Volk gaf doorslag tot veroveren vrijheid in 1572 Benelux: geen secretariaat Parijs in Napels „des duivels" over kritiek op bloedwonder Fransen nemen kernproef in Stille Oceaan Groei mensen geremd door slechte tijden „Oecumenische" fusie pastorale tijdschriften Koers van Chichester onduidelijk NI 19t DONDERDAG 29 JUNI 1972 LEIDSE COURANT Gesprek tussen India-Pakistan goed begonnen SIMLA (AP)De regeringslei ders van India en Pakistan zijn gisteren met de vredesbespre kingen begonnen, die een einde moeten maken aan de vijande- 5 heefj Hjkheden over een periode van 25 jaar tussen de twee landen. egever, Tusjc- iekstult ielbeke portda ie giste terreii landbal door d et voet inbouw wconsi het or ehoude niddag' 'edstriji twee Tijdens besprekingen, die 25 mi nuten in beslag namen, stelden premier Indira Gandhi van India en president Zoeifikat Ali Bhoet- to van Pakistan de werkgroepen samen, die de punten van de agenda zullen uitwerken, die tij dens de voorbereidende bespre kingen in april is opgesteld. In een verklaring stond dat de at mosfeer tijdens de besprekingen vriendelijk en constructief was geweest en dat mevr. Gandhi de Pakistaanse president hartelijk in India had verwelkomd. De besprekingen in de werkgroepen zullen van Indiase zijde worden geleid door D. P. Dhar, hoofd van de politieke afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken, en van de zijde van Pa kistan door Aziz Ahmed, secre taris generaal van het ministe rie van buitenlandse zaken. Explosie op tanker eist 27 doden BOMBAY (AP) Bij een ex plosie aan boord van de Griek se tanker Torso? die voor her stelwerkzaamheden in de haven van Bombay ligt, zijn tot nu toe de lichamen van 27 slachtoffers geborgen. De politie deelde mee, dat de lichamen van som mige slachtoffers enkele honder den meters waren weggeblazen. Twee en veertig mensen, allen In diërs, zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De identiteit van de slachtoffers kon niet worden vastgesteld. De kapitein van het schip, Nicolas Dikatif, verklaarde dat alle be- Dordrecht (ANP) - Koningin Ju liana heeft gisteren in Dor drecht, ter gelegenheid van de herdenking van de in juni 1572 gehouden eerste vrije Statenvergadering, het eerste gedeelte bijgewoond van een gecombineerde vergadering van de Staten van Noord- en Zuid-Holland. Zij luisterde met tal van genodigden naar een historische uiteenzetting van Eerste Kamerlid mr. H. van Riel, voorzitter van het herdenkingscomité en naar een toekomstvisie van dr. M. Troostwijk, burgemeester van Amersfoort. De gecom bineerde zitting werd ge opend door de commissaris der koningin in Noord-Hol land mr. F. J. Kranenburg. Mr. Van Riel zei in zijn histori sche beschouwing dat van de eerste Statenvergadering niet zoveel bekend is, omdat de acta niet bewaard zijn geble ven. De op deze bijeenkomst genomen besluiten zijn niet het belangrijkst, maar wel het institutionele begin van de overgang van de beslis singsmacht en de door nie mand voorziene gevolgen daarvan. De ware achter grond noemde hij het daad krachtige ingrijpen van Wil lem de Zwijger in een hope loze toestand. De heer Van Riel betoogde, dat de eerste vrije Statenver gadering staatsrechtelijk ge zien een nieuwe zaak van re bellie was, maar maatschap pelijk was dat niet het geval. Het feitelijke gezag bleef bij de groep die het al uitoefen de, al werden koningsgezin- den vervangen door niet-ko- ningsgezinden. Al zijn de ware motieven en achter gronden zeer moeilijk te ont warren, duidelijk vond de heer Van Riel, dat het de massa is geweest die de doorslag heeft gegeven. Het volk zal deels nog vaak rooms-katholiek geweest zijn, maar fel gekant tegen de in quisitie en hoe langer hoe onrustiger onder wat Water geuzen en vreemde huursol daten in het op zichzelf wel varende Holland aan onzeker heid en armoede veroorzaak ten. Vooral de plundering en uitmoording van Naarden hebben de stemming van de massa in 1572 wel ten sterkste begnvloed. Het slagen van de opstand schreef hij onder meer toe aan de overmacht ter zee van de republiek, waardoor zij het strategische initiatief aan zich konden houden, het net van dikwijls bescheiden binnenvaartwegen, die een guerrillatenrein bij uitstek vormden, de economische kracht van Holland, dat vooral steunde op het zee transport de positie van Spanje door het voeren van een oorlog op twee fronten. Dr. Troostwijk, burgemeester van Amersfoort, sloeg een blik op de toekomst van het bestuursapparaat in Neder land. Hij pleitte voor hand having van de driedeling, rijk, provincies en gemeen ten, met desnoods een afge dwongen binnengemeentelij ke decentralisatie. De heer Troostwijk zag niet veel in gewestvorming, maar voelde voor handhaving van de ge meenten als derde bestuurs laag, waarbij hem overigens wel iets anders voor de geest stond dan de ruim 800 nog bestaande locale eenheden. Hij dacht aan hooguit hon- Koningin Juliana bracht gisteren een bezoek aan Dordrecht om daar de herdenking van de 400ste vrije statenvergadering bij te wonen. Buiten de grote kerk werd de Koningin omstuwt door schoolkinderen. derd gemeenten, die niet alle een krachtig gemeentelijk of binnen de bestaande provin- gewestelijk bestel nog be- ciegrenzen behoeven te lig- 1 hoefte zal zijn aan elf pro gen. Hij betwijfelde of er bij vincies. PARIJS (UPI Reuter-AP) Frankrijk heeft zijn kernproe ven In het zuiden van de Stille Oceaan hervat, ondanks krachti ge protesten door verschillende landen, die hadden aangevoerd dat de prooven het milieu zou den kunnen vervuilen. De eerste kernbom is op het mid dernachtelijk uur van zaterdag op zondag in de buurt van het atol Moeroeroa, 1.280 km tsn z.w. van Papeete, ontploft. Het Franse ministerie van defensie heeft geweigerd het bericht te bevestigen of tegen te spreken. De kernproef waarvan het Agerce France Presse gewag mnakt, heeft plaatsgehad na een offen sief vnn tien dagen door Nieuw Zeeland. Australië en Peru, dot het afgelasten van de voorgeno men reeks beoogde. De drie landen kregen later steun van anderen. De Franse regering gaf evenwel indirect te vers dat ze zich de protesten niet zou aantrekken. Ze beantwoordde verwijten dat het milieu zou worden vervuild met de opmer- king dat de proeven klein van omvang zijn en plaatshebben op afdoende afstand van bevolkte streken. Een Nleuwzeelandse treiler met vier man aun boord zou van daag koers zetten naar het Franse proefgebied om de proe ven te verhinderen. De Australische afdeling van de Greenpeace Foundation in Van couver in Canada, heeft al een anti-kernproefschip, de Green peace II, naar het proefgebied uitgestuurd. In Japan, het enige land dat ooit de gevolgen van een kernont ploffing aan den lijve heeft on dervonden is een storm van protest opgegaan tegen de Franse kernproef. manningsleden ongedeerd wa ren. Brandweerlieden houden zich ge reed voor het zoeken naar over levenden, zodra de schadelijke gassen zich hebben verspreid. (Van een onzer verslagevers) Leiden Door verbetering van de levensomstandigheden van de mens groeien kinderen sneller, begint de ontwikkeling van ge slachtelijke rijpingskenraerken op jongere leeftijd, stopt de groei eerder en neemt deson danks de volwassen lengte toe. Me©.- en betere kwaliteit voeding en vermindering van ziekte zijn hierbij de belangrijk ste, zo niet de enige factoren. Dit stelt de Leidse kinderarts J. C. van Wieringen in zijn proef schrift over verschuiving van groei- en rijpingspatroon waar op hij gisteren promoveerde tot doktor in de gereeskunde. Dr. van Wieringen bestudeerde lengte en gewicht van 66.000 Ne derlanders van 0 tot 25 jaar, waaronder 4600 keurlingen ei» recruten en 6300 Leidse studenten de laatste eeuw. Ruim een eeuw geleden waren de levensomstandigheden in Neder land weinig of niet beter dan nu in technisch onderontwikkelde gebieden. De gemiddelde lengte van kinderen en volwassenen uit die tijd komt overeen met de lengte van bevolkingen die nu ontwikkelingshulp behoeven. Ongunstige perioden hebben een duidelijk remmende invloed op het groeiproces. De keiy-lingen van de lichting 1950 waren kor ter dan de keurlingen van de lichting 1940. Aannemelijk is volgens dr. Van Wieringen. dat ook de werkloosheid 1950-1953 Veel doden door orkaan in ïinen MANILLA (Reuter) Het officië le aantal doden door de orkaan Aurea Rose die de Filippijnen geteisterd heeft, is tot 76 geste gen. Er worden negenenzevcnlig mensen vermist. Het zijn allen opvarenden van zes schepen. Achtendertig opvarenden konden worden gered. Tot dusver zijn vijf doden geborgen Volgens het plaatselijke Rode Kruis zijn 28.000 mensen dakloos gemaakt. een remmende invloed heeft uit geoefend. Indien de verschuiving van de lengte, die in de laatste 10 jaar sneller is gegaan dan ooit tevo ren, zich voortzet in de komen de jaren zal de gemiddelde lengte van jonge mannen van de lichting 1980 ruim 180 cm zijn, zal ongeveer zeven pet lan ger zijn dan 190 cm en slechts één op de honderd korter dan 165 cm. zo voorspelt dr. van Wieringen. BRUSSEL (ANP) Als er een politiek sceeiariaat van de EEG komt, dient dat in Brussel te komen. Daarover hebben de drie Benetuxlanden een zeer grote mate van overeenstem ming, zo heeft de Nederlandse premier Biesheuvel gisteren in Brussel verklaard. Bij de drie bestaat ook in zeer ruime mate overeenstem ming over de drie onderwerpen die op de topconferentie ter sprake zullen komen: de econo mische en monetaire unie, de EEG-bet rekkingen met derde landen en de institutionele pro blemen. Op 10 juli als de tien allen een papier Ingeleverd moeten hebben ter voorberei ding van de topconferentie, ver schijnt er niet namens de Bcne- luxlanden slechts één docu ment: „Maar onze papieren zul len veel op elkaar lijken", zo voegde minister Schmelzer er aan toe. De drie zijn het er over eens geworden, aldus werd van Belgische diplomatieke zij de vernomen, dat de topconfe rentie belangrijk is en dat de drie Beneluxlanden haar ook PLYMOUTH (ANP) Het was vanmorgen nog steeds niet ze ker of sir Francis Chichester onderweg is naar de thuishaven Plymouth of dat hij koers zet naar Newport, het doel van de transatlantische solo-zeilrace. Een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht lokaliseerde de Gypse Moth ter hoogte van de Azoren op 600 mijl van Ply mouth. Zijn koers wns echter noordoost: dus naar Engeland terug. Hieruit maakte men op dat sir Francis de strijd heeft gestaakt. Bevestigd werd dat vermoeden vooralsnog niet. Een nieuw verkenningsvliegtuig wordt gereed gemaakt om uit te vinden wat er met sir Francis uan de hand is. Op de noordelij ke route neemt de strongbow van de engelse majoor Martin Minterkamp een snel groeiende voorsprong. Hij bevond zich woensdog op 1300 mijl van Ply mouth. werkelijk willen. Wat de inhoud van de conferentie betreft, staan zij op het standpunt dat er wezenlijke vooruitgang ge boekt moet worden ten aanzien van de economische en monetai re unie. De drie zijn het er voorts over eens dat geen moei te gespaard moet worden om de topconferentie zo goed en doel treffend mogelijk voor te berei den. Premier Biesheuvel en minister Schmelzer waren gisteren In de Belgische hoofdstad voor een beleefdheidsbezoek. ,,Wij heb ben van de gelegenheid gebruik gemaakt, tegelijk informeel Be- neluxovcrleg te hebben", aldus premier Bicsheuvel. In de och tenduren spraken de eerste mi nisters Blesheuvel, Eyskens en Werner en de ministers vun bui tenlandse zaken Schmelzer, Harmei en Thorn met elkaar. De middag werd besteed aan bi lateraal overleg tussen België en Nederland. ;r hebt ke sec: laar da •oorkoE Winkel sersgeb -ucht k: daar wi jdend onflict :N ïdanj Burf eersdipl tijn bei. es hij o toenam eken. F dat mee e moeill! issen-vef den fut :s krefj hij tad op] In het ndam c ïrs. Voo a slaa) De Italiaanse hoogleraren Ma rio Gozzini en Alfonso Maria di Nola hebben een storm van verontwaardiging ontke tend in Napels naar aanlei ding van hun artikel in de zojuist verschenen „Encyclo pedie der godsdiensten" over de bijzonder vereerde heSlige van de stad Napels, Janua- rius, een martelaar uit de vierde eeuw. Het bijzondere van deze heili ge is." dat zijn bloed bij zijn marteldood werd opgevangen en sindsdien driemaal per jaar vloeibaar wordt en wel op 19 september, 16 decem ber en op de zaterdag na de eerste zondag in mei. In soms tumultueuze plechtighe den in de kathedraal van Napels wordt dit vloeibaar worden steeds getoond. Daarvan is een foto in het boek opgenomen. Volgens de mening van de pro fessoren zijn de gelovigen van Napeis in feite bijgelo vig. Het wonder is naar hun mining „een restant van een gekerstend heidendom, dat de geloofservaring bouwt op een bloedcultus van barbaar se origine en in feite niets meer te maken heeft met vetering van martelaren en echte vroomheid". De kritische benadering van de twee geleerden is in Napels allesbehalve goed gevallen. Priesters sn leken hebben al hun geschut in stelling ge bracht, want aan de H. Ja- nuarius mag niemand komen. Ook kardinea Ursl, aartsbis schop van Napels - ofschoon voorstnder van een sobere plecntigheld en alles doend om de uitwassen op te rui men - is verbaasd en ver ontwaardigd" over de publi- katie. Hij valt het weten schappelijk gezag der geleer den niet ean, maar vindt toch wel, dat het bij het Ja- nuiriuswonder niet gaat om bijgeloof of hekserij. Deze houding wordt voorname lijk ingegeven door een pas torale bezorgdheid om de Napolitanen hun favoriete heilige niet te ontnemen. Het is overigens geenszins zeker, dat de heilige wel heeft ge leefd. In elk geval ls hij met vele andere traditionele heili gen officieel uit de heiligen- lijst geschrapt, omdat de we tenschapsmensen en met name de kerkhistorici ern stig aan zijn bestaan twijfe len. fr De eenheid van het geloof en de theologische veelvor migheid is het onderwerp, waarmee de internationale theologencommissie zich zal bezighouden tijdens haar vierde algemene vergadering komende herfst in Rome. De commissie werd in 1969 door paus Paulus VI ingesteld. Voorzitter is de prefect van de congregatie voor de ge loofsleer, de Joegoslavische curiekardinaal Franjo Seper. De commissie bestaat uit dertig theologen. Van 16 tot 21 juli wordt in Como het vierendertigste in ternationale congres van ka tholieke esperantisten gehou den Het congres zal zich vooral bezighouden met de werkzaamheid van de katho lieke esperantisten met het oog op het christelijke vre deswerk, evenals met het be- KORTE METTEN rutten van experanto ten dienste van de katholieke in ternationale samenwerking. Het congres van de interna tionale katholieke vredesbe weging Pax Christ! zal dit jaar worden gehouden in Straatsburg en wel van vier tot vijf november. Het thema is „Vreedzame wegen naar de opbouw van de wereld." Van 19 tot 26 augustus is er in het cultuurcentrum van Bévercé - Malmedy een bij eenkomst van de „Christelij ke beweging voor de vrede" (MCP) onder het motto: „Naar een progressief en de mocratisch Europa". Aan het congres worden deelne mers verwacht uit de Bonds republiek. Groot-Brittannië, de V.S., België, Canada, Frankrijk. Italië. Nederland en Zwitserland. Men zal ach order meer bezighouden met het probleem van de onder ontwikkelde gebieden in Eu- lopa en met de verantwoor delijkheid van Europa voor de derde wereld. 9> Onder leiding van kardinaal Carlo Confalonieri zal van 11 lot 16 september in de nieu we audiëntiezaal van hot Va- ticaan het vijftiende wereld congres van het upostelaat ter zeer worden gehouden. Het staat onder bescherm heerschap van de pauselijke commissie voor migratie en toerisme en wordt gehouden in samenwerking met ver scheidene bisschoppelijke commissies voor hel aposte- laat onder zeevarenden. Men zal zich in het bijzonder be zighouden met kwesties be treffende de sociale recht vaardigheid binnen de inter nationale zeevaart. Op de bon voor praten in de kerk Op last van de pastoor van Sie- benwald in Limburg heeft de rijkspolitie van Bergen be keuringen uitgedeeld aan drie jongemannen, aldus „De Limburger". Ze liepen hun „bon" op voor een niet alle daags vergrijp: de drie ver stoorden met hun gepraat de diensten in de Sicbengewald- se parochiekerk, leder heeft een geldboete van drie tien tjes te betalen gekregen. Al geruime tijd ondervonden Siebengewaldse kerkgangers hinder van medeparochianen die achterin de kerk luid ruchtig van gedachten wis selden. Soms was het rumoer zo erg. dat de celebrant rich niet eens meer verstaanbaar kon maken en zijn gebeden moest onderbreken. Daarom werd besloten via drie pro cessen-verbaal een voorbeeld te stellen. Het merendeel van de paro chianen toonde zich bijzon der ingenomen met de maat regel die voorlopig althans de rust en orde in het Sie bengewaldse kerkje deed we derkeren. De bekeuringen werden door de rijkspolitie uitgedeeld op grond van een bepaling in de Bergense ge meenteverordening die zegt, dat iemand bestraft kan wor den wanneer hij zich onbeta melijk gedraagt en een orde dienst verstoon. KERK EN WERELD iiMWUlt In de zaal waarin op 10 juli in Miami Beach de Democra tische Nationale Conventie bijeenkomt ter verkiezing van de presidentskandidaat wordt psalm 25 vers 5 niet onder stoelen of banken ge stoken. „Lead me in Thy Truth" (Leid mij binnen in uw waarheid). Maar hoewel de democraten dat wellicht wel willen is het toch niet direct voor hen bedoeld. Het bord met de tekst is nog een res tant van een bijeenkomst van een kerkgenootschap, die af gelopen week werd gehou den. Het driemaandelijkse tijd schrift „Theologie en pasto raat' fuseert per 1 januari raet de verwante protestant se bladen „Misterium" en „Tijdschrift voor pastorale psychologie". „Theologie t l pastoraat" heeft momenteel een oplage van 2890 abonnementen. De laat ste drie jaar werden bijna vijfhonderd nieuwe abonnees geboekt vooral van jongere pas'ores. He*, fusieplan is onder meer doorgesproken met de eige naars van het tijdschrift te weten hei j artsbisdom Utrecht en de Nederlandse provincie der paters Re de motoristen, die het blad in 1900 hebben opgericht onder de tiel „Nederlandse Katho lieke Stemmen" als vakblad voor priejttrs, waarin prak tische vragen op het gebied van theologie, spiritualiteit en moraal aan bod kwamen. Over de fusie hebben kardi naal Alfrink cn provinciaal W. Snels contact opgenomen met de biv.choppencnnferen- tie en met de stichting Ne derlandse Priesterreligieu zen. Sam n achten zij het stroven naar een pas,oraal tijdschrift een goede zaak. waarin de plannen van de drie redact.es woiden ge toetst aan de behoefte van de lezers. De redaklie van „Theologie en pastoraat" schrijft dat de fu sie niet meer is dan het „doortrekken van een ont wikkeling". omdat er reeds veel interkerkelijke samen- w .king bestaat, vooral op de terreinen van hot indivi duele pastoraat, het groep*, pastoraat en de gemeen teopbouw. Maar: „WIJ heb ben peen behoefte ean een geforceerdo oecumene, noch aan een toedekken van de vers-billen tussen de ker ken". Het deze week verschenen nummer ls een eerste proeve van samenwerking. Over het themu „verkondiging" wordt geschreven door twee protes tantse en twee katholieke deskundigen. Het Redaktiese- krotanaat van „Theologie en Pastoraat" is gevestigd aan dc Wittemerallee 32, Wit- tem. „AFRIQUE NOUVELLE' STAAKT UITGAVE Het Franstalige kath. Afri kaanse weekblad „Alrlque Nouvelle" (Nieuw Alrika) heelt haar uitgave moeten slaken als gevolg van finan ciële moeilijkheden. In de laatste uitgave betreurt de aartsbisschop van Daka Hyacinthe Thiandourm 't dat dit nu net op de vijfentwin tigste verjaardag van het blad moet gebeuren. Afiique Nouvelle werd in 1947 door de Witte Fkrers ge sticht. Tot 1959 lug de redac tie van het blad. dot vóór de onafhankelijkheid van de voormalig" Franse koloniën in heel West Afrika werd verspreid, in handen vun Eu ropese mission.ii i ...en. De ut- ge open dertien jaar werd h-\ bad door leken geredi geerd, lort 1963 uitsluitend uoor Afrikanen. Volen. het katholieke Engelse weekblad Thr Tablet ts ook katholieke magazine „The Standard" in Ghana in tinur.ctë.ï moeilijkheden ge raakt. Ala het verspreidings gebied niet groter wordt zal cok dit blad het bestaan moeten beëindigen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7