DE VRIES HOOPT OP NIEUWE MACHINE STEWART PROFITEERDE VAN PECH AMON EN WON GRAND PRIXRACE Wereldkampioen opnieuw door Angel Nieto verslagen TOCH EUROPA CUP VOOR SCHALKE 04 NA BEKERTRIOMF Karsmakers bleef Sigmans juist voor Spanning vergoedt veel op Zandvoort Van Heugten derde plaats SPORTBIJLAGE MAANDAG 3 JULI 1972 A 2 FRANCORCHAMPS Het wereldkampioenschap motor racen in de 50 cc-kïasse be looft een even spannende eindfase te krijgen als vorig jaar, toen Jan de Vries op het Spaanse Jamaracircuit Angel Nieto voor eigen pu bliek de titel ontfutselde. De Friese krullebol opende het nieuwe seizoen bijzonder suc cesvol met twee overwinnin gen, maar moest zijn oppo nent vorige week in Assen een eerste revanche toe staan. En gisteren bracht Nieto in Francorchamps door een nieuwe triomf de balans volledig in evenwicht. Dat de Derbi-coureur in het eindklassement een twaalf punten tellende voorsprong bezit hij behaalde een tweede plaats meer is daarbij waarschijnlijk van geen belang, aangezien slechts de beste vijf resulta ten uit in totaal acht wed strijden tellen. De Vries: ,,Er staan nog drie races op het programma. Degene die er twee wint is kampioen." Voor Jan de Vries betekende de duidelijke nederlaag in de Belgische Grand Prix slechts gedurende de eerste van de vier ronden wist hij Nieto nog enigszins bij te houden allerminst een verrassing. Ofschoon hij de snelste trainmgstijd liet af drukken, klaagde De Vries al voor de race: ,,De top snelheid van de Derbi ligt iets hoger. En dat is hier be slissend." Nieto zorgde er prompt voor, dat deze som bere voorgevoelens bewaar heid werden. De race op de Belgische Ardennenpiste maakte wel duidelijk, dat het Van-Veen-Kreidler-team een behoorlijke hoeveelheid me chanische problemen moet oplossen indien men geen af scheid van het wereldkam pioenschap wil nemen. De Vries: „Vandaag liep de ma chine opnieuw niet al te best. Het maximum toerental was er eenvoudigweg niet uit te halen. Nee, we hadden niet verwacht, dat deze motoren zo slecht zouden lopen, als nu is gebleken. De machine van vandaag (De Vries heeft drie racers tot zijn beschiik- king) haalde vorig jaar nog tien kilometer meer en dat beslist in Francorchamps over de zege. Je ligt opge vouwen achter de stroomlijn te vervelen, zo eentonig is het hier. Bah, wat een cir cuit." Vorig jaar wist Nieto halver wege het seizoen ook een achterstand goed te maken en kon De Vries slechts triomferen dankzij een nieu we, snellere machine. Ook ditmaal heeft het Van Veen- team een „geheim wapen" achter de hand. Zaterdag trainde De Vries met een nieuwe racer: „Hij is wel sneller, maar nog niet betrouwbaar genoeg. De kan sen hadden in de race fifty- fifty gestaan: of winnen of uitvallen." De Vries koos dus voor het in ieder geval Maar zelfs als de nieuwe motor nog niet gereed zou zijn, gelooft De Vries toch wel in zijn kansen: „De Sachsenring ligt me. Op dat circuit kan ik verdraaid goed uit de voeten. En tussen die race en de volgende Grand Prix in Zweden liggen twee weken. Dan kan veel gebeu ren." En Angel Nieto? Hij kroop direct na de 50 cc-race op zijn 125 cc-derby om een tweede zegepraal binnen te halen. De kansen op een dubbele wereldtitel lijken voor de felle Spanjaard gun stiger dan ooit. Vormde de 50 cc-race opnieuw een tegenvaller voor de 25.000 naar Francorchamps getrokken Nederlandse mo- torsportfans, in de overige wedstrijden kregen ze hele maal geen reden tot juichen. De tiende plaats van Marcel Ankone (250 cc) bleef zelfs vrijwel onopgemerkt. Veel spanning viel er in de Belgische Grand Prix niet te genieten. Jarno Saarinen reed zijn concurrenten in de 250 cc-categorie al vrijwel na de start op een niet meer te overbruggen achterstand en Giacomo Agostini domineer de uiteraard de race bij de halve liters, al gaf hij de verveelde toeschouwers nog een „schijnduel" met ploeg genoot Pagani nog enige compensatie. Maar in de laatste drie ronden draaide Ago de gaskraan wagenwijd open en stelde met een straatlengte voorsprong zijn elfde wereldtitel veilig. Bij DOETINCHEM Pierre Karsmakers uit Aalst heeft gisteren met zijn Husqvarna een motocross 500 cc klasse in Doetin- chem gewonnen, tellend voor het Nederlands kam pioenschap Hij verzamelde over de twee manches 57 punten. Zijn concurrent voor de nationale titel de beslis sing valt op 20 augustus in Eenrum) Frans Sig mans eindigde met een Maico op de tweede plaats. Ongeveer 2500 toe schouwers omzoomden het modderige parkoers, de eindstand was: 1. Pierre Karsmakers (Aalst)met een Husqvarna 57 punten, 2. Frans Sigmans (Bakel) Maico 55, 3. Gerrit Wol- sink (Hengelo) Husqvarna 52, 4. Jan Keizer (Doetin- chem) Husqvarna 43, 5. Hans Bel (Amersfoort) Maico 42, beëindigen van de wedstrijd en ging kansloos ten onder. Zelfs slaagde Theo Timmer met de oude Jamathi er in om de Kreidler-topcoureur redelijk bij te houden. De Vries: „Het is nu maar de vraag of we voldoende tijd krijgen om het nieuwe mo torblokje voor honderd pro cent in orde te maken. We kunnen het, daar ben ik van overtuigd. Maar als wij naar een race gaan, is er nie mand meer in Amsterdam. Derbi beschikt over heel wat meer mankracht en gaat rustig door met het verder ontwikkelen van de machi nes. Wij kunnen maar een ding tegelijk doen: rijden of sleutelen." Deze week trekt De Vries met zijn begelei ders naar Oost-Duitsland. Jan de Vries moest opnieuw zijn meerdere erkennen in Angel Nieto. De Vrie, (toto) heeft nu twaalf punten achterstand in het klasse- ment om de wereldtitel. CLERMONT FERRAND Jackie Stewart, duidelijk favoriet, heeft gisteren op het circuit van Clermont Ferrand de Grote Prijs van Frank rijk, tellend voor het wereldkam pioenschap der coureurs gewonnen. Het was de tweede zege van de „Vliegende Schot" op het Franse circuit. Ook in 1969 triomfeerde de tweevoudige wereldkampioen, die in een Tyrrell-Ford reed. Het was zijn 21e overwinning in een wedstrijd geldend voor het wereld kampioenschap. Overigens kreeg niet de pas van ziekte her- Stelde Stewart (het hartelüjkste applaus, maar de Nieuwzeelander Ghris Aimon. De .Schot triomfeerde in feite, doordat de pech ook nu de Matra-Simca trof. Negentien van de 38 ronden leidde Amon. Toen dwotig een lekke band hem tot een pitstop, waardoor hij terugviel naar de achtste positie. Spectaculair Ih een spectaculaire achtervolgingswedstrijd, •waarin hij het ronderecord tot 2 min. 53,93 sec. (gemiddelde 166.751 km/u) verbeterde, 'pas;eerde de 28-jarige Nieuwzeelander de ene coureur na de andere. Hij werd nog een bedreiging voor de dit jaar zo succes volle Braziliaan Emerson Fittipaldi, die de ranglijst voor het wereldkampioenschap met maar liefst dertien punten voorsprong op Stewart aanvoert. Chris Amon kwam Sets meer dan vier seconden te kort om toch nog de tweede plaats te kunnen opei- Stewart was uitermate verheugd over zijn eerste zege na zijn terugkeer. Hij had daar aile reden toe, want hij was er bovendien dn geslaagd de dit seizoen bijzonder sterk rijdende Lotus-coureur Emerson Fittipaldi achter zich te laten. De Braziliaan werd tweede met een halve minuut achterstand. Pech Behalve Chris Amon werden nog twee ande re rijders door pech teruggeworpen, Den nis HuLme in zijn McLaren en Ferrari-rij- der Jacky Ickx. Tijdens de race op het moeilijke 51 bochten tellende 'bergcircuit werd de Oostenrijkse coureur dr. Helmut Marko door een steen aan het linkeroog getroffen. Zijn BRM raakte van de baan en kwam in een sloot tot stilstand. Ge vreesd wordt dat de Oostenrijker zijn oog zal moeten missen. In de strijd cm de wereldtitel leidt Fittipaldi met 34 punten vóór Stewart (21) en Hulme Stan Libuba heft c (19). beker die zijn ploeg Schalke 04 veroverde HANNOVER Schalke '04, dat afgelopen woensdag, op de laatste speeldag van de Westduitse competitie, door Bayers Miinchen met 5-1 werd uitgeschakeld voor de nationale titel, zal volgend seizoen toch Euro pa Cupvoetbal mogen spe- Mini wereldcup len. De ploeg uit Gelsenkir- in Brazilië zijn dit weekeinde chen veroverde in het Ne- weer een aantal wedstrijden ge- van 2-0 kunnen bewerkstelligen. Die treffers waren afkomstig van de dartele linksbuiten Er- win Kremers en Scheer. Na de hervatting waren het Lutke-boh- mert, Fischer en opnieuw Kre mers, die de stand op 5-0 be paalden. dersachsen-stadion van Hannover de Duitse beker. In de finale won het met ma?.r liefst 5-0 van de FC Kaiserlautern. lauetern, dat in de competitie met een zeer bescheiden plaats genoegen moest nemen, speelde zo slecht, dat het de klasserij- ke Schalke-aanvaliers geen en kele moeite kostte orn door de verdedigingslinie van Kaisers- lauetern heen te komen. ses - schoot hij vanaf acht me ter in. Een kwartier na rust maakte rechterspits Jairzinho er 3-0 van. Hij snelde met de bal aan de voet over het mid denveld en schoot van 25 meter afstand hard in. Het enige doelpunt in de ontmoe ting Argentinië-Rusland viel in de 24ste minuut. Na een fout in de Russische verdediging rolde de bal voor de voeten van mid denvelder Pastroiza, die scoorde. In de laatste wedstrijd van de dag speelde Portugal en Uru guay gelijk: 1-1. De doelpunten werden gescoord door: Uru guay: Latteuada (20 ste min; Portugal: Graca (44 ste min). kt Hikt alsof Jackie Ickx zijn naamgenoot Stewart nog bedreigt, maar de Belg heeft een ronde achterstand als de Schot over de finish gaat. j Ondanks het grote overwicht had Het betekende de tweede Grand Prixrace van de Schotse coureur. Schalke bij rust pas een score speeld in het toernooi om de mi ni-wereldbeker voor landenploe gen. Brazilië versloeg Joegosla vië met 3-0, terwijl Argentinië met 1-0 over Rusland zegevier de, Schotland en Tsjechoslowa- kije speelden met 0-0 gelijk. De finale is echter een bittere te- leurstelling "eworden voor de Met sprankelijk aanvalspel over- Dozsa Ujpest is gisteren voor de 66.000 toeschouwers. FC Kaiser- rompelde Brazilië het traag ac- terende Joegoslavië. Twee doel punten van Linkerspits Leivin- ha, die na zes minuten inviel voor Paulo Cesar, geven Bra zilië al na 22 minuten een voor sprong van 2-0. Leivinha be kroonde in de 20 ste minuut een combinatie, waaraan de gehele voorhoede deelnam, met een doeltreffende kopbal. Twee mi nuten later - na vier korte pas- vierde maal achtereen voetbal kampioen van Hongarije gewor den. Dozsa versloeg MTK. Boe dapest met 6-3 en is daardoor twee wedstrijden voor het einde van de competitie - onbereik baar geworden voor zijn concur renten. Na 26 wedstrijden leid Dozsa met 44 punten. Salgotar- jan staat met een achterstand van vijf punten op de tweede plaats. ZANDVOORT - Onder barre weersomstandigheden zijn giste ren op he ciruit van Zandvoort nationale motorraces gehouden. De tijden waren uiteraard slecht. Doch de spanning ver goedde veel. Het hoofdnummer was stellig de finale van de 250-cc klasse nationaal, waar voor de renners zich in twee se ries moesten plaatsen. Adam van der Draay werd na felle strijd met Peter Pauw winnaar. In de zware standaardklasse boekte Herman Spahn zijn 44e overwinning. De grote pechvo gel was Strijbos in de sportklas- se tot 500 cc. De voornaamste uitslagen zijn: stan daardklasse tot 350 cc: (10 ronden. 41.93 km.): 1. Rljnders (Angerlo) met Yamaha 25.02 (gm. 100.498 km/u)2. Tieleman (Doesburg) met Yamaha. Snelste ronde: Nleuwen- hulzen (Haarlem) met Kawasaki 2.20.4 (gem. 107.512 km/u). Standaardklasse tot 500 cc: (12 ron den. 50,135 km.)1. Roubos (Nieuw Vennep) met Kawasaki 24.14.5 (gem. 124.544 km/u.); 2. Kunst (Tlel) met Suzuki. Snelste ronde: Roubos 1.54.3 (gem. 132.062 km/u.) Standaardklasse tot 750 cc: (12 ron den): 1. Spahn (Amstelveen) met Kawasaki 27.38.7 (gem. 109.204 km/u.); 2. De Jonge (Groningen) met Norton. Snelse ronde: Spahn 2.14.9 (gem. 111,986 km/u.). Sportklasse tot 350 cc: (12 ronden): 1. De Graat (Bussum) met Kawasaki 28.01 (gem. 107.758 km/u).: 2. Schermer (Castricum) met Suzuki. Snelste ronde: de Graat en Schermer 2.12.5 (gem. 113.922 km /u.). Sportklasse tot 500 cc: (12 ronden): 1. Bouwmeester (Abbenes) met Honda 28.28 (gem. 106.052 km/u.); 2. Van Doorn (Dodewaard) met Honda. Snelste ronde: Strijbos (St. Pancras) met Velocette 2.16.5 (gem. 110.584 km/u.). Finale 250 cc klasse nationaal (8 ron den. 33.544 km.): 1. Van der Draay (Oosterhout) met Yamaha 19.21.4 (gem. 103.976 km/u.); 2. Pauw (Kockengen) met Suzuki. Snelste ronde: Van der Draay: 2.22.1 (gem. 106.226 km/u.) Zijspannen: (8 ronden): 1. Oosterloo-De Geus (Hilversum) met H-mda 20.35.1 (gem. 97.77 km/u.); 2. Kooy—Vader (Amsterdam) met BMW. Snelste ronde: Oosterloo—De Geus 2.25.4 (gem. 103.815 km/u.). VESOUL De Zwitser Robert Grogg heeft gisteren in de Franse plaats Vesoul de zeven de race voor de FIM-cup motor cross zijspanklasse gewonnen. De beste Nederlander was Ton van Heugten, die op de derde plaats beslag legde. Bekerhouder Driekus Lubbers moest in de tweede manche reeds in de eerste ronde met machinepech de strijd staken. In het klassement na zeven ra ces bezet Van Heugten de eer ste plaats met 54 punten. Grogg is met 42 punten echter nog een ernstige bedreiging, temeer daar de beste vijfresultaten meetellen. Er volgden nog drie races. De eindstand: 1. Grogg (Zwlts.) met Norton 3 punten (1 uur 3 minuten 31,9 seconden); 2. Courajoed (Zwlts.) Triumph 3 (1.03,58,4); 3. Van Heugten (Ned.) Norton 7; 4. Ten Thlje (Ned.) Norton 12; 5. Hen- noquln (Fr.) Norton 13: 6. Ander- borg (Zwe.) Norton 14. Stand voor de FIM-cup (na zeven races): 1. Van Heugten 54 punten2. Grogg 42; 3. Ten Thlje 39; 4. J.ubbers 32: 5. Guilford (GB 26. Stroemberg

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10