WANKELE VREDE IN N OORD-IERL AND v Uitstel overleg regering- bedrijfsleven St £ciddC(2CHVWMlt Breuk dreigt tussen IJmond en bisschop NEDERLANDS DANSTHEATER TERUG UIT AUSTRALIË Mozart zangeres Vocale verrassing: Kiri Te Kanawa als Israël wil bomschade betalen Italiaanse vliegers in staking Eetstaking in Duitse legerplaats lVRO pleit poor meer tv-zendtijd Klassieke muziek uit Noord-India op Sitar en Tabla -WOENSDAG 28 JUNI 1972 LEIDSE COURANT RUZALEM (UPI) Vice-pre mier Yigal Allon van Israel heeft verklaard, dat Israel be reid is, het betalen van schade- 'ergoeding aan Libanese bur gers, die te lijden hebben gehad de Israëlische bombarde menten van vorige week op Hasbiya, in overweging t ene- men. Ion verklaarde in het parlement in een speicaal debat over het incident, dat de bombardemen ten door Israëlische vliegtuigen per ongeluk waren uitgevoerd tijdens de Israëlische luchtactie - vorige week tegen bases Palestijnse guerrillastrij ders. et uitvoerend comité van de Pa lestijnse verzetsorganisaties heeft gisteren besloten de guer rilla activiteiten in het zuiden van Libanon voorlopig op te pchorten. )ME (AFP) Vanmorgen om lieven uur zijn de Italiaanse ver- j keersvliegers opnieuw in sta- ting gegaan uit protest tegen de k i netgering van de Italiaanse uchtvaartmaatschappijen om |„door middel van concrete on derhandelingen tot een nieuwe kollectieve arbeidsovereenkomst je geraken". i staking duurt zestig uur en lindigt vrijdag om zeven uur 6 avonds. Op 23 en 24 juni jtaakten de Italiaanse verkeers- i i fliegers ook al. Prins Bernhard heeft gisteren in het paleis op de Dam in Amsterdam de zilveren anjers uitgereikt aan v.l.n.r. de heren F. Nieuwboer, M. H. Gans en L. Ie Roy. UTRECHT, (ANP) Uit protest tegen de naar hun mening inferieure kwaliteit van het avondeten, zijn volgens de VVDM de circa 100 Nederlandse dienst-püchtigen van de luchtmacht basis Handorf in West-Duitsland, gis teravond demon stratief de eetzaal in- en uitgemar- cheerd, zonder hun avondmaaltijd aan te raken. De soldaten hebben vandaag de plaats vervangend kazer necommandant, ka pitein Scholten. meegedeeld dat ze geen warme maal tijd binnen de ka zernepoorten zullen nuttigen, zolang het eten niet beter wordt. Volgens het hoofdbe stuur van de VVDM is het eten in Handorf al gerui me tijd beneden de maat. Men zou al drie weken nood rantsoenen eten Het kazernecom mando zou volgens de VVDM hebben gezegd dat er geen geld is voor betere maaltijden. 1 a 2 procent autorijders niet WA verzekert DEN HAAG (ANP) - Hel percentage autorijders, dat geen verplichte wa- verzekering heeft, wordt geschat op één twee. Dit hebben de ministers Van Agt en Drees jr. gis teren geantwoord op schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden Berk houwer en De Beer. Zij hadden willen horen of het waar is dat het percen tage niet-W A-verzekerden tussen de tien en vijftien ligt. De bewindslieden blijven er bij, da ter praktische be zwaren zijn verbonden aan het verpicht stellen het bewijs dat de WA-ver- zekering betaald is, steeds in de auto mee te nemen. Minister Boersma ziek HAAG Het gesprek tus- !n een delegatie van het kabi- !t onder voorzitterschap van linister Boersma (Sociale Za- i) en vertegenwoordigers van bedrijfsleven (werknemers werkgevers) over matiging pan lonen en prijzen is uitge- Iteld tot dinsdag 4 juli. Minister Üoersma ligt met eün zware {riep te bed. ziekte van minister Boersma jpeelt ook de leden van de vas te commissie van Sociale Zaken jarten. Deze commissie heeft Hstermiddag in principe beslo- en tot het houden van tpenbare commissievergadering wer het tweede werkgelegen- leidsprogramma van de rege- Ing. Zoals bekend heeft de re- jering besloten de werkgelegen- leid een extra iniectie te geven •an 606 miljoen gulden, hister Lardinois zal nu als latsvervangend minister van iale Zaken aamvezig zijn bij vergadering. commissievergadering, jeer de extra Injectie van 606 'ilioen voor de werkgelegen- donderdag niet doorgaat, verschoven worden naar nd augustus, omdat de Twee- Kamer donderdagavond na oop van de vergadering over steun aan de Nederlandse gbladpers met zomervakantie at. ral de oppositie'zit nu op hete len omdat zij overwoog tij- ns de openbare commissigver- dering moties in te dienen, waarover de voltallige Kamer zich nog het, voordat ze op re ces gaat, over zou kunnen uit spreken. In een van de moties wordt van de regering geëist dat er voor het zuiden, met name voor Brabant, meer geld beschikbaar komt voor de werk gelegenheid. BELFAST, UPIIn Noord-Ier- land heerste gisteren door het bestand van de voorlopige vleu gel van de IRA een wankele vrede. Militante protestanten lieten weten dat zij zich niet aan het bestand zullen storen. De wapenstilstand is een recept voor burgeroorlog zei William Craig, oud-minister van binnen landse zaken die de militante protestantse Vanguard-beweging leidt. Een woordvoerder van het Britse leger zed dat er geen bevesti ging was te krijgen van enige berichten dat schutters van de provisionals ondanks het be stand nog schoten hebben gelost om IRA-rebellen het zwijgen op te leggen. We weten niet wie er bezig was zei de woordvoerder. Ondanks het bestand vielen er weer doden te betreuren, van wie er minstens een direct het slachtoffer was van het geweld tussen de protestanten en de ka thol, eke minderheid. Het begin van de dag was saai en regenachtig maar tegen de mid dag brak d* zon door. Voor vele jongelui was het de eerste dag van de zomervakantie. In de rooms-kathoiieke wijken Ander- sonstown en Ardoyne lieten moeders (kennelijk bezorgd hun kinderen op straat spelen, iets wat zij voor het bestand niet de den. Enkele bewoners gaven de Britse soldaten thee en bier, een herhaling van een gebaar dat enige katholieken in de mor genuren al hadden gemaakt om het begin van het bestand te vieren. Maar verder was er niets veranderd. De vereniging voor de burgea-echten in Ulster zei dat de weigering om huren en belasting te betalen van kracht blijft tot de laatste geïn terneerde is vrijgelaten. sluit niet DEN IIAAG (ANP) De Tsje- choslowaakse handelsmissie in Den Haag geeft geen gevolg aan de eis van de organisatie „De Witte Brigade" om morgen te sluiten. Dit heeft een woord voerder van de Tsjechoslowaak- se ambassade meegedeeld. De Haags politie houdt verscherpt toezicht op de Tsjechoslowaakse handelsmissie en ambassade. In brieven en Telefoontjes heeft ..De Witte Brigade" gedreigd de handelsmissie aan de Paleis- straat in Den Haag op te zullen blazen indien de missie niet op 29 juni sluit als teken van-Touw. 80 miljoen dollar voor film „The Godfather" NEW YORK (AFP) - De film „The Godfather" van regisseur Francis Ford Coppola, met in de hoofdrol Marlon Brando als Maff.a-leider heeft tachtig mil joen dollar aan recettes opge bracht tijdens veertien weken draaien in 775 bioscoopzalen in de Verenigde Staten. Hiermee zijn alle commerciële records in de geschiedenis van de cinema geslagen. „The Godfather", naar het boek van Mario Puzo, zal op 28 september in Neder land in première gaan in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag terwijl wordt overwogen de film met meerdere kopieën tegelijkertijd in diverse andere steden te laten draaien. Universitair nieuws DELFT Aan de TH te Delft is de heer J. IJ ff geprom. tot dr. in de techn. wetensch. op proefschr. „Analysus of dyna mic aircraft landing loads and a proposal for rational design load requirements". Prom. prof, dr. ing. J. Taub en prof. dr. ir. A. van der Neut. DELFT Aaan de TH te Delft is de heer Hemmat Hussein Saf- wat geprom. tot dr. in de techn. wetensch. op proefschr. „Tran sients in cooling water systems of thermal power plants". Prom. prof. ir. J. J. V. van Lier en prof. ir. J. O. Hinze. HAAG (ANP) - „Minister ompé van CRM heeft in deze ak het verdeel en heersprinci- toegepast. Door iedere moge- theid voor meer zendtijd voor AVRO afzonderlijk te onder den is de samenhang volko- Bn zoekgeraakt", terweet de raadsman van de ^RO de regering tijdens het roep van de omroep bij de ad van State tegen het be- it van de minister de AVRO t meer t.v.-zendtijd toe te nnen. De raadsman gaf toe, t er een zekere beleidsmar- is, maar dat de minister 5t alle wettelijke mogelijkhe- terdege moet onderzoeken". iVRO had om meer radio- en -zendtijd gevraagd, omdat zij I super-omroep recht meent te bben op meer zendtijd dan de Brige a-omroepen. De minis- had dit bij de radio goedge- hrd, maar bij de t.v. niet. adat daar de door de wet Orgesch reven verhouding 1/1 van de a-, b- en c-omroe- h nog niet bereikt was. Bij de dio was dit wel het geval. Raad van State zal de Kroon [vies uitbrengen. (Van één onzer verslaggevers) BEVERWIJK - Het ziet er naar uit, dat do Kritische Gemeente IJmond haar mening zal handha ven, dat Jan Ruyter ook na diens huwelijk kan blijven voor gaan in eucharistievieringen. Dit is gisteravond gebleken tij dens een bijeenkomst van vrij beraad van de gemeente. Eén van de aanwezigen drukte het zo uit: „Er is geen weg meer terug". Een uitspraak van de vergadering als geheel is er echter niet geweest. Bij de besprekingen ging men uit van een verslag over het over leg, dat een delegatie van de kritische gemeente heeft gehad met mgr. Zwartkruis van Haar lem en vicaris Kuipers. In dit overleg heeft de bisschop onder meer voorgesteld de kritische gemeente zich in een geheime stemming te laten uitspreken over het plan door te gaan met Jan Ruyter als gehuwde voor ganger. Her bestuur van de gemeente heeft dit voorstel afgewezen om dat het vindt, dat het standpunt van de gemeente duidelijk ge noeg is en dat het voorstel van de bisschop afbreuk deed aan de serieuze behandeling, die de kwestie tijdens de laatste alge mene vergadering had gekre gen. Er was gisteravond één voorstander voor een geheime stemming die hoe dan ook dui delijkheid zou geven. Of er als nog gestemd gaat worden is niet zeker. De zaak bleef een beetje in het midden. Zoals bekend heeft mgr. Zwart kruis eerder al duidelijk ge steld, dat hij een verzoek om moderator Jan Ruyter als ge huwde voorganger te blijven er kennen beslist zal moeten afwij zen Mocht men dus hieraan vasthouden, dan zal een breuk onvermijdelijk zijn. Ook schaalverkleining kan soms nuttig zijn TN de Europese politiek halverwege 1972 is een van minister Schmelzer's lijfspreuken: „Een mislukte Europese topconferentie is erger dan een uitgestelde". Het klinkt niet erg idealistisch en wekt dan ook ongenoegen op bij Nederlandse politici die vinden dat ons land omwille van het éne Europa desnoods hara-kiri moet plegen; maar wat Schmelzer denkt en soms ook zegt. is wel realistisch en niemand levert het bewijs dat zo'n opstelling van onze minister van Buitenlandse Zaken de Europese zaak benadeelt. Een heel concreet feit is immers, dat wie probeert Frankrijk's Pom pidou tegen zijn zin naar een topconferentie te slepen, zich gedraagt als de kornak die zich inspant om een razende olifant op een circus- tannetje zijn kunsten te laten vertonen. De Franse president wenst momenteel geen aanzienlijke versterking van de Europese instellingen als hij op het punt van het politiek secretariaat niet minstens voor de helft zijn zin krijgt. Waarschijnlijk weet op dit punt Pompidou zich verzekerd van een heel wat grotere steun bij wijlen De Gaule's „francais et francaises" dan toen hij dat volk om een vertrouwensvotum op het punt van Engeland's toetreden vroeg. Daarom is nu forceren voor Europa levensgevaarlijk. Dus vinden wij Schmelzer's gedachten- gang behalve slim ook verstandig. Benelux TNTUSSEN komen we steeds meer tot de overtuiging, dat onze rege- ring goed eraan zou doen wat politieke samenwerking betreft meer aandacht aan de Benelux te gaan besteden. Daar hoort men de laatste jaren weinig van en dat terwijl in sommige omstandighe den schaalverkleining niet alleen op zichzelf nuttig kan zijn, maar eerlang ook kan bijdragen tot het vinden van de oplossing voor pro blemen op grotere schaal. De inzet van minister Luns om Engeland c.s. binnen de EEG te brengen is politiek en economisch een juiste geweest. Maar zonder risico's is ook dat streven niet. omdat op kritieke momenten Londen zich even snel geroepen zal achten nationaal te denken als Parijs vaak en Bonn soms doet. En in Europa èn in de wereld raakt Nederland dan sterk in de verdrukking; wij hebben een duidelijke eenheid vun de drie Benelux-landen nodig om een rol te blijven spelen. Van gezamenlijke plannen van Brussel en Den Haag is echter weinig concreets bekend. Is het niet zo dat sommige fraaie verdragstek sten in Benelux-verband praktisch even weinig betekenen als de be lijdenissen in het charter der Verenigde Naties en de resoluties van haar organen? Mr. Luns' postuur was nogal groot voor de kleine Benelux; wellicht is drs. Schmelzer qua postuur en belangstelling daarvoor meer ge schikt- Herbert von Karajan per eigen vliegtuig in Nederland SCHIPHOL (ANP) - In lijn ei- gen, ook door hemzelf gevlogen, straalvliegtuig, een twee-motori- ge Lear-jot, is Herbert von Ka rajan gisterochtend uit Berlijn op Sch.phol aangekomen. De dirigent, die drie jaar geleden voor het laatst in ons land op trad. zal in het kader van het Holland Festival drie concerten geven met het Berlijns Philhar- mor.isch Orkest: op 28 juni in Amsterdam met werken van Strawinsky en Richard Strauss, op 29 juni in Rotterdam met Schumann, Debussy en Ravel en op 30 juni in Scheveningen Dirigent Herbert von Karajan ar riveerde gisteren met zijn privé- vliegtuig op Schiphol. In het ka der van het Holland Festival zal hij de Berliner Symfoniker diri geren. Het orkest komt vandaag per trein naar ons land. met werken van Bach, Alban Berg en Beethoven. De leden van het Berlijnse orkest zullen geworn per trein in ons land ar riveren. Met nieuwe aanwinsten Sydney (ANP) Het Nederlands Dans Theater heeft op de Juist afgesloten toernce door Austra lië een danser en twee danse ressen geëngageerd. De nieuwe aanwinsten zijn de 24-jarige Ro- selyn Anderson, die 6 jaar bij het Australisch Ballet werkte waarvan de laatste jaren als so liste, de 21-jarige Margaret Wil son, ook een Australische, van het Victoria Ballet en de Engel se danser Graham Powell, 25 jaar, solist bij het Australisch Ballet en daarvoor danser bij 't Royal Ballet in Londen. De laatste voorstellingen van het Danstheater in het Regent Thea tre in Sydney werden voor een volledig uitverkochte en enthou siaste zaal gegeven. In totaal bezochten 44.800 mensen de 31 voors'ellingen van het Neder landse ensemble, terwijl een al gemene trein- en „benzine"-sta- king het bezoek nog nadelig beïnvloedde. Het Nederlands Dans Theater had zelf ook met enige moeilijkhe den te kampen. Ytcke Water bolk maakte wegens ziekte de toernee al niet mee, en haar rollen werden door anderen overgenomen. In Melbourne verliet danser George Coleman de groep om zich bij de Hare Krishna beweging uan te slui ten. Jon Benoit kreeg een teen blessure en moest een kuakbe- handeling ondergaan en kan daardoor vijf weken niet dan sen. Carina Verzijl was tien du- gen uitgeschakeld door een kaakoperatie. Het Nederlands Dans Theater ont moette in Australië dirigent Wil lem van Ottcrloo, die op 21 juni een eerste concert gnf met het Symfonie-orkest van Sydney. Na nog 3 voorstellingen in Djakarta gegeven te hebben, keert het gezelschap zondagmorgen a.s. op Schiphol terug. Het heeft dan met 90 voorstellingen de groot ste bu'tenlandse toernee achter de mg tot dusver ooit gemaakt door een Nederlandse kunstin stelling. Sitarspeler Ustad Vilayat Ho Khan Klassieke muziek uit Noord-India werd gisteravond in de Lutherse Kerk door Ustad Vilayat Khan en Zamir Ahmed Khan aan een zéér uitgebreid auditorium ge boden. Ze gebruikten hiervoor een tokkel- instrument, de sitar en de ta bla, een soort trom, daarbij ge hoorzamend enn de „raga", een door de traditie afgeleverd ge heel van melodische voorschrif ten en de „taln's", een complex van ritmepafonen, niet alleen bepaald door het aantal teleen- heden en de verdeling van de zware en lichte accenten, maar ook loor de bijbehorende aan- slagwijze van de trom. Een eeuwenoude en strenge wet geving. welke hun echter de mogelijkheid schonk tot ontelba re variëteiten, oneindig lijkend, die, als permanente improvisa ties in de ruimte komend, de hoorder dermate boeiden, dat hij de tijd geheel en al vergat. Het begon plotseling, het eindigde plotseling en toen waren we meer dan een uur verder. Wat hadden we intussen medege maakt? Een leven, waarin hot goed toeven was, waarin men sen speelden op hoog niveau, diep ernstig maar soms ook vrolijk en naïef aantrekkelijk. Bleven we daarbij in de zichtbare wereld? We menen van niet: wij althans voelden ons soms als een kind aan de hand mee genomen naar een verblijf, waarin ook een Anton Bruckner ons kan brengen. Dat klinxt wellicht vreemd, doch oost en west ontmoetten hier el kander, verenigd in eenzelfde verlangen. B.R. ROTTERDAM (ANP) Gisteren is in Rotterdam op 88-jarige leeftijd de voordrachtskunste naar acobus van ElsScker over leden. Van Elsdcker, die oor spronkelijk onderwijzer was, kreeg o.m. les van Albert Vogel sr, en droeg veelal voor uit Middelnederlandse literatuur en ut werk van Vondel. Het festival-concert van het Ne derlands Kamerorkest, gisteren in een helaas slecht bezetto PW-zaal gegeven, heelt een vo cale verrassing van de eerste orde opgeleverd: de Nleuw-Zce- I and se sopraun Klri Tc Kanawa, die in december jongstleden Co- vent Garden verbaasde met haar gravin in de Figaro. Uit deze partij rong zij gilsteren twee arla'si magnifiek van klank in elko gave toon, prach tig geëgaliseerd in alle regis ters, merkwaardig maar mees terlijk van ademtechniek. Expressief is deze zangeres nog niet waar zij zijn moet, maar haar wat al te kuise lyriek kreeg in „Dove sono" een op merkelijk dramatisch accent, dat de rechtlijnig dirigerende David Zinman helaas ontging. Twee concertaria's van Mozart (K. 369 en K. 582) waren even eens vocale juweeltjes, maar met wat weinig achtergrond. De tweede ervaring was de zeven de sequenza (1969) van Berio waarin de hobo alleen een met glissandi ««n flatterzunge door spekt, grillig vogellied zingt te gen een ononderbroken gelijk matig klinkende, elektronische centrumtoon. Han de Vries was grandioos ia dit stukje magisch realisme. Hoe Berio als 26-jarige begon, kon men beluisteren in zijn concerti no (1951), een esthetisch ly- risch-impressionismo waarin klarinettist Anthony Pay do hoofdrol speelde. Mozarts Praagse symfonie in een nogal gemaniereerde uitvoering, waarin de vi den op gespannen voet stonden met de zuiverheid, comple'eerde het programma dot rechtstreek* per rudio werd uitgezonden. Ks. Gestolen bijous van Hraqiie gevonden bij wapenhandelaars PARIJS (AFP) De Franse poli tie heeft de beroemde door de schilder George Braquc ontwor pen bijous teruggevonden, die twee jaar geleden uit het mu seum van de stad Nimes wer den gestolen. Tot de kostbaarhe den behoort o.a een vis van goud en amethist ter waarde van ca. 800.000 gulden. De bun werd ontdekt in de auto van drie bekenden van do poli tie. die na een achtervolging werden gearresteerd. Zij wer den gezocht in verband met ge wapende overvallen en illegale wapenhandel

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9