Britse manoeuvre kostte Merckx z'n 62ste gele tricot Russen zeer ontstemd over chantagepolitiek van Robert Fischer Sprinter Guimard .vlamde' MAANDAG 3 JULI 1972 A 1 GEHOORD Bij marathon: Berny Alle(e)n (Van een speciale verslaggever) SAINT-BRIEUC De grondbeginselen van het Merckxisme zijn niet veranderd. De uitvoering van het systeem evenmin. Merckx wil nog altijd de heerser zijn. Za terdag tijdens de tijdrit, waarbij nie mand kon ingrijpen in zijn onbeperkte kwaliteiten, reed hij op een stukje van 7200 meter, dat voor de besten een tijd vroeg van iets meer dan negen minuten, als enige onder die grens en overtrof daarmee zijn ploeggenoot Roger Swerts (tweede) met meer dan elf seconden. In Angers mocht Eddy Merckx zijn 62ste schone gele trui uit de Ronde van Frank rijk aantrekken. In Saint-Brieuc, iets minder dan 23 uur later, werd de trui hem van de schouders gerukt door Cyrille Guimard, de pinnige Franse sprinter. Maar het was in feite niet Guimard, maar de 31-jarige Brit Michael Wright, die Merckx het leidershemd ontnam. In de laatste bocht, toen Merdkx in kansrijke positie lag om niet alleen zijn trui te behouden, maar zelfs de rit te winnen, stuurde Wright scherp omhoog. Daardoor werd Merckx niet al leen gedwongen tot een over haaste koerscorrectie, maar bo vendien schiep Wright het gat dat voor Guimard de weg open de naar de overwinning en naar de gele trui. Een betrekkelijk rustig weekeinde kreeg daardoor op het kleine wielerbaantje van Saint-Brieuc een onverwachte ontknoping. Al was het maar omdat Eddy Merckx temidden van meer dan honderd renners, met alle risi co's van dien, meestreed om een handvol seconden te win- Merdkx, die zijn woede over de manier waarop werd gesprint opvallend beheerst uitte aan de rand van de baan, was eigenlijk' helemaal niet van plan zich in het strijdgewoel te begeven: „Ik was van plan kort voor Saint- Brieuc weg te gaan. Daar moest een heilinkje worden be klommen en ik achtte het niet onmogelijk op dat punt afstand te nemen en alleen binnen te komen. Het leek mij de beste en de minst gevaarlijke manier eerste te blijven." Het plan van Merckx werd getor pedeerd door de andere sterken uit het veld. In het spoor van Zoetemelk volgden Ocana en Pingeon als eersten in het groepje dat de solo-aankomst van Merckx verhinderde. Van dat moment had het voor Merckx geen zin meer door te gaan. Voor de anderen ook ei genlijk niet. Zoetemelk deed het toch, daarmee de merkwaardige toestand scheppend dat hij als typisch zwakke sprinter het eerst de baan opstoof, onmiddel lijk gevolgd door Merckx. Writht manoeuvreerde zich behen dig naar voren en kroop tussen Zoetemelk en Merckx naar de kop om vervolgens omhoog te rijden, waarmee hij Merckx in feite kansloos maakte. ,Als ik minder goed zou kunnen sturen," onthulde Merckx met ingehouden woede, ,,zou ik waarschijnlijk gevallen zijn. Wat Wright en in mindere mate ook Karstens deden was niet fair. Ik wilde eigenlijk helemaal niet meesprinten, maar toen ik in zo een goede positie de baan op kwam, kon ik niet meer anders." Merckx achtte het beneden zijn waar digheid protest tegen de onre glementaire eindsprint aan te tekenen. „Iedereen heeft het kunnen zien en ik vind het al leen maar onjuist dat de boch tencommissaris er geen werk van heeft gemaakt." Cyrille Guimard steekt in triomf zijn arm omhoog. Zijn ritzege is binnen. De Fransman veroverde tevens de gele trui. Derde Eddy Merckx die in protest zijn arm eveneens opsteekt. Hij zou in de massasprint zijn gehinderd, maar diende geen protest in. naar rechts verder: Marino Basso, Gerben Karstens (derde) en naast Merckx de Brit Wright die tweede werd. mee. Door de f 11e jachten in het laatste gedeelte van de ove rigens saaie rit, was hij wat achterop geraakt bij de aan komst op de baan. Karstens, in de wintermaanden herschoold in de stuurkunst op kleine sportpa leisbaantjes, kende geen vrees. Flitsend schoof hij langs hele groepen renners naar de positie waar om de aantrekkelijkste dagprijzen zou worden gevoch ten. „Ik kwam vlak bij Gui mard en toen zag ik het wel zit ten. Guimard kan ik aan. Maar doordat Wright plotseling van zijn lijn afweek, werd de hele eindsprint ineens anders. Gui mard kon binnendoorvliegen. Ik haalde het net niet en Merckx, die misschien ook wel zou heb ben kunnen winnen, viel daar door buiten de bonificaties. Met zoveel sprinters in de slag moet Succes Cyrille Guimard wilde zijn succes echter bepaald geen geluk noe men. Ik zou altijd hebben ge wonnen, ook als er niemand van zijn lijn was afgeweken. Van Guimard was het geen bluf, veel meer zekerheid en geloof in eigen kracht: „Mijn vorm van dit moment heb ik zaterdag in de tijdrit bewezen." Guimard werd toen achtste. Bovendien won hij gisteren de eerste pre miesprint, die hem zes seconden tijdwinst opleverde, vóór Kar stens en Ocana. Hij demonstreerde zijn geweldige sprintkracht ook nog op de twee hellin'kjes, die in de strijd om de bergprijs gerubriceerd waren in de vierde categorie. Op de eerste van de twee, was hij win naar van de sprint, bij de twee de moest hij alleen de ontsnapte Eddy Verstraeten laten voor gaan. Hij is daardoor niet al leen leider van het algemeen klassement, maar ook van het puntenklassement, het bergklas- sement en het combinatieklasse ment. Een positie in de belangrijkste rangschikkingen die gewoonlijk in de Ronde van Frankrijk slechts aan Eddy Merckx is voorbehouden. Guimard zal ech ter in deze ronde zonder be zwaar een aantal topplaatsen laten schieten. Zijn doel is de groene trui en daarvoor heeft hij zich op de eerste dag eon uitzonderlijk goede uitgangsposi tie verworven. REYKJAVIK In een laatste wanhopige poging om de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tus sen titelhouder Boris Spasski en uitdager Robert Fischer te redden heeft de internationa le schaakfederatie gister avond besloten de eerste partij twee dagen uit te stel len: van zondag naar mor gen. Dit uitstel biedt de 29-jarige Amerikaan een laatste kans om naar Reykjavik te komen voor het spelen van de 24 partijen omvattende match. Bij de aankondiging van het besluit vertelde FIDE-voor- zitter dr. Max Ejuwe, dat een IJslandse vriend van Fi scher, Freystein Thorbergs- son, 's avonds naar New York zou vliegen om „Fi scher over te halen naar IJs land te komen en de twee kamp te spelen. Met deze laatste toevoeging liet dr. Euwe de fictie los, als zou hij volgens het FI- DE-reglement handelen. Dit staat namelijk alleen uitstel toe in geval een door een be voegde arts geconstateerde ziekte. Eerder reeds had dr. Euwe een reglementair nau welijks te rechtvaardigen stap genomen: hij vroeg aan Spasski of deze akkoord wil de gaan met een eventueel uitstel. De wereldkampioen vroeg enkele uren bedenk tijd. Naar aanleiding van dit verzoek deed het Russische persbureau Tass een heftige aanval op de voorzitter van de wereld-schaakbond: „Max Euwe doet alsof hij een schaakpartij speelt. Inplaats van zelf de beslissing te ne men om Fischer te diskwali ficeren, schuift hij de verant woordelijkheid op de schou ders van de wereldkam- Uit het feit dat dr. Euwe in het begin van de avond aan kondigde, dat het begin van de tweekamp metterdaad twee dagen zou worden uit gesteld, mag men afleiden dat Spasski akkooord is ge gaan. Het is aan u Dat bleek naderhand toch niet het geval te zijn. Spasski speelde de zaak terug. „Het is aan u om te beslissen, wat er moet worden gedaan". Euwe kondigde daaron aan dat hij Fischer 48 uur uitstel had verleend. „Niet", zoals hij zei om Fi scher ter wille te zijn. Maar in het belang van de IJsland se organisatoren". De FI- DE-president verklaarde dat de Amerikaan gediskwalifi- Een somber kijkende Boris Spasski ziet het niet r Fischer heeft geopend rond de schaakmatch van erg zitten. Hij is het grootste slachtoffer \>an de koude oorlog die Robert ceerd zou worden als hij morgenmiddag om 12 uur niet bij de loting aanwezig is. Eerder had dr. Euwe ge zegd het niet waarschijnlijk te achten dat de tempera mentvolle Amerikaan alsnog zou opdagen ook als de eer ste partij zou worden uitge steld. „Naar mijn mening is daar niet veel hoop op, maar er is een kans", zo verklaar de hij. De eerste partij had zondag middag om 17.00 uur moeten beginnen. De meer dan twee duizend IJslandse en buiten landse schaakfans, die toe gangskaartjes hadden ge kocht, werden door de IJs landse radio ervan op de hoogte gesteld dat de partij was uitgesteld, omdat Fi scher niet was komen opda gen. Onvindbaar In de consternatie, die gisteren heerste, bleef Fischer zelf ontvindbaar. Zowel op IJs land, waar de vier uit New York komende vliegtuigen werden uitgekamd, als in New York zelf. Er gingen zelfs onbevestigde geruchten dat Fischer in Londen zou zijn gesignaleerd. Hoogstwaarschijnlijk is de Amerikaan in New York ge bleven en heeft hij van daar uit de organisatoren van de tweekamp telefonisch onder druk gezet om tot een gunsti ger financiële regeling te ge raken. Dat valt althans op te maken uit enkele terloopse mededelingen van het orga nisatiecomité. Fischer zou biet name 30 procent van de entree-gelden hebben geëist. Temidden van de verwar ring, die in Reykjavik heers te. kwam dr. Euwe met de mededeling dat Fischer 30 procent van de televisie rechten zou krijgen (een be drag van rond 70.000 dollar). Men dacht in eerste instantie aan een nieuwe concessie van de zijde van de wereld schaakbond of de IJslandse organisatoren. Later bleek dat het hier een niet open baar gemaakt onderdeel van het „akkoord van Amster dam" betrof. Deze overeen stemming werd in maart be reikt door de vertegenwoor digers van de schaakbonden van Amerika, Joegoslavië, Rusland en IJsland. Fischer heeft dat akkoord later aan gevochten. Acceptabel Intussen waren Fischer's schaakvrienden en advoca ten, die al in Reykjavik wa ren gearriveerd, druk doende een acceptabele reden voor zijn nog steeds voortdurende afwezigheid te construeren. Men besefte terdege dat Fi schers chantage-taktiek tot diens diskwalificatie zou lei den. Fred Cramer, sinds kort op tredend als vertegenwoordi ger van Fischer, vertelde de organisatoren, dat er twee telegrammen vanuit de Ver enigde Staten zouden zijn verzonden raar Reykjavik: een van Fischer's huisarts en e e n van de Amerikaanse schaakfederatie. In beide te legrammen, die zoek zouden zijn geraakt, zou zijn aange drongen op uitstel in ver band met Fischer's minder goede gezondheid. Mochten deze telegrammen alsnog boven water komen en blijkt Fischer inderdaad niet tot spelen in staat, dan kan hij volgens het regle ment aanspraak maken op een uitstel van ten hoogste zes maanden. In het regle ment is ook sprake van het recht dat elk van de spelers heeft om op drie toernooi-da- gen verstek te laten gaan, mits daar volgens het oor deel van een bevoegde arts aanleiding toe is. Dit slaat echter duidelijk op een geval van ziekte tijdens de twee kamp en niet op een, dat aan het toernooi voorafgaat. Voor de IJslandse organisato ren is het van het grootste belang dat de tweekamp als nog doorgang vindt. Niet al leen dat er grote kosten ge paard zijn gegaan met de voorbereiding, het is ook waarschijnlijk dat ingeval Fischer niet opkomt, men toch Spasski's deel van het priizenbedrag (in dit geval vijfachtste van 125.000 dol lar) zal moeten uitbetalen. Dit werd althans zo gesteld door grootmeester Lothar Schmidt, die als wedstrijdlei der zou optreden. Zaterdagavond werd de officië le opening verricht van de tweekamp zonder Robert Fi scher. In ziin openingswoord zei dr. Max F.uwe dat Fi scher als hij komt opda gen een 55 tegen 45 pro cent kans heeft om wereld kampioen Spasski te ver slaan. SAINT BRIEUC - De zestien Ne derlanders in dc 59ste Ronde van Frankrijk hebben zich in het eerste weekeinde goed ge weerd, ook al vielen zij op Gerben Karstens na die gisteren derde werd niet in de prij zen. De beste prestaties werden geboekt in de als vanzelfspre kend door Eddy Merckx gewon nen openingstijdrit. De vierde plaats in deze tijdrit voor Joop Zoetemelk verbaasde ook hem zelf. Maar ook Leo Duyndam, die zich al vaker een goed tijdrijder toonde, kwam tot een uitsteken de klassering, de vijfde plaats. Ook Gerben Karstens klasseer de zich met zijn veertiende plaats in de voorste gelederen. In de eerste etappe hielden de Nederlanders zich, net als de meeste overige renners,- erg rustig. De strijd brandde pas los bij het naderen van Saint- Brieuc. In de 235 kilometer lan ge aanloop hadden diverse cou reurs getracht alleen weg te ko men Verstraeten, Guimard, Perin, Letort, Pustjens, Riotte, Huysmans maar zij kwamen geen van allen verder dan enke le honderden meters. Pas in de straten van het Breton se kustplaatsje, waar de eind streep was gelegen, lieten de pupillen van Pellenaars hun passiviteit varen. Leo Duyndam z tte vijf kilometer voor de meet de aanval in en die aanval leek nog te gaan slagen ook. Hij nam snel een paar honderd me ter voorsprong, maar in de ge staag neervallende druilregen dook h t peloton op h m neer, toen hij een helling voor zich zag opdoemen. „Die helling duurde te lang," aldus Duyn dam, „ik heb mijn kansen ver gokt, toch niet goed in het rou- t boek gekeken." Rini Wagtmans, het zorgenkind uit de ploeg van Pellenaars, kwam uit het vrijwel complete veld als twaalfde ie voorschijn. „Daar had ik niet op gerekend. D" eerste dag is mij meegeval len. Ik heb de tijd gehad te wennen en dat heeft mijn v r- trouwen Parijs te halen weer vergroot," zei een tevreden Wagtmans aan de streep. Welles» nietes J£et NOC heeft met het aanwijzen van Sjef Hensgens voor de Olym pische Spelen een prece dent geschapen, waar van de KNAU zich dit jaar eens wenste te dis tantiëren. De atletiek- unie stelde voor Miinchen limieten vast die aller wegen scherpe protesten opriepen. De KNAU deelde mede dat gega digden de eisen twee keer zouden moeten ha len om voor uitzending in aanmerking te ko men. Tot dusver is er al een atleet die de limiet slechts een keer heeft gehaald, maar toch al zeker is van Mtinchen. Een uitzondering vormt Sjef Hensgens die de eis nog niet een keer haalde. Zijn inderdaad sterk stijgende presta tiecurve was eohter voor het NOC aanleiding deze atleet af te vaardigen. Hiermee zet het NOC de deur voor andere sport lieden open, die ook net niet aan de eis voldeden. Er ontstaan opnieuw discussies in de wel- les-nietes-sfeer. Juist nu J}e Italiaanse honkbalbond heeft zich vorige week 't misnogen van de Ne derlandse bond en voor al het organisatiecomi té van de Haarlemse honkbalweek op de hals gehaald. Pas enkele da gen voor het begin van het evenement zorgde Italië voor de onaange name verrassing door af te zeggen. „Haarlem" koos als noodoplossing voor het voorstel om Ita lië om Nettuno te accep teren. Het vermoeden lijkt gewettigd dat Italië wegbleef om een nieuwe nederlaag tegen Neder land te vermijden. Zoals het nationale negental zich echter tegen de An tillen presenteerde lijkt het geen gewaagde spe culatie juist nu een zeer goede kans gehad zou hebben om aartsrivaal Nederland te verslaan. Eigenzinnig Kobf irt Fischer is ar van jongsaf aan eigenzinnig. Weglopen van toer nooien was voor hem de gewoonste zaak van do wereld. Maar ach, men nam wat van het Ameri kaanse wonderkind. Fi scher is nu volwassen geworden. Maar zijn grillen raakt hij kenne lijk niet kwijt. Strijden om de wereldtitel bij het schaken is geen sine cure. Toch presteert de Amerikaan het om tegen alle gemaakte afspraken in meer geld te eisen. En wat erger is: weg te blijven. Zodoende de in ternationale schaakbond in een moeilijk parket brengend. Het lijkt lo gisch dat de FIDE nu niet langer meer met zich zal laten sollen. Als Fischer morgen nog niet in Reykjavik is gearri veerd, dan behoort maar één beslissing genomen te worden: Uitsluiting van de tweekamp. Steun Qerben Karstens ook al zo'n eigenzinnige sport man, ondernam een ac tie in de Tour om het prijzenbedrag te verho gen. De steun van Eddie Merckx, de wielerkeizer, bleef echter uit en zijn poging liep op niets uit. Het feit, dat Gerben Karstens echter zonodig de kat de bel aan moest binden, was erg irritant. Waarom hij juist(?), ter wijl de anderen zijn on tevredenheid geenszins deelden. Laat hij eerst zijn prestatiecurve maar eens opschroeven dan heeft hij meer re den om zo hoog van de toren te blazen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9