I Ia, jHj i'éïÊKÊmmïMw SCHAAK-MATCH ZONDER STUKKEN Merckx herstelde onrecht Cijferschrift uit de Tour Spasski: „Ik speel pas, als Fischer gestraft is" Wedstrijd van de eeuw twee dagen uitgesteld Sportwereld WOENSDAG 5 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Eindelijk stapte Bobby Fischer gevolgd door de IJslandse grootmeester Olafsson gisteren uit het vliegtuig, dat hem van New York naar Reykjavik had gebracht. De onzekerheid over zijn komst was verdwenen, maar nieuwe ontwikkelingen zouden het doorgaan van de tweekamp weer twijfelachtig maken. Dr. Max Euwe: ,,Als Spasski dan eindelijk is, loopt Spasski Russen wachtten met tegenzet tot Fischer in Reyjavih was REYKJAVIK De schaakenthousiasten die naar de IJs landse hoofdstad zijn gekomen om de „match van de eeuw" mee te maken, hebben gisteren voor de eerste maal de Russische verdediging tegen het Fischer-gambiet kunnen aanschouwen. Deze verdediging bestond uit een scherp protest, felle kritiek, het demonstratief weglopen van een bijeenkomst en de beslissing de eerste partij van de tweekamp twee dagen uit te stellen een verbijste rende combinatie. Bobby Fischer, de aanleiding van de chaos, liet zich echter niet ontmoedigen, hij sliep. Aan het wachten op het Ameri kaanse „wonderland" was gis terochtend om 6.48 uur een einde gekomen, toen het vlieg tuig cp het vliegveld van Reyk javik aankwam vijf uur en twaalf minuten voor het ultima tum van Dr. Euwe afliep. De lange, 29-jarige grootmeester verscheen toen eindelijk op de trap van het vliegtuig. Hij zag er angstig uit. Fischer viel bij na om toen de voorzitter van de IJslandse schaakbond op hem afschoot en hem meer dan har telijk welkom heette. Voorafgegaan door een escorte van politieauto's werd Fischer per auto gebracht naar zijn vil la aan de rand van Reykjavik. Fit genoeg De Amerikaanse grootmeester bracht eerst een bezoek aan de villa van de arts van de IJs landse schaakbond, dr. Ulfar Thordarson, wiens toestemming hij nodig had om een uitstel van dc match om medische redenen te verkrijgen. Thordarson zei echter dat Fischer fit genoeg' was om te spelen. Toen vertrok hij naar zijn villa om tc slapen. Bij het wakker worden ontdekte de Amerikaanse grootmeester dat de strijd om het wereldkam pioenschap tenminste tot don derdag was uitgesteld. Dr. Max Euwe, de Nederlandse voorzitter van de wereldschaak bond (FIDE) vatte de verwar rende gebeurtenissen, die giste ren het voorspel van de lang verwachte match vormden sa men: „Als Spasski er is, komt Fischer niet. En als Fischer dan eindelijk komt, loopt Spass ki weg." De Russen verschenen gistermid dag op volle sterkte voor wat de loting van de eerste partij had moeten zijn. Toen op deze lotingsceremonie niet Fischer maar de katholieke priester en grootmeester Wil liam Lombardy kwam opdagen, weigerden de wereldkampioen en zijn secondanten de loting te laten verrichten en lazen zij een verklaring voor, waarin Fi schers gedrag onduldbaar werd genoemd. Ook protesteerden de Russische schakerstegen de be slissing van Dr. Euwe om Fi schers optreden wel te acoepte- In een verklaring zei Spasski: „Fischer heeft de regels over treden die met betrekking tot deze tweekamp zijn vastgesteld door te weigeren aanwezig te zijn bij de openingsplechtigheid. Daardoor heeft Fischer mij per soonlijk en de Russische schaakbond die ik vertegen woordig beledigd. De publieke opinie in Rusland en ikzelf zijn verontwaardigd over het gedrag van Fischer. Hij heeft zich bij iedereen in diskrediet gebracht. Door zijn optreden heeft hij het morele recht uit te komen in een tweekamp om de wereldtitel schaken verloren. Fischer zal op de juiste wijze moeten wor den gesti-aft voordat er een kans is dat de ontmoeting door gaat. Pas als dat is gebeurd zal ik terugkomen op de vraag of e«- een mogelijkheid is dat de tweekamp alsnog wordt ge speeld." Vijf minuten later verliet Spasski, uiterliik onbewogen de zaal. Euwe maakte daarna bekend dat ue titelhouder weigerde te Ook internationaal grootmeester DE-president in strijd is met de overeenkomst van Amsterdam, de reglementen van de interna- tionaie federatie en met de brief van Euwe van 5 mei." Gedurende de dagen van onenig heid en opwinding, die vooraf gingen aan Fischers lang uitge stelde komst naar IJsland, was Spasski een toonbeeld van hoffe lijkheid en begrip. Alles wat de Rus wilde zeggen was: „Ik ben gekomen om te schaken." Er was een aanwijzing dat Spass- ky's plotselinge protest in Mos kou was uitgebroed. Na een po ging cm gistermiddag in een ge heime bespreking toch nog tot een overeenkomst met de verte genwoordigers van Fischer te komen, reden Spassky en zijn secondant, grootmeester Eyrim Gelier, met strakke gezichten naar de Russische ambassade. Naar vermoed werd, om over leg te plegen met de autoritei ten in Moskou. Niet opgelost Beheerst als altijd verlaat Spasski (rechts) het gebouw, waar de loting zou plaats vinden. Even daarvoor had hij verklaard niet te zullen spelen, voordat zijn tegenstander gestraft is. Gisteravond laat bleek, dat het gesprek tussen advocaat Marsh all en de katholieke geestelijke Lombardy, die Fischer verte genwoordigen, en twee advi seurs van Spasski de problemen nog niet had opgelost. Na een onderhoud dat tweeënhalf uur duurde gaf Marshall ais com mentaar: „De zaak is zo deli caat, dat ik over hetgeen be sproken is niets wil zeggen. We hebben open met elkaar gespro ken en ik hoop dat we het ge sprek morgen kunnen voortzet ten. We hebben zelfs de ver wachting, dat we het woensdag eens zullen worden. Euwe koesterde aanvankelijk wei nig hoop voor de directe toe komst. „De situatie is kritiek", zei dc president van de FIDE. „Ik kan niet zeggen of de tweekamp nog wel zal worden gehoudep. Zelf ben ik erg pessi mistisch gestemd daarover." flaei AetiuMe* 6JULI-5eefappe-133 km ns (BclK-Drl bon. .{.SC.StO. -1. (Wdld-Plaud) z.t.. (Kin-Stnbllnkskl) Schoenmaker (BeV'-Albiinl] Marino Basso (Itu-Aclornl) 3,r.G.4i t.7. J. Ig-Drlo •o Duyivliim (Ned-Pellenaurs) I. Mnrc Sohet (BelK-Jossurt) Wllly TMrllnck tll.-U: Sta- van Katwijk (Ned-Pellenaars) 3.B6.40, 21. Karstens (Ned). 24. WiiRtmuns (Ned). 32. Dolman (Ned), 34. Fustjens (Ned), r.2. Vla- Yefim Gelier, leider van de Russische delegatie, overhandig, de Euwe een officiële verkla ring. Daarin word! gezegd dat de tweekamp zou worden ge speeld volgens de bepalingen van het akkoord van Amster dam van 20 maart j.I. Tegen die afspraak in werd de eerste par- tij niet op 2 juli gespeeld. .Integendeel, de FIDE-presidenl besloot de loting en het spelen van de eerste partij twee dagen uit te stellen. Het motief daar- voor was ziekte van Fischer. Do Geruchten president beschikte echter niet over een officiële verklaring waarin iets over Fischers ziekte werd gezegd. Wij zijn van me ning dat dit besluit van de Fl- Reykjavik hoopt nog steeds op een goede afloop. Na de laatste geheime bespreking gisteravond laat gonsde het van de geruch ten. Euwe zou op een persconfe rentie, waarbij ook hoofd- scheidsrechter Lothar Schmidt aanwezig was, de hoop hebben uitgesproken, dat de eerste par tij morgen zou kunnen worden gespeeld. Andere berichten spraken zelfs van een Russische tolerantie: Spasski was bereid morgen te spelen. Euwe had er wel aan toegevoegd, dat een me dische verklaring verplicht zal zijn als een van de beide spe lers in het vervolg een partij wenst uit te stellen (Van een speciale verslaggever) MERLIN PLAGE Het onrecht van Saint Brieuc, waar Eddy Merckx „zijn" gele trui in een onregelmatige eindsprint kwijtraakte aan Cyrille Guimard is hersteld. In een scchilterend gereden ploegen tijdrit, waarin voor de rennets individueel slechts bonificaties waren te verdienen was de equipe van Merckx veruit het snelste. Eddy Merckx en zijn ploegmakkers kregen twintig seconden tijdsvergoe- ding, waardoor Swerts in het spoor van zijn ploegbaas opschoof naar de tweede positie in het klassement. In de rijdrit hebben de ploegen 'hun ware kracht getoond en de kwaliteit van Molteni's was ver uit het grootse. Bijna twintig se conden bedroeg de winst, die niet meetelt vcor het persoonlij ke klassement, op Peugeot dat als tweede aankwam. Eddy Merckx begreep dat de ge weldige tijd van zijn ploeg niet alleen aan hem te danken was. Op hot podium, toen hij de gele trui nog niet over zijn schou ders had getrokken, riep hij: „Laat ook de andere mannen wachten". Hen wilde hij in de hulde laten delen. Slechts Vic van Schi' was er niet bij. De Tour-veteraan uit de Italiaans- Belgische ploeg heeft zijn tiende ronde van Frankrijk niet kun nen voltooien. Een valpartij in het eerste gedeelte van de der de etappe kostte hem gescheur de pezen in de rechterschouder. Hoewel hij nog aankwam in Saint Jeans ne Monts, na 14 ki lometer doorgebeten te hebben met stekende pijn in zijn schou der, startte hij niet voor de ploegentijdrit. aan. Hij deed daarmee wat de andere Nederlanders, van wie de meesten da ritten in de ber gen veel minder gerust tege moet kunnen zien, nalieten. Het elftal van Kees Pellenaars (Duyndam en Van Leeuwen) doorbrak een enkele maal de in dolentie, die de ploeg lijkt te verlammen zo lang er niet om prijzen behoeft te worden ge sprint. Bij de beslissende aan val, zeven renners van verschil lende ploegen, waren zij niet vertegenwoordigd. Verbazing Terugslag Ercole Gualazzini, de slimme meesterknecht, eiste gisteren de eer van het eerste deel voor zich op. In de derde etappe ging hij zegevierend over de finish. Voor Zoetemelk, was het niet zwaarwegende verlies van rond een minuut op de onverstaan bare Moitem's begrijpelijk. Zoe temelk: „De eerste helft ging redelijk, maar daarna kregen wij een terugslag. Dat is nor maal in een ploeg die oneven wichtig is, waarin mannen zit ten, die goed en die slecht rij den. Op andere momenten kun nen de fekorlkomingen worden gecamoufleerd, zoals in de hal ve etappe daaraan voorafgaand was gebleken. Want Joop Zoetemelk, die vol doende kwaliteit heeft om niet in de vlakke ritten een succesje te moeten najagen, viel daarin Toen was Joop Zoetemelk die lot de strijdlustigste renner werd benoemd er ook niet meer bij. De man die twee keer tweede achter Eddy Merckx werd in successie, lanceerde zijn poging bij het binnenvallen van Nanles, na een kleine tachtig kilometer. Tot zijnverbazing kreeg hij slechts Daunat, Hoban en Gu/ot mee. Onder aanvoering van Zoetemelk veroverde het ploeg- je, waarin al'een Jean Claude Daunat redelijk meewerkte, een voorsprong die uitgroeide tot een kleine dertig seconden. Bij de premiespr.nt in Reze, na 84 kilometer, incasseerde Zoete melk de prijs van zijn moed. Vier seconden bonificatie via een tweede plaats na Barry Ho- ban. Joop Zoetemelk was er erg tevreden mee. „Je probeert in een etappewedstrijd natuurlijk vaak wat, maar in negen van de tien gevallen wordt het niets. Dit keer wel. Ik was er verbaasd over. Ik mikte op wat seconden winst bij de sprint, ik had er werkeiijk niet op gerekend weg te kunnen blijven met nog een tachtig kilometer te rijden. De kans op succes werd helemaal klein toen ik meteen na de sprint een lekke band kreeg. Ik voelde net toen ik weer ging zit ten. Via Felix Levitan heb ik meteen ploegleider Schotte laten roepen en ben op die lekke band doorgegaan 'n de hoop dat ik nog voor het peloton een ander wiel zou kunnen krijgen. Dat lukte niet en daardoor was het helemaal afgelopen". Meesterknecht De winst in het eerste gedeelte ging naar Gunlazzini, niet meer dan de meesterknecht van Feli ce Gimondl, maar wel een heel slimme. Hij vergooide zijn krachten niet, zoals bijvoorbeeld Noel van Clooster, deed toen het kleine kopgroepje met veer tig seconden op het veld voor de eerste keer over de eindstreep kwam. „Ik wist dat er nog een ronde moest worden gereden", verduidelijke dc Italiaan uit San Secondo. Hij sloeg zijn slag pas 2500 meter later, toen het er werkelijk op aankwam. Gualazzini besliste daarmee een rit, die in het te ken stond vaa het verzet van de renners. De karavaan rijdt niet geani meerd in de eerste dagen van de ronde. Het gemiddelde blijft laag, ontsnappingen zijn te ver waarlozen, de grote ploegen controleren alles tot het mo ment waarop hun kopmannen, in de bergen, zelf de strijd kun nen bepalen. Gisteren ws er een excuus te meer het rustig nan te doen. Na goed twintig kilo meter cl, op de breedste weg van het traject, ontstond er in •het peloton een valpartij, door dat pen motorrijder tegen het asfalt ging. Hij betrok in zijn ongeluk een aantal renners van wie Van Schil, Ravaleu, Wright en Dierickx met verwondingen de strijd moesten voortzetten. Het tempo dat al niet hoog was geweest voor de valpartij, daal de verder. De renners noemde het "oen vorm van protest tegen de uitzonderlijk grote vrijheid die de motorrijders hebben en die een gevr.m zijn. Door het tempo te drukken, werd aan de bezwaren gestalte gegeven. De gevallen motorrijder van dc Franse televisie, die zonder al te ernstige verwondingen naar bet ziekenhuis van Saint Nazai- re werd overgebracht, was een gerede aanleiding, de lijn van de eerste dagei: voort te zetten. !)(i. Marines (Net1 De Frar strijd. De uitslag lerdo etappe Is: 1.37.03 (Rem. r.n.073 Vluer 1.38.20, 3. I'laud I 1. Albai 2. De .40.175. Stnbllnksy 41.44,0, li, Jossnrt 1.41,02, 7. Belle- 1.42.08, 10. Drloi Albnnl 47.24.BR, 2. De Muor 47.20.30, 3. Pluud 47.27.00, 4. Caput 47.28.2(3, 0. Stalbllnksy 47.30.29, 8. Pollunuura 47.30.44. UKcmeen Klassement: Mnrtensen (Den-De Muer). Potilldor (Fra-Caput) en Van Clooster (Belg- Joswirl) op 36 see.. 12. Plngeon iFra-Plnudi op 38 see,, 13. ex Al- •ciuo: (iodefront (Belr-Plaud) en Duyndnm (Ned-Pellonnars) op 32 sec., 10. Thcvenel (Fra-Plaud) op 40 sec.. 32. ex aequo Tabak (Ned-PeUf- nanrs) op 57 see., 37. .-x aequo: Pustjens (Ncd-Stubllnsky) op 00 Ree., (14. .'x aequo: Wogtmans Nerl-Pellenaarsop 1.10, (10. ex ae quo: Vlanon (Ned/Pellenuars) pp 1.12. 77. ox aequo: Van Leeuwen (Ned-Pellennars) op 1.14. 83. ex u.-- quo: Prinsen (Ned-Pellenaars) op HEERENVEEN - John van Wensveen, linkervleugelverdedi ger van Hecrenveen heeft gis termiddag een contract voor drie jaar getekend bij deze eer ste divisieclub. DEN I1AAG De Nederlandse darno.svolleybnlploeg zal van 13 tot en met lö juli deelneman aan een voor-Olympisch toer nooi in MUnchen, waarin venter uitkomen de Sowjet-Unie, Tsje- chosbwukije en Wcst-Duitsland. De Nederlandse ploeg zal be staan uit de volgende speeK sters: H. Karsten, J. Gielen, C. Spauwen, L, Schut, M. Boumen, J. Linderman, H. Bexkens, A. Visser, A. Gcertsema, A. van der Horst, F. Arts en W. Smul ders.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11