Nog steeds randverschijnsel Fioretti-college nam afscheid van zuster Josephine WERELDWINKEL KATWIJK: Noordwijkers van weleer keurig op hun zondags NI 1972 WOENSDAG 28 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 dse Jeug< ensingel ide, aanKATWUK Met regelmaat wer den de laatste tijd vragen steld over het om niet aan de vredes- Leidsj werkgroep-wereldwikel ter be- ïvang 1! schikking gestelde pand aan de Badstraat in de Katuijkse raad. De antwoorden van B. en W. veranderden langzaam maar ze ker van toon. Het laatste ant woord op vragen van CFP'er Van Raalte luidde: „Wij kun nen toezeggen, dat het doen en laten van de wereldwinkel onze grote aandacht heeft en dat wij de ontwikkeling op de voet vol- onswee: gen Thans dat was op 19 mei n Duik, menen wij nog geen oordeel te moeten uitspreken. Mocht zich deze aangelegenheid in on gewenste richting ontwikkelen, dan zullen wij niet schromen het gebruik om niet van de ruimte terstond te beëindigen". acement tng 14,31 ien" a.I, ia en di rtig jaar 14,30 en ichtv. vr jr. Dag, uur. Zd 5 uur. [eden voor de vredeswerlkgroep- wereldwinkel om een voorlich tingsavond te beleggen in de On tmoetiingskerk, waarbij be halve B. en W. en de raad, ook de geestelijke verzorgers van de diverse kerkgenootschappen en onderwijzend personeel van de scholen werd uitgenodigd. Er waren vier raadsleden en even zoveel onderwijsmensen. Van de Katijkse geestelijkheid was nie mand aanwezig. Voor de heer A. van der Park, voorzitter van de vredeswerkgroep-wereldwin- kel, en zijn groep was dë avond een teleurstelling. Op de vraag waarom er zo weinig geestelij ken op de avond aanwezig zijn zegt hij: ,,Ik denk dat er in Katwijk weinig geestelijken zijn die de verbinding kunnen leggen tussen dat wat zij geloven en het actief handelen. Een bezoek aan onze voorlichtingsavond past slecht bij hun geestelijke make-up. Wij willen graag eens een gesprek. Dat wordt kenne lijk met -op prijs gesteld. Met Unct ad-zon dag hebben alle Kat- wijKse predikanten een brochu re en een stencil gekregen met daann het verzoek aan dit pro bleem aandacht te schenken in de keikdienst. We hebben van slechts één dominee, dat was ds. Elderman, reactie gehad. We hebben toen een eigen actie op touw gezet en bij de uitgang van de kerken onze hongerkrant verspreid. Bent u zelf religieus? „Ik ben gereformeerd. De mensen worden niet gestimuleerd door de kerk. Onze groep heeft met het werelddiaconaat en de zen ding leuke contacten. Maar die vormen de geestelijke boven laag. Zij kunnen niet altijd op de sympathie van de kerk reke- Wat is eigenlijk het doel van de wereldwinkel? „Het gaat erom de mensen be wust te maken van hun verant woordelijkheid ten opzichte van de gehele samenleving. Met alle problemen die daarbij aan de orde komen. We streven een m en to li teits verandering na" Is het geen derde wereldwinkel? „Nee. De oorzaken van de proble men in de derde wereld liggen ook hier in het westen. We wil len v/el degelijk sleutelen aan onze eigen samenleving". Waarom ontmoet u zoveel weer stand, met name in de raad? „Ik denk niet dat die weerstand hier groter is dan elders in het land. Ja, wat zijn daar de oor zaken van... Het is een alterna tief plan. Dat ontmoet nu een maal weerstand. Men gaat on middellijk etiketten plakken zoals „links" enz. Het is niet zo dat wij dat woord beslist niet willen horen, maar het is eenzij dig. Waarom eenzijdig? „Het wordit in de verkeerde bete kenis gebruikt. Men hanteert het woord links om ervan af te komen. Als u vraagt: Willen jul lie een socialistische samenle ving dan zeg ik: misschien wel. Ik persoonlijk denk dat de pro blemen beter zullen kunnen worden opgelost binnen een so cialistische samenleving. Maar dat is niet een vooraf ingeno men stelling van de mensen in de groep". Hindert u het linkse imago van de vredeswerkgroep? „We willen contact met de men sen. Als de mensen dat woord niet accepteren dan moeten we het schrappen. Trekt uw wereldwinkel In de Bad straat veel bezoekers? „We zetten gemiddeld voor twee honderd tot tweehonderdvijftig gulden per weekend om. Dat is op vrijdamiddag en op de zater dag.". Wat verkoopt de Katwijkse we reldwinkel? „Enonr veel literatuur. Dat is het belangrijkste. En dan na tuurlek de bekende produkten zoals rietsuiker, koffie, thee en kunstnijverheidsprodukten.". Op welke soort literatuur mikt u? „We nebben verhandelingen van prof. Tinbergen over de toe stand in de wereldhandel. Prof. Verkuyl over zijn zienswijze over rassendiscriminatie en heel veel uitgaven van actiegroepen zoals van het Angolacomitè, van Sjaloom, Amnesty International en het KLAT. Wat is het KLAT? „Dat is het verbond van vrije vakverenigingen in Latijns-Ame- rika. Op het ogenblik zijn we gespecialiseerd in Vietnamld'te- Is die literatuur gericht op slechts één mening? „De groep is absoluut tegen het optreden van Amerika m Viet nam. Onze literatuur is dan ook duidelijk tegen dat optreden. We hebocn ook een geschiedenis over Indo-China. die is volgens mij neutraal. We werken veel mee krantenknipsels, waarmee we de situatie duidelijk maken. Bijvoorbeeld over het democra tisch verzet in Rusland. Daar over zijn weinig boeken. Als je in de Sovjet-Unie over vrijheid spreekt, wordt daar iets anders onder verstaan dan hier. Als ik onze samenleving zou bekritise ren zoals de Russische schrijver Solzjenitsyn dat doet zou ik hier processen aan mijn broek krij gen. Hij bestchrijft Stalin als het toppunt van kleinzieligheid en zelfoverschatting en loopt vrij rond. Terwijl hier proces sen zijn gevoerd over Johnson moordenaar." Ik heb begrepen dat u het jam mer vindt dat uw kunstnijver heidsprodukten als souvenirs de deur uit gaan. „Het liefst zouden we helemaal geen kunstnijverheidsprodukten verkopen. Maar het .s nu een maal een produkt waarbij je je \erhaal kwijt kunt". Het pand waarin de wereldwinkel is gevestigd is tijdelijk want het staat in het saneringsgebied. Hoelang denkt u nog in de Bad straat te zitten met de wereld winkel? „Ik hoop nog heel lang. We heb ben het voor een jaar, dat kan verlengd worden. Het zal afhan gen van de goedwillendheid van B. en W. We zijn erg blij met het pand. Het is een prachtig punt om je activiteiten te ont plooien". Wat gebeurt er wanneer u niet meer over het pand kunt be schikken? We zullen proberen op eigen kracht een pand te vinden Of op da markt, maar dat is maar één middag per week. Er zijn ook wereldwinkels die hun acti viteiten uitsluitend richten op verenigingen en scholen." Is dat in Katwijk ook mogelijk? „Met verenigingen denken we wel goed te kunnen samenwerken. Van de scholen zou ik het op dit moment niet kunnen zeg gen. Alhoewel ik op de MAVO al eens les in maatschappijleer heb mogen geven". „Wc hebben van de aanvang af naar openheid gestreefd. Aan alle kanten hebben we d« moge lijkheid geboden om met ons in discussie te komen en de men sen te informeren. Het was jammer dat we zo laat pas hoorden dat de raad op die avond vergaderde. Mensen die nu nog openlijk met kritiek ko men hebben de mogelijkheid niet benut. Die moeten zich dus van kritiek onthouden". Willem Chr. Nljeboer. De wereldwinkel in het gratis ter beschikking gestelde pand. Gratis hoe lang nog? 17 uur., t: en™ Er is een stelling volgens wel ke een succesvolle krant ge maakt kan worden specule rend op de ijdelheid van de mens. Dat impliceert dan het plaatsen van veel (portret) foto's en een zachtmoedige interpretatie van het nieuws. In het verlengde hiervan ligt de formule die toegepast wordt door de Europese Bi bliotheek in Zaltbommel. Van deze uitgeverij zijn de laatste jaren legio werkjes verschenen onder de titel In Oude Ansichten". In deze serie die bestónd uit een aaneenschakeling van oude prenten tracht te men een beeld te schetsen van een derp zoals dat er omsfreeks de eeuwwisseling uitzag. In dit verband wordt de ijdelheid vermengd met de weemoed. En zoiets is vanzelfsprekend goed voor een doorslaand succes. Toch is de serie inmiddels beëin digd. Men is door het aantal plaatsen heen. Maar zoals alles, kent ook deze branehe zijn graduaties. De Europese Bibliotheek heeft een nieuwe successerie op stapel staan. Men heeft hetzelfde principe gehan teerd. Dat zelfs nog uitge bouwd. De nieuwe afleverin gen bevatten alleen nog maar portretten van men sen-van-toen. Aardig natuur lijk. En boeiend, ontroerend en amusant. De boekjes ver schijnen onder de titel „Kent u zé nogHet eerste exemplaar is gewijd aan de Noordwijkers. Die er afko men als een schilderachtig volkje. De figuren in dit Leerlingen van de bewaarschool van zuster Peregrina in de Bronckhorststraat (1919). Vooraan van links naar rechts zittend: Anny Toeboek. Dora Verstee ge. Alkemade, Tr. Krol. Koelewijn, L. Hoo- gervorst. Meeuwenoord, Jo Trompert, Alie Trompert, M. Slats. J. Slats. Op de tweede rij zittend: Steenvoorden. Van Riel, T. Alkemade Jdr., Ruth de Groot, Klaas Hoogervorst, Jo Vink, Rina Vink en Van der Zalm. Op de derde rij: J. Salman, Wim van Zuilen, Jaap Zuidhoek. Jo Zuidhoek. Groenewoud, Piet Versteege, Co Alleman, Guus Alleman, Lena Peschier, Rietje Peschier, P. van der Linden, Thijs van der Linden en Annie Salman. Vierde rij: Vincent Thijssen. Al ie Versteege, 2 x onbekend, K. van Zuilen. Frans Versteege. drie kinderen. Wiering en Riet Alkemade. Achter aan: Kitty Alkemade. To Alkemade Wdr., L. Meeuwenoord, Lena Koelewijn, Bartha Toebak, Joop de Ruyter, Jaap Vink en Jo Krol. ..mensenboek" maken op mij in een heleboel gevallen niet zo'n erg echte indruk. Ze gaan mank aan het foto manco van het begin van deze eeuw: ze zijn er echt voor gaan staan: de politiea genten, de huisvrouwen, de burgemeesters en de schrij vers. Af en toe glipt er een exemplaar tussen door waar op de gefotografeerde „be trapt" is. Zoals die waarop de goede bekende in het Mobilisatie 1914-1918. Jonge bezoekers bij de soldaten i de vesting aan de Offemweg. Van links naar rechts vooraan Co van Oosti Truus Vink. Truus Weldering. een soldaat van de vesting, Catharina Wijnands en Frans van Zuilen. Daarachter: Nic Wijnands, van Oosten. Albert Brekelmans en Antoon Heemskerk. Noordwijkse dorpsleven (naar het frto-onderschrift) „Graddus" (Gerardus Alke made) in gevorderde staat tegen de pomp op het Lin- denplein leurt. Dat zijn de foto's waar het eigeniljk om gaat. Ze staan er helaas te weinig in. Het gevolg daar van is dat je het échte Noordwijk van die dagen niet genoeg te zien krijgt. De Noordwijkers zijn niet in hun gewone doen vastgelegd. Op deze manier onstaat een tik keltje het „dierentuineffect". Naar de plaatsjes kijken en verder niets. Aparte aandacht is er voor de schrijvers. Niet gek als groot heden als Henriette van der Schalk, later Roland Holst, en Albert Verweij zioh daar voor lenen. Verwey heeft in zijn Oorspronkelijk Dicht werk II over het Noordwijk van toen het volgende ge zegd: „Toen ik hier eerst van strand naar duinrand klom/Was Ik verbaasd toen ik een kerkje zag/Dat met zijn torentje in de laagte lag/Saam met een klein ge hucht, als in een kom/Nu zijn de huizen in een dichte drom/Van ver op strand te zien: een brede straat/Ver takt daarachter. Waar een rustbank staat/Zet zich de vreemde en ziet bewondrend Bladerend door een boekje als dit komt de gedachte op of men over driekwart eeuw ook werkjes over deze tijd zal maken. Afgezien van de vraag of dat überhaupt nog kan. geloof ik van wel. De behoefte om te glimlachen om voorouders lijkt tijdloos. En dat is mooi voor de uit geverijen. Het .-.al wel een ander boekje worden. Veel minder rustig, vrees ik. Misschien moeten ze er wel hord om lachen. Niekjan van Kesteren. Verkoop van bouwterrein Schoolstraat B. en W. geven de gemeenteraad in overweging tot verkoop van een perceel bouwgrond in de Schoolstraat over te gaan voor een prijs van 400 per m2, de grootte van het terrein is 900 m2. Het perceel bouwgrond thans par keerterrein in de Schoolstraat is reeds enige maanden terug ook in de gemeenteraad geweest. Het voorstel werd toen terugge nomen door het College van b. en w. omdat enige punten in de koopovereenkomst nog niet af gerond waren. Op de grond wordt door het Cen traal Financierings Instituut te Den Haag een pand opgetrok ken met op de begane grond G30 m2 winkeloppervlakte en 12 tweekamerwoningen op de twee etages. Bij de verkoop van deze grond is de bepaling opgenomen dat de gemeente Voorschoten de bereikbaarheid vanaf de Konin gin Julianalaan garandeert. Deze bepaling is noodzakelijk omdat de dienweg, vanwaaruit de bevoorrading moet geschie den nog niet gerealiseerd is. De Voorschotense raad wordt een kredietverlening gevraagd van 13.500 voor een nieuwe verlichting langs de Prof. Einsteinlaan. Deze laan heeft thans een belang rijke functie o.a. door de verlegging van buslijn 46 door deze laan. Er komen 13 nieuwe lichtmasten met een lichtpunthoogte van 8 meter, ieder voorzien van een ar matuur voor 2 x HPI. (kwik damplampen) van 125 watt. LISSE Het Fioretti-college i heeft afscheid genomen van zus ter Josephine, die zeven jaar j aan du school verbonden Is ge- weest als directrice van het Maatschappelijk Vormend On derwijs. Na een eucharistieviering door oud-pastoor J. van der Berg waarbij door de leerlingen een bewegingsspel werd opgevoerd kwam de schoolgemeenschap bijeen in de Fiorettizaal. Daar werd onder leiding van muziek- leruar Van der Knaup de mu sical Adieu Paris opgevoerd. Ook de ouders van de leerlingen gaven acte de présence bij dit afscheid. Zij lieten de heer Metz een pick-up aanbieden. Daarbij werden ook welgemeende dank woorden gesproken. Het afscheid van zuster Josephine was tevens het welkom aan de nieuwe directeur. De heer F. Delnooy uit Kerkrade zei te ho pen, nadat hij door zijn voor gangsier was voorges!eld, dat de samenwerking prettig zal Vrij jeugdwerk wordt geholpen aan lokaliteit L en W. van Voorschoten kunnen zich verenigen met de motie Van der Laan, waarin b. en w. uitgenodigd worden naast de sportaccommodaties ook het vrije jeugdwerk te helpen aan gebouwen en maatregelen te overwegen ten behoeve van de werkende jeugd en de creatieve ontwikkeling op de scholen. Bestuur en medewerkers van de school nemen morgenavond nog afscheid van de directrice tij dens ten besloten bijeenkomst. Inzake het vrije jeugdwerk zijn er thans concrete plannen met de boerderij „De Lindehoeve". Ten aanzien van de werkende jeugd en de creativiteit op de scholen zullen b. en w. bij de indiening van de begroting 1973 met concrete voorstellen komen zodat de raad prioriteiten kan stellen. Wassenaar Harry Touw, re- onvergetelijk te maken Hij was directeur Van Zuyb creatieletder op de Camping het ook. die verleden jaar het velt. zaterdi Duinrell, temidden van de 24 jongelui uit een tehuis in Al-, melo, die op het ogenblik een gratis vakantie doorbren gen op de Camping Duinrell. tot het maken dio. komen gen via de ra- weer bijdro- het volgend dio-uitzending De gasten in leeftijd vari rend van 4 tot 17 aar ari veerden zaterdag. Harry Tou zal zijn uiterste best doen om Als reactie op een de vakantie voor de jongelui met Harry Touw lie daar anders niet aan toe komen. De jongelui zullen enkele excursies maken, zuals bijvoorbeeld naar Madurodam.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5