GOOLAGONG STAAT VOOR ZWARE LAST Fuglset moet traditie Den Haag voortzetten Plaatsingscomité op Wimbledon had het bij het rechte eind Seagren sprong nieuw record HONKBALLERS TWEEMAAL ONTGOOCHELD Sportwereld trek in banaan? PAGINA 10 LEIDSE COURANT HET BINNENHOF DINSDAG 4 JULI 19j} D LONDEN Het plaatsings comité van de All England club kan met enige voldoe ning constateren dat de top-indeling bij de dames dit keer zo gek nog niet was. Bij de laatste vier plaatsten zich op Wimble don drie Amerikaanse speelsters: Billie Jean King, Rosemary Casals en Chris Evert alsmede de Australische titelverdedig ster Evonne Goolagong, respectievelijk als tweede, zesde, vierde en eerste ge rangschikt op de lijst van de absolute elite. Heel dicht was men bij een vol maakte profetie van de in deling voor de halve fina les (die nu luidt: Goola gong -- Evert en King Casals), want Casals ver sloeg de als derde beoor deelde Nancy Gunter in de kwartfinales. Hoewel er dus niet bepaald grote verrassingen vielen tenslotte doet Casals in kracht niet veel onder voor Gunter waren de uitslagen toch wel wat merk waardig. Alsof de betrokkenen het van tevoren hadden afge sproken viel de beslissing in drie partijen in de 25e game. Alleen Evonne Goolagong slaag de daar niet in, maar was toch tamelijk eensgezind, want zij mocht de felicitaties van Fran- goise Dllrr ontvangen na de 26e game De 20-jarige Australi sche smaakte echter als enige het genoegen slechts twee sets voor winst nodig te hebben: 8-6 7-5. Evonne Goolagong verkeert nu in de weinig benijdenswaardige po sitie dat zij als enige de Ver enigde Staten kan afhouden van het Wimbledonkampioenschap bij de dames. De Australische, die vorig jaar zo verrassend eerste werd, zal echter heel wat beter moeten gaan spelen om prolongatie te bereiken. Eerder reeds dreigde de naam van Goolagong uit het enkelspel ge schrapt te worden toen zij in de derde set tegen de ongecompli- BOEDAPEST Ujpest Dozsa is voor de vierde achtereenvolgen de maal kampioen van Honga rije geworden door een 6-3 over winning op MTK. BOEKAREST Rapid Boekarest is houder geworden van de Roe meense voetbalbeker. In de fi nale won de club voor 25.000 toeschouwers met 2-0 van Petro- De recordduik van Rob Seagren. Door deze sprong met de pols stok vestigde de Amerikaan een nieuw wereldrecord. EUGENE— Een nieuw wereldrecord (polsstokhoogspringen), twee an dere records geëvenaard (100 en 800 m) en twee nieuwe Ameri kaanse records (hinkstapspringen en 400 m horden), dat is de impo nerende balans van het eerste van de twee weekends van de Ameri kaanse Olympische selectie-wedstrijden. Na de 9.9 sec. op de 100 m van Eddie Hart en Ray Robinson, de 1.44.3 op de 800 m van Dave Wottie en de 17.07 m bij het hinkstapspringen van Dave Smith ver beterde Bob Seagren daarna met een hoogte van 5.63 m het wereld record polsstokhoogspringen en stelde Ralph Mann met 48.4 het Amerikaans record op de 400 m horden viertiende sec. scherper. tij waren de erote mannen van de vierde dag van de Olympi sche selectie-wedstrijden, die in het Universileitsstadion van Oregon in Eugene worden ge houden. Seagren verbeterde het wereldrecord, waarvan hijzelf met de Zweed Kjell Isaksson gezamenlijk houder was, met vier centimeter. Door dit resul taat mag hi' straks in München zijn Olympische titel verdedi gen. De 25-jarige atleet uit Cali- fornië moest zichzelf overtreffen om zeker te zijn van de over winning. Steve Smith en Jan Johnson, zijn voornaamste riva len, kwamen evenals hijzelf, bij hun eerste poging over 5.50 m. Zij waren de derde en vierde atleet ujt de geschiedenis, die daarin slaagden. Voor Seagren snoet de verbetering van het wereldrecord een bijzondere voldoening zijn geweest. Hij on derging deze winter een knie operatie, nadat hij van een paard was gevallen. In enkele maanden tijd slaagde hij erin de gevolgen hiervan te boven te komen. >e imponerende overwinning van Ralph Mann op de 400 m. hor den volgde eveneens kort op een ernstige blessure. De atleti sche student uit Californië (1.93 m. lang bij 82 kg) hervatte eerst een maand geleden de training, nadat hij in april een operatie aan de achillespees had ondergaan. In de race hield Mann gelijke tred met Dick Bruggeman, die heel snel van start was gegaan. Op enkele meters van de finish ging hij zijn rivaal met opvallend ge mak voorbij. b voornaamste uitslagen 400 ra. hor den heren. 1. Ralph Mann 48.4 (nieuw Amerikaans record) 2. Ri chard Bruggeman 48.6. 1 Jim Sey mour 49.3. Polsstokhoogspringen 1. Bob Seagren 5.63 m. (nieuw we reldrecord) 2. Steve Smith 6.50. 3. Jan Johnson 5 50 100 m dames: 1. Alice Annum (Ghana) 11.5. 2. Rose Alwood 11.5. 3. Iris Davls 11.4. 200 m. dames: 1. Alice Annum 23.4. 2, Rose Alwood 23.7. 400 m dames 1. Cathy Hiunmon 52.3. 2. Mable Fer- gerson 54.2. 800 m. dames: 1. Carol Hudson 2.06.7. 2. Cherryl Toussalnt 2.06.7. 1500 m dames: 1. Franc-Ie Lnrrleu 4.18.4. 2. Eileen 4.24.0. 3000 m: 1. Tcna Anex 9.42.6. 2. Brenda Webb 9.50.3. 100 m horden: 1. Ma mie Ralllns 13.5 2. Patty Jonhson 13.6. 200 m. horden: 1. Pat Hawkins 26.3 2. Patty Johnson 27.3. Versprln- drey Reld (Jamaica) 1.84 2. Deanne Wilson 1.72. Kogelstoten: 1. Maren Seidler 16.08. 2. Lynn Graham 15 53. Discuswerpen: 1. Josephine Delle Vina 52.43. 2. Olga Connoly 52.02. Speerwerpen: 1. Sherry Calbert 56.08. 2. Roberta Brouwn 55.32. 3000 meter Steeple chase: 1. Mike Man- ley 8.29.7. 3. Doug Jones 8.31.7. 3. Steve Savage 8.31.9. 10.000 I Frank Sh. Gullo- 1.48.8. 3. Jon Anderson 29.08.2. ■erpen: 1. Bill Schmidt 82.45 Gaston Roelants won marathon in Italië SORA De Belgische atleet Gas ton Roelants heeft in de Ita liaanse stad Sora een internatio nale marathon gewonnen. Roe lants liep de 26 km in een uur, 23 minuten en 42 seconden. Tweede werd de Tunesiër Zad- dam in 1.27.42. ADVERTENTIE In handige portiebekers lekker, ieder z'n eigen smaak ceerde Russische Olga Morozo- va met 3-5 achterstond, maar toch nog met 9-7 wist te winnen. Gisteren had Evonne Goolagong het geluk dat Frangoise Dürr nog sterker in de mening scheen te verkeren dat vergis singen punten opleveren. De krulharige Australische was on herkenbaar. Ze liep haast niet naar het net en haar gevreesde backhand had kennelijk een snipperdag genomen. Goolagong greep dan nog wel de eerste set met 8-6, maar moest vervolgens toestaan dat de Frangaise in de tweede set naar 5-2 uitliep. Daarna was het nog onverwacht snel gebeurd. Evonne Goola gong concentreerde zich wat beter, terwijl Frangoise Dürr steeds meer fouten maakte. Het gevolg was dat de pupil van Vic Edwards de resterende games en tevens de partij greep (7-5). De Amerikaanse Chris Evert laat haar racket vallen als ze teveel van zich heeft geëist. Niettemin kreeg haar tegenstandster Patti Hogan geen kans op de overwin ning. Billie Jean King bereikte voor de tiende maal in haar carrière de halve finales op Wimbledon en heeft nu een goede kans voor de zevende keer de eindstrijd te halen, die zij reeds driemaal won. De 28-jarige dochter van een brandweerman speelde een bijzonder knappe partij tegen de Britse hoop Virginia Wade. Hoewel de 14.000 toeschouwers in hun hart liever een andere winnares hadden gezien moest men toch toegeven dat Billie Jean King verdiend triomfeerde met 6-1 3-6 6-3. De gebrilde Amerikaanse ver- klaarde na afloop glimlachtend dat de eerste opslag van Virgi nia Wade (als zevende ge plaatst) haar de meeste last had bezorgd. ,,Ik kon er vooral in de tweede set praktisch niets tegen doen. Maar toen die eer ste service in de derde set wat verzwakte wist ik dat ik zou winnen". Virginia Wade huilde van intense teleurstelling. „Hoe •speelt ze het klaar om die bal steeds weer terug te slaan", snikte ze. „Steeds als ik dacht 'n punt te winnen, kwam dat witte ding toch weer in mijn vak te recht". Dames enkelspel, kwartfinales: Rose Casals (VS) Nancy Gunter (VS) 3-6, 6-4, 6-0; Evon ne Goolagong (Austr) Fran goise Dürr (Fr.) 8-6, 7-5; Billie Jean King (VS) Virginia Wade (GB) 6-1, 3-6, 6-3; Chris Evert (VS) Patty Hogan (VS) 6-2, 4-6, 6-1. Dames dubbelspel, derde ronde: Emanuel/Martinez (ZAF/VS) Harris/Melville (Austr) 6-3, 6-4, 6-3; Hunt/Morozova (Austr/Rusl) Hudson- Beck/Minford (Rhod/Ierl) 6-2, 6-2: Shaw/Williams (GB) Helliar/Hole (Austr) 6-3, 6-2; Gilchrist/Rossouw (Austr/ZD afr) Blake/Mewberry (VS) 1-6, 6-4, 6-4; Bonicelli/Fernandez (URU/Col) Charles/Fayter (G.B.) 6-3, 6-3; Dalton/DUrr (Austr/Fr) Anthony/Kemmer (VS) 6-2 7-5. Gemengd dubbelspel, tweede ron de: Pattison/Pattison (Rhod) Gorman/Ziegenfuss (VS) w o; Dibley/Krantzcke (Austr) Bartoni/Giorgi (It) 6-0, 6-3; Warwick/Goolagong (Austr.) Masters/Hawcroft (Austr) 9-7, 6-3: Cramer/Pretorius (ZAF) Koch/Giugni (Bra) 6-3, 6-4: Kel- die/Emanuel (Austr/ZAF) Bernasconi/De Roubin (Fr) 7-5, 6-3; Icvine/Stöve (Rho/Ned) Hutchins/Martinez/(GB/VS) 7-5, 7-5. Derde ronde: Seewagen/Pigeon (VS) Wooldrigde/Shaw (GB) 6-2, 2-6 6-3; Metreveli/Morozova (Rus) Lloyd/Blachford (GB) 6-4, 6-4. Herendubbelspel, derde ronde: Jim McManus/Jim Osborne (VS) Jan Kodes/Jan Kukal (Tsj sl) 6-3, 4-6, 3-6, 6-3, 6-4. Kwart finales: Cooper/Fraser (Austr) Gisbert/Orantes (Sp) 3-6, 6-4, 2-6, 6-2, 6-4. DEN HAAG Als Tor Fuglset op het veld net zo'n bescheiden indruk maakt als daarbuiten zal hij zich nog een behoorlijke por tie brutaliteit eigen moeten ma ken. De Noorse aanwinst van FC Den Haag maakte gisteren bij zijn eerste kennismaking een tamelijk timide indruk. Eén ding is wel duidelijk, de reputa tie is Fuglset vooruitgesneld dat hij een uiterst gevaarlijke aan valsleider moet zijn die bij voorkeur met het hoofd vijandi ge doelverdedlgers voor het blok zet. Gevraagd naar zijn specialiteiten zegt de 21-jarige Fuglset: „Dat moeten anderen maar uitmaken". Niettemin is FC Den Haag zeer content met de eerste van het Scandinavische duo dat komend seizoen en mogelijk langer furo re moet gaan maken in het Zui derpark. Met het contracteren van Fuglset en de Zweed Bo Augustsson, die vandaag in Den Haag de traditie voortgezet haar Haag de traitie voortgezet haar versterkingen vooral in Scandi navië op te speuren. Manager Eddij Hartmann: „We weten dat we in West Europa niet hoeven te zoeken naar betaalbare ta lentvolle voetballers. Ook achter het IJzeren Gordijn kun je nie mand krijgen, tenzij je spelers van boven de achtentwintig wilt hebben. Daarom is het een logisch gevolg dat we zijn gaan kijken in Noorwegen en Zwe den. Daarvoor zijn een aantal factoren. We hebben tot dusver uitstekende ervaringen met spe lers uit die landen. Hestad en Berg zijn de sprekende voor beelden. Die Scandinavische voetballers zijn serieuze jongens met een uitstekende mentaliteit voor het full-prof-voetbal. Maar één van de belangrijkste rede nen is dat spelers uit die landen in verhouding tot Westeuropese voetballers te betalen zijn". Tor Fuglset is in Den Haag. Gisteren trapte de Noor reeds wat met de bal als was deze oefening nog niet serieus bedoeld. Straks als de training begint kan Fuglset pas laten zien wat hij in zijn mars heeft. Opwachting Tien dagen voor Evert Teunissen een begin maakt met de trai ning van de sclectiegroep van FC Den Haag heeft dan de eer ste aanwinst zijn opwachting gemaakt. Tor Fuglset, die ze venvoudig Noors international is en een twintigtal duels in de Noorse nationale jeugdploeg speelde, is ervan overtuigd dat de stap van het Noorse amateu risme naar het betaalde voetbal groot zal zijn. ,Ik ken het Nederlandse voetbal slechts van de t levisie. Daarop heb rk Ajax en Feyenoord zien spelen. Dat h eft me wel geïm poneerd. Er is natuurlijk een brede kloof tussen Noorwegen en Nederland. Maar ik hoop al leen maar dat ik me snel kan aanpassen". Voor een zeer klein facet is Tor Fuglset, die sinds anderhalf jaar dank zij een baantje in een fabriek van een vriend van zijn vader veel tijd over had om te trainen, al volledig ingelijfd in de kring van FC Den Haag. Voor hem op tafel ligt 'n speldje van d club en dat steekt hij la ter zorgvuldig bij zich. In een ander opzicht is de overschake ling van het Noorse voetbal naar de Nederlandse velden ook niet zo groot. „Bij Lyn werden we ook betaald,üd licht Fuglset toe. „Al was dat dan op zeer bescheiden schaal. Voor een overwinning ontvingen we hon derd kronen en voor een gelijk spel vijftig". Inhalen Daarmee houdt echter de vergelij king op. Fuglset wordt bij FC Den Haag full-prof waardoor hij zich vanaf nu kan gaan richten op het inhalen van de conditio- nele achterstand die hij heeft ten opzichte van zijn toekomstige ploeggenoten. „Het zal moeilijk worden", zegt de Noor voorzichtig. „Ik hoop bij mijn acclimatisatie voordeel <te hebben van de aanwezigheid van Harald Berg. Dan zal het snel moeten lukken". FC Den Haag heeft wat dat betreft een verschillende ervaring. Met Hestad vormde de aanpassing vrijwel geen probleem, maar voor Harald Berg voHedig op toeren was duurde het wel enige tijd. Met beide Scandinaviërs heeft de Haagse club echter goede resultaten bereikt en de verwachtingen van Fuglset, die de opvolger zal moeten worden van Wytze Couperus zijn dan ook hoog gespannen. Manager Hart mann: „We hebben hem in een wedstrijd tussen het Noorse elf tal en een door de pers gekozen team zien spelen. Daarin heeft hij een goede indruk op Jezek en mij achtergelaten. Van een Noorse officia] hoorden we dat ze Fuglset beschouwen als één van de meest talentvolle aan vallers. Vooral met het hoofd is hij erg gevaarlijk. Hij is van het type Lambert Maassen, maar heeft ook een goed schot in beide benen". Tor Fuglset zelf houdt zich op de vlakte als hem wordt gevraagd welke positie hij bij voorkeur in het elftal bekleedt. „Dat zal de leider moeten uitmaken", mom pelt hij. Voor Eddy Hartmann is het echter geen punt van discus sie. „Hij wordt de aanvalspits". De Noor is nuchter in zijn ver wachtingen over de lengte van zijn verblijf in Nederland. „Ik blijf zo lang het goed gaat". FRANK WERKMAN HAARLEM Duidelijker is het zwakke punt van het Nederlandse honkbal nooit naar voren gekomen dan tijdens de vierde dag van de Haarlemse honkbal- week. Tweemaal moest de ploeg aantreden. Ongetwij feld een zware opgave. Tweemaal werd kansloos verloren ten gevolge van een falende aanval.- Tegen de Nederlandse Antillen werd in de morgenuren met 14 een nederlaag ge leden. In de middag werd aangetreden tegen Italië, welke ontmoeting met 1—3 werd verloren. In die twee wedstrijden plaatste de ploeg in totaal twaalf honk- slagen wat het schamele totaal in drie ontmoetingen op vijftien brengt. Commentaar overbodig. Aanvoer de Herman Beidschat, die tegen Italië een voortreffelijke wed strijd speelde, haalde zijn schouders op. „Ik weet het niet. Het is onbegrijpelijk. Nog nooit was de begeleiding zo goed, nog nooit heb ik zo'n ploeg bij el kaar had. We zitten in een voortreffelijke accommodatie, er wordt geen woord gemop perd. En toch gaat het mis. Zo'n wedstrijd tegen Italië had den we natuurlijk moeten win nen. We wilden ook graag win nen. Niet omdat er gezegd wordt dat Italië met een soort tweede garnituur is gekomen. Want ik ken bijna alle jongens. Neem alleen Bertoni maar, dat cs hun eerste werper. Neen. aan die tweede garnituur geloof ik met". Wat betreft de Nederland se Antillen zei Beidschat: „Een prachtige ploeg. Een verster king voor het toernooi. Daar van te verliezen is geen schan de", hetgeen impliceerde dat de nederlaag tegen de Italianen, de erfvijand van Nederland in Eu ropa, wel als zodanig wordt ge voeld. „Natuurlijk zijn wij ont goocheld, maar de volgende keer zien wij wel weer. Iedere wedstrijd is weer anders. Ook tegen de Italianen", voegde hij er enigszins grimmig aan toe. Ned. Antlll. 000000310-4 Ned. 10000000 0-1 WerpresultatcnNederland: Jan Dick Leurs 6 1/3 Innings 2-1-4 2 fouten te gen Nol Boenders 2 2/3 Innings 3-2-1 Pleters (alle drie In de zevende in nings). Nederland: Blom 0.66 Wim Crouwel 0 66. Nederlandse AnUllen: Herman Beidschat stond zelf oo voor een raadsel. „Nog noo was onze voorbereiding zo goe en toch zijn de resultaten zo leurstellend." Daai Het scoreverloop 000000100= schat (8 Innings) 2-1-5, Bet Innings) 0-0-2, Nederland 0 Italië: Giacomo Bertoni 5-0-5. Ita! 1 fout Homeruns: Nederland Ha ton Richardson In de 7e Innings, lië Lucianl in de 2e Innings. Stand groep B: 1. Ned. Antillen I gesp. 6 pnt. 2. Italië 2 gesp. 2 pri 3. Nederland 3 gesp. 0 pnt. Frans schip hoopt over vier dagen te arriveren PARIJS De Fransman Jean-T ves Terlain, schipper van d| Vendrsdi 13, het grootste schip dat deelneemt aan de soloweé strijd van Engeland naar Ne? port in Amerika, heeft gistere eindelijk van zich laten horen. Hij gaf zijn positie op, toen li nog 700 mijl van Newport, in staat Rhode Island, verwijder was en zei dat hij hoopte vier dagen aai. te komen als h< weer behoorlijk werd. Bleef h< zoals het de laatste dagen wd geweest, zo zei hij, dan kon d reis nog wel een week duren. Dj eerste radiobericht van Terlai na zijn vertrek op 19 juni weij opgevangen door radio Luxenf burg. Terlain zei nog dat hij moeilijkty den had met zijn radiozend» Er was iets met de batterij! geweest dat hij pas na geruii tijd had kunnen herstellen. Vendredi 13 is een 39 meter lar ge driemaster waarmee Terlai tot vier dager geleden nog h£ opgevaren met de grote Frans Trimaran Pen Duick Alain Colas. De Pen Duick 4 zou, naar eerdd was gemeld, op dat moment ó- snelste tijd aan het maken zijn Ongeveer 220 mijl na de Pq Duick 4 zou zich toen de voor naamste Britse tegenstandej hebben bevinden, de BritiJ Steel met aan het roer de ban kier Brian Cooke. Sir Francis Chichester, de 71-jar ge vermaarde zeezeiler, die dl reis wegens zijn gezondheidstoi stand had moeten afbreken, i gisteren in een ziekenhuis t Plymouth onderzocht. Nada zijn zoon hen: te hulp was geko "men (per parachute) was Gipsy Moth 5 onopgemerkt <J haven van Plymouth binnengi varen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10