Ernstige werk situatie jonge akademici £eid^Gou/ia/rit Amerikaanse kritiek op veiligheid aan boord vliegtuigen Duizenden forellen verdwenen Minister De concessies bij Brauw doet collegegelden Gromyko op bezoek in Nederland Oder-Neisse grens door Yatikaan erkend iondel -M/ 1 nieuw dSSSaii Portret van paus voor mgr. Feliei Afscheid van dr. Beel hij Raad van State 1197' "(DONDERDAG 29 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 55.- Democraten VS: nieuwe aanpak WASHINGTON. (Rtr) De commissie van de Amerikaanse democrati sche partij, die de politie ke beleidslijnen moet uit stippelen, heeft in een reeks aanbevelingen die aan de afgevaardigden naar de democratische partijconventie zal wor den voorgelegd, onder meer gepleit voor een drastische vermindering van de Amerikaanse mili taire steun aan Latijns- Amerik aDe commissie wil ook dat de VS 'n poli tiek van niet-militaire in menging in de binnen landse aangelegenheden - van andere landen voe ren. Over Cuba wordt opge merkt dat een democrati sche regering ,,moet er kennen dat de tijd aanbe- broken is om de betrek kingen tussen de VS en Cuba te herzien en een manier te vinden om de koude-oorlogsconfrontatie te beëindigen.. Cuba, aldus de commissie, mag echter geen buitenlandse militaire basis worden. De commissie wil voorts dat de volgende democra tische regering alle mili taire steun aan Portugal stopzet en het akkoord met Portugal opzegt dat de VS een militaire basis op de Azoren heeft gege ven, en dat zij de sancties van de VN tegen Rhode- sië volledig uitvoert (dus ook de invoer van chroom uit Rhodesië verbiedt). 23.- ~~^Duikers vragen geld voor aanslag op radio Nordsee )en Haag De drie duikers, die op 15 mei 1971 een aanslag pleegden op de „Mebo 2" van „Radio Nordsee", hebben tot nu vergeefs getracht alsnog de be loning van 25i000 gulden voor elk van hen te krijgen, hun door de leiding van Radio Veronica toegezegd. Ze zouden het geld ontvangen als de actie tegen het zendschip zou slagen. Énkele weken geleden - zij waren 'toen een maand op vrije voeten I - namen de duikers de Haagse J advocaat mr. dr. Huisman in de I arm. Deze bracht de aanspraak I van de duikers op de beloning van totaal 75.000 gulden onder ide aandacht van Buil Verwey. Mr. Huisman schreef dat de uit betaling weliswaar niet recht streeks kan worden afgedwon- i gen, maar dat er zijns inziens een fatsoensverplichting tot uit betaling bestaat. !2.50 In het oerwoud van de Philippijnen is de Tasaday-stam ontdekt die in holen leeft onder uiterst primi tieve omstandigheden. De stam die nooit eerder contact heeft ge had met de buitenwereld werd ontdekt door de anthropoloog Ma nuel Elizalde, die deze opname maakte van een van de stamle den, hangend aan een boom (l). Een ander lid van de stam immi- teerde Elizalde tijdens het foto graferen. (r.). VEERE (ANP) Visserljdeskun- digen vragen zich met enige on gerustheid af, waar de duizen den forellen zijn gebleven, die sedert 1968 in het Veerse Meer zijn uitgezet. Het aantal uitge zette forellen wordt geschat op circa 200.000 (waarde bijna 80.000). Het Veerse Meer zou op het ogen blik een waar forellendorado voor sportvissers moeten ziin, maar niets is minder waar. Vis sers keren vaak teleurgesteld naar huis na een hele dag op het meer te hebben vertoefd. Visserijdeskundigen hebben nooit een massale vissterite waargenomen, zodat het raadsel van de verdwenen forellen voor lopig nog niet is opgelost. Taxibedrijf: nachttarief afgeschaft UTRECHT (ANP)- Het Utrecht se taxibedrijf Ratax het grootste taxibedrijf in de dom stad heeft sinds enige tijd het nachttarief, dat een toeslag inhield van circa 50 pet, afge schaft, zo blijkt uit een adver tentie, die het bedrijf woensdag in een van de Utrechtse dagbla den heeft gezet. Sedert 1 mei jl. betalen Ratax- klanten 24 uur per dag eenzelf de bedrag per kilometer, een primeur in de Nederlandse taxi wereld, volgens Ratax-directeur P. Ravestijn. Sedert mei is het aantal nachtelij ke ritten bij Ratax met 10 pet. toegenomen. Dank zij deze ex tra klanten wordt het verlies aan inkomsten per kilometer volgens de directie meer dan goedgemaakt. De taxi's die 's nachts toch al reden, worden nu beter benut en dat betekent een beter rendement", aldus de heer Ravestijn. AMSTERDAM (ANP) In een manifest gericht aan de Neder landse ondernemers en regering spreken zeven rectores magnifi- ci en 26 hoogleraren hun grote bezorgdheid uit over de toene mende werkloosheid onder pas afgestudeerde academici. Zij doen een dringend beroep op al len die daarop enige invloed kunnen uitoefenen meer jonge academici aan het wark te zet ten. „Wij zijn van mening dat het im moreel is om knappe jonge mensen van ca. 25 jaar oud, die zich mr., ir., dr. of drs. mogen noemen, -bij de uitreiking van hun bul tevens een verwijsbrief- r je naar het gewestelijk arbeids bureau te geven om in de steun te worden opgenomen. Deze j mensen behoren tot een groep i van de bevolking, waarvan wij een essentiële bijdrage in onze toekomstbepaling verwachten," aldus de hoogleraren. Zij vinden, dat de pas afgestu deerden recht hebben op goed intellectueel werk, o.a. om te kunnen bewijzen in bedrijf of overheidsdienst, wat zij werke lijk waard zijn. Teveel instan ties en bedrijven hebben gebrek aan deskundig, akademisch per soneel! Het is uiterst bevreem dend anno 1972 te moeten con stateren. dat onze,Nederlandse samenleving in een tijd van consumptieve hoogconjunctuur plotseling een duizendtal knappe jonge mensen niet kan opne men. Dit lijkt ons een hoogst onverstandige besparing die ons in de toekomst duur zal komen te staan." Aldus de hoogleraren in hun manifest. Onder druk van Kamer: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dank zij de steun van de vijf regeringspartijen (op twee KVP'ers na) heeft minister De Brauw van Wetenschappen giste ren zijn wetsvoorstel voor verhoging van col lege- en inschrijvings geld tot respectievelijk duizend en honderd gulden door de Tweede Kamer geloodst. Om het zover te krijgen heeft hij echter in de tweede ronde van het debat concessies moe ten doen aan K.V.P., A.R. en C.H.U., die zeer nadrukkelijk om een aantal „sociale correcties" op de voor stellen hadden aange drongen. Voor de oppositie bleek dit uiteindelijk onvol doende: PvdA, D'66, PPR. PSP. CPN. SGP. Boerenpartij en de KVP'ers Zelissen en Verdijck stemden tegen het wetsvoorstel. De vijf regeringspartijen stemden voor, evenals het GPV, de NMP en de heer De Jong. De concessies van minis ter De Brauw houden de vergoeding 1 stu dent-assistenten gaat met 500 gulden netto omhoog (de helft van het nieuwe college geld), de onkostenvergoeding van student-leden van universiteitsraden gaat tot 750 gulden omhoog. Bekeken wordt nog of ook voor de student-le den van (sub)facul- teitsraden iets gedaan kan worden, bezien wordt of de be taling van collegegeld door twee of meer kin deren uit een gezin in twee gedeelten kan ge schieden. Ook wordt nagegaan of de uiter ste datum voor bijbe taling van de duizend gulden iets kan wor den verschoven (in een aantal gevallen is namelijk reeds het huidige bedrag van 200 gulden overgemaakt). studenten van erkende doch niet gesubsidieer de theologische hoge scholen hoeven na vier jaar geen collegegeld meer te betalen, binnen twee drie maanden zal de minis ter een opdracht laten uitgaan voor een on derzoek naar de situa tie van de werkstuden ten. Den Haag (ANP) De minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie, Andrei Gromyko, brengt van 5 tot 7 juli een offi cieel bezoek aan Nederland. Minister Gromyko, die is verge zeld van zijn echtgenote, zal met minister Schmeltzer bespre kingen voeren over de belang rijkste internationale vraagstuk ken en bilaterale betrekkingen. Het is de bedoeling, dat er een overeenkomst over economi sche, industriële en technische samenwerking wordt getekend. Gasfontein in Nieuwe Maas ROTTERDAM (ANP) Een lek in de aardgasleiding op de bo dem van de nieuwe Maas bij „Vlaardingen heeft vannacht voor grote consternatie gezorgd. Uit het water reeds omstreeks middernacht een vijftien meter hoge fontein omhoog. Aanvanke lijk stond men voor een raadsel, maar later werd ontdekt dat de waterzuil het gevolg was van een lek in de aardgasleiding. De Rijkswaterstaat zou een on derzoek instellen naar de oor zaak van -het lek. De scheep vaart heeft tijdelijk stilgelegen. INVESTERINGSBELEID r\e laatste dagen hebben we een paar maal de opmerking gehoord: „Nu het kabinet weer zoveel honderden miljoenen beschikbaar stelt voor bestrijding van de werkloosheid in economisch zwakke gebieden, moet minister Langman zijn plan om de investeringen te spreiden door heffingen op nieuwe vestigingen in de Randstad maar onmiddellijk weer inslikken". Maar het leggen van zo'n verband is fout: dit stellen we voorop hoe wel we ook geen bewonderaar zijn van het plan-Langman in zijn huidige vorm. Het forse bedrag dat op aandrang van minister Boersma uit de schat kist gepompt wordt ter bestrijding van de te grote werkloosheid m bepaalde gebieden en dan vooral wat betreft de bouwsector, is een maatregel om een ramp te bestrijden die voortvloeit uit de conjunc- Waarop de aandacht van minister Langman gericht is, betreft meer de economische structuur van de achterop geraakte gebieden in het noorden, zuiden en de achterop rakende gebieden in het oosten. /~kns bezwaar tegen het plan-Langman was tweeërlei: ten eerste dat heffingen zoals hij die begeert, wel eens tot gevolg zouden kunnen hebben, dat bedoelde investeringen helemaal aan de neus van ons land voorbijgaan: ten tweede dat op die manier in bepaal de bedrijfssectoren ook in het Westen grotere werkloosheid kan ont- De Sociaal-Economische Raad is blijkens zijn discussie van vorige week ook allesbehalve enthousiast, e hele Raad (inclusief vakbe weging en kroonleden) vindt niet, dat de regering met boeteheffin gen moet beginnen, maar prefereert een tijdelijk vergunningenstel sel voor bepaalde investeringen: een ruime meerderheid van de Raad wil de minister dan wel voor bepaalde investeringen het recht geven om als supplement op het vergunningenstelsel ook een hef fing op te leggen. Maar in geen geval het middel zoals de minister het begeert; ecri middel dat de zure bijsmaak nalaat, dat de regering het bedrijfsle ven het geld op tafel wil laten brengen dat anders dc overheid zou moeten steken in het verbeteren van de structuuur van onze econo- misch-zwakkere gebieden. W/ij vinden dit een goed advies; te meer verstandig omdat de S.E.R. op die manier tevens tijd krijgt om meer gedegen dan de minister heeft gedaan te overwegen welk spreidingsbeleid het meest met ons nationaal belang, ook op langere termijn, strookt. Zoals de minister het wil, wordt te sterk de indruk gewekt dat het de regering om het tot haar beschikking komend geld te doen is. Ter wijl precies zoals bij het terecht gekritiseerde plan om voor elke leerling bij het voortgezet onderwijs een fors verhoogd schoolgeld te heffen behalve de principiële kant vnn de kwestie ook de prakti- sche gevolgen maar met een half oog bekeken zijn. Staking van metaal voor Hoge Raad? DEN HAAG (ANP) Minister van Agt van Justitie overweegt de procureur-generaal opdracht te geven cassatie in het belang der wet in te stellen bij de hoge Raad inzake het arrest van het Amsterdamse gerechtshof over het mctaalconflict. In tegenstelling tot de president van de rechtbank te Amsterdam veroordeelde het hof de staking als gevolg van dat conflict niet. Tijdens een gisteren gepleegd overleg met een bijzondere Tweede-Kamrcommissit, welke commissie voorbereidt de open bare behandeling van de al en kele jaren oude wetsontwerpen over de werkstaking, heeft de bewindsman mededeling gedaan over z-ijn overwegingen. .'s'/rr---" bootjes mldget-go« uampoline® I entbee__ '"*M°P0NpPENKAST(-aM! „TTRHCT\E'"<'JSJES „ond..Wd .qua .waa-a"0" .porllaud Oulmill m,t DowlM an automate" mini-racing (0175') '°65 m Kiauterdulnen dancing V DT-3172 VATIKAANSTAD (K.N.P./ A.P.) Aan de Poolse kant van het Oder-Nelssegebied heeft het Va- tlcaan vier nieuwe bisdommen opgericht en vier nieuwe bis schoppen benoemd. Hiermede is een eind gekomen aan een langdurig geschil tus sen het Vaticaan en Polen, dat al bestond sinds 1945 toen bij de overeenkomst van Potsdam Po len de Oder-Neissegebieden kreeg toegewezen. Het Vaticaan ging echter van het standpunt uit, dat het geen bis schoppen kon benoemen zolang er tussen Polen en Duitsland geen officieel vredesverdrag zou zijn. Als gevolg van het onlangs tot stand gekomen verdrag tus sen Duitsland en Polen zijn de grensgeschillen opgelost. Kerkelijke erkenning van de Oder-Neissegrens was de voor naamste eis der Poolse commu nisten om te komen tot normale betrekkingen met het Vaticaan. Namens de katholieke kerk van Polen is gezegd, dat men buitengewoon gelukkig is met het besluit en dat men hoopt, dat nu het overleg tussen Polen en het Vaticaan kan worden her opend. DEN HAAG (K.N.P.) Ter gele genheid van de negende ver jaardag van de Kroning van Paulus VI heeft gisteravond de pro-nuntius in Nederland, mgr. Angelo Felici een ontvangst ge houden. Onder hen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden waren mgr. Zwartkruis, mgr. Moelier, mgr. Nierman, vele ministers, leden van het parlement en van het corps diDlomatique. Iemand, die onbekend wilde blijven, schonk de pro-nuntius een portret van de paus. gemaakt door dc kunstschilder Van Vlijmen, die ook koningin Juliana heeft ge portretteerd. De kerkelijke viering van de ver jaardag van de pauskroning 13 zondag in de Jacobuskerk aan de Parkstraat in Den Haag. waarbij alle leden van het Ne derlands episcopaat worden ver wacht. Begin van einde Davos ingeluid LEUSDEN (ANP) De voorbe reidingen voor de afvloeiing en de voortzetting van de nazorg in Nederland van de patiënten uit Davos is reeds aangevangen. De voorzitter van het Neder lands Asthmafonds heeft de di recteuren van Asthmacentra in Nederland bereid gevonden alle hulp hierbij te verlenen. Dit is gisteravond bekend ge maakt in een communique na afloop van een bespreking tus sen het bestuur van het Neder lands Asthmafonds en het be stuur van de vereniging tot be hartiging van belangen van Ne derlandse longlijders. Uit de discussie bleek dat men een grondigie studie van de proble men rond de astmacentra nood zakelijk vindt. REKENKAMER: Raad voor universitair wetenschappelijk onderzoek nodig DEN HAAG (ANP) De algeme ne rekenkamer heeft aanbevo len een nationale raad voor het universitair wetenschappelijk onderzoek te stichten om een doorlopend inzicht te krijgen in de kostenontwikkeling van dit onderzoek aan Nederlandse uni versiteiten en hogescholen. Bij een onderzoek van de algeme ne rekenkamer is gebleken dat de administraties van de uni versiteiten en hogescholen niet bereikend zijn op het verstrek ken van een doorlopend inzicht in de kostenontwikkeling van het wetenschappelijk onderzoek, waar volgens het wetenschaps budget 1972 een bedrag van 600 miljoen mee gemoeid is. Zeepost Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Australië ms "ACT 11" (5/7) Canada ms "CP Discoverer" (5/7) Chili ms "Ciudad de Armenia" (3/7) Israël ms "Diana" (7/7) Ned. Antillen ms ..Mennon" (5/7) Verenigde Staten van Amerika ms "S/L 180" (5/7) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afri- ka ms "S.A. van der Stel" (5/7) WASHINGTON (Rtr) Ameri kaanse luchtvaartexperts heb ben ernstige kritiek geleverd op het optreden van de bemanning en de praktische bruikbaarheid van de reddingsuitrusting van een DC-9 van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij ALM, die op 2 mei 1970 bij de Maag deneilanden verongelukte. Hier bij kwamen 23 van de 63 inzit- In een studierapport zegt de Na tional Transportation Safety Board een afdeling van het Amerikaanse ministerie van vervoer - dat de luchtvaart maatschappijen meer aandacht zouden moeten wijden aan tech nieken om een vliegtuigongeluk te overleven. De raad heeft een studie gemaakt van het ongeluk met het ALM- vliegtuig en zegt nu dat er in de cockpit beoordelingsfouten zijn gemaakt, dat de bemanning on voldoende was getraind en dat functionele reddingsapparatuur heeft gefaald. Volgens de raad hadden er meer dan veertig mensenlevens ge spaard kunnen worden. Het vliegtuig maakte een vlucht van New York naar Sint Maar ten, maar werd wegens slecht weer naar Sint Croix op de Maagdeneilanden gedirigeerd. Daar de brandstof uitgeput raakte stortte de DC-9 in zee voordat hij Sint Croix had kun nen bereiken. Het voor het ver trek inlichten van de passagiers door de bemanning over de vei ligheidsmaatregelen, was vol gens de raad buitengewoon kort geweest. Verder waren de pas sagiers voordat het vliegtuig op zee landde onvoldoende geïn strueerd. De reden daarvan lag in het feit dat de cockpitbeman ning haar collega's in de cabine niet naar behoren ervan op de hoogte had gesteld dat een noodlanding onvermijdelijk was. Ondanks een voor het vertrek ge houden demonstratie en de in structiekaarten hadden de pas sagiers de grootste moeite om hun zwemvesten te vinden, om te doen en met lucht te vullen. Overlevenden klaagden later over het model van het zwem vest. Onvolkomenheden in dc training worden door de raad genoemd als oorzaken van de verwarring die voor de noodlanding in de passagiersruimte heerste. De raad beveelt voorts de vei ligheidsgordels te verbeteren en te onderzoeken wat er aan de zwemvesten mankeert. Ook de voorlichtingsmethoden aan de passagiers over veiligheidskwes ties dienen volgens de raad te worden verbeterd. De studie van de raad volgt op een rapport dat een jaar gele den werd opgesteld over de oor zaak van het verongelukken van de DC-9, die een cockpitbeman ning had van dc Amerikaanse chartermaatschappij Overseas National Airways en een Neder landse cabinebemanning. Van Nederlandse zijde is erop ge wezen dat het betrokken vlieg tuig een door de ALM gechar terd Amerikaans toestel was, dat door een Amerikaanse cock pitbemanning werd gevlogen. De kritiek op de bemanning en reddingsuitrusting geldt derhal ve niet de ALM. Rijst koken op de fiets IPOH (Maleisië), (AP) De In dische marathon-wielrenner N. P. Muthu Mohamcd heeft ver klaard. dat hij tijdens zijn 50- uurs non-*top wielermarathon deze week te Ipoh rijst zal ko ken, zal baden en acrobatische toeren zal uithalen. Muthu, die uit Madras afkomstig is, zet hetzelfde vele malen in India en elders te hebben gedaan. DEN HAAG (ANP) - In een door de koningin voorgezeten buitengewone vergadering van dc Ruad van State heelt dr. L. J- M. Beel gisteren als vi ce-president van dit colle ge afscheid genomen. Tij dens de vergadering ont ving hij de versierselen van het grootkruis van de orde van de Neder landse Leeuw. Dr. Beel is in de vergade ring toegesproken door het oudste lid van de raad, staatsraad mr. A. L. de Block. Deze schets te de bijzondere verdien sten van dr. Beel en bracht hem hulde en dank voor de bijzondere wijze waarop hij zijn ambt heeft vervuld. Als afscheidsgeschenk kreeg dr. Beel e n aquarel van het Binnenhof. Dc bijeen komst werd ook bijge woond door prins Bern- hard en prinses Beatrix. Dr 1.. J. M. Beel werd. in 1959, tot vice-president van de Raad van Stato benoemd. Voordien was hij tweemaal minister president en tweemaal minster vart binnenlandse zaken. Hij heeft meer dan eens een rol gespeeld bij kabinetsformaties. Algerije geeft losgeld terug ALGIERS (RTR/AFP) - Dc Al gerijnse autoriteiten hebben dc 500.ono dollar losgeld teruggege ven die twee vlicgtuigkapers op 3 juni van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Wes tern Airlines" hadden gekregen. Op die dag werd een Boeing 720 van deze maatschappij in San Francisco gekaapt door een Jon ge neger en zijn vriendin. ZJJ dwopgen de piloot naar Algiers te vliegen nadat zij d<- passa giers in New York hadden laten uitstappen. Da Algerijnse rege ring heeft nog niet besloten of zij de kapers al dan niet poli tiek asiel zal verlenen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9