Europa betwistte tennishegemonie 1 Dave Wottle evenaarde wereldtijd 800 meter Ria Ahlers sprong naar eis München Gleskova evenaart record op 100 meter Rob Eras was beste ruiter Baanploeg reed naar ereplaatsen Nederlaag Okker SPORTBIJLAGE MAANDAG 3 JULI 1972 A 4 (Van een speciale verslaggever) LONDEN Het ontbreken van de professionals van Hunt op Wimbledon heeft in elk geval gezorgd voor een grote (geografische) spreiding van de overgebleven kansheb bers. Amerika en Australië, de grote tennismachten van na de oorlog, tellen bij de laatste acht heren in totaal niet meer dan drie vertegenwoordigers. Rekent men ook de Nieuwzeelander Onny Parun tot de groep van Stan Smith, Jim Connors en Colin Debley dan is het duel Euro- pa-rest van de wereld na de achtste finales nog onbeslist: 44. Dat is een situatie, die in lange tijd niet is voorge komen. Kenmerkend voor het gehandicapte Wimbledon, dat typische trage banen specialisten als Jan Ko- des, Ilie Nastase, Alexander Metnstveli en Manuel Orantes onet uitzondering van de laatste, vrijwel zonder moeite zag door stoten naar de betere geldprij zen. Van de laatste acfcf dames hebben er vijf de Amerikaanse nationaliteit, vertegenwoordigt titelhoudster Evonne Goolagong na een uiterst magere zege op de Russische Olga Morozova (9—7 in de derde na een achter stand van 3—5) Australië en ne men alleen Virginia Wade en Frangoise Dilrr het op voor Eu ropa. Nederland ontbreekt bij die opsomming. Betty Stöve, voor het eerst in haar carrière doorgedrongen itot de vierde ronde, verloor met 63 6—2 van Rosemary Casals. Een soort David-Goliath-overwin- ning, zij het dat David (in casu de watervlugge Rosemary) er niet veel aan behoefte te doen. Betty deed alles zelf. Ze maakte de winners en de missers. Aan gezien het laatste vijfmaal zo vaak voorkwam als het eerste, was het snel met haar afgelo pen. Rosie ging van 1—1 in de eerste door haar 5—1, greep zonder moeite de set en holde in de tweede door naar 40, voor dat Betty Stöve daar iets posi tiefs tegenover stelde. In de kwartfinales komt het Californi- sche mini-meisje uit tegen haar 'andgenote Nancy Gunter. Wimbledon heeft zaterdag gerui me tijd in spanning gezeten, of de droom van een halve finale ontmoeting Evonne Goolagong- Chris Evert niet wreed verstoord zou worden. De jongste van de twee Wimbledon-feeën gaf daar geen aanleiding toe. In haar vierde achtereenvolgende partij tegen een landgenote (dit maal de 23-jarige Julie Antony, die het hoofdtoernooi via de kwalificaties was binnen ge drongen) liet ze met haar per fecte lange ballen weer voldoen de kalk van de lijnen schieten voor een eenvoudige overwin ning: 6—3 6—2. Als dank mag ze het nu weer tegen een landge note proberen de 22-jarige Patti Hogan. Deze is de enig overge bleven niet-geplaatste onder de deelneemsters. Evonne Goolagong daarentegen verkeerde op de rand van een nederlaag. De titelhoudster, dochter van een schapenscheer der en als tennisspeelster veel eer ontdekt dan gemaakt, pleegt minder bekende opponen ten nogal eens luchthartig tege- moet te treden. Tegen de vast beraden Russische werd haar dat op het volgepakte centre- court bijna fataal. De Russische joeg achter elikaar elke bal en gaf zoveel vaart dat Goolagong vaak net een pasje te kort kwam. Het Australische meisje ontwaakte in de tweede set, maar in de derde dreigden de moeilijkheden haar boven het hoofd te groeien. Morozova kwam met 53 voor, maar juist toen de winst binnen bereik leek, wend ze te fel. Ze miste een paar volleys en Goolagong veerde op. Met een servicedoor- braak op love in de zestiende game gaf zij haar overwinning uiteindelijk toch nog enige allu re. In de kwartfinales komt ze uit tegen de als achtste geplaats te Frangoise Dilrr. De andere partijen zi'jn: King-Wade, Gun- ter-Casals en Evert-Hogan. Bij de heren herhaalden twee spe lers hun prestaties van vorig jaar om als ongeplaatste de kwartfinales binnen te stappen. Vrijdag deed Onny Parun dat, zaterdag was het de beurt aan Colin Dibley, die hiermee zijn overwinning in één van de eer ste ronden op Pancho Gonzales de nodige achtergrond verschaf te. Dibley bestookte met zijn ser vice, die de hardste van heel Wimbledon wordt genoemd, de als zesde geplaatste Fransman Pierre Barthes. Na zich aanvan kelijk goed te hebben geweerd, stortte deze onder het geweld ineen. Dibley komt in de kwart finales uit tegen Manuel Oran tes, die het treffen met de Roe meen Ion Tiriac ternauwernood teboven kwam (6—3 in dè vijfde set). De andere partijen van de kwartfinales luiden: Stan Smith —Alexander Metrveli, Jan Ko- des-Onny Parun, en Ilie Nasta- se-Jim Connors. Connors, wiens naam door de Britse pers in verband wordt gebracht met die van Chris Evert velde de Fransman Fran- gois Jauffret in drie sets. Nasta se had er vier nodig tegen Tom Gorman. Dat was minder dan verwacht en overtuigender ook. Gorman sloeg vele schitterende returns, maar meestal wist Nas tase hem toch nog te overtroe ven. De Roemeen speelde in drukwekkend theater. Hij be moeide zich met de leiding, trok clowneske gezichten, maar was er altijd bij als er een belang rijk punt gemaakt moest wor den. Al met al is hij één van de grote kandiaten voor de eindze ge geworden Evonne Goolagong wist zich het zweet van het voorhoofd na haar moeizame overwinning op Olga Moro- BOEDAPEST De Tsjechische Eva Gleskova heeft zaterdag tijdens de interlandwedstrijd HongarijeTsjechoslowakije in Boedapest het wereld- en Euro pese record op de 100 meter da mes geëvenaard met een tijd van 11.0 sec. De Tsjechische, die haar prestatie leverde met een toegestane rugwind van 1,4 meter per seconde, is de vijfde atlete die de honderd me ter in elf seconden heeft gelo pen. Het wereldrecord stond reeds op naam van Wyomia Tyus (VS), Chi Cheng (Formo sa), Renate Stecher (O. Did.) en Ellen Strophal (O. Did.). Tijdens dit landenduel won voorts Jelina Jehlickova (Ts-Sl) de 1500 meter in 4 minuten 15,8 se conden, zegevierde de Tsjechi sche Schoenauerova in 13,4 se conden (nieuw nationaal record) op de 100 meter horden en liet de Hongaarse 4 x 100 meter es tafetteploeg een tijd van 44,6 se conden afdrukken. Bij de heren vielen de prestaties op van de Tsjech Jansky (10.000 meter in 28 minuten en 47,8 seconden) en de kogelstoter Varju (Honga rije, 20,17 meter). In Warschau bracht de 32-jarige Pool Wladyslaw Komar het na tionale record kogelstoten op 21 meter precies, hetgeen een ver betering van zijn oude record betekende van vijf centimeter. In Augsburg stelde Klaus Wolfer- mann het Westduitse record speerwerpen met 87,20 meter scherper. Acht dagen daarvoor was hij tijdens de landenwed- strijd tegen Rusland tot 86,80 meter gekomen. In Florence, waar de ploegen van Italië en Cuba elkaar ontmoe ten, vestigde de herenestafette ploeg van Italië de aandacht op zich door de 4 x 100 meter te winnen in 39 seconden. Voorts werd voor de Cubaanse trustee op de 400 meter een tijd van 53 seconden precies afgedrukt. De 17-jarige Ghanese Alice An num, studente op de universiteit van Tennessee, won tijdens wedstrijden in Canton (Ohio) de 100 meter in 11,1 seconden en de 200 meter in 22,8 seconden. EUGENE Tijdens de se lectiewedstrijden voor de Amerikaanse Olympische atletiekploeg zijn zaterdag in Eugene twee wereldre cords geëvenaard. Ray Ro binson en Eddie Hart lie pen de 100 meter in 9,9 se conden. Zij egaliseerden daarmee bet record van hun landgenoten Jim Hi- nes, Ronnie Ray Smith en Charlie Greene die op 20 juni 1968 9,9 sec. liepen tij dens de Olympische selec tiewedstrijden in Sacra mento. Jim Hines noteerde in de Olympische 100 me ter finale van Mexico vier maanden later ook nog eens 9,9 seconden. Dave Wottle evenaarde het we reldrecord op de 800 meter met een tijd van 1 minuut en 44,3 seconden. Peter Snell (Nieuw Zeeland) en Ralph Doubell (Au stralië), die op resp. 3 februari 1962 en 15 oktober 1968 1,44,3 liepen waren reeds houder van het wereldrecord. Het waren twee finales waarin het buigen of barsten was. De drie andere wedstrijden, waarin beslist werd over de drie plaat sen in de Amerikaanse Olympi sche ploeg, hinkstapsprong, dis cuswerpen en 20 kilometer snel wandelen vielen tegen de 100 en 800 meter volkomen weg. De honderd meter-finale toonde nog eens aan hoe groot het Ameri kaanse arsenaal op de sprint is. In de halve eindstrijd, die met een niet toelaatbare rugwind tussen 3,5 en 4,6 m/sec. werd gelopen, kwamen alle zestien lo pers beneden de 10.2 sec. Eddie Hart, die in de eerste halve finale met 9.9 sec. vierde was geworden moest daarin alles ge ven om Willie Deckard (even eens 9,9 sec.) enkele centimeters achter zich te houden. In de finale waren Robinson, Hart, Tinker en Taylor het snelste uit de blokken. Halver wege had de 1,86 lange Robin son een lichte voorsprong. Hij leek die tot op de eindstreep te hebben behouden, hoewel de sterk finishende Hart vrijwel gelijk de draad brak. Op de fi- nishfoto bleek echter dat Hart een fractie voordeel had. Het verschil was niet in tijd uit te drukken. Derde werd titelhou der Robert Taylor in 10.0 sec. Tinker, Edmonsen, Dill en Young eindigden in 10.1 resp. als vierde, vijfde, zesde en ze vende terwijl de als achtste ge klasseerde Norbert Payton 10.2 sec. kreeg toegewezen. Na een eerste ronde In 52.0 sec. werd de tweede 400 m. van de 800 m. een lange eindsprint waaraan alle acht finalisten deelnamen. Hoe snel het ging wordt het duidelijkst geïllu streerd door het feit dat de als zevende eindigende Marcel Phi lippe nog 1.46.0 liep. had overigens al maanden gele den aangekondigd dat hij geen pogingen zou doen om zich voor MUnchen te kwalificeren. De finale van het hinkstapsprin- gen werd voordelig beïnvloed door een te sterke rugwind. John Craft won met 17,20 m. Al leen de prestatie van de als tweede eindigende Dave Smith, die bij zijn poging van 17,07 m. (Amerikaans record) een toe laatbare rugwind van 0.3 m/sec. had, kan officieel erkend wor den. De Amerikaanse selectiewedstrij den zullen de komende week in Eugene, waar zaterdag 12.000 toeschouwers bij een tempera tuur van 26 graden de tribunes tot de laatste plaats bezetten, worden voortgezet. ARNHEM De 17-jarige Ria Ahlers heeft tijdens de wed strijd NederlandBelgië meerkampen voor jeugd op Papendal haar eigen Nederlandse record hoogspringen ge bracht op 1 meter 82 centimeter. Het oude record stond sinds 25 juni (Boekarest op 1,80 meter. De atlete van de Sperwers uit Emmen bereikte daarmee de NOC-limiet voor de Olympische Spelen in München, die eveneens op 1.82 is gesteld. Ria Ahlers blijft verbazen. Ditmaal slingerde de Emmense atlete haar lichaam over de op 1.82 meter hoogte gelegen lat. Dat be tekende de limiet en een Nederlands record. De 800 m. werd in de laatste vijf tig meter beslist. Op dat punt passeerden Wottle. Wohlhuter en ook Swenson de leidende we reldrecordhouder op de 880 yards, mijl en 1500 meter Jim Ryun. Het leek of de 21-jarige Wottle toen vleugels kreeg. Hij maakte zich van zijn concurrenten los en finishte met vier meter voorsprong. De tij den spraken voor zich. Achter Wottle werd Wohlhuter tweede (1.45.0). Swenson derde (1.45.1) terwijl Ryun, die zich niet voor de Olympische 800 m plaatste, vierde werd in 1.45.2. Jim Ryun. die in Mexico achter Kipchoge Keino zilver veroverde op de 1500 m., moet nu proberen zich voor MUnchen te plaatsen door komende week tenminste derde te worden op dit nummer van de Olympische kwalificatie-wed- strijden. Jay Silvester, de wereldrecord houder discuswerpen, die de laatste maanden uit vorm leek, heeft zich toch voor MUnchen weten te plaatsen. Hij werd met 64,36 m. duidelijk winnaar voor John Powell (62,74) en Tim Vollmer (62,17). Voor het eerst sedert vier Olympi sche Spelen zal Al Oerter geen deel uitmaken van de Ameri kaanse atletiekploeg. De vier voudige Olympische kampioen De spectaculaire finish van de 100 meter. Eddie Hart (tweede van links) breekt het lint en heeft daarmee het wereldrecord van 9,9 seconden geëvenaard. De resultaten op de vijf onderde len van Ria Ahlers waren: 100 m.: 14.8; ver.: 5.82; kogel: 10,94; hoog; 1,82; 200 m: 25,4 sec. Het was de derde maal in twee weken dat de Drentse het natio nale record hoogspringen op schroefde. Op 17 juni ging Ria Ahlers in Groningen over 1 me ter 79 centimeter, waarmee zij Annemieke Bouma met twee centimeter overtroefd. Op 25 juni volgde in Boekarest tijdens de drielandenwedstrijd Roeme- nië-Ts j echoslowakije-Neder- land een geslaagde sprong over 1,80 meter. Voorts vestigde Ria Ahlers met 4149 punten een nationaal jeugd- record op de vijfkamp. Het oude record stond weliswaar met 4419 punten (Amsterdam 2 oktober 1971) op haar naam, maar dat was nog volgens de oude telling. Overigens eindigde de wedstrijd tegen België in een eclatant Ne derlands succes. Zowel bij de meisjes als bij de jongens wer den de eerste drie posities door Nederlandse vertegenwoordigers bezet. Naast de overwinning van Ria Ahlers won Eltjo Schutter van Quick Nijmegen met een totaal van 6748 punten (nieuw persoonlijk record) bij de jongens. De eindstanden (teams) waren: Meisjes: 1 Nederland 11.686 punten, 2 België 10.073 punten; Jongens: 1 Nederland 19.392 punten, 2 België 17.257 punten. HOOFDDORP Onder erbarme lijke weersomstandigheden is zaterdag in Hoofddorp het jaar lijkse concours hippique gehou den. De voornaamste uitslagen zijn: MB-springconcours (lengte par koers 650 meter, 14 hindernis sen. 17 sprongen, maximaal toe gestane tijd 104 seconcen: 1. Rob Eras met ..Sandy Way" 0 strafpunten, 101,4 seconden. 2 Henk Nooren met ..Rusty Grey" 0—101,7, 3. Rob Eras met „Slee- ping Partner" 1/4 strafpunt, 104,5, Rob Eras met ,,Just Jim" 1/2—105.3, 5. H. van Tuyl met „Fresco" 494,2. Speel uw spel: 1. Bert Heyman met „Ravenna" 850 punten, 2. A. Heyst met „Gondelier" 830, 3. Janny Morsink met „Battle Burn" 780, 4. Rob Eras met „Sleeping Partner" en 5. Gerrit Maathuis met „Santana" 730. SOLINGEN De Nederlandse baanwielerploeg heeft gisteren in Solingen een landenwedstrljd tegen West-Dultsland en Italië gewonnen. Nederland behaalde 10 punten, West-Dultsland A 9, West-Dultsland B 8 en Italië 3. Slechts de onderdelen sprint, individuele achtervolging en 1 kilometer tljdrace konden wor den afgewerkt. Daarna greep de regen in. De voornaamste resultaten wa ren: sprint: 1. Langkruis, laat ste 200 meter in 11,54 seconden, 2. Van Doorn, 3. Mueller (W.Dld), 4. Erdmann (W.-Dld). Individuele achtervolging: 1. Schuiten de 4 km in 5.07,8, 2. Kratzner (W.-Dld) 5.08.3.1 km tijdrace: 1. Kuetchner (W.Dld) 1.10.8, 2. Michalski (W.Dld) 1.11.9, 3. Balk (Ned.) 1.13,8. ST. LOUIS Tom Okker heeft een wedstrijd voor het officieuze wereldkampioenschap voor profs in St. Louis verloren van de Joegoslaaf Nikki Pilic. De cijfers waren 7—^ 7—6 8 6. In de halve finales versloeg Pilic de Zuidafrikaanse speler Cliff Drysdale met 46 7—6. In de eindstrijd komt de Joegoslaaf uit tegen de Australiër John Newcombe, die met 6—3 7—5 de Portoricaan Charles Pasarell uitschakelde.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12