Driedaags blommig festival rond Rijnsburgs Corso in Groenoordhal Stap op weg naar samenwerking Van Schaik greep na 5 jaar schaak titel Voorschoten Leiden zet de bloemetjes buiten MM OOK Wat u moet weten lustu aardbeien? ik, DINSDAG 4 JULI 1972 LEIDSE COURANT 99 99 Ard Schenk komt naar Noordwijk voor goed startschot NOORDWIJK - Ard Schenk komt naar Noordwijik om het startschot te geven voor de der de zomeravondstrandloop. Ard Schenk was ook aanwezig bij de eerste strandloop, maar toen weigerde het alarmpistool tot twee maal toe. De wereldkam pioen beloofde echter terug te komen om het startpistool nog maals te bedienen. Donderdag 6 juli gaat de derde in een serie van negen (iedere donderdagavond tot en met 17 augustus) om zeven uur nabij de politiestrandpost tegenover het Palace hotel van start. Men kan vier of acht kilometer langs Noordwijks strand draven, hardlopen of wandelen. Men kan dus nu kiezen hoe men langs het strand van Noordwijk de vier of acht kilometer wil af leggen. De ofganiserende vol leybalvereniging DIO heeft met ingang van donderdag a.s. bo vendien besloten voor de wed strijdlopers een extra prijs ter beschikking te stellen. Deze prijzen, een eerste en een twee de, zowel voor de vier als de acht kilometer, worden aan het eind van het seizoen uitgereikt aan die loper of loopster die de meeste punten heeft behaald. Een eerste plaats wordt gehono reerd met drie punten, een tweede met twee en een derde met een punt. Met nadruk wordt er echter gesteld dat de bedoeling van deze zomeravond- tochten is dat men de tocht uit loopt binnen twee uur, zodat ie dereen, jong of oud aan deze tochten mee kan doen. Men kan J kaarten krijgen in de voorver-' koop bij Noordwijks WV kan toor aan de Grent. Iedereen die de tocht uitloopt, op welke wijze dan ook, ontvangt een fraaie herinneringsmedaille. De Raad verrassend kampioen van Katwijk KATWIJK In de onderlinge competitie van de schaak club „Katwijk" is het laatste kruit verschoten. In de kam- pioensgroep, bestaande uit zes schakers is een dubbele competitie afgedraaid. Het zag er aanvankelijk naar uit, dat Binnendijk vooral dank zij zijn zege op concurrent De Raad regelrecht op de ti tel afstormde. Hij had echter buiten de felle eindsprint van De Raad gerekend. Deze laatste scoorde uit de reste rende vijf partijen maar liefst 4'/2 punt. Bij deze winstpunten zat ook zijn revancherende overwin ning op Binnendijk. Verder moest Binnendijk buigen voor Haasnoot. Titelhouder van 1971, Michiel van der Plas, kwam dit keer niet bij de eerste drie, daar hij enige beter staande partijen op vreemde wijze verkrukte. Voor De Raad was dit de eerste maal in zijn schaak carrière dat hij de Katwijkse beker veroverde. De eind stand van de kop in de kam- pioensgroep luidt: 1 en kam pioen van Katwijk J. C. de Raad 7 punten uit 10 partij en; 2. W. G. Binnendijk 6>/£ en 3. G. L. Haasnoot 5V£. Open schaak kampioenschap van Katwijk {ATWÏJK Medio augustus hoopt de schaakvereniging „Katwijk" het nieuwe schaak seizoen te starten met de strijd j om de titel in de open kam- pioenschappen van Katwijk. lit schaakfestijn staat niet alleen open voor de Katwijkse club- schakers maar ook voor de zo genaamde huis-tuin-en-keuken- schakers. Plaats en tijd zullen in nadere aankondigingen nog bekend gemaakt worden. Na dit toernooi zal de normale onder linge competitie van de schaak club Katwiik weer beginnen met als inzet de Katwijkse be ker, die thans in handen is van J. C.de Raad. LEIDEN De bloemenkaravaan, die telkenjare op de eerste zaterdag van augustus tienduizen den Leidenaars, Rijnsbrugers, Oegstgeestena- ren en vreemdelingen tot zich trekt, krijgt er een grootscheepse manifestatie bij. De kopstuk ken van het Rijnsburgs Bloemencorso, direc teur R. A. Dekker van VW Leiden en direc teur Ton Daey Ou wens van de Groenoordhal gaan een driedaags festival organiseren rond de kleurenpracht van de met ontelbare zomer bloemen bezaaide en vaak ingenieus gecompo neerde praalwagens. De Groenoordhal haalt op vrijdag 4 augustus de bebloemde voertuigen on der zijn immense spanten en daarna begint een feest, dat de overladenheid van het oude Ro meinse brood en spelen gaat benaderen. De ti tel van het evenement wijst r! in die richting: „Leiden zet de bloemetjes n". Louter uit bundigheid en vermaak rot bloemetjes die door de organisatoren dan j-.at zijn binnenge haald. In kringen die met het Rijnsburgs Bloemencorso iets uitstaande hebben ziet men al enige tijd lieden met zorgelijke rimpels op het voorhoofd. Rimpels van onmacht. De nazomerse kleur en fleur rond de Sleutelstad wordt door de ge meente Leiden gesubsidieerd. Leiden heeft dat altijd graag gedaan, maar de grens van het kunnen schijnt nu te zijn bereikt. Iedere Neder lander kan vandaag de dag weten, dat Leiden wordt weggezogen in het verraderlijke rijks moeras, dat rond de gemeentelijke voorzienin gen en uitgaven is ontstaan. Leiden is zo arm als een kerkrat die elk dubbeltje twee keer moet omdraaien en het dan eigenlijk nog niet kan uitgeven ook. WV-directeur Dekker vindt het triest: „deze toestand is te wankel voor een activiteit als het bloemencorso, dat ook niet van de wind kan leven. Toch zou Rijnsburg in dit opzicht niet graag de bloemenband met Lei den willen verbreken". Men besefte, dat er iets zou moeten gebeuren als men niet wilde, dat het corso een ondervoede, onaantrekkelijke patiënt zou worden. Het min ste dat je onder deze omstandigheden kunt doen is praten. Toen de koppen eenmaal bij el kaar waren gestoken rijpte het idee: we moe ten de praalwagens meer laten „doen". Het vo rig jaar stonden er al een paar in de Groen oordhal opgesteld en de toen aanwezige volks dansers uit alle delen van de wereld hebben daar toen veel plezier aan gehad, met name de Japanners, voor wie bijkans iedere bloem een levenswijsheid en een toespeling op de gelukza ligheid vertegenwoordigt. De wagens van een bloemencorso zijn er om bekeken te worden. Ze rijden mee in een stoet, maar voor je goed en wel gezien hebt hoe kunstig het steekwerk tot een fantastisch geheel is samengesteld, is het schouwspel al weer voorbij. Een corso moet rij den, maar je hebt er veel meer aan als de bon te slang stilligt. De heer Ton Daey Ouwens, die geen kans voorbij laat gaan om „zijn" Groenoordhal in de promo tion te slepen, stelde voor: sla het corso bij mij een paar dagen op. Dan kunnen de mensen op een Pepsi Cola-cornerbar, gezellig met boom pjes als omzoming, een wijnproefbar (voor ken ners en amateurs) en dan niet te vergeten het „echte" Lucas Bolshuisje, vanouds 't Lootsje Ao 1575, waarin de heer Bols met kanten kraag eens zijn befaamde stokerij begon. Alla, laten we maar namen noemen, de kost gaat voor de baat uit: Heineken, Bols uiteraard, Artic IJs en Friese Vlag werken hieraan mee. Het programma van de drie dagen is al behoor lijk bezet. De hele vrijdag is de opbouw van het corso te bewonderen, 's Zaterdags na de rondrit trekt het corso min of meer plechtig binnen en krijgen de wagens een standplaats. Daaromheen klotst een zee van gebeurtenissen, Het wordt een levendige mengeling van vermaak, nering, demonstraties sporten, ambachten en muziek hun gemak naar al dat moois komen kijken". Het corso-comité voelde daar wel voor. Alleen zouden de wagens onder t* loeris van een overkapping in de kale ruin /an de hal ver drinken, was men bang. „Geen nood", zo vond de Groenoordhaldirectie, „dan organiseren we er wat om heen". Zo groeide een plan, dat gaandeweg meer facetten kreeg en de contou ren aannam van een multilateraal festival. Leiden gaat nu begin augustus rond het corso drie dagen de bloemetjes buiten zetten. De heer Daey Ouwens en zij mede-organisatoren zijn bij voorbaat al dankbaar: „veel mensen hebben willen meedenken en hun medewerking verle nen". Het wordt binnen de Groenoordhal straks een levendige mengeling van vermaak, nering, demonstraties, sporten, ambachten en muziek. Ik loop met de lezer even het festival-potentieel langs. De Horeca-sector komt met vertoon van macht: een oer-Engelse pub (die niet 's zon dagsmiddags om twee uur sluit), een dijenklet- serig Beiers bierhuis annex hoempa-Braukeller, ik de golven in een willekeurige volg orde opsom. Twee padvindersgroepen (Jan van Galen-zeeverkenners en de Mamixgroep) laten zien wat scouten is. De belangstellenden kunnen bij hen in een gepioneerd torentje klau teren en (vlak bij de EHBO) in een stoeltje aan een touw naar beneden suizen (Ton Daey Ou wens: „een Sessellift, maar dan in omgekeerde richting"). Het zal allemaal ongetwijfeld op z'n pootjes terechtkomen. De Leidse brandweer komt demonstreren op het achterterrein en op het voorterrein kan men on der auspiciën van RAC-Den Haag in zijn eigen auto een Zwitserse slalom doen, behendigheid met vreemde capriolen op wippende planken en rond te omzeilen obstakels. Pat en Patrick gaan de mode hooghouden in een vrijwel per manente show, waarin ze veel geld hebben ge stoken zonder er een tegenprestatie voor te vra gen. De speeltuinvereniging Oosterkwartier vaardigt het eigen kinderkoor en de kinderballetgroep naar het festivtfl af en Staatsbosbeheer richt een bioscoop in om er films te vertonen. Over de gehele galerij van de hal wordt een antiek beurs gehouden, waarop al flink is ingeschre ven: maar er kan nog me,er bij. Onze vrienden van het L.D. staan garant voor een attractieve miss-verkiezing met uitgebreide voorselectie. Alle vrouwelijke maten en aspecten kunnen derhalve hier cumuleren. De drie mooiste mis sen een triumviraat van het schone geslacht mogen zaterdag in een calèche met het cor so de hort op. Zaterdagavond laat wordt de uit eindelijke Miss gekroond en in de watten ge legd. Goed; verder maar weer. K G. blaast de wel- luidendste tonen uit haar instrumenten met be geleidend geroffel; de Leidse bloemisten deden een toezegging om een grote bloemenstand en bloemschikken te organiseren; de Baker Street-jazzband speelt op een orginele wijze Dixieland en zondagmorgen kunnen wandellusti- gen 10 km. tippelen in de omgeving van de hal. richting Oegstgeest. Ook is er een fietstocht in de buurt. Zondagmiddag komt in het teken van het kind te staan. De jeugd kan dan met haar huisdieren naar de Groenoordhal komen in de trant van Wie wil er m'n marmotje zien of zo. Het minia tuur-theater van Onderwater met zijn poppen is benaderd voor een voorstelling en voorts kan men de tijd opvullen met kinderspelen en luis teren en kijken naar de Oosterkwartierensem- bles. Bijzonder aantrekkelijk ook zullen enkele voorbeelden van oude ambachten zijn, stands van verdwijnende beroepen, journalisten uitge zonderd. We kunnen het allemaal nóg aantrekkelijker ma ken", is de overtuiging van Groenoordhal-direc- teur Daey Ouwens: „we zouden graag nog meer prijzen beschikbaar gesteld zien voor wedstrijden als miss-verkiezing, slalom. Wie uit het bedrijfsleven en middenstand zou nog wat willen bijspijkeren? Wie mee wil doen is bij de organisatoren van harte welkom. We houden ons eveneens erg aanbevolen voor leuke ideeën. Een talentenjacht lijkt me geweldig, maar we weten niet zeker of die erin zit". Hoe meer mensen er willen meewerken, des te grandiozer wordt Leiden, dat de bloemetjes gaat buiten zetten. TON PIETERS. LEIDEN „Holfand Is een uit stekend land voor een cursus over milieuproblemen, omdat er hier zoveel zijn". Met deze woorden opende de minister van volksgezondheid en milieuhygië ne, minister Stuyt, gistermiddag de internationale cursus „Man and Environment" in het Groot Auditorium van de Leidse uni versiteit, in tegenwoordigheid van ondermeer burgemeester Vis. en afgevaardigden van de universiteit van Florida en het Institute for Social Studies, Den Haag. In zijn openingsrede wees dr. Stuyt onder andere op het di lemma dat ontstaat, wanneer men ervan uitgaat dat elk orga nisme in stand gehouden moe ten worden, zonder dat de aarde daardoor uitgeput en onleefbaar wordt. Niet alleen gaat het daarbij om fysieke en biologi sche limieten, maar steeds meer ook om psychische en so ciologische grenzen. Tot de op lossing van de verschillende mi lieuproblemen zal men altijd moeten komen via de weg van de democratie. De regeringen hebben in de mileukwestie in de eerste plaats verantwoordelijk heden. Maar zonder de mede werking van de gehele bevol king en zonder een aangepaste mentaliteit zal er wezenlijk niets kunnen gebeuren. Voor de juiste organisatie van een verantwoorde milieupolitiek is een uitgebreide studie noodzake lijk. Wel is het duidelijk, dat er op alle fronten samengewerkt zal moeten worden. De cursus „Man and Enviro- ment", die duurt tot 17 augus tus, kan volgens de organisato ren, een eerste stap zijn op de weg naar samenwerking. Totaal 32 studenten uit de Verenigde Staten, Zweden, Nederland en landen van de derde wereld (via het Institute for Social Stu dies te Den Haag) zullen zich zeer intensief gaan bezighouden met de ecologisch-biologische, technologische, medische en so ciologische kanten van de mi lieuproblematiek, daarbij uit gaand van een integratie van al deze facetten. Het bevolkings- vraagstuk vormt een belangrijk onderdeel van het studiepro-1 gramma. De organisatie van de cursus be rust bij het bureau buitenland van de Leidse universiteit. De dagelijkse leiding heeft dr. E. Weissmann, docent aan het In stitute for Social Studies, bijge staan door de Leidse sociologe mevrouw drs. D. van Arkel-Me- j rens. Het is de bedoeling deze zomercursus als een proef te j beschouwen en bij succes de1 cursus jaarlijks te herhalen, af wisselend in Florida, Stockholm en Leiden. De docenten vormen I een „tijdelijke faculteit". De toelating van de cursisten en w het samenstellen van het cursus- f- programma behoorden tot hun verantwoordelijkheden. De on geveer tweehonderd uren onder- wijs zullen voor minder dan de helft besteed worden aan kennis- overdracht in de vorm van col- j leges. De overige tijd zal men voornamelijk in groepen wer-1 ken. AARLANDERVEEN - On danks het slechte weer hield de KTJ-Aarlandcrvecn zon dag haar jaarlijkse vier- en zeskamp. Bij de dames was er sprake van enige span ning omdat de deelneemster weinig voor elkaar onderde den. Bij de heren was de strijd vrij eenzijdig. Uitslag: dames 1. Els Kempen. 2. Trudi Koot. 3. Lia Boere; he ren 1. Paul van de Hoorn, 2. Arie Bunnik, :t. Piet Visser en Kees van Dijk. LEIDEN Het Leids Stu denten Koor en Orkest „Col legium Musicum" heeft voor het jaar 1972/1973 een nieuw bestuur gekozen. Zitting heb ben: Elsbeth Scholtes, Astrid de Baan (secretaresse), Wim Bi jleveld. Marjan Luteijn, Ton Boon, Ineke Remijnse. Het secretariaat is gevestigd Pieterskerkstraat 10. LEIDEN Op 19 juli zal er een autorally georgani seerd worden langs de twaalf voormalige Statenste- den, waaronder Leiden. Dit ter gelegenheid van de eer ste vrije statenvergadering te Dordrecht 400 Jaar gele den. Inschrijven mogelijk bij VVV-Leiden. Stationsweg. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse Tennis Club or ganiseert in de week van 5 tot en met 13 augustus de clubkampioenschappen op het complex aan de Ten Ka- testraat in de wijk Rhynen- burch. Behalve enkelspelen voor dames en heren staat het gemengd dubbelspel op het programma. Als het weer roet in het eten gooit, wordt in de week na 13 au gustus verder gespeeld vinden de finales plaats op 19 en 20 augustus. Peter Kor ver heeft intussen het trai nersbijltje bij HTC neerge legd. Zijn opvolger is dt Rijswijker J. W. Bruin. HAZERSWOUDE - De Ha zerswoudse tafeltennisver eniging Avanti heeft ranglijst doen samenstellen vun de prestaties die de le den in 't afgelopen seizoen hebben geleverd. Jan van Wetten kwam als winnaar bij de seniorervheren tevoor schijn. terwijl Bea van Wijk de eerste plaats bezet bij de dames. Gertjan de Ruiter eindigde als eerste bij de jongens junioren en Els Vreeburg bij de meisjes. Bij de aspiranten streek Theo Louwers met de eer en dat deed Marietta Pannebakker bij de meisjes. Op het pupil Ienfront greep Jo Timmer mans naar de top, met Wil- ma Kooter als zijn vrouwelij ke collega. Noordwijk De werkzaam heden aan het politiebureau maken het noodzakelijk voor de informatie naar gevonden voorwerpen vaste tijden te bepalen. Om te vragen of verloren goederen eventueel als gevonden zijn aangege ven. kan men voortaan all- leen terecht op maandag tot en met vrijdag vnn 8.00 tot 20.00 uur aan het politie- brcau aan de oude Zeeweg, Tel. 4646. Boskoop In het kader van de contacten tussen Eu ropese gemeenten geeft het jongenskoor Les Petits Chan teurs de St. Didier uit het Franse Langres zondag een concert in de r.k. kerk aan de Van Neslaan.Eorst neemt het koor deel aan het con cours in Den Bosch, waarna een toernce door Nederland aanvangt. Boskoop beleeft do première. EXAMENS R"b Oelr. Anneke Ports (l.'dorp», Sonja van 1'ruaK. PeU r Quint. Do- rtrn Ruorda (O'uceat) Epy Slellwa- Llvabi-th Kriuil/. Joke Lai Boy MoJiiUV. Krlr vnn dei (ook voor het dlploma-A) Mulder (O-cee Wynand Patin» Inn>- Ouwehand, I.'dnrp), Rle Praimr (ADVERTENTIE) Leiden Dit is professor Maurice Rosenberg, docent aan de Columbia University te New York. Hij werkt I mee aan cen internationale zomercursus over het Amerikaanse recht, die gisteren begonnen is en tot 2S juli zal duren. Deze zomercolleges, tot stand gekomen door nauwe samenwerking tussen de juridi sche faculteiten van de universiteiten te Leiden. Amsterdam en New York. worden reeds sinds 1963 af- wisselend in Leiden en Amsterdam georganiseerd. De bedoeling is een algemene inleiding te geven j op het Amerikaanse rechtskundige systeem, waarbij de nadruk wordt gelegd op die terreinen waarin Europese juristen voornamelijk geïnteresseerd zijn. Naast een aantal verplichte en vrije colleges zullen I bezoeken worden gebracht aan een aantal bezienswaardigheden in Nederland. VOORSCHOTEN— De strijd om de schaaktitel van Voorschoten is gestreden. Na een dubbele competitie kwam Van Schaik als winnaar van de kampioens- groep uit de bus. Na een „afwe zigheid" van vijf Jaren behaalde hij voor de achtste maal de titel van Voorschoten. Zijn voornaamste concurrent, Erik Bongers, werd door hem twee keer vernietigend versla gen. Toch moest Van Schaik ook nederlagen incasseren en wel van Thieme en Smit. Naast nog één enkele remise met de titelhouder van 1971, Van West, boek'e hij wven overwinningen. Opvallend was dat Kimman, Wiebe3 en Wouters niet verder kwamen dan de tweede groep, terwijl Huizer, spelend in de KNSB voor Morwijk, het met oen plaats :n de derde groep wat al te bont maakte, e externe competitie hoopt Voor schoten in her komende seizoen met minstens drie tientallen te kunnen verontrusten. De nieuwe kampioen merkte op, dr»t gezien het ledenbestand van 65 er met kunnen worden, maar hierbij moot cafgetekend worden, dat er diverse spelers ajn die al leen de onderlinge competitie willen meedraaien. Derhalve zijn er voor het volgende schaakjaar nog enige plaatsen leeg. Huisschakers d.e zich hier- toe geroepen voelen, kunnen deze leemte opvullen. Vanaf de eerste donderdag in september •taan de poorten van Dc Werf Leidse weg 19 weer voor achaakm innend Voorschoten open. De eindstand in de kam pioenspoule luidt: 1 en kam pioen van Voorschoten T. van Schaik 7punt uit 10 p<-n; 1 2 E. Bongers 6'^; 3/4 A. J. C. v. West onB. Smit 5; 5/6 C. A. Schuclcink Kool en W. J. Thlc- I me 3. In handige portiebeker» lekker, ieder z'n -eigen smaak on1 MENKEN «LANDBOUW

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3