sovjet-Unie en Neder land, tijdens de tweede wereldoorlog, besloten diplomatieke betrek kingen aan te gaan. Gromiko wordt morgen 63 jaar. Een van de belangrijkste kwesties die de minister van buitenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, en Gromiko de komende dagen zullen bespreken, is ongetwijfeld de conferentie over Europese vei ligheid en samenwerking die, zoals het zich thans laat aanzien, in de loop van het volgend jaar in Helsinki zal bijeenkomen. Men zou zich kunnen voorstellen dat Gromiko eveneens geïnteresseerd zal zijn in de opvattingen van de Nederlandse bewindsman over het conflict in het Midden-Oosten. Gromiko ontmoet hem een dag na een vierdaags verblijf in Cairo. fijctens het bezoek vnn minister Gromiko zal een Nederlands-Russisch akkoord worden getekend over economische, industriële en technische samenwerking, en er zullen cjocumenten over het luchtverkeer en wegvervoer tusen beide landen worden uitgewisseld. Het akkoord, in feite een kader-overeenkomst op zuiver bilaterale vlak over de wederzijdse rechten en verplichtingen, schept de mogelijkheden voor samenwerking, en nader zullen moeten uitge werkt Aan de vooravond van het bezoek van Gromiko heeft het Tweede Ka merlid H. Pors (DS'70) een telegram gezonden aan de Opperste Sovjet waarin hij vraagt dat minister Gromikoaan tijdens de bespre kingen met zijn Nederlandse ambtgenoot drs. W. K. N. Schmelzer de kwestie van de ethnische minderheden en de positie van de jo den in de Sovjet Unie aan de orde zal stellen. NA ONDERZOEK C.C.O.: DEN HAAG/LEIDEN— Iedere bezitter van de Vendomatic wasautomaat 7114, die zich over de veiligheid ervan ongerust maakt kan dit aan Vroom en Dreesmann melden. Het bedrijf stuurt dan een deskundige, die de automaat van de ongeruste bezitter zal nakijken. Dit heeft Vroom en Dreesmann besloten, nadat het Consumenten Contact Orgaan over de Vendomatic 7114 een negatief oordeel had uitgesproken. V. en D. is het met dit oordeel niet eens omdat maar 1 op de 200 verkochte machines een of ander defect bleek te hebben. V. en D. heeft thans per annonce in de Nederlandse Dagbladen (zie elders in deze editie) be kendgemaakt. dat iedereen, ,,die naar aanleiding van be doelde publicaties (van het C.C.O.) zich zorgen maakt over de veiligheid en betrouwbaar heid. hiervan schriftelijk kennis kan geven. Dit kan in een ongefrankeerde envelop aan „Antwoordnummer 2147 te Amsterdam". Er kan kort en krachtig instaan: „ondergete kende, bezitter van een Vendo matic wasautomaat 7114, wenst bezoek van een deskundige. aldus de mededeling van Vroom en Dreesmann. .ftzidoeGowa/nt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Prof. F. Vos geeft Zen weinig kans in Westen pag. 3 B. en W. Wassenaar gewestvorming van bovenaf regelen pag. 3 Schrootberg van Gijzena niet hoger dan drie meter pag. 6 Initialen BNS blijven voor Voorhout be houden pag. 6 Burgemeester kon digt 10 geboden af voor vakantie fotografie Koninklijk zilver voor J. Schouten Stien Baas-Kaiser in Alphense fiets vierdaagse Leidse agenda pag.5 pag. 5 pag. 4 pag.4 Gouden Heer Berlijn (DPA/Rtr) Op het 22ste internationale filmfestival in West-Berlijn is de „Gouden Beer", de hoogste prijs, toege kend aan de film „Canterbury tales" van de Italiaanse regis seur Pier Paolo Pasolini. De jury prees de regisseur voor het „meesterschap en de vitali teit" waarmee hij een machtig brok literatuur in filmtaal heeft omgezet. De „Canterbury tales" werden in de veertiende eeuw geschreven door Geoffrey Chau cer. DEN HAAG De verhoging van het col legegeld tot 1000 gulden gaat door. De Eerste Kamer ging gisteravond om mid dernacht met 39 stemmen voor en 34 te gen akkoord met het wetsontwerp van mi nister de Brauw (Wetenschappen). Dat gebeurde echter pas nadat de minister, tot grote ontstemming van de Kamer, ge dreigd had dat het hele kabinet zou aftre- Uiteindelijk zijn vier leden van regeringsfracties niet gezwicht voor de zware druk van een po litieke crisis, en stemden tegen het wetsontwerp. Het zijn: KVP-voorzitter De Zeeuw en zijn fractiegenoot Vergeer, en de CHU'ers De Vries en Rijn- ders. Van de oppositie zwichtte alleen Ir. van Dis (SGP) en stemde voor. In het regeringskamp waren de confessionele fracties unaniem zeer verbolgen over het feit dat De Brauw naar het uiteindelijke machtsmiddel van dreiging met aftreden had gegrepen. Namens KVP, ARP en CHU had dr. De Zeeuw steeds volgehouden in het debat dat het collegegeld verhoging een onderwerp van ondergeschikte betekenis is. Het debat had totdat de Brauw de kabinetskwestie stelde, een za kelijk karakter behouden. KVP-fractievoorzitter De Jong: „Wij betreuren het stellen van de portefeuillekwestie. Dit doet onvoldoende recht aan het ge meen overleg tussen regering en Eerste en Tweede Kamer. Uitsluitend vanwege de conse quentie van een kabinetscrisis zal vrijwel mijn gehele fractie voorstemmen". Diepenhorst (ARP): „Alle leden van mijn fractie betreuren het stellen van de vertrouwenskwes tie in dit geval, ook met het oog op de toekomst". Van Hulst (CHU): „De regering moet aan ernstig zelfonderzoek doen of ze de bezwaren tegen i dit wetsvoorstel wel voldoende j heeft gewogen. Het gaat om 1/700 j van de totale rijksbegroting. De CHU-fractie heeft het stellen van de vertrouwenskwestie noch gewild, noch gewenst, noch ver wacht, en eigenlijk ook niet be- j grepen". den als de Kamer het wetsvoorstel zou verwerpen. Had de Brauw de portefeuillekwestie niet gesteld, dan zou hij ongetwijfeld een da verende nederlaag hebben geleden. Liefst, j naar verluidt, dertien leden van de con fessionele fracties en bovendien twee VVD'ers zouden hebben tegengestemd. Met bezorgde gezichten bespraken premier Biesheuvel en zijl ganger oud-premier De Jong de situatie tijdens de debatten t collegegeld-verhoging in de Eerste Kamer. Filmavond Op donderdag 6 juli is er weer een filmavond voor ouderen in het Dienstencentrum Duivenvoorde te Leidschendam. Er worden natuur- en landen- films gedraaid, de entree is vrij. Na opmerkingen staatssecretaris Minister De Brauw werd na de goedkeuring van de collegegeld-ver hoging in de Eerste Kamer onder meer door de heer De Rijk (PvdA) gefeliciteerd. EINDHOVEN (ANP) Twee ge maskerde mannen hebben giste ren ruim 100.000 buit gemaakt bij een overval op de Neder landse Credietbank in Eindho ven. Toen de mannen het bank gebouw verlieten werden zij op gemerkt door de 47-jarige bloe- Bloemist Pasman toont een van de kogelgaten die zijn wagen gisteren opliep bij de achtervolging van twee bankrovers. De heer Pasman zelf werd niet geraakt. mist W. Pasman uit Eindho ven. Hij zette niet zijn bestelwa gen de achtervolging in. Na enige straten moest hij de strijd echter opgeven toen een va nde overvallens uit de wagen stapte en op de auto van de bloemist ging schieten. Er ont stonden kogelgaten in banden en carrosserie. De bloemist zelf werd niet geraakt. De mannen verdwenen daarna spoorloos. Twee mannen kwamen omstreeks kwart voor een het gebouw bin nen, waar op dat moment alleen de kassier en een vrouwelijke lo ketbediende aanwezig waren. Een lange magere man hield het tweetal onder schot, terwijl de ander, een dikke man, over de balie sprong en een jute zak met geld vulde. Ook in Amsterdam vond gisteren een overval op een bank plaats. Twee mannen kwamen tegen twaalf uur een filiaal van de Spaarbank voor de Stad Amster dam binnen en vulden een vuil niszak met geld, ongeveer 16.000. Enige tijd later werd 't tweetal. Marokkanen, in de om geving van de spaarbank aange houden. LEIDEN Op zeer korte termijn zal een onderzoek gestart wor den naar de doelmatigheid van het gemeentelijk ambtelijk ap paraat. De commissie voor al gemene en bestuurlijke aangele genheden heeft zich hierover gisteravond positief uitgespro ken. Het onderzoek, dat hoogst waarschijnlijk gedaan zal wor den door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, is er op gericht uit te dokteren hoeveel ambtenaren er in feite zo effi ciënt mogelijk werkzaam moe ten zijn in de verschillende ge meentelijke sectoren. Hoewel men er van gemeentewe ge al geruime tijd voor voelde een dergelijk onderzoek in te stellen, wordt er nu grote haast achter gezet, omdat de staatsse cretaris van binnenlandse zaken het als een van de voorwaarden stelde voor de eventuele toeken ning van een aanvullende finan ciële bijdrage aan de gemeente Leiden. De staatssecretaris is namelijk van mening, dat er te veel en te dure krachten werk zaam zijn bij de gemeente. Het voorgenomen onderzoek zal dit. over ongeveer een half jaar al of niet uitwijzen, Van de zijde van Aken (PvdA) (KVP) werd mt gevraagd om e« en open informatie over de stand van zaken van het onder zoek, met name aan het perso neel, dat direct bij het onder zoek betrokken is. Burgemees ter Vis (voorzitter van de com missie ABA) beloofde hiervoor te zorgen. Vermoedelijk zal er tussentijds een rapport over het onderzoek verschijnen. Op langere termijn is een onder zoek raar het functioneren van het ambtelijk en daarnaast het bestuurlijk apparaat der ge meente te verwachten. Hoewel het enkele commissiele den wat vreemd voorkwam dat het functioneren totaal losgekop-1 peld werd van de efficiency dus bij het onderzoek louter - de bestaande (misschien niet al tijd juiste) situatie zal worden uitgegaan, ging men er uileinde lijk toch mee akkoord dat het doelmatigheidsonderzoek voor rang zou krijgen. „Niet omdat de staatssecretaris het ons op legt, maar omdat wij het zelf wensen", volgens burgemeester de heren Van en Driessen ;t grote nadruk »n voortdurende Van 1 sportredactie Een vermoeide Bobby Fischer op de vlieg tuigtrap in Reykjavik. DEN HAAG Nog steeds beslaat onzeker heid over het doorgaan van het „Schaakgc- vecht van de eeuw". Nadat Fischer gisteren een eind gemaakt had aan zijn deel in de koude oorlog haalden de schaakliefhehbers In Reykjavik opgelucht adem. Nu immers leek niets meer het begin van de eerste ronde in de weg te staan. Spasskl en zijn begeleiders dach ten duur unders over; tijdens de loting plaatsten zij hun te genzet. Terwijl Bobby Fischer sliep toonde Spasski zijn toorn over de handelswijze van de Amerikaanse groot meester. Hij liet we ten: „Ik zal niet spe len, voordat Fischer gestraft is". De orga nisatoren doen hun best ook deze hinder nis uit de weg te rui men. Voorlopig is de tweekamp uitgesteld tot donderdag. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Een eventueel sociaal con tract tussen het bedrijfsleven en de rege ring over loon- en prijsontwikkeling in 1973 zal pas eind september of begin oktober worden afgesloten. Het bedrijfsleven zal zich in de Stichting van de Arbeid over de inhoud van dit contract nader beraden. Het zal daarbij tevens nagaan of het akkoord kan gaan met de gisteravond door minister Boersma namens de regering aangegeven beleidslijn, dat de hele ruimte die volgend jaar aanwezig is, gebruikt zou moeten wor den voor collectieve voorzieningen. Volgens de minister bestaat die ruimte' uit circa 4 procent van het nationale inkomen. De helft ervan is direct al nodig voor het handhaven van voorzieningen, omdat die door loon- en prijsstijgingen duurder zijn geworden. Voorts is één procent nodig voor het optrekken van de AOW/AWW en het vierde procent wil de regering binnenkrij gen via verzwaring van de belastingdruk. Tegenover deze verzwaring staat een ver lichting van die druk (met 0,7 procent) vanwege de afschaffing van de wiebeltax. Minister Boersma heeft deze opvatting, aan het hoofd van een regeringsdelegatie, gis teravond kenbaar gemaakt tijdens een nieuw overleg met het bedrijfsleven (cen trales van werkgevers en vakbonden). Het is zeer de vraag, of de vakbeweging bereid zal zijn die beleidslijn te volgen, hoewel zij wel genegen is een offer te brengen len be hoeve van de collectieve voorzieningen. Wellicht zal zij willen afzien van een reële loonstijging, maar stellig zal zij willen voorkomen, dat de laagstbetaalden er in besteedbaar loon op achteruit zullen gaan De regeringsdelegatie heeft zich bereid ver klaard de beleidsvoornemens van de rege ring voor volgend jaar al vóór Prinsjesd.ig beschikbaar te stellen om na Prinsjesdag zo vlug mogelijk het beraad te kunnen voortzetten, zo mogelijk met als resultaat een sociaal contract. Minister Boersma erkende dat het niet een voudig zal zijn afspraken vast te leggen j over de prijsstijgingen. Ook zal het een j probleem zijn hoe men een greep krijgt op de niet aan cao's gebonden inkomens, j Maandag praat hij hierover nogmaals met de organisaties van de zogenaamde vrije I beroepen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1