Oudedagsreserve niet geschikt Commandostaven worden gewijzigd Sffill CRICKET HumanaeVitae en geboorte regeling Drie vakcentrales: Bezuinigingen luchtmacht liever kersen? Anonieme dreiging met aanslagen op vliegvelden Vliegtuigen en baggerhulp Toenemende communicatie handicap bij communiceren VIERDUIZEND KOORKNAPEN ZINGEN IN DEN BOSCH DINSDAG 4 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Commissaris Delft naar Arnhem DEN HAAG (ANP) Met ingang van 18 juli 1972 is de heer W. j Bakker benoemd tot hoofdcom missaris van de gemeentepolitie j in Arnhem met gelijktijdig eer- j vol ontslag als commissaris van I de gemeentepolitie te Delft. Meer aardgas afgeleverd DEN HAAG (ANP) In de eer ste vijf maanden van dit jaar is de totale aardgasverkoop van de Nederlandse Gasunie met 37 I pet. gestegen ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De gedistribueer de hoeveelheid bereikte een om vang van 25,2 miljard m3 tegen verleden jaar 18,3 miljard m3. In mei was de gasafgifte 52 pet. groter dan in mei van het vori ge jaar. Dit houdt volgens een woordvoerder van de Gasunie verband met het koude weer en met grotere afleveringen aan de industrie en de tuinders. De grotere leveranties aan de indu strie vinden plaats volgens eer der gemaakte afspraken. Aanvaring Nederlandse tankboot TOKIO (RTR) De Liberiaanse vrachtboot Grand Fair van 7079 ton is gisteren bij Japan gezon ken na een aanvaring met de 12.154 ton metende tankboot Ko- ratia van Shell tankers N.V. De 37 opvarenden van de Libe riaan zijn opgepikt door de tankboot. die de reis naar een Japanse haven heeft voortgezet. UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie vakcentrales noemt het wetsontwerp fiscale oudedagsreserve voor zelfstan digen zowel op ijrlncipiële als praktische gronden totaal on geschikt. Dit is meegedeeld in een brief van het overlegorgaan die gisteren is verzonden aan de Tweede Kamer. In de brief wor den ook alternatieven genoemd die volgens de vakbeweging juister zijn dan de door de rege ring voorgestelde maatregelen. Het overlegorgaan zegt voorstan der te zijn van een adequate pensioenvoorziening voor zelf standigen, met de opmerking dat de huidige pensioenvoorzieningen LEEUWARDEN (ANP) De luchtmachtraad onder voorzit terschap van minister de Koster (defensie) heeft besloten de commandostructuur bij de ko ninklijke luchtmacht te wijzi gen. Uit de studies die de lucht machtstaf vorig jaar is begon nen is gebleken, dat het moge- lijk is om de vier commandosta ven tot twee te reduceren. Dit MENKEN «LANDBOUW zal leiden tot een vermindering in de personeelsbehoefte van on geveer 125 man. Het commando luchtmacht oplei ding (CLO) zal worden samen gevoegd met het commando de pot materieel luchtmacht (CDML) en worden gevestigd in het huidige stafgebouw van het CDML op de vliegbasis Soester- berg. Deze samenvoeging moet op 1 februari 1973 voltooid zijn. Het commando tactische lucht strijdkrachten (CTL) zal wor den opgenomen in het comman do luchtverdediging (CLV) te Zeist. De uitvoering hiervan zal in de eerste helft van 1973 plaatsvinden. Uit de maatregelen vloeien bezui nigingen voort in de exploitatie sector van de koninklijke lucht macht, met name op het gebied van de organieke personeels sterkte en de huur en het onder houd van gebouwen. Deze samenvoegingen passen in het raam van de bezuinigingen, zoals voorgesteld in het rapport van de commissie van Rijcke- vorsel. Ontslagen zullen niet vallen. Het militair- en burgerpersoneel, dat niet bij de nieuwe staven wordt tewerkgesteld, zal gelei delijk worden geplaatst in door natuurlijk verloop elders vrijge komen en vrijkomende functies. voor werknemers in het be drijfsleven in vele gevallen ook nog ontoereikend zijn. Als principiële bezwaren worden door het overlegorgaan aange voerd het ontbreken van een waarborg dat de gereserveerde bedragen daadwerkelijk voor pensioenvoorziening worden aan gewend. Volgens h'et overlegor gaan lijkt het er meer op dat hogere inkomensgroepen belas tingvoordeel kunnen behalen. Als tweede bezwaar noemt het overlegorgaan de combinatie van twee zaken in het wetsont werp, die gescheiden zouden moeten zijn. Het gaat hier om de begunstiging van de interne financiering van de onderneming van de zelfstandige en de rege ling om zijn pensioenvoorziening op te bouwen. Ten derde wordt er aldus de brief geen onderscheid ge maakt tussen zelfstandigen die buiten hun onerneming in staat zijn hun oudedagsvoorziening op te bouwen en zij die dat niet kunnen. Internationale in plaats van „Wilhelmus" Amsterdam (ANP) Onder lei ding van de componist Louis Andriessen wordt zondag 9 juli in het openluchttheater Vondel park in Amsterdam 's middags het éénstemmige stuk „Volks lied" gerepeteerd en uitgevoerd. Iedereen, die noten kan lezen en een instrument kan bespelen, kan aan de uitvoering meedoen. In „Volkslied" wordt 't nationa le volkslied „Wilhelmus van Nassouwe" vervangen door „de Internationale". De voorstelling gaat onder 't motto „Van Oranje naar rood" en wordt voorbereid door het zomerstraattheater. Het Haags Gemeentemuseum lichtgroen glas uit de 4de eeuw heeft haar verzameling oude en een Turkse pot uit de 18de kunstnijverheidsvoorwerpen uit- eeuw in het bezit van het mu- gebreid met deze 13de-eeuwse seum. beker afkomstig uit Aleppo of Damascus. De 14.5 cm hoge be- Uit Schiedam (eind 18de eeuw) ker is van strokleurig glas en komen een bak en een sauskom, versierd met email in de kleu- beide in blauw met bloemmotie LONDEN (UPI) De internationale vereniging voor luchtvervoer (FATA) heeft giste ren een anonieme boodschap ontvan gen waarin ge dreigd wordt met massale represail les tegen luchtha vens als niet aan een aantal eisen wordt voldaan waaronder de vrij lating door Israël van Kozo Okamoto, de enige overleven de Japanner vat» het drietal dat het bloedbad op het vliegveld Lod aan richtte. Binnen vierentwintig uur moet secreta- ,ris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties via de televisie la ten weten dat de ei sen worden ingewil ligd. Deze zijn: Vrijlating van Kozo Okamoto; teruggave van het geld dat Japan heeft betaald als compensatie voor de slachtoffers van het bloedbad; beta ling aan de Ver enigde Naties van vier miljoen dollar voor hulp aan onder- ontwikkelde landen; Israëlische terug trekking uit de be zette Arabische ge bieden. Als aan deze eisen niet wordt voldaan, zal een openlijke oorlog worden ge voerd tegen Joodse industrieën met El Al, de Israëlische Luchtvaartmaat schappij, als eerste doel. Vliegvelden waar El Al mag landen, worden als mede plichtigen be schouwd en zullen dienovereenkom stig worden behan deld. De boodschap is ontvangen op het hoofdkantoor van de IATA op het vliegveld Heathrow bij Londen. Israël heeft verklaard dat het weigert zich bang te laten ma ken door de anonie me bedreiging met aanvallen op de Is raëlische lucht vaartmaatschap- pij „El Al". De Israëlische minis ter van verkeer, Shimon Peres, zei dat degenen dia zich bange laten maken om een ramp voor het internatio nale luchtverkeer vragen. El Al maakte bekend dat men na het ont vangen van de be dreiging de veilig heidsmaatregelen had scherpt, omdat onze veiligheids maatregelen reeds maximaal zijn. Girokaarten ren blauw, rood, wit, lichtgroen en goud. Verder kwamen een kannetje van beschilderd, die eveneens door het museum werden aan gekocht. DEN HAAG (ANP)— Met ingang van deze maand kunnen girobe taalkaarten ook op de postkan toren in Turkije worden inge wisseld tegen vreemde valuta. Per girokaart kan een bedrag van 500 Turkse ponden (onge veer 110 gulden) worden opge nomen. aldus heeft de PTT meegedeeld. Nieuwe Mirage op komst PARIJS (RTR.) De Franse vliegtuigontwerper Marcel Das sault heeft meegedeeld dat hij werkt aan een nieuwe super-Mi rage die beter zal zijn dan de Amerikaanse Phantom-jacht- bommenwerper en de Sovjet Mig-23. De nieuwe Mirage cal een combi natie worden van de nieuwe on derscheppingsjager Mirage F-l en de Mir3ge g-8 met verstelba re vleugels. Het zal de f-8 zijn die 2,5 maal de snelheid van het geluid zal hebben. Broer en zus verdronken in wijnvat PARTINICO (RTR) In Partinl- co op Sicilië zijn in het weekein de een 22-jarige Sici^iaan en zijn 32-jarige zuster in een drie me ter diep wijnvat verdronken. De man. waarschijnlijk door dam pen bedwelmd, was in het vat gevallen. Zijn zuster overkwam hetzelfde lot toen ze hem pro beerde te redden. Nederlandse gift Bangladesj: DEN HAAG (ANP) De schen king van 18 miljoen van Ne derland aan Bangladesj wordt gebruikt voor de aankoop van Nederlandse vliegtuigen voor de binnenlandse luchtvaart en voor technische bijstand bij de reha bilitatie van de baggervloot en de opbouw van een baggerorga- nisatie, alsmede voorzover mo gelijk, de leverantie van bag- germateriaal. Deze wijze van besteding geschiedt op verzoek van de regering van Bangla desj, aldus heeft minister Boer- tien van ontwikkelingssamen werking geantwoord op schrifte lijke vragen van vde tweede-ka merleden Ter Beek (PvdA), Mommersteeg (KVP), Scholten (ARP), Engwirda (D'66), Bos (CHU) en de Gaay Fortman (PPR). Dè Nederlandse regering heeft het voornemen binnenkort een lening van 16 miljoen aan de regering van Bangladesj aan te bieden. Daarnaast zal een be drag van 5.6 miljoen techni sche hulp worden toegezegd. Volgens minister Boertien zijn de bedragen die hij op de begrotin gen van 1971 en 1972 extra heeft vrijgemaakt, tezamen met het nu gereserveerd bedrag voor hulpverlening in de vorm van financiële hulp en technische hulp dit jaar, voldoende in ver gelijking met de hulpverlening van Nederland aan andere lan- IADVERTENTIE) Altlji! aanwezig. Altijd attent. En vriendelijker een puik mechaniek^ I met alle respect voor je duim. En mooier. In uw eigen kleur of de jongste modetmt. Hapert nooit, tot alle gas ontstoken isom dan als vrienden uit elkaar te gaan. de eerste wegwerpaansteker In het bisdomblad van Münster heeft nu ook de bisschop van dit diocees, mgr. H. Tenhumberg verklaard dat het gebruik van voorbehoedmiddelen in noodgevallen volledig in oveeeenstem- ming is met de pauselijke encycliek Humanae Vitae. Volgens de bisschop erkent de paus in zijn encycliek principieel de noodzaak van verantwoord ouderschap, waartoe de gewe tensbeslissing over het kindertal en het tijdstip van hun ont vangenis behoort. De paus heeft met zijn encycliek de vrouw die in een noodsituatie voorbehoedmiddelen neemt, absoluut niet willen veroordelen, aldus mgr. Tenhumberg. De psychische toestand van de vrouw en de sociale omstandig heden van het gezin kunnen volgens de bisschop van dien aard zijn, dat de ontvangenis en de geboorte van nog een kind te veel gevergd zou zijn en moeilijk te verantwoorden. In derge lijke gevallen zo verduidelijkte de bisschop, is het gebruik van voorbehoedmiddelen op doktersadvies absoluut toelaatbaar. Steeds meer bisschoppen laten zich in deze zin uit, sinds curie kardinaal Wright heeft laten weten dat voorbehoedmiddelen wel niet goed. maar niet zondig behoeven te zijn. De aartsbis schop van Malta, mgr. Michael Gonzo heeft enige tijd geleden verklaard, dat ouders zelf moeten uitmaken hoe zij nieuwe zwangerschappen willen voorkomen. Begin mei werd bekend, dat ook het Vaticaan niet zou staan ach ter een strikte interpretatie van Humanae Vitae. maar zich conformeert aan de uitleg van de Franse bisschoppen en vele anderen, die het individuele geweten veel ruimte geeft. Het werken van curie-ambtenaren aan een behoudend document over dit onderwerp, werd onlangs stopgezet. De Spaanse prinses Maria da Gloria Orleans Braganza e zijn dezer dagen in het huwelijk getreden en wel tijdens doxe ritus. Het gebeurde in Sevilla. prins Alexander van Joegoslavië :en plechtigheid volgens de ortho- De eerstvolgende zitting van de gemeenschappelijke syno de van de Duitse bisdom men, ook wel pastoraal con cilie genoemd, zal niet, zoals oorspronkelijk was gepland van 22 tot 26 november van dit jaar worden gehouden, maar van 3 tot 7 januari van het volgend jaar. Dit besluit is door de centrale commissie van de synode ge nomen omdat de termijn om Tweede zitting Duits concilie uitgesteld de volgende zitting voor te beieiden te kort wordt geacht. Volgens het secretariaat van de synode is de verschuiving ook noodzakelijk omdat alle commissies en raden overbe last zijn. In 1973 zullen er overigens drie zittingen worden gehouden. Naast de vergadering begin januari is er een gepland van 30 mei tot 3 juni en een van 21 tot 25 november. In 1974 en 1975 zullen er telkens twee zittingen van de ge meenschappelijke Duitse sy node worden gehouden. Op 95-jarige leeftijd is zon dagavond in Salt Lake City (V.S.) Joseph Fielding Smith, leider van de Mormo nen de kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen overleden. De sekte, die over heel de wereld is verspreid telt drie miljoen leden. Bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de congregatie van de kleine zusters van de H. Jozef te Heerlen is de algemeen over ste van de congregatie, mej. P. H. Verheven (zuster Wilhel- mino) bij koninklijk besluit benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De redactie van het maand blad Bijeen, blad over inter nationale samenwerking, bij zonder od het terrein van missionering, zending en ont wikkelingswerk, is met in- KORTE METTEN gang van 1 juli van Soester- berg naar Den Haag ver huisd: Willem Witsenplein 2, tel. 070-229491. Het blad be staat sinds 1968, na een fusie van vele afzonderlijke mls- sieblade. Het aantal van 70.000 abonnees wil men in september door een campag ne onder de jongeren, nog gaan verhogen. Dezer dagen is besloten dat de eerste algemene vergade ring van de pastorale synode van Oost-Duitsland volgend jaar van 22 tot 25 maart wordt gehouden in de Hofkerk van Dresden. Een speciale com missie zal, rekening houdend met de besprekingen die de diocesane pastorale raden in de herfst van dit jaar zullen voeren, de agenda van de al gemene vergadering samen stellen. 9 Het Franse lexicon voor theologie is compleet. Dezer dagen is het laatste deel van het omvangrijke werk ver schenen. Het bevat onder meer een artikel over het tweede Vaticaans concilie en korte biografieën De Poolse bisschoppen houden vast aan de traditionele manier van communiceren, namelijk op de tong. Het ontvangen van de communie op de hand. zoals dat in een groot aantal Europese en niet-Europese landen sinds de laatste jaren gebruikelijk is geworden, is in Polen niet toegestaan. De bisschoppen hebben de twee katholieke kerkbladen In Oost- Duitsland gevraagd bekendheid te geven aan dit standpunt, nu is gebleken dat na het openstellen van de grenzen tussen Polen en de DDR steeds meer Oost-Duitsers deelnemen aan eucharis tievieringen in het buurland en daarbij steeds weer op de hand willen communiceren. Het blad herinnert aan de pauselijke instructie van 1969 waarin paus Paulus weliswaar vasthield aan de communie op de tong, maar daarnaast regionale bisschoppenconferenties de ruimte gaf om de communie op de hand toe te staan. In de enquête die de paus drie jaar geleden onder de .bisschoppen van de In- tijnse kerk liet houden spraken 1233 bisschoppen zich legen do communie op de hand uit, 567 waren er voor en 315 stemden onder voorbehoud in met de nieuwe vorm vun communiceren. In Den Bosch worden tussen morgen en zondag 9 juli ongeveer vierduizend jonge koorzangertjes verwacht uit Europa, Afrika, Amerika en Azië. om deel te nemen aan het veertiende inter nationale congres der „Pueri Can to re»", de wereldfederatie van jongenskoren. Verschillende Nederlandse jongenskoren zijn bij Pueri Cantores aangesloten. Het internationale zangcongres begint morgenavond met een ga laconcert in het Jeroen Bosch-huis. Dan zullen Les petits chan teurs k la croix de bois de concertenreeks openen. Donderdagavond is er een folklore-concert, bij mooi weer op de Parade, bij slecht weer in de Brabanthallen. Zaterdagavond om zeven uur is er in de Brabanthnllen een vre- desdienst, die zal worden bijgewoond door kardinaal Alfrink, president van de internationale Pax Christi. Het internationaal congres sluit zondagmorgen met een plechtige eucharistieviering in de kathedraal van St. Jan, waarin de bis schop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen voor zal gaan. De zangertjes verzorgen 's middags en 's avonds in de kathe draal nog een concert, dat voor iedereen toegankelijk Is. Kerken in deel van Duitsland dichter bijeen In een gezamenlijke publikntie hebben de protestantse kerk in Kin-inland en die in West- talen, de dcelstaatkerk van Lippe en de r.k. bisdommen Keulen, Paderbora, Aken, Essen en Munster, verklaard bereid te zijn hun kerkelijke instellingen op het gebied van de maatschappelijke verzorging en onderwijs in onderling overleg voort tc zetten en verder te ontwikke len. Men is overeengekomen elkaar regelmatig te informeren- over hun dienstverlening op maatschappelijk en cultureel gebied en over hun planning om deze zo efficient mogelijk op elkaar af te stemmen. Waar men bescheiden schillende activiteiten heeft zal men zoveel mogelijk gaan samenwerken. Men zal zich in gaan zetten voor gemeenschappelijke beharti ging van de kerkelijke belan- ger, alsook de uitoefening van maatschappelijke en cul turele dienstverlening. Ook bij informatie en vóórlichting gaat men nauwer t ken. De gezamenlijke verklaring wordt in kerkelijke kringen gezien als een stap vooruit op de moeizame weg van de protestants-rooms katholieke toenadering in Duitsland. Kerk en Wereld

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7