Tweekamp Spasski- Fischer SCHAAKDUEL OM GROOTSTE PRIJS VAN DE EEUW ARIE OTTEN: VOETBAL IS IN WEZEN PRIMITIEF GEBEUREN 'Dit zijn werkelijk gangstermethodes ZATERDAG 1 JULI 1972 LEIDSE COURANT Boris Spasski staart voor zich uit, de toekomst zal leren of hij in het bezit van zijn wereldtitel blijft REYKJAVIK Als alles goed gaat, zal vandaag ln het IJs landse Reykjavik de schaak tweekamp tussen de Rusische ti telhouder Boris Spasski en diens Amerikaanse uitdager Robert Fischer officieel worden ge opend. Morgen begint dan de eerste partij. Als alles goed gaat inderdaad. Zelden is de voorbe reiding van een tweekamp om de schaaktitel met zoveel chica nes omgeven geweest. Nimmer nog hebben de bijkomende as pecten van financiële aard en zelfs die van nationale trots een zo overheersende rol gespeeld. Nimmer ook heeft een uitdager gestaan, op wat hij meent dat zijn rechten zijn, als ditmaal Robert Fischer. Zelfs in dit laatste stadium van de voorbereiding kon men nog niet gerust zijn. dat Fischer morgen daadwerkelijk achter het uit wit-groene IJslandse steensoorten vervaardigde schaakbord zal plaatsnemen. Fi scher is namelijk pas op het laatste moment in IJsland gesig naleerd. En dat terwijl hij nog niet lang geleden verklaarde veertien dagen van tevoren in Reykjavik te zullen arriveren, teneinde zelf te bezien of aan al zijn wensen ten aanzien van de accommodatie tegemoet was ge komen. Het gerucht gaat dat hij niet tevreden zou zijn met de verlichting van de speelzaal. Dit soort geruchten is niet op het waarheidsgehalte te controleren om de eenvoudige reden dat Fi scher buiten de publiciteit blijft. Eén maand geleden is hij voor het laatst in het openbaar gesig naleerd als deelnemer aan een tennistoernooi in Californië. Problemen Spasski bevond zich reeds in Reykjavik. Hij is in gezelschap van Geiler, Averbach en Ney. Het is mogelijk dat trainer Bon- darewski zich nog bij dit drietal voegt. Het is duidelijk dat Gei ler aanwezig is, omdat diens spel Fischer dikwijls voor grote problemen heeft geplaatst. Gei ler heeft een positieve score te gen de Amerikaan. Averbach is 's werelds beste eindspelspecia list, hetgeen vooral bij afgebro ken partijen van belang kan zijn, terwijl Ney een kenner van openingen is. Ney won in 1964 met Keres het hoogoventoernooi. Fischer zal waarschijnlijk zon der secondant spelen. Voor die functie had hij een beroep kun nen doen op de grootmeesters Larry Evans en Bisquier. Evans bijvoorbeeld, zal de tweekamp als reporter bijwonen. Het lijkt echter onwaarschijnlijk dat Fi scher van zijn technische capa citeiten gebruik zal willen ma ken. De 29-jarige Fischer is een auto-didact, die er oprecht van overtuigd is, het zelf het beste te weten. Hij verliet de middel bare school op de dag dat hij niet langer leerplichtig was. „Ik vond het onverantwoord mijn tijd nog langer te verknoeien met al die stomme kinderen en met leraren, die nog stommer zijn dan de leerlingen zelf," mo tiveerde hij destijds die stap. Opstelling Recente moeilijkheden met zijn zakelijke relaties hebben moge lijk de kritische opstelling van Fischer ten opzichte van de bui tenwereld nog verscherpt. Ja renlang was de voorzitter van de Amerikaanse Schaakbond majoor Edmonson Bobby's al ter ego als het er om ging Fi scher te beschermen tegen sto rende invloeden van buitenaf. In maart j.l. echter kreeg het twee tal ruzie. Nadien werden de be langen van Fischer behartigd door de advocaat Marshall. Deze heeft ook al weer bedankt. In IJsland treedt Kramer op na mens de Amerikaanse schaak bond en waarschijnlijk ook een beetje namens Fischer. Oorzaak van de moeilijkhedeh: het Amerikaanse genie heeft ontdekt dat er met schaken geld is te verdienen. Veel geld zelfs. Geldprijzen Over het algemeen is er in het verleden om bescheiden geld prijzen gespeeld. De match Fl- scher-Petrosjan had een prijzen- fonds van 12.000 dollar, hetgeen reeds als recordbedrag gold. Als grap deed toen de mare de ron de, dat iemand 50.000 dollar wil de neertellen. Evenwel, vooral door het gedragspatroon van uit dager Fischer, bleken vele bon den bereid hoge bedragen op ta fel te leggen. De stad Belgrado bood zelfs een prljzenfonds aan van 152.000 dol lar: Nederland dong eveneens mee, met een prijzenfonds van rond de 80.000 dollar. Ofschoon reglementair reeds in januari een besluit genomen had dienen te worden, duurde het maanden alvorens president Euwe beslis te, dat in Reykjavik zou worden gespeeld. De inzet werd daarbij bepaald op 125.000 dollar, het oor spronkelijke IJslandse aanbod. De tweekamp wordt\ aldus pro fessor Euwe, gehouden onder de voorwaarden van het zogenaam de akkoord van Amsterdam, dat 20 maart tot stand is gekomen. Aan de besprekingen namen toen de schaakbonden van Ame rika, Joegoslavië, Rusland en IJsland deel; een en ander on der leiding van de wereld schaakbond. Fischer heeft toen nog in maart telegrafisch laten weten die akkoorden niet te er kennen. Enkele maanden later, toen professor Euwe hem dreig de van het uitdagerschap ver vallen te zullen verklaren, legde Fischer zich bij de akkoorden én het IJslandse prijzenfonds neer. t zijn afspraken te regelen. Die tijd is voorbij, nu zal hij De match die thans voor de deur staat, wordt geheel gehou den onder organisatorische ver antwoordelijkheid van de IJs landse Schaakbond. De FIDE speelt nog slechts een represen tatieve rol. Er worden maxi maal 24 partijen gespeeld. Bij een eindstand van 12-»2 blijft Spasski wereldkampioen, doch wordt het prijzenfonds van 125.000 dollar verdeeld op fifty fifty-basis. Indien één van de deelnemers 12 1/2 pnt heeft ver gaard voor de 24 krachtmetin gen ten einde zijn, wordt de tweekamp gestaakt. Als hoofdar biter is aangewezen de Westduit- se grootmeester Lothar Schmid, die ook de match Petrosjan-Fi- scher, herfst 1971 leidde, de fi nale-ontmoeting van de kandida tenmatches. In deze kandidaten matches imponeerde Fischer door achtereenvolgens Taima- now en Larsen met 6-0 te ver slaan en tegen Petrosjan met 6 i eten. 1/2—2 1/2 ondubbelzinnig nen. Verrassend daarbij v oud-wereldkampioen Petrosjan aanvankelijk gelijke tred wist te houden 2-1/2-2 1/2), doch daar na fysiek ineenstortte. Boris Spasski veroverde de titel op Petrosjan. De tegenwoordige wereldkampioen verwierf het recht tot uitdaging reeds in 1966, doch werd toen door Petrosjan verslagen, met de niet geheel overtuigende score 12 1/2 11 1/2. Spasski won in 1909 nadat hij voordien, evenals Fischer deze keer, drie kandidatenmat ches had gewonnen, met de cij fers 12 1/2 10 1/2. President De titel wereldkampioen is in handen van de wereldschaak bond (FIDE), waarvan onze landgenoot professor dr. Max Euwe president is. Het verwer ven van het recht op uildaging van de titelhouder vergt 3 juar. De wereld is verdeeld in zones. Er worden 10 zone-toernooien gespeeld, waarna één interzo naal toernooi wordt gehouden. De 6 hoogstgeplaatsten van het interzonale toernooi worden toe gelaten tot het kandidatentoer nooi. Daarin komen, zondeV voorwedstrijden, ook uit de ver liezer van de finule-match van het laatste kandidatentoernooi en de verliezer van do twee kamp om de wereldtitel. Deze 8 grootmeesters spelen knock-out matches. Enerzijds komen zij dus zeer voorbereid en gehurd aan de start in het duel met de wereldkampioen, anderzijds leeft bij velen het bezwaar tegen de geweldige inspanning, die een uitdager reeds achter de rug heeft op het ogenblik, dat het zwaarste examen voor de deur (Van onze sportredactie) GOOR Arie Otten is er helemaal kapot va.i. Hij wordt geen trai ner van Vitesse. En dat, terwijl hij enige weken geleden al hele maal rond was met de nieuwe manager van Vitesse, Wim Beltman. De oud-Iegerkapitein had echter bindende vakantieafspraken ge maakt en daardoor ontbrak de tijd om alles tot in de puntjes te rege len. Dat was, zo redeneerde Arie Otten, niet erg want er waren im mers afspraken gemaakt. Vorige week kwam Beltman terug van vakantie. Arie Otten ging opgetogen naar Arnhem, dolblij dat hij toch weer een club had gekregen. Maar andermaal bleek dat er aan de sociale zekerheid van de Ne derlandse trainer alles mankeert. Want dezelfde avond kwam het bestuur van Vitesse op de proppen met een andere trainer, Frans de Munck, een man die de Arnhemmers als eerder trainde. Alle af spraken tussen Otten en Beltman werden genegeerd. Arie Otten: ,,Ik ben naar Arnhem geweest. De pers was er. Maar ze hebben me laten wachten negen uur, tien uur. Toen werd gezegd dat Beltman te vermoeid was van de reis en dat de vergadering niet doorging. Maar Beltman en een gedeelte van het bestuur zaten in het motel Arnhem met leden van de spelersraad. Toen is De Munck aangesteld als trainer. Dit zijn gangstermethodes, dit is te gek", al dus de zeer geëmotioneerde Arie Otten de volgende morgen. Vierentwintig uur eerde was de Goorse trainer nog heel wat opti mistischer. Arie Otten was er voor de volle honderd procent van overtuigd dat hij de nieuwe trainer van Vitesse zou worden. De af spraken waren er immers! Beschikbaar Arie Otten: „Beltman heeft me gebeld. Hij was er kapot van. Hij heeft me gezegd „Ik kan er ook niets aan doen". Beltman denkt er r-ver om zijn functie als manager ter beschikking te stellen". Arie Itten onderzoekt momentee' of er een mogelijkheid is via gerechte- ijke weg recht te krijgen. Hij heeft een getuige. Vitesse-voorzitter Van der Louw is inmiddels ijlings naar zijn vakantieadres vertrok ken. i'oor Otten betekent dit de tweede grote teleursteling binnen een nar. Vorig jaar november werd hij namelijk op zeer onelegante l/ijze door SC Cambuur de laan uitgestuurd. Wim Beltman over de Iffaire: „Op de dag dat ik met vakantie ging. kreeg ik te horen dat for Brom wegging als trainer bij Vitesse. Ik had verschillende oe- fenmeesters op het oog, onder wie Arie Otten. Ik ben dezelfde dag len. naar Otten toegegaan en we zijn tot een akkoord gekomen. Ik heb tegen Otten gezegd dat ik er veel voor voelde met hem in zee te gaan. Ik wilde graag m>?t hem werken". Sollicitanten Arie Otten had daarna een gesprek met het bestuur dat hem vertel de dat er meer sollicitanten waren. „Tijdens de bespreking in Motel Velp heb ik het volledig voor Otten opgenomen. Ik heb gezegd dat ik met Otten ook bereiken kon. wat ik met De Munck kan bereiken. Maar ik ben wel tot de conclusie gekomen dat het voor Otten on prettig werken zou worden, want een paar oudere spelers, die al eerder onder De Munck hadden getraind, wilden deze graag terug. Opmerkelijk Op mijn vakantieadres heb ik toen gelezen, dat De Munck inderdaad solliciteerde. Tijdens mijn vakantie is er gesproken. Aan deze kwes tie is niets meer te doen". Wim Beltman beaamde dat hij overweegt zijn functie bij Vitesse be schikbaar te stellen. Beltman: „Ik heb gezegd dat ze nog wel meer van me zullen horen". de andere op straat. Werkloos. Met 10.000,. en een schop na. En dat allemaal om een kleinigheidje. Otten had namelijk na de wedstrijd tegen Heerenveen, die na een voorsprong van 10 tenslotte met 2I werd verloren, een paar opmerkingen gemaakt over de prestaticmo- gelijkheden van de sDelers van Cambuur. Voor het bestuur van Cambuur was dat aanleiding lar.gs gerechtelijke weg zijn trainer de laan u"' te sturen. Arie Otten heef' die klap verwerkt. Hij zegt: ,.De sociale positie van de Nederlandse trainer is erg slecht. Een con tract geeft geen zekerheid. Dat heb ik zelf ervaren. Als er geen prestaties komen moet de trainer weg. Maar als een bestuur een fout maakt, gebeurt er niets, die blijft zitten. Kleinigheidje Cambuur stuurde vorig jaar november Arie Otten de laan uit om een kleinigheidje. Arie Otten zegt nu: „Bij Cambuur deden ze alles achter mijn rug om. Voor dat ik er erg in had, zonder dat er met me gepraat was. werd ik op de straat gezet. Dat zo iets in de sport mogelijk is. Cambuur gooide de zaak voor de rechter. Die heeft me volledig gelijk gegeven maar omdat de werksfeer bedorven was, ben ik vertrokken." Arie Otten, de man die het jaar dararvoor zijn team op de drempel van de eredivisie had gebracht en bovendien het B-team met zeven punten voorsprong kampioen had gemaakt, stond van de ene dag op Het is overigens wel opmerkelijk dat het met de SC Cambuur hele maal de verkeerde kant is opgegaan sinds het vertrek van Arie ot ten. Hadden de Friezen in de vorige competitie nog gemiddeld 5400 toeschouwers, nu is dat aantal al gedaald met bijna 2000 toeschou wers. Dat betekent zo'n inkomstendaling van een ton. Bovendien speelt Cambuur dit jaar niet voor de beker. In de competitie daarvoor leverde de wedsirijd tegen Feyenoord een recordrecette op. Cambuur heeft nu dan financieel ook erg weinig armslag, wat blijkt dat men geen geld op de transfermarkt kon leg gen. Ruim een half jaar is Arie Otten voetbal-werkloos geweest en het ziet er naar uit dat die periode nog langer zal worden maar hij is er niet verbitterd door geworden. „Want", zegt hij. „ik ben er gek op". Arie Otten kan niet buiten voetballen. Hij vertelt: „Laatst kwa men ze van de voetbalvereniging Enter naar me toe. Ze zeiden nu bestaan we vijftig jaar en we staan helemaal onderaan, kun je ons helpen Ik heb meteen gezegd dat doe ik. We trainden drie keer in de week en we hebben het gered. Kijk, dan ben je dankbaar, dan ben Otten wil het hart meer laten spreken in het voetbal. Hij zegt: „Voetbal is emotie. Het is in wezen een primitief gebeuren. Een prestatie komt van binnenuit, het hart maakt de prestatie. Een kampioenschap kun je niet kopen ,ul denken sommige bestuursleden van wel. Er zijn er die denken dat je automatisch kampioen wordt door een bepaalde trainer aun te trekken, maar dat is natuurlijk niet zo. Die mensen hebben er gewoon geen verstand van". Volgens Arie Otten lopen er in ons betaalde voetbal teveel mensen rond die niet (voclbal)kundig zijn. Hij noemt een voorbeeld. „Die sanering is gebeurd door mensen die er geen verstand van hadden. De KNVB is eerst gaan saneren en toen hebben ze gedacht: Hé, wc hebben ook nog een paar trainers, wat moeten we daarmee doen". Een paar trainers zitten nu nog met de naweeën van die sanering. Evert Mur, Wim Blokland, Jaap van der Lek. Ko stijger. Ben lap en Bas Pauwen lopen nog steeds in de W.W. Zij krijgen van do KNVB een voorschot van 1000, per miand bruto. Arie Otten hoort nu ook weer bij dat rijtje. Ziek Ons betaalde voetbal is ziek. De sanering heeft maar gedeelte lijk genezing gebracivt. Om de patiënt weer op de been te krijgen moet volgens Arie Otten 't competitie-element (de spanning) tot het einde van de competitie gehandhaafd blijven en moeten clubbestuurders hun gezonde verstund gebruiken. We moeten af van die gekken trans ferer" ragen van anderhalve of twee ton voor een middelmatige spe ler. Arie Otten heeft nog geen club. Hij en nog zo'n 160 „soortgeno ten" trainen een te laag spelende club of trainen helemaal niet. Een elementaire economische wet zegt dat dat niet gezond Is. Er zijn ook teveel trainers. Er zal ook een rem moeten komen op de opleiding voor A-trainers. Ondanks alle narigheid door fijn ontslag bij Cambuur en de teleur stel!) ig bij Vitesse, blijft Arie Otten gek op voetballen. Hij weet dat die narigheid een consequentie van het trainerschap Is. Hij is er mentaal legen opgewassen. Ilij zegt: een trainer die geen ellende heeft gekend, kan geen goede trainer ziin. Je moet opdonders hebben ge had. Datzelfde geldt voor bestuursleden, die moeten verstand heb ben van voetbal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15