Tweemaal afscheid - tweemaal anders Kent u ze nog. ...de Wassenaarders? i izm J. Floor en S. TOEKOMST KATHOLIEK ONDERWIIS IS SOMBER Neefjes weg bij mavo Geschiedenis en Volksleven van Hazerswoude op tentoonstelling Foto-bundel over Wassenaar is een leuk kijkboek geworden Inbraak bij Mulder NV in Boskoop mmm.rum met rozijnen DINSDAG 4 JULI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een paar weken geleden zijn de allerlaatste MULO-siplo- ma's uitgereikt. Aan leeerlingen die vorig jaar gezakt waren voor het laat ste massale examen. Certi ficaten voor een bezemklas derhalve. Het MULO is verdwenen uit deze samen leving. Een niet onbelang rijk moment. Een bruik baar toeval bij het ver scheiden van deze onder wijsvorm was het gelijk tijdig vertrek van twee mensen die jarenlang in tensief met het MULO be zig zijn geweest. De heren Floor en Neefjes, tot voor kort de directeuren van respectievelijk de Maria- MAVO in Leiden en de Wil- librord-MAVO in Noord- wijk. Wij spraken met hen op een van de laatste da gen die zij in hun ver trouwde omgeving door brachten. Over het onder wijs van vroeger en nu, over de jeugd, het geloof etc. LEIDEN Noordwijk Het ge sprek met de heren Floor en Neefjes heeft voor een belang rijk deel gedraaid om hun reactie op het verdwijnen van het instituut waar z.? een groot deel van hun leven mee bezig zijn geweest. Dat was interes sant, omdat het geheel verschil lende reacties waren. Aan de ene kant (Floor) vrij openlijk beleden weemoed naar het ver trouwde systeem van het verle den en weinig vertrouwen in de opvattingen van nu en de toe komst, aan de andere kant (Neefjes) niets minder dan op luchting, dat het MULO voorbij is en dat er eindelijk andere methoden gehanteerd kunnen worden. j Gek genoeg is het juist gevoels mens Neefjes („ik ben impul sief, expressief en sterk secun dair ingesteld. Dingen of ge beurtenissen die me raken hou ik lang bij me") die blij is dat het MULO-bolwerk geslecht is, terwijl de zichzelf als meer ver standelijk dan emotioneel om schrijvende Floor mijmerend op de puinhopen van de verdwenen onderwijsvorm zit. „Als ze me twee jaar geleden gezegd had den: „stop er mee. had ik het erg gevonden. Nu niet. Er as de laatste jar?n teveel veranderd". De heer Floor praat zoals hij zelf vindt dat hij is, verstandelijk. Zijn antwoorden waren niet di rect, maar de slotsom van zorg vuldig zoeken naar iets aan vaardbaars. Dat zat erin. Hij had dat min of meer aangekon digd. „Ik zie niet zoveel in in terviews. Het maakt op mij al- I tijd de indruk dat de betrokke- nen langs elkaar heen zitten te praten. De een wil iets weten van de ander, wat die ander niet kwijt wil of kwijt kan." Zijn collega Neefjes deed mij voortdurend denken aan .Theo Koomen. Niet alleen omdat die ook uit Wervershoof komt, maar meer vanwege die typi sche vorm van uitbundige blij heid cm dingen waar anderen „nou ja...." tegen zeggen. Neef jes praat niet zomaar, hij neigt naar vervoering. Hij is het soort leraar dat een direct con tact met zijn leerlingen heeft. „Af en toe danste ik met ze in de klas. Franse muziek, prach tig. Sommigen noemden mij ook gewoon Siman". Een staaltje van die speciale band gaf een oud-leerling, die te kennen gaf bet gesprek met Neefjes gaarne te willen bijwonen. Hij had er tenslotte toch geen tijd voor. Maar dit terzijde. V'aarom ds de ene oud-directeur van een MULO wel teleurgesteld dn de Mammoetwet en zijn uit stralingen en de andere niet? Floor: „Ik ben teleurgesteld omdat de verwachtingen, die vrij hoog gespannen waren, niet uitgekomen zijn. Ik zie niet dat de studieresultaten beter zijn noch dat de aanpassing bij het verdere onderwijs beter zou zijn dan vroeger. Ik geloof er niet zo erg :n. Maar (glimlachend) je kan dat beter niet al te hardop zeggen". Neefjes: „Ik ben het daar niet mee eens. Op de eer ste plaats vind ik dat we er nog tekort mee bezig zijn om juist te kunnen oordelen en afgezien daarvan moet ik zeggen dat het me bevredigd heeft, dat ik pret tig gewerkt heb. Dat vind ik, omdat ik iets terugvind, iets waar wij hier al jaren mee geëxperimenteerd hebben, nau were betrokkenheid van de leer lingen bij hetgeen waar ze mee bezig zijn. Zaken, die dk in het oude systeem nooit zo erg heb gezien. Ik was ongelukkig met het MULO, vanwege de dwang dis er achter zat. Men moest een omvangrijke hoeveelheid stof verwerken en de kennis moest getoond worden op één examen, zodat leerlingen nogal eens verkeerd getaxeerd wer den. Het hield geen rekening met mensen, louter met presta ties van mensen. Ik ben dan ook tegen alle examens". Floor: „Persoonlijk betreur ik het ver dwijnen van het MULO. Het Het peil op Mulo was hoger dan dat op de Mavo was namelijk een bepaalde vorm van onderwijs die in de maatschappij betekenis had ge kregen. In het maatschappelijk leven wist men wat iemand met een MULO-diploma aankon. Daarvoor in de plaats is nu on zekerheid gekomen. Bovendien werd de gelijkgerichtheid van het onderwijs en de eenvoud van het systeem - men wist waar men aan toe was - door zowel leraren als leerlingen geapppre- cieerd. En daar is momenteel geen sprake van. Het onderwijs is daarvoor teveel in beroering". Een verschijnsel dat beide heren signaleren is de daling van het peil op de MAVO in vergelijking met haar voorganger. Floor: „Het is op het ogenblik een beetje behelpen De mensen die vroeger naar het MULO gingen gaan nu naar de HAVO. Min- derbegaafden komen op de MAVO terecht". Neefjes: „Daar kom't bij dat men te vlug naar een dergelijke school gaat. Het lager beroepsonderwijs krijgt te weinig aandacht. Het zou voor een heleboel mensen beter zijn als ze naar bijvoorbeeld de LTS zouden gaan". Floor: „Maar in dit verband heb je te maken met het feit, dat de meeste ou ders zich teveel voorstellen van de capaciteiten van hun kinde ren. Die kinderen worden, eh, cpgejaagd". Niet alleen het feit, dat er een an dere catagorie kinderen op de MAVO vertoeft is er echter de oorzaak van dat het „peil" schijnt te dalen. Ook de veran derde instelling ten opzichte van de school speelt hierin een rol. Men vindt de school niet zo be langrijk meer. Dat is een wat vervelende wetenschap, voor mensen die zich inzetten voor een school, zeker voor degenen onder hen die nog stammen uit een tijd dat twijfel en scepsis nog uit den boze waren. Floor: „De interesse vermindert inder daad sterk. Een proces dat in de late jaren zestig op gang is gekomen. Er is naast de school zoveel meer dat kinderen kan boeien". Neefjes: „Men denkt dat de noodzaak ontbreekt. Het gaat allemaal zo gemakkelijk. Men gaat er vanuit, dat in deze welvaartsmaatschappij ieder wel zijn brood kan verdienen. De kinderen zijn gemakzuchti- ger geworden". Floor: „Daar, de sex, het geweld, shockeren mij. Ook in de literatuur, Sar tre. Wolkers. Maar het heeft zijn weerslag op de kinderen. Alles moet harder. Ik wil wel eens van die keiharde muziek. Floor: „Die hardheid zie ik ook bij de jongere leraren. Als er gepraat wordt over overgaan ja of nee. zou je van hen compas sie verwachten. Maar als de ou deren zeggen „vooruit maar, la ten we het proberen", geven zij niet toe. Dat heeft me verbaasd, van mensen die niet zo formeel zijn. Niet dat ik dat ben hoofd. Ik heb altijd opengestaan voor wensen en die zoveel mogelijk ingewilligd. Misschien dat er daardoor nooit behoefte bestaan heeft aan een leerlingenparle ment. Althans, er is nooit over gepraat (glimlach). Neefjes: „Bij mij kon veel. Ze mochten schreeuwen en vloeken, als ze daar behoefte aan hadden. - Maar uiteindelijk was ik de baas. Jazeker. Orde en regel maat moeten er zijn". j N1EKJAN VAN KESTEREN komt bij dat men zich naar mijn mening op te jeugdige leeftijd met randverschijnselen gaat bemoeien. Ik geloof dat het beter is als de kinderen zich in de eerste jaren van het middel baar onderwijs louter met de leerstof ophouden. Minder poli tiek en dergelijke". Neefjes: „Ik heb wat dat betreft een an dere visie. Ik heb steeds aange drongen op onderwijs dat direct inhaakt op wat er in de samen leving gebeurt. Vanuit een christelijke levensvisie. Ik geloof niet meer zo in de sin van spe cifiek katholiek onderwijs. Daarom heet deze school ook niet meer Sint Willibrord MAVO, maar gewoon Willi- brod-MAVO. Ik heb geprobeerd de kinderen normen te geven vanuit de leer van Christus, maar daarnaast heb ik getracht ze kritisch te laten staan tegen over het instituut Kerk. Onge veer in de geest zoals ik zelf over deze zaak denk". Floor: „Volgens mij heeft katholiek on derwijs wel zin. Tenslotte sta je voor een bepaalde opvatting en die meet je dan ook proberen zo goed mogelijk uit te dragen. Dat ben je, vind ik, ook ver plicht ten opzichte van de ou ders die hun kinderen naar een katho'ieke school sturen met de bedoeling hen door de katholie ke leer geïnspireerd te laten krijgen. Dat wordt wel eens moeilijk als je merkt, dat die ouders zelf hun kinderen niet meer in de katholieke geest op voeden. En ook als je de opper vlakkigheid ziet bij sommige jonge-e leraren. Vandaar dat ik de toekomst van het katholiek onderwijs somber inzie. Ik ben bang dat het katholicisme onder de jeugd zal blijven afnemen. Dat is naar mijn mening een ondeideel van een vervlakkings proces. De behoefte aan ontwik keling, verdieping wordt min der. Het gaat te gemakkelijk. Ik vind dat een beetje beangsti gend". Neefjes: „Wat mij be klemt is de verruwing. De har HAZERSWOUDE „Geschiede nis en Volksleven van Hazers woude" heet de tentoonstelling, die tussen 14 en 23 september zal plaatsvinden in het gemeen tehuis te Hazerswoude. De organisatie hiervan berust bij Hazerswoudcs amateur-ge schiedvorser Kees Kroon, die overigens in vele opzichten kan rekenen op de medewerking vun het gemeentebestuur. Kroon: „Het wordt groots van opzet!" En dat is niet overdreven, wan neer men de verschillende fu- cetten van het Hazerswoudse verleden die worden geëxpo seerd. beziet. Dat zijn onder meer: de historie in het alge meen; kasteel en boerderij Rhy- nenburch (Leids museum De Lakenhal stelde de in 1933 ge vonden archeologische voorwer pen in het vooruitzicht); kasteel Stoopenburg; brandweer en nachtwacht; kerkelijk leven; onderwijs; kleding; verenigings leven; molens en monumenten; herbergen en cafés. Te zien is dan ook de uit 1428 daterende' 'brief, wuarin Jacobu van Beie ren de heerlijkheid Hazerswoude de schenkt aan Lodewijk van Montfoort. Deze eerste am bachtsheer van Hazerswoude wordt binnen niet al te lange tijd in de geëerd, doordat er een straat, waaraan de burge meesterswoning zal grenzen, naar hem wordt genoemd. n BOSKOOP Uit het kantoor vnn de fa. Mulder N.V. aan de Parklaan is dit weekeinde twee duizend gulden gestolen. De inbrekers maukten bij het openbreken van do laden ge bruik van de gereedschappen t van de fa. Mulder. Men ver moedt dat zij op zoek waren naar sleutels. De inbraak werd ontdekt door directeur Ten Zljt- hoff, die in zijn kuntoor een enorme ravage aantrof. De eerste leden van het Katholiek Vrouwengilde, dat in 1919 werd opgericht. Achterste rij v.l.n.r.: Anna Hoogstraten, Sophie Bakker, Johanna Knijnenburg en Geertruida Keizer. Daarvoor: Jo van der Kleij, Cato Iiooymans, Cor van Haastrecht, Nellie van der Velde, Anna Knijnenburg en Agatha Knijnenburg. Onder: Nellie Hoogstraten, Bertha Looijestijn, Marie van Veen, kapelaan Postma, Sophie Kieft, mej. P. Remmerswaal, Jeane Bakker en Truus Kieft. De paardenbus van Beijersbergen maakte in 1923 met omfloerste lantaarns zijn laatste rit om plaats te maken voor de elektrische tram. Op de bus Willem Hoogteyling en zoon. Staand: de heer Oudshoorn, Jans Knijnenburg en Ko van Geest. De R.-k. Jongensschool van 1905. Eerste rij v.l.n.r. G. Kroon, J. Schroder, J. Paardekooper. Looijestijn. J. Vogels, J. SnelderwaarÓ, A. Gordijn en J. Snijders. Tweede rij v.l.n.r. Zonnveld. J. van der Plas, Th. van der Plas. Th. van der Velde. H. Staphorst. P. Noordover. onbekend en L. Knijnenburg. Bovenste rij v.l.n.r.: C. Gardien, H. Stouten, J. van der Velde, Jo van der Velde, A. Homan en L. Homan. WASSENAAR Nauwelijks enkele dagen na het ver schijnen van „Kent U ze nogde Naaldwijkcrs" heeft de Europese Biblio theek te Zaltbommel een soortgelijke uitgave over Wassenaar laten uitko men: „Kent u ze nog ....de Wassenaarders"! In ons blad van gisteren maakten wij melding van de overhandi ging van het eerste exem plaar aan mevr. Oosterling, de weduwe van L. G. Ooster ling, oud-raadslid maar voor al een man met grote ver diensten voor de plaatselijke hij bundelde en van tekst voorzag, laten ons de Wasse naarders zien in de tijd tus sen 1880 en 1940. Wat voor het boekje De Noord- wijkers opging geldt uiter aard ook voor „De Wasse naarders de fotografen van weleer waren gewoonlijk meer bezeten van de won- derdoosjes in hun handen dan voor de wonderlijke mensen, die zij voor de lens hadden. Over het algemeen zijn de personages „geprikt en gesteven" op de kiek ge gaan en laten de prenten ons te weinig zien van de men tisten zo om kunnen bewon deren was er in de beginda gen van de fotografie nog niet vaak bij, zoals we kun nen zien in het bo kje. Niettemin is de bundel vol schoolklassen, politie-agen- ten, burgemeesters, brand weerlieden, neringdomers, bewoners van landgoederen, bekende of minder bekende figuren voorzien van de tek sten van de heer Oosterling een leuk kijkboek geworden. En dan vooral voor degenen, die herinneringen hebben aan de dagen van weleer of die met familiebanden ver geschiedschrijving. „Kent u ze nogde Wasse naarders" is het laatste werk geworden van de heer Oosterling. De 118 foto's, die sen die zij werkelijk waren. Het „betrappen" van de mens in zijn karakteristieke houding waar we de heden daagse fotografen en portret- de personen. Het boekje is verkrijgbaar bij de boekhan dels in Wassenaar in een be perkte oplage. Prijs 26,50. Piet Smit, die tientallen jaren deel uitmaakte van Excelsior als staft muzikant van het garderegiment 1 jagers. Jongelui slaags met portier NOORDWIJK Twee jongelui. 24 jaar oud en afkomstig uit Hoog- made en Woubrugge, kregen het letterlijk aan de stok met de portier van een Noordwijkse dancing, toen zij met stenen naar het terras gooiden. De portier ging achter de stenen- smljters aan, wnrop zij eon dreigende houding aannamen en één van hen de man van achteren aanviel. De man ver weerde zich tegen de aanvallers met een stok en daarbij liepen beiden flinke klappen op. Zij werden voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis ge- (ADVERTENTIE) in handige portiebekers <D| lekker, ieder z'n O) eigen smaak 1| V

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5