Alphense raad trouw achter visie B. en W. over gewest S. \Y. Neefjes nam afscheid van de Willibrord-mavo Positieve benadering van gewestvorming in raad van Zoeterwoude Veel spanningen bij middenstanders door verkeersmaatregelen Situatie rond reconstructie Rijndijk nog altijd verward Geen extra kosten voor riolering De Zuidhof R ehobothschool luidde mevrouw Kreling uit Massale vissterfte Sassenheimse vijver MARKTEN PAGINA 6 LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 JUNI 1972 ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad heeft donderdag avond besloten zich te stellen achter het standpunt van burge meester en wethouders, dat de vorming van een mogelijk ge west beperkt moet worden tot de 10 gemeenten rond Alphen, die nu samenwerken in het overlegorgaan noordoostelijk Zuid-Holland en de gemeenten Alkemade, Bodegraven en Bos koop. Een rapport van een A.R.- werkgroep die de instelling van een 32 gemeenten tellend gewest bepleitte, is daarmee niet door de raad aanvaard. De bijna twee uur durende be raadslagingen over de concept- antwoorden aan Ged. Staten op de vragen van dit college hoe B en W denken over de gewest- vorming, mondden uit in een drietal voorstellen van verschil lende raadsfracties. Deze voor stellen wilden enige wijzigingen brengen in de beantwoording aan Ged. Staten. Geen van de wijzigingsvoorstellen maakten enige kans van slagen en wer den met overweldigende meer derheid van de tafel geveegd. B en W lieten de raad weten dat zij van plan waren het provin cie-bestuur mee te delen dat men van mening is dat een re gionaal gewest van 13 gemeen ten (de zg. Rijnstreekgemeenten en de gemeenten die ten noor den dan wel ten zuiden daarvan in de nabijheid liggen), een min of meer afgerond gebiedsdeel vormt, waarvoor een gemeen schappelijke bestuurs- en ont wikkelingsvisie kan worden ont worpen en intergemeentelijke taakbehartiging overzichtelijk kan worden gemaakt. De heer D. van Leeuwen van de Anti- Revolutionaire fractie haakte echter in op het rapport van de werkgroep van zijn partij en diende een voorstel in de moge lijkheid van een grotec gewest niet uit te sluiten. Dit voorstel werd gesteund door de twee aanwezige AR-leden en de ver tegenwoordiger va de SGP. De raad verwierp het voorstel ech ter. VVD-er H. J. van den Berg hield een pleidooi voor het door on derling overleg tot stand laten brengen van een gewest. B en W. bleken echter meer gepor teerd te zijn voor een regeling van de gewestvorming door de rijkswetgever. Het voorstel om de B. en W.-beantwoording aan GS volgens de opvatting van de heer V.d. Berg te wijzigen vond alleen steun bij de vertegen woordiger van D'66, mevrouw A. F. R. Hardijzer-Neef. „In het kader van de regionale gewestvormingsidee is het o.i. niet noodzakelijk daarbij aan stonds de vorming van wijkbe- stijren te regelen", aldus een standpunt van B en W. De beer J. H. van der Vlies (PvdA) ver klaarde daarop echter voorstan der te zijn van een gelijktijdige studie over deze wijkbesturen en stelde voor de B en W-brief in die zin te wijzigen. Met al leen bijval van zijn fractiege noot Bijl werd ook dit voorstel terzijde gelegd. Eerder wees de heer Van der Vlies er op dat Alphen het niet ge makkelijk zal krijgen als het als centrumgemeente in een moge lijk gewest gaat optreden, ge zien de niet zo rooskleurige fi nanciële positie van de gemeen te. „Ik ben niet tegen het ge west, alleen moeten wij niet veronderstellen dat met het creë ren van gewesten alle proble men zijn opgelost", zo hield hij de raad voor. KVP-er C. J. Winninghoff vond die zaak met de gewesten maar een ingewikkelde materie: „Wa ren we maar Thorbecke's in het klein, dan waren de problemen niet zo groot", verzuchtte hij. Burgemeester Mr R. M. Gallas verklaarde naar aanleiding van gemaakte opmerkingen dat ook Woerden en misschien zelfs Gouda in het te vormen gewest opgenomen zouden moeten wor den, dat men de ogen geopend moet houden naar beide richtin gen. „We moeten kijken naar wellicht Woerden en Gouda, maar ook in de richting van Leiden", zo zei hij. Door de lig ging van Alphen, is het een ty pische Rijnstreekgemeente, maar evenzeer een gemeente die duidelijk in Leidse sferen past. Er zullen zaken zijn die boven de beperkte groep van het overlegorgaan zullen uit gaan", aldus burgemeester Gallas. Op vragen of de gemeen te Alkemade door haar geogra fische ligin wel past in het ge westbeeld rond Alphen zei mr. Gallas dat het wel degelijk zin heeft om met Alkemade hier over nog van gedachten te wis selen. Het ter sprake komen van Leiden in de discussies ontlokte de heer Winninghoff de opmerking dat men in Alphen niet zo naar die stad moest kijken. Hij wees er op dat in en rond Leiden geheel andere structuren bestaan en dat de bestuurlijke en financiële situatie van de stad niet te best was naar zijn mening. Op de vraag van Ged. Staten wie in een gewestraad gekozen kun nen worden, bleken B en W van plan te zullen gaan antwoorden dat de leden van de gewestraad worden gekozen uit de leden van de gemeenteraden. De AR, de WD en D'66 bleken hier echter niets voor te voelen en verklaarden voorstander te zijn van rechtstreekse verkiezingen. De KVP en het grootste deel van de CHU bleken echter meer te zien in de zg. getrapte ver kiezingen. De vraag of de gewest raad rechtstreeks of getrapt moet worden gekozen, hangt on der meer samen met de functie die men aan het gewest toekent, aldus B. en W. ZOETERWOUDE Het lang ver wachte, en met zoveel spanning tegemoctgezicne rapport inzake de plaatselijke winkelbehoefte, wat in opdracht van het ge meentebestuur is samengesteld door het Centrale Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf is woensdag uitgebracht. Dat deelde wethouder A. Duin dam, gisteravond voorzitter van de gemeenteraad wegens vakan tie van burgemeester Detmers, mede bij de behandeling van het voorstel om het aantal verte genwoordigers van de plaatselij ke middenstand in het voorlich tingsorgaan van drie op vier te brengen Daarbij discussieerde de raad uit voerig over de vraag of deze benaming met de nadruk op „voorlichting" wel de juiste was. De heer Engelkes diende een motie in om de naam voor lichtingsorgaan te wijzigen in overlegorgaan en dit een per manent karakter te geven. De voorzitter had daar bedenkingen tegen. Laat het nu voorgestelde daartoe uitgroeien. Een meer permanent karakter moet het krijgen als het zijn bestaans recht heeft bewezen. De heer V. d. Post achtte de huidige sa menstelling te log voor een per manent orgaan. Hij zocht voor de naamgeving naar een com promis door achter het woord voorlichting te plaatsen „c.q. overleg". Nadat de betekenis van beide woccden nog eens na der onder de loupe was geno men werd het voorstel van de heer Engelkes zonder hoofdelij ke stemming aanvaard. ZOETERWOUDE Dat de riole ring van de Zuidhof voor een bedrag van 61.650 belangrijk wordt verbeterd vormde geen probleem voor de raad. De heer P. van Rijn vroeg wel of het juist is dat de betrokken eigena ren nu voor de tweede keer aansluitkosten moeten betalen en of destijds geen beleidsfouten zijn gemaakt door bouw- en wo ningtoezicht. Voorzitter Duin dam verzekerde dat dit nu pas voor de eerste keer geschiedt, maar zegde een nader rapport toe. Bij het voorstel om een krediet te voteren voor het dempen van een sloot bij de Antoniusstraat was het voor de heer Van Rijn onbegrijpelijk dat dit niet tege lijkertijd is geschiedt met de re constructie van de Hoge Rijn dijk. Uit het antwoord bleek dat ook de gemeente dit graag had gezien, maar het Hoogheem raadschap Rijnland had zeer traag gereageerd op het verzoek om medewerking, zodat men toen de reconstructie aan de orde was een goede kans voor- I bij moest laten gaan. In het 1 overlegorgaan met Heineken waarin ook de gemeente Leiden j participeert, zal wethouder P. de j Jong de plaats gaan innemen van i de heer L. v. d. Post. De vestiging van Prince Cladding N.V. od het terrein van de N.V. j „De Vijver" aan de Hoge Rijn- i dijk riep nogal wat vragen op. Deze gingen voornamelijk over de plaats in het bestemmings plan (in fase A of fase B) en of de bouw wel beperkt zou blijven tot de in de aanvraag genoemde kantoor met showroom en ma gazijn. De voorzitter zegde hiertoe nauw op te zullen toezien bij de bouw- aanvraag. BOSKOOP Mevrouw D. Kre- ling-van der Groot nam gisteren afscheid van de Rehobothschool aan de Rozenlaan wegens hel bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Tijdens de afscheids-receptie in hotel Neuf sprak de heer J. A, Boer namens de vereniging voor prot. christ. onderwijs Hij huldigde mevrouw Kreling als een plichtsgetrouw onderwij zeres met grote liefde voor het vak en de kinderen. Hij bood haar een gouden armband aan als blijk van waardering. Het hoofd der school de heer A. Keesmaat memoreerde dat me vrouw Kreling een mensenleef tijd les heeft gegeven en dat zij als plaatsvervangend onderwij- seres toch zo regelmatig inviel dat zij steeds in de school aan wezig was. Bij pensionering geeft men altijd een ruststoel of zoiets welnu wij geven u iets om in beweging te blijven. Door twee leerlingen werd toen een glimmende fiets binnenge bracht wat mevrouw Kreling deed uitroepen „Oh! Dat is te veel". Toch was zij er erg blij met dit vervoermiddel en dank te ontroerd voor al deze hulde. SASSENHEIM De laatste dagen is in de vijver aan de Essenlaan massale vissterfte ontstaan van wifvis, karpers en brasems. Oorzaak was het gebrek aan zuurstof deels door ontbreken van planten, deels door de om diepte van de vijver, die van een halve tot een meter diep ls. Vele manden dode vis werden uit de vijver opgehaald. Deze vis was door omwonenden geleide lijk uitgezet sedert de vijver en kele jaren geleden werd aange legd. Inmiddels is men begonnen met verversing van het water. Het is niet mogelijk de vijver uit de diepen, daar dit verdrin kingsgevaar oplevert voor de jeugd die daar op warme zo merdagen in ronddobbert. Burgerlijke stand LEIDERDORP Geboren: Barbara Joan, d v E. J. A. v. Helelmink en M. E. J. Gussenboven. Wendy d v P. Ch. v. Ravens en M. J. kade; Bernard Oepke. z v Dijk en C. M._ Hai Ver- I Dirk v. Bostelen en A. Croon: Jacobus Willem z v E. Grlf- Ahsman en Marjolein J. de Stci Cornells S. van Deventer en Catha- rlna J. F. Dernee; Helnrkh den El- M. Rotmcnser i Johanna R. E. VOORHOUT— Aan de Ko ninklijke Academie voor Beeldende Kunsten slaagde Jack Prins voor M.O. teke nen. LEIDENDe personeels vereniging van Adler organi seerde zaterdag een viswed strijd. Uitslag: 1. Weber 360 gram, 2 st.; 2. Dieke 325 gram, 1 st.; 3. Van Vliet 170 gram, 3 st.; 5. Leuering 115 gram, 3 st.; 4 Gommans 150 gram, 3 st.) 5. Leuerinv 115 gram, 3 st. LEIDEN— Aan de dames M. en J. Schouten zijn de zil veren medaille en de daarbij behorende oorkonde van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen uitgereikt voor hun 25-jarig jubileum als hulp in de huishouding. Bei de zusters zijn elk totaal al vijftig jaar werkzaam in de huishouding. LEIDEN— Van 27 t/m 31 juli komt het circus Hagen beek naar Leiden. De stand plaats zal zijn op het par keerterrein van de Groen- oordhal. HAZERSWOUDE De uitvoering van de door de gemeenteraad genomen verkeersmaatregelen in Hazerswoude-dorp blijkt, vol gens KVP-er M. de Boer, enorm veel spanningen teweeg te heb ben gebracht bij burgers en (vooral) ondernemers. Genoemd raadslid was zelfs zo driest, om bij burgemeester J. ten Heuvel hof een soepel optreden van de rijkspolitie te bepleiten. Hetgeen de voorzitter overigens beant woordde met een sterk „nee", ook toen de Boer verklaarde te spreken namens AR-, CHU- en KVP-fracties. De socialist P. Oosterhoff memo- rerrde de inhoud van zijn brief, waarin hij stelde dat de venten de middenstand geen hinder nocht ondervinden van de ver- keersm ïatregelen (lees: parkeer verbod). Op 7 juli doet de kan tonrechter van Alphen aan den Rijn overigens uitspraak inzake een door de Hazerswoudse poli- middenstan der. „En misschien ls de iiV spraak wel in strijd met de geest die de Hazerswoudse ge meenteraad met de maatregelen voorhad!" Enfin, zoals tin het verleden bleven verschillende raadsleden doordrammen over de verkeersmaatregelen, die o"-rigens tot nup toe alleen in Hazerswoude-dorp-west Van toe passing zijn, maar alles blijft uiteindelijk toch zoals in eerde re raadsvergaderingen werd be sloten. NOORDWIJK De scheidende di- Eerder was het woord gevoerd recteur van de Willibrord-Mavo de heer S. W. Neefjes is giste ren door de St. Jeroensparochie onderscheiden met het gouden ere-kruis van de parochie. De onderscheiding werd hem opge speld door kapelaan Warmer dam die in zijn rede pastoor Van den Bosch was op vakan tie, hij had een bloemstuk ge stuurd getuigde van grote be wondering voor hetgeen de heer Neefjes tot stand had gebracht. „U zag het altijd als een van de belangrijkste taken van uw school om de leerlingen te vor men tot waardevolle leden van De heer Crama sprak door de voorzitter van de Stich ting Katholiek Onderwijs, de heer J. Verkade. Deze releveer de het enthousiasme waarmee de heer Neefjes 43 jaar lang in het onderwijs van Noordwijk actief geweest was en prees hem vooral om zijn vernieu wingsdrang, die hij al in prak tijk had gebracht nog voor het woord Mammoetwet uitgevon den was. Als symbool van de rust bood de heer Verkade na mens het stichtingsbestuur een tuinstoel aan. jes beantwoordde de rij spre kers met woorden van dank en richtte zich tot slot in het bij zonder tot de heer Warmenho- ven, de conciërge, met wie hij prettig samengewerkt had. Oosterhoff en openheid hetzelfde? HAZERSWOUDE De socia list P. Oosterhoff zag tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering de vragen, die hij d.d. 24 juni had ge steld, nog niet beantwoord. B. en W. zullen eerst zijn nota bestuderen. Wel behan delde de raad een ander schrijven van de PvdA-er achter gesloten deuren, want de burgemeester zag de in houd van de brief niet graag in de openbaarheid, ,,'t Is wel van importantie", aldus Oosterhoff, die instemde met een geheime zitting. Wie had dèt gedacht van de man, die steeds voorgeeft voorstander te zijn van openheid waar het het gemeentelijk bestuur betreft kerk". De kerk van Noord- wijk, zei de kapelaan, is u daar voor erkentelijk. ROELOFARENDSVEEN, 29 Juni 1972 Bloemen: Anjer» Sim Rose. Rood. Kecter. Arthur Lena. Fanfa re. G. J. Sint Esperence 8—14. Sim Wit 11—18. Allee. Carnaval 11—15. Charmeur 16—32. Le Réve. Yellow Dusty 15—17. Rozen Carol. Garnettc. i 21—32. Son la 17—22. Spa- Peer Gvnt 25-29. Gerbera 18—23. Alstroemerla 10-26, Lelies 19-29. Violieren 7—12. Eremurus 12—18. Centaurla 17—18 p. st. trosanjers 1,55. Dulzendschoi.il 29—40. Liutri: 1.20—1.60. Chrysanten-Jaa ri >n« 1.60—1.95. s-.oblosa 1.45. Esthe: bele functie. Als schoolleider en als buurman-,,hoofd" van de openbare school. Hij zei dat de moeilijkheden die er in het ver leden geweest zijn immer van korte duur waren en zei verder jaloers te zijn op de vitaliteit van de scheidende directeur. Dr. Jansen, predikant en voor zitter van het schoolbestuur van de Chr. Mavo omschreef de heer Neefjes als „een geschenk van God". Hij prees de activi teiten van de heer Neefjes in het Convent van Kerken. Mis schien, zo zei dr. Jansen, zal de zo gegroeide samenwerking eerst over jaren vrucht dragen want in Noordwijk is nog veel geslotenheid en verstarring. Na dat de opvolger van de heer ALPHEN AAN DEN RIJN Neefjes, de heer Oostermeijer, zaal gezegd had zich voor een zware taak gesteld te zien sprak na mens de ouders de heer Roele- veld. Hij haalde herinneringen op uit het verleden en besloot zijn rede met de woorden „Sien, het ga je goed". De heer Neef- Tijdens de gisteravond in de recreatie- de Chr. Technische School gehouden uitreiking van de di ploma's aan de geslaagden van deze school heft mevrouw Den Ou den, echtgenote van wijlen de heer A. den Ouden in leven bestuurs lid van deze school, voor dd eerste keer de door haar man destijds voorgestelde prijs uitgereikt aan een der geslaagde jongens name lijk John Visser uit Alpen aan den Rijn. Omdat de jongen onmoge lijk de diplomauitreiking kon neemaken nam de moeder van John Vsser uit handen van mevrou n uden de prijs in ontvangst. HAZERSWOUDE De recon structie van de Rijndijk, gele gen tussen Gemeneweg en Bruggestraat, vormde tijdens de gisteren gehouden raadsverga dering onderwerp van (kort) ge sprek, naar aanleiding van een aantal door CHU'er E. van El- deren gestelde vragen. Deze is een groot voorstander van de door Rijkswaterstaat uit te voeren reconstructie, maar zi®t aan de andere kant wel proble men opdoemen, als de bussen van West-Nederland de wijk Rhynenburch via Potgieterslaan en Da Costasingel gaan aandoen. Burgemeester J. ten Heuvelhof deelde mee, dat de gesprekken van B. en W. en het comité, dat zich tegen de bestaande plannen van het rijden van bussen door de woonwijk verzet, in augustus worden voortgezet. Op KVP-er B. v.d. Laars vraag, of thans alle oplossingen nog „open" lig gen, antwoordde de voorzitter overigens vrij duidelijk: „Voor zover ze aanwezig zijn, kan ik zeggen: Ja! Maar er is een vrij klein aantal...." Meer Oplossin gen zijn, volgens burgemeester ten Heuv lhof, voorhanden, als men uitgaat van een andere (lees: niet gereconstru erde) Rijndijk. Duidelijk is wel, dat Rijkswaterstaat weinig moge lijkheden voo bushaltes aan de Rijndijk, op het traject tussen Gemenew g en Bruggestraat, ziet, als bij de kruispunten met Gemen.weg, Da Costasingel en Bruggestraat stoplichten zullen verrijzen. Het systeem van de „groene golf" zou dan (uiter aard, gezi.-n de afstand), bij de vestiging van bushaltes, aan haar do?l voorbijschieten. De meeste leden van het actiecomi té, gisteravond present op de raadsvergadering, misten overi gens de mededelingen over het bovenstaande, want ze arriveer! den te laat in het gemeentel huis Raad ontstemd Burg. Smitsweg O uit wegenfonds HAZERSWOUDE Aiie fracties van de raad van de gemeentd Hazerswoude hebben in een mol tie aan het provinciaal bestuud hun verontrusting uitgesproken over de inhoud van een schriji van van 16 juni jongstleden* Hierin deelt hef provinciaal be! stuur aan het Hazerswoudse col* lege mee, dat wordt overwogen om de Burgemeester Smitweij van de lijst van het quartaire wegenfonds te voeren. En dal houdt in dat Hazerswoude ver stoken blijft van alle normbij* dragen. Burgemeester J. ten Heuvelhof reageerde op deze donderslag bij heldere hemel als volgtf „Indien de plannen van het pro* vinciaal bestuur doorgaan, zou dat onze hele (financiële) huist houding grondig verstoren". Da Burgemeester Smitweg, thans nog „doodlopend", maar binnen afzienbare tijd tot de Kopierem kade doorlopend, zou volgens het provinciale interpretatie wellicht van lokaal belang nen worden geacht. Maar dat druist weer in tegen de eertijd^ gehuldigde opvatting van provinciale bestuur, want plaatste de Burgemeester Smit- weg al eerder op die lijst va$ het quartaire wegenfonds. 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6