Protestboot naar kernproefgebied Kardinaal: Rome beziet kwestie Roermond serieus Oude vondsten op Maasvlakte Paus is garantie voor eigenheid plaatselijke kerk ÊcidóGSoUACMlt Van der Lubbe niet alleen Nachtclubs mogen niet op Bali Min. Boersma wil jongerenstatuut in arbeidswet Vliegtuigkaper na landing gedood Trein met butaangas ontploft AANDAG 3 JULI 1972 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Kardinaal Alfrink is zaterdagavond uit Rome terugge keerd met de hoop dat de moeilijkheden die in de Nederlandse kerk zijn ontstaan na de benoeming van mgr. J. Gijsen tot bisschop van Roermond door de betreffende instanties in Rome serieus bezien gaan worden. De kardinaal put deze hoop uit een anderhalf uur du rend onderhoud dat hij had met de paus en de verschillende ge sprekken, die hij voerde met functionarissen van het staatssecreta riaat en andere curie-instanties. Bij zijn aankomst op Schiphol liet kardinaal Alfrink weten geen verklaring te willen afleggen. Hij volstond met de mededeling dat hij in Rome ruimschoots de FILMBAL IN BERLIJN (Tijdens het 22ste Berlijnse film- i festival vond gisteren weer het I traditionele filmbal plaats. Clau- dia Cardinale aanwezig als hoofdrolspeelster in de film ..The audience" danste er met een overigens onbekende Ro- j meinse heer, Josephine Chaplin deed het wat rustiger aan in ge- sprek met de Duitse acteur Bernhard Wicky. Joséphine is de nieuwste telg uit het geslacht j van vader Charley, die het film pad is opgegaan in Pasolini's „Canterbury Tales." gelegenheid had gehad om over de problemen rond de kwestie Roermond te spreken. De kardi naal ontkende dat hij als bemid delaar in het conflict naar Rome was gegaan. Ook de Ro meinse instanties hebben hem na de besprekingen niet ver zocht in het conflict te bemid delen. Kardinaal Alfrink, die terughou dender dan ooit was, wilde over het onderhoud met de paus bij zijn aankomst op Schiphol niets loslaten. ,,Ik kan nu niets zeg gen. Ik geloof niet dat iemand gedacht zal hebben dat ik van uit Rome de oplossing van het conflict mee zou brengen, ko mende week zal de kwestie in de bisschoppenconferentie be sproken worden". De kardinaal was wel van mening dat hij er rekening mee moest houden ooit eens over deze zaak in de openbaarheid te moeten treden. „Maar, zo zei hij, dat zal niet eerder gebeuren, dan voordat deze kwestie tot een op lossing is gekomen". Ik hoop van harte dat de oplossing komt, aldus de kardinaal. Kapittel Namens de drie leden van het ka thedraal kapittel van Roermond, die gelijktijdig met de kardinaal in Rome overleg hebben ge pleegd met het staatssecreta riaat. verklaarde mgr. P. van Odijk bij zijn terugkomst in Ne derland tegenover het KNP, dat hij geen mededelingen over de gesprekken in Rome kon geven. Pro-nuntius Felici: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „De paus is de garantie voor de eigen persoonlijkheid van de plaatselijke kerken, welke over de gehele wereld verspreid zijn. Hij is de behoeder van de geestelijke vrijheid In het bijzonder tegen de tyrannie van de publieke opinie en van de pressiegroe pen". Aldus sprak de pro-nuntius in ons land, mgr. Angelo Felici gistermorgen in de stampvolle Jacobuskerk aan de Parkstraat in Den Haag tijdens een pontificale eucharistieviering ter gelegenheid van de negende verjaardag van de kroning van paus Paulus VI. Aan het begin van de geconcelebreerde H. Mis, waarin kardinaal Al frink tesamen met de pro-nuntius en mgr. J. Bluyssen van Den Bosch voorging, onderstreepte kardinaal Alfrink het belang van de viering van de verjaardag van de pauskroning. De plechtigheid in de Haagse parochiekerk werd bijgewoond door tal rijke vertegenwoordigers van katholiek Nederland waaronder de bisschoppen Zwartkruis en Gijsen, verschillende ministers en leden van het corps diplomatique. De eucharistieviering werd muzikaal opgeluisterd door de twee paro chiële zangkoren onder leiding van Sipke de Jong, die de Missa Festiva van Marius Monnikendam uitvoerden. Na de mis werd de pausmars van Gounod gespeeld met orgel, trompetten en pauken onder leiding van Theo Laanen, solo-trompettist van het Haagse Re sidentieorkest. In tegenstelling tot andere jaren was het niet kardinaal Alfrink die de predikatie hield maar de pro-nuntius Angelo Felici. Hij onderstreep te vooral de onfeilbaarheid en het primaatschap van de paus. In dit licht registreerde hij de stijgende behoefte aan een capabel gezag. „Naarmate de kerk zich georganiseerd heeft wordt ook het gezag van de paus duidelijk. En telkens wanneer men weigerde zich aan de paus te onderwerpen, waren wanorde en verdeeldheid er het ge volg van", aldus de nuntius in zijn predikatie. Biesheuvels vroege tvaarscliuiving migen de mededeling van premier Biesheuvel vrijdag zijn overgeko men, dat de regering geen" ruimte meer ziet voor een reële loons verhoging. Wie vrijdag gepakt en gezakt vertreksklaar stond, zal zijn humeur door zo'n mededeling niet hebben laten beïnvloeden; maar de pijn komt ongetwijfeld na de zomervakantie, als het dagelijks leven ie dereen meer bevattelijk maakt voor dagelijkse zorgen en „lonen en prijzen" weer iets zijn om bij het opstaan en naar bed gaan aan te denken. Onze minister-president krijgt dan ongetwijfeld de aandacht die hij nu ontberen moet. W/IE afgelopen tienn maanden het sociaal-economisch gebeuren ge- volgt heeft> zal intussen erkennen dat wat mr. Biesheuvel vrij dagavond voorspelde, geen onverwacht nieuws is. Het nationale huishouden staat er allesbehalve fraai voor en wanneer sommige experts de wolken aan de hemel van de internationale conjunctuur wat zien breken, zijn andere experts er als de kippen bij om te waarschuwen dat de inflatie-spiraal in Nederland rampzalig gaat draaien, wanneer de voorzorgsmaatregelen uitblijven om lonen en prijzen binnen de perken te houden. Aan de top van ons bedrijfsleven wordt beseft dat werkgevers, han del, industrie, kapitaalsverschaffers noch vakcentrales zich aan zul ke voorzorgsmaatregelen mogen onttrekken, maar ze willen eerst weten welk beleid het kabinet-Biesheuvel voeren gaat. De premier en vele van zijn ministers hebben afgelopen weken al kwistig detail-mededelingen over dat beleid rondgestrooid. Maar het totaaloverzicht ontbreekt nog. I)AT komt op Prinsjesdag, over een dikke tien weken. Dan weet de natie wat „het lekkers" en wat „de gard" is waarmee in 1973 rekening gehouden zal moeten worden. Minister Schmelzer en zijn vrouw zijn tijdens hun bezoek aan Kairo ontvangen door zijn collega Moerad Ghaleb. Schmelzer heejt tijdens zijn onderhoud verklaard dat Nederland van mening is dat de resolutie van de Veiligheidsraad over het Midden-Oosten moet worden uitgevoerd. Schmelzer is niet uit op bemiddeling. BERLIJN (DPA/AFP) Een internationaal weten schappelijk onderzoek heeft vastgesteld, dat de brand in de Duitse rijks dag in februari 1933 niet alleen kan zijn aangesto ken door de Nederlander Marinus van der Lubbe, die destijds in het bran dende gebouw werd aan getroffen. Hij werd ter dood veroordeeld en te rechtgesteld. Volgens een internationale commissie van onderzoek, die zaterdag het eerste deel van haar bevindin gen heeft gepubliceerd, waren ook de nazi's bij da brandstichting betrok ken. De commissie spreekt van een „provo catie" van de nationaal- socialisten om hun positie te versterken. Bij het on derzoek is gebleken dat bij het proces tegen Van der Lubbe .allerlei onre gelmatigheden zijn ge pleegd, zoals geknoei met getuigenverklaringen. AUCKLAND (AP) De Nieuw- Oceaan verongelukt. De beman- zeelandse protesttrawler Boy ning van zes wordt vermist. Roel is met zijn vijfkoppige be- Het verongelukte toestel, een vier- manning eindelijk onderweg naar het Franse kerntestgebied bij het Moeroeroa Atol in de Stille Oceaan. Na vele dagen vertraging, waarbij onder meer van kapitein werd veranderd, vertrok de Boy Roel zaterdagavond laat uit de haven van Tauranga aan de kust van het noor delijke eiland. Enkele uren later, na in ruwe zee te zijn beland, keerde het schip terug. Gisterochtend vertrok het opnieuw bij goed weer. De reis zal naar wordt verwacht-.negen of tien dagen duren. De Boy Roel, met als kapitein Stadisj Brooks, heeft de pro test-organisator Barry Mitcalfe aan boord. Een toestel van de Franse lucht macht, een straalvliegtuig van het type c-135, dat verbonden was aan het Franse Polynesi sche centrum voor kernproeven, is in het gebied van de Stille motorig straaltoestel en een mi- j litaire versie van de Boeing 707, stortte neer kort nadat het op- gestegen was van een vooruitge- schoven commandopost voor kernproeven op het Atol Hoa. Voor Zweden 3 Fellowships SCHIPHOL (ANP) Na uitge breide onderzoeken naar de ge luidsoverlast van de twee straalmotoren van het vlieg tuig, heeft de Zweedse lucht vaartmaatschappij Linjeflyg gekregen haar, alleen binnen- van haar regering toestemming landse, vluchten uit te voeren met Fokker F-28 „Fellowship". De maatschappij heeft haar or der voor drie van deze vliegtui gen bevestigd. Totaal zijn er nu 55 Fellowships verkocht. DJAKARTA (Antara) Op het eiland Bali zullen geen vergun ningen meer worden uitgegeven voor nachtclubs en casino's, zo heeft de gouverneur van het ei land, Soekarmen op een pers conferentie bekendgemaakt. Volgens de gouverneur komen de buitenlandse toeristen in de eer ste plaats naar Bali om van de wereldberoemde Balische cul tuur te genieten. „Als zij van nachtclubs en speelhuizen willen genieten, dan moeten zij dit maar in hun eigen land doen", aldus de gouverneur. DEN HAAG (ANP) Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de Sociaal-Economische Raad De bioscoop is nog steeds een ..holle bolle Gijs" waar het vrouwelijk schoon betreft. Vandaar dat er af en toe hard gewerkt wordt om de film maag te vullen, zoals in Al- ghero op Sardinië. Drie film- schonen-in-spe. Gabriella Sin clair uit Kopenhagen, Evelyn Walskofer uit Villach en Si- vella Axelsson uit Göteborg kijken vol verwachting de ca mera in aan de vooravond van de finale van de „Wedstrlfd voor het nieuwe Europese filmgezicht". SAIGON (Reuter-Upi) Een ge- de kaper overmeesterd en dood- pensioneerde Amerikaanse poli- g. schoten. tieman heeft gisteren een jonge Volgens de piloot van de Jumbo- Aziaat doodgeschoten, die pro beerde een Jumbojet met hoofd zakelijk Amerikaanse militairen aan boord naar Hanoi te laten vliegen. 'Ie kaper, naar aangenomen wordt een Vietnamees, viel dood neer nadat hij vijf kogels in zijn borst gekregen had. De man was even tevoren in een worsteling gewikkeld met ge noemde politieman, een vlieger van de Amerikaanse maatschap pij Pan American Airlines en een tweede passagier, blgens een woordvoerder van de Pan American Airlines is de ka- per, die Nguyen Thai Binh zou heten in Honoloeloe in de Jum bojet gestapt. j2t, de 53-jarige kapitein Gene Vaugh, had de kaper een mes bij zich en een papieren zak, die een bom zou bevatten. De "bom" van de kaper bleek niets anders te zijn dan twee ci troenen gewikk.ld in zilverpa pier. Villa afgebrand van handelaar Zeiljacht na gezonken J BREST (AP) Drie Amerikanen en een Zweed zijn de enige overlevenden van de elf opva- renden van het zeiljacht Lefte- ria dat is gezonken na een aan-j varing met een Frans weer- schip, aldus is in Brest bekend i gemaakt door de havenautoritei ten. De Lefteria en het weerschip wa- rei beide op weg naar de Gyp sy Moth V van zeezeiler sir Francis Chichester in de golf van Biskaje. Het stoffelijk over schot van een der vrouwelijke opvarenden van de Lefteria is opgepikt. OOSTVOORNE (ANP) Op de Maasvlakte, Hollands nieuw verworven gebied op de zee, gelegen voor de kust nabij het eiland Rozenburg, heeft men de oudste archeologische vond sten gedaan van geheel West-Nederland. Nico de Vries (18) uit Oostvoorne, bijgestaan door zijn ouders en een vriend, heeft vier jaar lang de Maasvlakte afgezocht. Zij werden daarbij geholpen door de graafmachines die de aarde omwoelden tot 35 meter diep. In deze vier jaar gingen Nico met zijn helpers de geschiedenis in tot maar liefst 14.000 jaar vóór Christus, de tijd van de mammoeth. Opgegraven werden o.m. een complete harpoen en een naam bordje van een Romeins soldaat, delen van alle mogelijke ge bruiksvoorwerpen uit de Maglemose cultuur (rond 6500 vóór Christus). In totaal zijn zo'n 250 waardevolle vondsten gedaan. Van dit al les in een tentoonstelling ingericht in „De toren" in Oostvoor ne. Deze is dagelijks geopend in de maand juli (van 10 tot 5 uur). Mexico City (Reuter) Acht mensen zijn zaterdagavond om het leven gekomen en ongeveer 800 werden gewond toen op het spoorwegemplacement van de Noordmexicaanse stad Jimenez zeven tankwagons met butaan gas explodeerden. De gevaarlijke lading vloog in de lucht toen een locomotief op de stilstaande wagons inreed. Het station brandde tot de grond toe af. Mannen, vrouwen en kinde ren ontvluchtten met brandende kleren de helse vuurzee die in hun huisjes langs de spoorbaan woedde. De ziekenhuizen waren zo overvol dat ook op straat bedden moesten worden neerge legd. advies gevraagd over een nieuw stuk arbeidsrecht, een jongeren- statuut voor de werkende jeugd tot 18 jaar. Het statuut is een stap op weg naar het invoeren van de volledige leerlingstatus. Wijziging van de arbeidswet is no dig. omdat de verhoudingen en de organisatie in de bedrijven vooral gericht zijn op volwasse nen en weinig rek ning houden met mensen in de groei naar volwassenheid, aldus minister Boersma. Het jongerenstatuut voorziet o.m. in voorlichting over veiligheid (voorkoming van ongevallen) en aanwijzing van een mentor. Deze moet het leer- en vor mingsproces van de jonge men sen bevorderen. Ondernemingen met een bepaald aantal jonge mensen (men denkt aan tenminste 25) moeten volgens het voorstel van minis ter Boersma. een jongerenregle- ment opstellen, toegespitst op de bijzondere behoeften van de jeugdigen. Zee slinkt bij Callantsoog SCHOORL (ANP) Sinds zater dagmorgen worden de badplaat sen tussen Callantsoog en Ber- Schade 1 ton hij breuk in doorvoer- leiding glasoven MAASTRICHT (ANP) Als ge volg van een breuk In de door- voerleldlng in een glasoven van de Verenigde Glasfabrieken In Maastricht Is gistermorgen ruim 125 ton glas verloren ge gaan. De aangerichte schade bedraagt 100.000,—. De vrijgekomen witgloeiende glas massa stapelde zich op rond de 25 meter hoge kolommen van de glasfabriek, die hierdoor dreig den te smelten. De Maastrichtse brandweer zette evenwel 19 wa terstralen op de gloeiende glas lava en kon zodoende erger voorkomen. Tristar is luchtwaardig LONDEN (AP) De Lockheed Tristar heeft een certificaat van luchtwaardigheid gekregen van de Britse autoriteit voor de bur gerluchtvaart. Hierdoor kan de door Rolls-Royce motoren aongedreven Tristar door Britse maatschappijen in gebruik worden genomen. Bomaanslag SAIGON (AP) Een tijdbom in een koffer heeft con strnalvcr- kccrsvlicgtuig vnn de Ameri kaanse luchtvaart mo.-it schappij op 15 Juni boven Zuld-Vletnam verwoest. gen aan Zee geteisterd door een De bom die aan bord is gebracht hevige stanklucht uit zee. Op onverklaarbare wijze ruikt het er naar bedorven vis, hoewel er vrijwel geen dode vis aanspoelt. De toch al door het slechte weer geteisterde 'strandexploitanten dreigen er nog een handicap bij te krijgen. Volgens enkelen van hen is een dergelijke stankover last nog nooit voorgekomen. In dien de klachten zullen blijven aanhouden zal er volgende week een nader onderzoek worden in gesteld. handbagage vrouw die in Bangkok is inge stapt, is verantwoordelijk ge weest voor de ramp die 81 men sen het leven heeft gekost, on der wie 71 passagiers en tien bemanningsleden. Het toestel was op weg naar Hongkong. Aangenomen wordt, dat verze keringsgelden het motief van de aanslag is. Een verdachte wordt in het oog gehouden. MAARHEEZE (ANP) Zondag morgen rond drie uur is de villa van de heer Moers, handelaar in tweed hands auto's in Maar- heeze, tot de grond toe afge brand, De heer Moers kr eg i.v.m. zijn autohandel en een ►2 kaper, die zei, dat hij wraak bomaanslag veel bekendheid. -i wilde kaanse bombardementen Noord-Vietnam, wilde het toe-1 stel, dat Saigon als bestemming j hand, naar Hanoi laten vliegen. I Na de landing te Saigon werd de Ameri- De villa, gelegen aan de E-9-weg, was al enkele maand n onbe woond. Zij werd aanvankelijk voor twee en een halve ton te koop aangeboden, maar stond nu te koop voor 150.000 gulden. Mannen van de Britse koninklijke marine en technici hebben in een gezamenlijke actie een hoge rots getemd. Een helikopter voerde materialen aan voor een baken dat een eenzame zwarte rots in de oceaan moet gaan bekronen. De rots Is het uiterste westelijke puntje van het Verenigd Konink rijk, gelegen op 280 mijl van de Schotse kust. Het baken, gebouwd van fosforiserend brons en fiber glas, dat een jaar lang geen on derhoud nodig heeft, werd binnen 15 dagen afgebouwd. De rots ont leent zijn belang aan de ver wachting dat binnenkort olie in de zeebodem zal worden aange troffen. Mitchell exit WASHINGTON (Reuter) De leider van de campagne voor een herverkiezing van president Nixon, John Mitchell, heeft zich zaterdag teruggetrokken. Als re den werd genoomd dat Mitchell meer tijd beschikbaar wil heb ben voor zijn vrouw en zijn ge zin. Zijn vrouw Martha had een paar dagen geleden luten weten, dat zij haar man had verloten en dat zij niet bij hem zou terugko men voordat hij de politiek vaar wel had gezegd. Rectificatie Bi i het op vrijdag 30 Juni ge plaatste commentaar van Jhr. mr. W. H. de Beaufort op het artikel „Koningin ontmoet ka merleden" van professor van Mnarscveen is helaus een ver keerde foto geplaatst. Het com mentaar was van mr. de Beau fort, de erbij gepluatstc foto van mr. T. H. E. Kerkhoïs. eveneens plv. griffier van de Tweede Kamer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5