Moskou: Syrië en Egypte kunnen Israël niet verslaan SYRISCH BLAD KLAPT UIT SCHOOL Beraad over Rijnvervuiling Maup Euwe naam voor instituut Oppositie Frankrijk gezamenlijk ten strijde Voortbestaan na dood probleem voor Duitse katholieken Kerken werken samen bij financiële acfie Watersnood India m Regering benadert Vietkong Trouw aan paus ook bij verschil van mening' WOENSDAG 28 JUNI 1972 LEIDSE COURANT eester te zij- 'orden school r jaren: chool- BEIROET (AP) Russische militaire deskundigen hebben hun rege- van op de hoogte gebracht dat de legers van Egypte en Syrië niet in staat zijn om in een nieuwe oorlog in het midden Oosten Israël te verslaan, zo heeft het links georiënteerde Syrische tijdschrift Al Rava bekendgemaakt. Volgens het blad hebben de Russische leiders dit aan de Syrische communistische partij meegedeeld als verkla ring er van op de hoogte gebracht dat de legers van Egypte en Syrië niet in staat zijn om in een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten Israël De Russische leiding verklaarde dat zij een voorstander is van een vreedzame oplossing, „niet omdat de Sovjet-Unie bang is voor een oorlog, maar omdat een oorlog slechts tot een ramp voor de progressieve Arabische staten kan leiden", aldus Al Raya. Het is moeilijk de juistheid van dit bericht vast te stellen. Al Raya onderhoudt nauwe contac ten met radicale' Arabische com munisten, maar heeft zich meer dan eens kritisch uitgelaten over de Sovjet-Unie sinds de Syrische president Hafez Assad de marxistische vleugel van de Baath-partij. waarvan Al Raya de spreekbuis is, ten val bracht. Al Raya berichtte dat het Russi sche standpunt, dat naar voren werd gebracht tijdens een debat over een beleidsprogramma dat de Syrische partij aan het op stellen is, geleid heeft tot de huidige onenigheid tussen Kha- led Bakdash, de leider van de partij, en een aantal dissiden ten die de banden met de Pales tijnse guerrillabeweging nauwer willen aanhalen. Volgens Al Raya heeft de Russi sche leiding bezwaar gemaakt te gen actieve deelname van Ara bische communisten aan de guerrillabeweging en in het bij zonder zijn afkeuring uitgespro ken over de vliegtuigkapingen door het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina, dat on der leiding staat van dr. George Habash. Moskou heeft eveneens het argu ment van de hand gewezen dat de Palestijnse kwestie behan deld zou moeten worden als de belangrijkste kwestie van de cri sis in het Midden Oosten, aldus Al Raya. Het blad gaf te ken nen dat de Russen de Israëli sche terugtrekking uit de in 1967 veroverde Arabische gebie den de enige belangrijke voor waarde voor een vrede in het Midden Oosten achten. op d« der IC- ov de Alex op de 4; Leo Bode ler onj de 200 NEW DELHI (AP) - Hot ooste lijk deel van India Is In de greep van de jaarlijkse natte moessonperiode geweesf, waar van naar schatting 2,7 mil joen mensen de nadelige gevol gen hebben ondervonden. Het ge bied werd reeds eerder geteis terd door cyclonen, tornado's, droogte en een hittegolf. Volgens onbevestigde berichten, uitgezonden door 't nationale In diase radiostation zijn 500 men sen n een district in de staat Assam door de overstroming weggespoeld. Volgens de berich ten zijn 250.000 mensen in As sam naar opvangcentra ver voerd en hebben 500.000 anderen onmiddellijk hulp nodig. Het of ficiële dodencijfer in de staat Assam zou ongeveer 30 zijn. Brand in ziekenhuis: 17 doden [ANILLA (Reuter) Bij- een brand in een ziekenhuis van de Filippijnse hoofdstad Manilla zijn zeventien mensen om het leven gekomen; 21 personen lie pen verwondingën op. De brand weer had drie uur nodig om het vuur te bedwingen. In oktober in Den Haag: DEN HAAG (ANP) In de twee de helft van oktober wordt in Den Haag een ministersconferen tie gehouden die ten doel heeft, In eerste instantie een einde te maken aan de vervuiling met zout van de Rijn en in het alge meen een programma op te 6tellen voor sanering van „Eu ropa's grootste open riool". Aanvankelijk zou deze conferentie in april worden gehouden. Ne derland nam hiertoe het initia tief nadat het op een bijeen komst van de Rijncommissie, in november in Bazel, niet moge lijk was gebleken overeenstem ming te bereiken over een punt dat Nederland zeer ter harte gaat, namelijk de verzilting van de Rijn. Men besloot echter deze conferen tie uit te stellen tot juli, en ein de mei, ter voorbereiding van het ministerieel overleg', nog maals een vergadering van de commissie te beleggen. Op deze vergadering werd over twee belangrijke punten, name lijk de verzilting en de thermi sche belasting, in beginsel over eenstemming bereikt. Om de commissie in staat te stellen het overleg af te ronden is besloten de ministersconferentie nogmaals uit te stellen tot na de commis- siev-rgadering die 12 en 13 juli' in Parijs wordt gehouden. Nederland stelde een ministers conferentie voor nadat het on mogelijk was gebleken Frank rijk en West-Duitsland wat be treft maatregelen tegen de zout- verontreiniging nader tot elkaar te brengen. Frankrijk hield aanvankelijk vast aan een opslag van het zout op het eilandje Fessenheim. Duits land, dat vreesde dat het aldus opgeslagen zout in het grondwa ter zou doordringen en de drink watervoorziening van omlig gende Duitse steden in gevaar zou brengen, bepleitte opslag bij de mijnen. Om de impasse te doorbreken heeft Nederland, noodgedwongen in strijd met het beginsel dat de vervuiler betaalt, aangeboden 46 procent van de opslagkosten, d.w.z. ca. 5 miljoen gulden per jaar, te betalen. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering heeft, voor de eerste maal, indirect de voorlo pige revolutionaire rege ring van Zuid-Vletnam (Vietkong) benaderd. Zij heeft dit gedaan bij de uitvoering van de door de Eerste Kamer aanvaarde motie, waarin haar wordt gevraagd een beroep op de strijdende partijen te doen tot een wapenstil stand te komen en het Parijse vredesoverleg te hervatten, aldus heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld. Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in Washington, Peking en Saigon hebben nota's overhandigd waarin dit beroep is vervat. De di plomatieke vertegenwoor diger van Noord-Vietnam in de Chinese hoofdstad is gevraagd het Nederlandse verzoek aan de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam door te geven. De diplomatieke vertegen woordiger in Peking heeft geen rechtstreeks contact gehad met de missie die het bevrijdingsfront in de Chinese hoofdstad heeft. Ondanks kort geding Het leven van het bronzen kunstwerk „Nikel", dat het personeel van het Provinciehuis in Den Bosch bij de opening van het nieuwe ge bouw aanbood, schijnt een kort leven beschoren te zijn. Het zwe vende deel van het beeld moest in de steigers gezet worden om afbreken te voorkomen. UTRECHT (ANP) De Utrechtse economie-leraar drs. A. L. J.Wylzcs heeft op een perscon ferentie meegedeeld, dat het op leidingsinstituut van de stichting Una Sancta Lyceum waarvan hij voorzitten en directeur is, de naam „Maup Euwe-instituut" krijgt. Dat gebeurde enkele uren nadat de president van de rechtbank in Utrecht de heer Wytzes en de stichting in kort geding had ver boden, de naam van oud-wereld kampioen schaken dr. Max Euwe te gebruiken (in welke spelling dan ook). De president stelde op iedere overtreding van dit verbod een dwangsom van 10.000,-. De heer Wytzes zet op zijn pers conferentie, dat hij Maup Euwe een zinvol subsituut voor Max Euwe vindt. „Als dr. Euwe er weer bezwaar tegen heeft moet hij het maar zeggen. Misschien slepen wc er weer een rechts zaak uit". Desgevraagd ontken de hij niet. dat hij op publiciteit uit is: „Ik ben blij dat Euwe gehapt heeft". Hij zei dat hij .gaarne" het risico had geno men, door het houden van de persconferentie het verbod van de president te overtreden en dus kans te lopen dat hij dr. Euwe 10.000,- moet betalen. Do eerste reactie van dr. Euwe na de persconferentie was. dat hij waarschijnlijk de dwangsom van 10.000,- zal claimen, voor al ook omdat de president dn zijn vonnis heeft gezegd dat het bedrag opeisbaar is. Man 10 dagen dood in bed AMSTERDAM (ANP) —In de Van Breestraat in Amsterdam heeft de politie dinsdagochtend de 61-jarige A. van Zanten dood dn be<i gevonden. De man, die op kamers woonde, moet een dag of tien geladen zijn overle den. PARIJS (REUTER) Frank- rljks twee grootste oppositiepar tijen, de communisten en de so cialisten, hebben een uniek ak koord gesloten over een geza menlijk regeringsprogram. Het moet als basis dienen in de strijd tegen de regerende gaul listen bij de komende algemene verkiezingen, lente volgend jaar. Van beide zijden is het ak koord geprezen als het eerste van dergelijke aard tussen com munisten en socialisten in een Westeuropees land sinds de tweede wereldoorlog. Na een nacht lang hard onderhan delen vonden de secretaris-gene raal van de communistische partij George Marchais en de socialistische leider Frangois Mitterrand elkaar op een geza menlijk links beleid voor het be sturen van het land, dat Frank rijk in de gemeenschappelijke markt moet houden; een groot deel van de Franse industrie moet nationaliseren; het kern wapenprogramma van Frankrijk zal bevriezen en het mandaat van hot presidentschap moet te rugbrengen van zeven naar vijf jaar. Het akkoord werd al geruime tijd gezien als een mooie linkse dro merij. Maar het betrekkelijke succes dat de oppositie behaal de bij het referendum in april, toen slechts éénderde van het electoraat voor het beleid van Pompidou stemde, betekende een aansporing voor communis ten en socialisten nieuwe pogin gen te doen het beleid in Frank rijk om te bulgen. Maar zelfs met het akkoord vormt de linkse oppositie nog lang geen werkelijke uitdaging voor de gaullistische partij en haar bondgenoten in de Natio nale Vergadering. De gaullisti sche meerderheid kan rekenen op 380 van de 487 afgevaardig den in de huidige assamblée. De socialisten hebben 43 zetels en de communisten, ondanks hun moeite zowat 20 percent van alle stemmen bij parlementaire verkiezingen te behalen, hebben slechts 34 zetels. George Mar chais noemde het akkoord na de zeven uur durende bijeenkomst met Mitterrand een „mijlpaal voor de arbeidersbeweging". De' socialistische partijleider zei dat1 het verbond open staat voor alle andere partijen die zich willen aansluiten bij de verkiezings strijd tegen de gaullisten. „Geen verkoop onveilige wasmachines''' DEN HAAG (ANP) Het TWee- de-Kamerlid mevrouw Brautl- gam (PvdA) heeft minister Langman van economische za ken schriftelijk gevraagd snol een einde te maken aan de ver koop van onveilige wasmachi nes. In een toelichting op haar vraag wijst zij op het resultaat van een onderzoek van de stich ting vergelijkend warenonder zoek, volgens wolk vijf van de twaalf onderzochte machines op geen stukken na voldeden aan de eisen voor veiligheid. Dr. Max Euwe spande gisteren een kort geding aan tegen dr. A. L. J. Wytzes (zie foto) omdat deze Euwes naam wilde gebruiken voor een onderwijsinstituut. Geldboete als militaire straf DF.N HAAG (ANP) Binnenkort zal de Tweedo Kamer een voor stel bereiken tot invoering van de geldboete als een kri'Jgstuch- telijke straf. Minister De Koster (defensie) heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van de kamerleden Van Eisen (KVP), Kik kent (CHU) en van Schaik (KVP) De meerderheid van de katholieken in de Duitse Bondsrepubliek is voorstander van een maatschappij-politieke en sociaal geën- geerde kerk. Meelevende en randkathoiieken hebben welis waar dezelfde geloofsproblemen, maar de meningen lopen uit een als het gaat om theologische en spirituele kanten ervan. Dit blijkt uit de resultaten van een enquête, die onder de titel „Kerk en maatschappij" ten behoeve van de gemeenschappelij ke synode van de bisdommen in de Bondsrepubliek is gehou den. In de rangorde van de problemen staat voor de katholieken de vraag naar het voortbestaan na de dood bovenaan. Andere problemen van de Duitse katholieken zijn volgens de enquête de vraag naar mogelijkheden van een maatschappelij ke verandering, de onfeilbaarheid van de paus en de wanverhou ding tussen de rol van de moderne mens en van de gelovige christen. De resultaten van de enquête zijn verwerkt in een rapport, dat meer dan driehonderd pagina's telt. Zij zullen aan een grondig onderzoek worden onderworpen. De resultaten van deze pasto rale en theologische interpretatie zullen te zijner tijd eveneens worden gepubliceerd en een belangrijke rol spelen in de discus sies van het Duitse pastorale concilie. EIGEN TEMPEL VOOR BOEDDHISTEN IN NEDERLAND De werkgroep „Tempel", opgericht door in Nederland wonende boeddhisten hoopt haar leden en belangstellenden van half juli af, in een eigen, voorlopige boeddhistische fempel in Amsterdam te kunnen ontvangen. Half juli ook verwacht de werkgroep twee boeddhistische monni ken uit Thailand, die permanent in Nederland werkzaam zullen zijn om het boeddhisme tot volledige bloei te laten komen en om een definitieve vestigingsplaats voor de tempel te vinden. Na een jaar lang iedere maand de lezing te hebben laten houden door een monnik uit Engeland, hoopt de werkgroep enkele honderden leden en ongeveer duizend vaste belangstellenden door de nieuwe opzet ook contact te krijgen met onder anderen de duizenden Thailandse vrouwen die door hun huwelijk na de tweede wereldoorlog met oud-KNIL-strijders naar Nederland ziin gekomen en hun boeddhistische levensovertuiging nimmer hebben kunnen uiten bij gebrek aan voorzieningen. De kosten voor de koop van een definitief pand voor de tempel cn de huur van een voorlopige ruimte zullen volgens voorzitter *■*9 ac. Monshouwer van de werkgroep voor een groot gedeelte uit Thailand worden bestreden. De ambassadeur van fhailand in Nederland en zijn vrouw zijn beschermheer en -vrouw van de werkgroep. Kardinaal Enrique y Tarancon KERK EN WERELD De aartsbisschop van Madrid, kardinaal Vicente Enrique y Ta rancon, heeft in een herderlijk schrijven ter gelegenheid van de „dag van de paus" (20 juni: Petrus en Paulus) de Spaanse katholieken opgeroepen trouw aan de paus te blijven, „ook als zij het niet met hem eens zijn", „Als wij het niet met hem eens zijn", aldus de kardinaal, „kun nen wij stellen, dat hij slecht is voorgelicht of dat hij het slachtoffer is van pressiegroepen. Maar daarmee roepen wij onszelf tot rechter uit. Ook als wij oprecht geloven, dat wij het bij het rechte eind hebben als wij ons willen verzetten tegen zijn decreten over de geloofs- en zedenleer, zullen wij geen le vende leden van de kerk zijn als wij ons buiten de gemeen schap met paus Paulus plaatsen. Volgens de kardinaal komt de kritiek binnen de kerk zowel van de progressieve als de conservatieve vleugel. De houding van hen die de kerk buiten de hiërarchie om willen hervormen, om dat zij geloven in bepaalde charismatische gaven of de banden tussen alle mensen, is begrijpelijk, aldus de kardinaal, maar daarom nog niet te rechtvaardigen. De progressieven eisen bepaalde hervormingen, waarmee de paus niet akkoord kan gaan. „Wat echter zelfs niet verklaard kan worden, is de houding van de conservatieven, die dreigt de eeuwigdurende maar toch altijd weer moderne kerk te doen verstarren". Praag en Rome op dood punt De pogingen van mgr. Chell van het pauselijk staatsse cretariaat om het gesprek met de Tsjechische regering met enig resultaat voort te zetten hebben volledig schip breuk seleden. Dezer dagen heeft mgr. Cheli in Praag het zoveelste onder houd gehad met het hoofd van het bureau voor kerkelij ke zaken. Hruza. De situatie in Tsjechoslowakije is uiterst moeiliik voor de kerk. Het kerkelijk leven begint ernstig te stagneren, doordat prak tisch geen enkel bisdom nog over een bisschop beschikt. De afgelopen drieëntwintig jaar heeft de paus geen bis schop meer kunnen benoe men. De kern van de moeilijkheden is, dat Hruza. die een harde lijn volgt, zelf bisschoppen wil benoemen. Het Vaticaan wenst echter geen ongeschik te kandidaten te accepteren. p* i De affiche, weermee vorig jaar de financiële actie van de Her vormde kerk „Trouw moet blijken" de aandacht vroeg. Nu naar aanleiding daarvan drie kerken aan (collecte) schaalvergroting gaan doen, zou de affiche ook voor de drie kunnen dienen. Het engeltje lijkt oecumenisch geslachtloos, de „K" op het collecte zakje kan gehandhaafd blijven, alleen de wolk waaruit het guldens moet regenen zou wat groter moeten worden. Het culturele tijdschrift van de Dominicanen in Fin land heeft zijn verschijning moeten slaken, als gevolg van geldelijke en personele moeilijkheden. Het blad „Do- cumenta" was het enige ka tholieke culturele blad in de Finse taal. Op de vijf mil joen inwoners van Finland zijn er bijna drieduizend ka tholiek. Volgens de laatste opgave doceren aan de pauselijke universiteit Gregoriana nu 155 professoren uit drieën twintig landen. Van dezen zijn er 135 jezucet. Zeven be horen tot andere erden of con gregaties. Voorts zijn er zes wereldgeestelijken, vijf leken en twee vrouwelijke religieu zen. Landen van herkomst zijn onder meer Spanje (32). Italië (32). Frankrijk (20). v.s. (15), Duitsland (11), Bel gië (10), Canada (8), Neder land (4) en Polen (3). Deze zomer al zullen in Aci- lla, ten westen van Rome de woningen kunnen worden op- KORTE METTEN geleverd, die paus Pnulus voor ongeveer honderd be hoeftige gezinnen heeft laten bouwen. De toekomstige be woners zijn nu nog onderge bracht In barakken aan de rand van Rome. De grond Is door de stad Rome beschik baar gesteld. Waarschijnlijk zal de paus persoonlijk de woningen overdragen. De Canadese bisschoppen conferentie bereidt een pro gramma voor betreffende de katechetische en liturgische vorming van indianen cn es kimo's. In dc liturgie zullen ook traditionele dnnsen en liederen worden verwerkt. In Canada leven op het ogen blik 230.000 indianen cn 14.000 eskimo's van wie er in totaal ongeveer 144.000 ka tholiek zijn. Het Pctruscollcgc in Rome bestaat vijfentwintig Jaar. In deze periode hebben 750 jon ge wereldgeestelijken, dlc uit dc missielanden naar Rome kwamen om hun studies te voltooien, in het college ge woond. Tweeënvijftig van hen zijn bisschop geworden, van wie dc bekendste zijn kardinaal Laurian Rocgamb- wa uit Tanzania cn kardi naal Justinus Darmojuwono uit Indonesië. Spanje levert niet alleen buitenlandse arbeiders, maar neemt ze ook op. Volgens hot blad „Hoja Dominical" van het bisdom Barcelona, wonen in deze stad ongeveer dertig duizend Noordafrikanen on der mensonwaardige om standigheden. Zij zijn ille gaal het land binnengekomen en worden schaamteloos uit gebuit. Niemand bekommert zich om hen. «venmln als om de zevenduizend in Span je studerende jeugdige Ara bieren of de twintigduizend Portugese arbeiders, die in achterbuurten leven. De hervormde kerk, dc gere formeerde kerken en de roomskatholiekc kerk zullen van 15 tot 27 januari gelijk tijdig een (inanciële acfie gaan houden voor het werk in de plaatselijke kerken. Het resultaat van de in het be gin van dit jaar gehouden hervormde financiële actie „Trouw moet blijken" is de aanleiding geweest tot dit initiatief, dat inhoudt de vor ming van een interkerkelijke commissie van de drie kerk genootschappen. Het gaat hierbij niet om een gezamenlijke interkerkelijke of oecumenische actie, maar om het „gelijk zetten" van de acties van de drie kerken. Een aantal zaken zoals bege leidende publiciteit via pers, radio en televisie zal ge meenschappelijk worden be hartigd. Het is niet de bedoe ling. dat men bijvoorbeeld met één folder voor intern gebruik alle kerkleden langs- gaut. Elke kerk behoudt haar eigen aanpak en accen ten. De overkoepelende voorberei dingscommissie bestaat voor lopig uit ds. W. H. den Ou den (voorzitter), mr. C. Schouten en mr. H. J. Pen ning uit de hervormde com missie geldwerving die ach ter de actie „Trouw moet blijken" stond, voorts uit dc gereformeerde financiële de- putaten cn deskundigen N. van der Kooij, ds. P. van Strien en J. Vnatstra en van rooms-katholieke zijde Her man Divendai (secretaris), drs. W. Kusters (Kaski), J. J. van Santvoort (De Hor- stink) en drs. B. Weterman (aartsbisdom). Deelneming van nog meer kerken blijft vooralsnog mogelijk. Evenals bij „Trouw moet blij ken" zal ook bij de begin ja nuari 1973 in de betrokken kerken gelijktijdig te voeren acties de nadruk liggen op steun aan het eigen plaatse lijke gebied. Onder welk motto dit gaat gebeuren is nog een punt van bespre king. Mohammed Ali werd Cassius De geestelijke Louis Rother- ham uit Liverpool heeft ge weigerd een kind te dopen, dat men de namen „Moham med Ali" wilde geven. Deze nieuwe naam van Cassius Clay was, zo zei de geestelij ke tegen de ouders, van isla mitische herkomst en niet geëigend a's christelijke doopnaam. Het werd uitein delijk een compromis: het kind gaat nu door het leven met de voornamen John, Ste phen, Cassius, Marccllus.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7