Cuba zette reuzenstap naar titel BERNY ALLEN MISTE GEERT JANSEN MAAR GING TOCH ZEER SNEL Honkbalcijfers Steenken sterk in Aken TRANSFERS Roeiselecties Regen verstoort tennistitelstrijd Streutgers won Gold Stroketitel DUITSE LOTTO SPORTBIJLAGE MAANDAG 3 JULI 1972 A 3 HAARLEM. In Havana kunnen de vlag gen worden uitgestoken. In alle drie duels van de eerste ronde van de Haarlemse honkbalweek behaalden de volgelingen van Fidel Castro een overwinning. Nadat vrijdagavond Nicarugua was teruggewe zen, behaalden de Cubanen in het afgelo pen weekeinde de zege op de Sullivans en de Alaska Goldpanners. Na deze drievou dige winst heeft Cuba een reuzenstap ge zet naar de titel in de sterkste poule van het Haarlemse evenement. En die eventuele eindoverwinning zal in Cuba worden bejubeld als een politieke triomf, want in waarschijnlijk geen enkel land Jigt sport en politiek zo dicht bij elkaar als in het communisti sche Cuba. Elke manier om zich te manifesteren wordt aan gegrepen en als een dergelijk optreden dan ook nog wordt be kroond met een succes is dit tot meerdere glarie van het land. Het spreekt vanzelf dat ook de Cubaanse honkballers begiftigd zijn met een dergelijk gevoel van nationalisme. Zij zetten zich volkomen geconcentreerd in voor één doel: winnen. Uiter aard kan men dat alleen berei ken als er ook met de knuppel flink wordt geslagen en het team een goed verband ver toont. Welnu, dat is bij de Cuba nen eveneens uitstekend ver zorgd. Met de strict omschreven opdracht voor ogen niet te ver liezen, permitteren de Cubanen zich geen enkele nonchalante handeling. Zij moeten ten slotte het aanzien van Cuba en dier leiders hoog houden. op. De Cubaanse ploeg vertoon de geen enkele zwakke plek en hield de controle over de wed strijd strak in handen. Zaterdag moesten de Sullivans, een van de twee semi-professionele Amerikaanse teams, het onder spit delven. Dat was de eerste test voor de Cubaanse wereldkampioenen. De tweede volgde gistermiddag in een ondanks de gestadig neervallende regen goed bezet Pim Mulierstadion. Debutant Alaska Goldpenners, dat de eerste ontmoeting tegen Nicara gua eveneens in winst had om gezet, zou trachten de Cubaanse zegereeks te onderbreken. De Amerikanen dreigden eveneens met ruim verschil aan de kant te worden gezet, want na de derde innings was de stand 41 voor Cuba Een bijzonder pro- duktieve slagbeurt had de Cuba nen toen van 11 op deze rian te voorsprong gebracht, maar de Goldpanners sloeg terug. In de vijfde innings reduceerde de ploeg uit Alaska de marge tot 43 en kwam een slagbeurt la ter zelfs op gelijke hoogte. In de zevende innings sloegen de Cu banen alle illusies van de Gold panners de bodem in. Met slechts een run verschil kwam Cuba ten slotte aan de finish na een van de tot dusver meest boeiende duels in deze Haarlem se honkbalweek. Een opvallende rol in deze ont moeting speelde de werper van de Goldpanners Jay Smith. Na dat hij tot de derde innings slechts een run had behoeven toestaan kreeg hij in een slag beurt niet minder dan drie ho meruns om zijn oren. Achter eenvolgens Owen Blandino, Au- gustin Marquetti en Silvio Mon- tejo tilden de bal op vrijwel exact dezelfde plaats over het (verhoogde) hek. Veel coaches zouden hun geplaagde werper onmiddellijk van de heuvel heb ben gehaald. Niet echter Bill Arce, de coach van d? Goldpan ners. Hij bleef Smith de aanval toevertrouwen. Een goede be slissing, want Smith behoefde in het verdere verloop slechts zeer weinig toe te staan. De Goldpanners nam in de aller eerste slagbeurt op een bijzon der spectaculaire wijze een voorsprong. Manny Estrada mepte de bal bij zijn eerste po ging meteen over de omheining. Achtervanger Bruce Robinson kon zijn werper Smith niet altijd even goed volgen, waarvan Montejo via twee doorgeschoten ballen goed gebruik maakte en de eerste run voor de Cubanen scoorde. Vanaf dat moment ont wikkelde zich ondanks de handi cap van de voortdurende regen, waardoor slaghouten glad wer den. een op hoog niveau staan de ontmoeting. Beide ploegen beperkten het aantal fouten tot het minimum. Zelfs in het verre veld werd er rekening hou dend met de omstandigheden voortreffelijk werk geleverd. In de zesde innings kwam Hay Smith onder grote druk te staan bij de stand 44 en twee man op de honken. De Amerikaan hield echter het hoofd koel en geassisteerd door zijn veld maakte hij fraai de drie „nul- len". Het gevaar was even ge weken, maar een slagbeurt ver der zou de beslissing vallen. Met behulp van honkslagen van Blandino en Marquetti bereikte Felix Isasi de thuisplaat. Daar mee stelde hij de zege veilig en hield hij de eer van Cuba hoog. FRANK WERKMAN ROTTERDAM (ANP) Na uiter mate langdurige onderhandelin gen heeft Sparta gisteren de 32- jarige Oostenrijker Willy Kreuz gecontracteerd. Kreuz speelde bij Admira Wenen. De Nijmeegse ere-divisieclub NEC heeft drie spelers gecon tracteerd: de 20-jarige Joop Lei dekker van Heracles, die voor heen heeft gespeeld in het UE- FA-jeugdelftal, de reserve-doel man van PSV. de 25-jarige Eddy Sobczak, die voordien uit kwam voor Limburgia, en de 22-jarige Ben Gerritsen van Vi tesse als vervanger voor de ver trokken Miel Pijs. Sjef Blatter, de 26-jarige verdedi ger, die vorig jaar van PSV naar VVV overging, is voor 35.000 gulden overgenomen door Roda JC. VW versterkte zich met de spitsspelers Gerrlt Kra mer (26) van Blauw Wit en Dick Hogendorp (23) van de nmateurvereniging VUC. Beiden tekenden een contract voor twee jaar. NAC heeft de 24-jarige Westduitse middenvelder Korndörfcr aange trokken, die voor de eerste-divl- sieclub Heracles uitkwam. PF.C-Zwolle heeft de 30-jariRe Freek Schutten gecontracteerd, die al eerder voor die club uit kwam, maar het afgelopen sei zoen bij de amateur vierdeklas ser RK Raptim speelde. FC Den Bosch trok de 25-jarige middenveldspeler Joop Wilbred, die komt van FC Twente, aan. Wilbred kreeg een contract voor twee jaar. - Sullivans 9-5. ons 0 3 0 0 0 1 1 0 1 ls 5. 7-4-60. Sullivans: Van Pelt 7 2/3 Inning 6-6-8 3 fouten. Jo Brouwer 1/3 Inning O-O-l. iska Goldpanners 1 innings) 2-2-6 1/3 Innings 0- ndanks zijn moeilijke sttmdje zal de achtervanger van de Sullivans, Bailey Olivier, Owen Blandino uit tikken voor deze de thuisplaat bereikt. Er kwamen overigens toch voldoende Cubanen thuis om de over winning op de Sullivans te behalen: 9-5. e Innings) De Long (7e Innings), iggemiddelde: Dacc 0.750. Nederlandse AnUllen-Italië 15-10. Italië 0 0 0 1 1 1 2 4 1 - 10 Ned. Antillen 0 1 4 2 3 0 0 1 4 -15 Werpersresultaten: Italië Glorio- Goldpat 4-0. Reyer (3 innings) 1-2-3. Ned. Antillen maakte drie veldfoulcn. Homeruns: Italië: Rlnaldi en Glb- Nlcaragua OOOOOOOI 1-2. Werpersresultaten: Cuba: Robert Kaczmarck 8-3-7, O veldtouton. N Cuba - Alaska Goldpanners 5-4. Cuba I) 1 3 0 0 0 1 O x is 5 Goldpanners 1 0 0 0 2 1 0 0 0 Is4 leid (be innings) A. Cuba 6 punten i ROTTERDAM. Geert Jansen kan een voorbeeld nemen aan Berny Allen. Deze 26-jarige Brit, die voor Engeland niet goed genoeg is voor München, vergat zijn teleurstel ling en dreef zijn ambitie in Rotterdam zover op, dat hij er een tijd van 2 uur 16 minuten 34,6 sec. neerzette. Een droomtijd vaan een Nederlandse atleet. Geert Jansen, kwaad op het Nederlands Olympisch Comité omdat de Berny Allen, de ambitieuze, gaf de eerste Rotterdamse marathon i wezenlijkte een zeer goede tijd. keuze voor de Spelen uitbleef, kende de kracht van Allen, die hij in de Westlandmarathon achter zich liet. Ondanks de stimulans van het NOC (nog één keer een tijd onder de 2,17) weigerde hij deel te nemen aan de eerste Rotter damse marathon van na de oorlog. ,Ik hoorde dinsdag pas, dat het NOC nog een resultaat ver wachtte. En dat is te kort." Berny Allen, de beminnelijke, liet deze moeilijkheid was onbe roerd. maar stelde door zijn eerzucht wel een voorbeeld van een veel betere mentaliteit. München was door pech voor hem niet bereikbaar, toch zette zijn ambitie aan tot doorgaan. Toe het vervolg van een weg, die hij had uitgekozen. On geacht of er nou teleurstelling tussen kwam of niet. „Ach, dat ik de Spelen niet heb bereikt is natuurlijk triest, maar daar kom je over heen. En daar ben ik nu overheen. Rotterdam was voor mij vanuit een heel ander standpunt belangrijk. Ik wilde Engeland laten zien, dat ik meer kan dan onlangs op de se lectiewedstrijden tot uitdrukking kwam. Ik aasde dan ook op mijn persoonlijke record". En dat streven slaagde. Het verschil was niet veel (20 sec.), daar niet van, maar dat xijn opzet gelukt was op een moment dat hij uit koos, stemde hem tot volle te vredenheid. Het bewees, dat na zijn eerste internationale succes in Enschede (19—71) de vooruit gang zich geleidelijk voortzette. Daar had hij meer vrede mee dan met welk andere ervaring ook. „Ik ben nog jong." zei hij tegen iedereen, die hem na zijn aimattende 42.192 meter kwam feliciteren en opvallend monter van repliek werd gediend. „Voor een marathonloper zeker. Mijn tijd komt dan ook nog. Misschien ben ik de man wel, die ooit onder de twee uur komt." Een glimlach verscheen op Z'jn gezicht. „Maar dat is niet reëel, natuurlijk." Dat kan best zo zijn. maar zijn denkbeelden bleven hem ten AKEN De Europese kampioen lfartwig Steenken won zondag avond het springconcours van de kampioenen met zijn 14-jari- ge paard „Simona". Hij bleef foutloos in de barrage over het zware parkoers van 340 meter met zeven hindernissen en ne gen sprongen in 40,5 seconden. Gert Wiltfang maakte met Askan ook geen fout. maar was veel langzamer: 45,3 seconden. Het oorspronkelijke parkoers. opge- zet door Huns Heinz Brinck- mann. was 730 meter lang met dertien hindernissen en zestien sprongen De „Olympische" moeilijkheidsgraad scheidde al ras de elite van bet „voetvolk". De uitslagen zijn: Springconcours der kampioenen. 1 Hartwig Steenkend (Wdld) Simona, I fouten, 40,5 seconden (m barr.); 2. Gert Wiltfang (Wdld.) Askan 0-45,3 (na barr.); 3. Hen drik Snoek (Wdld) Faustus 4« 45,1 (na barr.); 4. Hermann Schridde (Wdld) Kodett 13,5-67.4 (na barr.); 5. Marlon Snoek (Wdld) Janeau 4-104,4; 6. Mar cel Rozier (Fr) Sans Soussi 4- 105,3; 7. Hauri (Zwits) Haïti 4- 105,4; 8. Shapiro (VS) Sloopy 4- 111,9. Sa-springconcours: 1. Ridland (VS) Almost Persuaded 0-62.8; 2. Steenken (Wdld) Der Lord 4- 53,4; 3. H. Snoek (Wdld) Shliok- ko 4-57.4; 4. Racine Zwits) Up percut 8-68.0. Dressur, Prix st. George: 1. Ka rin Schlueter (Wdld) Mars en Harry Boldt (Wdld) Golo 1314 punten, 3. Le Rolland (Fr) Qui- pos 1303; 4. Dr. Klimke (Wdld) Privatier 1292. i Rotterdam „bij". Hij eindigde als derde Ne- oorlog volop allure. Hij minste met een gevoel van te vredenheid vervullen. En dat kan niemand zeggen van Geert Jansen, onze sterkste marathon loper, die in Rotterdam niet deelnam. De keuze van het NOC had hem zo'n opduvel ge geven dat zijn enthousiasme op slag was verdwenen. Ten on rechte. Het is redelijk, dat één tijd als vergelijkingsnorm onvol doende is. Temeer, omdat deze tijd internationaal allerminst in druk maakt. Als men nou na gaat, aat zelfs het resultaat van Berny Allen in Engeland weinig opzien baart, omdat Ron Hill en McGregor er heel gemakkelijk onder komen, dan kan men de ttrzeling van het NOC, die door de KNAU gedekt schijnt te wor den, test begrijpen. Hue Berny Allen naar die Neder landse droomtijd toesnelde, was indrukwekkend. Vanaf het aller eerste moment zocht hij alleen de stilte van het bosrijke par cours op, aanvankelijk op be scheiden afstand gevolgd door No op den Oordt en Henk Kalf, met daarachter nog Aad Stey- len. Maar wie verwach had dat de Engeise sneltrein onbezonnen te werk was gegaan en zijn krach ten had overschat, wat aanvan kelijk voor de hand lag. kwam daar al snel op terug, toen het kritieke punt van de dertig km was bereikt. Nog altijd bleef zijn tempo hoog, al schokschou derde hij soms wel. Toen dat zo door bleef gaan en de concen tratie (met name No op den Oord zijn tweede marathon imponeerde) de mentale tik kreeg te verwerken, dat Allen te sterk was, werd het reken- blok tevoorschijn gehaald om eens naar de eindtijd te kijken. Het bleek toen. dat 2.16 haal baar was. En Berny Allen ver wezenlijkte dat. „Ik ben er ont zettend blij mee. Toen ik in Manchester bij de selectiewed strijden last kreeg van maag krampen, ging ik twijfelen. Zou ik voor deze afstand wel de juiste zijn? Als vijftigste bin nenkomen is nu eenmaal geen pretüge zaak. Maar nu weet ik waar het aan lag." Geert Jansen, in Rotterdam aan wezig, had er later spijt van toch r.og van deelname afgezien te hebben. Een tweestrijd zoals in Maassluis zou een prachtig uitgangspunt zijn geweest voor de norm van München. Temeer, omdat Berny Allen zich tevoren bereid had verklaard de eerste dertig km te willen samenwer ken. Daarna zou ieder voor zijn kansen opkomen. HANS DE BRUYN. AMSTERDAM De Nederlandse jongensploeg, die van 3 tot en met 5 augustus in Milaan zal deelnemen aan de FISA-kam- pioenschappen, bestaat uit de volgende ploegen (17/18 jaar): Twee met stuurman: Het Spaarnc Loet Post en Hein Schwn- german met sturman Mark Povel): vier met stuur man: Combinatie De Laak LRV (Kuljper, v. d. Meij, Fran ken, Krants met stuurman Kosse); vier zonder stuurman: vier zonder stuurman: Het Spaar- Pols, Ankum). Voorts zal waarschijnlijk nog een skiffcur en een dubbel twee team worden afgevaardigd, maar de definitieve beslissing valt pas over veertien dagen na internationale wedstrijden in West-Berlijn. Tevens komen de volgende meis jesequipes tijdens de wedstrijden in West-Berlijn uit (er bestaan geen FISA-kampioenschappen in deze categorie): dubbel twee: Nautilus fMaaneman, Van Veen): dubbel vier: De Laak (Nederpcl, Sprengers. Dubbel dam. Hausild' met stuurvrouw WessN): skif: Francien Wege ner Slceswijk (De Hoop). AMERSFOORT Het tennistoer nooi om de b-kampioenschappen is gisteren in Amersfoort door regen slechts gedeeltelijk alge- werkt. Bij dc heren kon men het programma vanaf de halve finales niet meer voltooien, bij de dames bleef dc finale zonder uitslag. Bij de laatste vier heren plaatsten zich: Madera (district Leiden), Zuure (Overijssel). Geurts (Noord-Brabant) en Bosch (Gel derland). Dit kwartet znl de strijd nu vervolgen op 8 augus tus. wederom in Amersfoort. De b-kampioen heeft het recht deel te nemen aan het toernooi om de a-titels. De eindstrijd bij de dames tussen mevrouw De Goede (Noord-Hol land/Noord) en mevrouw van Min-Van Loon (Rotterdam) zal op 14 augustus In Schevcningen worden gespeeld. De winnares mag vervolgens uitkomen In het a-toernooi, dat op dezelfde dag begint. HILVERSUM Het nationaal Gold Strokc-plny kampioen- schop, dat reglementair over 72 holes 4 ronden van 18 holes moet gaan, Is de afgelopen weekeinde op de Hilversumse Golf club ingelkort tot 54 holes (3 ronden). Zaterdagmiddag zette een stortbui de baan blank, zodat de tweede ronde niet kon worden uitge speeld. Winnaar is geworden Piet Hein Streutgers (Kennemer GC) met 236 slagen (74-83-79). vóór Rob van Erven Dorens (Hilversumse GC) met 238 sla gen (78-86-74). HAMBURG De winnende getal len in dc Duitse Lotto zijn: 1, 3. 4, 19, 24, 27, Reservegetal: 20. Olymplanummer: 4032.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11