Ouderdom wijkt" op Wimbledon voor de jeugd OCANA WEER EEN KANS TEGEN MERCKX Anthony Richardson verrast door keuze Opnieuw record voor Hansje DONDERDAG 29 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 UTRECHT - Tijdens selec tiewedstrijden voor de Nederlandse kampioen schapoen zwemmen heeft Hansje Bunschoten woensdagavond In het 50 meterbad van den Hom mel het Europese Record oo de 800 meter verbe- tijd van 9 min 15,4 sec. Het Europees record stond sinds 18 maart op haar naam met 9.16,7. Tijdens de wedstrijden in Utrecht stelde voorts Ton van Klooster het Neder lands record op de 1500 meter scherper. Hij won in 16 min. 38.4 sec. Het oude record stond sinds een jaar (29-8-1971 in Tu rijn) op zijn naam met 16.42.8. Hansjes grote rivale Anke Rijnders legde haar het vuur bijzonder na aan de schenen en finishte als tweede dn 9.16.8. Zo sterk was het optreden van de Amersfoortse op deze voor haar onbekende af stand dat zij op de laatste baan zéér dichtbij kwam. Er werden nog enkele knappe prestaties gele verd. De 13-jarige Truus Ebbelaar van Naarden noteerde 9.59.8, Twink Smit ook al van Naarden kwam tot 10.03.7. Ton van Klooster had veel minder strijd te voeren dan zijn clubgenote. Van Klooster maakte zijn race alleen, met een prachtige regelmaat en bijzonder sterk. Zijn tussentijd op de 400 meter van 4.23.9. getuigt van zijn kracht. Immers in 1962 werd Jo- han Bontekoe in Leipzig in deze tijd Europees Kampioen op de 400 me ter. 100 meter: 1.05.1. 200 me ter: 2.15.2, 400 meter: 4.33.4. 800 meter: 9.15.5. Tussentijden Ton van Klooster: 1010 meter: 1.03.7, 200 meter: 2.10.5, 400 meter: 4.23.9, 800 me ter: 8.51.-. 1000 meter: 11.05.9, 1500 meter: 16.38.4. ANGERS De geschiedenis moet zich herhalen. Net als vorig jaar zal de ronde van Frankrijk een twee strijd worden tussen Eddy Merckx en Luis Ocana. Een gevecht tussen de we reldkampioen. de meest complete renner uit de mo derne geschiedenis van de wielersport, en de Spaanse kampioen, die op een klim mend traject Merckx kan overtroeven. Weer is de op zet van de ronde van Frankrijk zodanig, dat Ocana, indien het noodlot hem niet opnieuw treft, een kans heeft Merckx te ver slaan. Net als in 1971 hebben de organi satoren, rekenend met het onbe wijsbare gegeven, dat Merckx niet meer de ongenaakbare klimmer is van enkele jaren ge leden, vier ritten in het par koers opgenomen waarvan de eindstreep gelegen is op een berg. De ronde van Jacques God- det en Felix Levitan heeft na melijk dringend een andere win naar. een nieuwe „gouden ren ner" nodig. De suprematie van Jacques Anquetil van 1961 tot en met 1964 werd graag aan vaard, met de overmacht van de Belg ligt het anders. Eddy Merckx is geen Fransman en dat is voor de chauvinistische Galliërs een moeilijk te verteren zaak. Voor de tweede keer in successie lijkt het parkoers op het lijf ge schreven van Luis Ocana, ook geen Fransman weliswaar, maar tenminste een Spanjaard, die voor een Franse ploeg rijdt en in Frankrijk woont. Toch is niet Luis Ocana favoriet voor de ronde-overwinning, maar weer Eddy Merckx. De Belg heeft zich als nooit tevoren voorbereid op deze tour. Hj heeft een reeks sprekende suc cessen behaald na een winter, waarin hij volstrekte rust heeft genomen. Merckx bleef ver van de sportpaleizen, waar voor hem, als wereldkampioen op de weg, goud te verdienen was. Merckx wist dat hij een periode van herstel nodig had na een lange reeks van slopende jaren. Respect Eddy Merckx wil bovendien iets rechtzetten. Zijn overwinning van vorig jaar heeft hem min der bevrediging en respect op geleverd dan hij verdiende. Merckx heette de winnaar te zijn die zijn succes kon behalen door een val van Luis Ocana. De Spanjaard moest in „gewonnen positie" (7 minuten en 23 secon den winst op Merckx) na een grandioze greep naar de macht te Orcieres Merlette de strijd staken. In noodweer, op weg naar Luchon, vlak voor hij door het kleine stukje Spanje zou rij den dat in die voor hem nood lottige veertiende etappe was opgenomen, sloeg Ocana tegen het wegdek. Zijn illusie op een toursucces was versplinterd. Het boeiende twee-gevecht, Merckx toonde zijn bereidheid te strijden voor wat hij waard was in de positie van underdog, was afgelopen. Upnieuw Die tweestrijd zal zaterdag op nieuw losbarsten. Merckx-Ocana voor het persoonlijk klassement, Merckx-Ocana (met van Impe en Zoetemelk op de achter grond) voor het bergklasse- ment, Merckx-Ocana als aan voerders van de sterkste equi pes, Moltini en BIC, voor het ploegenklassement. Het kan scorebord bij het begin van de hervatting Tien minuten latei won Parun met 6-4. Het einde kwam onverwacht. Parun leidde met 5-4, maar de Spanjaard had met 40—15 op zijn eigen service nog alle kans. Toen produceerde de Nieuwzeelander een briljante serie passeerslagen vanaf de backhandzijde er. was de num- mer vier van het schema ver slagen. Het is het tweede ach tereenvolgende jaar, dat de 25- jarige Nieuwzeelander kam pioen als reuzen-doder optreedt. Bij het vorige Wimbledon-toer- nooi bereikte hii zelfs de laatste acht. Na de uilschakeling van Gimeno is de als vijfde geplaatste Jan Kodes de meest in aanmerking komende kandidaat voor het treffen in de halve finales tegen de Amerikaanse favoriet Stan Smith. Kodes won gemakkelijk Het centrecour» van Wimbledon was gisteren enkele uren lang ingeruimd voor Ilie Nastase en Clark Graebner. Voorwaar een spektakelstuk, waar een circus directeur een top-gage voor uit keert. Bij hun vorige confronta tie in de deftige Royal Albert Hall. was Nastase geschokt weg gelopen, toen Graebner een boze vuist over het net stak, omdat hij de intimidatie-taktiek van de Roemeen beu was. Nu waren cr nog nieuwe ingrediënten in de prestigestrijd. gemengd. Nastase die werd geplaatst (als tweede nog well en Graebner niet. Ondanks het feit dat deze in vier jaar tweemaal de laatste acht en eenmaal «elfs de laatste vier heeft bereikt. Om de één of andere reden ging het vuur ech ter niet in het kruitvat. Wat de De jeugd triomfeerde op Wimble don. Ook de ..veteraan bij uit stek", Pancho Gonzales, werd al spoedig uitgeschakeld. toeschouwers zagen, waren twee spelers, die met de armen over eikaars schouders afmarcheer den, nadat Nastase mei comfor tabele cijfers (6-3. 4-6, 6-1 en 6- 2) had gezegevierd De spelers demonstreerden een zonnig humeui en bepaalden zich :ot tennis. Graebner wat moeizaam. Nastase met meer overtuiging. In de derde set toen hij zes games achtereen won - imponeerde de Roemeen zelfs de meest argwanende on der de toeschouwers. Het ver volg was voor Nastase minder plezierig. Terwijl hij onder de douche s'ond werd zijn porte feuille met 45 pond erin gesto len. „Eigen schuld", aldus Nastase. „Ik heb er niet genoeg op gelet, maar je verwacht ook niet dat je eigen tennisvrienden je beroven". LONDEN. De ouderdom maak te plaats voor de jeugd op de derde dag van Wimbledon Pan cho Gonzales, de 44-jarige Nes ter van pet gezelschap, die het tennis-meticr al zo'n dertig jaar bedrijft met de gekwelde blik van iemand, die wèèt dat hij in zone leeft, werd weggeranseld door het serveer-geweld van Doltin Dibley: 6-3, 6-3, 8-5. Gon zales' Pupil Jim Connors, die in de eerste ronde de geplaatste Hewitt uitschakelde, zette daar entegen zijn overwinnigsreeks voort: 6-3, 7-5, 8-6 tegen Nikkl Kalogeropoulos. Het publiek droeg de affectie, de hunkering naar iiet verleden die Gonzales „grijzende gestaltè onveran derd oproept, vermengd met nieuw gewonnen vertedering over op Chris Evert: het jong ste Idool van het Amerikaanse tennis. Jet 17-iarige meisje uit Florida had een reputatie van onaan tastbaarheid opgebouwd, waar het om haar mentaliteit gaat l Maar voor eerst in de volle openbaarheid: voor de 9000 toe schouwers op baan èèn. grepen de zenuwen haar bij de keel talerie Ziegenfuss, elfde op de j Amerikaanse ranglijst tegen over Chris Evert derde, won de openingsset met 6-1. Had zij ;haar gedurfd aanvalsspel kun- jnen voo/rtzetten, dan zou zij haar .mee in de lange rallies vanaf de j achterlijn en daarin was Chris net iets secuurder: 6-3, 6-3. „Wat anders kon ik doen", gaf Wimbledon's jongste deelneem ster later toe: De zenuwen grepen me bij de keel. Pas in de derde set durfde ik weer wat jte wagen".Intussen had zij met [haar onberispelijk gedrag en de vanzelfsprekenheid waarmee ze foute beslissingen accepteerde, volledig de gunst van het Britse f I j nproevers-pub I i ek gewonnen (och werd weer èèn van de dik- jgedrukte namen uit het pro gramma geschrapt. Andres Gi meno hield in het van de vorige dag nog open staande duel uit de eerste ronde tegen Onny Pa run slechts 10 minuten stand. ■3-3 in de vijlde set wees het Billie Jean King toonde weer haar klasse. Ook ditmaal speelde zij zich moeiteloos een ronde verder 3-G. 6-0. Rose I.any K/Ulels ilnti.) 6-4. 6-3. Pattv Apple l>> (VS) ori (Rho<~ (GB) 6-3. 4-6. 6-3. Ilehrlst (Austr.) Krlatl Pl- (VS> 4-C. 6-4. 6-3. KHthv Harri» 8-6. 7-5. Cynthia Doerner (Auitr.) Susan Hudson (Rhod 6-4. ::-6. c-4. Christine Sundbrrg (Zweden) Ma ria Neumannova (TsJ. SI.) C-4. 6-2: Barbara Hawcrott (Austr.) - Sue Mlnford (Ierland) 6-4, 6-4: Raquel Glscafre (Arp.i - Dnrls Riste (01>. C-4. 6-2. Tweede ronde: Billy Jean King (VS) Sharon Walsh (VS) G- 2. 6-0. Wlnny Shuw (Gb.) Heisa Mnsthoff (VV. DIR.) fi-:i. 6-2. Llndn Tuern (VS) Jane Favter (GB) 6- Virginia Wad (GB) - 8-6. 6-8. 8-9. Anand 6-4, 3-6. 12-10. ierendubbelspel: eerste i-e.lsj... /Me li. - I i R I •■h.T/Mnndarlno (Austr 0-7. 6-3. 6-1 Kstep/Ryai 9-8. 4-6. 6-3. ol (Indlo) 8-9. 8-6. (VS) n,..u'/0. lonrljk) 6-4. 6-0. .2-6. 6-2. inrthes/GImeno (Fr/Sp. Dnnr- ler/Keldle (Austr.) 6-2, 2-6. 8-0. 6-4. -3. D.iwsr.n/I.loyd (Austr.) - ïergl^on/Zednlk (Zwe.|.-n/TnJ SI.) -6. 7-6. 6-4. Glsbert/Orantes (Sp - Curtls/Selxa» (Gn/VS) 6-4. fi-4. 8- T.nll (India) 8-4. 6-8. 9-7. 7-5. Franll- sek Pnla (Tul. SI.) - Hani (Oostenrijk) 4-6. 2-6. 7-5. 6-2. Eddy Merckx rust uit. terwijl hij zijn krant leest. De komen de dagen zal hij aan ontspan ning in de Tour niet meer toe komen. Luis Ocana, de klimgeit. geselt de pedalen. Zijn eerzucht om het succes van het vorige sei zoen af te ronden is groter dan ooit. nauwelijks anders zijn. Is het parkoers vergelijkbaar met vo rig Jaar, Is het prljzenbedrag wat vergroot, de ronde zelf ls een stuk armer geworden. De startlijst van vorig jaar telde niet alleen een ploeg meer dan nu. hoewel dat wordt opgevan gen door equipes van elf in plaats van tien renners te star ten, de lijst met grote namen is zodanig beperkt dat de Ronde van Frankrijk, wat het deelne mersveld betreft, zich kwalita tief nauwelijks nog onderscheidt van de Vuelta of de Giro. De ring van Felice Glmondl, die nu zijn winst in de ronde van de toekomst (1964) en de ronde van Frankrijk (1965) de grofe be lofte voor do toekomst leek. Maar Gimondi Is nooit de opvol ger van Coppl, Bartali en Mag- ni geworden, zoals men ver wachtte. Tegenover het vijftal equipes uit Het veld is mager. De beperking Spanjaarden van Kas, die de Giro voltooiden met vijf man bij de eerste tien en door onder linge rivaliteit een nog groter succes misten, komen niet naar Angers. Daardoor is het aantal concurrenten van Merckx en Ocana in do bergen terugge bracht. Italië en Spanje (Salvarani, Ferretti, Sclc, Kas en Werner) van vorig jaar, staat er in 1972 slechts één. Alleen het elf tal van Salvarani zal zich In de strijd begeven onder aanvoe- de keuze van de renners, die zich in eigen land duidelijk manifesteert bij C.oudsmit-Hoff, remt ook de mogelijkheden van de andere ploegen. De Duitse stal Rokado moei nog een be roep doen op „afgeschreven" renners als Hennes Junkermann en Kari Heinz Kunde. De ploeg van Flandria, die Joop Zoete melk vorig jaar minder steun gnf dan hij eigenlijk nodig had. is ontmanteld tot een formatie die misschien homogener zal zijn dan die van vorig jaar. maar veel minder kwaliteit bezit. Peugeot-BP moest opnieuw een beroep doen op Roger Pingeon en Walter Godefroot, de Belgi sche kampioen op dc weg bij verrassing. Raymond Poulldor ij nog steeds het Piece de resis tance van Gan-Mercier. Hombergen (Belc.) Wannro N"GodP'l':i (Fr.) 6-7. 8-6, 6-3. 6-4 Bnrrv Phillips Moore (Austr.) Sid Ball (Au*)' i .9-8. 6-1 3-6, 6-2. Pnt Cramer (Zn Prtrlrk Rolsy (Fr.) 6-3. 7-5. 6-4. Dan Bleeklnerr (VB) - Milan Holecek (TsJ. 81.) 6-4. 6-4. 1-6. 9-7. Colin Dlblev (Austr - (VS) 6-3. 6-3. 8-6. -- Dirk Cren- Austr 6-3. 6-3. 6-2. Jim Connors 'Si Nlkkl Knloeernrv-'iiln* (Gr in Dillen (VS) - Kul ld) 4-6, 3-6. 6-1. 6-4, 6-4 •s (TsJ. SI.) QoorRO S /S) 6-0, 6-1, 6-2. Nicoln PI. (Col) 2-fi, 8-6. 6-3, 7- (Rrwm.i Clurk (Jap) 6-4. G-2. 6". Tom Gormnn (VS) -- Rai Mooro (7.A) 6-4 6-4, 7-6. Jlm McManus .VS) - Vtlay AmrltraJ (India) 6-1. 6-2. 8-6 DEN HAAG Anthony Richard son vertrok geen spier van zijn gezicht. Alleen zijn ogen glinster den verrast, toch waren de om standigheden waaronder hij ver nam dat hij naar Mtinchen mag enigszins ongewoon. Temidden van Haagse sportlieden die in 1972 tot dusver 'n nationale of In ternationale titel behaalden, stond hij in de zaal van het Haagse Raadhuis. Nadat de plaatselijke autoriteiten de verzamelde sport lieden hadden toegesproken be klom voorzitter Hofmun van de Nederlandse Boksbond het spreekgestoelte en besloot na een korte inleiding met de me dedeling dat het N.O.C. zwaar welter Anthony Richardson hHd gewogen en had geaccepteerd als lid van de vaderlandse af vaardiging naar de Olympische Spelen. „Dit komt op dit moment voor mij ais een volslagen verras sing". vertelde Anthony Ri chardson na die voor hem ple zierige opmerking. „Uiteraard had ik er wel op gehoopt, maar nu had ik het zeker niet ver wacht te horen". Met de Amsterdamse welterge- wicht James Vrij vormt Ri chardson de boksploeg voor MUnchen. De N.B.B. heeft nog een kandidaat op het oog, maar voorzitter Hofman wilde niets loslaten over de naam „Daar moet eerst nog over gepraat worden", aldus Hofman, die een hele dag bezig was geweest om het nieuws aan Richardson door te geven. „Ik kreeg hem niet te pakken, maar hoorde toevallig van deze bijeenkomst waarop hij moest verschijnen. Vandaar dat ik hier onuitgenodigd aan wezig ben". Voor Anthony Richardson maak ten de omstandigheden waaron der hij do heuglijke tijding hoorde niets uit. Na zijn Neder landse titel en het militaire kampioenschap dat hij eind mei in het Italiaanse Castel Franco behaalde was hij de voornaam ste kandidabt om te worden uit gezonden. Vanuit Garderen, waar Richard son een weekje vakantie houdt, was hij gistermiddag pijlsnel naar Den Haag gegaan om de gemeentelijke attentie in ont vangst te nemen. Een lid van zijn Boksvereniging Hoogenband had vanaf zondag geprobeerd om hem te pakken te krijgen, om hem op de hoogte te stellen van de gemeentelijke ontvangst. Richardson wilde best toegeven dat hij toch wel verheugd was nu definitief te zijn aangewezen. „Dit is een enorme stimulans voor me om nog intensiever te gaan trainen", vertelde hi). „Sinds die militaire kampioen- schappen heb Ik wat kalmer aan gedaan maar na dit weekje vakantie ga ik er weer hard te gen aan". Dat betekent voor dienstplichtig militair Anthony Richardson elke dag om zes uur op om tot half negen conditietraining te doen. In zijn kazerne in Ermclo heeft de Hagenaar officieel slechts twee dagen in de week training, maar hij krijgt vnn zijn kapitein zoveel medewer king dat hij elke dag kan oefe nen. „Hij geeft me soms nis Ik om een uurtje vrij vraag, een hele dag verlof", vertelt Ri- hardson. „En onder zulke om standigheden train je natuurlijk erg plezierig. Vanaf half juli ga ik met James Vrij in een tra- ningskamp In de kazerne in Os- sendrecht. Daar blijven wc tot we naar MUnchen gaan". Onder leiding van Rinus Krijger gaat het Nederlandse duo zich dan intensief voorbereiden op de Olympische spelen. Daar zal voor de 25-jarige Richardson, die In zijn 41 partijen slechts 4 koer een nederlaag leed, en een keer onbeslist bokste, niet alleen Olympische eer zijn te behalen. Voor hem zal MUnchen tevens een graadmeter zijn voor een eventuele carrière als prof. „Als het daar erg goed gaat wil ik overwegen om beroeps te worden", vertelt Richardson. „Ik voel me sterk genoeg om die stap te maken. Vergeleken met vorig jaar ben ik erg voor uit gegaan. Ik heb een aanzien lijk betere conditie en dnt is de basis voor aanvallend boksen. Ik beweeg meer, waardoor je minder gauw gerookt wordt. Bovendien stoot ik nu ook zelf Anthony Richardson mankt een zelfverzekerde indruk. Hij kent 7.1 jn capaciteiten on als hij zegt dat hl] nti nooit meer zal verlie zen van de onlangs tot de prof- rijen toegetreden Stan van do Driessche. die in zijn nma- teurtijd een vnn de weinigen was die tegen Richardson durf de uit te komen klinkt dat helemaal niet overmoedig. „Juist doordat ik een betere conditie heb ben ik zeker van mezelf. Ik heb zelfs het gevoel dut ik niet meer kan verliezen. Van mijn diensttijd heb ik wel voordeel, want ik kan veel meer trainen don ik normaal zou kun nen doen". Tot 22 december maakt Anthony Richardson deol uit van de be volking van do kazerne in Er mclo. Hij is daar ingedeeld bij het regiment etoottroepen. Een toepasselijker onderdeel voor talentrijke Haagse bokser is nauwelijks denkbaar. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13