fieidae 6ouAa/ni Gesprek Den Haag-EMS volledig mislukt Noordzee vol dode vissen ERNSTIG ONGELUK DOOR PANIEKREACTIE KAT KRAAKT' AUTOMOTOR Collegegeld ook in Eerste Kamer moeilijke zaak DATSUN Scheveningen nu zeer moeilijk Bankier redt schaakmatch in Reykjavik 63e jaargang, no. 18.737 DINSDAG 4 JULI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VAN VANAVOND Ned. I: 19.05 uur Folly foot; 19.30 uur Dier en vriend; 20.21 uur Prins Igor. Ned. II: 18.25 uur Tour de France; 19.05 uur Zomaar een zomer avond; 21.00 uur McCloud; 22.15 uur Achter het nieuws met: interviews Dom Mintoff en Mitterrand, huurharmonisatie in Noord-Holland, woonwagenkamp in Sas van Gent en het college gelddebat in de Eerste Kamer. TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met op veel plaatsen tijdelijk regen. Over wegend matige wind tussen zuid west en noordwest. Minimum temperaturen ongeveer 12 gra den. maxima morgen rond 17 graden. UTRECHT (ANP) Toen me neer Bastiaanse uit Utrecht dit weekeinde vergeefs ge poogd had enig leven in zijn automobiel te krijgen ont- loot hij de motorkap en stond vervolgens oog in oog met een voldragen kat die zich metterwoon temidden van de motorische ingewan den van zijn bolide had ge vestigd. Nadat meneer Bas tiaanse de kattige kraker had verwijderd, startte de auto wel. Doch na een klein stukje rij den bemerkte hij dat zijn auto toch niet helemaal naar behoren functioneerde. Een hernieuwd onderzoek wees uit dat de kat zich met dier lijke vasthoudendheid op nieuw in het inwendige van de auto had genesteld. Dit keer had het diec zich ver schanst met de kop tussen de bodemplaat en de uitlaat terwijl hij met zijn pootjes de remkabels omvatte. De politie kwam er aan te pas om het beest te bevrijden, maar zodra de kat eenmaal op vrije poten was gesteld beklom hij poeslief weer zijn schuilplaats boven de uitlaat. De politiële vertegenwoordi gers zagen zich genoodzaakt ten tweede male het dier met veel moeite omder de auto vandaan te plukken, waarna de kat slechts met een bezem van de wagen was weg te slaan. Start Laura ging gepaard met ongelukken ZOETERWOUDE De start van de 25ste Laura is vanmorgen met enkele ongelukken gepaard gegaan. Omstreeks negen uur ontsnapte een groep fietsers aan een ongeluk toen op het kruis punt op de Zuidbuurtseweg bij een botsing een Daf enkele me ters werd weggeslingerd. Nie mand werd daarbij gewond. Ook niet de bestuurder van de auto. de heer Van R. uit Zoeter- woude, ,die geen voorrang ver leende ajm een NSU eveneens bestuurd door een Zoeterwoude- naar. Even later waren de Lau- ra-deelnemers op 't Watertje we derom getuigen van een ongeluk. De 5-jarige Marco van der Loo raakte daar te water. Zijn moe der sprong hem achterna maar slaagde er niet in haar zoon op het droge te brengen. De heer Pellekooren uit Boskoop, bezig aan 125 km. fietsen, trok moe der en kind echter naar de kant Beraad tussen Noord- en Zuid-Kor ea SEOEL (AP) Zuid- en Noord- Korea hebben bekendgemaakt, dat zij geheime besprekingen voeren over een hereniging van hun verdeelde land en dat zij hebben besloten met vreedzame middelen tot een territoriale eenheid te komen. In de verrassende bekendmaking werd gezegd, dat de twee partij en een coördinatiecommissie ter oplossing van het probleem zul len vormen. Korea, dat vanaf het begin dezer eeuw tot het einde van de twee de wereldoorlog door Japan werd bestuurd, werd in 1948 of ficieel in tweeën gesplitst. Slechte betrekkingen tussen bei de landen leidden in 1950 tot het uitbreken van de Koreaanse oorlog. Na het bestand in 1953 bleven de betrekkingen slecht. (ADVERTENTIE) O Zit Zuidvietnamese boeren verzor gen hun rijstplantjes, kenne lijk niet verstoord door een tank en een legertruck die langsrijden op nationale weg nr. 1, benoorden de oude hoofdstad Hoeé. Collegegeld voor zes studiejaren? Den Haag Een van de belang rijkste toezeggingen die de drie confessionele fracties in de Eer ste Kamer van minister De Brauw willen hebben, voordat ze akkoord zouden gaan met zijn wetsontwerp is, dat er vrijstel ling komf van collegegeld voor ouderejaars, zoals dat ook in de oude regeliing het geval is. Dit bleek uit het betoog van dr. ir. De Zeeuw (KVP), die sprak na mens KVP, CHU en ARP. Ook VVD-senator Zoutendijk wil vrijstelling voor ouderejaars. Hij deed de minister het voorstel het verhoogde collegegeld voor slechts zes studiejaren te heffen. Studenten die langer dan zes jaar willen studeren, zouden voor die meerdere jaren wijstelling van collegegeld moeten kunnen ge nieten. In de redenering van Zou tendijk is het dan mogelijk dat studenten hun eigen studie tempo bepalen en in hun tempo niet worden gestuurd door het hoge collegegeld. Ir. De Zeeuw zei namens de drie confessionele fracties dat een aantal leden van de confessio- MINISTER DE BRAUW nele fracties in de Eerste Kamer het profijtbeginsel niet van toe passing acht op het onderwijs. Voor velen in deze fracties ech te.' is verhoging van het college geld om begrutingsredenen wel aanvaardbaar. Volgens ir. De Zeeuw heeft de minister de re actie van de maatschappij op zijn collegegeldplannen hogelijk onderschat. Voor de compensa ties in de rijksstudietoelagerege- ling was ir. De Zeeuw de minis ter erkentelijk. Hij vond de com pensatie het meest sociale wat mogelijk is in de huidige situatie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is de gemeente Den Haag niet gelukt het aange kondigde bod op een aantal E.M.S. bezittingen uit te brengen. Mede onder politieke druk heeft het college van B. en W. moeten toege ven. dat het er als „makelaar" niet toe in staat is geweest, om de E.M.S. en een officieel nog steeds onbekend consortium tot zaken te brengen. Te elfder ure is een breuk ontstaan in de groep geinteres- seerden, die uit bouwers en institutionele beleggers bestaat. Over de oorzaak wordt met geen woord gerept. Het Haagse college van B. en W. zegt verder dat dr niet afgebrokkelde participanten volgende maand contact zullen zoeken met de A.M.S. om te praten over „be paalde" objecten en niet meer over het totale Haagse E.M.S.-pak- ket van Kurhaus, Pier, het Circustheater en verschillende hotels. Met d;t alles is ook de taak van de bemiddelaar prof. mr. W. C. L. van der Grinten abrupt afge broken. Hij zegt het diep te be treuren dat na een half jaar van onderhandelen dit als resul taat u.t de bus komt. Professor van der Grinten wil niet zeggen wie hiervoor verantwoordelijk De gemeente Den Haag heeft ove rigens zonder ruggespraak met de bemiddelaar de E.M.S. van het falen in kennis gesteld. Daaidoor voelt prof. Van der Grinten zich gepasseerd. Zoals afgesproken zouden alle contac ten via hem lopen. Het stuklo pen van de transactie moet als een donderslag bij heldere he mel gekomen zijn. Wrevel en twijfel over enkele punten in die groep beleggers (bankiers) zou den hieraan ten grondslag lig gen. Inmiddels is de heer R. Zwols- man, president-directeur van de E.M.S., boos op de gemeente Den Haag omdat zij in een brief aan de gemeenteraad een ver keerde voorstelling van zaken zou geven. Nu de groep belang stellenden uiteen is gevallen eist hij van de gemeente namen van de deelnemers. Voorts wil hij weten wat zich heeft afgespeeld, waardoor het overleg mislukt is. Zwolsman overweegt een scha declaim in te dienen bij de ge- De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK EeidóaQowuvnt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Driedaags blommig festival in de Groen- oordhalpag. 3 Van Schaik greep na 5 jaar schaak titel van Voorscho ten pag. 3 Sterke daling om zet op Veense vei ling EMMpag. 4 Leidenaar zet Vuur torenplein op stelten pag. 4 Twee mulo-mensen nemen afscheid van het onderwijs pag. 5 Kent u ze nog de Wassenaarders? pag. 5 Staatssecretaris Vonhoff doet mee aan de Laura pag. 6 Zondagsschilder in de Schakelpag. 6 Onze fotograaf Simon E. Smit is gisteren uitgeroepen tot ere-bur- ger van Madurodam. Uit handen van de Stichtingsvoorzitter J. v. Dapperen werd hem de bijbeho rende zilveren sleutelring over handigd. Deze onderscheiding is sinds het bestaan van Maduro dam slechts tien keer uitgereikt. Simon Smit kwam hiervoor in aanmerking omdat het bestuur van Madurodam hem wilde waar deren voor de wijze waarop hij vanaf het begin, in „zijn" Bin nenhof en de Leidse Courant de activiteiten van het stadje heeft gevolgd. Een en ander gebeurde in het kader van de viering van het twintig-jarig bestaan van Ma durodam. Rechts de vrouw van de nieuwe ere-burger, die even eens in de huldiging betrokken werd en naast de voorzitter me vrouw dra. E. AE. M. van Mee- teren-van Diemen Arbeiter, se cretaresse van de stichting. LEIDEN De Haagse kinder politie heeft gisteren een aantal jongelui van omstreeks 16 jaar aangehouden. Zij bekenden een serie bromfietsdiefstallen en straatroven. Een daarvan had twee weken geleden plaats in Leiden. Daarbij werd onder het Plesmanviaduct een dames handtasje ontrukt aan een fiets- ster. Door water zonder zuurstof: ging van het water. Het hoe en waarom wordt nu door chemici van het rijksinstituut uitgezocht in laboratoria van het ministe rie van Landbouw en Visserij. Op het rijksinstituut hoopte men dat het hard zou gaan waaien. Hierdoor zou het water in bewe ging komen en zou de zuurstof kans zien het oprukkende dode watergebied te infiltreren. Over de gevolgen die het dode water op de flora en fauna van de Waddenzee zou kunnen heb- men werden nog geen mededel lingen gedaan. Van een onzer verslaggevers EGMOND AAN ZEE De Waddenzee wordt bedreigd door een groot gebied zuur stofloos water. In dat ge bied wat ter hoogte van Egmond aan Zee ligt is geen leven mogelijk boven een diepte van zeven meter water. Het dode waterfront is 900 meter breed en acht kilometer lang. Het gebied verplaatst zich met een snel heid van 2 mijl per uur naar het noorden. Biologen vrezen dat het front een grote bedreiging is voor de schone Waddenzee. Het dode watergebied werd gisteren door biologen van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek gelokali seerd. Zij zagen grote massa's dode vis. De zuidgrens van het gebied bevond zich vanmorgen al ter hoogte van Petten noord waarts. Watermonsters wezen uit dat het water geen zuurstof bevat. Beneden een diepte van zeven meter was echter nog wel leven mogelijk. Over de oorzaak tasten de biolo gen van het instituut in het duis ter. Als mogelijke oorzaken werden aangewezen overdadige planktongroei en een verj»ifti- ROVERS KAPEN AUTOBUS BALTIMORE (AP) Twee gew- pande mannen hebben een bus vol mensen gekaapt en de chauffeur ervan gedwongen rind te rijden terwijl zij de passa giers beroofden. De twee mannen, waarvan er een gewapend was met een geweer, zijn een uur later gevlucht met 3.413 dollar. Er waren 46 passa giers in de bus. Fluoriderino, p in Rijnstreek van de baan RIJNSTREEK De fluoridering van drinkwater is wat de Rijn streek betreft van de baan. Van de tien bij het waterleidingbe drijf aangesloten gemeenten stemden vier voor en zes tegen ïluoridering. Het algemeen be stuur van het waterleidingsbe drijf stelde dan ook tijdens de gisteren gehouden jaarvergade ring dal nu eerst de regering moet beslissen of het drinkwa ter al of niet gefluorideerd wordt. Men was tevreden over de tot nu toe behaalde resultaten met de proefinstallatie om het water te ontharden. Als het zo doorgaat is men van plan zo'n installatie aan te schaffen. De vergadering stelde kredieten beschikbaar voor de aanleg van een hoofd leiding in Snijdclwijk West 2 in Boskoop 90.000,het op knappen en beplanten van het terren rond de watertoren aan De Zijde te Boskoop 10.000,-) en voor werkzaamheden aan de Middenweg in Roelofarends- veen f 22.000.De jaarreke ning van De Rijnstreek werd af gesloten met een nadelig saldo van f 40,000.dit nadat oor spronkelijk maar liefst een te kort van 300.000,geraamd was. Spasski hvoft In afwachting van de komst van lijn tegenstander giste ren er tier gezocht bi/ een andere tak van sport: hier bekijkt hij zijn kaartje voor de voetbalwedstri/d IJsland—Denemarken in hel stedelijk stadion van Reykjavik. REYKJAVIK Bob by Fischer is van morgen alsnog in Reykjavik gearri veerd. De Ameri kaanse schaak grootmeester heeft hiermee een eind gemaakt aan de ze nuwslopende onze kerheid waarin zo wel zijn tegenstan der Boris Spsski als het organisatie comité verkeerde. De toch nog onver wachte stap van de nukkige Amerikaan kwam pas nadat de Britse bankier Ja mes Slater het aan bod had gedaan het prijzengeld van de schaakmatch om de wereldtitel met 50.000 pond te ver hogen De Brit ver klaarde zijn hande ling als volgt: „Fi scher heeft ver klaard dat alles om geld draait. Welnu, dat geld is er Na het genereuze aan bod vun miljonair Slater is er diverse keren overleg ge pleegd tussen verte genwoordigers van de Amerikaanse grootmeester en Leonard Barden, de tussenpersoon voor Slater. Volgens ad vocaat Marshall, de zakenbehartlger procent voor de van Fischer, was zijn cliënt overdon derd door het aan bod. Na een uur be denktijd zou Fi scher erin hebben toegestemd dal de verdeling van het huis", zou Fischer procent voor de verliezer zou ge schieden. „Dun gaat Spasski ten minste toch nog WOERDEN Doordat in paniek geraakte weggebruikers het' verkeer gingen dirige ren heeft een klapband gistermiddag op rijksweg 12 bij Woerden een dramatisch gevolg gehad. De auto van een 81-jarige Rotterdammer kreeg op de weghelft naar Utrecht een klapband, waardoor zijn wa gen half in de middenberm tot stilstand kwam. De man overleed gisteravond in een ziekenhuis in Utrecht aan zijn verwon dingen. Andere automobilisten gingen na dit ongeluk het verkeer over de vluchtstrook dirigeren en gebaarden de auto's tot langzaam rij den. Een Duitse vrachtcombinatie moest hierdoor plotseling remmen. Een achterop komende Nederlandse vrachtwagen zag dit kennelijk te laat en botste achterop de Duitse wagen. De Nederlandse wagen kan telde en vloog in brand. De bestuurder van deze wagen, de 22-jarige heer Versteeg uit Maarssen kon zwaar gewond uit de kabine gehaald worden. Zijn verloofde, de 21-jarige mej. W. M. van den Tempel uit Vleuten, die een dagje meereed, zat bekneld en kwam in de vlammen om. Het verkeer uit de richting Den Haag en Rotterdam moest door de ontstane ravage tot gisteravond zeven uur worden omgeleid via Linschoten en Montfoort. Ook het ver keer uit de richting Utrecht moest worden omgeleid omdat brandslangen over de an dere weghelft lagen. Gualaz Zini wint 3e etappe ST.-JEAN DE MONTS De Ita liaan Gualaz Zini heeft vanmid* dag hel eerste deel van de derde etappe van de Ronde van Frank rijk gewonnen. Gualaz Zini ver- slosg in de eindsprint van een groepje van zeven vluchters de Belg Van Clooster. Cyville Qui- mand,, die in het grote peloton finishte behoudt de gele trui. Voor vanmiddag stond een ploe- I gentijdrit op het programma.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1